'Britishness' terug met Rover 600 I0NDERNELDE Weg en wiel Citroen AX Eco-diesel rijdt 1 op 30 Witte fietsenpark uitgebreid Wie MultiLease kent, koopt nooit meer een auto. DONDERDAG 7 OKTOBER 1993sbu REDACTIE PETER LODEWIJKS Ford Orion heet voortaan Escort Ford heeft besloten om met ingang van modeljaar 1994 de typenaam Orion te schrappen. 'Gezien de verregaande overeenkomsten met de Escort, zowel technisch als in opbouw van het modellenpakket, leek het logischer de Orion te noemen wat hij in werkelijkheid is: een Escort met vier portieren en een klassieke kofferruimte', aldus de fabrikant. Gelijk ook herintroduceert Ford de Escort Laser, een voordeliger uitvoering met een beperkt aantal opties. Wel is standaard een airbag voor de bestuurder aanwezig. De Escort Laser begint bij 28.490 (3-deurs). Citroën heeft in het kader van een onderzoek naar zuiniger motoren een nieuwe mijlpaal bereikt met de AX Eco, die bij een constante snelheid van 90 kilometer per uur 37 kilometer rijdt op een liter brandstof (1 op 37). Eerder haalde Citroën al een record met 1 op 30 met een AX diesel op zogenoemde 'groe ne' banden. De nu ontwikkelde AX Eco ver bruikt bij 120 km/uur 3,6 liter diesel per 100 kilometer, in stadsverkeer is dat 4,0 liter en gemiddeld rijdt de AX 1 op 30. Ten opzichte van de gewone AX diesel betekent dat een ruim 18 procent gunstiger gemiddeld brandstofverbruik. Het onderzoek heeft zich toege spitst op de vermindering van de belangrijkste weerstanden. Bovendien is de motor een zo genoemde 'arm mengsel'-mo- tor, die relatief weinig die- seldamp en veel lucht nodig heeft. Veel winst werd gehaald uit de verlaging van het gewicht van de auto door toepassing van materialen als Kevlar koolstof voor motorkap, wielschermen, dak en portieren. Ook de dikte van de ramen, bekleding en koplampen werd aangepast. Het gewicht van de AX kon daardoor worden teruggebracht tot 672 kilo. De verdere verbetering van de aërodynamische eigenschappen deed de rest. De AX kreeg onder meer nieuwe, in de windtunnel uitgeteste burrfpers, wieldoppen en zijprofielen. 1 let dak werd verlengd met een achterspoiler en ook.de bodemplaat werd licht aangepast. Al met al daalde de luchtweerstand van Cw 0,32 naar 0,28. Ook aan de motor werd wat ge wijzigd. De mechanische wrij ving in de zuigerveren en de la gers kon worden verminderd. Door al die gewichts- en wrij vingsverbeteringen was het mo gelijk een versnellingsbak met veel gunstiger overbrengings verhoudingen toe te passen, wat de zuinigheid nog eens ex tra ten goede kwam. Kennedylaan 118, 2324 EZ Leiden. Telefoon: 071-769322 Van Hallstraat 30, 2241 KT Wassenaar. Telefoon: 01751-19221 BLIKVANGERS Peugeot 106 in autosport-uitdossing Refererend aan de successen in de autosport die het merk de laatste jaren heeft behaald, brengt Peugeot de 106 Rallye op de markt. Dit strijdlustige wagentje is van binnen en van buiten in autospgrt-stijl uitgevoerd en beschikt over de krachtigste motor binnen het 106-gamma: 1294 cc en 100 pk. De beschikbare kleu ren zijn wit, rood en zwart en ABS en stuurbekrachtiging zijn als extra leverbaar. De 106 Rallye gaat rond de 27 mille kosten en wordt tegen het eind van dit jaar verwacht. Opel Corsa nummer een in augustus De nieuwe Opel Corsa, op 1 april van dit jaar in Nederland geïn troduceerd, is bezig met een komeetachtige loopbaan. Er rijden nu reeds een kleine 7.000 exemplaren in ons land rond en dat aantal stijgt met sprongen. Volgens de AA-statistieken van het RAI Datacentrum werden er in augustus 1.869 nieuwe Corsa's geregistreerd. Daarmee was het in die maand de meest gekochte auto van Nederland en gaf de Corsa dus zelfs de Opel Astra het nakijken. De al jaren best verkopende auto liet in augustus 1.506 geregistreerde exemplaren noteren. In de hitlijst over het gehele jaar 1993 tot nu toe staat de Astra echter zeer solide op de eerste plaats. Door het enorme succes van de Corsa heeft Opel nu niet minder dan drie modellen in de top-5: de Astra en Vectra op de eerste en derde plaats en de nieuwe Corsa met stip op vijf. WEGWERKZAAMHEDEN Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Beverwijk en Uitgeest, bverdag. Amstelveen - Diemen (A 9) T.h.v. aansluiting met de A2, avond en nacht. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) Tussen Badhoevedorp en de Velsertunnel, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen Zoeterwoude en Leidschendam, avond en nacht. Amsterdam richting Utrecht (A 2) Tussen Ouder-Amstel en Vinkeveen, avond en nacht. Eindhoven - Maastricht (A 2) T.h.v. vliegveld Beek, overdag. Utrecht - Den Bosch (A 2) Tussen Culemborg en Geldermalsen. Tussen Zaltbommel en Kerk- driel, avond en nacht. Breda richting Vlissingen (A 58) Tussen Hoogerheide en Rilland. Turnhout richting Eindhoven (A 67) Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Met de nieuwe 600-serie betreedt Rover de boven kant van de middenklasse, een segment dat in ons land ongeveer een kwart van de totale autoverkoop uitmaakt. De 600 dicht het laatste grote gat in het le veringsprogramma en zorgt ervoor dat Rover nu in elk marktsegment iets heeft aan te bieden. De nieuwe Rover 600 staat op dezelfde bodemplaat als de Honda Accord, maar wijkt wat uiterlijk betreft behoorlijk af van de Japanner. Dat is vooral de verdienste van de 'Britse voor kant' met een volledig andere motorkap en de fraaie 'klassie ke' grille. Andere onderschei dende details zijn het aparte stuur, de roestvrij stalen dorpel beschermers met Rover-inscrip tie, de wortelnotenhouten pa nelen in het interieur en de ex clusieve badges. „Dergelijke toevoegingen geven onze modellen steeds meer te rug wat we niet meer hadden: 'Engelse touch'. We denken dat we daarmee en met de onte genzeggelijk goede technische kwaliteit van deze auto een streepje voor hebben op de merken, met name de Duitse, die het nu wat moeilijker heb ben," zegt Rover-directeur A.W. de Jong. De klassieke 'British ness', eerder al nieuw leven in geblazen met de jongste 800 en 400-modellen, is nu helemaal terug met de Rover 600. Vooral het deel van de zakelijke markt dat exclusiviteit op prijs stelt zal ongetwijfeld veel be langstelling hebben voor de nieuwe Rover. Maar de impor teur realiseert zich ook dat er op het moment weinig te juichen valt in de auto-branthe. Niettemin verwacht Rover dat dit jaar nog de al bestelde 500 auto's van het type 600 de deur uitgaan op een totaal van 4.800. Volgend jaar moeten er 1.500 types 600 aan de man worden gebracht. Waar menig merk in een dalende markt vlucht in al lerlei woeste verkoopacties met te hoge inruilprijzen, kortingen of rentevrije leningen, denkt Rover Nederland het te redden met emoties. „Wat je ook ver zint, zelfs praktisch ingestelde kopers vallen op het laatste mo ment toch op uitstraling. En dat denken we meer dan ooit te bieden met deze Rover 600 die ook in leaseprijs niet onder doet voor concurrenten als Alfa 155, BMW 3-serie, Audi 80 of Toyota Carina", aldus De Jong. Door de samenwerking met Honda (Accord) is de 600 in de tarieven voor reparatie, onder houd en brandstofverbruik aan trekkelijk laag. Heel voorzichtig probeert Rover zich dan ook in de zakelijke markt te profileren. De 600 is leverbaar in drie ver sies, die alle drie een tweeliter motor met zestien kleppen heb ben. Het goedkoopste type 42.900) is de 620i met een 115 pk motor, gevolgd door de 620 Si 49.900) die 131 pk le vert en tenslotte de viertraps automaatversie van laatstge noemd model 56.400). Qua prestaties ontlopen de 620i FIETSSTROOK Tussen grensovergang en knooppunt de Hogt. Het Witte Fietsenplan uit de Pro- votijd van Luud Schim- melpennink is nooit in Amsterdam verwezen lijkt, maar ver weg in de bossen. Bezoekers van het nationaal park De Hoge Veluwe kunnen al jaren gebruik maken van een gratis fiets om het uitgestrekte woud te doorkruisen. Dat gaat zonder problemen, om dat niemand het in zijn hoofd haalt de witte fietsen met hun opval lende vormgeving de toegangspoort door mee naar huis te ne men. De fietsen van het merk Gazelle zijn alle even groot. Wel zijn zadel en stuur in hoogte verstelbaar. Omdat steeds meer bezoekers willen fietsen is het huidige aantal van 800 stuks niet voldoende. Op drukke dagen zijn vaak alle fiet sen bezet. Om het publiek niet teleur te stellen heeft de directie van De Hoge Veluwe onlangs 200 fiet sen bijgeplaatst. Dit zijn blauwe fietsen geworden, speciaal be stemd voor groepen bezoekers. De fietsen dienen tegen een ge ringe vergoeding vooraf te wor den gereserveerd. De gratis re geling met het witte fietsenpark blijft daarnaast onveranderd be staan. Babybike Een kind meenemen op de fiets blijft een hachelijke zaak zonder solide stoeltje, zeker als het gaat Van de gratis fietsen in het nationaal park De hoogte verstelbaar. om een baby. Onder de naam Babybike is er een autostoeltje op de markt, dat klemvast voor of achterop een fiets is te mon teren. Een complete set bestaat uit een draagstel van roestvrij staal en een afneembaar auto stoeltje van het merk Perego, waarin een baby tot negen maanden kan liggen. Peuters passen nog tot hun derde jaar in het draagstel dat voorzien is van een veiligheidsgordel. TNO heeft een gunstig rapport uitge bracht over de Babybike, die 278 gulden kost. Informatie over verkoopadressen via tel. 02159-51908. Zitjes-brochure De Fietsersbond ENFB heeft een handige brochure gemaakt, waarin alle verkrijgbare fiets- kinderzitjes op een rijtje worden gezet Een uiterst nuttige aan- en de 620Si elkaar niet zo veel. Na een korte proefrit is een al leszins tevreden indruk achter gebleven. De 600 voldoet met een comfortabel/sportieve vering, een direct stuurgedrag en een uitstekende motorkeus aan de wensen van de gemid delde Europese autorijder. Naast de huidige 2.0-uitvoerin- gen komt er over enige tijd ook een V6-model en mogelijk nog een 2.3 liter. Een variant met dieselmotor is al gesignaleerd en het zou aardig zijn als Honda die ook gaat voeren, want deze fabrikant is nog steeds het enige Japanse merk dat het zonder diesels doet. Standaard is de Rover 600 voor zien van stuurbekrachtiging, groen getinte ruiten rondom, elektrische ramen vóór, centrale portiervergrendelingen een an ti-diefstal alarmsysteem. Deze laatste accessoire omvat onder meer een stroomonderbreking van het motorsysteem en een identificatiecode in de voorruit. Rover levert waarschijnlijk van af volgend jaar in de 600- en 800-klasse standaard een airbag van partner Honda. De produktie van de 600 is on dergebracht in Rovers fabriek voor 'large cars' in Cowley, waar het type 800 al werd gemaakt. De fabriek in Longbridge houdt zich bezig met de 'small and medium cars'. redactie: Theo van der Kaaij Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Tel.: 071-313041 Lommensthansweg 134,2321 JX leiden. Fox.: 071-31 67 87 MultiLease ■tWJdkl AUTO-HOME B.V. Aston Martin's DB overleden Een traditie wordt in ere her steld als binnenkort Aston Martin een nieuwe sportwa gen met de aanduiding DB7 op de markt brengt. Maar of deze traditie een vervolg krijgt is nog maar de vraag, want onlangs overleed op 89- jarige leeftijd de man achter de letters DB, David Brown. Als 45-jarige werd Brown ei genaar van Aston Martin. Een kwart eeuw, waarin een kleine zevenduizend Astons werden gebouwd, ging het vervolgens voorspoedig met het Britse sportwagenmerk. Sir David Brown stond aan de wieg van tal van Aston Martins. Maar aan het begin van de jaren zeventig kwam de te rugslag. De geldzorgen wer den zelfs zo groot dat Broun zich genoodzaakt zag zijn le venswerk te verkopen.- Toch heeft Brown 'zijn' merk nooit los kunnen laten en zelfs toen Ford de boel over nam bleef hij achter de schermen verbonden met Aston Martin. Ford besloot enige tijd geleden om als blijk van waardering voor David Brown (toen nog in le ven) de DB-traditie weer van stal te halen. BOEKEN Steinbuch deel drie Bij uitgeverij Kluwer is een vol gende band in de 'Nieuwe Steinbuch'-serieverschenen. De eerste generatie 'Steinbuch, De Automobiel' verscheen in de jaren twintig als een tweedelig handboek, geschreven door de Nederlandse ingenieur George Frederik Steinbuch! Na zijn dood in 1926 zetten an deren de 'bijbel van de auto techniek' voort. Sinds 1983 wordt er gewerkt aan een com pleet nieuw opgezette Stein- Duch-serie, die uiteindelijk uit. tien delen moet bestaan. Het nu verschenen boek 94,50) is deel 3B De Complexe Aandrijf- lijn, waarmee deel 3 nu com pleet is. Eerder verschenen deel 4 Het rijdend gedeelte (band A en B) en deel 8 De Elektrische Installatie. De nieuwe Steinbuch moet (op nieuw) het toonaangevende handboek van de Nederlandse autobranche worden. Het is een naslagwerk met encyclopedi sche en onderwijskundige trek ken, bruikbaar zowel in het technisch onderwijs en de auto branche, als voor de geïnteres seerde individuele lezer. In principe wordt van deze lezer geen voorkennis verwacht. Ieder nieuw begrip wordt zo duidelijk mogelijk uitgelegd en behandeld. Leesbaarheid stond bij de makers voorop maar dat neemt niet weg dat er regelma tig bijzonder pittige passages in voorkomen, waar (auto)techni- sche leken toch erg veel moeite mee zullen hebben. Het 'eind niveau' ligt op het peil van het middelbaar technisch en de eerste klas van het hoger tech nisch onderwijs. In het nieuwste deel komen on der meer aan bod voor-, achter en vierwielaandrijving, de vloei- stofkoppeling en de automati sche transmissie. BUK IN HET VERLEDEN Hoge Veluwe zijn stuur en zadel in foto martijn de jonge schaf voor iemand die op het punt staat een kinderzitje aan te schaffen. Er zijn geen wettelijke eisen voor kinderzitjes. Daarom komen er jaarlijks 4.400 kinde ren met hun voetjes tussen de spaken van een rijdende fiets. Onderzocht is dat 80 procent van deze ongelukken zijn te voorkomen met goede zitjes in combinatie met degelijke jasbe- schermers. Veel ongelukken ge beuren omdat ouders kleuters bij korte ritjes op de bagagedra ger zetten zonder zitje of voet steun. De leek kan in de winkel moei lijk de veiligheid van een zitje beoordelen. Goedkeuring van TNO of het Duitse TÜV biedt enig houvast. De ENFB-brochu- re, getiteld 'Mee op de fiets, van baby tot kleuter' kost vijf gul den. Te bestellen via tel. 03480 - 23119. 'i'M Als een nieuwe auto eenmaal op de markt komt is er heel wat denk- en testwerk aan vooraf gegaan om alle eventuele mankementen en kinderziektes aan het licht te brengen en te verhelpen. Op deze foto uit 1969 onderzoeken technici van Volkswa gen (twee man in de auto en een derde die op een soort rijdende tuinslang de weg nat houdt) hoe het nieuwe model K70 zich in een natte bocht ge draagt. De K70 was ontwikkeld door NSU, dat door dit project echter in financiële problemen kwam en zich genoodzaakt zag bij Volkswagen aan te klop pen. VW lanceerde in 1970 de voormalige NSU K70 als de nieuwe generatie Volkswagen. Maar echt een succes werd het niet archieffoto

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13