Rijnoord terug naar 40 bedden 'Verkeerslichten moeten blijven' melden ger, Rijn- en Veenstreek 'Brug voorbeeld vruchtbare samenwerking' DE PROVINCIES NOOR^^m|D Burgemeester op bezoek Geen geld voor extra licht op Europaweg in Roelofarendsveen In Pleyn '68 is een goede sfeer het enige dat telt VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-356413 Gestolen auto's teruggevonden ha2erswoude-runduk/hoogmadeDe politie van het district Rijn en Braassem heeft het afgelopen etmaal twee gestolen auto's te ruggevonden. Aan de Joseph Haydnlaan in Hazerswoude-Rijn- dijk trof de politie gisteren een Opel Kadett aan die afgelopen zondag in Zoetermeer was ontvreemd. De afgelopen nacht was het raak in het buurtschap Ofwegen bij Hoogmade. Daar stuit ten de agenten op een Renault Clio die in de nacht van dinsdag op woensdag in Capelle aan den IJssel was gestolen. In geen van de gevallen trof de politie een spoor van de daders aan. Pasjes met pincode gestolen aiphen aan den rijn Uit een woning aan de Klepperman in Al- phen zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee bank- pasjes gestolen. De eigenaars hadden op de pasjes de pincode aangegeven. Daarnaast namen de inbrekers een geldbedrag van 400 gulden mee. De dieven kwamen binnen door een klapraam aan de achterzijde te forceren. Inbrekers plunderen spaarpot alphen aan den run Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag in een woning aan de Mandenvlechter de spaar pot geplunderd. In het potje zat een bedrag van 1600 gulden. Daarnaast werden twee huis- en twee autosleutels meegeno men. De auto stond 's ochtends nog gewoon voor de deur. De dieven kwamen binnen door een raam te forceren. Jongen geschept: beenletsel alphen aan den run Een 9-jarige jongen uit Alphen is gisteroch tend gewond geraakt bij een aanrijding op de Henry Dunant- weg. De jongen stak ter hoogte van de Halverwege met de fiets de weg over zonder uit te kijken. Hij werd van achteren geschept door een auto, bestuurd door een 27-jarige plaatsgenoot. De jongen is met beenletsel ter observatie overgebracht naar het Rijnoord ziekenhuis. Bewoners Hoge Rijndijk dreigen met actie zoeterwoude brenda fiuppo Als de verkeerslichten ter hoog te van de Zoeterwoudse Stad houderslaan vervallen bij de herinrichting van de Hoge Rijn dijk, zullen bewoners daartegen in actie komen. Dit kondigden enige Zoeterwoudenaars giste ren aan tijdens een inspraak avond over het verkeersluw ma ken van de Hoge Rijndijk. In het huidige plan verdwij nen de verkeerslichten. Het col lege van B en W wil de automo bilist - die de Hoge Rijndijk nu gebruikt als doorgangsweg naar hetzij Leiden hetzij Alphen aan den Rijn - 'dwingen' om vanaf 1997 de nieuwe rijksweg 11 te gebruiken. Door de Hoge Rijn dijk met drempels en bochten te 'verbouwen', moet het aantal verkeersbewegingen dalen van de huidige 25.000 naar 12.000 per dag. Uit een steekproef blijkt dat bij de Stadhouderslaan op het drukste uur elke twee minuten een persoon oversteekt. In de plannen wordt de rijbaan ter plekke in tweeën gedeeld door een plateau. Op het drukste uur zullen dagelijks 600 auto's pas seren. Op basis van deze gege vens zegt Rijkswaterstaat (op drachtgever en geldschieter) dat een verkeerslicht niet nodig is. Het levert juist 'schijnveiligheid' op, legde wethouder A. Ringers- ma uit. „Het zal vaak voorko men dat iemand voor een rood licht wacht, terwijl er geen ver keer is. Die persoon zal overste ken", voorspelde Ringersma. Maar velen onder de ruim veertig aanwezige buurtbewo ners twijfelden aan de juistheid van zijn betoog. Veel Zoeter woudse kinderen gaan in Lei derdorp naar school en moeten op die plek oversteken. Zo'n twintig jaar geleden stonden er ook geen verkeerslichten. „Eerst probeerden de ouders het pro bleem op te lossen door zelf voor klaar-over te spelen. Toen hebben we actie ondernomen en de Hoge Rijndijk geblok keerd. Daarna zijn er stoplich ten gekomen", vertelde me vrouw B. Bruin. Naast het ontbreken van de verkeerslichten zitten veel be woners ook met het 'haaks par keren' in hun maag. Velen voor zien onhandige manoeuvres met blikschade als gevolg. Vol gens Ringersma wordt deze vorm van parkeren vaker toege past en is deze 'niet gevaarlijker of ongevaarlijker'. „U heeft twee meter ruimte vóórdat u de rij baan daarwe'rkelijk bereikt. Dan heeft u voldoende tijd en zicht om te bepalen of u de weg wel of niet oprijdt", aldus Ringers ma. Extra parkeerplaatsen kan de gemeente realiseren op de Hoge Rijndijk bij de Rijnstraat. Door haaks parkeren, kunnen hier elf auto's staan in plaats van vijf. Hiermee wil het college tege moet komen aan de roep van Rijnstraatbewoners om meer parkeerplaatsen. Maar Rijndijk bewoners vonden dat zij niet hoefden te worden opgescheept 'stukken blik' voor hun deur. Bewoners van de Stadhouder slaan en een deel van de Hoge Rijndijk maakten bezwaar tegen de drempel en de bushalte die voor hun huizen zijn gepland. Zij vroegen zich af of het 'hele zaakje niet richting Leiden' kon worden geschoven. Deze bewo ners hadden nog wat wensen op hun lijstje: vergroting van de voortuinen, verbreding van de stoep en de aanleg van parkeer plaatsen op de aldus verkregen ruimte. Het college en de poli tieke partijen zegden toe naar de plannen te zullen kijken. Aangezien de hoorzitting te vens een raadscommissieverga dering was, hoorden commis sieleden van CDA, WD en Pro gressief Zoeterwoude (PZ) het commentaar aan. Aan het einde van de avond zeiden zij 'globaal akkoord te gaan' met het plan. Maar zij wilden nog duidelijk heid over onder meer de ver keerslichten en het haaks par keren. De fracties wilden in elk geval nog niet het gevraagde iaediet van 119.000 gulden op tafel leggen voor de realisering van de parkeerplaatsen Rijn straat-Hoge Rijndijk. Rijnoord in Alphen aan den Rijn moet worden terugge bracht tot een kort-verblijfziekenhuis met veertig bed den. Rijnoord telt nu nog honderd bedden. Een kort-ver- blijfziekenhuis verdient volgens het regionaal overleg zie kenhuizen Zuid-Holland noord (ROZ) de voorkeur boven de huidige structuur. Het ROZ betitelt Rijnoord nu als 'een economisch onvolwaardig ziekenhuis'. alphen aan den run ruud sep Het ROZ heeft zijn advies om Rijnoord drastisch in te krim pen vandaag officieel gepresen teerd. Het advies zal vermoede lijk een grote rol spelen in de uiteindelijke verdeling van de ziekenhuisbedden over de Leid- se regio. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben om het advies gevraagd, met daar bij de kanttekening dat de be trokkenen zelf met een oplos sing moesten komen voor de problemen in Alphen. De ziek tekostenverzekeraars en de di recties van het AZL en het Dia- conessenhuis staan achter het advies om het Alphense zieken huis te verkleinen. Ook het Rijn land Ziekenhuis, waaronder het Rijnoord en het Leiderdorpse Elisabeth vallen, gaat akkoord. Oorspronkelijk pleitte Rijnland voor uitbreiding van het Al phense ziekenhuis. Maar in ver band met de financiële proble men heeft de directie haar vroe gere idee als onhaalbaar be stempeld. Gedeputeerde staten nemen voor de jaarwisseling een be sluit over het advies. Daarna komt staatssecretaris Simons van volksgezondheid - of zijn opvolger - aan zet. Als de staatssecretaris het* voorstel van het ROZ over neemt, betekent een en ander dat grote operaties in Alphen binnenkort tot het verleden be horen. Voor bijvoorbeeld zware maagoperaties en voor acute blindedarmontstekingen is het ziekenhuis dan niet meer toege rust. Bij deze ingrepen moet de patiënt namelijk langer dan vijf dagen in het ziekenhuis blijven, en dat kan niet meer wanneer het ziekenhuis straks op vrij dagmiddag 'op slot' gaat. Alle specialismen die nu in Alphen aanwezig zijn, blijven daar, zo verzekert woordvoerder I. Vink. Desondanks levert de omvorming van het Rijnoord fi nancieel voordeel op, al is het niet genoeg om Rijnland in één klap uit de problemen te hel pen. Geruchten als zou Rijnoord als gevolg van de te korten bij Rijnland volledig wor den gesloten, wijst Vink van de hand. Kort-verblijfziekenhuizen hebben de toekomst volgens haar. Het ROZ gaat ervan uit dat het Rijnoord nieuwe stijl uitein delijk 'economisch en kwalita tief gezond' kan worden, mits de financiële problemen waar het ziekenhuis nu mee worstelt worden opgelost. Het voorstel van het regionaal patiëntenplatform om het Rijnoord op termijn weer uit te breiden, wordt door het ROZ voor kennisgeving aangeno men. Het patiëntenplatform was de enige deelnemer in het overleg die hiervoor pleitte. De andere partijen gaan ervan uit dat dit streven onhaalbaar is. Alphen zou alleen een volwaar dig basisziekenhuis kunnen krijgen wanneer het Elisabeth wordt opgeheven. En dat is voor de ziekenhuisdirecties geen aanlokkelijkperspectief. Diaconessenhuis kijkt naar poli in Bollenstreek Het Diaconessenhuis in Leiden onderzoekt de vestiging van een polikliniek in de Duin- en Bol lenstreek. Aanleiding is het ruimtegebrek waar de poli bij het Leidse ziekenhuis mee kampt.Als er dan toch uitbrei ding moet komen, kun je er over denken om dat elders in de regio te doen. Zie het maar als een extra service. Per slot van rekening komt ongeveer tachtig procent van al onze patiënten uit de Duin- en Bollenstreek", verklaart voorlichter A. Laü- mans van het Diaconessenhuis. Voordat het Leidse ziekenhuis knopen doorhakt, wil het eerst uitzoeken welke afdelingen van de polikliniek naar de Bollen streek kunnen verhuizen en of de nieuwe vestiging wel haal baar is. Het is nog onduidelijk waar de nieuwe polikliniek eventueel komt. Ook is nog niet zeker wanneer ze haar deuren kan openen, al denkt Laumans wel dat de afdeling, als alles doorgaat, voor de eeuwwisse ling in gebruik is. Het haalbaar heidsonderzoek van het Dia- connessenhuis begint binnen kort. De directie hoopt dat het voor het einde van het jaar is af gerond. Laumans: „Komt er uit dat een nieuwe polikliniek tot de mogelijkheden behoort, dan zullen we alle overheidsproce- dures nog moeten doorlopen. Daar ben je niet een-twee-drie mee klaar." leimuiden marieta kroft 'De provincies Zuid- en Noord- Holland melden: werk gereed'. Dat viel te lezen nadat de twee gedeputeerden J. Achterstraat van Noord-Holland en T. Jan sen van Zuid-Holland de Lei- muiderbrug met een touw 'opentrokken', De brug werd daarmee officieel geopend. Zij is het bewijs - aldus de twee ge deputeerden - dat samenwer king tussen twee provincies zin vol is. In de toekomst zal steeds vaker worden samengewerkt. „Geen provincie buigt zich meer apart over de flitstrein", gaf Jansen tijdens een rondvaart op de Westeinder Plassen een voorbeeld. „Dat doen de be trokken provincies Noord-Bra bant en Noord- en Zuid-Hol land samen. We werken ook aan een plan om het hele ver- keersnet voor de Randstad on der de loep te nemen, dat wordt ook niet meer per provincie ge daan." Momenteel werkt de provincie Noord-Holland nog aan het doortrekken van de N207 (Alphen - Nieuw Vennep via de Leimuiderbrug) naar Hil- legom. Als deze weg medio 1995 gereed komt, heeft Zuid-Hol land er een verbindende scha kel in zijn wegennet bij, maar wel op Noordhollands grondge bied. Achterstraat is erg in zijn nopjes met die weg, zo bleek uit zijn toespraak. „Behalve dat de ze een belangrijke schakel vormt, ontsluit het vele gebie den en vormt het de grens tus sen het open middengebied van de Haarlemmermeer en het wat meer verstedelijkte gebied. De weg loopt langs Nieuw-Vennep. Als hier 6000 woningen bij zijn gebouwd, krijgt die weg nog meer betekenis."' Ingenomen Jansen toonde zich vooral erg ingenomen met het verdwijnen van de kilometerslange files, die 'slecht zijn voor de economie, nVLLAN Na jaren touwtrekken om het geld voor een nieuwe Leimuiderbrug, trokken de twee gedeputeerden T. Jansen (ZH) en J. Achterstaat (NH) gisteren het touw gebroederlijk dezelfde richting op. De twee gedeputeerden openden daarmee de brug officieel. foto loek zuiderduyn het milieu en het humeur.' Jan sen: „Elke ochtend staan er in Zuid-Holland files met een lengte van 70 tot 80 kilometer. Op jaarbasis kost dat 1,4 miljard gulden. Als we niets doen groei en die files uit naar 140 kilome ter en praten we over drie mil jard gulden op jaarbasis." Bijna 20 jaar hebben dagelijks kilometerlange files voor de be ruchte brug gestaan, terwijl dor pen in de omgeving werden vergeven van het sluipverkeer. In 1984 gingen de provincies Noord- en Zuid-Holland voor het eerst met elkaar aan tafel zitten om te praten over een op lossing van dat knelpunt dat op enkele meters van Zuid-Holland af, is gelegen in Noord-Holland. De twee provincies kwamen in 1986 tot overeenstemming. Noord-Holland heeft het werk voorbereid en uitgevoerd voor 28 miljoen gulden. Zuid-Hol land heeft daarvan 3,6 miljoen bijgedragen. De uitvoering nam twee jaar en zeven maanden in beslag. nieuwveen Op 1 november wordt hij geïnstalleerd. Gisteren bracht de toekomstige burge meester van Nieuwveen, N.C. Barendregt (45), samen met zijn vrouw alvast een bezoek aan deze gemeente om kennis te maken met het personeel en de raadsleden. Op de foto staat hij voor het gemeentehuis. Ba rendregt is de opvolger van J. Huigsloot. Deze nam op 27 mei afscheid. Enkele maanden gele den verhuisde Huigsloot naar Uithoorn. De ambtswoning in Zevenhoven is daarom nu be schikbaar voor de nieuwe bur gemeester. Barendregt komt uit Cocks- dorp op Texel. Op dat eiland heeft hij een landbouw- en vee teeltbedrijf. Hij was er elf jaar wethouder voor de WD. Ba rendregt is getrouwd en heeft twee kinderen, een jongen van 15 en een meisje van 8. foto henk bouwman Alkemade: lantaarnpalen te kostbaar roelofarendsveen joost panhuysen De gemeente Alkemade voelt weinig voor het aanbrengen van extra verlichting langs de Euro paweg in Roelofarendsveen. Tij dens een vergadering van de commissie bestuurszaken maakte burgemeester A. Meer burg gisteren duidelijk dat het plaatsen van nieuwe lantaarn palen een te kostbare zaak is. Ook een grondige vernieuwing van de speeltuin behoort voor lopig niet tot de mogelijkheden. In de buurt rondom de Euro paweg bestaat onvrede over de staat waarin het plantsoen en de speeltuin verkeren. De Euro paweg zou bovendien ver- keersonveilig zijn. Het buurtco- mité wil dat de gemeente iets aan deze zaken gaat doen, bij voorbeeld door het plaatsen van verkeersdrempels bij de speel tuin. Buurtbewoner A. van Berkel hekelde de passieve rol van de gemeente in het in 1987 opge zette Buurtpreventieproject. Van Berkel: „Ons werd indertijd de volle medewerking van ge meente en politie toegezegd. Met behulp van de politie heb ben we het vandalisme en de criminaliteit in de buurt succes vol bestreden, maar de mede werking van de gemeente is na korte tijd verslapt." Van Berkels verzoek om meer verlichting in de wijk kreeg bij val van politie agente C. Cortel. „Meer verlichting betekent minder vernielingen. Zo be spaart de gemeente geld", aldus Cortel, die burgemeester Meer burg wees op een eerdere toe zegging om straatlantaans te la ten plaatsen. Meerburg: „De ge meente heeft nooit beloofd on beperkt geld in het Buurtpre ventieproject te pompen. Toen ,uit onderzoek bleek hoe duur het aanbrengen van verlichting is, heeft de gemeenteraad be sloten het niet op zijn wensen lijst te zetten." G. van der Geest (GroenLinks) noemde de wijk rondom de Eu ropaweg 'troosteloos'. „Betere verlichting van de buurt moet hoog scoren op de prioriteiten lijst van alle partijen in de ge meenteraad", meende Van Der Geest. De andere fracties stel den zich voorzichtiger op. „We willep een heleboel, maar het kan niet allemaal", aldus H. van Duijkeren (WD). VRUETUD hazerswoude runduk mark bakker Een ruimte voor jong en oud, blank en zwart, rijk en arm. Dat was precies 25 jaar geleden het doel van de oprichters van Pleyn '68, het vrijetijdscentrum aan de Hoge Rijndijk. „En dat is nog steeds onze doelgroep", al dus Jeroen Wesselingh, voorzit ter van de huidige stichting. „Veel mensen kennen ons al leen van de maandelijkse disco. En een andere veelgehoorde misvatting Is dat wij ons alleen op de buurtbewoners richten, ledereen uit de 'Groenendijk' is welkom maar ons publiek komt ook uit Koudekerk en de rest van Hazerswoude. Het enige dat voor ons telt is de sfeer, én de belangstelling natuurlijk, daar doe je het uiteindelijk voor." In de eerste jaren beperk te 'het Pleyn' (de opvolger Dan cing Groeneweg) zich tot het houden van beatavonden. Later mikte de stichting met verschil lende sociaal-culturele activitei ten op een breder publiek. Pleyn '68 kan terugzien op een kwart eeuw zonder een cent subsidie. „En we zijn daar na tuurlijk ook best een beetje trots op. Geen verplichtingen ten op zichte van de gemeente, maar het betekent wel dat we sommi ge activiteiten hebben moeten schrappen zoals de filmvoor stellingen, daarop kwamen soms maar vijf of zes mensen af." Pleyn '68 heeft een zeven koppig bestuur en vijfendertig medewerkers. De meesten zijn paraat op de eerste zaterdag avond van de maand als de dis co in het oude parochiehuis St. Joseph, wordt gehouden. Van daag wordt het 'jubileumweek- einde' ingeluid met een optre den van de groep Crossband. Het onderkomen van Pleyn 68 aan de Hoge Rijndijk in Hazerswoude-Rijndijk. foto ben de bruyn Dansfeest Buurthuis Westerhaven in Al phen aan den Rijn heeft mor gen, zaterdag 9 oktober, de meest uiteenlopende gasten op zijn dansfeest. Zo is daar de plaatselijke Elvis, een zingende taxichauffeur die steeds grotere bekendheid geniet in de regio. De DJ's van The Saloon over spoelen de feestgangers met een lading swingende dansmu ziek. De avond zal verder bol staan van verrassingen. Om 20.30 uur gaan de deuren open aan de Emmalaan 45. Toegang is gratis. Alleenstaanden In sociaal-cultureel buurtcen trum De Ridder aan de Concert- weg in Alphen wordt vanaf za terdag 9 oktober elke week club voor alleenstaanden gehouden. De zaal gaat 's avonds om 22.30 open, na 1.30 uur is er geen toe gang meer. Treintjes Miniatuurtreinen van alle soor ten denderen zaterdag 9 okto ber door gemeenschapsruimte De Bron in Alphen. Dan vindt voor de zesde keer de grote mo delspoorruilbeurs plaats. Trein- modellen, railmateriaal, toebe horen en literatuur zijn uitge stald over meer dan 120 tafels. Wie wil kan oude treinen ruilen of verkopen en er bestaat zelfs de mogelijkheid om ze te laten repareren of onderhouden. De pas opgerichte Voorschotense modélspoorvereniging is ook van de partij. Zij plaatst een modelbaan van ruim acht me ter lengte, waarop de hele dag treinen rijden. De zaal is ge opend van 10.00 tot 15.00 uur. Toegang voor VOlwaSM«en 1,50, 65-piussers 2,50 en kinderen 1,50. Brandwonden De stichting actieve gezond heidszorg Rijnstreek houdt op maandag 11 oktober een voor lichtingsavond over brandwon den. De bijeenkomst wordt ge houden in Het Anker aan de Chopinlaan in Hazerswoude- Rijndijk. Floriana Bij voldoende aanmeldingen begint op donderdag 28 oktober weer een cursus Floriana in Buurthuis Westerhaven in Al phen. Hierbij gaat het om het maken van bloemen, planten en boompjes van gekleurde kra len. Leo Siemons is weer leer meester, die de cursisten voor 40 gulden allerlei technieken met kralen en draad bijbrengt. Bij de contributie is lu i materi aal inbegrepen. De lessen aan de Emmastraat 45 duren onge veer twee uur en vinden één keer in de veertien dagen plaats. Inlichtingen: 01720-75744, vra gen naar Henny Noya of Hans Vegter.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21