'Air' Jordan blijft aan de grond Ai Ideaal moment om te stoppen 5hop7öpper CLIP&PfiPER Sport Frankrijk pakt hooligans aan ft Onzekerheid voor Taylor Spaanse wielerploegen boos op Leblanc BOUWIDEEËN! verliest Terugval van Vitesse bij VVV bij rentree DONDERDAG/"OKTOBER 1993 Recordcontract Larry Johnson charlotte Larry Johnson heeft voor de Charlotte Hornets het meest lucratieve contract getekend in de historie van het Ameri kaanse prolbasketball. Hij mag de komende twaalf jaar rekenen op een salaris van in totaal 84 miljoen dollar (ongeveer 155 mil joen gulden). De eigenaar van de club wilde het supersonische bedrag niet be vestigen, maar verklaarde wel: „Als men mij enkele jaren gele den had gezegd dat ik een dergelijk contract met een speler zou afsluiten zou ik rijp zijn geweest voor het ziekenhuis". Johnson was rookie van het jaar 1992 en maakte deel uit van het All-Star team van het seizoen 1992-'93. Het afgelopen seizoen bracht hij het tot een gemiddelde van 22,1 punten en 10,5 re bounds per duel. Tot nu toe werd het jaarsalaris van Patrick Ewing bij de New York Knicks beschouwd als het hoogste. Hij toucheert de twee komende seizoenen in totaal 9,4 miljoen dol lar (17,5 miljoen gulden). washington hans de bruun correspondent Eerder op de avond wierp hij als eregast de eerste bal in de play offs om het Amerikaanse base- ball-kampioenschap tussen de Chicago White Sox en de Toronto Blue Jays. Maar de tik die de Sox later op het veld van de Canadezen kregen was niets vergeleken bij de dreun die Mi chael Jordan een paar uur later aan alle sportliefhebbers in Chi cago en heel Amerika uitdeelde. De aankondiging dat 's we reld grootste basketballer het na negen jaar aan de wereldtop voor gezien houdt was in Ame rika gisteren het gesprek van de dag. „Het is een tragedie", zei een supporter van de Chicago Bulls. „Ik garandeer je dat we nu niet voor de vierde keer kampioen worden", vond een ander. Het Amerikaanse basket bal is sinds gisteren niet meer wat het geweest is. Het onderwerp zelf verklaar de op een persconferentie „vastbesloten te zijn om nooit meer basketbal te spelen in de NBA." Hij vertrekt op het abso lute hoogtepunt. „Dit is het ide ale moment. Ik heb altijd ge zegd dat het tijd zou zijn om te gaan als ik geen motivatie meer zou hebben. Er valt voor mij in het basketbal niets meer te be wijzen", zei Jordan zonder emotie en zonder den zweet druppeltje te laten. „Ik heb de top van mijn carri ère bereikt", voegde hij er aan toe. Maar alsof hij de supporters toch nog een beetje hoop wilde geven liet Jordan de deur naar een eventuele terugkeer op een kier. „Of ik ooit weer zal terug komen? Ik weet het niet. Als over vijf jaar de aandrang er weer is en de Bulls willen mij hebben, dan is dat mogelijk. Maar dat hoef ik nu niet te be slissen." Dit jaar bracht Jordan (30) het hoogtepunt uit zijn carrière en het dieptepunt van zijn leven. Eerst leidde hij de Bulls naar het derde achtereenvolgende NBA- kampioenschap, onlangs in au gustus werd zijn vader Charles doodgeschoten in North-Caroli na. „Mijn grootste bevrediging uit het feit dat hij hier nu niet is, is dat hij gelukkig nog mijn al lerlaatste wedstrijd heeft ge zien." Doorslaggevend De dood van zijn vader is vol gens velen van doorslaggevende invloed geweest op zijn besluit. „Die gebeurtenis bewees maar weer eens dat alles in één klap van je weggenomen kan wor den", zei hij daarover zelf. Jor dan had volgens ingewijden geen zin meer in wéér een trai ningskamp, wéér een seizoen met nog meer druk om voor de vierde achtereenvolgende keer de kampioen van de Verenigde Staten te worden. Na 'Magie' Johnson (besmet met het aids-virus) en Larry Bird (rugblessure) verliest het Amerikaanse basketbal met Mi chael Jordan de derde superster in korte tijd. Maar Jordan deed daar gisteren lakoniek over. „Ook al ga ik weg, er zijn er nieuwe sterren om het over te nemen. Er is altijd wel weer ie mand die nog beter is." Volgens Jordan hebben de sportieve prestaties van de Chi cago Bulls (en de White Sox) de publieke waardering voor de 'Windy City' in een ander dag licht gezet. „We hebben nu het recht om op te scheppen. Jaren lang stonden wij bekend als de gangsterstad, maar ik hoop dat we nu bekend worden als de kampioenenstad". Hij zei er nooit ook maar aan gedacht te hebben voor een ander team te spelen. Om een halt toe te roepen aan supportersgeweld in de voetbal stadions, waarbij tientallen ge wonden zijn gevallen, heeft de Franse regering gisteren een wet ingediend die zwaardere straffen en hogere boetes in het vooruitzicht stelt voor sportvan- dalen. Iemand die geweld pleegt in en om sportstadions kan een gevangenisstraf van een jaar of 100.000 frank (ruim 30.000 gul den) boete krijgen. Het bij zich dragen van een voorwerp dat CANON B200 gewoon papierfax Tafelmodel fax Bubble jet excl. BTW systeem Geh. 20 pag. Snel- en verkort kiezen Fax/Tel. schakeling Aansl. voor antwoordapparaat 200,- retour voor uw oude fax. ShopToppers* zijn aktie-artikelen van Clip Paper, een landelijke keten van Kantoorsupers voor een Superkantoor! Bel de dichtstbijzijnde vestiging voor toezending van de aktuele aktiekrant. 'Laagste prijsgarantie A Koopavond en ///zaterdag open. Vareseweg 41Rotterdam Tel 010-26210 22 Tiber 40, Leidschendam Tel070-320 30 04 Hanzeweg 11, Gouda Tel. 01820-723 88 De Hemmen 23, Drachten Tel.; 05120-421 21 CHEF AD VAN KAAM, 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 Afscheid van basketballer slaat in als een bom als wapen gebruikt kan worden, kan worden bestraft met 100.000 frank boete en maxi maal drie jaar cel. De rechtbank kan vandalen ook de toegang tot stadions ver bieden voor een periode van vijf jaar en hun een reisverbod bin nen Frankrijk opleggen, zodat ze geen uitwedstrijden van hun club kunnen bezoeken. In Frankrijk zijn deze maand rellen geweest bij wedstrijden van Paris Saint-Germain en Olympique Marseille. De rege ring wil de effectieve maatrege len tegen supportersgeweld me de instellen met het oog op het WK-voetbal van 1998 in Frank rijk. Het besluit van Michael Jordan om zijn loopbaan te be ëindigen mag dan als een bom zijn ingeslagen, een echte verrassing was het niet. De beste basketballer ter wereld, de enige man die van zichzelf zegt dat-ie kan vliegen {'for a while', voor even) was het zat om geleefd te worden. Hij had er genoeg van om telkens maar weer te worden geconfronteerd met zijn liefde voor een gokje, was men taal gebroken na de brute moord op zijn vader, anderhal ve maand geleden. nog: een paar keer heeft hij zelfs iets ingeieverd, zodat de club een speler kon aantrekken 'en toch onder de 'salary cap' kon blijven. Hij 'schnabbelt' echter in ruime mate. Commercieel is Michael Jordan al jaren een top per. Hij is het paradepaardje van Nike, dat een schoenenlijn (Air) naar hem heeft genoemd. Zijn portret staat op het pak van Wheaties, een corn flakes-ach- tig ontbijtprodukt; Gatorade, een sportdrank, contracteerde hem in 1991 voor tien jaar tegen 18 miljoen dollar en zijn in 1988 afgesloten contract met Wilson, fabrikant van ondermeer bas ketballen, levert 25 miljoen op in acht jaar. Belangen Bovendien heeft Jordan links en recjtts nog wat zakelijke belan gen. McDonald's, Coca Cola en Chevrolet bijvoorbeeld die ge zamenlijk zijn jaarinkomen op het astronomische bedrag van zo'n 35 miljoen dollar brengen. Dat zou hij probleemloos kun nen verdubbelen, wanneer hij zou ingaan op alle aanbiedin gen. Maar daarin heeft hij nooit trek gehad. Zo bedankte Jtij voor een éénmalig optreden in een promotiefilm voor de natio nale luchtvaartmaatschappij van Jordanië (Jordan in het En gels), hoewel Air Jordanian daarvoor een miljoen dollar overhad. Voor het geld hoefde Michael Jordan het dus niet meer te doen. Al jaren niet meer. Het was de sportieve uitdaging die elke topsporter - hoe rijk ook - kenmerkt, waarvoor hij het vuur uit z'n Nikés liep. Een paar jaar geleden gaf hij in een interview met het Amerikaanse maand blad Hoop aan, hoe zijn carrière er verder zou moeten uitzien. „Ik wil twaalf jaar in de NBA spelen, dan nog een paar jaar in Europa en vervolgens wil ik een (professionele) golfloopbaan starten". Het is er dus niet van geko men. Drie jaar eerder dan zijn bedoeling was gaf Michael Jor dan zijn basketbalschoenen voor de laatste keer weg aan een fan. Zoals na elke wedstrijd, leiden/chicago jan van der nat Negen fantastische seizoenen bij de Chicago Bulls in de Natio nal Basketball Association heb ben hem gedwongen een soor kluizenaarsbestaan te leiden Eten kan hij alleen nog in huurde delen van restaurants, een privé-kapper scheert elke dag zijn karakteristieke kale kop en veiligheidsagenten begelei den elke stap die hij buiten de deur zet. Don Walsh, de president van de Indiana Pacers, zei het ooit heel treffend. „Eigenlijk zouden alle ploegen in de NBA samen het salaris van Michael Jordan moeten betalen. Hoe hoog dat ook moge zijn. Hij zorgt ervoor dat onze zalen uitverkocht zijn. Basketbal heeft dankzij mannen als Jordan een enorme vlucht genomen", aldus de baas van Rik Smits, de enige Nederlander in de NBA. Wie Michael Jeffrey Jordan (geboren op 17 februari 1963 in het Newyorkse stadsdeel Brook lyn en opgegroeid in het basket bal-maffe North Carolina) ech ter bovenaan de lijst met best betaalde basketballers ver wacht, komt bedrogen uit. Zijn dagelijkse hoogstandjes voor de Chicago Bulls leverde hem een jaarinkomen op van 3.25 mil joen dollar. Dat is natuurlijk niet niks, maar een handvol col lega's vangt meer. Maximum Bulls-eigenaar Jerry Reinsdorf had de afgelopen jaren met alle liefde drie of vier miljoen meer willen uitkeren aan Jordan, maar kon dat niet. De NBA werkt met een zogenoemde 'sa lary cap', het maximum dat aan een hele ploeg mag worden be taald. Die grens ligt momenteel op ongeveer 15 miljoen dollar. Omdat andere spelers van de Bulls (Horace Grant, Scottie Pippen en de net aangetrokken Kroaat Tony Kukoc) ook binnen een paar jaar hun schaapjes op het droge willen hebben, moest Michael 'Air' Jordan zich tevre den stellen met een dikke drie miljoen. Daarmee heeft hij overigens nooit moeite gehad. Sterker Michael Jordan met de bekende lach tijdens de persconferentie. want hij trok voor elk duel een nieuw paai 'sneakers' aan. Fi nancieel is hij dubbel en dwars binnen en ook sportief valt er niet veel eer meer te behalen. Super-center Hij werd in juni voor de derde keer op rij kampioen met de Chicago Bulls, een prestatie die in de historie van de NBA alleen werd overtroffen door de Bos ton Celtics (acht titels op rij in de jaren zestig). Vorige zomer veroverde hij met het Dream Team de gouden olympische medaille in Barcelona. Zijn tweede, want in 1984 won hij - toen nog als speler van de Nor th Carolina Tarheels - ook al eens olympische goud. De afge lopen zeven seizoenen was fiij topscorer in de NBA, een record dat hij slechts deelt met de 'one and only Wilt Chamberlain, de super-center uit de jaren zestig. Zijn complete lijst met ere prijzen en records zou waar schijnlijk een hele kolom in be slag nemen. Een paar uitschie ters daarom. Hij werd in 1982 college-kampioen met North Carolina, in 1985 was hij de bes te nieuwkomer in de NBA, waarin hij drie keer werd uitge roepen tot meest waardevolle speler. Dat overkwam hem ook de afgelopen drie (kampioens jaren in de finaleserie. Zeven keer kozen de media hem in het All Star-team en zes keer in het beste verdedigende vijftal. Want Michael Jordan weet ook don dersgoed wat 'defence betekent. En dan de records. Niemand scoorde over een hele carrière gemiddeld zo hoog (32.3 pun ten) en zijn 41 punten gemid deld in de finalereeks van 1993 tegen de Phoenix Suns staan ook al op eenzame hoogte. Vooral door Jordan kreeg de NBA mondiale uitstraling. Er is geen stad tussen San Francisco en Tokyo (in oostelijke richting wel te verstaan...) te vinden waar de naam van Michael Jor dan geen belletje doet rinkelen. Miljoenen zijn in het bezit van een petje of een T-shirt van Jor dan of de Bulls. De echte fans hebben ongetwijfeld de boeken over hem (The Jordan Rules, Hangtime of één van de vele pockets) en een of meer video's (Come Fly With Me, Playground en Airtime) van hem op de plank staan. Kostbaar Het zijn, onverwacht snel. kost bare relikwieën geworden. Her inneringen aan een heel mooie tijd, waarin Michael Jordan het hele professionele basketbal in de VS naar zijn hand zette. Hij en niemand anders bepaalde wat er gebeurde. Want dat was zijn grote kracht. Vaak, zeer vaak zelfs, leek het erop alsof de Chicago Bulls het onderspit zouden delven. Maar bijna al tijd was daar dan Michael Jor dan. „Als het er echt om gaat, dan moet de bal naar Michael was het eenvoudige, doch doel matige credo van zijn coaches. Dat alles is nu voorbij. Mi chael Jordan heeft de fakkel overgedragen aan nieuwe ster ren als Shaquille O'Neal en Lar ry Johnson. Maar het beeld van de man met de tong uit de mond,*de kale kop en het we reldberoemde nummer 23 staat voor altijd op het netvlies ge projecteerd. londen rtr Minder dan een week voor de doorslaggevende WK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Nederland kent de Engelse bondscoach Graham Taylor zorgelijke tijden. Aanvaller Les Ferdinand (QPR) en aanvoerder Stuart Pearce (Nottingham Forest) bleven gis teren tijdens een bekerwedstrijd van hun club wegens blessures langs de kant. Het topduo meldt zich wel eind deze week bij de Engelse selectie om een begin te maken met de voorbereiding op de in terland in Rotterdam. „De teamarts van Engeland beslist uiteindelijk of Pearce al dan niet speelt", zei Frank Clark, de trai ner van Nottingham Forest. George Graham, de coach van Arsenal, kon Taylor even min geruststellen. Hij merkte op, dat de kans op een tijdig herstel van zijn aanvaller Ian Wright niet groter is dan vijftig procent. De spits wordt inten sief aan zijn knieblessure be handeld en weet binnen 48 uur of hij woensdag in de Kuip kan spelen. venlo anp VW heeft gisteravond in de ere- divisie aardig van zich doen spreken. De debutant versloeg op eigen veld Vitesse, dat dit seizoen uit nog geen punt had afgegeven. De Limburgers zet ten in de slotfase verrassend de 0-1 achterstand om in een niet meer verwachte zege, 2-1. Daardoor is VW op eigen veld nog steeds in het bezit van de maximale score. Echt op zienbarend is dat niet. De for matie van Körver speelde tegen Vitesse pas voor de derde keer thuis. Het laatste optreden in de Koel dateert van een maand ge leden, toen Go Ahead werd ver slagen. Daarvoor was Volendam in Venlo al eens onderuit ge gaan. Vitesse had tot nu toe slechts van Ajax verloren. In de laatste twee duels (Utrecht, VW) ver speelde de subtopper uit Am- hem echter drie punten. Gezien het spelbeeld niet zo verwon derlijk. Het duel van gisteren werd pas na de rust interessant. En dan nog slechts bij vlagen. Het was voor een belangrijk deel te danken aan Pothuizen. De ver vanger voor de wegens gebrek aan vorm gepasseerde I^tuheru opende in de 62e minuut de score voor Vitesse. Tot dat moment was VW on danks de aanwezigheid van vier aanvallers, waaronder Leide- naar Remco Torken, nauwelijks gevaarlijk geweest. Hooguit een keer door een kopbal van Tor ken, die werd gestopt door doelman Van der Gouw. Vitesse was iets meer in balbezit en had iets meer mogelijkheden. Die werden gemist door een andere Leidenaar in het veld - Glenn Helder-en Cocu. Niets wees er daarom op dat Vitesse de voorsprong uit han den zou geven. Graef, enkele dagen eerder in de uitwedstrijd bij Ajax nog in de wissel, bewees in de 72e minuut zijn reputatie als schutter. Hij maakte gelijk uit een pass van Laros. Het was alweer het vijfde doelpunt dit seizoen van de aanvaller, die vorig seizoen topscorer van de eerste-divisie werd. Een paar minuten voor tijd maakte Pol man de winnende. los angeles rtr Het eerste optreden van het voetbalelftal van Zuid-Afrika op vreemde bodem sinds dertig jaar heeft geen succes gebracht. In Los Angeles werd het land woensdag verslagen door Mexi co, 0-4. Zuid-Afrika is sinds vijftien maanden weer lid van de over koepelende voetbalorganisatie, de FIFA. In 1962 was het land geschorst, wegens de Apart heidspolitiek. Mexico, dat zich al heeft ge plaatst voor de eindronde van de wereldtitelstrijd in 1994 in de Verenigde Staten, was op alle fronten beter. De doelpunten werden gemaakt door Galindo (2), Pation en Ambriz. Uw lokale ASTRON bouwbedrijf: Heembouw BV tel. 01713-19106, fax: 01713-15580 Postbus 30, 2370 AA Roelofarendsveen de Spaanse ploegen in de we- reldbekerklassieker gewezen op onder meer de nieuwe selectie procedure rond de Ronde van Frankrijk. In het verleden ge beurde die indeling aan de hand van de wereldranglijst. Komend jaar vervalt die rege ling en beslist de organisatie zelf welke ploegen aan het grootste wielerspektakel mogen deelnemen. „In overleg met onze geld schieters en renners wordt aan de hand van de nationale en in ternationale reglementen de ka lender voor het hele seizoen sa mengesteld. De AECGP betreurt het dat Leblanc op deze agres sieve wijze een van zijn eigen organisaties probeert te verde digen. zonder rekening te hou den met de belangen van de ploegen." Leblanc is met de Internatio nale Wielren Unie (UCI) bezig binnen de wielersport een eer ste divisie voor wielerploegen te scheppen. De tot die categorie behorende formaties worden dan verplicht aan alle wedstrij den om de wereldbeker deel te nemen. madrid «anp Jean-Marie Leblanc, directeur van de Ronde van Frankrijk, heeft zich de woede van de Spaanse wielerploegen op de hals gehaald. Het dreigement de Spaanse formaties volgend jaar uit te sluiten voor de wed strijden om de wereldbeker en de Tour de Frapce wegens de reeks afmeldingen voor de klas sieker Parijs - Tours, is in het zuiden van Europa totaal ver keerd gevallen. De vereniging van Spaanse wielerploegen (AECGP) wees gisteren in een reactie op de vrijheid voor de ploegen zelf het programma vast te stellen. De AECGP sprak in een verklaring van ongehoorde chantage. Leb lanc had na het wegblijven van Eugène Hanssen van VW (links) probeert Philip Cocu van de bal te houden. foto anp 2jU1C1 afrika A k Building ASTRON Systems De kwaliteitsbouwers VOOR UW BEDRIJFSGEBOUW Een bedrijfspand of -hal met een eigen karakter, precies op maat én voor ieder budget, dat is een ASTRON gebouw. Vraag het gratis magazine aan met ideeën, tips en de nieuwste ontwikkelingen INSPIRERENDE IDEEËN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27