Meer polders nodig voor woningbouw MIJNDERS WIL U EENS IN HET ZONNETJE ZE' Sociale werkplaats Hoofddorp staakt Geld voor strijd tegen bouwafval mijnders Randstad 'Vrije busbaan naar Schiphol trekt mensen auto uit' Kamer wil snel regeling voor gemengde visserij 598,- 298,- ZOEK JE WAT ANDERS, KOM JE NAAR MIJNDERS. DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356439. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071 -356442 Christelijk instituut wil dat regering beleid bijstelt den haag Het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisves ting (NCIW) verwacht dat tot het jaar 2010 meer groene gebieden aan woningbouw moet worden opgeofferd dan nu wenselijk wordt geacht. Dit zegt het NCIW naar aan leiding van de vorige week door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) voorspelde extra groei van het aantal eenpersoons-huishoudens. wege de opdracht van staatsse cretaris Heerma om het oplo pende woningtekort in toom te houden en vanwege de extra woningen die nodig zijn voor asielzoekers. „Deze 100.000 ex tra huishoudens maakt de druk alleen maar groter. We komen aan de grenzen van het beleid zoals dat is geformuleerd in Vi- nex." Volgens Van Leeuwen zijn er voldoende bouwplannen om aan de vraag en de verwachte extra inspanning te voldoen, maar ontbreekt het aan locaties waar gebouwd kan worden. „Ik roep niet direct: gooi het Groe ne Hart maar open voor wo ningbouw, maar we zullen wel moeten gaan bouwen op plek ken die we nu liever nog spa ren", aldus Van Leeuwen. Hoofd beleidsvoorbereiding J.G. van Harten van de Nationa le Woningraad onderkent het gebrek aan bouwplaatsen. Vooral mensen met weinig geld worden daarvan de dupe. Waar men in Nederland dit jaar 47.500 woningen in de sociale huur- en koopsector zou moe ten bouwen, worden het er waarschijnelijk 27.500. De Nationale Wopingraad is, los van de CBS-cijfers, al bang Volgens directeur W.D. van Leeuwen zal de regering na de verkiezingen haar beleid op dit punt moeten bijstellen. Nu al zijn er te weinig woningbouwlo caties. Momenteel zijn er 1,9 miljoen eenpersoons-huishoudens in Nederland. Volgens het CBS zullen dat er over twintig jaar 2,7 miljoen zijn. Dat zijn er veel meer dan tot voor kort voorzien was, zegt J. de Beer, chef van de afdeling bevolkingsprognose van het CBS. Het CBS verwacht in 2000 ongeveer 50.000 huis houdens meer dan eerder ge schat en in het jaar 2010 nog eens 50.000, in totaal 100.000 extra eenpersoons-huishou dens. Van Leeuwen vindt dat een volgend kabinet z'n doelstellin gen op het gebied van de volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu 'zo langzamer hand in het volgende regeerak koord zal moeten heroverwe gen'. Deze doelstellingen staan in de Vinex ofwel 'Vierde nota ruimtelijke ordening extra'. Van Leeuwen zegt dat de druk op de woningbouwcorpo raties hoog is, onder meer van- Voor meer loon en dichten WAO-gat hoofddorp cor boos Personeel van de sociale werk plaats WAM in Hoofddorp heeft vanochtend het werk neerge legd. Met de staking proberen de circa 120 werknemers betere arbeidsvoorwaarden af te dwin gen. De staking bij het Werk voorzieningsschap Amstelland en Meerlanden duurt 48 uur. Niet-georganiseerden hebben uit solidairiteit snipperdagen opgenomen. Hoofddorp bijt met deze staking het spits af in Noord-Holland, hield actievoer der Peter van Groenigen van de AbvaKabo de stakers voor. Voor de lichamelijk en geeste lijk gehandicapte medewerkers in de sociale werkvoorziening is nog steeds geen voor de vak bonden acceptabele cao afge sloten. De overheid handhaaft het aanbod van 1 procent loonsverhoging. De bonden ei sen van de werkgever, het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, minstens 2,5 procent, wat volgens hen niet meer is dan een prijscompensa tie. En het WAO-gat moet wor den gerepareerd. Gisteren protesteerden al meer dan tweeduizend werkne mers van sociale werkplaatsen in Groningen, Drenthe en Fries land op een demonstratieve bij eenkomst in Zuidlaren tegen het uitblijven van een goede cao. Het ambtelijk personeel ondersteunde de actie door massaal een snipperdag op te nemen. In Hoofddorp doet het ambtelijk personeel niet mee, den haag «jan kuys Minister Bukman van visserij moet snel een regeling treffen ópdat de gemengde visserij de haar toegekende visrechten ook werkelijk kan benutten. Buk man heeft al in april van dit jaar beloofd een eind te maken aan de ongelijke situatie, maar daar is tot op heden niets van terecht gekomen. Om die reden heb ben kamerleden van D66, PvdA en VVD de bewindsman schrif telijk gevraagd snel zijn toezeg gingen gestand te doen. Vissers van de gemengde vis serij beschikken over uiteenlo pende visrechten. Zij mogen bijvoorbeeld een bepaalde hoe veelheid tong en schol vangen naast een bepaalde hoeveelheid garnalen. Evenals alle andere vissers beschikken deze vissers dat de komende jaren onvol doende goedkope woningen ge bouwd kunnen worden voor mensen met weinig geld. Het beleid van de minister is gericht op nieuwbouw voor mensen die meer verdienen. De huizen die zij achterlaten, moeten dan be schikbaar komen voor de lage inkomens. Maar volgens Van Harten is de huidige goedkope woningvoorraad daarvoor nooit voldoende. Daarom zal er ook voor de smalle beurs gebouwd moeten worden. De Woningraad vindt dat de minister, die in 1995 de stimuleringssubsidie van het Rijk aan de corporaties afschaft, hier onvoldoende voor over heeft. Zeker als de rente zal stij gen, komt er volgens Van Har ten weinig van terecht. Stijgt het aantal kleine huishoudens bo vendien met 100.000 meer dan verwacht, dan zal het probleem alleen maar groter worden. De Woningraad is hierover in ge sprek met de minister. schiphol cor boos Gebruik van vluchtstroken door lijnbussen is een mogelijkheid om het openbaar vervoer in korte tijd een geweldige voor sprong te geven op de particuliere auto. Dat zei directeur G. van Trigt van de NZH vanochtend vroeg bij.de officiële inge bruikname van de vluchtstrook als busbaan op de Schipholweg A205. Het traject maakt deel uit van de route Haarlem-Schip hol. Gedeputeerde W.C de Zeeuw onderschreef dit. Hij vroeg Rijkswaterstaat en NZH door te gaan met het aanleggen van dergelijke vrije busbanen. De Zeeuw uitte kritiek op de bureau cratie in Den Haag bij het financieren van projecten. „De pro vincie kan wel geld krijgen voor infrastructuur-plannen waar aan we nog moeten beginnen, terwijl onze volledig uitgewerkte plannen gewoon van tafel verdwijnen." De vrije busbaan maakte ook indruk op reizigersvereniging Rover, die vroeg om meer van dit soort snelle openbaar-ver- voerroutes. Hij kan daarbij op steun rekenen van J.C. Moerkerk van Rijkswaterstaat, die zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken stak. ,,Als die automobilisten die hiernaast in de file staan ons voorbij zien razen, moeten ze wel uit de auto stap pen. Ik verwacht positieve effecten van deze nieuwe voorzie ning", aldus Moerkerk tegen de vele genodigden die de eerste rit vanochtend meemaakten. De bus werd tot verbazing van automobilisten in de file voorafgegaan door een luchthavenvoertuig waarmee vliegtui gen worden binnengeloodst. den haag monica wesseling De Zuidhollandse Milieufedera tie gaat de komende jaren wo ningbouwcorporaties en archi tecten 'leren' hoe bouw- en sloopafval te voorkomen zijn. De milieugroepering heeft daar voor van de provincie Zuid-Hol land een subsidie gekregen van 200.000 gulden. Ook in andere provincies gaan milieufedera ties met dit project aan de slag. Zuid-Holland en Overijssel zijn de afgelopen twee jaar proeftuin geweest voor een campagne van het ministerie van vrom. Geprobeerd is ge meenten en bouwaannemers te bewegen bouw- en sloopafval gescheiden in te zamelen. Op die manier kan afval worden hergebruikt. In beide provincies is de proef een succes. De Zuid hollandse Milieufederatie wil nu een stap verder gaan en zo veel mogelijk afval zien te voorko men. Voor die taak is een extra medewerker nodig. Het provinciaal bestuur heeft in zijn milieuplan voorkoming van bouw- en sloopafval opge nomen staan en daarom zijn gedeputeerde staten (het dage lijks bestuur van de provincie) bereid het idee te subsidiëren. Tot 1996 wordt in totaal 200.000 gulden bijgedragen. Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat is een nieu we overlegronde begonnen over de ontwerp-regeling reclame- vliegen. Zowel de stichting Na tuur en Milieu als de Vereniging van Nederlandse Luchtvaart Ondernemers (VNLO) hebben geen goed woord over voor het ontwerp. Vanwege de heftigheid Nieuw overleg reclamevliegen den haag van de kritiek heeft Maij de Luchtvaartinspectie gevraagd nogmaals met de partijen laten praten. Afhankelijk van de uit komst van de gesprekken zal de regeling al dan niet worden aangepast. Zoals gemeld streeft Natuur en Milieu onder meer naar een vliegverbod op zondag, terwijl de VNLO juist minder beperkin gen wil voor het reclamevliegen. Mijnders bakt ze nu wel heel erg bruin. Want besteedt u nu voor 1.500,- dan doet Mijnders er voor maar 499,- een echte Palm Beach zonnehemel bij! En weet u wat zo aardig is? Na uw aankopen, kunt u de zonnehemel meteen mee naar huis nemen. Meubelvoordeel en zonnevoordeel gaan nu dus hand in hand. Bij Mijnders! êPalm 3ïeae/i maar het steunt wel de acties. Volgens een woordvoerder van de bonden breken er vol gende week stakingen voor on bepaalde tijd uit als er geen op lossing komt voor het al maan den slepende conflict. Staatsse cretaris Wallage moet een aan vaardbaar voorstel doen voor dat de rust in de sociale werk plaatsen terugkeert, aldus Abva Kabo. Enige tijd geleden werd al een dag gestaakt bij Paswerk in Heemstede om aandacht te vra gen voor de problemen. In het voorjaar zijn al werkonderbre kingen gehouden in Hoofddorp en Amstelveen. De onderhan delingen blijven, ondanks vele prikacties, op een loonaanbod stuiten van niet meer dan één procent. De werknemers moe ten bovendien zelf het zoge naamde WAO-gat dichten, wat kan leiden tot een premieverho ging van 13 procent. Volgens de actievoerders betekent dit voor sommige gehandicapten een inkomensachteruitgang van 400 gulden. Verder eisen de bonden behoud van werkgelegenheid in de sociale werkvoorziening. Om die eisen kracht bij te zet ten zijn de acties hervat met stakingen. Behalve in Hoofd dorp is ook in Roosendaal en Middelburg het werk voor 48 uur neergelegd. Volgens Van Groenigen is de actiebereidheid onder de werknemers groot. Hij verwacht dat de stakingen zich volgende week over heel Neder land zullen uitbreiden. over zogeheten zeedagen, waar op zij hun visrechten kunnen benutten. In de praktijk blijkt het aantal zeedagen echter te beperkt om de dubbele rechten te kunnen waarmaken. Dit pro bleem, dat vooral speelt bij vis sers uit Wieringen, was al in het voorjaar bekend, maar Bukman heeft verzuimd daar iets aan te doen. Het kamerlid Pieter ter Veer (D66) heeft de minister mede namens zijn collega's Van Zijl (PvdA) en Te Veldhuis (WD) gevraagd snel met een regeling te komen. Hij wijst daarbij op de mogelijkheid van het verle nen van een ontheffing van de zeedagenregeling, waardoor 'vissers meer dagen tot hun be schikking krijgen om de toege stane hoeveelheid vis te mogen vangen. Gezellig tafelen doet u aan deze ronde eetkamertafel Het blad is heel makkelijk schoon te houden. Deze komfortabele eetkamerstoelen maken uw eethoek kompleet. Per stuk Ook deze stoelen passen perfekt bij uw eetkamertafel. Per stuk 278,- MEUBELEN U vindt Mijnders aan de Meubelboulevards in Beverwijk |025I0-29062|. Capelle a/d Ussel (0104508144). Diemen (020-69014411. Leiderdorp (071^412701). Sliedrecht (01840-19000). Eindhoven/Ekkersryt |04990-72943). Utrecht 1030-887007). Op maandag vanaf 13.00 uur geopend. Ook op.koopavonden Bel voor alle informatie het filiaal bij u in de buurt. Hoogovens ontkent: 'Geruchten over surséance onzin UMUIDEN. Op de Amsterdamse effec tenbeurs circuleerde gisteren het gerucht dat Hoogovens in grote financiële nood ver keerde en afstevende op het aanvragen van uitstel van be taling. Bij het staalconcern in IJmuiden wordt het gerucht met klem ontkend. De koers van het aandeel zakte op de Amsterdamse beurs met 4,30 naar 40,50, maar later sloot Hoogovens toch op 43 gul den. „Onzin", zo reageert woordvoerder M. van der Vlis van Hoogovens op het sursé ancegerucht. Hij heeft er ook van gehoord: „Maar het is volledig uit de lucht gegre pen. We hebben het vandaag niet aangevraagd en zullen het morgen ook niet doen." Vakbondswoordvoerder C. Pingen van de Industriebond FNV noemt het verontrus tend dat dergelijke berichten circuleren. „Ik kan het me nauwelijks voorstellen dat Hoogovens surséance van betaling zou moeten aanvra gen. Ik weet dan ook niet wat ik met zo'n gerucht moet." Hoogovens heeft bij een groep banken, aangevoerd door de ABN Amro, een zo genoemd stand-by-krediet van een miljard gulden. Van die kredietruimte is een der de gebruikt voor het goedko per herfinancieren van lenin gen. Volgens het Financieele Dagblad is ook een nieuwe aandelenuitgifte mogelijk. Via zo'n emissie zou het staalbedrijf het eigen vermo gen willen opkrikken. Vol gens het dagblad is zelfs al een Britse broker benaderd. De behoefte aan geld is groot bij het concern en de ver houding eigen en vreemd vermogen is de laatste jaren alleen maar slechter gewor den. Amsterdam presenteert 'somber' bouwprogram amsterdam Vrij somber. Zo noemt de Am sterdamse wethouder J. Saris (ruimtelijke ordening) het pro gramma voor ruimtelijke ver nieuwing dat hij gisteren pre senteerde. Amsterdam heeft dit jaar haar plannen op het gebied van woning- en kantorenbouw, wegenaanleg en openbaar-ver voersvoorzieningen drastisch moeten bijstellen, als gevolg van een sterkere economische terugval dan was voorzien. Het programma vormt een jaarlijkse actuele toelichting op het Structuurplan, waarin plan nen voor nieuwe woon- en werkgebieden, infrastructuur en recreatieprojecten voor een pe riode van tien jaar worden ont vouwd. Volgens Saris moet er tot 1995 rekening worden gehouden met minder uitgifte van kantoren en bedrijfsterreinen en minder, of zelfs helemaal geen winst voor het Grondbedrijf. Dat betekent dat er minder geld beschikbaar komt om (woningbouw)plan- nen waarvan de grondexploita tie geld kost, te betalen. In de gemeentelijke begroting moet rekening worden gehou den met verliesgevende wo ningbouwplannen ten bedrage van 69 miljoen gulden, waarvan 40 miljoen bestemd is voor de vernieuwing van de Bijlmer. Nieuwe risico's kan de hoofd stad zich in elk geval niet per mitteren. Voor de IJ-oevers betekent dat eerstkomende jaren hoogstwaarschijnlijk geen nieuwbouw. Die vindt wel plaats aan de zuidkant van de stad, in de Bijlmermeer en in het westelijk havengebied. Amsterdam heeft alle hoop gevestigd op het rijk. De onder handelingen over de Vinex (Vierde nota ruimtelijke orde ning extra) duren al langer dan was gepland, maar de signalen zijn hoopgevend, aldus Saris. In een eerder stadium werd Am sterdam blij verrast door het nieuws dat het rijk bereid is om 2,2 miljard gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van rail-infrastructuur in het hele gebied van het Regionaal Or gaan Amsterdam (ROA). Daar mee wordt het onder meer mo gelijk om de zogenaamde noord-zuidlijn tussen Amster dam-noord en Schiphol aan te leggen. Nog geen half jaar gele den werd die nog gezien als een onbereikbaar ideaal.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24