Gemaal ontsnapt aan slopershamer IGOR wil 'hofjeswoningen' Rijnwoude verbrandt onkruid op straten Alphens centrum eerder klaar Waterschap moet Vriezenweg snel opknappen Bedrijven Alkemade hebben op tijd milieuvergunning [-EN VEENSTREEK m Alphen pakt illegaal bouwen aan DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 chef gert visser. 071 -356430. plv -chef janet van dijk. 071-356413 nieuwkoop/regio De gemeenten in de Rijnstreek onderzoeken de mogelijkheden om koophuizen te bouwen voor 55-plussers. Op die manier willen de ge meenten de doorstroming bevorderen. Het idee is dat een aantal woonhuizen bij elkaar worden gebouwd en dat daar zorginstellingen bij komen. De bewoners betalen die instellin gen zelf en bepalen ook zelf wat zij wensen. De gedachte aan een combinatie van wo nen en zorg is ontstaan in de gemeente Nieuwkoop. Daar wilde men het zeventiende- eeuwse idee van het 'hofje' weer oppakken. Die opzet heeft een groot aantal voordelen, meent de Nieuwkoopse burgemeester W. de Vrey-Vringer, die ook voorzitter is van de re gionale volkshuisvestingscommissie. „Aller eerst is het een mooi stedebouwkundig con- Studie naar combinatie van wonen en zorg cept. Kijk maar in de grote steden, waar hofjes een publiekstrekker van de eerste orde zijn. Het past ook goed in onze regio, waar laag bouw goed aansluit bij de bestaande architec tuur." „Het hofje is ook een mooie mengvorm tus sen individueel wonen en gemeenschapsle ven. Je had destijds een gemeenschappelijke tuin, veel burencontacten en onderlinge hulp. In een moderne variant daarop kun je je ge deelde zorgvoorzieningen en diensten voor stellen." De Vrey denkt aan koopwoningen die tussen de twee en de tweëneenhalve ton moeten kosten. Een premiekoopregeling moet ook mogelijk zijn, zodat een aantal wo ningen slechts 190.000 gulden hoeft te kosten. Het IGOR (Alphen, Rijnwoude, Jacobswou- de, Ter Aar, Nieuwkoop, Nieuwveen) heeft be sloten het hofjesconcept eens verder uit te werken. Met subsidie van de Stichting Volks huisvesting Rotterdam (SVR) voerde bureau De Lijn in Amsterdam het onderzoek uit. Het bureau kwam tot de conclusie dat het hofjes concept in regionaal verband niet haalbaar is. Een beetje hofje moet namelijk zeker zestig woningen tellen om levensvatbaar te zijn. De gemeenten in de Rijn- en Veenstreek mogen van de provincie Zuid-Holland zoveel huizen helemaal niet bouwen. En het is niet te ver wachten dat de gemeenten hun bouwcontin- genten aan elkaar zullen afstaan. Nog afgezien van de vraag of ouderen uit Jacobswoude wel naar Nieuwveen willen verhuizen. De Lijn meende dat het beter zou zijn om het concept in de gemeenten zelf verder te ontwikkelen. Met de hofjeswoningen wil De Vrey voorko men dat het Groene Hart verder vergrijst. Ou deren laten namelijk grotere woningen achter waar jonge gezinnen in kunnen trekken. Maar de gemeenten hebben op dit moment weinig aan de ouderen te bieden, erkent De Vrey. Zij meent dat de huizen door de locale aanpak weliswaar minder de 'hofjesvorm' krijgen, maar er staat ook winst tegenover: „Ze zijn aantrekkelijker. En voorop staat dat het kwali tatief goede woningen moeten zijn die groot genoeg zijn voor alleenstaanden of echtpa- Monument op grens Alphen en Woubrugge wordt woning Het buiten werking gestelde gemaal Cornelis Den Hertog is op het nippertje gered van de sloop. Het Waterschap de Aarlanden is toch bereid om nog dit jaar het aan de Heimanswetering gelegen monument over te doen aan de Stichting tot Behoud van het Alphens Erfgoed. De wens van de stichting gaat daarmee in vervulling. Ze kan het gemaal nu geschikt maken voor bewoning. alphen aan den run marieta kroft Zodra de Verenigde Vergade ring van het Waterschap eind dit jaar groen licht geeft voor de overdracht, kan het 110 jaar ou de pand op de grens met Wou brugge voor een gulden worden overgedaan. Volgens secretaris O. van Helden van het Water schap de Aarlanden gaat de Verenigde Vergadering vrijwel zeker akkoord. Het gemaal, dat twee jaar ge leden door de provincie als mo nument werd aangewezen, is jarenlang onderwerp van dis cussie geweest tussen het wa terschap en de Stichting tot Be houd van het Alphens Erfgoed. De Aarlanden wilde het gemaal alleen aan de stichting verko pen als het niet zou worden be woond. Naast het monument ligt namelijk het nieuwe gemaal Vierambacht. Het waterschap vreesde dat toekomstige bewo ners moeilijk zouden kunnen gaan doen als er voor het ge maal Vierambacht. milieu- of bouwvergunningen moesten worden aangevraagd. „We voelen er niet veel voor om het gebouw voor een gulden weg te doen en om vervolgens voor een half miljoen gulden aan milieumaatregelen te tref fen", zegt Van Helden. .Voor de stichting stond het echter vast dat het pand alleen maar tegen redelijke kosten behouden kon blijven, als het zou worden be woond. Het waterschap gaat nu toch akkoord met de bewoning, maar stelt als voorwaarde dat de toekomstige bewoner geen bezwaren kan indienen tegen de werking van het ernaast ge legen gemaal. Dat wordt vastge legd in een zogenoemd ketting- beding. Weliswaar is een ket- tingbeding niet helemaal water dicht, 'maar dat nemen we op de koop toe', aldus Van Helden. „Onze zorg dat het historische gebouw zijn karakter zou be houden, telde toch zwaarder." Als de stichting zich niet bereid had getoond om het gemaal over te nemen, was het inmid dels al lang door het waterschap gesloopt. Inzameling „Dat ik dat nog mag beleven", zegt een blij verraste voorzitter D. Muller van de Stichting tot Behoud van Alphens Erfgoed. „Als het waar is, dan heb ik niet I: HU De verloedering slaat toe bij Comelis den Hartog, maar het herstel laat niet lang meer op zich wachten. Eind dit jaar wordt het gemaal overgedra gen aan de Stichting tot Behoud van het Alphens Erfgoed. archieffoto ben debruyn voor niks een paar jaar gevoch- Om het inmiddels in bouw- vincie heeft al 75.000 gulden te zetten onder de burgerij en ten. Eindelijk kan ik dan die gul- vallige staat verkerende gebouw subsidie toegezegd. Verder is de het bedrijfsleven. Er hebben den waarmee ik al twee jaar op weer op te knappen, heeft de stichting van plan om een grote zich zeven potentiële bewoners zak loop, uitgeven." stichting vier ton nodig. De pro- geldinzamelingsactie op touw voor het pand gemeld. Inbrekers stelen geluidsapparatuur alphen aan den run Bij een inbraak in een woning aan de Brem- straat in Alphen aan den Rijn is gisteren voor duizenden guldens aan radio- en televisie-apparatuur gestolen. De bewoners die 's ochtends waren vertrokken, kwamen rond 20.30 uur thuis en ontdekten dat hun tv, twee cd-spelers, zestig cd's, een stereoto ren met boxen en een decoder van FilmNet waren verdwenen. De inbreker was het huis binnengekomen door het forceren van een raam. Koffer leeggehaald alphen aan den run» Medewerkers van een bedrijf aan de Antho- nie van Leeuwenhoekweg in Alphen aan den Rijn kwamen giste ren tot de ontdekking dat kostbare apparaten uit een koffer wa ren verdwenen. Het ging om meet- en aansluitapparatuur voor computers. De waarde van de apparaten is 15.000 gulden. De koffer, die al weken niet was gebruikt, stond in een afgesloten ruimte in het kantoor. jacobswoude marieta kroft De Vriezenweg in Jacobswoude moet nog dit jaar worden opgeknapt. Althans, daar dringt de gemeente Jacobswoude op aan bij het waterschap De Aarlanden. De ruim 3,5 kilometer lange weg vormt een verbinding tussen de Geerweg in Ter Aar en de Willem van den Velden- weg in Leimuiden. De Aarlanden moet de weg in goede staat overdragen aan Ja cobswoude, de nieuwe eigenaar. De weg kan op verschillende manieren worden opgeknapt. Volgens Van Helden van het waterschap is er een dure en een goedkopere methode. De goedkopere variant kost acht ton en bestaat uit het aanbrengen van een nieuwe asfaltlaag over de bestaande. De duurdere variant kost twee ton meer en houdt in dat de bestaande asfaltlaag wordt gehakseld en vermengd met cement. Vervolgens wordt er een - dunnere - asfaltlaag over heen aangebracht. „Het is aan de ge meente wat ze wil. Als ze kiest voor de duurdere oplossing die kwalitatief beter is, dan moet de gemeente de meerkos ten betalen", zegt Van Helden. Volgens gemeentesecretaris A. Meester wil de gemeente dat de Vriezenweg een kwalitatief goede weg wordt. „De weg hoeft helemaal niet met goud te worden belegd." De gemeente oordeelt pas over de oplossingen aan de hand van het be stek, waarmee het waterschap nog moet komen. De gemeente en het waterschap over leggen nog met de bewoners voordat wordt begonnen met het werk. De bie tencampagne wordt nog even afgewacht. Maar als het aan Meester ligt wordt de weg wel voor de winter opgeknapt. Mogelijk wordt de Vriezenweg tijdens de reconstrucie enige tijd afgesloten (met uitzondering van het bestemmings verkeer). Hierbij zou het maximaal om twee weken gaan. Als er alleen een as faltlaag wordt aangebracht, wordt vol gens hoofd technische dienst D. Groot- veld slechts een rijbaan afgesloten. De Vriezenweg staat al jaren bekend om z'n vele kuilen. Dat de weg in geen tijden goed onder handen genomen, komt vol gens Grootveld omdat het waterschap prioriteiten moest stellen. De gemeente Rijnwoude wil nog dit najaar het onkruid op de doorgaande wegen bestrijden door het te verbranden. Burge meester en wethouders stellen voor deze manier van onkruid- bestrijding in te voeren. De me thode is goedkoper dan het borstelen van de straten, waar Rijnwoude eerder dit jaar mee is begonnen. B en W blijven van mening dat het gebruik van chemische bestrijdingsmidde len alleen in hoge uitzonde ringsgevallen aanvaardbaar is. Het al dan niet gebruiken van de gifspuit is al enkele jaren een punt van discussie binnen het Rijnwoudse college. Hoewel het officiële standpunt al langere tijd luidt dat de gifspuit taboe is, laat boomkweker/wethouder P. van der Werf met een zekere re gelmaat een ander geluid ho ren. Ook in de boomkwekerij wordt nog altijd gespoten, het is goedkoop en werkt prima. Waarom zou de gemeente roomser zijn dan de paus? B en W zijn nu echter heel duidelijk: de gemeente heeft een voorbeeldfunctie. Wanneer zij nu zelf weer gif zou gaan spuiten, schaadt dat de geloof waardigheid van het hele ge meentelijke milieubeleid. Dit jaar heeft Rijnwoude de straten eenmaal geborsteld. Om echt effectief te zijn moet dat twee keer per jaar gebeuren, maar daar was geen geld voor. Bin nenkort willen B en W daarom beginnen met het verbranden van onkruid. Dat is aanmerke lijk goedkoper, waardoor twee keer bestrijden per jaar weer haalbaar wordt. Overigens wor den alleen de doorgaande we gen met klinkerverharding on der handen genomen. In de woonwijken mag het onkruid gewoon blijven staan. De bewo ners wordt verzocht hier niet zelf met de gifspuit tekeer te gaan. archieffoto henk bouwman Laatste onderdeel van de herinrichting van het Alphense centrum is de opknapbeurt van de Raadhuisstraat. alkemade marieta kroft alphen aan den run loman leefmans De herinrichting van het nieu we stadscentrum in Alphen is eerder klaar dan gepland. Het gemeentebestuur gaat er vanuit dat de reconstructie in juli 1994 af is. De vier weken tijdwinst wordt gehaald door eerder met de vernieuwing van de Pieter Doelmanstraat te beginnen. Het werk aan de Raadhuisstraat volgt daarna en is het laatste onderdeel van de centrumplan nen. De plannen zijn destijds ont wikkeld om het winkelhart aan trekkelijker maken. Auto's wor den geweerd en de Alphense brug is al sinds april defintief dicht. Asfalt en parkeerplekken maken plaats voor siertegels, lantaarnpalen, bankjes, bloe men en bomen. Totale kosten: 3,2 miljoen gulden. Het nieuwe tijdschema voor de werkzaamheden heeft twee voordelen. Het hele project is eerder klaar en in de aanloop naar de komende feestdagen hoeven de bezoekers van het centrum zich niet bij de Raad huisstraat door bagger en langs bouwmaterialen te begeven om bij de winkels te komen voor de st. nicoiaas- of kerstinkopen. Het aangekondigde verzet van een aantal winkels en grootwinkelbedrijven tegen de Alphense stadscentriunplannen blijkt intussen een storm in een glas water te zijn. Bij de ge meente was slechts één claim binnengekomen van de firma Benetton. Wethouder A. Krom hout-Den Dunnen (CDA/eco nomische zaken) liet gisteren met gepaste trots weten dat ook die is ingetrokken. Van de kle- dingfirma en de bedrijfsleiding van V&D zijn juist 'tevreden ge luiden' vernomen over de af sluiting van het centrum, aldus de wethouder. Elk hinderwetplichtig bedrijf in Alkemade - met uitzondering van enkele kwekerijen - heeft voor 1 januari 1995 een vergunning. Voor de kwekerijen is de uiterste termijn gesteld op 1 juli 1995. Dat blijkt uit het Plan van Aanpak dat de gemeente heeft opgesteld nadat ze door de rijksinspectie milieuhygiëne ervan werd beschuldigd zich niet aan de afspaken te houden. Volgens chef ruimtelijke ordening A. de Kok waren de gegevens waarover de inspectie be schikte, gebaseerd op een jaarverslag van 1992. Inmiddels zijn die gegevens achterhaald en blijkt uit de nieuwe planning van de gemeente Alkema de dat de door het rijk gestelde termijnen wel kunnen worden gehaald. Een verklaring hiervoor is dat het aantal bedrijven dat vergunningplichtig is, minder blijkt te zijn dan aanvankelijk werd ge dacht. Bovendien kan de gemeente het komend jaar meer vergunningen afgeven omdat ze een deel van het werk dat erbij komt kijken, wil uitbe steden. Of de lozingsvergunningen ook op tijd kunnen worden afgegeven aan de in totaal 29 bedrijven die op het oppervlaktewater lozen, is nog even de vraag. „We streven er naar en we redden het ook wel, maar dat wordt wel hard werken", aldus De Kok. Voor het verstrekken van milieuvergunningen ontvangt de gemeente subsidie van het rijk. Als blijkt dat de gemeente de vergunningen toch niet op tijd kan afgeven en daarvoor ook geen goede argumenten kan aandragen, loopt Alkemade een kans dat het een deel van de subsidie misloopt. Alphen alleen met milieu vriendelij ke bouwers in zee alphen aan den run» De gemeente Alphen aan den Rijn gaat een lijst aanleggen met aannemers die milieuvrien delijk en ecologisch bouwen. Volgens wethouder I. van der Vlies (PvdA/milieu) komen be drijven die op die lijst ontbre ken in de toekomst niet meer in aanmerking voor bouwprojec ten in de gemeente. Met deze methode volgt Al phen het zogeheten 'Amster damse model'. Tropisch hard hout en PVC zijn uit den boze. verfsoorten moeten milieu vriendelijk zijn en de bouwers moeten zorgen voor een goede afvoer van bouw- en sloopafval. De gemeente gaat nog onder zoeken of er in de bouwcon tracten en contracten voor gronduitgifte die met aanne mers gesloten worden, ook be palingen kunnen komen die de bouwer verplicht zich aan de milieugeboden te houden. Ter Aar zoekt oplossing postkantoor De gemeente Ter Aar zoekt een oplossing voor het postkan toortje in Langeraar. Klanten moeten nu eerst door de slijterij voordat ze, bijvoorbeeld, een postzegel kunnen kopen. En dat vindt men niet wenselijk. Burgemeester Vroegindeweij praat binnenkort met F. Ver beek, de nieuwe houder van het agentschap en de PTT of het mogelijk is buiten de slijterij om in het poskantoortje te komen. Volgens de Drank- en Hore- cawet is het verboden dat de jeugd onder de 16 jaar zonder begeleiding in een slijterij komt. In Langeraar is het nu niet toe gestaan dat de jeugd zonder be geleiding het postkantoor be zoekt. Vroegindeweij wil dat probleem zo snel mogelijk de wereld uithelpen. „Uitgangs punt blijft daarbij dat Langeraar zijn postagentschap blijft be houden", stelt de burgemeester met nadruk vast. „Wellicht is het probleem op te lossen door de winkel zodanig in te richten dat de slijterij kan worden ver meden om bij het loket te kun nen komen." alphen aan den run» loman leefmans De gemeente Alphen heeft een extra inspecteur aangesteld, die het tot stand komen van illegale bouwsels moet indammen. In het buitengebied van Alphen werden tot nu toe geregeld schuurtjes, silo's, loodsen en andere bouwsels neergezet zon der dat daarvoor een bouwver gunning was afgegeven. De ge meente kon daar tot nog toe weinig aan doen omdat ze maar twee bouwinspecteurs had. Recent onderzoek heeft aan getoond dat in het buitengebied het aantal overtredingen één per vierkante kilometer be draagt. De clandestiene ge bouwtjes zijn meestal in strijd met de bestemmingsplannen. Door het gebrek aan mens kracht gingen de inspecteurs vaak op pad als er klachten van omwonenden binnenkwamen. Van handhaving was geen spra ke. ook al door de explosieve groei van het aantal huizen in Alphen. De nieuwe inspecteur, die op 1 januari begint, wordt niet alleen voor de (juridische aspecten van) nieuwbouw inge zet. ook zal controles uitvoeren op het scheiden van bouw- en sloopafval. VRIJE TIJD Stress De Stichting Actieve Gezond heidszorg (STAG), afdeling Alkemade, geeft een cursus over 'Omgaan met stress'. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten. De eerste is vanavond, in het kruisgebouw aan de Spoorstraat in Roclofarcndsveen. Voor in formatie: A. Zoet, tel.: 01713- 12483. Kinderdisco Sociaal cultureel buurtcentrum De Ridder in Alphen houdt op 9 en 23 oktober disco voor kinde ren van 11 tot en met 16 jaar. Van 19.00 tot 22.00 uur kunnen zij aan de Concertweg 3 uit hun dak gaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23