Leidsch Dagblad Nieuwe fraudezaak Leiderdorp Industriebond FNV zet alles in voor werk Vluchtelingen Abchazië vechten voor hun leven Slotboom in Katwijk ontslaat 24 mensen 'Voor eeuwwisseling ziekenhuis in Rijnstreek èn Bollenstreek' RlfiNli VOOR DE LEUT EEN PITTIGE Er zit weer muziek in Moskou Bel gratis 06-0329 MHet Motorhuis GOED NIEUWS DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40280 LOSSE NUMMERS 1,60 KATWIJK DORITH LICTVOET Het Katwijkse bedrijf Slot boom BV ontslaat 24 perso neelsleden. De onderneming, een toeleveringsbedrijf voor de auto-industrie, verkeert in moeilijkheden door de terug lopende autoverkopen. Naast de gedwongen ontslagen, ver dwijnen nog eens zeven ar beidsplaatsen door natuurlijk verloop en het opzeggen van tijdelijke contracten. Bij Slot boom werken in totaal 117 mensen. De belangrijkste produkten van Slotboom zijn brandstof- en hydraulische tanks voor de truck- en busindustrie, pedaal boxen voor Volvo en plaat werk. Bij het bedrijf werken mensen uit de hele regio, maar vooral veel Katwijkers. De ontslagen zijn vooral te wijten aan de problemen in de auto-industrie, die 70 procent van de produkten van Slot boom afneemt. Het Katwijkse bedrijf heeft hierdoor te kam pen met een sterk dalend aan tal orders. Slotboom heeft ook minder werknemers nodig omdat het is overgegaan op een efficiëntere produktie-me- thode. Volgens hoofd materi aalvoorziening R.M. Laing is dit noodzakelijk om de con currentie aan te kunnen gaan. Slotboom BV is van oor sprong een familiebedrijf. Het heeft zich jarenlang toegelegd op de produktie van plaat werk. Het bedrijf werd in sep tember 1989 overgenomen door de groep United Parts, een van oorsprong Zweeds concern met drie divisies. Slot boom behoort tot de truckdivi- Golanhoogte 2 Zonder teruggave van de Golanhoogte is geen vrede mogelijk tus sen Israël en Syrië. Maar is er vrede zonder de Golan? Gasboringen 3 Ambtenaren van drie ministeries hebben een akkoord bereikt over gas boringen in de Wadden zee. Ze zijn ertegen. Weg uit Somalia Paul Young Air Jordan 7 De Amerikaanse presi- q Paul Young heront- dent Clinton wil snel „7 dekte tijdens een aan een datum vaststellen voor tal reüni-concerten de terugtrekking van de VS- kracht van de soulmuziek, troepen uit Somalia. -7 In Amerika sloeg het bericht dat Mi chael Jordan met basket bal stopt in als een bom. Vier ambtenaren verdacht van verduistering legesgelclen Vier ambtenaren van de afdeling burgerzaken van de gemeente Leiderdorp worden verdacht van verduistering van leges-gelden. Volgens justitie is het gestolen geld ge bruikt voor onder meer personeelsfeesten, maar het is niet uitgesloten dat ook geld in eigen zak is gestoken. De vier zijn vanochtend gewoon aan het werk gegaan, omdat het gemeentebestuur officieel nog niet op de hoogte is van de processen-verbaal. den voor onder meer paspoor ten. Hij wil nog niet zeggen hoeveel geld er is verdwenen. Volgens loco-burgemeester C. Huigen is bij de gemeente formeel nog niets bekend over een proces-verbaal inzake ver duistering. „Tot op dit moment LEIDERDORP ROY KLOPPER De politie heeft de vier ambte naren diverse malen verhoord nadat eerder dit jaar aangifte was gedaan. Onder andere (ex- jcollega's hebben belastende verklaringen afgelegd tegen de vier ambtenaren. De verhoren van de verdachten zijn inmid dels afgerond. Persofficier F. Slits meldde gistermiddag desgevraagd dat tegen hen proces-verbaal is op gemaakt vanwege het sinds 1990 verduisteren van legesgel- heb ik nog niets gehoord", liet Huigen vanochtend weten. Wel was het college al langer op de hoogte van het feit dat justitie gesprekken heeft gevoerd met de vier ambtenaren. Volgens Slits is veel van het verduisterde geld niet in eigen zak verdwenen, maar gebruikt voor „zaken waarvoor het niet was bedoeld". Met de bedragen zouden vooral cadeautjes voor collega's en personeelsfeesten zijn bekostigd. Maar Slits sluit niet uit dat „er ook wel iets te Zelfs werken op zaterdag is nu bespreekbaar AMSTERDAM Het roer bij de Industiebond FNV is om. De grootste vakbond in de marktsector vindt presta tiebeloning geen vies woord meer en wil ook pra ten over flexibeler arbeidstijden. Het scheppen van banen staat daarbij voorop. De bond is be reid voor 1994 af te zien van meer loon. Dat blijkt uit de voorstellen voor de arbeidsvoorwaarden waarmee de industriebond de CAO-onderhandc- lingen voor 1994 wil ingaan. Bondsvoorzitter B. van de Weg maakte gisteren duidelijk dat alles op behoud en vergroting van de werkgelegenheid moet worden gezet. „De vol ledige onderhandelingsruimte moet worden be steed voor het in stand houden van bestaande banen en het bieden van kansen op werk voor mensen die nieuw of weer op de. arbeidsmarkt komen." Net als de christelijke vakcentrale CNV wil de Industriebond FNV afzien van loonsverhogingen als daar controleerbare maatregelen tegenover staan die banen opleveren. Als dat geld kost, is daarvoor 2,5 procent van de loonsom beschik baar die de bond anders voor loonsverhogingen (prijscompensatie) zou opeisen. Daarover is wel herrie met kabinet en werkge vers te verwachten. De werkgevers zien weinig in maatregelen die (extra) geld kosten. En minister De Vries (sociale zaken) dreigt nog steeds met een loonmaatregel waarmee hij volgend jaar elke collectieve salarisverhoging wil verbieden. Omdat het treffen van zo'n loonmaatregel tijd vergt, wil hij snel van de centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties horen of een centraal akkoord met het kabinet er in zit. Zo niet, dan gaat hij met zijn voorstel naar de Tweede Kamer. Met het oog op zo'n centraal akkoord gaf de in dustriebond FNV-voorzitter Stekelenburg giste ren een ruim mandaat om te onderhandelen. Volgens de bond moet er snel een centraal ak koord komen. Van de Weg verklaarde verder dat het scheppen van werk zo belangrijk is, dat daarvoor best wat heilige vakbewegingshuisjes mogen sneuvelen. Aannemen van personeel tegen lonen tussen het minimum en de laagste CAO-schalen is be spreekbaar. Werken op zaterdag eveneens. De bond zou ook willen dat mensen multi- functioneler worden, dus geschikt voor verschil lende taken, in flexibeler werkorganisaties. Van de Weg schroomt niet om daarbij het woord „pres- tatiebevorderend" te gebruiken. LEIDEN MARIETA KROFT In de Rijnstreek èn in de Duin en Bollenstreek moet rond de eeuwwisseling een volwaardig ziekenhuis komen. Het Rijnoordziekenhuis in Alphen aan den Rijn mag van het Pa tiënten Platform Zuid-Holland- Noord tijdelijk een kort-verblijf re deelnemers instemmen met bethziekenhuis in Leiderdorp vallen) moeten hun standpunt nog kenbaar maken. Behalve het patiëntenplatform nemen de zorgverzekeraars, vertegen woordigers van de ziekenhuizen in Zuid-Holland-Noord en de provincie deel in het overleg. Naar verluidt zouden alle ande ziekenhuis worden, onder de voorwaarde dat het ministerie van WVC en de provincie Zuid- Holland een garantie afgeven voor de bouw van de twee zie kenhuizen. Komt die garantie er niet en daar houdt het Pa tiëntenplatform wel degelijk re kening mee dan moet het Rijnoordziekenhuis een vol waardig basisziekenhuis blijven. Dit standpunt heeft het Patiën tenplatform ingenomen in het Regionaal Overleg Ziekenhui zen (ROZ). De overige partijen in het overleg over de toekomst van het noodlijdende Rijnland Zie kenhuis (waaronder zowel het Alphense Rijnoord als het Elisa- een verkleining van Rijnoord tot 40 bedden. TAPIJTEN GORDIJNEN! Zoeterwoudseweg 3a leiden, (Ie etage), tel. 071 -32 11 66 Coördinator P. van Dongen van het Patiëntenplatform wijst er op dat het Elisabeth en het Diaconessenhuis in Leiden over zeven tot tien jaar een groot scheepse renovatie moeten on dergaan. „Dat is het moment om ervoor te kiezen niet alle in vesteringen in die twee zieken huizen te plegen, maar om ook geld te besteden aan het creëe- ren van volwaardige basiszie kenhuizen in de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek." De Duin- en Bollenstreek heeft nu nog geen algemeen ziekenhuis. „Vooral als in de toekomst de Hoge Snelheidslijn wordt aangelegd, zal de Duin en Bollenstreek worden volge bouwd. Gezien het aantal inwo ners en de verwachte toename heeft ook deze streek zeker recht op een eigen ziekenhuis." eigen bate is gebruikt". Saillant detail is dat de ge meente Leiderdorp onlangs be sloot een pincode-apparaat aan te schaffen voor de afdeling burgerzaken. De bevolking kan hierdoor leges-rekeningen met een bankpasje voldoen. Contant geld is hierdoor niet meer no dig. Op de vraag of die aanschaf van het moderne apparaat ver band houdt met de fraudezaak, zegt de wethouder: „Volgens mij heeft dat er niets mee te maken." Belening van 25.000 gulden voor tips moord LEIDEN CEES VAN HOORE Justitie heeft een beloning uit geloofd van 25.000 gulden voor tips die kunnen leiden tot aan houding van de dader van de moord op een 33-jarige Leidse. Zij werd twee weken geleden in haar auto op de provinciale weg nr. 5 doodgeschoten. Volgens officier van- justitie N. Zandbergen betekent het uit loven van de beloning niet dat het onderzoek van de politie is vastgelopen. In het belang van het onderzoek wil Zandbergen echter geen nadere mededelin gen doen. „Alle registers wor den opengetrokken om deze zaak tot een goed einde te bren gen. Vandaar deze beloning", aldus Zandbergen. „De politie is driftig doende, maar u begrijpt dat de dader van zo'n moord niet om de hoek te wachten staat." Het is de tweede maal dat justitie de hulp van het pu bliek inroept. Vorige week wer den op de televisie getuigen op geroepen zich te melden. Dat leverde tientallen tips op, maar over de bruikbaarheid wil justi tie niets zeggen. moskou De rust is weergekeerd in Moskou, nadat president Jeltsin met harde hand orde op zaken heeft ge steld. Het normale leven komt geleidelijk op gang en een jonge Rus hoopt dan ook dat er weer muziek zit in zijn handel. Pagina 7: Rusland rouwt. foto apdiether endlicher Nu f3.300,- voordeel op deVento dan hoort u precies welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u tn petto heeft De Volkswagen voordeellijn Spectaculaire verbouwingsopruiming vandaag van start! Profiteer nog vanavond van de unieke prijzen. Er is volop keus uit nieuwe Opel aktiemodellen, nieuwe en gebruikte Amerikaanse auto's, terreinauto's, en meer dan 250 eersteklas occasions. Vondellaan 80, Leiden. Telefoon 071 - 35 18 00 centsvishi hugh pope THE INDEPENDENT De hoogtemeter in de gehavende heli koptercabine gaf 1.350 meter aan en de rotorbladen klapperden toen we ze voor het eerst als donkere puntjes in de sneeuw zagen vluchtelingen die op een kale bergpas in een van de uithoe ken van het noord-Kaukasische gebergte bij elkaar schuilden alsof ze niet meer wisten wat ze moesten doen. Tussèn een eindeloos lint van honder den in de sneeuw vastgelopen voertui gen bewogen zich duizenden mensen, die vorige week hun huis zijn ontvlucht nadat Georgië de strijd om Abchazië had verloren. De helikopter vloog verder over de met sneeuw bedekte pieken en landde in een idyllisch bergdal bij het dorpje Gentsvis- hi in het laatste stukje Abchazië dat nog door de Georgische regering wordt ge controleerd. De helikopter bracht brood en babyvoeding, maar de mensen leken nauwelijks geïnteresseerd. Mannen en vrouwen verdrongen zich met hun ban ge, huilende kinderen rond de deur van de heli om een plaatsje aan boord te be machtigen. Ze wilden alleen maar weg. Niemand weet hoeveel Georgiërs er vastzitten in de bergen van Svanetië op de grens tussen Abchazië en Georgië. Volgens de regering in Tbilisi zijn er in de afgelopen twee weken zo'n 40.000 mensen uit de gevallen Abchazische hoofdstad Soechoemi de bergen in ge vlucht. Vanuit de helikopter zagen we tussen de 5.000 en 15.000 mensen die nog aan de Abchazische kant van de ber gen kampeerden. Alleen de sterksten kunnen het laatste stuk over de bergpas aan. In het dal dat de vluchtelingen ach ter zich hebben gelaten, rukken de Ab chazische soldaten plunderend op. „Ik ben een Armeniër, geen Georgiër. Maar z,e schieten ook op ons. Ik had een huis, koeien, een tuin. Nu ben ik alles kwijt", zegt de 45-jarige Valentina Tamli- am uit Soechoemi. Ze heeft de 85 kilo meter per tractor, bus en te voet afgelegd en ze heeft geslapen in auto's en verlaten huizen, waar soms meer dan 50 mensen tegelijk in bivakkeerden. Ze vervloekt de twee Georgische lei ders die in een onderlinge machtsstrijd zijn verwikkeld president Sjevardnad- ze en zijn afgezette voorganger, de natio nalist Gamsachoerdia. „Ze moeten alle bei worden afgeschoten. Waar is onze regering?" Nog meer kritiek hebben de vluchte lingen op Rusland, dat volgens hen de Abchaziërs openlijk heeft gesteund met wapens en vele vrachtwagenladingen voedsel. Nu pas krijgt Georgië hulp van het naburige Armenië en Azerbajdzjan in de vorm van een paar oude helikopters ter aanvulling op de vier werkende wen telwieken die het Georgische leger rijk is. De gedesillusioneerde Georgiërs lijken geen hulp van het Westen meer i«' ver wachten. Tamava Dochvili staat naast haar klei ne autootje. Een uur geleden heeft ze haar tante begraven, die na zes ijskoude dagen en nachten aan een hartaanval is overleden in een provisorisch bergkamp dat is ingericht door vluchtelingen die de oversteek over de hoge bergpas naar Ge orgië niet aandurven. Tenminste 3Q mensen, onder wie enkele kinderen, zijn al op de gure, onherbergzame pas omge komen. Het geheel heeft veel weg van de Kur- dische uittocht uit Irak in 1991. De berg wegen liggen bezaaid met gestrande bussen, tractoren, ambulances en alles wat verder nog rijden kon. totdat de ben zinetank leeg raakte. Een hol-ogige vrouw met diepe kringen onder haar ogen draagt een baby die ze acht dagen eerder heeft gebaard. Samen met haar man gaat ze op weg om de hoge pas te voet le overwinnen. Als ze het halen, ko men ze aan de andere kant in de Georgi sche burgeroorlog terecht, waar geen van beide partijen over de middelen be schikt om v luchtelingen op (Stangen. Geen krant ontvangen? nri ,023-31 90 55 BE Li ma t/mvr 18 00-19.30 uur I zaterdag 10.00-12 00 uur HET WOORD IS AAN Harry Mulisch Het denkbeeld dat men in mijn land buiten het voetbalstadion 'Holland!, Holland!' zou brullen, is volstrekt belachelijk. Daarom is het nog zo slecht niet in Holland. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's15 Randstad24 Regio17,19,20.21.23 Religie - Sport VANDAAG OOK SCHRIJVENDE LEZERS HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij zacht Vannacht kans op een bui en mini mumtemperatuur omstreeks 11 graden. Overdag wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Wind tussen oost en zuid. zwak tot matig, kracht 3. maar in het Waddengebied eerst nog vrij krachtig, 5. COmPAQ couwtlfts advisering, levering en hegeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering Noord" ijk tel. 01719-46566 fai.OI7HM85<7 Leidsch rfA Dagblad l NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. I Postcode:. I Plaats Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Bcr maand, automatisch (ƒ28.75) 0 Per kwartaal 0 via acceptgiro 82.85) 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: Dcir bon in een enwlop. /nndnr pent Muren nur Le.dwh Dagblad. ^Sbonnre-vrvrce. Amwoordnr 10050. 2500 VB Leiden Of bel 071-128030 8 "712H1%00053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1