Waarschijnlijk geen opvolger voor Simons NOG 2 DAGEN PLATEM 10 DAAGSE Aanschaf Franse helikopter is pohtieke keuze Binnenland Negende druk Grote Winkler Prins toch weer in boekvorm Rijksrecherche: Agenten onschuldig aan incest Epe Andriessen: 'Nederland wordt beste van Europa' Pret met waterslang ECD rolt illegale handel in groene kaarten op DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappen Persd<enst 'Ladderzat' raadslid weggestuurd amsterdam Het Amsterdamse raadslid Frans Hofman van de Centrumdemocraten is gistermiddag door burgemeester Van Thijn uit de raadzaal gestuurd. Hofman was in zwaar beschon ken toestand de zaal binnengewankeld. Van Thijn oordeelde het 'minder gepast' dat een gemeentebestuurder de bijeenkomst 'ladderzat' bijwoonde en verzocht Hofman de zaal te verlaten. Na zachte drang vertrok het raadslid. Mariniers terug uit Cambodja den helder Bijna 450 mariniers keren volgende week woensdag terug uit Cambodja. Zij zijp het derde en tevens laatste Neder landse bataljon dat daar deel uitmaakte van een VN-vredes- macht. De Nederlanders zijn bijna anderhalf jaar in Cambodja geweest. Daarbij is één marinier omgekomen en zijn tien ge wond geraakt. Friese dijken op deltahoogte ferwerd De Friese zeedijken zijn op deltahoogte. Op een bij eenkomst in Ferwerd werd gisteren de voltooiing van de Friese dijkverhoging in het kader van het Deltaplan gevierd. De dijken zijn nu ongeveer drie meter hoger dan in 1958. Partij staatsloten gestolen heeze Bij een inbraak in een speelgoedwinkel in de Brabantse gemeente Heeze zijn in de nacht van dinsdag op woensdag 1.250 staatsloten verdwenen. Het gaat om 1.100 loten voor de trekking van de Staatsloterij op 9 november en 150 voor de Eu ropese Loterij, waarvan de trekking 23 oktober plaatsvindt. Vijfjaar en TBS voor moord amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 34- jarige man veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging, wegens de moord op zijn 31-jarige ex-gelief- de. De man stak vorig jaar augustus de vrouw, moeder van drie kinderen, 27 keer met een mes nadat zij een einde had gemaakt aan hun relatie. den haag theo haerkens De negende editie van de Grote Winkler Prins Encyclopedie zou alleen op beeldplaat verschij nen. Maar het liep allemaal an ders. Deze week verschijnt de negende druk net als de vorige keren gewoon in boekvorm. De beeldplaat heeft het niet ge haald. Net als de nieuwste media zelf, veranderen ook de inzich ten over de bruikbaarheid er van, verklaart hoofdredacteur dr. L. Röst. ..Wij denken dat de encyclopedie in boekvorm kan voortbestaan naast de elektro nische. Het beeldscherm heeft twee dimensies, maar een boek heeft er drie, waardoor je er an ders mee om gaat. Bovendien eist het beeldscherm meer in spanning van de lezer. Een tref woord opzoeken gaat een stuk sneller dan in een boek, maar 'bladeren' in de computer vergt meer tijd." Al met al was dat reden de grote encyclopedie 26 delen, 4.550 gulden toch weer in zijn klassieke vorm uit te bren gen. Gemakkelijk was dé keuze niet. ,,We hebben er ruim een jaar over nagedacht", zegt Röst. Zeventien redacteuren en 528 gespecialiseerde auteurs heb ben in drie jaar tijd de bijna 89.000 ingangen herzien. Maar de opzet is niet ingrijpend ver anderd. Dat neemt niet weg dat er inhoudelijk veel is veranderd. De omwentelingen in de inter nationale politieke verhoudin gen laten diepe sporen na. De hereniging van Duitsland en het uit elkaar vallen van de Sovjetu nie en Joegoslavië bijvoorbeeld, hebben verstrekkende gevolgen voor het naslagwerk. Een andere opvallende ver schuiving betreft de ruimte die is ingeruimd voor de religieuze aspecten van de samenleving. „Natuurlijk blijft er aandacht voor godsdienstige stromingen, maar de artikelen zijn korter en puur theologische begrippen zijn geschrapt omdat die meer en meer verdwijnen naar de zuivere wetenschap. Voor de gewone burger zijn ze niet van belang", aldus Röst. Dr. L. Röst „Een trefwoord opzoeken gaat een stuk sneller dan in een boek, maar 'bladeren' in de computer vergt meer tijd." FOTO GPD ROLAND DE BRUIN Voor het eerst in de geschie- maar die status heeft nog geen denis van dit standaardwerk is Nederlandse artiest bereikt. Zij ruimte uitgetrokken voor pop- zijn te vinden onder het tref- musici. Aan de echte groten is woord'Nederpop', een afzonderlijk artikel gewijd, OAD overweegt onder 'vreemde vlag' te rijden utrecht «gpd Als het ministerie van verkeer touroperator OAD geen vergun ning geeft met vijftien meter lange bussen te gaan rijden, dan gaat de reisorganisatie uit Hol ten onder 'vreemde vlag' rijden. Dan zullen de bussen Turkse, Duitse of Zweedse kentekens krijgen. Dat verzekerde OAD-direc- teur Joop ter Haar gistermiddag bij de presentatie van een nieu we passagiersbus. Die is drie meter langer dan de maximaal toegestane lengte in Nederland. Ter Haar: „Het zou toch te gek zijn, dat we hier wel de lange Duitse bussen gedogen, maai zelf niet met onze verlengde bus mogen rijden." Beschuldigingen zijn niet bewezen D 'Ancona overweegt taken erbij te nemen den haag gpd roosendaal. gpd Nederland streeft Duitsland en Franicrijk ruimschoots voorbij op een internationale ranglijst van concurrerende landen. Mi nister Andriessen (economische zaken) verbindt hieraan de con clusie dat Nederland het naar internationale maatstaven nog niet zo slecht doet. De minister verwees gisteren op een bijeenkomst van de Bra bants/Zeeuwse werkgevers in Roosendaal naar een studie van de Schweizerische Bankgesell- schaft. Volgens die studie zal een ware aardverschuiving op treden in de ranglijst van eco nomisch slagvaardige landen. Nederland zal op die ranglijst stijgen van een negende naar een achtste plaats (in 2005). De 'hitparade' van 2005 zal worden aangevoerd door Korea, China en Israël. Nederland zal met zijn achtste plaats het hoogst geklasseerde Europese land zijn, België volgt op een vijftiende plaats. Duitsland zal tuimelen van vijf naar achttien en Frankrijk van zeven naar ze ventien. De econoom prof. A- van der Zwan trok de Zwitser se prognoses gisteren tegenover de Brabantse werkgevers direct in twijfel. Hij betwijfelde of Ne derland zich als enige Europese land op die manier zou hand haven. V De vier politieagenten die zou den zijn betrokken bij de incest zaak in Epe, hebben zich vol gens een rapport van de rijksre cherche niet schuldig gemaakt aan seksueel misbruik. De vier agenten zijn sinds begin augus tus buiten functie gesteld. Maandag mogen ze hun werk hervatten. Het gaat hier om de incest zaak waarbij twee zusjes uit Epe jarenlang door hun ouders en anderen seksueel zijn mis bruikt. De jongste vrouw meldde be gin augustus bij de politie dat vier agenten uit het korps in Epe in de periode van 1980 tot 1983 mee hadden gedaan aan de seksuele gruwelijkheden. Di rect na de aangifte besloot de burgemeester van Epe, die ver antwoordelijk is voor het poli tiekorps, de vier agenten op non-actief te stellen. Uit het onderzoek van de rijksrecherche blijkt echter dat de beschuldigingen tegen de vier agenten niet kunnen wor den bewezen. „De genoemde plaatsen, tijdstippen en de vol gens het slachtoffer aanwezige agenten, zouden niet stroken met de werkelijkheid", vertelt Mariette van Erp, woordvoer ster van de Algemene Christelij ke Politiebond (ACP). De vier agenten hebben in to taal tien weken thuis gezeten. Volgens Van Erp zijn de betrok kenen vreselijk beschadigd. „Hun namen zijn besmet. Epe is een kleine gemeente, veel in woners wisten waarom deze agenten op non-actief waren gesteld. Gesprekken stokten als ze in openbare gelegenheden kwamen, ze werden ontweken. Dit is een hele trieste zaak." Minister d'Ancona (WVC) sluit niet langer uit dat zij na de kerstvakantie de taken van haar naar Rotterdam ver trekkende staatssecretaris Simons (volksgezondheid) er bij neemt. Afgelopen zaterdag zei d'Ancona nog dat ze nu al haar handen vol heeft en dat het verstandig zou zijn om Simons door een ander te laten opvolgen. den haag «gpd-anp Gisteren zei d'Ancona in de Tweede Kamer dat eerst maar eens moet worden bekeken wat Simons nog kan afhandelen voordat hij vertrekt. Aan de hand van wat er dan nog over blijft aan werkbelasting, wil de minister vervolgens bekijken of Slachtoffers gaan bij rechter Japan claims indienen den haag anp Nederlandse slachtoffers van de Japanse agressie tijdens de Tweede Wereldoorlog gaan bij de arrondissementsrechtbank in Tokyo claims indienen tegen de Japanse regering. Ze eisen 20.000 dollar (ongeveer 37.000 gulden) als compensatie voor het leed dat hen is aangedaan. De Stichting Japanse Ereschul den heeft dat gisteren bekend gemaakt. De stichting heeft dinsdag een contract getekend met en kele Japanse advocaten, die na mens zeven Nederlandse oor logsslachtoffers processen zul len voeren. Volgens schattingen zijn 140.000 Nederlanders in Nederlandsch-Indië slachtoffer geworden van de Japanse agres sie. In totaal zijn bij de stichting de afgelopen jaren 77.000 claims binnen gekomen. Blokker haalt bollen terug na brand in flat enschede gpd Winkelketen Blokker heeft bij alle filialen glazen bollen uit de handel genomen naar aanlei ding van een brand in een flat in Enschede. De zon scheen gistermorgen via de glazen bol op de gordijnen. Doordat de bol als een brandglas werkte, vlogen die in brand. De schade bedraagt zo'n 3.000 gulden. Volgens Blokker-woordvoer der A. Zoet treft het bedrijf geen blaam, omdat in de ge bruiksaanwijzing duidelijk staat dat de bol niet in direct zonlicht mag worden ge plaatst. „Het is een soort ver grootglas, maar als je zoiets in de felle zon zet, dan wordt het een brandglas. Hoewel mij geen andere gevallen bekend zijn, zijn we er toch wel erg van geschrokken en hebben we ge meend het ding uit de handel te moeten halen", aldus de woordvoerder. den haag Dit meisje vermaakt zich prima met de waterslang die gisteren op het Plein bij de Tweede Kamer lag. De Vogelbescherming Nederland legde hier een moerasje aan om de aanbieding van hun petitie kracht bij te zetten. De Vogelbescherming protesteert hierin tegen de jacht op trek vogels. FOTO ANP PAUL STOLK zij 'dat menselijkerwijs' kan af handelen. Premier Lubbers liet duidelijk merken er niet zoveel voor te voelen om nog een vervanger voor Simons te zoeken. Nu be sloten is dat Simons niet meteen opstapt, maar in functie blijft tot half januari, „is het risi co dat minister d'Ancona diens WIR-fraudeurs krijgen boetes tot anderhalve ton den bosch anp De politierechter in Den Bosch heeft gisteren drie onderne mers voor fraude met de WIR- premie veroordeeld tot geld boetes van 30.000, 60.000 en 150.000 gulden. Het was de eerste keer dat bedrijven hier voor door de rechter werden veroordeeld. Tot nu toe had den alle beschuldigde bedrij ven een schikking betaald. Tot februari 1988 hadden be drijven bij bepaalde grote in vesteringen recht op een pre mie in het kader van de WIR, de Wet Investeringsregeling. Via deze regeling kon 12,5 pro cent van de belastingen wor den teruggevorderd. Op zater dag 25 februari werd bekend dat de WIR vanaf maandag 27 februari werd afgeschaft. Justitie zegt dat tientallen be drijven besloten allerlei over eenkomsten vóór februari te dateren, ook als er pas nadien zakelijke afspraken werden ge maakt. Een andere vorm van fraude was om, terwijl er nog geen bindende afspraken wa ren, een namaak-overeen- komst op te stellen en door een notaris te laten dateren, in het weekeinde voor de WIR werd opgeheven. In totaal zou het gaan om 260 miljoen gulden aan ten onrechte geclaimde WIR-premies. portefeuille erbij krijgt ver groot," aldus Lubbers. Ook de Kamer acht het moei lijk en van weinig nut om nog een geschikte opvolger voor Si mons te zoeken voor een perio de van slechts enkele maanden: mei volgend jaar zijn immers Tweede-Kamerverkiezingen. Simons ging vorige week in op een uitnodiging om volgend jaar lijsttrekker te worden van de PvdA voor de gemeente raadsverkiezingen in Rotter dam. Tot half januari blijft hij staatssecretaris. Daarna gaat hij campagnevoeren in Rotterdam. Premier Lubbers had in princi pe liever gezien dat Simons lan ger was gebleven. Er was dar echter de onzuivere situatie ontstaan dat Simons op verkie zingscampagne in Rotterdam zou zijn en tegelijkertijd no£ staatssecretaris zou zijn. Een motie van D66 waarir werd gesteld dat Simons al op korte termijn moet aftreden kreeg alleen de steun var GroenLinks. Volgens D66 is he zowel politiek, staatsrechte!ijl als beleidsmatig onjuist dat Si mons nog een paar maanden ir Den Haag blijft, terwijl zijn af treden nu al vaststaat. De rë§ van de Tweede Kamer had hie geen moeite mee. utrecht/den bosch gpd Met de aanhouding van een buschauffeur uit Litouwen heeft de Economische Controle Dienst (ECD) op de automarkt in Utrecht een grootscheepse handel in illegale groene kaar ten opgerold. De kaarten waren afkomstig van een Poolse verzekerings maatschappij, die een vestiging heeft in Litouwen. Via de werk gever van de buschauffeur kwa men de blanco kaarten in zijt bezit. De zaak kwam aan he rollen doordat de vijf tussenper sonen van verzekeringsmaat schappijen, die kantoor houdei op het terrein van de Veemarki waar elke dinsdag de automark wordt gehouden, hun omzet di laatste weken met zo'n zestij procent zagen dalen. Zij scha keiden daarop de Vereniginj van Assuradeuren in. die o| haar beurt de fraudeafdelini van de ECD in de arm nam. FEEST IN DE PLATENZAAK mm m HET VERSCHIL TUSSEN CONTACT EN CONTRACT De CLC 10, Canon's 'little miracle', de kleinste kleurencopier ter wereld. Uitgerust met de onge ëvenaarde Canon Bubble Jet technologie Goed voor presentaties met 4x meer attentiewaarde, voor demonstratie- en/of trainingsmatefiaal dat 5x toegankelijker wordt en voor rapporten en offertes die 2x beter scoren. Maak nu gebruik van Canon's test-aanbod en ontdek welk verschil kleur maakt. Een 'little miracle' op proep Canon hiedi uw bednj/ de mogehihheid' om de CLC Ween week lang geheel gratis en zonder enige verplichting op Is pas geloven. I njor, Canon Ciena 's werelds kleinste kleurencopier nu binnen ieders bereik. den haag margreet vermeulen Defensie wil zeventien Cougar Mk-2- en zes Chinook CH-47-D-helikopters aanschaffen voor de luchtmobiele brigade. Staatssecretaris Frinking van defensie heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Met de koop van de Cougar, de lichte trans porthelikopter van het Frans-Duitse bedrijf Eurocopter, is een bedrag van 418 miljoen gulden gemoeid, voor de Chinook, een zwaarder toestel van het Amerikaanse Boeing, moet 364 miljoen gulden worden betaald. De Tweede Ka mer heeft echter nog niet het groene licht gegeven voor de aankoop. Bij de fracties van PvdA, D66 en WD leeft nog een groot aantal vragen over de keuze. Twee jaar geleden kocht Defensie ne gentig radio's voor 500 miljoen gulden. Geen haan die er naar kraaide. Zo ging het ook toen Defensie dit voorjaar be sloot om de F-16's te moderniseren voor de lieve sopi van een miljard gulden en opdracht gaf tot de bouw van een amfi bisch transportschip voor 250 miljoen. Maar toen Defensie bekendmaakte 23 helikopters te willen kopen, stond ieder een opeens op zijn achterste benen. Daarvoor waren verschillende oorzaken. Ten eerste maakt Defensie doorgaans een puur technische afweging op grond waarvan de order wordt geplaatst. Bij de helikopterkeuze voor de luchtmobiele brigade zijn echter ook politieke belan gen in het geding. Het leger (lees de land- en luchtmacht) had een lichte voorkeur voor dè Amerikaanse Black Hawk helikopter maar koos uiteindelijk voor de Franse-Duitse Cougar. Een 'Europese' order past in een tijd waarin Europa op tal van fronten pro beert tot méér samenwerking te komen op defensieterrein. Nederland gaat sa men met Duitsland één legerkorps vor men. Er wordt een Frans-Duits leger korps samengesteld, waar ook de Belgen bij aanhaken. En de EG-landen hebben in Maastricht zelfs afgesproken om op den duur een gezamenlijke defensie-po litiek te zullen voeren. Al met al doet Europa manmoedige po gingen om zijn eigen boontjes te doppen op defensieterrein - oftewel wat minder afhankelijk te worden van de Amerika nen. Daar hoort bij dat je in je eigen (Eu ropese) spullen kunt voorzien, vindt Frinking. Dat verklaarde ook het verzet van de WD tegen de aanschaf van Franse heli kopters. De WD vindt de Europese sa menwerking op dit moment al ver ge noeg gaan en is bang dat Europa het ge zicht teveel afwendt van Amerika. De WD vindt de aanschaf van de Franse he likopters zelfs dwaas. Naast de defensie-politieke overwegin gen spelen ook de (handels)politieke motieven een rol. Zowel de Amerikaan Sikorsky als het Franse Eurocopter belo ven voor een bedrag van 540 miljoen aan tegenorders te plaatsen in Nederland, als de keus op hen zou vallen. Deze order- paketten ontlopen elkaar niet veel, maar de Fransen hadden één belangrijk ex traatje in de aanbieding. De Franse luchtvaartmaatschappij Air Inter over weegt vijf tot tien Fokker-100 toestellen te kopen. Officieel gooit Fokker geen hogere ogen nu Eurocopter de order van Defensie krijgt, maar een kind begrijpt dat een miljoenenorder een tegenprestatie uit lokt. Zo'n miljoenenorder van Nederlan< zou de Franse regering ook wat milder kunnen stemmen over de Nederlandse inspanningen om Europol in Den Haag gevestigd te krijgen. Een hoop stampij werd ook veroorzaakt door de bikkelharde lobby die de fabri kanten hebben gevoerd. De markt staat onder druk, dat is goed te merken. Maai de lobby wordt ook steeds gehaaider en professioneler. Onder het motto: de aan val is de beste verdediging wilde Sikorsy de goegemeente zelfs doen geloven dat 'onze jongens' hun leven niet zeker zijl» in de heli's van de concurrent. Cougars zouden bij ijsvorming in de lucht niet kunnen vliegen en onvoldoende 'crash- bestendig' zijn. De pers werd bestookt met (onvolledige) passages uit geheime rapporten om deze beschuldigingen te staven. Defensie krijgt er de handen vol aan om de keuze voor de Cougar-helikopter te verdedigen. Want militairen die met ge vaar voor eigen leven over de grens een klus moeten klaren, willen vanzelfspre- j kend het allerbeste.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5