H.Q. H.A.H.? 0 Clinton dreigt met serie kernproeven Parlementslid Tikhonov: 'Ze schoten direkt om te doden' Buitenland Georgiërs ontvluchten Abchazië r - w Chaos, maar alles onder controle VN-operatie Somalia enkel gebaat bij vertrek Amerikanen InterHolland WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 e Pr «se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP* Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press International MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT „Om zes uur maandagmorgen maak te ik nog een korte wandeling buiten het Witte Huis. Het was rustig, niets te zien. Een uur later arriveerden de pantserwagens en tanks. Ze schoten meteen, zonder enige waarschuwing, ze schoten meteen om te doden." Vladimir Tikhonov was een echte backbencherin het aan flarden ge schoten Russische parlement. Zo'n man die zelden in de publiciteit trad, afkomstig uit het Siberische Krasno- jarsk, lid van een redelijk nette con servatieve fractie met een naam als een slagzin: Arbeiders Unie - Voor Hervormingen Zonder Shock. Een af gestudeerd jurist, in 1990 in het Rus sische parlement gekozen, op de Sov jet-manier, partijlid en onderdirec teur van een fabriek in Krasnojarsk. Tikhonov is een dag na het Moskouse drama weer thuis. Hij spreekt op rus tige toon over de schokkende erva ringen van de dag ervoor. Geen fana tieke aanhanger van Chasboelatov of Roetskoj, laat hij weten, „maar een volksvertegenwoordiger die uit prin cipieel verzet tegen Jeltsins ongrond wettige handelen in het parlement bleef'. Waarom niet zondag weggegaan, toen de politiebarricades werden doorbro ken en het Comecon-gebouw en het TV-hoofdkwartier Ostankino werden bestormd? Tikhonov: „Er waren ook onderhan delingen gaande, met de patriarch erbij. We dachten allemaal dat er een politieke oplossing uit zou rollen. Zondagmiddag, bij de demonstraties, begon het besef bij me door te drin gen dat dit weieens het begin van het einde kon zijn. Die aanval op het bu reau van de burgemeester in het Comecon-gebouw, de overval op Ostankino, het was volslagen dwaas en voldoende ook om de noodtoe stand uit te roepen." Toch bleef u. „Ik en heel wat anderen vonden dat we niet weg konden gaan. Het ging om een principekwestie, om verzet tegen een president die de wet schof feerde. Nu, achteraf, zeg ik dat het stupide was om te geloven dat het le ger ons te hulp zou komen, of grote volksmenigtes. Het leiderschap hield dat vol, roekeloos gewoonweg." Wat deed u toen het schieten begon maandagmorgen „Ik ben. meteen naar de vergaderzaal gerend. Daar hebben we gezeten, ze ker acht lange uren. Die zaal ligt mid denin het gebouw en was dus tame lijk onkwetsbaar." Werd er gehuild, of geschreeuwd? Er zijn beweringen dat u gewoon door bleef vergaderen en zelfs de voormali ge presidentiële adviseur Joeri Skokov tot president benoemde in plaats van Roetskoj? „Onzin. Absoluut niet waar. Iedereen bleef kalm, hoewel we het schieten natuurlijk hoorden. De sfeer was er natuurlijk wel een van gespannen af wachting. Ik zeg u, niemand van ons verwachtte zo'n slachting. Vooral niet omdat de gewapende mensen in het parlement strikte orders hadden ge kregen niet te schieten." Ik was zelf bij het Witte Huis. Er werd door uw mensen wel degelijk gescho ten. Bovendien, wie was degene die opdracht had gegeven tot gewapend verzet? „Misschien dat onze mensen later wel hei \nur hebben beantwoord. Maar ik weet dat de eerste verdiepin gen van het gebouw snel konden worden ingenomen omdat er niet vanuit het gebouw werd geschoten. Ik moet toegeven dat het Roetskoj was die de eerste orders gaf tot ge welddadig verzet. Iedereen weet dat. Ongelukkig genoeg waren er in het leiderschap van het parlement geen mensen meer die het hoofd koel hiel den, die de zaak konden afstoppen. Zondagmiddag was er gewoon grote euforie, alsof er een overwinning was te vieren, complete gekte." Jeltsin heeft verklaard dat uw troepen mensen gegijzeld hielden in het Witte Huis. „Nonsens. Maandag waren er na tuurlijk mensen die het gebouw uit wilden. Maar ze konden niet, omdat het Witte Huis voortdurend werd be schoten. Het was een kogelregen, non-stop. Ik en veel anderen geloof den dat ons laatste uur had geslagen. Pas toen de Alfa-mensen van de vei ligheidsdienst bij ons binnenkwa men. wisten we dat we het zouden overleven." Dat waren toch ook aanvallers? „Absoluut niet. Ze legden hun wa pens neer en zeiden: We helpen jullie hier veilig uit te komen. Zonder hen had het leger ons zeker dood gescho- „Er zouden bussen komen om onze groep naar het metrostation te bren gen. Er kwam er slechts één. We stonden buiten en het schieten werd plotseling hervat. We renden naar het struikgewas naast het gebouw. Daar na probeerden we het Comecon-ge bouw te bereiken, we'zaten gewoon in de val. Ik zag mensen tegen de grond gaan, getroffen door kogels. Bij het gebouw werden we opgevangen door Omon (oproerpolitie HG). Ze sloegen iedereen, ook mij, met gum miknuppels en geweerkolven." Heeft u Chasboelatov of Roetskoj in al die uren nog gezien of gesproken? „Ik zag ze voor het laatst toen ze wer den weggevoerd. Ik vond dat ze bei den een kalme indruk maakten, min of meer normaal. Zeker niet'angstig of trillend, zoals de media nu schrij ven. Roetskoj is in al die uren geen enkele keer bij ons geweest. Chas boelatov wel, kort voor het einde. Hij hield een heel korte toespraak, eigen lijk niet meer dan: Vergeef me als er dingen fout zijn gelopen. Toen ver trok hij weer." Nu bent u weer thuis, in i zondheid. Maar binnenkort moet u naar Krasnojarsk terug en dit appar tement verlaten. Op bevel van Jeltsin. „Och, ook de leden van het vroegere Sovjet-parlement kregen al eens zo'n bevel. De meesten zitten nog hrèr. Ik ben ook van plan om te blijven. Hoe wel, ik heb informatie uit een bron die ik vertrouw dat binnenkort over heel het land een arrestatiegolf zal komen, en alle gedeputeerden wor den opgepakt. Ik wacht maar af." Turken vinden zending uranium ISTANBUL «JESSICA LUT2 CORRESPONDENT De poltie van Istanbul heeft gis teren in een kledingzaak 2.5 kilo verrijkt uranium in beslag geno men. Het gaat om uranium-238 of 235, dat onder meer gebruikt wordt bij het maken van een atoombom. De splijtstof was bestemd voor Iran. Drie Ira- niërs, mogelijk leden van de ge heime dienst Savama en vijf Turkse zakenlieden zijn gear resteerd. Volgens de hoofdcommisaris van de fiscale recherche is de radio-actieve stof afkomstig van Rusland. De dienst kreeg een tip in verband met de ophande zijnde transactie, waama zij de Iraniërs begon te volgen. Het uranium werd al tweeëneenhal- ve maand onder de grond be waard. Het gevaarlijke goedje is over gebracht naar het Nucleaire Onderzoekscentrum in Büyük- cekmece nabij Istanbul. De marktwaarde yan uranium is 40.000 dollar per gram. VN-vredesmacht naar Rwanda new York. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten een vredesmacht naar het Oostafrikaanse Rwanda te sturen. De onderneming die de naam 'VN Hulp Mis sie voor Rwanda' (Unamir) zal dragen, is de zestiende vredes operatie die de VN op dit moment uitvoeren. De VN-operatie moet de vorming van een overgangsregering in het land moge lijk maken zodat in 1995 verkiezingen kunnen worden gehou den. In Rwanda woedt een burgeroorlog tussen etnische groe pen die reeds een miljoen mensen van huis en haard heeft ver dreven. Shalikashvili chef-staf VS Washington De Amerikaanse Senaat heeft gisteren ingestemd met de benoeming van generaal John Shalikashvili tot voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven van de strijdkrachten. Shalikashvili wordt de opvolger van Colin Powell die onlangs met pensioen is Israël verwacht meer Russische joden Jeruzalem Het Joods Agentschap, een semi-overheidslichaam dat de joodse immigratie naar Israël bevordert en registreert, heeft gisteren voorspeld dat als gevolg van de onrust in Rusland de immigratie van Russische joden naar Israël volgend jaar aan zienlijk zal toenemen. Dit jaar hebben zich tot dusver ruim 47.000 Russische immigranten in Israël gevestigd. Sinds 1989 zijn er uit de voormalige Sovjetunie bijna 460.000 mensen naar Israël geïmmigreerd. SOS met steenbokkenbloed redt jagers chur. Het bloed van twee neergeschoten steenbokken heeft in Zwitserland vermoedelijk het leven gered van twee jagers. De mannen gebruikten het bloed om in de sneeuw een groot SOS- teken te maken. Ze waren vast komen te zitten in een gebied dat door lawines levensgevaarlijk was geworden. Een herder die het SOS-teken zag, waarschuwde de Zwitserse reddingsbrigade. Een helikopter bracht zowel de jagers als hun buit in veiligheid. Brandstichting in Bad Wildungen badwildungen. Brandstichting in een huis in het Duitse Bad Wildungen heeft gisteren het leven gekost aan een man uit Sri Lanka, diens Duitse echtgenote en hun twee kinderen. De poli tie sluit racistische motieven voor de aanslag niet uit, maar heeft daar nog geen bewijzen voor. Japanse oppositie hekelt premier Tokyo. De Japanse premier Morihiro Hosokawa heeft gisteren in het parlement harde kritiek geïncasseerd op zijn recente ver ontschuldigingen voor de misdaden van Japan in de Tweede Wereldoorlog. Een lid van de oppositie beschuldigde Hosokawa ervan de excuses te kwistig rond te strooien. Japan zou volgens LDP-parlementslid Ishihara geen excuses moeten maken aan de geallieerden, waaronder de VS en Nederland. Hij verklaarde voorts dat ook Japan heeft geleden in de oorlog en dat er voor de atoomaanval op Hiroshima en Nagasaki geen excuus zijn ont vangen. FJosokawa legde de kritiek naast zich neer. Franse defensie-industrie moet inkrimpen parus Binnen twee jaar zullen in de Franse defensie-industrie 110.000 arbeidsplaatsen verloren gaan. De conservatieve afge vaardigde René Galy-Dejean constateert in een rapport dat er sprake is van grote overcapaciteit in de defensie-industrie en ziet maar een remedie: fusie. In de Franse defensie-industrie zijn momenteel ongeveer 330.000 mensen werkzaam. Reactie op kernproef in China De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gisteren in reactie op de Chinese kernproef aangekondigd dat de VS zich mogelijk niet meer zullen houden aan het vrijwillige moratorium op kemproeven. China heeft gisteren een kernproef uitgevoerd in het testcentmm Lop Nor, in het noordwesten van het land. WASHINGTON AP De Chinese staatsradio meldde een „kleine" test, maar zei meteen dat China vasthoudt aan zijn politiek om niet als eer ste kernwapens te gebruiken in een oorlog. De Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse za ken) toonde zich terughoudend en zei dat vooral het uiteindelij ke doel, de totstandkoming van een volledig verbod op kem proeven. in het oog gehouden moet worden. „Ik wil helemaal niet laconiek doen over de Chi nese proef, maar tegelijkertijd wil ik niet dat de kwestie ons bredere doel, een volledig ver bod op kernproeven, in de weg staat", aldus Christopher. Clinton liet weten de Chinese handelwijze zeer te betreuren. „Wij dringen er bij China met klem op aan af te zien van nieu we kernproeven en zich bij de andere kernmachten aan te sluiten in een mondiaal mora torium," aldus een verklaring van het Witte Huis. Clinton maakte in juli bekend dat de VS 15 maanden lang geen kemproeven meer zouden nemen. De andere erkende kernmachten Rusland, Frankrijk en Groot-Brittannië sloten zich bij dit moratorium aan en hebben sindsdien ook afgezien van kemproeven. Na de Chinese proef acht Clinton zich niet meer aan het morato rium gebonden. Ook de Aziatische landen hebben nerveus gereageerd op de kemproef. Zij zeiden te vre zen dat deze hun plannen zal doorkruisen om internationale verdragen ter beheersing van kernwapens in het gebied aan vaard te krijgen. Nederlandse 'Arts zonder Grenzenprijst hulpverlening India India heeft voldoende materië le hulp uit het buitenland ont vangen na de aardbeving van verleden week donderdag. Het land staat nog wel open voor hulp in de vorm van geld. In dia accepteerde na de ramp voor het eerst sinds het in 1947 onafhankelijk werd, buiten landse noodhulp. Een team van Artsen zonder Grenzen, bestaande uit Nederlandse, Belgische en Franse artsen, kwam zondag in Bombay aan. solapur erik beuen tcuberi Georgische inwoners van Abchazië, de pro vincie die strijd om afscheiding van Georgië, steken op hun vlucht vanuit het bergdorp Tcuberi een rivier over. Volgens hoofd van de humanitaire hulporgani satie van de Verenigde Naties Robert Souri verkeren 50.000 van de 150.000 mensen die Abchazië inmid dels zijn ontvlucht in acute nood. „De situatie is zeer ernstig. Mensen komen letterlijk om van de honger", zo typeerde Souria de nood onder deze vluchtelin gen, die een heenkomen hebben gezocht in koude, onherbergzame berggebieden. Souria heeft de VN gevraagd helikopters in te zet ten voor het vervoer van voedsel en medicijnen naar de vluchtelingen in de hooggelegen streken en de evacuatie van degenen die er het slechtst aan toe zijn. De VN hadden dinsdag een eerste hulpvlucht willen uitvoeren, maar die moest door de voortgaan de strijd worden uitgesteld. De Georgische leider Sje- vardnadze stelde gisteren in de hoofdstad Tbilisi en in gebieden waar het regeringsleger verwikkeld is in gevechten met aanhangers van de afgezette presi dent Gamsachoerdia een avondklok in. Het Georgi sche leger heroverde gisteren de strategische steden Choni en Vani op de strijdkrachten van Gamsachoer dia die beide plaatsen zondag innamen. FOTO REUTER CRIGORY TAMBULATOV „Het is alsof een reus de hele stad heeft opgepakt en neerge kwakt", zo omschreef de Neder landse arts Peter Jordans de si tuatie in de Indiase plaats Kilari. „De ruïnes zien er uit of ze er al tien jaar liggen". Jordans was gisteren in het gebied om te zien wat de hulporganisatie Art sen zonder Grenzen kan doen om de Indiase autoriteiten bij te staan in de ramp die het gebied in de deelstaat Maharashtra vo rige week donderdag trof. De schattingen over het aantal slachtoffers van de ramp lopen nog steeds uiteen van tien- tot dertigduizend. Dit laatste aantal lijkt Jordans overdreven. Een team van AzG kwam zon dag met bijna veertig ton hulp goederen in India aan. De ope ratie die India zelfheeft opgezet om de slachtoffers van de ver woestende aardbeving in Maha rashtra hulp te bieden noemde Jordans, die ook al in Somalia en Uberia werkte, indrukwek kend. „Het grote zoeken en het grote huilen is al voorbij De hulpverlening is inmiddels goed op gang. Jordans: „In de plaatsen die vroeger over drie artsen beschikten, zijn er nu dertig. Waar geen doktoren wa ren, zijn er nu drie. Het lijkt een chaos en er liggen inderdaad drie mensen in één ziekenhuis bed, maar de zaak is onder con trole." Bijna alle doden zijn inmiddels geborgen en de kans op be smettelijke ziekten lijkt klein, meent de uit Roermond afkom stige arts. Lichamen in staat van ontbinding verspreiden zo'n verschrikkelijke geur dat die snel zijn opgespoord. Daarbij komt dat de autoriteiten de mensen voorzien van vers voedsel en gecontroleerd water. De kans op overlevenden lijkt eveneens klein. Maandag werd nog wel net tijdens het be zoek van premier Rao aan Kilari onder de puinhopen nog een anderhalf jaar oud meisje ge vonden, levend en wel. Zij had het instorten van haar huis overleefd omdat ze onder een bed lag. ACHTERGROND NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Regeringen en vele hulpinstanties zowel binnen als buiten de Verenigde Naties slaakten een zucht van verlichting toen president Bill Clinton vorige week plechtig beloofde het in Somalia over een andere boeg te gooien. Geen grote militaire acties meer, maar onderhandelingen. Een opmerkelijke en daarom zeer toegejuichte ommezwaai van een land dat binnen de Unisom-operatie nog steeds de diepst uitmaakt en tot groot ongenoegen van de andere deelnemende landen vaak eigengereid opereert. Maar al enkele dagen later vallen de Amerikaanse strijdkrachten grandioos door de mand. Oog om oog, tandom tand. Geen pacifistisch gezever maar met volle kracht er tegenaan, luidt zondag als vanouds het devies als opnieuw een mijn ontploft onder een Amerikaans legervoertuigen 3 GI's verwondingen oplopen. Enerzijds een begrijpelijke reactie omdat de Amerikanen er steeds door de Somalische militie worden uitgepikt voor hun aanvallen waarbij steeds een paar slachtoffers vallen. Aan de andere kant moet het de VS zo langzamerhand toch ook duidelijk zijn dat een dergelijke militaire reactie niet bijdraagt aan de oplossing van het Somalische probleem. Integendeel, het leidt alleen tot meer geweld en uiteindelijk tot meer Amerikaanse slachtoffers. Omdat het steeds de Amerikanen zijn die met hun gevechtshelikopters vergeldingsacties uitvoeren, is het ook begrijpelijk dat de woede van de Somaliërs zich tegen de VS richt Binnen Aideeds Somalische Nationale Alliantie (maar ook binnen westerse hulpinstanties), wordt allang niet meer over een humanitaire VN-missie gesproken, maai over een puur-Amerikaanse De Amerikanen in de Somalische hoofdstad Muqdisho slagen er nog steeds niet in een vreedzame aanpak en dialoog te laten pre valeren boven agressie en harde, grootscheepse vergeldingsacties. Ze zijn een blok geworden aan het VN-been (Unisom) in Somalia en Washington dient zich daarover ernstig te beraden. Het besluit van maandag om versterkingen naar Muqdisho te sturen, druist in tegen iedere logica. militaire operatie.*En daartegen dienen wij onze vrouwen en kinderen te beschermen, verklaarden SNA-zegslieden over het neerhalen van twee Amerikaanse helikopters zondag. Want, zo benadrukken de Somaliërs, iedere keer als er weer een paar van die helikopters de lucht ingaan om doelen van clanleider Aideed te bestoken, zijn het vooral veel vrouwen en kinderen die in de vuurlinie terecht komen en sneuvelen. Het feit dat bij alle helikopteraanvallen van de afgelopen maanden honderden burgers zijn gedood en slechts een handjevol Aideed- handlangers gevangen is genomen, spreekt wat dat betreft boekdelen. En Clintons opmerking dat zijn soldaten zondag met een vitale humanitaire missie bezig waren, krijgt hierdoor tegelijkertijd een zeer wrange bijsmaak. Het Amerikaanse optreden is zo overheersend geworden binnen de Somalische kwestie en wel in negatieve zin dat de huidige chaotische stadsguerrilla niet meer op vreedzame wijze kan worden uitgeschakeld zolang de VS in de buurt zijn. Zij blijken niet in staat en blijkbaar ook niet bereid door de huidige geweldspiraal te breken. Bovendien heeft het Pentagon besloten om in plaats van meer troepen terug te trekken, 200 extra manschappen, tanks en pantserwagens naar Muqdisho te sturep. Ook dat is niet echt een teken van een onterrtbaar verlangen naar vrede en verzoening. Uit de woorden van Clinton dat zijn troepen eerst hun missie moeten afmaken en dat een volledige tenjgtrekking een propagandaoverwinning voor Aideed zou betekenen, valt ook te concluderen dat de Amerikanen nog slechts met een ordinaire prestigeslag bezig zijn in Muqdisho. Dat heeft niets meer te maken met het „beschermen van de zwaksten in de Somalische samenleving", zoals het oorspronkelijke uitgangspunt voor hun interventie luidde. Mochten de VS straks besluiten om niet langer binnen Unisom te opereren maar op eigen houtje op oorlogspad te gaan omdat Amerikaanse krijgsgevangen mishandeld blijken te worden door Aideeds mannen (zoals Clinton heeft gewaarschuwd), dan is de kans groot dat de hele militaire component van de VN-operatie uit eUtaar valt. Waarmee tevens de humanitaire taken van de VN en onderhandelingen met Somalische leiders op losse schroeven komen staan. Om te voorkomen dat dat schrikbeeld werkelijkheid wordt, zou Clinton er verstandig aan doen om de adviezen van het Amerikaanse Congres serieus te nemen en zijn troepen zo snel mogelijk helemaal uit Somalia terug te trekken. High Quality in huis-aan-huis verspreidingen? Bij IpterHolland Verspreiders zorgt een team van inspekteurs samen met meer dan 100 agenten voor een nauwgezette begeleiding en kontrole van uw opdracht. Bel voor een offerte en vraag naar Frans Kolderman BEL 023-421531 VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7