Verbod gasboring Waddenzee nabij DE VERBORGEN NEPAL COLLECTIE Kamer voor huursubsidie van aanleunwoningen Binnenland Jaarlijks paar honderd doden als gevolg van passief roken Hier zeggen wij de dingen eerlijk tegen elkaar Journalist HP/De Tijd mogelijk ontslagen door politieke ambitie Kooijmans wil alleen EG-leden bij NAVO DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 Meisje verpletterd door plaat beton Amsterdam Een vierjarig meisje is gisteravond in Amsterdam onder een betonnen plaat gekomen. Ze is op weg naar het zie kenhuis overleden. Het ongeluk gebeurde in de Rustenburger- straat, waar wordt gebouwd. De politie gaat ervan uit dat de plaat, een meter bij zestig centimeter groot, bovenop het spelen de meisje is gevallen. Feestdag voor kinderen ex-Joegoslavië Amsterdam In Amsterdam wordt zondag 17 oktober een feest dag gehouden voor kinderen van vluchtelingen uit ex-Joegosla- vië. De Amsterdamse hulporganisatie Vrienden van La Benevo- lencija Sarajevo wil ongeveer duizend kinderen onder het motto 'Make my day!' een „onvergetelijk dag" bezorgen. Het feestpro gramma wordt gekoppeld aan een inzamelingsactie en benefiet concerten op het Museumplein. De hulporganisatie heeft in Sa rajevo haar hoofdvestiging en maakt geen onderscheid tussen etnische en religieuze afkomst van Man overlijdt aan nekkramp wieringerwerf. Een 18-jarige man uit Wieringerwerf is deze week overleden aan een niet-besmettelijke vorm van nekkramp. Een woordvoerder van de Gewestelijke Gezondheids Dienst Kop van Noord-Holland heeft dat bevestigd. Volgens de zegsman gaat het in dit geval om een type virus dat geen gevaar voor jon ge kinderen oplevert. Jongerenmars tegen racisme in R'dam rotterdam Als reactie op de snelle groei van werkloosheid en racisme houdt de organisatie Jongeren Tegen Racisme op 23 ok tober een landelijke demonstratie in Rotterdam. Volgens de or ganisatoren is de stijgende werkloosheid een ideale voedingsbo dem voor de propaganda van racisten. Volgens een onderzoek van de Utrechtse universiteit onder 1.200 middelbare scholieren vindt dertig procent contact met andere etnische groepen als buren, klasgenoot of (huwelijks)partner 'niet prettig'. Acht pro cent van de ondervraagde jongeren heeft zelfs 'expliciet racisti sche' ideeën. 'Marokkanen moeten van taboe aF Amsterdam De Marokkaanse gemeenschap in Nederland moet zelf in actie komen om de criminaliteit onder de 'eigen jongens' te bestrijden. Daarbij moeten de imams worden ingeschakeld, maar bijvoorbeeld ookTarik Oulida, de nieuwe Marokkaanse voetballer van Ajax. Dat zei A. Menebhi van het Komitee Marok kaanse Arbeiders in Nederland (KMAN) gisteren tijdens een dis cussie over criminaliteit onder Marokkaanse jongeren. „We moeten af van het taboe dat bij Marokkaanse ouders op dit on derwerp rust," zei Menebhi. den haag gpd Ouderen die in een woonzorg complex (een aantal bejaarden woningen bij elkaar met even tuele hulp) of een aanleunwo ning wonen, moeten hun indi viduele huursubsidie behou den. Dat vindt een ruime Ka mermeerderheid van PvdA, WD, D66 en GroenLinks. Daar mee is het kabinetsvoorstel om deze groeiende groep bejaarden haar status als huurder te ont nemen, waarschijnlijk van tafel. Het kabinet wil de ouderen onderbrengen in een aparte re geling, vergelijkbaar met die voor bejaardenhuizen. Daarbij, verliezen bejaarden hun zelf standigheid en hebben ze dus geen recht meer op huursubsi- Perez ontdekte een verborgen schitterende collectie originele Nepal tapijten. Unieke moderne tijdloze dessins. Eerste klas wol soorten Rechtstreeks geïmporteerd. keuze in alle afmetingen. Bijvoorbeeld 242 x 173 cm van voor ƒ1980, erez HEEMSTEDE. Bronsteeweg 2,023-292509. Amsterdam Eindhoven Groningen Heemstede Hengelo Hilversum Tilburg Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappebke Persdienst Ambtenaren drie ministeries bereiken akkoord In de Waddenzee mag niet naar gas worden geboord. Dat moet vanaf de kust gebeuren. Ambtenaren van drie ministeries zijn dit met elkaar overeen gekomen. Alleen medewerkers van minister Andriessen (economische za ken) zijn het er niet mee eens. Binnenkort neemt het ka binet een besluit over de omstreden boringen. den haag.gpd Met het ambtelijke akkoord lijkt een einde te komen aan de sle pende discussie over de moge lijkheid van gasboringen in de Waddenzee. De oliemaatschap pijen hebben tien jaar vrijwillig van deze mogelijkheid afgezien, hoewel ze formeel toestemming voor boren hadden. In de toe komst willen ze van die toe stemming echter wel gebruik gaan maken. Vooral milieugroeperingen verzetten zich hevig tegen de gasboringen in het Waddenge bied. De afspraak tussen de oliemaatschappijen en de rege ring om een decennium lang niet te boren, loopt volgend jaar af zodat nu moet worden beslo ten of boringen wel of niet zul len worden toegestaan. Ambtenaren van de ministe ries van Verkeer en Waterstaat, Landbouw en VROM zijn tot de conclusie gekomen dat het milieu het minst wordt belast door vanaf de Waddenkust te boren. Pijpleidingen worden schuin aangelegd, zodat het gasveld op die manier kan wor den bereikt. Daar ligt voor on geveer 50 miljard gulden aan gas. Alleen de ambtenaren van Economische Zaken konden zich in deze oplossing niet vin den. Dit, departement is een verklaard voorstander van gas boringen in de Waddenzee. De vier betrokken ministers zullen zich eerst buigen over het amb telijk akkoord, daarna komt het voorstel in de ministerraad. Een Kamermeerderheid van CDA en WD lijkt het plan te steunen. De PvdA aarzelt nog. den haag anp Jaarlijks overlijden er in Nederland tussen de 110 en 270 mensen aan longkanker, veroorzaakt door passief roken. Dat is het ongewild inade men van sigaretterook van anderen. In 1991 overleden er 8.401 mensen boven de 35 jaar aan longkanker. Dat heeft ir. F.E. van Leeuwen, epidemiologe bij het Nederlands Kanker Instituut, gisteren be kendgemaakt op een bijeenkomst voor de Eu ropese week tegen kanker die van 11 tot en met 15 oktober wordt gehouden. Thema van de week is passief roken. Van Leeuwen baseert haar gegevens op een recent onderzoek van de Amerikaanse Environ mental Protection Agency (EPA) die tot de con clusie komt dat in de Verenigde Staten jaarlijks ongeveer 3.000 niet-rokers overlijden door blootstelling aan tabaksrook. In Nederland overleden in 1991 in totaal 1.360 vrouwen en 7.141 mannen van 35 jaar en ouder aan long kanker. Volgens Van Leeuwen blijkt uit diverse Nederlandse onderzoeken dat de helft van de vrouwen die nooit heeft gerookt maar wel is overleden aan longkanker een rokende partner heeft. Omgekeerd is dat bij 30 procent van de mannen het geval. Onder meer aan de hand van deze schattin gen heeft Van Leeuwen becijferd dat in Neder land jaarlijks tussen de 40 en 60 vrouwen en 30 tot 90 mannen die zelf nooit hebben gerookt, overlijden aan longkanker ten gevolge van pas sief roken. Voor wat de mannen betreft komen daar nog 40 tot 120 sterfgevallen onder voorma lige rokers bij. Niet-rokers met rokende partners lopen ove rigens een groter risico dat ze overlijden aan een hart- of vaatziekten. Het aantal sterfgevallen door passief roken in deze groep is volgens Van Leeuwen tien keer zo hoog als het aantal longk- ankerslachtoffers. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid zal op 4 november in de Europese raad van mi nisters van volksgezondheid pleiten voor maat regelen tegen het roken. Welke dat zijn, is nog onbekend. Er geldt nu al een rookverbod in alle openbare gebouwen. Hoewel er volgens Simons in kabinet en Tweede Kamer geen meerderheid is voor een verbod op tabaksreclame is wel met de tabaks industrie een scherpere reclamecode overeen gekomen die volgend jaar van kracht wordt. Dan verdwijnt tabaksreclame uit de bioscopen en de auto- en motorsport. Ook mogen de fabri kanten niet meer gratis sigaretten bij evene mentenuitdelen. Bewoners Tilburgse Veestraat willen niet discrimineren, maar 'genoeg is genoeg' die. Als" gevolg daarvan zien ze hun woonlasten fors stijgen. Maar op een bijeenkomst in het Haagse bejaardenhuis 'Om en Bij' bleek gisteren dat de wet op de woonzorgcomplexen waarschijnlijk zal sneuvelen als zij volgende week in de Kamer wordt behandeld. Het bejaardenhuis in haar huidige vorm moet van het ka binet verdwijnen. Veertig pro cent van de bevolking van het bejaardenhuis zal in de toe komst verhuizen naar het ver pleegtehuis en zestig procent naar het woonzorgcomplex. Staatssecretaris Heerma is te gen huursubsidie omdat hij een te grote aanslag op zijn budget vreest. tilburg frank timmers De Tilburgse woningbouwver eniging WT dacht: In de Vee straat wonen zonder proble men al Turken, dus er kan wel een Antilliaans gezin bij. Bo vendien paste de toewijzing in het streven om mensen met dezelfde 'leefstijl' bij elkaar te zetten. Maar de Nederlanders in de straat pikten 't niet. Ze kwamen in opstand, sloegen de boel kort en klein, kalkten racistische leuzen op de gevel en wonnen: de Antillianen krij gen een ander huis. De Vecstraat ligt aan de rand van het centrum van Tilburg en staat bekend als de bonte hond. Het is een echt volksbuurtje. Als 't mooi weer is, hangen de men sen op straat. Iedereen kent el kaar en iedereen kent de Vee straat. Vooral het stuk tussen Anneke's frituur en de kop, waar altijd caravans, containers en sloopauto's staan. Volgens de buurt is een op de vier bewoners van de Veestraat allochtoon en de Nederlanders vinden het nu welletjes. Nelleke Huibregts, een temperament volle donkere vrouw met grote gouden hangers in haar oren, woont al zestien jaar in het 'slechtere' deel van de straat, te genover de dichtgetimmerde eengezinswoning op nummer 48. Met grote witte verfstreken is de grafitti op de dichtgetim merde'ramen onzichtbaar ge maakt. Er stond: 'Wij willen fris sen lucht?' en 'Geen buitenlan ders' en 'Afz. Janmaat'. Een week of drie geleden liet de straat de woningbouwvere niging WT weten dat er geen buitenlanders meer bij moesten komen, want anders zouden er ongelukken gebeuren. Vorige week vertrok het Nederlandse gezin van nummer 48 naar een koophuis elders in de stad. Vele andere autochtone Nederlan ders uit de Veestraat waren hen voorgegaan en iedere keer kwam er een Turks gezin voor in de plaats. „En afgelopen vrij dag stond Paramaribo (de hoofdstad van Suriname, red.) voor 'de deur", vertelt Huij- bregts. De buurt had van de komst van het Antilliaanse gezin al eerder lucht gekregen en 'ver bouwde' het huis donderdag nacht. De Antillianen troffen vrijdag hun woning in een Bewoners van de Veestraat in Tilburg. desolate staat aan en dropen af. De woningbouwvereniging spij kerde de ingegooide ramen dicht. Zaterdag waren de plan ken met racistische leuzen vol- gekalkt. Dinsdag kregen de Antillia nen een huis aangeboden in een andere straat.„Gezien de spanningen in de buurt en de aversie tegen buitenlanders vond ik het op dit moment niet verantwoord mensen van bui tenlandse origine daar te huis vesten. Dat had uit de hand kunnen lopen", zegt WT-direc- teurA.J. Scholten. Bij Huijbregts zijn de buren van het omstreden huis op de koffie, Nel Damen en Dien Klei- nenbreugel. Ze zijn geëmotio neerd, schreeuwen door elkaar, leggen uit dat ze niet willen dis crimineren, maar: „Als één Marokkaan tussen drie Neder landers woont zal hij toch eer der de Nederlandse cultuur overnemen, dan als drie Marok kanen bij één Nederlander wo nen?!" Om te schetsen hoe Neder landers en buitenlanders met elkaar omgingen in de buurt, vertelt Huijbregts: „Mijn Marokkaanse buurman was be zig z'n schotel op het dak te plaatsen. Ik stond in m'n BH en hij gluurde naar mij door het raam. 's Avonds ben ik naar z'n schotel geklommen en heb die afgetaped. Abdoel zei de vol gende dag tegen me: 'Jij aan mijn schotel gedaan, hè? Maar ik toch Marokko ontvangen'. In feite hebben ze er lol om ge had." Discriminatie? „Nee hoor. Hier zeggen we gewoon eerlijk tegen elkaar wat we ervan vin den. Abdoel discrimineert zijn vrouw. Als ze even hier op be zoek is, komt hij door het raam kijken en wenkt dan dat ze thuis moet komen. Als er mannen in huis zijn, moet ze naar boven". Directeur Scholten van de woningbouwvereniging zegt dat hij de trammelant in de Vee straat niet heeft zien aankomen. „Het is een ouderwetse volks buurt waar al zeven Turkse ge zinnen wonen. We gingen ervan uit dat nog een allochtoon gezin niet tot spanningen zou leiden", zegt hij. De vier Tilburgse corporaties voeren sinds een half jaar een opmerkelijk toewijzingsbeleid, dat door staatssecretaris Heer- ma (volkshuisvesting) is verwor pen. De gemeenteraad wenste het niet eens te bespreken. Door middel van de toewijzing willen de verenigingen homoge ne buurtjes of nog kleinscha liger: portieken laten ont staan van mensen met eenzelf de achtergrond, cultuur en leef- Avontuur wordt amsterdam anp De hoofdredactie van het week blad HP/De Tijd wil redacteur Guikje Roethof ontslaan wegens haar politieke ambities. Roethof wil een gooi doen naar het ka merlidmaatschap voor D66 en wordt beschouwd als een seri euze kanshebster. Volgens hoofdredacteur Gerard Driehuis laat zich dat niet verenigen met onafhankelijke (politieke) ver slaggeving. Het aangekondigde ontslag van Roethof blijkt uit een hoofdredactioneel commentaar in het jongste nummer van HP- /De Tijd. „Het lijkt ons niet zo zuiver als bij de bespreking van de redactionele aanpak van de verkiezingsstrijd, of bij de we ging van het staatsmanschap van Van Mierlo, een belangheb bende bij de verkiezingsuitslag aan tafel zit. Het kamerlid in spe zal derhalve vanaf heden geen deel meer uitmaken van de re dactie van dit blad." Driehuis zegt dat Roethof naar huis is ge stuurd en geen werkzaamheden meer voor HP/De Tijd zal ver richten. Roethof, dochter van voorma lig PvdA-Tweede-Kamerlid Hein Roethof, is 'beduusd' en zal haar ontslag aanvechten. Volgens haar is de kandidaten lijst van D66 nog niet eens vast gesteld, dus het is maar de vraag of ze kans maakt op een kamerzetel. Volgens haar zijn er enkele maanden geleden, toen ze blijk gaf van haar politieke ambities, afspraken gemaakt om een eventuele belangenver strengeling te voorkomen. Roet hof zou niet meer over politiek schrijven, en ook geen redactie- overleg over politieke kwesties bijwonen. Dat er nu toch is besloten tot ontslag, houdt volgens Roethof verband met de publiciteit rondom haar kandidaatstelling. In diverse kritische commenta ren werd steeds gewezen op haar dienstverband met HP/De Tijd. Roethof neemt als voor beeld oud-journalist Hans van Mierlo die altijd is blijven schrij ven voor het Algemeen Han delsblad, ook nadat hij D66 had opgericht. Hij hield ermee op toen hij in de Tweede Kamer kwam. uur wo» straks zo'n f 20.000%- duur urder. i bpm-prusstuging per De Mitsubishi Pajero is nog t/m 31 december *93 verkrijgbaar 7op **grijs** kenteken. Mitsubishi Pajrro is nu nng) Irvcrhaar vanaf f 41.6/0,- Waarschuwing tegen isolement Rusland den haag gpd Minister Kooijmans van buiten landse zaken is tegen toetreding van landen als Polen, Hongarije. Slowakije en Tsjechië tot de NAVO. De bewindsman vindt dat het militaire bondgenoot schap alleen nieuwelingen wel kom moet heten die het EG-lid- maatschap op zak hebben. De bewindsman sprak gister avond op een bijeenkomst van het Wetenschappelijk Instituut van het CDA over het Neder landse beleid ten aanzien van Oost-Europa. Er verandert wei nig in dat beleid, als het aan Kooijmans ligt. De bewindsman is blijkbaar geschrokken van de recente waarschuwing van de Russische Verdachten van moordzaak weer op vrije voeten amsterdam anp Drie verdachten van de moord in april op een Amsterdamse sportschoolhouder (37) zijn door het Openbaar Ministerie op vrije voeten gesteld. Volgens officier van justitie mr. W. Mijnssen is het onderzoek naar de zaak nog niet afgerond, maar zijn de verdenkingen onvol doende om de mannen langer vast te houden. Het slachtoffer, die een sportschool had aan de Oudezijds Voorburgwal, werd op de avond van 19 april voor het Altea-hotel in Amsterdam- Zuid doodgeschoten. Kort na de schietpartij werd een verdachte aangehouden die echter niets met de zaak te maken bleek te hebben. Later, eind juli, ging de politie tot aanhouding over van drie verdachten van 2125 en 40 jaar. FOTO CPD CEES ZORN stijl: studenten bij studenten, ouderen bij ouderen en al lochtonen bij allochtonen. Vol gens directeur Scholten is dit het antwoord op „de toene mende problemen door botsen de leefstijlen". Het bij elkaar plaatsen van mensen van dezelfde origine heeft niet alleen een praktische, maar ook een theoretische ach tergrond. Scholten: „Wil er van integratie sprake zijn, dan moet er eerst emancipatie in eigen kring plaatsvinden. Daama pas kunnen de allochtonen de har de slag om de integratie aan gaan. Emancipatie betekent een zelfbewustzijn opbouwen en onafhankelijk worden van bege leidende instellingen. Dat kan heel lang duren en kan het bes te in homogene buurten gebeu ren. Daarna kunnen de mensen uitzwermen." president, Boris Jeltsin. Die is bang dat Rusland in een isole ment terecht komt als voorma lige Warschaupact-landen NAVO-lid worden en zijn land niet. Letterlijk zei Kooijmans gisteravond: „Voorkomen moet worden dat landen (die geen NAVO-lid worden) zich geïso leerd of zelfs bedreigd zullen voelen". In een toelichting op zijn be grotingvoor 1994 zei Kooijmans onlangs nog dat de kwestie van de uitbreiding van de NAVO in een stroomversnelling was ge raakt. Toen achtte de bewinds man het nog mogelijk dat Po len, Hongarije, Tsjechië en Slo wakije op relatief korte termijn NAVO-lid zouden kunnen wor den. Marokkanen geweerd door grenswachten rotterdam gpd Steeds vaker ondervinden Marokkanen op doorreis ernstige problemen omdat Spaanse en Franse grens- vyachten hun verblijfspapie- ren niet erkennen. Na een oproep van een migranten organisatie hebben tien Marokkaanse gezinnen, die al jaren legaal in Nederland wonen, verklaard dat zij de ze zomer veel schade heb ben geleden. De families waren op te rugreis van vakantie en wer den door douaniers terug gestuurd naar hun geboor teland. Daardoor misten zij de boot of het vliegtuig. Het Samenwerkingsver band van Marokkanen en Tunesiërs (SMT) in Utrecht onderzoekt de zaak. Het SMT vermoedt dat bet aan tal gedupeerden vele malen groter is en spreekt van een 'structureel probleem' dat waarschijnlijk ook Marok kanen uit andere West- europese landen treft. Over de oorzaken zegt woordvoerder Madkouri: „Sinds het Schengen-ak- koord dienen de EG-landen hun buitengrenzen beter te bewaken en wordt er veel druk op Zuideuropese lan den gezet. Ik denk dat de douaniers nu doorslaan naar de andere kant en ook legaal in Europa verblijven de Marokkanen retour stu ren. Maar dat is absoluut ontoelaatbaar en tegen alle regels in de Schengen-ove- renkomst. Verder denken wij dat er ook racisme aan ten grondslag ligt. Maar dat is moeilijk te bewijzen." Het SMT stuurt binnen kort een rapport naar mi nister Dales (Binnenlandse Zaken). Mochten de resulta ten daartoe aanleiding ge ven, zo bevestigt een woord voerder van het ministerie, dan legt Dales de proble men tijdens het Schengen- overleg aan haar Franse en Spaanse collega voor.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3