Vreewijk: 'Alles bij het oude laten op Breestraat' Leidse Praktijkschool wint voorronde Verbazing over traagheid van Amerikaanse justitie Leiden Regio Incestpleger moet twee jaar de gevangenis in Actie tegen opheffing buslijnen Vermogen Ons Doel groeit met miljoen VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Buurtcomité zit niet te wachten op nieuwe discussie Het wijkcomité Vreewijk is bang dat de discussie over het weghalen van de bussen op de Breestraat, slecht voor de bewoners van deze wijk zal uitpakken. Het comité vreest dat de Witte Singel wordt gebruikt als omleidingsroute voor de bussen en vindt dat onaanvaardbaar. Het comité heeft zich tot de ge meenteraad gewend met de boodschap dat op de Breestraat j 'alles bij het oude moet blijven'. De bewoners herinneren aan de situatie in 1987 toen de Bree- straat bij wijze van proef volle- dig voor doorgaand verkeer werd afgesloten. Dit leidde tot een toename van 30 procent van het verkeer op de Singel. Na vele protesten kwam er toen een compromis uit de bus: de Breestraat zou alleen tussen 11 en 19 uur worden afgesloten. Nu de verkeerssituatie op de Breestraat weer volop ter dis cussie staat (in het kader van het plan voor de autovrije bin nenstad). vreest het comité her haling van de gang van zaken in '87. Daarom wijzen de bewo ners er maar vast op dat "de Witte Singel als omleidingsroute voor de bussen volstrekt onge schikt is'. Wanneer bussen over Hooi gracht en Langegracht gaan rij den, vreest het comité dat auto verkeer - bang voor vertragin gen - uit zal wijken naar de Wit te Singel. Het comité raadt de gemeenteraad aan eerst een goed verkeersplan voor de hele stad te maken voordat besluiten over de Breestraat worden ge nomen. Het probleem met de bussen op de Breestraat is volgens het comité ontstaan omdat de bus sen zich niet aan de maximum snelheid van 15 km. per uur houden. Vrachtauto's houden zich bovendien niet aan het in- rijverbod tijdens winkeluren, zegt 'Vreewijk'. Wanneer 'alle betrokkenen zich aan de afspra ken houden, hoeft er op de Breestraat niets te veranderen, is de boodschap van het wijkco mité. Leerlingen van de Leidse Praktijkschool ontvingen gisteren een nominatie voor de landelijke Onderwijsprijs en een kunstwerkje uit handen van ge deputeerde I. Günther. foto hielco kuipers De Praktijkschool VSO/MLK uit Leiden heeft de provinciale voorronde van de Nationale Onderwijsprijs 1993 gewonnen. Zij ontving de prijs in de catego rie voortgezet onderwijs en voortgezet speciaal onderwijs. In de statenhal van het Haagse provinciehuis ontving de school gisteravond een nominatie voor de landelijke finale en een kunstwerkje, uit handen van ge deputeerde I. Günther (onder wijs Zuid-Holland). Deze school verzorgt arbeids- training voor moeilijk lerende kinderen (MLK), om te voorko men dat die na him lagere school doelloos thuis gaan zit ten. Ze creëert specifieke en ge richte trainingssituaties, zodat de leerlingen eerder aan een baan komen en niet bij voor baat op een uitkering zijn aan gewezen. De voorrondes waren ver deeld in drie groepen: basis- en speciaal onderwijs, voortgezet en speciaal voortgezet onder wijs en middelbaar beroepson derwijs. In de laatste categorie is geen prijs uitgereikt, omdat er slechts één inzending was. Al leen het Mercatuscollege voor Handelsonderwijs uit Rotter dam had zich ingeschreven. VRIJE TIJD 't Stathuys houdt op zaterdag 9 oktober tussen 21 en 02 uur een reggae-swingavond. DJ Marcus is verantwoordelijk voor de mu ziekkeuze. Verzoekjes zijn wel kom. 55-pIussers De ouderencommissie van Lei den Zuid-West houdt zondag 10 oktober tussen 14.30 en 16.30 uur een ontspanningsmiddag Winnaar in de eerste catego rie is de basisschool Oscar Ro mero uit Rotterdam. Zij hield zich vooral bezig met Ieesbevor- derende projecten/activiteiten en maakte het ideeënboek 'Dichters op school'. Op deze school met 95 procent allochto ne leerlingen en verschillende taalachterstanden acht men leesbevordering zeer belangrijk voor de toekomstige kansen van de scholieren. Tweede werd ba sisschool St. Bernardus uit Schiedam, derde de Poolster uit Dordrecht. In de groep van de Praktijk school eindigde het Rotterdam se Citycollege St. Franciscus één plaats achter de winnaar. Het internationaal College Edith Stein uit Den Haag kreeg 'brons'. Het is voor het eerst dat een dergelijke onderwijsprijs per provincie is uitgereikt. In 1992 werd in Gelderland reeds een Onderwijsprijs uitgedeeld door het INOP (Instituur voor Natio nale Onderwijs Promotie) en de Educatieve Faculteit van Hoge school Gelderland. De vele posi tieve reacties hierop deden het INOP besluiten de organisatie naar landelijk niveau te tillen. Minister Ritzen (onderwijs) reikt 19 november de Nationale Onderwijsprijs uit. voor 55-plussers in verzorgings huis Haagwijk aan de Beetho- venlaan. Op het programma staat een optreden van het Ste- venshofkoor. Bingo In buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19 wordt van avond een bingo-avond gehou den. Acht rondes met diverse prijzen waaronder een magne tron. De bingo begint om 20 uur. PAUL DE VLIEGER Een 46-jarige Valkenburger die zich heeft schuldig gemaakt aan incest met zowel zijn dochter als zijn zoon, moet twee jaar de cel' in. Dat heeft de Haagse rechtbank gisteren bepaald. Het is precies de straf die de officier van justitie twee weken geleden eiste. De Valkenburger misbruikte van 1982 tot en met 1986 her haaldelijk zijn dochter. Dat be gon toen het meisje 10 jaar oud was. Tijdens de rechtszitting werd duidelijk dat de man zich meestal schuldig maakte aan ontuchtige handelingen met het kind. Maar tenminste een keer heeft hij geprobeerd het kind te verkrachten, zo viel op te ma ken uit aantekeningen in een dagboek die het meisje destijds maakte. De incest met de zoon speel den zich af in 1992. Met de toen 17-jarige jongen had de man eenmaal, onder de douche, on tuchtige handelingen gepleegd. De Valkenburger heeft de in cest met zijn beide kinderen be kend. Tijdens de zitting zei hij veel berouw voor zijn daden te hebben. Niettemin vroeg hij de rechter bijna smekend een kor te celstraf op te leggen. Vanwe ge het feit dat de man voor in cest vastzit, zou hij namelijk het mikpunt zijn van zijn medege vangenen. „Ik word in feite dubbel gestraft. Elke dag is een hel", aldus de Valkenburger. I KATWIJK PETER VAN DER HULST I VERVOLG VOORPAGINA j Het is onduidelijk wat zich op 1 i juni 1980 in appartement 43 in Santa Fe Springs allemaal heeft afgespeeld. De destijds in Ame- i rika woonachtige Katwijker kan daarom onmogelijk voor dood slag, Iaat staan voor moord met I voorbedachte rade, worden ver- I oordeeld. Dat beweerde raads- I man J. Sjöcrona gisteren tegen- I over de Haagse rechtbank, j De Katwijker verklaarde tij dens verhoren in Amerika dat hij de vrouw niet neer wilde schieten, maar slechts afschrik ken. De enige getuige die tij dens de schietpartij in het ap partement aanwezig was heeft alleen iets gehoord, maar niets gezien. „Misschien zou er spra ke kunnen zijn van dood door schuld maar dat is niet ten laste gelegd." J. Sjöcrona zei gisteren dat het openbaar ministerie niet be- voegd is om de man te volgen. De redelijke termijn waarbin nen dat moet gebeuren is naar i zijn mening allang overschre- den. „Het heeft de Amerikanen 12 jaar en 7 maanden gekost om te besluiten dat de eigen vervolging moest worden over- i gedragen." De VS hebben daar- j mee volgens Sjöcrona onaan vaardbaar lang gewacht en dat kan naar zijn mening de Neder landse justitie worden aangere kend. De Amerikanen ondernamen volgens Sjöcrona onvoldoende pogingen om de verblijfplaats Katwijker te achterhalen. Dat lukte pas in 1990. Volgens de raadsman gebeurde dat zonder tussenkomst van de officier van justitie. „Wellicht hebben Ame rikanen 'undercover' in ons land geopereerd. Slechts door onrechtmatig te zoeken heeft men hem gevonden, kon hij ter uitlevering worden aangehou den en kon het bewijsmateriaal in dat kader aan de Nederland se autoriteiten ter beschikking worden gesteld." De dossiers die de Amerikanen samenstel den mogen volgens de raads man niet worden gebruikt. Hij pleitte daarom voor vrijspraak. Deugdelijk Een andere reden voor dat ver zoek was dat in Nederland niet meer waarde aan verklaringen en bewijsstukken mag worden gehecht dan gebruikelijk is in het land dat om berechting vraagt. Sjöcrona zei dat in Ame rika normaal gesproken een ge tuige tijdens de zitting verklaart, dat het in het vooronderzoek verkregen bewijs deugdelijk is. Amerikaanse getuigen zijn door officier van justitie M. Schelf hout echter niet opgeroepen, omdat zij dat niet nodig achtte. Naar de mening van Schelf hout is de kwestie naar Neder landse begrippen nog lang niet verjaard. Zij verklaarde dat het openbaar ministerie wel dege lijk in déze zaak mag optreden. „De vertraging valt niet de Vere nigde Staten te verwijten. De verdachte heeft zelf de benen genomen. En sinds 1990 is door de Nederlandse justitie geregeld actie ondernomen." Van moord met voorbedachte rade was wel degelijk sprake. „De verdachte en het slachtoffer hadden al maanden ruzie. Het einde van hun relatie naderde. Hij is naar haar toegegaan en heeft haar door het hoofd geschoten." Aan rechter Timmermans vroeg de officier een gevange nisstraf van drie jaar op te leg gen. Zij hield daarbij rekening met de lange procedure, maar liet de slechte gezondheid van de man geen rol bij de straf maat spelen. „Hij heeft immers zelf om berechting in Neder land gevraagd." Een uitspraak die de woede van Sjöcrona op riep. Als de rechtbank meent dat de Katwijker veroordeeld moet worden dan vindt hij ge zien de gezondheidstoestand van de man schuldigverklaring zonder straf reëel. Vooral kleinere gemeenten zoals Valkenburg en Voorhout maken zich zorgen over de voorgenomen opheffing van een aantal buslijnen door de NZH. Burgemeester M.E.B. de Goey, dagelijks bestuurder van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek, zei gis teravond tijdens een vergade ring van het samenwerkingsver band Duin- en Bollenstreek dat de plannen in schril contrast staan met de versterking van het openbaar vervoer en het te rugdringen van de auto. „We moeten richting ministe rie protesteren", stelde ze: „Want de NZH zegt door de be zuinigingen van het rijk ge dwongen te zijn om te bezuini gen." Voorhouter W. Meijles vindt dat de NZH het zich niet kan veroorloven om een bus leeg door de streek te laten rij den. „Maar wie de auto wil te rugdringen, moet niet alle mó gelijkheden wegsnijden om voor het openbaar vervoer te kiezen." Valkenburger P.T. Mizee was het roerend met hem eens. „Wij hebben 's avonds niet eens openbaar vervoer meer", zei hij. Lissenaar F. Prins noemde het een goed idee om de actie te ondernemen. „Vooral als we horen dat je vanuit Valkenburg 's avonds blijkbaar alleen met het vliegtuig kan wegkomen." Huurinkomsten dalen met één procent De financiële positie van wo ningbouwvereniging Ons Doel is goed. Het vermogen van de corporatie is vorig jaar toegenomen met bijna een miljoen gulden. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1992. Ondanks een derving aan inkomsten neemt de algeme ne bedrijfsreserve van Ons Doel toe. Door teruglopende rijkssubsidies is het totaal aan huurinkomsten gedaald met een procent. Daar tegenover staat dat veel projecten op het gebied van groot onderhoud zijn uitgevoerd in de tijd dat het rijk die nog voor honderd procent dekte. De corporatie besteedde vorig jaar veel aandacht aan onderhoud van complexen in de Pioenstraat, Valeriusstraat, de Rodes en de Verdistraat. In de Pioenstraat en omgeving werd een omvangrijke op knapbeurt afgerond die voor-' namelijk had te maken met het herstel van de kozijnen. Het groot onderhoudsplan in de Valeriusstraat werd even eens afgerond. De portiekwo ningen in deze buurt zijn grootscheeps gemoderni seerd. De renovaties in de Verdistraat (gevel-isolatie en groot onderhoud) en de Ro des (vernieuwing technische installaties voor verwarming) zijn nog niet afgerond. Woontoren Nieuwbouw verrees aan de Beyerincklaan en de Ir. Driessenstraat. Langs de Beyerincklaan werd een com plex ouderenwoningen ge bouwd. onder meer bestaan de uit een woontoren van ze ven verdiepingen. Een deel van de woningen is bestemd voor lichamelijk gehandicap ten. Aan de Ir. Driessenstraat verscheen een fiat met 15 wo ningen. met op de begane grond bedrijfsruimten. Nieuwbouwplannen voor de locatie Pomona/AnnakJiniek zijn uitgesteld tot 1994. De bouw van 50 huurwoningen en 50 sociale koopwoningen kon daar in 1992 niet begin nen omdat de aankoop van de bouwgrond vertraging op liep. Ander hoogtepunt voor Ons Doel was vorig jaar de verhui zing naar het nieuwe kantoor aan het Schuttersveld. Daar mee kwam definitief een ein de aan het tijdperk van het oude bestuurshuis aan de Pioenhof. dat Ons Doel sinds 1931 onderdak bood. De nostalgie rond de 3 oktoberviering roept nog steeds reacties op bij lezers. Uit het verre verleden komt aanvullende informatie naar boven, waaruit bijvoorbeeld blijkt dat in 1974 al een hutspotmaaltijd in open lucht werd gehouden. Met koningin Juliana nota bene. Prof. dr. E. Noach Éfh uit Leiderdorp viert al 60 jaar 3 oktober. E Veel historische feiten staan hem dan ook in het geheugen gegrift. Dat het Schuttersveld vroeger gedeeltelijk was afgesloten en gereserveerd was voor een elite, die ook entree moest betalen, zoals een kermisexploitant in een interview beweert, is volgens hem niet geheel juist. „Tot verschillende jaren na de oorlog moest iedereen een toegangsprijs voor het Schuttersveld betalen, ik meen een dubbeltje. Het achterste deel, richting Maredijk, was overdag gereserveerd voor leden van de 3 October Vereeniging. Een elite, maar dan in ideëel opzicht en niet in financieel opzicht. Op dat afgesloten deel, dat later op de avond voor iedereen werd geopend, bevond zich ook de befaamde Hosvlonder, een verre voorloper van de huidige disco's. Als jongeling heb ik menige bijdrage tot het lawaai i geleverd", vertelt Noach. De hutspotmaaltijd in de open lucht blijkt geen primeur: In 1974 werden de peen en uien al een keer in het openbaar op het Rapenburg genuttigd. Noach was er zelfbij en ook koningin Juliana. De hutspot was bereid door de toen nog in Leiden aanwezige kokschool van het leger. En de geschiedenis herhaalt zich: ook toen was er niet genoeg hutspot. De eerste eters kregen te grote porties, mensen die niet hadden gerereserveerd wisten toch eten te bemachtigen en wederom waren de late eters de dupe: honderden hongerige Leidenaars zagen alleen nog de leeggeschraapte borden en Juliana werd met morrend volk geconfronteerd, dat de schade op 5 oktober in de Doelenkazerne kon inhalen. Maar peen op uien op vijf oktober, dat is net zoiets als boerenkool met worst eten in een pizzeria. Kennelijk is het is niet mogelijk een hutspotmaaltijd goed te organiseren, zelfs niet met de koningin erbij. De 3 October Vereeniging zou kunnen overwegen volgend jaar wat royalere hoeveelheden klaar te maken. Afval De Leidse winkeliers voelen zich door de gemeente als een melkkoe gebruikt. Onlangs is besloten om de tarieven voor reinigingsrechten voor kleine bedrijven te verdubbelen naar 35 gulden per maand, tenzij kan worden worden aangetoond dat de winkelier zijn afval door oen erkend bedrijf gescheiden laat verwerken. En dat is in het verkeerde keel gat geschoten van bijvoorbeeld J. Keizer, die op de Haarlem merstraat de kledingzaken Main Street en Street exploiteert. „De gemeente verdubbelt de reini gingsrechten en stelt daar niets tegenover. Zelf doe ik er van al les aan om afval gescheiden aan te leveren. Het karton gaat naar de papierbak of de school van mijn dochter. De flessen naar de glasbak. En verder ben ik be zig met een systeem van retour hangers. Nu worden grote hoe- Koningin Juliana, hier op de foto met burgemeester A. J. Vis, kwam in 1974 hoogstpersoonlijk hutspot eten op veelheden plastic hangers weg- gedonderd, straks gebruiken we dan steeds dezelfde hangers op nieuw. Als dank voor die in spanningen kan ik veel meer gaan betalen, omdat ik het niet door een bedrijf Iaat doen." Volgens Keizer zou het eerlijker zijn als niet alle winkeliers op de grote hoop werden gegooid, maar werden aangeslagen per container geproduceerd afval. „Maar dat schijnt te ingewik keld te zijn. Op deze manier word je niet gestimuleerd om iets aan het milieu te doen, om dat de gemeente er niets tegen over stelt, afgezien van een ho gere aanslag. Ik zou er tegen moeten protesteren, maar daar heb ik eigenlijk geen tijd voor en ook geen zin in. De gemeen te doet wat ze wil, als winkeliers worden we daar wat moedeloos van." Disco's ,Niet studeren in Leiden kan al tijd nog'. Onder deze kop wordt in paginagrote advertenties in een landelijk ochtendblad door de Leidse universiteit reclame gemaakt. Met een pakkende, vlotte tekst worden aankomen de studenten gestimuleerd om toch maar vooral voor Leiden te kiezen en de voorlichtingsdagen te bezoeken. 'Een universiteit die grensver leggend onderzoek beschouwt als een onmisbaar fundament voor goed universitair onder wijs. Niet onbelangrijk in een tijd waarin het spookbeeld van een studeerfabriek ons het uit zicht dreigt te benemen op de universiteit als wetenschappelij ke broedplaats. Een plek waar ontdekkingen gedaan en ideeën gevormd worden worden die tot meer kennis en inzicht leiden'. En: 'Leiden is de grootste cam pus van Nederland. Een stad waar zich studenten van zo'n zestig verschillende richtingen zich bevinden. Eventuele oog kleppen worden afgerukt en er vindt een gezonde kruisbestui- het Rapenburg, foto jan holvast ving plaats'. De kennis is niet en de oogklep pen zijn in elk geval wel van toepassing op de opsteller van de tekst van de advertentie. Als je meldt dat je niet wilt kokette ren met de aantrekkingskracht van de discodichtheid van de binnenstad geef je er blijk van datje Leiden niet kent. Leiden heeft immers geen enkele disco meer, is door de ontmoedigde uitbater van de laatste, enkele maanden geleden gesloten dis cotheek zelfs de 'stad van disco vluchtelingen' genoemd. En met dat gegeven valt inderdaad niet te koketteren. Frank Buurman en Loman Leefmans tel: 071-356425

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19