Leidsch Dagblad 10 Leiden gaat 9.000 bomen extra planten 'Ook scholen moeten boeten als leerling spijbelt' BEL Kamer wil meer dwang bij opvang vreemdelingen Katwijker staat terecht voor moord in Amerika van dertien jaar geleden lüHet Motorhuïs AUTOBOULEVARD Niemand weet wat er met Lenin gebeurt 529, Aanvaringen bij Turfrace GOED UWS K pgü—w ■dgS, )dL VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40281 LOSSE NUMMERS 1,60 leiden. paulv Om het zware spijbelen écht terug te dringen, moeten ook middelbare scho len worden aangepakt. Regelmatig ver zuimen ze door te geven dat leerlingen spijbelen, waardoor leerplichtambtena ren en 'spijbelseholen' veel te laat kun nen bijsturen. „Ik kan me dus voorstellen dat je scho len pakt door spijbelende leerlingen niet te bekostigen. Dat scheelt ze per leerling al gauw duizenden guldens per jaar", zegt coördinator R. Smit van het vor mingscentrum 'Voor Jongeren' in het Leidse Lammenschanspark, waar jonge ren worden opgevangen die nog een paar dagen per week naar school moe ten, maar niet willen. Met zijn tegenvoorstel reageert hij op het plhn van CDA-Kamerlid J.F. Huibers om de ouders van notoire spijbelaars fi nancieel te pakken, bijvoorbeeld door ze te korten op kinderbijslag of studiefinan ciering. Door ook scholen te betrekken in het lik-op-stuk-beleid, hoopt de coör dinator enorm veel tijd te winnen. Officieel moet een school na een week afwezigheid de leerplichtambtenaar in lichten, maar leerplichtambtenaren en Smit merken regelmatig dat dat niet ge beurt. De coördinator: „Dan bellen leer lingen zélf op en zeggen ze: 'Ik zit al drie maanden thuis en ik wil langskomen'. En dan is het ritme helemaal weg, heb ben ze al moeite om 's morgens op te staan." Pagina 17: 'Leerlingen kunnen behoor lijk kopje onder gaan'. Bloedschandaal 7 In Duitsland zijn moge lijk 2.000 hemofiliepa- tiënten door besmet bloed met het AIDS-virus geïn fecteerd. Nobelprijs /y <4 Nobelprijswinnares I I Toni Morrison pro beerde er gisteren een zo gewoon mogelijke dag van te maken. Geen krant ontvangen? 071-143241 071-128030 mil/mtrr 18 00-19 30 uur zaterdag 10 00-12 00 uur Investering van miljoenen De komende tien jaar moeten er in Leiden zo'n 9000 bo men bij komen. Bovendien zijn ongeveer 600 populieren en zieke iepen aan vervanging toe. Dat zijn enkele be langrijke voorstellen uit de 'bomennota' van milieuwet houder H. de la Mar (GroenLinks). leiden erna straatsma Leiden heeft een grote achter stand op het gebied van bo- menonderhoud en vergeleken met het landelijk gemiddelde scoort de stad ook laag met het aantal bomen per inwoner. Ge middeld ligt dat op 0,35, in Lei den ligt dat op 0,27. Daarom wil De la Mar jaarlijks 9 ton uittrek ken voor het aanplanten van nieuwe en het onderhouden van bestaande bomen. Daar bo venop komt een eenmalig be drag van vier miljoen gulden voor het oplossen van 'acute problemen'. Nu besteedt de ge meente jaarlijks drie ton aan bomenonderhoud. B en W moeten dinsdag hun fiat geven aan het plan, waarna de raadscommissie milieuzaken haar oordeel moet vellen. Het geld voor bomenonder houd komt ten dele vrij door bezuinigingen elders. Een groot deel van de plannen wordt be kostigd uit fondsen voor stads vernieuwing en groenvoorzie ningen. Zo'n twee ton wordt be kostigd uit de opbrengst van verkoop van de stadskabel. Voor het dan nog resterende jaarlijk se tekort van 250.000 gulden moet nog een oplossing worden gevonden. De vervanging van populie ren is op een groot aantal loca ties hard nodig. De snelgroeien de bomen zijn na zo'n 25 jaar een gevaar voor hun omgeving omdat "ze gemakkelijk kunnen omwaaien. Na verwijdering ko men er duurzamer bomen, zoals linden en eiken, voor in de plaats. Populieren worden de komende jaren onder meer ge rooid op de Wassenaarseweg, de Kooilaan en de Vijf Meilaan. De bestaande bomen zijn er in veel gevallen slecht aan toe, vooral in de binnenstad. Bomen krijgen vaak te weinig ruimte, omdat de boomplantgaten meestal klein zijn. Door de klei ne 'boomspiegels' ontstaat het zogenaamde bloempot-effect. Ook het in de winter strooien van zout tegen gladheid is fu nest voor de groei en bloei van bomen. Eenmalig is een bedrag van vier miljoen nodig voor het oplossen van deze knelpunten. katwuk. peter v Volkomen versuft stond een 64- jarige Katwijker gisteren voor de Haagse rechtbank. Voor zich uitstarend en bewegingloos zat hij een ruim twee uur durende rechtszaak uit, waarin hij na 13 jaar alsnog terecht stond voor een moord met voorbedachte rade. Dertien jaar geleden had de man in de Verenigde Staten zijn vriendin door het hoofd gescho ten. Nu eiste de officier van jus titie drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van vijf maanden voorarrest, tegen de man die nauwelijks leek te beseffen wat zich in de rechtszaal afspeelde. Op vragen van rechter Timmer mans of hij zich bepaalde uit spraken kon herinneren en of hij Ipegreep wat er tijdens de zit ting allemaal werd gezegd, ant woordde hij ontkennend of zei nauwelijks verstaanbaar: „Ik ben niet goed." In appartemënt 43 in Santa Fe Springs in de Amerikaanse staat California speelde zich op 1 juni 1980 een drama af. De toen 51-jarige en in de VS woonachtige Katwijker schoot die dag zijn vriendin met een vuurwapen neer. De 31-jarige vrouw werd in het hoofd getrof fen en overleed een dag later in het ziekenhuis. In gezelschap van zijn echtge note meldde de man zich bij de plaatselijke politie, waarbij hij het vuurwapen op de balie leg de. Vier dagen na het voorval werd de man vrijgelaten, nadai hij een borgsom van 50.000 dol lar had betaald. Verdere berech ting wachtte hij niet af. Vermoe delijk eind 1980 vertrok hij naai Nederland. Daar verslechterde eijn gees telijke en lichamelijke toestand snel, hetgeen door artsen wordt bevestigd. De Katwijker zou nauwelijks in staat zijn iets te begrijpen van het proces dat nu tegen hem wordt gevoerd. De rechtzaak van gisteren was het gevolg van een serie ju ridische procedures waarmee de Amerikaanse justitie de man uitgeleverd probeerde te krij gen. Nadat de rechtbank en de Hoge Raad het verzoek hadden toegewezen, gaf staatssecretaris Kosto van justitie in oktober 1991 zijn goedkeuring aan de uitlevering. In kort geding stak de president van de Haagse rechtbank daar in laatste in stantie weer een stokje voor. Hij vond dat justitie tijdens de pro cedure onvoldoende onderzoek had verricht naar medische en psychische toestand van de man. Het enige wat de Ameri kaanse justitie restte was de Ne derlandse collega's vragen de vervolging van de man over te Pagina 19: Verbazing over traagheid Amerikaanse justi- De populieren aan de Kooilaan in Leiden staan op de nominatie om gerooid te worden. Vanwege hun 'ge vaarlijke hoogte' zijn ze aan vervanging toe. foto henk bouwman Prins Willem Alexander heeft zijn race-licentie gehaald. Op het circuit van Zandvoort slaag de hij gisteren zowel voor het theoretische als voor het prakti sche onderdeel. De licentie geldt alleen voor racewagens uit de merkenklasse en niet voor formule-1 wagens. De kroon prins legde zijn examen af in De Tweede Kamer wil meer dwang in het opvangbeleid voor migranten die zich in Neder land vestigen. Een meerderheid van de Kamer is zeer ontevre den over het beleid dat de afge lopen jaren is gevoerd. Dat bleek gisteren tijdens een over leg van de kamercommissie voor het minderhedenbeleid. WD-kamerlid Wiebenga re kende voor dat de afgelopen ja ren slechts één op de acht nieuwkomers is opgevangen aan de hand van taalcursussen en andere inburgeringsprojec- ten. Wiebenga sprak van „een non-beleid". Het opvangbeleid voor nieuwkomers is door het rijk töevertrouwd aan de gemeen ten. CDA-woordvoerder Hui bers constateerde echter grote verschillen in de activiteiten die gemeenten ontplooien. Het rijk moet dwingender kunnen op treden tegen gemeenten die er niets van maken, vond de CDA'er. Vrijwel de hele Kamer vindt ook dat nieuwkomers verplicht moeten worden inburgerings- cursussen te volgen. Degenen die weigeren, zouden op hun uitkering moeten worden ge kort. Het kabinet is het daar mee eens. Overigens blijkt in de praktijk dat de meeste nieuwko mers graag aan de cursussen meedoen. Inmiddels heeft het kabinet besloten om de rijksbijdrage voor cursussen voor nieuwko mers te verhogen van zes mil joen naar 36 miljoen gulden per jaar. Als de gemeenten daar een ongeveer even groot bedrag bij leggen, moet het mogelijk zijn om alle nieuwkomers goed op te vangen, denkt het kabinet. Vanavond, morgen en zelfs op zondag: totale verbouwingsopruiming Profiteer nog vanavond van de unieke prijzen. Er is volop keus uit nieuwe Opel aktiemodellen, nieuwe en gebruikte Amerikaanse auto's, terreinauto's, en meer dan 250 eersteklas occasions. Vondellaan 80, Leiden. Telefoon 071 - 35 18 00 Nergens zoveel werken bij elkaar als op de LEIDERDORP Zie 'advertentie op pagina 8 0.3. Hugo Boss Cornel iani Quattro moskou helen womack vanaf Haarlemmerstraat 175, Leiden the independent „We hebben het communisme niet geheel van ons afgeworpen voordat we die stom me pop uit het mausoleum hebben ge gooid", aldus Sergej, een Russische yup, die voor plaatselijke maatstaven een fortuin verdient als makelaar voor buitenlanders. Lang niet iedereen deelt zijn minachting voor Lenin, wiens gebalsemde lichaam nog steeds in een glazen kist in de rood-granie- ten hal onder de Kremlinmuur ligt, al vanaf 1929. Nadat president Jeltsin gisteren de in paradepas lopende erewacht had verwij derd, trokken tientallen Moskovieten naar het Rode Plein voor wat zij vreesden wat hun laatste blik zou kunnen zijn op de bol sjewistische stichter van de Sovjetunie. „Haast u, haast u. u hebt nog 15 minuten voordat het mausoleum om één uur dicht gaat", zei de politieman aan de rand van hét Rode Plein. Daarop sprintten journalis ten, Japanse toeristen en Russen naar de in gang waar het oude ritueel zich herhaalde. Een politieman controleerde onze tassen om te kijken of we geen camera's bij ons hadden, of projectielen die we naar de eer ste heilige van het communisme zouden gooien. Toen liepen we in stilte (spreken is niet toegestaan) langs het lijk in zijn keurige zwarte pak. „Het klopt niet om de erewacht weg te ha len, dat is de laatste belediging van Boris Jeltsin", zegt Nikita Ivanovitsj, een gepen sioneerde die zijn leven lang lid van de communistische partij is geweest en een veteraan van de slag om Stalingrad. Alexander, een Russische jood die naar Is raël is geëmigreerd maar terug was voor een bezoek, maakte zich ook zorgen om het lot van het mausoleum, maar niet om ideo logische redenen. „Het is een deel van de geschiedenis. Als het wordt gesloten, wat heeft Rusland dan nog om aan toeristen te laten zien? Rusland verliest al zijn bezittin gen, het land produceert niets. Binnenkort liggen er alleen maar Mars-repen in de kiosken en die worden niet hier gemaakt." Wat er precies met het mausoleum gaat ge beuren is niet duidelijk. „Stelt u geen vra gen. Weet u niet in welk land u bent?", zei een politieman aan de ingang van het mausoleum. Dus vroeg ik het zijn baas. „Niemand weet het. Ons is niets meege deeld", zei een oudere sergeant die zich slechts bekendmaakte als Alexej. Dus vroeg ik het zijn baas. „Wij verwachten dat het mausoleum dit weekend weer open zal gaan, maar we hebben geen bevelen gekre gen", zei de assistent van de mausoleumdi recteur, Vladimir Kamenitsj. Dus vroeg ik het zijn baas. „Het is nog niet duidelijk. De politieke top moet nog beslissen", zegt An- drej Olegov, beheerder van het hele Krem lin. „Maar als u mijn persoonlijke mening wil weten, dan zouden ze Vladimir Iljitsj (Lenin) een fatsoenlijke begrafenis moeten geven volgens Russisch Orthodoxe tradi ties." Het verwijderen van het lijk voor een begra fenis zou echter een delicate operatie zijn. omdat dat op fel protest zou stuiten van communisten, onder wie Lenins nicht Olga Oeljanova. Kan Jeltsin, na de vreselijke ge vechten van deze week, er nog een veldslag bij hebben? HET WOORD IS AAN Boris Jeltsin (1992) De politieke opwinding die in het land wordt opgeklopt, is alleen maar een schimmentheater waar in de geesten van het verleden hun afscheidsvoorstelling geven. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info RTV Show Sport- Stand van zaken HET WEER LATER OPKLARINGEN Veel bewolking en in de nacht en ochtend nu en dan regen. In de loop van de dag af en toe zon. Middagtemperatuur 15 graden Wind uit zuid tot zuidwest, matig, aan de kust vrij krachtig. Race-licentie voor 'Alex van Oranje' zandvoort eric jan wETERiNGS een Citroën AX GTi Cup. Het praktische gedeelte van het examen bestond naast een aantal rondjes alleen rijden ook uit het onderdeel groepslijden. Een commissie van zeven per sonen beoordeelde de verrich tingen van de deelnemer die onder de naam Alex van Oranje in een dito gekleurde auto van start ging. warmond loman leefmans De start van de tiende Turfrace voor platbodems is gistermid dag overschaduwd door een reeks aanvaringen. Toen de brug over de Ringvaart bij Oude Wetering te laat openging, klap te een aantal oude bedrijfsvaar tuigen op elkaar. Niemand raakte gewond. Organisator Ch. Tromp houdt het op een „blunder" van de brugwachter. „Me dunkt dat je 17 zeilen moet zien aankomen. Hij heeft ge woon zitten snurken". De vaartocht kon na het voor val met een herstart gewoon doorgaan, ondanks de schade aan enkele turfschepen. Pagina 20: Valse start Turfrace. AHOY' ROTTERDAM Ladidi Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. I groen L oordhallen INFO UJN ffs 01640 |<yk 35916 - vay Postcode:. j Plaats: i Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatisch 28.75) j 0 Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: i Handtekening:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1