Leiden 'Proces-verbaal is laatste redmiddel' D66 blaakt van zelfvertrouwen Alarm houdt buurt wakker Politie sluit weg tijdelijk af voor moordonderzoek Hoogste punt toren in Merenwijk Symposium over pijpen Menken melkunie Vrijdag 8 oktober 1993 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Overvaller snackkar gegrepen leiden De politie heeft een 24-jarige Leidenaar aangehouden, die na verhoor heeft bekend dat hij op 7 september een snack- kar heeft overvallen op de op de hoek van de Agaatlaan en de Smaragdlaan. De eigenaar van de snackkar werd bedreigd met een luchtdrukpistool. Toen hij zijn geld niet snel genoeg afgaf werd hij bovendien met een knuppel geslagen. De overvaller maakte 180 gulden buit. Schilder valt zeven meter leiden Hen 38-jarige Katwijker is gistermiddag zwaar gewond geraakt bij een val van een ladder. De man werkte aan de ach terkant van een woning aan de Witte Singel. Toen hij zich wilde vasthouden aan een ijzeren staf die uit de muur stak bleek deze los te zitten, waardoor de schilder zijn evenwicht verloor. Hij viel eerst op een balkon en vervolgens op de zeven meter lager gele gen straat. De man heeft een beschadigde long, zeven gebroken ribben en een gescheurde milt opgelopen. Hij is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Man krijgt klap in auto leiden Een 50-jarige Noordwijker is gisteren mishandeld in zijn auto. De man reed op de Herenstraat. Ter hoogte van de Konin- ginnelaan kreeg hij ruzie met de bestuurder van een bestelbusje, die hem gesneden zou hebben. De bestuurder vam het bestel busje dwong de Noordwijker tot stoppen en stapte uit. Toen de Noordwijker zijn raampje opendraaide kreeg hij een klap in het gezicht, waarna de agressieve automobilist wegreed. Het slacht offer, dat niet gewond raakte, noteerde zijn kenteken en heeft aangifte gedaan van mishandeling. Leerlingen kunnen behoorlijk kopje onder gaan Vervolg van voorpagina „Vroeger wist de conciërge van een middelbare school precies welke leerlingen er wel en niet waren. Want hij stond bij de deur", zegt A. de Groot van 'spijbelschool' De Witte Poort in Leiden. „Nu hebben scholen soms ze ven gebouwen en kennen administraties of directies al die leerlingen niet", vult de Leidse leerplichtambtenaar mevrouw A. Eulderink aan. De Provinciale weg nr. 5 (Lei den-Rijpwetering) is gisteren enkele uren afgesloten geweest in verband met het onderzoek naar de gang van zaken rond de schietpartij twee weken gele den. Daarbij werd een 33-jarige Leidse vrouw doodgeschoten. Zowel 's middags tussen een en twee uur als 's avonds in het donker tussen acht en negen uur, heeft de technische recher che onderzoek gedaan. De poli tie is nog steeds op zoek naar bewijsmateriaal dat de dader van de moord kan aanwijzen. Eerder werden getuigen op de televisie opgeroepen zich te melden. Deze week maakte jus titie bekend 25.000 gulden be schikbaar te stellen voor bruik bare tips over de moord. leiden paul van der koou En dus kunnen de leerlingen soms behoorlijk kopje onder gaan met hun problemen. „En dat dreigt nog erger te worden door de fusies in het onder wijs", zegt de ambtenaar. „Ze ker als leerlingen in nóg grotere gebouwen worden gestopt en leraren nóg meer worden opge slokt door allerlei dingen." Vraag blijft waarom zware spijbelaars kunnen ontsnappen aan de leerplichtambtenaar? „Misschien", suggereert Eulde rink, „zien de scholen die nog te veel als controleur". In werkelijkheid zijn overleg en doorverwijzing toverwoor den bij haar. Vindt een kind het vreselijk op school, heeft ze te hoog gegrepen met de oplei ding of zijn er problemen thuis? Laat het eventueel even stoom afblazen op een zogenaamde spijbelschool. Naast lessen in kleine klassen is daar tijd voor gesprekken en zaken als 'sociale redzaamheid'. Voor kinderen onder de 16 is er de 'Witte Poort' aan het Pieterkerkhof en voor deeltijd-leerplichtigen het vormingscentrum 'Voor Jonge ren' aan het Lammen- schanspark. Als middelbare scholen blij ven tegenwerken, kan de leer plichtambtenaar ze een proces verbaal aansmeren. Maar ze noemt dat niet altijd effectief: „Dan is de sfeer totaal verpest." Laatste redmiddel Tegen ouders van spijbelende kinderen kan ze wat makkelijker een proces-verbaal opmaken, al blijft dat voor haar een laatste redmiddel 'als praten niet meer helpt'. Bovendien duurde het vaak zo lang voordat de rechter uitspraak deed, dat ze dat wa pen helemaal aan kracht in boette. Sinds de officier van jus titie heeft beloofd dat er binnen drie maanden een uitspraak komt, gooit ze er wat vaker de beuk in: zes processen-verbaal Sponsorloop goed 'Wij zijn een creativiteitsimpuls voor hel stadsbestuur' voor dik vijf mille De Beatrixschool heeft bijna 5500 gulden verdiend met een sponsorloop. Met het geld wordt sportkleding aangeschaft die leerlingen kunnen dragen bij verschillende schoolsport- toernooien. Het geld is bij el kaar gelopen door leerlingen van de groepen drie tot en met acht. Tijdens de voorrondes lie pen de jongeren leerlingen en de leerkrachten het parcours Os-, Paarden- en Lusthoflaan af. De laatsten liepen in versierde kartonnen dozen. Onderscheiding voor Leidse ondernemers leiden «gertvisser Leidse ondernemers kunnen meedingen naar een onder scheiding die beschikbaar wordt gesteld door de Junior Kamer Leiden. De onderschei ding heeft de naam 'Sleutel' Award' meegekregen en wordt volgend jaar voor het eerst uit gereikt. De competitie is al van start gegaan. De Junior Kamer wil op deze wijze uitdrukking geven aan de waardering voor het leidse be drijfsleven. Voor de deelnemen de firma's geldt onder meer dat zij tenminste 50 jaar oud moe ten zijn, historische betekenis voor de stad moeten hebben en in en buiten Leiden bekendheid genieten. Ook de omvang van de werkgelegenheid van de be drijven speelt een rol. De Junior Kamer heeft in eer ste instantie 500 bedrijven voor deze onderscheiding geselec teerd. Zij krijgen binnenkort een vragenformulier toegestuurd. Na een eerste ronde zullen 5*0 zakenn overblijven. Vervolgens volgt een tweede ronde waarna 10 bedrijven overblijven. Tij dens een grote slotmanifestatie zal de winnaar worden aange wezen: het bedrijf dat de afgelo pen decennia het meeste voor Leiden en de Leidenaars heeft betekend. Gelijktijdig met het houden van deze competitie onderzoekt de Junior Kamer de mogelijkheden om de geschie denis van het leidse bedrijfsle ven in een boek vast te leggen. De Junior Kamer is een wereld omvattende trainingsorganisa tie van jonge mensen. Er geldt een maximum leeftijd van 40 jaar. De Kamer in Leiden werd opgericht in 1979 en heeft mo menteel 35 leden. De Junior Ka mer ondersteunt diverse projec ten op het gebied van welzijn en gezondheidzorg. D66-leider Pex Langenberg is klaar om de wethouderspost financiën over te nemen: „Dunne verkiezingsprogramma's moeten een gebrek aan idee- en verhullen." FOTO HI£LCO KUIPERS Tranen r\ Wat ooit luxe staca- 2 vJ ravans waren, zijn nu zwart geblakerde res ten. De eigenaren zijn ont daan, de kinderen 'huilen tranen met tuiten'. Rijnoord Rijnoord in Alphen 2 I aan den Rijn wordt in de toekomst mogelijk omgevormd tot een kort- verblijfziekenhuis. dit jaar, tegen één vorig jaar. Zijn het nu de ouders die voor de rechter moeten verschijnen, volgens de nieuwe leerplichtwet kunnen de kinderen worden ge dagvaard. Omdat die de boetes moeilijk kunnen betalen en de Tweede Kamer niets voor cel straffen voelt, liggen alternatie ve straffen voor de hand. „Pri ma", vinden de deskundigen. „Als die straffen maar niet te licht worden. Want een och tendje een muurtje witten is niks", zegt Smit. „Er moet enige dreiging vanuit gaan", vult col lega-coördinator De Groot aan. De voorstellen van het CDA hébben de broodnodige drei ging, maar wie moet welke straffen opleggen? Zo verzucht de leerplichtambtenaar: „Wie ben ik om ouders hun kinder bijslag af te nemen? Kan ik dat zo maar doen of komt er nog een commissie of een recht bank aan te pas? Het moet ook niet alléén een kwestie zijn van controle en boete." Dat spijbelaars ook hun stu diefinanciering dreigen te ver liezen, maakt op coördinator Smit geen enkele indruk. De leerlingen die naar zijn vor- mingsschool komen, hébben niet eens studiefinanciering. „Je moet daar namelijk 19 uur per week voor naar school gaan en bij ons gaan ze maar twee da gen. De rest werken ze, heet dat officieel." leiden wim koevoet Bij D66 zijn ze zichtbaar trots op het verkie zingsprogramma 'Sleutels voor de toe komst'. Het verschil met de bescheiden pre sentatie van het program van de PvdA - de belangrijkste concurrent - is groot. D66 blaakt van het zelfvertrouwen en barst van de ambities. Beoogd lijsttrekker P. Langen berg en de zijnen zeggen dat niet met zo veel woorden maar willen het in elk geval wel uitstralen. •Afdelingsvoorzitter M. Oomes, de voorzit ter van de programmacommissie J. Zorg drager en de raadsleden P. Langenberg en W. Egels voerden deze week in het Gulden Vlies een gesmeerde show op. De presenta tie van het program waarmee D66 de groot ste partij in Leiden wil worden, is tot in de puntjes geregeld. Voor de aanwezige jour nalisten ligt een gedegen samenvatting klaar. De drie kwartier die de raadsleden Langenberg en Egels voor de plaatselijke pers wensen uit te trekken is bijna van mi nuut tot minuut geregeld in een nauwkeu rig draaiboek. De D66-professionaliteit steekt schril af bij de radio-verslaggeefster die van haar in terview met Langenberg moet afzjen omdat ze geen bandjes bij zich blijkt te hebben. Langenberg lacht niet maar geeft onmid dellijk enkele telefoonnummers en tijdstip pen op. Hij weet dat hij ook de radio nodig heeft. Dikste „D66 komt met het dikste verkiezingspro gramma", zegt Langenberg. „Ik heb begre pen dat dun de mode is maar dat is alleen maar om het gebrek aan ideeën te verhul len." Een sneer naar de PvdA die enkele we ken geleden het dunste programma sinds jaren presenteerde. Hij verwijt deze partij ook veel te weinig aandacht te hebben be steed aan regionale samenwerking en be stuurlijkevernieuwing. „Die items beslaan tweederde deel van ons programma. Wij hebben tal van crea tieve ideeën waarmee we goed voor de dag kunnen komen. Het stadsbestuur kan deze creativiteitsimpuls van D66 goed gebrui ken." Een tweede sneer naar de socialisten die met minsiter In 't Veld een kwaliteitsim puls aan het kabinet zouden geven; zijn po litieke carrière werd al na acht dagen bëein- digd. Ideeën lanceren is een, maar kunnen ze ook worden betaald? Langenberg: „Lang niet alle plannen kosten geld. Voor de ande re geven we wel degelijk een dekking aan. D66 wil namelijk zo snel mogelijk een dis cussie over wat de gemeente nog moet doen als er een regioraad en wijkbesturen zijn? Hoe je het ook wendt of keert, de uit komst van deze discussie zal zijn dat er geld vrijkomt want de gemeente heeft straks minder taken. Daarmee kun je onze plan nen betalen. Wat we in elk geval niet willen is nog hogere lasten en nieuwe belastingen voor de Leidse burgers. Verder dan de infla tiecorrectie gaan we niet." Stokpaardje Vervolgens bestijgt Langenberg zijn stok paardje. Hij blijft ervan overtuigd dat 'een beter financieel beheer' van de gemeente gelden eveneens veel geld oplevert. Langen berg, die opteert voor het wethouderschap financiën, wil een einde maken aan de jaar lijkse overschrijdingen van begrotingspos ten en de gebrekkige uitvoering van advie zen waamee het financiële beleid moet worden verbeterd. Het verkiezingsprogramma en de kieslijst worden in een ledenvergadering op 5 no vember aanstaande behandeld. De bestuur lijke vernieuwing die D66 voorstaat op ge meentelijke niveau is op partijniveau al in gevoerd. De kieslijst van de Leidse demo craten komt namelijk tot stand via een schriftelijk referendum onder de leden. uraan. :B£S as m nr leiden Op de toren bij het win kelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk kon gisteren de vlag worden gehesen ten teken dat het hoogste punt is bereikt. Re den voor de gemeente en de bouwer voor een feestje. In de lente van '94 zijn zij weer pre sent wanneer het complex wordt geopend. De toren, waartegen destijds 1200 bezwaarschriften werden ingediend, omvat 77 woningen, een parkeergarage en winkel- en kantoorruimte. De toren ligt aan het nieuwe evenementenplein in de Merenwijk. Aan de pleinzijde van de toren wordt een muur schildering aangebracht van 20 meter breed en vijf meter hoog. Volgend jaar wordt ook be gonnen met de renovatie van het winkelcentrum. FOTO HIELCO KUIPERS leiden wim koevoet Over pijpen valt klaarblijkelijk veel te zeggen. Het Leidse Pij- penkabinet trekt maar liefst drie dagen uit voor een symposium dat is gewijd aan de stand van zaken in het pijpenonderzoek in diverse landen. Tussen 8 en 10 oktober verwachten de organi satoren archeologen, historici en museum-collega's uit bin nen- en buitenland. Ter verge lijking: een congres in Noord- wijkerhout, binnenkort, over autoluwe binnensteden neemt een dag in beslag. Het leidse Pijpenkabinet, gevestigd aan de Oude Vest, is behalve museum ook documentatiecentrum van de kleipijp. Verder is het de uit gever van het eerste tijdschrift op dit gebied. Dat de deskundi gen voor hun samenkomst het Leidse Pijpenkabinet uitkiezen, wekt derhalve geen verwonde ring. Het symposium, hopen de organisatoren, moet een tijd perk van intensieve samenwer king van betrokken instellingen inluiden. Het auto-alarm van een Mercedes heeft gister avond veel onrust veroorzaakt rond het Haven- plein. Het alarm ging vanaf half elf om de tien minuten af, waarbij een doordringend signaal weerklonk. Pas tegen een uur 's nachts kwam de eigenaar opdagen die zijn alarm afzette. De politie, die voortdurend werd gebeld door ongeruste buurtbewoners, wist geen raad met de auto. De agenten konden de sloten niet open krijgen en ook een slotenbedrijf wist geen raad met de degelijke Duitse sloten. Wegen wacht en importeur werden gewaarschuwd maar ook dit leverde niets op. De politie heeft zelfs overwogen de herriema ker te verslepen naar het terrein achter het energiebedrijf in de verwachting dat het alarm overstemnd zou worden door de herrie van de turbines. Hier werd van afgezien omdat klach ten uit deze buurt werden gevreesd. Op het moment dat een de agenten op het punt stond de voorruit in te slaan (volgens een woordvoerder van de politie wordt dat alleen in uiterste noodzaak gedaan) kwam de eigenaar, een 26-jarige leidenaar, opdagen. Tegen de man is geen proces-verbaal opgemaakt, omdat het laten werken van een alarminstallatie, ook als het onterecht is, niet strafbaar is.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17