'Als regisseur word je er niet rijk van' 'Wij willen af van dat smeuïge imago' T Chirurgen geven blijk van hun meesterschap Rtv show VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 Joe Camp neemt honden mee op ongelofelijke reis PARUS RUK VAN ROTTERDAM rots is de baas, als zijn hond vervaarlijk blaft -A- naar een mogelijke belager. Zie immers, hoe dat beest de baas beschermt! In een dergelijke situatie heeft de baas evenwel een iets te hoge dunk van zichzelf, volgens Joe Camp, de man die de dieren regisseer de voor de Disney-film De onge lofelijke reis {'Homewardbound. The incredible journey') van Du- wayne Dunham. De baas had namelijk net zo goed een bot kunnen zijn. Want de hond be schermt niet zijn baas, maar zijn bezit. Al is de hond nog zo gehoorzaam aan de baas, de hond blijft hem als diens bezit zien; een bezit dat nu eenmaal eisen stelt, maar hoe dan ook door de hond is uitverkoren. Aan het begin van de film De ongelofelijke reis, die gisteren in roulatie is gegaan in de Neder landse bioscopen, stelt de Ame rikaanse bulldog puppy Mazzel de kinderen uit het gezin, dat hem uit het vermaledijde asiel haalde, aan het publiek voor. Zoon Peter is van de golden re- triever Nestor, dochter Hope is van de Hymalaya-kat Sissy en zoontje Jamie is van Mazzel zelf. De film vertelt verder een olid verhaal. De dieren worden elders ondergebracht (tijdelijk, maar hoe kunnen zij dat we ten), krijgen heimwee en begin nen aan een gevaarlijke tocht naar huis. Dierendressuur Kinderen zullen zich zonder meer gewonnen geven voor De ongelofelijke reis. Onwaarschijn lijk lijkt het, dat volwassen film liefhebbers er een cinematogra fisch hoogtepunt in zullen zien. Maar met de kleintjes zullen de groten moeten toegeven, dat Joe Camp knappe staaltjes van dierendressuur ten beste geeft. Een kat die in het vrije veld ge- Twee sterren uit de film uit De Ongelofelijke Reis: Benj Thall en de hond Nestor. dwee achter twee honden aan tippelt en bij een weerzien een hond omhelst; dat ontroert en roept tegelijkertijd de vraag op hoe je zoiets voor elkaar krijgt. In Euro Disney bij Parijs was Camp vorige week met Mazzel ('Chance' in de Amerikaanse versie), Nestor en Sissy aanwe zig bij de presentatie van de film aan de Europese pers. Al thans, hij was met één exem plaar van elk dier aanwezig, want bij de opnamen waren er voor Mazzel zowel als voor Nestor in totaal vier dubbelgan gers en voor Sissy zelfs tien. „Dieren, vooral honden, zijn van nature bezitterig", aldus Camp. „Wij vertalen dat als 'be schermend'. Ik heb het bij een vriend meegemaakt, die een zwembad in zijn tuin heeft. jMs de kinderen te dicht bij het wa ter kwamen, probeerde zijn gol den retriever hen daar weg te houden. Die hond was daar he lemaal niet op getraind. Het is op de een of andere manier ge netisch bepaald. De hond let voortdurend op zijn bezit." Camp begon zijn loopbaan als dresseur in 1976, met het af richten van honden voor het le ger. Na zijn diensttijd dresseer de hij chimpansees voor films. Inmiddels heeft hij met com pagnon Tami Maples een eigen bedrijf, Jungle Exotics. Dat be helst een 'ranch' in de bergen van San, Bernardino, waar zij met drie, vier andere dresseurs werken met lynxen, tijgers, be ren en andere wilde dieren en huisdieren. De dieren van Camp en Maples waren te zien in films als Alligator, The Emerald Fo rest, Cry Wilderness en Quest for fire. Televisiekijkers in Neder land konden dieren van Jungle Exotics zien in series als Beauty and the beast, Charlie's angles, Perfect strangers en Who's the boss. Een hond breng je sneller iets bij dan een kat, beaamt Camp. „Maar niet omdat honden slim mer zouden zijn. Katten stellen zich onafhankelijk op." Hoe hij een kat dan. toch kan laten gaan waar hij het dier wil laten gaan? „We gebruiken een apparaatje dat een electronisch signaal geeft, waar katten op af komen. Als een kat daarop reageert, is er als beloning een kleine lek kernij. Elke volgende keer geven we het signaal vanaf een grotere afstand. Zo kunnen we het dier uiteindelijk een fikse wandeling laten maken volgens een door ons bepaalde route." Toezicht Vooral in Hollywood stelt de Dierenbescherming zich als een ware waakhond op, als er bij fil mopnamen beesten in het spel zijn. Bij de aftiteling van films zie je ook dikwijls vermeld staan, dat er nauwlettend op het welzijn van de dieren toe zicht is gehouden. Hoe ging dat bij het draaien van De ongelofe lijke reis? Camp: „Je hebt de scène, waarin Sissy in het water te recht komt. Aanvankelijk moch ten we daar alleen een pop voor gebruiken, maar ik zei dat Sissy heel goed kon zwemmen. Dat moest ik eerst theoretisch be wijzen en vervolgens in de prak tijk. Uiteindelijk mochten er een paar opnamen van Sissy in het water gemaakt worden, onder voorwaarde dat er een dieren arts en vier of vijf assistenten bij aanwezig zouden zijn. De die renarts nam ter plekke de tem peratuur van het water op en bepaalde, dat Sissy maximaal acht seconden in het water ge filmd mocht worden, terwijl aan de kant de assistenten klaar stonden om haar bij onvoorzie ne omstandigheden uit het bas sin te vissen." De 'dierenregisseur' heeft er zichtbaar gemengde gevoelens bij. „Je hebt redelijke en funda mentalistische dierenbescher mers. Tijdens het maken van de film kreeg ik telefoontjes van mensen, die dreigden de dieren te ontvoeren en te doden. 'Beter een dood dier, dan een geëx ploiteerd dier', zeiden ze. Voor zulke mensen ben ik bang." Gelukkig zijn Mazzel, Nestor en Sissy voor terroristische ac ties gespaard gebleven. Ze za gen er levenslustig uit in Euro Disney. En Jungle Exotics zal in middels de buit wel binnen hebben? Camp: „Je wordt echt niet rijk van het laten acteren van dieren voor film. Ook niet als een dier een 'ster' wordt. Neem de be roemde Lassie. Omdat die serie jaren lang op de televisie werd vertoond, hield Lassie's baas er een aardige cent aan over. Maar toch kreeg ook hij niet meer dan 150 tot 250 dollar per dag voor het optreden van zijn hond. Hij was wel zo slim, dat hij de rechten op de naam 'Las sie' had vastgelegd. Toen hij die verkocht aan bedrijven, die de naam voor commerciële doel einden wilden gebruiken, heeft hij zijn grote slag geslagen." RTL 5 dringt door tot operatiekamer HILVERSUM SUSANNE VAN VELZEN Ongeloof, verbijstering en be wondering. Dat gevoel blijft hangen na het zien van een zeer specialistische operatie aan het gezicht en schedel van de 17-ja- rige Sandra in het Dijkzigt Zie kenhuis in Rotterdam. Vlees en spieren van het gezicht worden tot de neus naar beneden afge stroopt en de botdelen van het hoofd worden in stukken gede monteerd, behandeld en weer teruggeplaatst. Vlak na de ope ratie steekt Sandra optimistisch haar duim omhoog naar de ca meraman van René Stokvis Pro- dukties. Stokvis maakt voor RTL 5 zes afleveringen voor de nieuwe do cumentaireserie Five Reports. Onder de titel Medisch Meester schap gaat de producent in de serie op zoek naar topchirurgen die continu bezig zijn de grens van het mogelijke in de medi sche wereld te verleggen. De Nederlandse medici die in het programma aan het werk zijn te zien, zijn volgens René Stokvis allemaal chirurgen op interna tionaal niveau. „Zij werken over de hele wereld en wisselen ken nis uit met collega-medici in anderelanden." Na de TROS (Ingang Oost), AVRO (Vinger aan de Pols), Ve ronica (Chirurgenwerk), EO (Het Ziekenhuis) en Teleac (De Specialist) leek de markt voor medische programma's verza digd. René Stokvis Produkties zag toch nog het spreekwoorde lijke gat. „We kunnen in Me disch Meesterschap de onder werpen .kwijt die we in de overi ge medische programma's links laten liggen. Dat zijn de hele ge specialiseerde en ingewikkelde operaties. Deze operaties zijn vaak zulke technische hoog standjes, dat we ze in andere medische programma's niet kwijt konden. We willen met Medisch Meesterschap laten zien wat er op het moment wel en niet mogelijk is op het ge bied van de chirurgie, aldus Stokvis. In de eerste aflevering worden twee operaties in het Rotter damse Dijkzigt Ziekenhuis ge toond. Het gaat hier om opera ties waarbij chirurgen van ver schillende disciplines samen werken en allemaal een stukje van de ingreep voor hun reke ning nemen. Zo is te zien hoe een neuro- chirurg en een keel- neus- en oorarts in acht uur een zogehe ten brughoektumor uit het hoofd van een patiënt verwijde ren. Via een gat in de schedel van slechts drie centimeter wordt stukje bij beetje de tu mor, die op een moeilijk bereik bare plek zit, verwijderd. Een ingenieus apparaat slaat alarm zodra de chirurg één van de aangezichtszenuwen van de pa tiënt aanraakt. De 17-jarige Sandra onder gaat een zogeheten cranio fa- ciale ingreep, een correctie van afwijkingen aan het gezicht en schedel. Sandra lijdt aan een zeldzame ziekte waarbij bindweefsel aan de binnenkant van schedel en oogkassen groeit. Het gevolg is dat haar ogen langzaam uit de kassen gedrukt worden en haar hele hoofd scheef groeit. De opera tie, waarbij het weefsel wegge haald wordt, is- onvoorstelbaar, haast futuristisch en soms schokkend. 'In Medisch Meesterschap kunnen we onderwerpen kwijt die de overige programma's links hebben laten lig gen.' foto» nob Stokvis heeft ervoor gekozen om alle details onverbloemd in beeld te brengen. „Je moet de kijker serieus nemen. Zodra je bij dit soort gespecialiseerde operaties dingen weg gaat laten, blijven er bij kijkers vragen over". De komende weken worden in Medisch Meesterschap onder meer een dubbele longtrans plantatie, het terugzetten van afgerukte ledematen en een nieuwe methode om kanker met laserlicht te behandelen in beeld gebracht. Eén van de hoogtepunten in de serie moet een geheel nieuwe methode van een harttransplantatie worden. „De operatie moet nog geschie den. Hopelijk gebeurt het nog binnen de produktieperiode van de serie". (RTL 5, vanavond om 20.55 uur) CLOSE UP Ursul de Geer: „Ik heb me laten vertellen dat.." foto leo vogelzang Hij ziet er uit als het zoontje van een kasteelheer. Hij vult zijn dagen met paardrijden, ja gen en luieren bij het knappen de vuur van de open haard. Eentje die zijn plek op de uni versiteit niet heeft te danken aan zijn intellectuele vermogens maar louter aan zijn afkomst. Een type dat er in elk jaargetij bruingebrand uitziet en in zijn vlammend rode sportwagen de landwegen rondom het slot on veilig maakt. In werkelijkheid studeerde hij andragogie (vorming van vol wassenen) maar maakte vlak voor zijn kandidaats de over stap naar het toneel. Was vooral actiefin maatschappijkritische stukken, totdat de NCRV hem vroeg voor een talkshow vanuit kasteel Oud-Wassenaar. Hij is nu werkzaam bij RTL 4. Jonkheer Ursul de Geer (de CHU-politicus was een neef van Ursuls grootvader) is vorige week weer begonnen met zijn praatprogramma Ursul. Never change a winning team moeten de makers hebben gedacht, want het programma is nog net zo spraakmakend als vorig sei zoen. „Technisch moet ik nog veel Ie ren, ook op het gebied van opti male spontaniteit en snel in zicht", zo vertrouwde de veerti ger in 1990 een verslaggever toe. We zijn nu drie jaar verder en afgaand op het niveau van zijn eerste twee shows blijkt dat Ur sul verdomd weinig heeft bijge leerd. De vragen die hij zijn gasten in een sfeertje van een gezellig on deronsje stelt, hebben nog steeds de diepgang van een plastic eendje in een teiltje wa ter. Ze veroorzaken geen enkel rimpeltje. Ursul probeert deze oppervlakkige nietzeggendheid te maskeren met brede hand en armgebaren. Ook het lees brilletje dat de presentator zich heeft laten aanmeten, komt goed van pas. Maar echt diep gaand wordt het niet, ook al kauwt hij behoedzaam en na denkend op een van de pootjes. Ook zijn pogingen om het ge sprekje een bepaalde intimiteit te geven, mislukken. Daarvoor is Ursul te afstandelijk. De gas ten in de eerste aflevering van het winterseizoen waren een in valide kunsthistoricus die aan een soort rolstoel-rugbybasket- bal deed, een Amerikaanse schrijfster die een boek heeft geschreven over een elfjarig meisje dat een man van 29 ver leidt en producer John de Mol, die de dag ervoor zag hoe zijn program ma A11 you need is love de TeleVizierring kreeg. Het item van de rugbyspelende rolstoelbasketballer had weinig om het lijf, maar het onderwerpt over seks op jonge leeftijd had een levendige discussie kunnen worden. De timingvan Ursul maakte dat echter onmogelijk. Juist op het moment dat de zaal aan de discussie mocht mee doen, 'gingen we er even uit voor de reclame'. Na wasmid delen, spijkerbroeken en een zoetzure saus was het discussie stuk al te ver weggezakt om nog interressant te worden. Bleef over John de Mol. Een on bekende bekende Nederlander, van wie de kijkers nog een hoop te weten konden komen. Maar helaas niet bij Ursul. Op de vraag of producer De Mol het succes van een programma in i zijn hoofd, hart of buik voelt, antwoordde de succesvolle TV- maker: „Nee, het is altijd een C gok." Irritant wordt het als Ursul te lang doorgaat over het feit dat De Mol niet in de schijnwerpers wil staan en moeilijk compli mentjes kan ontvangen. „Dus toen het publiek je bij je op- komst een staande ovatie gaf, werd je zenuwachtig", vraagt Ursul met de blik van een psy chiater. De 'patient' antwoordt zachtjes: „Ja, daar kan ik niet zo, De tweede show was geen haar beter. Het gesprekje met de 'voetbalcrimineel' Hans Kraay jr. was nog te pruimen, maar dat was louter aan junior zelf te danken, die leuk uit de hoek kan komen. Ook de laatste gast, een oude aristocraat die op zoek is naar een jonge vrouw die hem een zoon wil schenken, was het be kijken waard. Maar dit was we derom geen verdienste van Ur sul zelf, maar weer het werk van de gast. De man maakte zich nogal belachelijk, maar daar had hij Ursul niet echt voor no-_ dig. Ursul speelt op safe. Hij zal zijn gasten nooit het onderste uit de kan vragen en dekt zich in tegen blunders door praktisch elke vraag te beginnen met ik heb me laten vertéllen dat... 'Op die manier kan de presentator de stompzinnigste dingen op tafel' brengen, maar blijft zelf buiten schot. Het publiek bij Ursul is van het soort Jan Lenferink. Een quasi sjiek jong en oud door elkaar. Beschaafd klappend en be schaafd discussiërend. Onge veer net zo saai als het hele pro gramma. De NCRV kon zich destijds nog verschuilen achter de onervarenheid van Ursul. Dat station is inmiddels gepas seerd. Ik vraag me af wat RTL 4 voor excuus heeft. Pelleboers stem in reclamespot DEN HAAG GPD Radioluisteraars keken deze week vreemd op toen zij de stem van de overleden weer man Jan Pelleboer opeens weer door de ether hoorden schallen. Het karakteristieke stemgeluid van de populaire weersvoor- speller werd door winkelketen Gamma 'ge leend' om in radiocommercials een conife ren-actie aan te kondigen. Alhoewel de gelijkenis meer dan treffend is, ontkent het Amsterdamse reclamebu reau FHV met klem dat zij de bedoeling hebben gehad om Pelleboer te imiteren. Woordvoerder De Koning van het reclame bureau is verwonderd: „Dat zou niet netjes zijn. We wilden gewoon een provinciaal fi guur in onze commercial, iemand met een 'oostelijk accent', en daar had Pelleboer na tuurlijk geen alleenrecht op. Aanvankelijk dachten we aan Klazien uit Zalk, maar dat lukte niet. Toen hebben we voor deze vorm gekozen, het is eigenlijk een imitatie van vele mensen. Persoonlijk vind ik dat het personage meer gelijkenis vertoont met Chriet Titulaer. Dat is een Limburger, ja, maar toch. We hebben overigens geen klachten gehad over de commercial." Crime Time heet voortaan Deadline HILVERSUM JAN VAN STIPRIAAN Het programma Crime Time, dat zich drie seizoenen lang voornamelijk op de 'echte' cri minaliteit heeft gericht, gaat zijn horizon verbreden én krijgt bijgevolg een andere naam: Deadline. „We gaan in de nieu we opzet ook proberen om pro blemen binnen de medische-, verzekerings- en overheidsbas- tions bloot te leggen", zegt TROS-presentator/eindredac- teur Jaap Jongbloed. „Ik voel me persoonlijk ook niet zo aan getrokken door die Rolex-crimi- nelen. Criminaliteit als onder werp vind.ik wèl interessant, als Jaap Jongbloed, presentator/eind redacteurvan Deadline: „Wij blij ven onze poot tussen de deur zet ten." foto gpd er gewone mensen bij betrok ken zijn". Jongbloed: „We richten ons in het nieuwe seizoen niet alleen op strafrechtzaken maar ook op zaken die met het civielrecht te maken hebben. Verder gaan we ons bezighouden met consu mentenkwesties die tegen op lichting aanzitten. En op me disch gebied komt ook een hele hoop ellende voor, die de zie kenhuizen graag onder het ta pijt vegen." Hoge ambtenaren, (plaatselij ke) politici en andere beleids makers zullen voortaan even eens op hun tellen moeten pas sen. „Het 'gefoezel' van sommi ge hoogwaardigheidsbekleders zullen we proberen bloot te leg gen." Jongbloed zegt dat (voor heen) Crime Time doorgaat met haar filosofie: het programma moet een journalistiek produkt zijn en onthullende onderwer pen brengen. „We willen de mensen blijven confronteren, vandaar de - ietwat dubbelzin nige - naam Deadline. We heb ben de naam ook veranderd, omdat Crime Time toch teveel werd geassocieerd met smeuïg. Van dat imago willen we af." Maar als het aan Jongbloed ligt, wordt de smeuïgheidsfactor niet helemaal geweld aange daan. Vandaar dat een aantal populaire vaste onderdelen uit Crime Time terugkeert in Dead line. ten eerste reconstructies (die kunnen ook uit de medi sche sfeer komen), opnamen met de verborgen camera en ten derde mensen confronteren met opnamen die met een ver borgen camera zijn gemaakt. „En we blijven ook onze poot tussen de deur zetten." Service Jongbloed: „We gaan ook pro beren de kijkers service te verle nen. Als het moet blijven we bij voorbeeld op de stoep posten bij bepaalde instanties. Dat on der het motto: het programma dat het voor u opneemt". De eindredacteur/presentator gaat in het nieuwe seizoen ook zelf meer op pad.' Zo kunnen we zijn bezoek aan een gevangenis in de Verenigde Staten volgen. Voor Amerikaanse begrippen heerst daar een nogal mild kli maat. Aanleiding voor de bui tenlandse reportage vormen de ontsnappingen uit Nederlandse gevangenissen. „Het gebouw in Amerika is in 1982 neergezet en is bestemd voor zware jongens, zoals serie- en huurmoorde naars. Maar in die elf jaar is er nog geen enkele delinquent ontsnapt." Bij een gijzeling, legt Jong bloed uit, komt er onmiddellijk in het gehele complex een sterk' traangas vrij, dat op het zenuw stelsel werkt. „Binnen de kortste keren ligt iedereen brakend op de grond. Iedereen weet dat, dus gijzelingen komen bijna niet voor". Aan een seriemoordenaar vraagt Jongbloed waarom hij zeven tranen op zijn pols heeft laten tatoeëren. Het antwoord is even schokkend als helder: elke traan is een moord. En op de - geeft hij zelf toe - tamelijk naïe^ ve vraag wat de moordenaar gaat doen na zijn vrijlating, moet hij eerst onbedaarlijk la chen en vervolgt dan met: „Ik- kom nooit vrij." (Nederland 2, vanavond om 22.19 uur)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14