Politiek verdeeld over Gravensteen mno IS ■3 3 Streektekst voorop in Nederland 2000 komt er aan Leiden Regio ALNO. Pure! j schoonheid in greeploze keukens. Noordwijk wil alleen praten over bebouwing vliegkamp DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Glazen pui omstreden De politieke discussie in de raadscommissie ruimtelijke ordening bracht gisteren geen antwoord op de vraag of het Gravensteen zijn voorpui nu wel of niet mag 'begla- zen'. De fracties zijn verdeeld over deze kwestie. Groen- Links, WD, D66 en SP vinden dat een dergelijke aanpas sing het gebouw een stuk lelijker maakt. PvdA en CDA hebben geen overkomenlijke bezwaren tegen het dicht maken van de historische galerij aan het Gerecht. Nadelen De bezwaarmakers vinden de voordelen van een verbouwing niet opwegen tegen de nadelen. Als de voorzetramen zijn geïn stalleerd heeft de juridische fa culteit in het Gravensteen er zo'n 30 vierkante meter ruimte bij. Deze ruimte zal gebruikt worden als 'uitloopruimte' en koffiekamer voor van recepties. Een woordvoerder van de Rijksgebouwendienst kon de meerderheid van de fracties niet overtuigen van de nood zaak voor een verbouwing. „Het is gevaarlijk om dit soort dingen te doen", zei W. Egels (D66). „Straks komt er ook het voorstel om de Koornbeursbrug te be- glazen en er een theehuis in te vestigen." Vooral de relatief kleine oppervlakte die het met deze verbouwing Gravensteen LEIDEN ERNA STRAATSMA Omdat de stemmen staken zal het college de toestemming tot de verbouwing heroverwegen, zo zei wethouder T. van Rij (PvdA). De plannen voor het dicht maken van de galerij stuitten begin dit jaar al op protesten van omwonenden en de vereni ging Oud-Leiden. Zij vinden aanpassing van het gebouw on aanvaardbaar en een 'grove aantasting van het aanzicht van deze historische plek'. Buurtbe woner R.J. van Cruijsen sprak gisteren over historisch barba risme'. „Het verbaast mij dat de universiteit in deze tijd van be zuinigingen zo'n duïe verbou wing uitvoert." wint was voor de helft van de commissieleden de belangrijk ste reden om 'nee' te zeggen. „Ik zie ook niet in waarom uit gerekend daar een soort koffie- tent moet komen", aldus L. Driessen (WD). „Daar worden geen zwaarwegende argumen tenvoor genoemd." Wethouder Van Rij meende daarentegen dat er juist geen 'zwaarwegende argumenten' zijn om tégen de beglazing te zijn. „Ik moet zeggen dat het college in eerste instantie ook emotioneel reageerde, maar daarna unaniem besloot de ver gunning te verlenen." Voordeel van het dichtmaken van de ga lerij is, volgens Van Rij, dat het onderhoud aan de voorpui makkelijker wordt. De galerij is door de beglazing immers ge vrijwaard van alle weersinvloe den. Tweede stap Het dichtmaken van de galerij van het Gravensteen is de twee de stap in een uitgebreide ver bouwing van de faculteit. Eer der werd de collegezaal op de begane grond verbouwd en ge schikt gemaakt voor het houden van recepties. Ch. de Waard bij zijn geesteskind, het nieuwe regionale teletekstkanaal Streektekst „Binnen enkele maanden hopen we uit de kosten te zijn". FOTO JAN HOLVAST Voormalig radiopiraat start regionale teletekst Stijl en raffinement. Dat zijn de kenmerken van deze hoogwaardige kunststof keukens.Tijdloze elegantie in diamant mint en diamant wit. Een van de vele voorbeelden uit het brede ALNO- programma Wereldklasse in woonkeukens LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. LISSE: Mieloo Bouwmaterialen Gasstraat 17 tel. 02521 -19119. LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Een maandje proefdraaien leer de initiatiefnemer Ch. de Waard dat er grote interesse is voor zijn regionale teletekstkanaal, Streektekst. Zo ontdekten kij kers zélf dat ze door een simpe le druk op de teletekstknop Streektekst konden ontvangen, met informatie over auto's, hui zen, kamers, witgoed, audio, vi deo, uitgaan en cursussen, ge meentelijk nieuws en contact advertenties. Ook adverteerders hapten toe, zonder dat er enige publici teit is geweest. De Waard vindt dat logisch: „Wil je een auto of huis verkopen? Binnen een kwartiertje kunnen honderd duizenden streekgenoten je ad vertentie zien als je hem op Streektekst zet. Auto of huis ver kocht? Één telefoontje naar ons bureautje van Streektekst aan de Leidse Hooigracht en de ad vertentie verdwijnt van het scherm. Makelaars hoeven dan geen krantjes met balkjes voor verkochte huizen uit te bren gen." Om ook regionaal nieuws te kunnen brengen, heeft Streek tekst een afspraak gemaakt met Omroep Rijnland, waar het tele tekstkanaal ruimte op de kabel krant huurt. Rijnland levert van af november tien actuele Tele- tekst-pagina's per dag en krijgt in ruil daarvoor de mogelijkheid om de eigen radioprogramma's uitgebreid aan te kondigen op Streektekst. Aanvulling Hoofdredacteur B. Kool van Omroep Rijnland ziet Streek tekst als een 'aardige aanvul ling': „Je krijgt wel eens klach ten dat mensen onze TV-krant te snel vinden of er zich juist aan ergeren dat ze na tien mi nuten weer hetzelfde bericht krijgen." Volgens initiatiefnemer De Waard is het vooral aantrekke lijk dat zijn teletekstkanaal 24 uur per dag 'oproepbaar is': „Nadeel is dat je de pagina's moet opzoeken. Maar de eerste maand heeft duidelijk gemaakt dat veel mensen zó vertrouwd zijn met hun Teletekst, dat ze ons ook zonder publiciteit wis ten te vinden." De vier medewerkers van Streektekst kunnen maximaal 800 pagina's vullen. Op dit mo ment bieden ze de kijker 443 pagina's aan, waarvan een der de is gevuld met advertenties. Advertenties huur je in principe voor een maand, terwijl ge meenten hun vaste pagina's voor een jaar kunnen boeken. Anders dan het landelijke broer tje van RTL4 is Streektekst niet 'interactief. Met andere woor den: je kunt via je tv geen spel letje spelen of bestellingen doen. Je kunt alleen het aange bodene bekijken. Krachten achter het nieuwe Streektekst zijn het Omroepbe drijf Leiden, de reclamewervers van radio Freewave en de Cul tuuragenda, de uitgaansagenda die geregeld in de Leidse horeca ligt. Beide organen waren op zoek naar een nieuw medium dat in de hele regio informatie kan overbrengen. Al snel be dachten ze het plan voor regio nale teletekst. „In Nederland lo pen we daarmee voorop", meldt De Waard. „Bij mijn we ten heb je alleen regionale tele tekst in de kop van Noord-Hol land. In Den Haag was het ge koppeld aan een omroep die niet meer uitzendt." Kabelkrant Streektekst is te ontvangen door kabelabonnees mèt teletekst die hun televisie afstemmen op het kanaal van de regionale kabel krant. Volgens De Waard gaat het dan om 70 procent van de 120.000 kabelaansluitingen in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Hillegom, Lisse, Rijnsburg, Zoeterwoude, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Warmond en Sassen- heim: „En jaarlijks komt daar zeven procent bij." Hij verwacht dan ook binnen enkele maanden uit de kosten te zijn. Die kosten zijn drieledig. De initiatiefnemers moesten voor enkele tienduizenden gul dens computers en software aanschaffen om de uitzendin gen mogelijk te maken. Omroep Rijnland wilde geld voor het plekje échter de Kabelkrant, zonder dat De Waard overigens kwijt wil hoevéél. Ten slotte zijn er arbeidskosten. Bouw begint van Pelikaanstraat Wethouder T. van Rij (volks huisvesting/ruimtelijke orde ning) slaat morgen de eerste paal voor een woon/winkelpro ject aan de Pelikaanstraat. Het complex omvat 25 koopappar tementen. De oplevering is naar verwachting in augustus '94. De winkelruimte beslaat 850 vier kante meter. Het verkeer zal gedurende de bouw de nodige hinder van de werkzaamheden ondervinden. Een van de rijbanen van de Pe likaanstraat moest worden ver plaatst. Ter gelegenheid van de eerste paal reikt de ontwikkelaar van het bouwplan, Kloos Anne- garn Vastgoedadviseurs een geldbedrag uit aan het meld punt discriminatie. Beide ijve ren voor een plezierig leefkli maat in de stad, zo is de ge dachte achter dit gebaar. AGENDA WOENSDAG 6 OKTOBER Leiden Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen. Gerestraat 20. van 20.00 tot 22.00 uur. Leiderdorp Thema-avond van het Vrijwilli gers Overleg, onderwerp 'De mogelijkheden van de vrijwilli ger in de Terminale Thuiszorg', Scheppingskerk, aanvang 21.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Warmond Naailessen door Kommumka- tie Warmond in het Meerpunt, aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 7 OKTOBER Leiden Lezing over de invloed van het milieu op het dagelijks leven door de Stichting Milieukwar- tet, Volkshuis, Apothekersdijk, aanvang 14.00 uur. Informatiedag voor 55-plus- sers over verschillende facet ten van lichaamsverzorging. Emilie Knappert Scholenge meenschap, aanvang 14.15 uur. Noordwijk Lezing'Fragmenten uit: Een voetreis naar Rome' door mw. von Bülow, org. Ned. Ver. van Huisvrouwen, Buurthuis, Hoofdstraat, aanvang 14.00 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Modelspoorbanen worden door een vaste groep liefhèbbers al met grote toewijding opgebouwd sinds er treinen bestaan. Niets is de spoorweghobbyïst te veel als het er om gaat de werkelijkheid zo nauwkeurig mogelijk na te botsen. En nu heeft dan ook de onvermijdelijke computer zijn intrede gedaan. Zaterdag wordt in de Louise de I ÉEk Coligny scholengemeen- schap aan de Kagerstraat 7 in Leiden van elf tot drie uur een informatiedag over digitale modeltreinbesturing gehouden. Organisator Thomas de Tombe heeft het er druk mee. Zelf zit hij in zijn zaak aan de De Kempenaerstraat in Oegstgeest midden in een verbouwing. En omdat de winkel nog steeds open is, betekent dat afwisselend een gat in de muur boren en een klant van deskundig treinadvies voorzien. „Ik heb tussen de 500 en 600 vaste klanten, afkomstig uit het hele land. Die wil ik een goede service bieden. Vandaar ook deze informatieve dag", vertelt De Tombe. Het probleem van modelspoorbouwers die een baan van behoorlijke omvang hebben opgezet is het op tijd laten rijden van meerdere treinen, een kunst die ze bij voorbeeld in Italië eigenlijk nooit onder de knie hebben gekregen. Behalve onder Mussolini natuurlijk. „Tot de jaren taéhtig had je voor elk baanvak een eigen transformator nodig. Daarna kwam Marklin met een systeem waarbij je maar één transformator hoefde te gebruiken. Daar werd steeds verder op voortgeborduurd, met digitale technieken. Vervolgens kwam een systeem in zwang met een centrale eenheid naast een zogenaamde Control 80, waai mee je in principe 80 treinen met eigen snelheden tegelijkertijd kunt aansturen. Maar het kan natuurlijk nog realistischer, met een enkele centrale, en daarom is nu de Central Control bedacht, met besturingssoftware. De personal computer is nu ook tot naast de treinbaan opgerukt. De handige computeraar programmeert zijn eigen treinbesturing, of koopt een voorgebakken programma van de firma Trainbrain. Het is allemaal een kwestie van rijden, schakelen en melden, en dat is typisch het werk van een computer, net zoals bij de afhandeling van het echte treinverkeer. En een foutje in het programma kan natuurlijk een fors treinongeluk tot gevolg hebben, maar dan gelukkig alleen met materiële gevolgen in miniatuur. Dure hobby Op de informatiedag zullen de firma's Marklin en Trainbrain met hun computer gestuurde modelbaan aanwezig zijn. De firma Trix presenteert de verbe terde Selectrix decoder en het nieuwe digitale treinenboek. Fleischmann, conservatief als altijd, is aanwezig met een con ventioneel gestuurde baan, waarbij gebruik wordt gemaakt van het Fleischmann bïoksys- teem. De Stichting Doorreis is present met een fraaie collectie van Nederlands materieel aan stoom- en elektrische locomo tieven. Kortom, de treinenlief- hebber zal zich kunnen kunnen verlustigen aan alles wat de fa brikanten aan geavanceerd speelgoed te bieden hebben. Een dure hobby? Inderdaad, want een beetje locomotief kost lenstreek 22.000 huizen moeten worden gebouwd, tussen Hille gom en De Zilk, bij Voorhout en op het vliegkamp. Verder zou de bollenteelt voor een belang rijk deel moeten verhuizen naar de Haarlemmermeer. „Dit hele verhaal moet wor den afgewezen aldus Salman tijdens een commissievergade ring. „Als dit doorgaat, gaat de identiteit van een aantal dor pen, met name Valkenburg, Hil legom en Voorhout, compleet verloren. Verder is het plan om de bollenteelt te verhuizen op drijfzand gebaseerd. Allerlei on der/deken hebben al lang dui delijk gemaakt dat dat niet kan omdat eenvoudig de grond structuur in de polder er niet geschikt voor is." NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER De politiek in Noordwijk ziet niets in de Nota Keuzevarianten van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De plannen die GS met de Duin- en Bollen streek hebben, kunnen op geen enkele instemming van de be stuurders van de badplaats re kenen. Noordwijk houdt vast aan de eigen Structuurschets die de tien Duin- en Bollen streekgemeenten twee jaar gele den maakten. „Als het dan toch moet. zou alleen het opgeven van Marinevliegkamp Valken burg voor woningbouw wat mij betreft bespreekbaar kunnen zijn", aldus wethouder ruimte lijke ordening V. Salman. Grof geschetst staat in de No ta Keuzevarianten dat in de Bol- Thomas de Tombe zit tot aan zijn nek in de modeltreinen, die nu ook via de computer kunnen worden gestuurd. al snel 400 gulden. Maar hob by's zijn altijd duur. De stan daard modelspoorbaan, schaal HO, is nog steeds het meest in trek. „Met Minitrix en de andere merken op kleine schaal kun je inderdaad veel grotere spoortrajecten aanleggen, maar er zijn ook nadelen. Je kunt lang niet zoveel modellen krijgen en de koppelingen worden bij die kleine treintjes naar verhouding veel te groot." De puristen onder de hobbyis ten zullen dergelijke wanver houdingen natuurlijk nooit ac cepteren. Het wachten is nu nog op een systeem waarbij je je miniatuur-TGV op realisti sche snelheid kunt laten rijden, maar daar heb je dan wel een hele grote zolder en heel veel rails voor nodig. Hutspot E. Venekamp-Van Hal van de Hoge Morsweg was diep teleur gesteld toen ze vorige week met haar vrienden hutspot wilde gaan eten op de Garenmarkt. Ze had ingetekend en betaald, haastte zich uit haar werk om op tijd te zijn maar kreeg om zeven uur 's avonds te horen dat de hutspot pp was. En las vervolgens de volgende dag in de krant dat de eerste gemeen schappelijke hutspotmaaltijd slechts 300 hongerige Leide- naars had getrokken, terwijl op 900 gasten was gerekend. En dat klopt natuurlijk niet, als je even doorredeneert. „Hoezo, op 900 gasten gere kend? In de gedachten van de organisatoren, of waren er in de voorverkoop 900 kaartjes ver kocht. Er moest immers ingete kend worden op de maaltijd. Dan weet je toch precies op hoeveel eters je moet rekenen? En dan kan de hutspot toch niet op zijn?", stelt Venekamp. Er valt geen geen speld tussen te krijgen. Kennelijk was bij het bereiden van de maaltijd toch rekening gehouden met het aantal inschrijvingen, dat op FOTO HIELCO KUIPERS 300 gelegen moet hebben, maar zijn er ook maaltijden aan 'wil de' eters verstrekt, ten koste van de laatkomers die wel hadden ingeschreven. Het is een schrale troost om te weten dat er geen 600 hutspotmaaltijden onaan geroerd de GFT-bakken zijn in gegaan, maar op deze manier zal de 3 October-Vereeniging natuurlijk weinig nieuwe eters trekken, ondanks de overigens correcte behandeling van het teleurgestelde Venekamp-gezel schap: die kon de hutspot op een later tijdstip thuiskrijgen of het geld retour. Maar het plezier was toen reeds bedorven. Frank Buurman en Loman Leefmans Uitzicht •p de toekomst Wat totm w| ta Het jaar Profetieën in de Bijbel zijn «Ie lichtstralen die op de eindtijd zijn gericht. ZIJ werpen licht op de huidige wereld en de wijze waarop het gebed 'Uw Koninkrijk kome' nu een prachtige realiteit gaat worden. Het nieuwe en leesbare boek. Uitzicht op de toekomst, is een verfrissende en verantwoorde beschouwing van wat wij nu in het licht van Bijbelse profetieën mogen verwachten. Een exemplaar wordt u op aanvraag, gratis en vrijblijvend, toegezonden door: De Broeders in Christus. Postbus 520, 3800 AM Amersfoort.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19