Uitdagingen voor de oecumene lip Kerk Samenleving Evangelisatieweek zonder grote kerken Duitse vredesprijs voor theoloog Schorlemmer Priesterjubilea in Leiden en Alphen Thames- en Kanaallijn VRIJDAG 80KT0BER 1993 979 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 BINNENLAND KORT Dialoog De Tilburgse moraaltheoloog prof. dr. K.W. Merks hoopt dat de nieuwe encycliek van paus Johannes Paulus FI zal leiden tot een intensieve dia loog tussen de Nederlandse tisschoppen en de rooms- atholieke theologen. De en cycliek zelf is volgens Merks geen bijdrage tot een vrucht bare dialoog. Merks verwacht dat de Nederlandse bis schoppen zullen begrijpen dat hel beter is intensief met de theologen van gedachten te wisselen dan disciplinaire maatregelen te nemen, hoe wel de paus hen daartoe wel uitdaagt. De bisschoppen be seffen, ook getuige hun re cente oproep tot dialoog, dat ze in een democratische sa menleving met de mensen in contact moeten blijven. De encycliek zelf vindt Merks erg zwak in de argumentatie. £r worden allerlei leren en dwalingen gepresenteerd zonder dat duidelijk is welke dat zijn. Voorzover dat wel duidelijk is, is er volgens hem sprake van karikaturen. Nieuwsblad (1) Het Katholiek Nieuwsblad gaat vanaf Kerstmis één keer per week verschijnen. Dit heeft tijdelijk hoofdredacteur GAM. de Rouw bekendge maakt. In het nummer van woensdag, waarin de nieuwe encycliek van de paus een prominente plaats inneemt, spreekt De Rouw van een door velen lang gekoesterde wens. Maar hij geeft tegelij kertijd toe dat het blad maar ten dele is geworden wat de oprichters tien jaar geleden voor ogen stond. „Met circa 17.000 abonnees, veelal in de wat oudere leeftijdsgroep, zijn wij er nog onvoldoende in geslaagd een brede katho lieke kring, inclusief de nieu we generatie katholieken, te interesseren voor onze krant", schrijft De Rouw. Nieuwsblad (2) Het Katholiek Nieuwsblad, dat in oktober 1983 voor het eë/st verscheen, is opgericht door de Arnulfus Stichting, een groep behoudende ka tholieken. Hun stond een nieuwsblad voor ogen dat trouw was aan de leer van Rome en openstond voor de vernieuwing van de Rooms- Katholieke Kerk volgens de richtlijnen van het Tweede Vaticaans Concilie en de be sluiten van de bijzondere sy node van de Nederlandse bisschoppen in 1980. De op richters hoopten dat het Ka tholiek Nieuwsblad lang zaam zou groeien naar een dagblad dat zes keer per week zou verschijnen, maar vanaf het begin is het bij een verschijning van twee keer per week gebleven. 'KrappetariaV Christelijke studenten uit Rotterdam zullen in decem ber in zogenoemde 'krappe- taria's' goedkope maaltijden serveren waarvoor de klant zelf de prijs mag bepalen. Doel van hun actie is geld in tc zamelen voor projecten in de Derde Wereld. Vijf chris telijke studentenverenigin gen in de Maasstad hebben hiertoe de stichting 'Krappe Kerst' opgericht. De 'krappe- taria's' worden van 6 tot 24 december gevestigd in leeg staande panden in het cen trum van Rotterdam, aldus woordvoerder Eelco Portuyn. Onder het motto 'Eet min der, betaal meer' worden Snedkope en voedzame Detr e Wereld-maaltijden geser veerd. DRIEBERGEN. ANP De Evangelische Alliantie (EA) heeft gisteren het plan gelan ceerd voor een jaarlijks terugke rende evangelisatieweek onder de titel 'Landelijk Getuigenis'. De twee grootste protestantse kerken doen echter niet mee aan de eerste week, die in maart 1994 wordt gehouden. De evangelisatie-organen van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken hadden aanvankelijk grote bezwaren tegen de actie, die zij te pretentieus en te weinig oe cumenisch vonden. De huidige opzet is bescheidener en kan derhalve op hun instemming rekening. De kerken wilden echter uitstel van de eerste ac tieweek om hun achterban te informeren, maar kregen bij de EA nul op het rekest. De EA wil met het Landelijk Getuigenis een impuls geven aan het evangelisatiewerk van de kerken. Praten over het ge loof wil het gemiddelde kerldid wel, maar als er actief moet worden geëvangeliseerd geeft 90 procent ineens niet thuis, zo werd gezegd bij de presentatie. Tijdens de eerste week, van 20 tot 27 maan 1994, moeten plaatselijke gemeenten zich ac tiever wijden aan Jezus" oproep: Gij zult mijn getuigen zijn. HET WEER ROB GROENLAND WITTENBERG EPD/KNA De 49-jarige theoloog Friedrich Schorlemmer uit de voormalige DDK krijgt dit jaar de vredesprijs van de Duitse boekhandel. Schor- lemmer heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de val van de Muur en 'strijdt nu voor het slechten van nieuwe binnenlandse muren', aldus de jury. De theoloog uit Wittenberg, die zondag in Frankfurt de prijs van 25.000 mark in ontvangst neemt, heeft de Duitse eenheid niet gewild, althans niet op de wijze waarop die nu gestalte heeft gekregen. Oost en West zijn volgens hem niet naar el kaar toe gegroeid, maar aan elkaar vastgespijkerd. Studiedag van samenwerkende kerken in de Leidse Merenwijk Het gekibbel over de punten en komma's uit de ontwerp- kerkorde voor de toekomstige Samen op Weg-kerk wordt door hen met opgetrokken wenkbrauwen gadegeslagen. Op die plaatsen waar de samenwerking tussen hervorm den en gereformeerden inmiddels een gepasseerd station is en een brede oecumenische geloofsgemeenschap is ontstaan, zien de kerkleden zich voor hele andere vraag stukken geplaatst. In de Leidse Merenwijk bijvoorbeeld, waar morgen een studiedag wordt georganiseerd met als thema 'Uitdagingen voor de oecumene'. die wereld laat je als kerk toch een heel ander geluid horen dan 'the survival of the fittest'." De predikant beseft dat de kerk daarbij een aantal vooroordelen heeft te overwinnen. „Veel mensen hebben slechte ervarin gen opgedaan met het instituut. Religieuze vragen zijn nog wel aanwezig,' maar vinden zelden de bedding van de kerk." Voordat je als kerk meer aan sluiting zoekt met de wereld om je heen, moet je volgens Van der Bom eerst vaststellen wat dat nu voor wereld is. Die 'hori zon-verkenning' vormt morgen dan ook een belangrijk onder deel van de studiedag. Daarna komen concrete mogelijkheden aan de orde om als kerk in die veranderde wereld een rol van betekenis te spelen. Als spreker is hiervoor uitgenodigd pastor Gerard Zuidberg van de Nico- laas en Monica-parochie in Utrecht. LEIDEN DICK VAN DER PLAS De nieuwbouwwijk kent al ruim 22 jaar - 'nog voordat de eerste steen voor een huis was gelegd' - een breed samenwerkingsver band van hervormden, gerefor meerden en rooms-katholieken. Zelfs vertegenwoordigers van de kleine kerken en de groep 'niét- kerkelijk gebondenen' zijn op genomen in de geloofsgemeen schap rond het gebouw De Re genboog. „De hele opbouwfase - inclusief allerlei spannende toestanden met de leiding van de afzonderlijke kerken - ligt in middels ver achter ons", vertelt dominee G.H. van der Bom (hervormd/gereformeerd), die samen met Th. Scholtes (rooms-katholiek) het pastores team vormt. „Maar juist als je eenmaal je plaats hebt ver overd, is het heel normaal om op zoek te gaan naar nieuwe uitdagingen.' Als de essentie van die zoek tocht omschrijft Van der Bom: „Het eigenlijke van het kerk-zijn overeind houden, maar dat zo veel mogelijk doen in combina tie met de wereld om je heen. In Dominee G.H. van der Bom: „In de wereld om je heen laat je als kerk toch een heel ander geluid horen dan 'the survival of the fittest'." foto jan holvast Als een praktisch voorbeeld van hoe de kerk meer aanslui ting kan vinden bij de 'buiten wereld' noemt Van der Bom de mogelijkheid om op te treden als 'centrum van gastvrijheid'. „Die functie zou je kunnen ver- kun je de toenemende trend tot vullen voor de vele buitenlan- individualisering tegengaan." ders in deze wijk, om maar eens Plannen genoeg, meent Van der wat te noemen. Er is een gewei- Bom, al zal het lastig worden dige doorstroming van mensen om ze met een betrekkelijk ge- die hier maar tijdelijk verblij- ring aantal mensen uit te voe- ven. We zouden hen kunnen ren. helpen om hier hun weg te vin- Een ander vraagstuk tijdens den." Een mogelijkheid is even- de studiedag is hoe er binnen eens het uitbouwen van het stil- de oecumenische geloofsge- tecentrum in het gebouw De meenschap moet worden om- Regenboog. „En wellicht kun- gegaan met de verschillen in nen we ook op cultureel gebied spiritualiteit en traditie. „Katho- wat meer gaan doen, bijvoor- lieken zijn bijvoorbeeld veel beeld door de organisatie van symbool-gevoeliger dan pro open podia. Ook op die manier testanten", zegt Van der Bom. „Dat heeft er bij ons inmiddels toe geleid dat we een aantal van die tradities proberen in te pas sen. We besteden meer aan dacht aan een feestdag als Aller heiligen en werken ook meer met symbooltaal." De studiedag wordt georgani seerd in samenwerking met het Landelijk Oecumenisch Plat form, waarbij de Merenwijk is aangesloten. Het programma begint om 11.00 uur in het Kerkcentrum De Regenboog aan de Watermolen 1 in Leiden en duurt tot ongeveer 15.30 uur. ALPHEN/LEIDEN Pater André Krist viert komende zondag zijn 50-jarig priesterju bileum in de parochiekerk van de H. Pius X in Alphen aan den Rijn. Hij draagt om 10.30 uur de Heilige Mis op, geassisteerd door een collega van de Con gregatie van de Heilige Geest. Na afloop is er in de parochie zaal gelegenheid hem te felicite ren. Pater Krist is lid van de Con gregatie van de Heilige Geest. Hij werd in 1943 in Gemert tot priester gewijd en kort na de oorlog, in 1946, als missionaris uitgezonden naar Angola. Krist zou cfttijd in het missiewerk ac tief blijven, ondersteund door het 'thuisfront' in Alphen aan den Rijn en omgeving. Zelfs na zijn terugkeer in Nederland be steedt hij nog al zijn aandacht en tijd aan het op afstand op sporen van de noden van het Angolese volk. Krist werd in maart 1987 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Pater Snyers De in Leiden geboren 'father' Peter Snyers heeft de viering van zijn 40-jarig priesterfeest inmiddels óchter de rug. Dat ge beurde in gezelschap van fami lie en vrienden met een plechti ge concelebratie in de Sint Lo- dewijkskerk aan de Steen- schuur. De eigenlijke jubileum viering in zijn werkgebied Ame rika volgt nog. De 68-jarige Snyers trad in 1946 in het noviciaat bij de kruisheren in Limburg, maar besloot - toen bleek dat zijn roeping niet in het kloosterle ven lag - zijn studie in Amerika voort te zetten. Op 21 december 1953 werd hij tot priester gewijd in de kathedraal van St. Cloud in Minnesota. Snyers werkte in verschillende parochies, eerst als kapelaan en later als pas toor. Zijn huidige standplaats is Holdingford, waar hij twee pa rochies leidt. Naast zijn eigen lijk wérk was Sneyers ook bij zonder actief in het jeugdwerk, waarvoor hij zowel van de staat als van het bisdom onderschei dingen kreeg. 'Heilige Geest' hoofdthema in lezingenreeks streekschool Met als hoofdthema 'De Hei lige Geest' worden dit najaar vier lezingen gegeven in de Streekschool aan het Lam- menschanspark 1. in Leiden. Spreker is prof. dr. WJ. Ou- weneel uit De Bilt. De reeks begint op vrijdag 15 oktober met 'De doop met de Heilige Geest'. De andere cassettebandjes van de toe achtereenvolgens de 'Vervul ling met de Heilige Geest', 'De Leiding van de Heilige Geest' en 'De vrucht van de Heilige Geest' aan de orde komen. De lezingen beginnen steeds om 20.00 uur. Voor de liefhebbers is er vanaf 19.45 uur samenzang. Na de toe spraak is er een koffiepauze en daarna worden vragen be sproken. Na afloop kunnen er spraak worden besteld. De toegang is gratis. Bloembollenmarkt in Zoeterwoude NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Gemert-Boekel: dr. A Kriiger te 's-Gravenhage, die dit be roep heeft aangenomen; te Buurmal- sen: J. Verdijk te Lisse; GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Dongen-Rijen (SoW): drs. F.A. Petter te Goes. BEROEPINGSWERK Aangenomen: naar Middelharnis: H. Out te West-Terschelling en Mids- GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Zaandam: J.W. Boerma te Onnen; te Doesburg i.c.m. Doetin- chem: drs. J. van der Wal, kandidaat te Dronten. ZOETERWOUDE. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Benthuizen: A.J. Gunst te Tholen. die bedankte voor Middel burg-Zuid en Zwijndrecht; te Oud Beijerland: C. Sonnevelt te Krimpen aan den IJssel; te Hoofddorp: A.J. Gunst te Tholen. De Zendingscommissie van de hervormde gemeente in Zoeter woude houdt vandaag en mor gen de traditionele bloembol lenmarkt. Met het evenement wordt geld bijeen gebracht voor het tbc- en leprawerk in het zie kenhuis van Uburu in Nigeria. De markt wordt gehouden in 'Ons Huis' aan het Kosterspad in Zoeterwoude. Het publiek kan er vandaag terecht van 14.00 tot 17.00 uur en morgen van 9.00 tot 13.00 uur. doorJtmKrvb ^vNWJ^P COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE B.M Essenberg, J de Vries. G P Arnold (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (ad|) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353. Fax 02521 -19610 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam berichten 071 -323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma-vrij van 08 30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij van 8 30-17 00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet (ind. BTW) per kwartaal per kwartaal (post) per maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvri| 18 00-19 301 zat 10 00-12 00 uur Telefoon 071-143241 82.85 119,50 321.65 28.75 Op de radarbeelden en satellietfo to's van gisteren was gedurende enige uren een fraaie Thameslijn te zien. Deze benaming wordt gege ven aan een buienlijn met een zeer speciale ontstaansoorzaak. In het najaar en de winter kan tijdens een zuidwestelijke of westelijke stro ming onder bepaalde atmosferi sche omstandigheden precies in het verlengde van de Thames een lijn met buien ontstaan, die tot bo ven de Nederlandse kustwateren is te volgen. De vorm van de Thames en de stromingsrichting bepalen in dergelijke situaties ook de vorm en oriëntatie van de buienlijn. Aan het begin van de middag had de buienlijn een lengte van enkele honderden kilometers en scheerde rakelings langs de kust bij Den Helder naar het noordoosten. Een ander type buienlijn, dat zich gis- termiddag-'in een iets minder pro minente vorm openbaarde, was de Kanaallijn. Deze lijn van buien ont staat in een onstabiele luchtstro ming die precies evenwijdig aan het Engelse kanaal stroomt. Het kanaal heeft dan ook wel de func tie van een 'trekgat', waar de zee buien zich doorheen weten te wor stelen en uiteindelijk als een bui enmuur voor de Zeeuwse kust arri veren. Naast deze kleinschalige weerssys- temen waren op de satellietfoto's boven delen van Frankrijk en Span je ook grotere plukken met bewol king te zien. behorende bij buien- clusters die om een lagedrukge bied ten zuiden van Engeland cir culeren. Opvallend is dat er van Zweden tot aan de Middellandse zee al meer dan een week een frontaal systeem uitligt, dat voor enorme hoeveelheden regen zorgt. Vanuit Genève werd een aantal da gen geleden 15 uren onafgebroken onweer met zware tot zeer zware regenval gerapporteerd. In die con treien kwam het opnieuw tot neer slaghoeveelheden van 100 tot 200 liter per vierkante meter. Ons weerbeeld dit weekeinde zal tussen de storingen in best kunnen meevallen met opklaringen en een wind uit zuid tot zuidwest. Vooral op zatermiddag kan een rugje van hogedruk de buiigheid buiten de deur houden. Op zondagmiddag kan een nieuwe storing vanuit Bel- gie weer roet in het eten gooien. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met zaterdag. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en op beide dagen aanhou dende kans op een bui. Vandaag nog een kleine kans op onweer. Maxima vandaag rond 17 graden, morgen enkele graden la ger. Noord- en Midden-Frank- Wolkenvelden, van tijd tot tijd ook zonneschijn. Op beide dagen aanhoudende kans op enkele buien, sommige met onweer. Maxima rond 16 graden. Portugal en Madeira: Portugal: In de Algarve ge regeld zon en slechts een kleine kans op een bui. Verder naar het noorden wolkenvelden en vooral morgen regen. Geleidelijk iets warmer, met morgen, maxima rond 23 graden. Madeira: van daag nog wat zon. morgen meest be wolkt en enige tijd regen of een bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra den. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de Costa's in het zuidoos ten droog en flinke perioden met zon. Elders wolkenvelden en vooral in het noordwesten vandaag van tijd tot tijd een bui. morgen enige tijd regen. Stij ging van temperatuur, met morgen maxima rond 22 graden, aan de Costa's in het zuidoosten en in Andalusië circa 26 graden. Canarische Eilanden: Zonni ge perioden, aan de noordkant van de eilanden van tijd tot tijd ook wolkenvel den. Droog. Maxima aan de stranden rond 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: vandaag in het noorden wol kenvelden ën plaatselijk nog een bui. Verder zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur langs de westkust rond 23 graden. Tunesië: Droog en vrij zon nig. Maxima vlak aan zee ongeveer 30 Zuid-Frankrijk: Van tijd tot tijd wolkenvelden, ook gere geld zon. Vooral vandaag nog enkele re gen- of onweersbuien. Morgen waait de Mistral. Maxima rond 19 graden, aan de Cöte d'Azur plaatselijk 23. Mallorcaen Ibiza: Vandaag eerst kans op een regen- of on weersbui, daarna flinke jïerioden met zon en droog. Middagtemperatuur oplo pend tot 25 graden morgen. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag eerst in het noorden, in de loop van vandaag en morgen ook in het midden en zuiden enkele forse re gen- of onweersbuien. Plaatselijk kan veel neerslag vallen. Daling van tempe ratuur. met morgen maxima die uiteen lopen van 15 graden hier en daar in het noorden tot circa 26 graden op Sicilië. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en op beide dagen kans op enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur vandaag rond 25 graden, morgen vooral op Corsica lager. Griekenland en Kreta: Griekenland: Droog en vrij zonnig, mor gen in de loop van de dag in het westen toenemende kans op enkele onweers buien. Maxima tussen de 25 en 30 gra den. Kreta: Droog en vrij zonnig. Maxi ma ongeveer 26 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig. Maxima variërend van 25 graden in de Dardanellen tot circa 28 graden op Cyprus. Duitsland: Vandaag in het noorden en oosten af en toe zon. elders wolkenvelden en in het zuiden kans op regen. Morgen is het overal bewolkt en regent het enige tijd. Maxima vandaag in het midden en noor den circa 20 graden, verder middagtem- peraturen rond 15 graden. Zwitserland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Aan de zuidzijde van het Alpenmassief valt plaatselijk misschien veel neerslag. De sneeuwgrens daalt in de loop van morgen tot circa 1500 meter. Middag temperatuur vandaag rond 12 graden, morgen iets hoger. VR ZA ZO MA o% 30 20 30 20 Neerslagkans 3D 60 50 bü Mimmumtemp. 11 y 10 Middagtemp. 18 1b lb 16 Wind zo3 zw3 z4 z4 ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.53 Zon onder 17.56 Maan op 22.52 Maan onder 14.46 Waterstanden Katwijk Hoog water 08.08 20.47 Laag water 04.01 16.25 Weerrapporten 07 oktober 19 uur: Amsterdam licht bew. Rotterdam Twente Vhssmgen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux. Cyprus halt bew. weerlicht licht bew. temp neersl max min mm 16 11 0 16 11 06 16 10 02 17 11 0.1 15 11 1 16 12 0.2 17 11 0 16 13 0 16 11 0.4 11 10 12 26 17 0 22 12 0 19 11 0.1 24 12 20 0.1 Dublin Frankfurt zwaar bew ono2 Genève regen n 2 Helsinki zwaar bew. ozo 2 Innsbruck licht bew. nno4 Istanbul onbew. o2 Klagenfurt mistbanken nl Kopenhagen zwaar bew. z3 LasPalmas half bewV no SI half be weerlicht Bangkok Buenos Aires onbew nw4 Casablanca zwaar bew. w3 Johannesburg zwaar bew/ o 2/ Los Angeles zwaar bew z3 New Orleans half bew. ono New York onbew zw7 TelAviv onfcewJ nw4 Tokyo zw5 21 14 0 17 10 13 12 8 0.2 18 0 18 12 1 16 12 43 15 10 6 17 8 0.1 15 8 7 17 14 21 22 12 03 27 22 0 14 1 0 17 11 0 17 13 2 13 11 2 14 11 02 34 26 25 10 22 16 14 20 16 29 17 22 13 20 20 14 24 10 29 14 h£a-a-&-<za1 tc-£a-6-£-n d-£ at£/v-s-£x tclcsy a-l t./jc> m.£.t v.a l t t-o.ch a/./s-ts t£ x^a-g^-m? BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18