Tiende Turfrace kent valse start Regio Voorschotense politiek: drie ton te veel voor opknapbeurt boerderij Ook deze Vitara huur je bij PvdA Voorschoten wil bus naar Starrenburg Opschudding over drempels in Leidseweg-noord Nog geen verkeersdrempels bij Sierafor 'Al mijn kastanjes lagen erin, huilde mijn zoontje' Kooreman en Lloyd Loom KOOREMAN VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 20 CHEF GERT VISSER, 071 -356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071 -356413 Verkoolde resten van caravans op Duinrell. aldus wethouder J. van de Poel. Hij meent dat een reparatie van drie ton nodig is. Dit geld moet de gemeente voorschieten, maar het wordt doorberekend aan de toekomstige eigenaar, dierenarts Koster. Deze kan echter voorlopig niet in de boerderij wonen en werken, omdat er nog een procedure bij de provincie loopt om de be stemming van het pand te wij zigen. Er geldt nu nog een agra rische bestemming. Het is vol gens de politici nog maar de vraag of het bestemmingsplan kan veranderen. Zo niet, dan is de boerderij onverkoopbaar en is de gemeente die drie ton kwijt. De wethouder gaat nu onderzoeken of het voor minder kan. De Voorschotense politiek wil geen drie ton uitgeven voor re paraties aan de boerderij 'Wie kan keeren de hand des Heeren' aan de Leidseweg. De kans is veel te groot dat de gemeente voor dat geld het schip ingaat. Dat was de mening van alle fracties, gisteren tijdens een commissievergadering. Een op knapbeurt vinden de raadsle den een goede zaak, maar die mag niet meer dan enkele tien duizenden guldens kosten. De onbewoonde boerderij dreigt volgens het college van B en W te verloederen als er niet snel wordt ingegrepen. „De pannen vliegen van het dak af', Auto- en Motorverhuur MultiRent Mxrtó&p/v*'vn- VRIJE TUD Verzamelbeurs Ansichtkaarten, munten, post zegels en andere verzamelob jecten kunnen maandag 11 ok tober worden gekocht of geruild op een verzamelbeurs in ge bouw De Werf in de Voorscho tense Schoolstraat. De avond begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur. De toegang is gra- Bazaar De Algemeen Nederlandse Vrouwen Vereniging Tessel- schade-Arbeid Adelt afdeling Leiden houdt op maandag 11 en dinsdag 12 oktober een ver kooptentoonstelling in hét Zen dingshuis, Leidsestraatweg 11 in Oegstgeest. De eerste dag van 19.00 tot 21.00 uur en de tweede dag van 10.00 tot 16.00 uur. Op de bazaar zijn veel handge maakte artikelen te koop. zoals baby- en kinderkleding, thee mutsen en tafelkleden. Nog meer eiken langs Veurseweg VOORSCHOTEN Langs de Veurseweg in Voorschoten worden mo menteel gaten gegraven voor 35 ejken. De wêrk- zaamheden in het deel tus- Vervolg van voorpagina Om de kleine ongelukjes die zich gisterochtend bij de start van de Turfrace voordeden, viel nog te lachen. Maar de 'kettingbotsing' van de schepen bij Oude Wetering - omdat de brugwachter 'zat te snurken' en de brug niet open deed - werkte bepaald niet op de lachspieren van Turfrace-organisator Ch. Tromp. „Een aantal schepen is flink beschadigd. Gelukkig raaicte niemand gewond en kon iedereen alsnog doorvaren", aldus Tromp. WARMOND LOMAN LEEFMANS Klokslag elf uur vertrokken de eerste historische platbodems bij het park Groot Leerust voor een tocht richting Vinkeveen. Turf wordt er niet meer ver voerd. De eigenaars zijn liefheb bers die de schepen en toebe horen in oude staat houden en aan wedstrijden zoals de War- mondse Turfrace meedoen. De weergoden hebben grote invloed op de door stichting Zeilvaart Warmond georgani seerde race. Staat de wind goed, dan is er geen vuiltje aan de lucht, maar als dat niet het ge val is, moeten de bemanningen 'bomen', 'wrikken' of 'jagen' om de schepen vooruit te krijgen. Bij de start gisterochtend le ken de omstandigheden uitste kend, 'bewolkt zuid 6 draaiend naar Z-O' stond op een school bord van de organisatie te le zen. Een paar honderd toe schouwers genoten van het zonnetje en paradeerden langs de turfschepen. „Zoveel men sen op een gewone donderdag morgen, werkt er nog wel ie mand in Warmond", was de la cherige opmerking van een ou dere bezoeker. Direct na de start kwam de Werkmans Wilskracht uit het Friese Hoptillen in de proble men. In plaats van weg te varen, schampte het schip de kant waarbij het publiek moest te rugdeinzen om niet door de uit gestoken giek te worden ge raakt. Uiteindelijk kwam de platbodem krachtig tot stilstand tegen een pier van de jachtha ven. Zonder schade maar met een kleine achterstand kon de bemanning de juiste weg weer vervolgen. Nog geen drie minuten later kreeg een bemanningslid van de Rondevener uit Vinkeveen een losse giek dusdanig hard te gen zijn achterste dat hij in het water plonsde. Slechts met een grote inspanning kon de man op eigen kracht weer op het schip klimmen om vervolgens met een druipend pak het ap plaus van het publiek in ont vangst nemen. Enkele kilometers verder ging het echt mis bij de dichte brug over de Ringvaart in Oude We tering. Na de reeks aanvaringen konden de zeventien tjalken, skütjes, zandaken, drielingen en kagenaars hun vaartocht naar Vinkeveen vervolgen na op nieuw te zijn gestart. Bus 49 moet na het Voorscho tense station doorrijden naar de nieuwbouwwijk Starren- burg. Dat vindt de Voorscho tense PvdA-fractie. „Want wat is een splinternieuwe woon wijk zonder openbaar ver voer'!, vroeg raadslid P. den Hartog zich gisteren tijdens een commissievergadering af. Een buslijn verlengen in een tijd van bezuinigingen op het openbaar vervoer is moeilijk, maar niet onmogelijk, aldus de partij. „Het schijnt te realiseren te zijn, als de gemeente wat bij draagt". aldus Den Hartog, die zijn licht heeft opgestoken bij een deskundige. „Laten we als proef voor een jaar het be nodigde geld beschikbaar stellen", opperde hij. Wet houder J. van de Poel (open bare werken) vroeg zich af waar de PvdA het geld (tussen de een en twee ton) vandaan wil halen. Hij beloofde wel te onderzoeken of een buslijn mogelijk is. De mogelijkheid bestaat bijvoorbeeld ook om de bus alleen tijdens de spitsuren door te laten rijden. Een aantal bewoners van de Leidseweg-noord is ontevreden over de onlangs aangelegde ver- keerdrempels in hun straat. De drempels zouden te hoog zijn en vrachtwagens denderen er overheen. Van het lawaai kun nen enige bewoners die dicht bij de drempels wonen niet meer slapen. Ook zouden hun woningen steeds meer scheuren gaan vertonen. Een actiecomité van bewoners van de Leidse weg-noord heeftin het verleden overigens zelf om verkeersrem- mende maatregelen gevraagd. CDA-fractievoorzitter W. Val kenburg pleitte gisteren tijdens een commissievergadering voor verlaging van de drempels. Vol gens Th. Dijksman van de sec tor openbare werken is het daarvoor nog veel te vroeg. „El ke verandering brengt commo tie met zich riiee. We moeten dit de tijd geven." Hij sprak van een 'overgangstijd'. Vrachtwagens zullen door de drempels steeds minder van de Leidseweg-noord gebruik ma ken en meer gaan rijden over de Admiraal de Ruytersingel en de Churchilllaan in Leiden. De ge meente kan binnenkort trou wens klachten verwachten van bewoners van de Admiraal de Ruytersingel, waarschuwde een raadslid. De bewoners zouden al flink merken dat het vracht verkeer in hun straat toeneemt. Politiek Oegstgeest wil eerst onderzoek in de wijk OEGSTGEEST LIESBETH BUITINK Als het aan de omwonenden en een aantal gemeenteraadsleden van Oegstgeest ligt. komen er geen verkeersdrempels op de Oude Rijnsburgerweg en het Rustenburgpad. De buurtbewo ners vinden een dergelijke maatregel niet afdoende. Zij pleitten tijdens een een hoorzit ting eerder deze week voor een structurele oplossing van de overlast van vrachtwagens van het teelt- en overslagbedrijf Sierafor. De commissie ruimte lijke ordening staat eveneens niet te trappelen om drempels aan te leggen. De drempels, die 27.000 gulden moeten kosten, zijn volgens de commissieleden te duur. Zij willen eerst een on derzoek in de wijk. Daarnaast zou wethouder H. Rijks opnieuw moeten gaan praten met Sierafor om de chauffeurs tot lagere snelheden te manen. „Waarom weigeren die lui van dat bedrijf om wat zachter door de bocht te gaan", vroeg F. Wegman (PvdA/Groen- Links) zich tijdens de vergade ring af. „Het is een beperkte groep die te hard rijdt. Waarom is het niet aan hun verstand te brengen dat dat niet mag? Het is toch in het belang van hét be drijf?" „We hebben al afspraken ge maakt met Sierafor", herinner de Rijks aan de overeenkomst dat de chauffeurs stapvoets over de straten zouden rijden. „Maar we hebben geen greep op de le veranciers." Hij ziet weinig heil in structurele maatregelen in het gebied, zoals een andere toegangsweg of forse verbreding van de strateiT. „Dat kan nu niet, tenzij de raad zegt bereid te zijn een paar ton over de balk te smijten.' Woordvoerder van de omwo nenden C. Strijk pleitte voor een sluis, waar slechts een vracht wagen tegelijk doorheen kan en waardoor genoeg ruimte over blijft voor Fietsers. „Ik probeer de gemeente op het goede pad te brengen, want straks gebeurt er een dodelijk ongeluk en dan zijn de rapen echt gaar", aldus Strijk. Volgens ambtenaar Her mes is de Otide Rijnsburgerweg echter te smal voor een sluif. Rijks zegde toe opnieuw mei het college naar een oplossing te zoeken. De traditionele turfrace in Warmond beleefde gisteren een hectische start. FOTO JAN HOLVAST De tocht duurt inclusief rust dag tot aanstaande zondag. Dan worden omstreeks 16.00 uur de voormalige bedrijfsvaartuigen weer op de Warmondse Leede terugverwacht. Filmvertoon, terras, /me-muziek, een nauti sche ambachtsmarkt, speciale turfracewijn en de aanwezig heid van burgemeester G. van der Wei-Markerink moeten dan zorgen voor een feestelijk ont haal in Groot Leerust. Derde caravanbrand op rij in Duinrell MEUBELPLEIN LEIDERDORP TELEFOON 071-894300 en de Papelaan duren nog ongeveer twee weken. De eiken komen pas in decem ber van de boomkweker, maar de gemeente wilde de voorbereidende werkzaam heden niet langer uitstellen. „Je moet met daglicht kun nen werken. Anders wordt het gevaarlijk voor onze mensen. Die worden daar zo van hun sokken gere den", aldus hoofd van de afdeling Groen van de ge meente Voorschoten, C. Buijs. De aanplant van de eiken is onderdeel van het 'bomenplan' voor de Veur seweg, waarmee de ge meente twee jaar geleden begon. Er zijn al zeventig nieuwe eiken geplant tus sen de Karei Doormanlaan en het Laantje van Van Wis sen. Marshall Burns Lloyd was Wat ooit een luxe stacaravan was, is nu zwart geblakerde troep. Alleen een stukje van de achterwand staat nog overeind. De rooklucht is doordringend. Van het interieur is alleen een gietijzeren kachel over. Gek ge noeg zijn vijf tuinkabouters op wat zwarte vegen na, onbescha digd. Ze lachen breeduit, alsof er niets is gebeurd. Op de camping in attractie park Duinrell in Wassenaar is woensdagnacht opnieuw een caravan in vlammen opgegaan. De derde in een week tijd. Alle drie brandden ze in een mum van tijd tot de grond toe af. Ze ker vier caravans in de naaste omgeving liepen grote schade op. Eigenares Nancy van de der de uitgebrande caravan is net weg. Ze was helemaal overstuur toen ze zag wat er van haar pa leisje over was. Bij de caravan van de buren zijn glaszetters bezig. De brand heeft ook hen gedupeerd. Niet alleen de ruiten van hun caravan zijn gespron gen, de ooit zo witte PVC-wand is bruin en kromgetrokken. „Ik denk dat ze zeker achtduizend gulden schade hebben", zegt campingbeheerder Rob Linne- man. De medewerkers van Duinrell staan voor een raadsel. Kortslui ting, gaslekken, televisies op standby, alle mogelijke oorza ken heeft Linneman de revue laten passeren. Maar het sei zoen was afgelopen, de cara vanbewoners waren weer naar huis. .Alles was afgesloten." Het kan bijna niet anders of de branden zijn aangestoken, zo vermoedt de brandweer. Families Duinrell telt 500 stacaravans. Hele families brengen er de zo mer door. Willem en Jolande uit Den Haag staan een beetje be duusd te kijken bij de resten van hun caravan, die maandag in vlammen opging. Ze zijn over de ergste schok heen, maar ge loven kunnen ze het nog niet echt. „Een paar weken terug heb ik nog staan janken bij de afgebrande caravan van Ti'nus. Ik dacht toen nog: dat overkomt ons niet. Nou, je ziet het." Hun standplaats is één grote verkoolde bende. Ook de cara van van de achterburen is ver woest. „Die man is drie jaar aan het bouwen geweest, hij was bijna klaar", weet Jolande. Elke zomer waren Willem en Jolande met hun drie kinderen vrijwel permanent op de cam ping. Zo vaak dat ze er een compleet huishouden hadden ingericht, om niet steeds terug naar huis te hoeven.Alles had den we. Apparatuur, een was machine, zelfs een wasdroger." Voor de kinderen vinden ze het nog het ergste. „Ze huilden tranen met tuiten. Al mijn kas tanjes lagen erin, zei m'n zoon tje nog." Willem en Jolande hadden geen verzekering afge sloten. Toch komt er een nieu we caravan. „Het is hier altijd hartstikke gezellig. Anders hou je het hier ook geen negen jaar vol. Al onze familie zit er." Wie de brand kan hebben ge sticht, weet het echtpaar niet. „Vijanden? Ik dacht niet dat we die hadden", zegt Willem. Jo lande weet het ook niet. „Niet om op te scheppen, maar we zijn hier best graag geziene gas ten. We hebben altijd een huis vol visite." Adjunct-directeur C. Schoen makers van Duinrell weet even als de politie niet in welke hoek hij de dader moet zoeken. On verlaten buiten de deur houden, gaat volgens hem niet. Schoen makers: „Duinrell is 110 hectare groot. Wie het terrein 's nachts op wil komen, komt binnen. Ik zeg altijd: er valt hier net zo goed, of zo slecht, toezicht te houden als in een kleine ge meente." de uitvinder van Lloyd Loom, de algemene bena ming van deze meubelen, gemaakt van een weefsel van getwijnd kraftpapier met een kern van staal draad. Kenmerkend voor de meubelen is het uiterst comfortabele zitcomfort, de zeer sterke materialen, de onvergelijkbare vorm geving en de vele prachtige gekleurde variaties. Kooreman heeft de Lloyd Loom collectie weten te combineren met andere 'staaltjes' van eigen kunnen. Typisch Kooreman dus! WOONADVISEURS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20