Kippoeroorlog opende 1973 deur naar vrede Jom in Ze gaan dit toch niet allemaal vernielen? Feiten &Meningen DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 2 Precies twintig jaar na het uitbreken van de Jom Kippoer- of Oktoberoorlog in 1973 arriveerde de Israëlische pre mier Rabin gisteren in Cairo voor besprekingen met Yas ser Arafat, voorzitter van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO). Gastheer was de Egyptische president Hosni Mubarak, de opvolger van Anwar Sadat die op 6 oktober 1981 bij een militaire parade ter ere van de Egyp tische 'overwinning' inde Oktoberoorlog werd ver moord. Aan Israels militaire aanwezigheid valt op de Golanhoogte niet te ontkomen. Op de achtergrond de Hermonberg. archieffoto ap LEIDEN «HANSJACOBS Terugkijkend kan nu worden gezegd dat de Jom Kippoeroor log, de vierde oorlog tussen Is raël en zijn Arabische buren, de besprekingen van gisteren mo gelijk heeft gemaakt. „De oorlog toonde aan dat Israël niet lan ger onoverwinnelijk was en opende daarmee de deur naar vrede." Dat zegt de voormalige Egyptischeopperbevelhebber en ex-minister van defensie, ge neraal Gamassi in een vraagge sprek met de Jerusalem Report. Het was Gamassi die de Egypti sche strijdkrachten destijds op de strijd voorbereidde? Tegelijkertijd, zo meent de Is raëlische ex-president Chaim Herzog in een artikel in de Jeru salem Post, maakte de uitkomst van de Jom Kippoeroorlog de Arabieren duidelijk dat Israël niet met militaire middelen kon worden uitgeschakeld. „Sadat besefte dat de weg naar vrede via Jeruzalem liep, en niet via het slagveld", aldus Herzog. Vier jaar na de oorlog bezocht Sadat inderdaad de Israëlische hoofdstad, twee jaar later sloten Israël en Egypte vrede. Sadat heeft daarvoor met zijn leven betaald. Lessen Egypte en Syrië hebben het be gin van de Oktoberoorlog deze week andermaal met parades herdacht. Israël, dat de eigen joodse kalender aanhoudt waarin Jom Kippoer dit jaar op 25 september viel, stond vooral stil bij de 2558 doden die tijdens de 18 dagen durende strijd vie len. „Ik hoop dat we de lessen van 1973 hebben geleerd en dat we ze niet zullen vergeten", schrijft Herzog. Israël namelijk werd geheel verrast door de ge zamenlijke aanval van Egypte en Syrië op zaterdagmiddag 6 oktober 1973. President Sadat had al een paar jaar achtereen geroepen dat het 'beslissende uur' was aangebro ken waarop Egypte wraak zou nemen voor de smadelijke ne derlaag in de Zesdaagse Oorlog van 1967. Het volkrijkste Arabi sche land verloor daarin de ge hele Sinaïwoestijn en Gaza aan de Israëli's, die tegelijkertijd be slag legden pp de westelijke Jor- daanoever, Jeruzalem en de Sy rische Golanhoogvlakte. Het bleef echter bij gebral en troe penbewegingen langs het Suez- kanaal. Het Israëlische kernkabinet ook wel het 'keukenkabinet' ge noemd naar haar vergader plaats, de keuken van premier Golda Meirnam op voor spraak van onder andere staf chef David Elazar de verontrus tende informatie over Egypti sche troepenversterkingen in september 1973 niet serieus. Tweemaal eerder al dat jaar leek Egypte zich op een aanval voor te bereiden. In mei was het Is raëlische leger zelfs in verhoog de staat van paraatheid ge bracht en was er een beperkte mobilisatie afgekondigd. Dat had de schatkist miljoenen ge kost. En waarvoor? Voor niets, want het bleek opnieuw bluf. 'Sadat neemt het risico van een oorlog niet', zo luidde de opinie. Niet verontrustend De berichten over troepencon centraties aan de Syrische grens werden eveneens niet als bij zonder verontrustend be schouwd. Op 13 september had de Israëlische luchtmacht in een luchtgevecht 13 Syrische MiGs neergeschoten. Natuurlijk was Damascus daar boos over en zon het op wraak. Mogelijk dat het wat speldeprikken zou uitdelen op de Golan, maar meer dan een kortstondig ge vecht kon niet worden ver wacht. De tankconcentraties, dienden slechts om een eventu ele Israëlische tegenactie op te vangen. Zo ongeveer luidde de evaluatie van de inlichtingen dienst. Er werd geen verband gelegd tussen de Syrische troe penbewegingen en de Egypti sche. Zelden in de krijgsgeschiedenis zal een land zo goed op de hoogte zijn geweest van de oor logsvoorbereidingen van zijn vijanden. De Israëlische inlich tingendiensten kenden de Egyptische en Syrische plannen tot in de details. Alleen, en dat bleek Israël bijna fataal, er werd geen geloof gehecht aan de ver zamelde gegevens. De gedachte aan een mogelijke Arabische aanval was uitgebannen. En toen het eindelijk tot de chef van de inlichtingendienst, de militaire staf en de regering doordrong dat het Egypte en Syrië menens was, restte er niet genoeg tijd voor een algehele mobilisatie. De Arabische landen hadden de datum van hun gezamenlijke aanval behalve Egypte en Sy rië namen ook troepen uit Marokko, Irak, Jordanië, Saudi- Arabië, Kuwayt en Sudan deel aan de gevechten goed geko zen. Jom Kippoer of Grote Ver zoendag is de 'heiligste' dag op de joodse religieuze kalender. Op die dag probeert de mens met zichzelf en met zijn Maker in het reine te komen. Dag van inkeer Het is een dag waarop het Israë lische openbare leven geheel tot stilstand komt. Alle verkeer inclusief particuliere auto's blijft aan de kant, radio en tele visie gaan uit de lucht en ieder een is thuis of in de synagoge. Het is een dag van inkeer, van 25 uur vasten en bidden. Een dag ook waarop de reservisten moeilijk zijn te bereiken, al was het maar omdat niemand naar de radio luistert of zelfs maar aan de radio denkt. Aan de vooravond van Jom Kip poer hadden Golda Meir en haar minister van defensie Dayan besloten alle troepen aan de grens in verhoogde staat van paraatheid te brengen. Op de Golan waren de Israëli's al sinds 13 september extra waakzaam, zonder dat hun stellingen noe menswaardig werden versterkt. De noordelijke commandant Yitzhak Hofi vertrouwde het zaakje niet. In zijn ogen bereid den de Syriërs zich massaal voor op oorlog. Zijn superieu ren in Tel Aviv sloegen ook zijn waarschuwingen in de wind. Pas op Jom Kippoer zelf, nau welijks tien uur voor de aanval, werd het de hoogste Israëlische instanties duidelijk dat een oor log onvermijdelijk was. Zo had de Sovjetunie plotseling al zijn adviseurs uit Cairo en Da mascus teruggetrokken. Een veeg teken, maar toch werd slechts op beperkte schaal ge mobiliseerd. Israël wilde zijn buren niet provoceren. Tevens besloot het kabinet aan Elazar geen toestemming te ge ven voor een preventieve aan val, zoals in 1967. „Als we als eerste toeslaan verliezen we de steun van de hele wereld, de Verenigde Staten voorop", al dus Golda Meir. De Amerikaan se inlichtingendiensten dachten ook dat er geen oorlog zou ko men. Voor een deel baseerden ze hun oordeel op dat van hun Israëlische collega's, die uitein delijk toch veel beter waren in gevoerd in het Midden-Oos ten... Niet aanvallen Israël verwachtte een aanval om zes uur 's avonds. Via de Vere nigde Staten werden de Arabi sche staten gewaarschuwd niet aan te vallen. Israël op zijn beurt zou niet als eerste de strijd beginnen, zo werd Cairo en Damascus verzekerd. De Is raëli's wisten echter niet dat Sa dat en zijn Syrische collega As sad drie dagen eerder hadden afgesproken om al om twee uur 's middags de aanval in te zet ten. Terwijl het kabinet in Tel Aviv nog aan het vergaderen was, loeiden de eerste luchta larmsirenes over de stad. Verrassing was het belangrijkste tactische wapen waarover de Is raëli's in de oorlogen van 1956 en 1967 beschikten. Uit politie ke overwegingen besloot Golda Meir dat Israël nu de eerste klap moest afwachten. Het zal altijd punt van discussie blijven öf en wat het had uitgemaakt als Is raël wèl als eerste had aangeval len, hetgeen het volgens de luchtmachtchef om één uur 's middags had kunnen doen. Feit is dat de Israëli's op twee fronten geheel werden over rompeld. De Egyptenaren wis ten de onneembaar geachte Bar Levlinie langs het Suezkanaal in mum van tijd te veroveren, ter wijl de Syrische tankmacht in korte tijd een belangrijk deel van de Golan had heroverd. De Syriërs. die zo'n 1200 tanks in het veld brachten tegen Israël 180, probeerden de Golan in tweeën te splitsen om zo het meer van Galilea te bereiken. Vanaf de strategische Golan hoogte zouden de Syriërs dan het gehele noorden van Israël kunnen bestrijken. Israël con centreerde zijn krachten dan ook allereerst op de Golan, waar de eerste dagen enorme verlie zen werden geleden. De gevechten op en om de Go lan waren bitter en wreed. De Syriërs wisten tot zes kilometer van de Benot Ya'akovbrug te komen, die toegang geeft tot Galilea. Damascus leek over een onuitputtelijke voorraad tanks te beschikken. Een inderhaast ingestelde luchtbrug uit Mos kou zorgde dat de (enorme) verliezen snel werden aange vuld. Door Israëli's veroverde T- 54 en T-62 tanks hadden vaak maar een paar schoten gelost en slechts 40 kilometer op de teller. „Moskou levert tanks aan Dayan, via Syrië...".grapten Is raëli's toen het tij begon te ke- Damascus Israël wist een definitieve split sing van de Golan te voorko men. Langzaam werden de Sy riërs, die 800 tanks verloren, te ruggedrongen. Op 11 oktober staken de Israëli's op hun beurt de wapenstilstandsgrens over, om pas zo'n veertig kilometer van Damascus halt te houden. Inmiddels was ook de Egypti sche opmars tot stilstand ge bracht en had de flamboyante Israëlische generaal Ariel Sharon dankzij een geslaag de oversteek van het Suezka naal het Egyptische leger in de tang. Op 24 oktober werd een staakt-het-vuren van kracht. De Amerikaanse president Nixon, die aanvankelijk hoopte op een beperkte overwinning van de Arabieren om de Israëli's met een minder superieure en arrogante houding aan de on derhandelingstafel te krijgen, had toen al toegestemd in uit gebreide wapenleveranties aan de bedreigde joodse staat. Egypte had namelijk het eerste voorstel voor een wapenstil stand afgewezen en Moskou bleef maar wapens sturen. De olieproducerendeArabische landen reageerden met een prijsverhoging, een produktie- vermindering en eind oktober met een olieboycot voor de Ver enigde Staten en Nederland. Het Midden-Oosten heeft sinds oktober 1973 nog veel geweld en strijd gekend, met name in Libanon, maar tot een grote oorlog is het niet meer geko men. Israël heeft de Sinaï ont ruimd en langzaam worden de geesten rijp gemaakt voor te rugtrekking uit de overige be zette gebieden: Gaza, de weste lijke Jordaanoever en de Golan. Akkoord Vorige maand zou over dat laatste zelfs al een soort ak koord zijn bereikt, dat op het laatste moment werd doorkruist door de overeenkomst tussen de PLO en Israël. Syrië is daar over zeer gepikeerd, omdat het zijn onderhandelingspositie met Rabin verzwakt. Rabin, die de Israëli's niet nog een schok wil bezorgen, kijkt nu liever eerst even de kat uit de boom. Bij de besprekingen tussen Da mascus en Jeruzalem gaat het over stapsgewijze Israëlische te rugtrekking en daarna demilita- risatie van de Golan, uitdunning van de beide troepenmachten langs de grens, het stationeren van (buitenlandse) waarnemers langs de grens en daarna over eventuele betrekkingen, waarbij de waterhuishouding een be langrijke rol speelt. Na vijf dagen hevige strijd wist Israël de Syriërs terug te dringen tot ach ter de wapenstilstandsgrens van 1967. archieffoto ap I KAZRIN, GOLANHOOGTE HANS JACOBS •Mijn gevoelens zijn met elkaar 4n tegenspraak. Enerzijds voel ik me bevrijd terwijl ik met mijn autootje steeds verder boven de Jordaanvallei en het meer van Galilea uitstijg. Het uitzicht is adembenemend. Het in het zonlicht fonkelende meer, een bron van vruchtbaarheid, die 'contrasteert met de ruige, geel bruine heuvels van Samaria het noordelijke deel van de wes telijke Jordaanoever. Rond het meer een rand van groen. Bana- nenplantages van verschillende Israëlische nederzettingen, kib boetsen veelal. Aan de andere kant is er angst. Angst om op deze smalle, snel stijgende weg met zijn talloze haarspeldbochten een vracht wagen tegen te komen. Een uit- r wijkmogelijkheid zie ik niet. Di- reet langs de weg is prikkel- draad gespannen, met om de twintig of dertig meter bordjes die schrik aanjagen: 'Pas op mijnen!' of 'Grensgebied. Ver boden toegang!'. Stoppen om foto's te maken is niet toege staan. 'Fotograferen verbodén. Militair gebied'. Dit is het zuidpuntje van de Go lanhoogte, waar de rivier Yarmuk zich bij de Jordaan voegt en waar Israël en Syrië el kaar vanuit strategisch geplaats- .te observatieposten al 26 jaar scherp in de gaten houden. Tussen hen in patrouilleren troepen van de Verenigde Na ties, die ook de doorlaatposten beheren. Niet dat er buiten de VN-voertuigen enig grensver- i keer is. Het is deze zelfde Golan j die in alle discussies met Isr'aë- li's over de vooruitzichten voor vrede in het Midden-Oosten als gespreksthema terugkeert. Zonder de Golan terug te geven is er geen kans op vrede met Sy rië. zoveel is duidelijk. Maar is vrede mogelijk zónder de Go lan? Veel Israëli's hebben zo hun twijfels. Van Eilat in het zuiden tot aan Kiriyat Shemona in het noorden hangen span doeken en rijden auto's met stickers met de tekst: Ha'am im HaGolan het volk met (voor de) Golan. De boodschap is hel der. De Golan begin jaren tachtig onder Israëlisch burger bestuur gebracht, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld de Gaza- strook die onder militair be stuur valt moet in Israëlische handen blijven. De spectaculaire ontwikkelin gen van de afgelopen maand, met als voorlopig hoogtepunt de ontmoetingen lussen pre mier Rabin en PLO-leider Arafat, hebben voor veel onrust gezorgd. Vorig jaar tijdens de verkiezingscampagne zei Rabin nog „dat eenieder die er aan denkt de Golan te verlaten, Is- raëls veiligheid verzaaktNu spreekt hij vrij vertaald andere taal: „De bewoners kun nen hoog of laag springen, hun protesten kunnen me geen reet schelen". Voor 1967 woonden er op de Golan volgens Syrische cijfers 145.000 mensen. De meesten zijn na de Israëlische verovering vertrokken. De bevolking be staat nu uit naar schatting 16.000 Syrische Druzen en tus sen de 12.000 en 14.000 Israëli's. Die laatste groep woont ver spreid over 33 nederzettingen, die na de twee oorlogen zijn ge sticht. Anders dan op de weste lijke Jordaanoever niet direct uit religieuze motieven, maar op voorspraak van de toenmalige chefstaf om Israëls veiligheid te garanderen. De naam van die generaal? Yitzhak Rabin. Overi gens woonden er voor 1948, toen de staat Israël werd uitge roepen, al eeuwen lang joden op de deels vruchtbare Golan. De Syriërs hebben de joden daara verdreven. De Golanvlakte is'zo'n 1800 vierkante kilometer groot. Israël heeft van dit gebied, dat 600 tot 900 meter boven de zeespiegel ligt, het leeuwedeel (1600 vier kante kilometer) in handen. Bij het doorkruisen van de Golan wordt het militair-strategisch belang snel duidelijk. Israël troont toeristen meestal mee naar wat tegenwoordig Mitzpe Gadot heet. Het is een complex Syrische bunkers, van waaruit tot 1967 de tegenover gelegen Israëlische Hulavallei, de Benot Ya'akovbrug en de Jordaan on der schot werd gehouden. Het is de keerzijde van het schitterende uitzicht dat de hoogvlakte op veel plaatsen biedt op het lager gelegen land rond het meer van Galilea. Dat wordt je nog eens extra duide lijk wanneer je 's avonds aan de oever van het meer staat in Ti berias en op de Golanrand de sliert van lichtjes van de Israëli sche nederzettingen ziet. „Vis sers werden herhaaldelijk vanaf de Golan beschoten. Niemand was Hier veilig. Dat is sinds 1967 anders en dat moet zo blijven", weet een falafelverkoper in Ti berias. Op hun beurt kijken de Israëli's nu in de Syrische keuken. Op een heldere dag kun je vanuit de Israëlische observatiepost op de 2800 meter hoge Hermon berg in het noordelijke puntje van de Golan, Damascus zien liggen. In dit deel van de hoog vlakte valt aan Israëls militaire aanwezigheid niet te ontkomen. Daarbij speelt mee dat hier de rivier de Jordaan het grootste deel van zijn water vandaan haalt en water is in dit deel van de wereld meer waard dan goud. Het is de levensader voor de Israëlische nederzettingen en voor de Palestijnse steden op de westelijke Jordaanoever. Je ziet overal prikkeldraad met waarschuwingsbordjes, er zijn schuilkelders langs de goed on derhouden asfaltwegen, oude en nieuwe tankgreppels, wegen die op strategische punten op een anti-tankwal lijken uit te lo pen, maar die in feite een 'knik' hebben om het verkeer te con troleren. En niet alle wegen zijn toegankelijk. Een Israëlische pa trouille reageert overigens be leefd als ik per ongeluk een ver keerde afslag neem en op een (verboden) grensweg terecht kom. Na controle van de papie ren en een standje wordt gedul dig uitgelegd hoe het gebied weer te verlaten.Als je over een paar kilometer rechtsaf slaat...". De weg voert door eindeloze appelboomgaarden. Goedlach se Druzen bieden de eerste oogst te koop aan. Praten over de toekomst doen ze liever niet. Sommigen willen dat de Israë li's blijven, anderen kijken reik halzend uit naar de hereniging met hun broeders in Syrië. Het enige grenscontact is mo gelijk even buiten Majdal Shams, een Druzendorp halver wege de Hermonberg. Daar is een plek, de 'roepplaats', waar boodschappen kunnen worden geroepen naar familieleden en vrienden die op een heuvel staan aan de andere kant van de demarcatielijn. Met een beetje geluk kun je elkaar nog verstaan ook, maar goed zien is er niet bij. Daarvoor is de afstand te groot. De hoofdplaats van de Golan was Kuneitra, dat volgens Syri sche bronnen voor 1967 53.000 inwoners telde. De stad, die je vanaf de Israëlische kant van de Golan goed kunt zien. is nu leeg en verlaten. Het behoort tot de verplichte bezoeknummers voor elke belangrijke buiten landse gast en ook journalisten worden er gretig rondgeleid, zo blijkt uit artikelen in The Gu ardian en Jerusalem Report. De Israëlische vijand wordt be schuldigd van moedwillige ver nieling van de stad, die na als onderdeel van de troepenschei dingsovereenkomst na afloop van de Jom Kippoeroorlog aan Syrië werd teruggeven. Kapot geschoten Syrische dor pen vind je trouwens ook aan de Israëlische kant. Ze duiken onverwacht in het landschap op en vormen een sterk contrast met de goed onderhouden, rij kelijk van groen voorziene kib boetsen en mosjaven. Ramat Magshimmim bijvoorbeeld, in de zuidoosthoek van de Golan. De nederzetting is kort na 1967 begonnen, in 1973 tijdelijk door de Syriërs veroverd de bewo ners waren geëvacueerd en is sindsdien gestadig gegroeid. „Wat vind je van de Golan? Vind je het hier niet mooi"?, vraagt een jonge, lange bewoner van de mosjav. „We zijn boos en bang. Sommige mensen wonen hier al 25 jaar. Rabin heeft ze hier zelf heen gestuurd en nu wil hij ze weer weghalen. Nou, denk maar niet dat we zonder gevecht weggaan. Waar moeten we naar toe? Naar Tel Aviv soms? De meeste mensen hier zijn landbouwers. Die kunnen niets anders. Er wordt gepraat over financiële compensatie. Met dat geld fyeb je misschien een nieuw huis, maar geen werk." Onzekerheid ook in Kazrin, de Israëlische hoofdplaats van de Golan. Het plaatsje (5000 inwo ners) dient als bestuurscen trum, huisvest het archeolo gisch museum en heeft een re delijk ontwikkeld winkelcen trum. De huizen zijn fraai en ruim. Alles oogt fris en nieuw. Ik ben er vijftien jaar geleden voor het eerst geweest. Er is sinds dien veel bijgebouwd. Kazrin doet een beetje denken aan Emmeloord, zo'n pioniers plaats in een van God verlaten landschap al kun je dat laatste moeilijk zeggen in het 'Beloofde Land'. „Tsja, wat kun nen we doen?" De bakker haalt z'n schouders op. „Wij zijn maar klein. De regering ziet ons niet staan, maar ik weiger te ge loven dat we hier weg moeten. Ze gaan dit toch niet allemaal vernielen?" Helemaal gerust is hij niet. Ten slotte heeft premier Begin bij de ontruiming van de Sinaï ook de Israëlische nederzetting Yamit met de grond gelijkgemaakt. Het precedent is er. Dat weet' president Assad ook. Ha'am im HaGolan: het volk vindt de Golan in Israëlische handen moet blijven. Kapot geschoten Syrische dorpen duiken onverwacht in het landschap op en vormen een sterk contrast met de Israëlische nederzettingen. foto hans jacobs

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2