Herenigde kerk nog heel ver weg Kerk Samenleving 'Samen op Weg bliksemafleider voor verdeeldheid van Bonders' 'Gemeente en predikant moeten elkaar inspireren en in beweging brengen' Instabiel DONDERDAG 7QKTOBER1993 979 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 ACHTERGROND Encycliek (1) Johannes Paulus II is de eer ste paus in de bijna 2000 jaar oude geschiedenis van de kerk die het heeft aangedurfd in een encycliek de moreJe leer van de Rooms-Katholie- ke Kerk systematisch uiteen te zetten. Zijn voorgangers schreven ook rondzendbrie ven over ethische kwesties, maar zij beperkten 'zich tot één bepaald onderwerp. Zo ging paus Paulus VI in zijn 'pil-encycliek' Humane Vitae (1968) in op de geboortenre- geling. De reacties waren zo negatief dat de paus ervan afzag nog een encycliek te schrijven. Niet alleen het on derwerp, ook de ontvangers vari de pauselijke brief zijn bij de tiende encycliek van paus Johannes Paulus II op vallend. Zijn de meeste pau selijke rondzendbrieven ge richt tot 'alle mensen van goede wil', deze encycliek richt zich tot een deel van deze góedwillenden: de bis schoppen als met het gezag van Christus uitgeruste lera ren des geloofs. Encycliek (2) De inhoud van de encycliek is er ook naar. Men heeft be slist enige theologische scho ling nodig om het hoogst ge specialiseerde theologische en filosofische geschrift over de relatie tussen de natuur wet, de vrijheid van de mens en morele verantwoordelijk heid te kunnen volgen. Kar dinaal Simonis is niet de eni ge die erop heeft gewezen dat de encycliek niets nieuws bevat. Het geschrift geeft de leer van de kerk op het ge bied van de ethiek weer zon der nieuwe gezichtspunten te bieden. De bisschoppen worden opgeroepen erop toe te zien dat de gelovigen wor den beschermd tegen theo rieën die in strijd zijn met de kerkelijke moraal en dat de theologen, in het bijzonder de moraaltheologen, de 'ge zonde leer' van de kerk on derwijzen. Maar de vrees dat de paus het kerkelijk verbod op voorbehoedmiddelen, ho moseksuele handelingen en voorechtelijk geslachtsver keer tot een onfeilbare uit spraak zou verheffen, is niet terecht gebleken. De paus houdt het bij een herhaling van de veroordeling van der gelijke praktijken. Encycliek (3) Volgens perspublicaties was in eerdere versies van de en cycliek, waaraan zes jaar is gewerkt, wel sprake van zo'n onfeilbare uitspraak. Maar die zou er mede onder druk van bisschoppen uit verwij derd zijn. De lange voorbe reidingstijd van de encycliek heeft te maken met de kritiek op de tekst. Van diverse kan ten, vooral uit de Engelstalige en Duitstalige landen, zou erop zijn aangedrongen af te zien van publicatie van de encycliek. Zij zou het toch al zvyaar aangetaste bisschop pelijk gezag nog verder kun nen verminderen. Velen ver lieten de kerk na het verbod van het gebruik van voorbe hoedmiddelen. De mensen die wel in de kerk zijn geble ven, laten zich weinig aan de pauselijke vermaningen gele gen liggen. Maar wie denkt dat de paus zou terugdein zen voor een golf van kritiek op zijn encycliek, kent het huidige hoofd van de kerk niet. (ANP) LUNTEREN ANP Het zal nog heel lang duren voordat alle hervormde ge meenten bereid zijn op te gaan in de Verenigde Protes tantse Kerk, die ontstaat uit de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk. steld rond. ,,We zijn alles kwijt", zei ou derling A.D. Drost, nadat de triosynode een voorstel om aparte hervormde classes (re gionale vergaderingen) in te stellen, had afgewezen. „Onze kerk, onze belijdenis, onze clas sis en onze naam, we zijn echt alles kwijt". Hij sprak over Samen op Weg als een niet begeerd proces. „De Terwijl gistermiddag de drie sy node-voorzitters plus de secre taris van het Samen op Weg- proces op een geïmproviseerde persconferentie in Lunteren een zeer optimistische kijk op de gang van zaken gaven, (iepen leden van de Gereformeerde Bond, de rechtervleugel in de hervormde kerk, hevig teleurge- gemeenten willen niet weten van Samen op Weg. Als classes volgens de ontwerp-kerkorde moeten fuseren, wordt er enor me schade aangericht. Er is echt sprake van gewetensnood." De classis wordt de plaats waar in de nieuwe kerk de ontmoeting moet plaatsvinden tussen her vormden, gereformeerden en lutheranen. Hij kreeg weerwerk van dr. K. Blei, de secretaris-generaal van de hervormde kerk. Namens het hervormd moderamen (dage lijks bestuur) hekelde Blei de 'onwil of het gebrek aan bereid heid' tot samen kerk-zijn bij de bonders. Hij noemde het 'on denkbaar triest' als in de nieu we kerk de vruchtbare ontmoe ting in de ambtelijke vergade ring niet meer mogelijk zou zijn. Onder weerstand tegen een kerkfusie zag de Gereformeerde Synode-voorzitter ds. P. Boom- sma de bereidheid, althans de behoefte, om samen een weg te vinden. Hij beluisterde in het verzet van bondszijde vooral de noodkreet: „Hier sta ik. Help mij; ik weet niet hoe ik verder moet." Zijn hervormde collega dr. G.H. van de Graaf zei vooral verrast te zijn door de openheid van de kant van de bonders. Ze geven toe dat ze eigenlijk geen theologische argumenten meer hebben om erop tegen te zijn, maar dat ze bang zijn om in een nieuwe kerk, waarin ook de ge reformeerden zitten, te worden ondergesneeuwd. Even later deelde ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond, aan de pers mee dat hij uit het bestuur van het SoW-proces wil stap pen. Komende dinsdag zal het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond hiertoe officieel besluiten. De kloof tussen de Gereformeerde Bond en Samen op Weg is dieper dan ooit. LUNTEREN ANP De Gereformeerde Bond gebruikt het Samen op Weg- proces als bliksemafleider voor de eigen verdeeldheid en spanningen. „De gelederen zijn nog nooit zo geslo ten geweest sinds het gezamenlijk verzet van de Bond tegen SoW", aldus de Hervormde Synode-voorzitter dr. G.H. van de Graaf. Achter het beeld van eenheid is echter sprake van enorme spanningen en diepe verdeeldheid binnen de Bond. Een deel is inderdaad tegen SoW, maar er Zijn volgens Van de Graaf ook bonders die geen principiële bezwaren hebben. Dit bleek uit de Kaski-cijfers over het Samen op Weg-proces, die vorige week werden gepu bliceerd. Slechts 11 procent van de hervormde gemeenten is om inhoudelijke motieven tegen het herenigingspro ces, terwijl ongeveer een kwart van de hervormde ge meenten van bondssignatuur is. Dat eerste cijfer is veel lager dan altijd werd gesuggereerd door de algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond, ir. J. van der Graaf. „Wij hadden nooit cijfers om zijn suggesties te weer leggen. Met de Kaski-cijfers werden zijn beweringen ge logenstraft. Dat komt hard aan. Sindsdien zijn bij hem de stoppen doorgeslagen. Bovendien zijn er op deze trio-synode zaken gebeurd die hij niet zozeer gewenst zal hebben." „Eén ding kan de bond nooit van ons vragen", zegt Van de Graaf. „Dat wij pas begrip en liefde voor hen to nen als we aan hun eisen toegeven. Dat laatste is zeker geen teken van liefde." DE OEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? Als dochter van een predikant groeide M.W. de Mik-van der Waal (30) op in de pastorie en werd zo van jongsaf vertrouwd met de lusten en de lasten van 'het ambt'. De keuze voor de studie theologie maakte ze echter niet met als doel om in de voetsporen van haar vader te treden. „Dat is een beslissing waar je echt naar toe groeit, in mijn geval pas tijdens de jaren aan de universiteit." De Mik- van der Waal begon haar studie in Groningen, maakte de kerkelijke opleiding af in Leiden en is inmiddels twee jaar predikant v^n de hervormde gemeente in Leimuiden. LEIMUIDEN DICK VAN DER PLAS „Als je begint aan het predi kantschap heb je een droomge- meente voor ogen. Een ge meente waar alles klopt en alles lukt. Maar in de praktijk ontdek je al snel dat je met gewone mensen te maken hebt. En dat het veel leuker is om met hen om te gaan dan met de perso nages uit je droomgemeente. Dat je elkaar moet inspireren en elkaar in beweging moet bren gen. Dat alles wat je zelf aan vernieuwingen wilt, gedragen moet worden door de gemeen te. Als je voor bepaalde zaken alleen zelf warm loopt, deugt het niet. Na mijn studie was het be trekkelijk eenvoudig om aan de slag te komen. Maar dat geldt geloof ik wel voor de meesten van mijn leeftijdgenoten. Dat je als vrouwelijke predikant min der mogelijkheden zou hebben, kan ik met mijn ervaringen niet staven. Uiteraard kun je niet aan de slag in Gereformeerde Bonds-gemeenten, maar daar zou ik mezelf ook niet thuis voelen. Voor Leimuiden ben ik de eerste vrouwelijke predikant. Binnen de Nederlandse Her- Dominee M.W. de Mik-van der Waal: „Ee'n van de moeilijkste onderdelen van het werk is het verstevigen van de onderlinge band binnen de ge meente." FOTO JAN HOLVAST vormde Kerk zou je dit kunnen omschrijven als een confessio nele gemeente. Zelf zou ik tot de groep 'midden-orthodox' kunnen worden gerekend, maar dat is zo'n brede verzamelterm. Gewoon 'rechtzinnig' of 'ethisch' vind ik eigenlijk een beter begrip. Een zekere kloof tussen de theoretische studie aan de uni versiteit en het werk in de ge meente is er wel, maar die is voor mij toch niet zo groot als weieens wordt beweerd. Vooral tijdens de kerkelijke opleiding in Leiden wordt er veel aan dacht besteed aan het pasto raat. Aan gesprekken met men sen die ernstig ziek zijn of een sterfgeval hebben meegemaakt, om maar wat te noemen. Dan leer je hoe je bij zo'n rouwpro ces kunt stilstaan. Daar is tijd voor nodig en die moet je ook durven maken, al is dat zeker de eerste keren best griezelig. In de eerste twee jaar dat je aan het werk bent heb je ook een mentor, vaak een ervaren predikant. Hij heeft niets met de gemeente te maken, maar is er voor jou persoonlijk. Verder heb ik ook voordeel van het feit dat ik in de pastorie ben opge groeid. Ik kan soms op ervarin gen uit mijn jeugd terugvallen en bij het aanpakken van be paalde zaken ook bij mijn vader te rade gaan. Met 700 'zielen' is Leimuiden een betrekkelijk kleine gemeen te die geen full-time predikant kan betalen. Ik werk hier op een 9/12 formatieplaats. Dat valt niet altijd met een schaartje te knippen. Een werkweek heeft voor mij bepaalde vaste punten in de vorm van catechisaties, gesprekskringen en allerlei ver gaderingen. Daarnaast is er na tuurlijk het pastoraat. De zater dag houd ik voor het maken van de preek. Op het laatste mo ment, ja, die druk heb ik nodig. Mijn vader deed dat destijds ook al zo. De zaterdag had bij ons op de pastorie altijd een he le aparte sfeer. Je moest stil zijn, vader maakte zijn preek. Ee'n van de moeilijkste on derdelen van het werk is hoe je de onderlinge band binnen de gemeente kunt verstevigen. Wat merk je nu van het met elkaar 'gemeente-zijn' op doorde weekse dagen? Daar willen we de komende periode in een bre de kring over praten, onder meer door het organiseren van groot-huisbezoeken. Op die manier hoop je ook mensen te bereiken die nu weliswaar bij de kerk in de kaartenbakken staan, maar niet of nauwelijks meele vend zijn. De kerk zal altijd blijven be staan, daar ben ik van over tuigd. Al weet ik niet in welke vorm. Geloven doe je tenslotte niet in je eentje. Mensen onwik- kelen zich op alle gebied, men wil niet stil blijven staan. Dat geldt ook voor het geloof. Zoals ik geloofde toen ik 18 was, ge loof ik nu ook niet meer. Dat groeit met je mee." COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE B.M. Essenberg, J. de Vnes, G.P. Arnold (adi); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356, REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax 02521-19610. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties 071-323508 Fam. berichten 071-323508 Redactie071-321921 Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma-vrij. van 8.30-17.00 uur. Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) pc kwartaal 82,85 per Kwartaal (post)119.50 per jaa* ƒ321.65 oer naand 28,75 (Automatsche incasso) KLACHTEN BEZORGING ma t/nrvrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12 00 uur. Telefoon 071-143241 HET WEER ROB GROENLAND Aan de bewolking die gistermid dag aan het Leidse en Haarlemse hemelgewelf prijkte, wasduidelijk een instabiele opbouw te ontdek ken. In de meteorologie spreken we van een instabiele opbouw van de troposfeer als luchtpakketjes van het aardoppervlak kunnen doorstijgen naar grotere hoogten. Dergelijke pakketjes koelen tij dens hun weg naar boven zo ver af, dat condensatie optreedt (meestal op één tot anderhalve ki lometer hoogte) en er wolken ont staan. Bij voldoende instabiliteit kunnen de wolken vervolgens ver der doorstijgen tot vele kilometers hoogte. Op nog grotere hoogten verijzen alle regendruppels tot ijskristal len. Dat proces valt voor de geoe fende waarnemer aan de grond te herkennen aan de vorming van een groot aambeeld bovenop de verticaal uitgegroeide stapelwolk. Dit verijzingsproces was gisteren in de vooravond op een voorbeel dige manier te zien in het hele ge bied tussen Rotterdam en Haar lem. Vanuit Zeeland kwam op dat moment een smalle maar actieve buienlijn opzetten die de hele re gio tussen 18.30 en 19.30 pas seerde. Tijdens zonsondergang waren de verijsde aambeelden boven Lei den tot ver ten oosten van Utrecht te aanschouwen en dit leverde fa belachtig mooie plaatjes op. Voor schrijver dezes zijn dergelijke wol kenaanzichten tijdens het autorij den niet bepaald veilig te noe men. Deze instabiele atmosfeer blijft vandaag en morgen voortbestaan met 's nachts boven het relatief warme water van de Noordzee buienvorming en overdag boven land. Aangezien de stroming hoofdzakelijk zuidelijk blijft zul len de nachtelijke zeebuien tot het uiterste westen van de regio beperkt blijven. Een uitzondering vormt de komende avond en nacht als een grootschalige clus ter met buien vanuit Bretagne op komt zetten en ons weer gaat be roeren. Er waren indicaties dat zich tij dens het weekeinde een gebied van hogeluchtdruk zich boven on- zè contreien zou gaan vestigen, waarbij het weer zich gaandeweg zou stabiliseren. Echter, de huidi ge berekeningen lanceren juist tij dens het weekeinde een aantal storingen over Nederlands grond- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend wisselvallig weer met veel wolkenvel den en nu en dan regen of buien. Middagtempera- tuur vandaag van 10 gra den in het noordwesten van Schotland en Ierland tot circa 15 graden in En geland. Morgen op de meeste plaatsen iets hoge re maxima. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt. Vandaag plaatselijk een bui, morgen in de loop van de dag vanuit het zuiden regen. Kleine kans op on weer. Maxima rond 15 Noord- en Midden-Frank- Half tot zwaar bewolkt en op beide dagen van tijd tot tijd regen of enkele buien, plaatselijk met onweer. Maxima rond 15 graden, vandaag in de Vogezen ongeveer 18 gra den. Portugal en Madeira: Portugal: Veranderlijk bewolkt en met name in het noorden enkele buien. Mor gen krijgt in het zuiden de zon de over hand en het blijft er dan waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur in de Algarve iets boven 20 graden, elders maxima tussen 15 en 18 graden. Madeira: van daag wolkenvelden en kans op een bui. Morgen meer zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de Costa's in het zuidoos ten droog en flinke perioden met zon. Verder wisselend bewolkt en met name vandaag in het westen en noorden enke le buien, mogelijk met onweer. Maxima in het noorden en westen meest tussen 15 en 20 graden. Aan de Costa's mid- dagtemperaturen rond 24 graden, mor gen aan de Costa Brava en Costa Dorada iets lager. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, maar vandaag aan de noord kant van de eilanden wolkenvelden en een enkele bui. Maxima aan de stranden rond 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: In het noorden wolkenvelden en vandaag plaatselijk een bui. In het zuiden zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur langs de westkust iets boven de 20 graden. Tunesië: vandaag vrij zonnig, morgen wat meer wolkenvel den. Droog. Maxima vlak aan zee onge veer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en op beide da gen enkele buien, plaatselijk met on weer. In het zuidoosten kan lokaal flink wat neerslag vallen. Maxima vandaag van 17 graden in Les Landes tot 24 gra den in Nice; morgen op de meeste plaatsen iets lagere temperaturen. Mallorcaen Ibiza: Perioden met zon en morgen een kleine kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 23 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Ten zuiden van Rome droog en perioden met zon. Naar het noorden toe meer bewolking en enkele, mogelijk for se regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur van 17 graden in het noord westen tot 25 graden of hoger zuid van Rome. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook wolkenvel den en op beide dagen kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Droog en vrij zonnig. Maxima uiteenlo pend van 25 graden op de eilanden tot rond 30 graden op het Griekse vaste- Turkijeen Cyprus: Vrij zonnig en droog. Maxima variërend van 25 graden in de Dardanellen tot cir ca 28 graden op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en op beide dagen vooral in het zuidwesten kans op regen of on weer. In het noordoosten schijnt de zon geregeld en blijft het waarschijnlijk droog. Maxima morgen uiteenlopend van 14 graden in het Zwarte Woud tot circa 22 graden in Brandenburg. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind VRUDAG 8 OKTOBER 1993 Zon-en maanstanden Zon op 06 51 Zon onder 17 59 Maan op 22 52 Maan onder 14.11 Waterstanden Katwijk Hoogwater07.18 •19.34 Laag water 03.01 15.4^ Weerrapporten 06 oktober 19 uur: wind temp neersl Deelen Eelde Eindhoven Oen Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Athene Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen regen Las Palmas Luxemburg Madrid licht bew. zo 3 onbew. zo 3 licht bew. zzo4 licht bew. zo 4 regenbui ozo 4 halfbew. zo 5 licht bew. zo 4 regenbui nno 2 onbew zo 2 licht bew. wzw4 halfbew. zo 3 halfbew. halfbew. licht bew. regenbui 17 13 13 17 12 0.7 17 12 6 13 6 10 26 17 0 23 12 0.1 17 12 0.1 halfbew licht be wl 20 8 0.1 zo 6 16 12 0.1 no 8 27 21 0 14 19 14 0.8 zo 1 15 12 97 o 7 16 10 5 05 16 11 31 rzw7 18 10 0.1 nndst 23 15 01 izw3 23 13 0 zo 3 27 20 0 :w7 17 11 0 2 licht bew. ozo 2 17 7 Buenos Aires licht bew. wnw3 21 half be Johannesburg regen Los Angeles halfbew New Orleans onbew. New York onbew. TelAviv licht bewJ Tokyo 23 17 0 1 17 15 9 21 15 0 29 16 0 ar bew./ windst 13 Vancouver regenbui

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18