Toch maximum aan alle eigen bijdragen Kluskrakers van de week: Binnenland Cardioloog moet collega's 30.000 gulden terugbetalen Dierenbescherming: Verbod op handel uitheemse dieren 'Minimumloon blokkeert coalitie met PvdA en D66' Actiegroep op de bres voor sinterklaasfeest In 't gelid voor Hongaarse president D66: Simons moet nu weg Antillianen vechten voor stemrecht bij referendum WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 CPD Gemeen sc Amersfoortse psychiater geschorst Amsterdam Het Medisch Tuchtcollege in Amsterdam heeft gis teren een Amersfoortse psychiater voor maximaal een jaar ge schorst. De man wordt ervan verdacht dat hij een van zijn pa tiënten heeft laten mishandelen door een andere (ex)-patiënt van hem. Die laatste was vroeger lijfwacht van Klaas Bruinsma, de vermoorde leider van een grote criminele organisatie. De mishandelde patiënt zou zich agressief hebben gedragen tegen over de psychiater. Opnieuw opzegging SGP-lidmaatschap sint philips land» Waarnemend burgemeester Vogel van Kortgene, tot zijn pensionering vorige week burgemeester van St. Philips- land. heeft zijn lidmaatschap van de SGP opgezegd. Aanleiding is het besluit om vrouwen uit te sluiten van het partijlidmaat schap. Eerder stapten voorzitter Hovius en secretaris Boender om die reden uit het bestuur. Duitse postzegel valt slecht bij NCPN Amsterdam Een Duitse postzegel heeft de woede gewekt van de Nieuwe Communistische Partij van Nederland (NCPN). Het is de communisten te doen om de zegel die is uitgegeven ter gele genheid van de honderdste geboortedag van de Duitse acteur Heinrich George. Volgens de NCPN ontwikkelde deze acteur zich na 1933 tot 'een fanatieke nazi' die prominente rollen speelde in Duitse propaganda-films. De partij eist dat de PTT poststukken met dit zegel niet bezorgt of doorstuurt. Nederland helpt Tsjechië met politie den haag Nederland organiseert begin volgend jaar met de Tsjechische Republiek vijf bijeenkomsten met deskundigen over de politie. Nederlandse experts zullen de Tsjechen informeren over de organisatie van de politie, wetgeving daarvoor, informa tiesystemen en onderzoeksmethoden, opleidingen, manage ment en arbeidsvoorwaarden. arnhem» anp De rechtbank in Arnhem heeft het hoofd van de afdeling car diologie van het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Rad boud (AZN) veroordeeld tot het betalen van dertigduizend gul den aan vier oud-collega's. De rechtbank acht bewezen dat de cardioloog dit geld, dat toebe hoorde aan de maatschap, in ei gen zak heeft gestoken. In het najaar van 1991 ont stond een hooglopend conflict tussen vier cardiologen van het AZN en hun afdelingshoofd. Volgens de cardiologen had het hoofd „gerommeld" met decla raties. Bovendien had hij met geld uit de maatschap een vrou welijke cardioloog betaald. De andere leden van de maatschap hadden zich echter tegen haar aanstelling uitgesproken. Het conflict resulteerde uiteindelijk den haag gpd Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) moet nu meteen opstappen. Het is staatsrechte lijk en politiek niet te verkopen dat hij nu al aangeeft in januari 1994 weg te gaan, maar tot die tijd gewoon blijft' zitten, aldus het D66-kamerlid Kohnstamm. Hij wordt gesteund door de ka merleden Franssen (WD) en Lankhorst (GroenLinks). Van- den haag gpd over handel in uitheemse die ren en planten zijn neergelegd. De aangesloten landen hebben het belang van deze handel vo rig jaar nog in een resolutie in het Japanse Koyota bevestigd, aldus de bewindsman. De Dierenbescherming be strijdt dat argument. Volgens haar zijn er veel populaire pro jecten in Afrika, waar toeristen tegen forse betaling in het wild levende berggorilla's en chim pansees kunnen bewonderen. Daaruit halen de betrokken lan den belangrijke inkomsten zon der aantasting van hun natuur en zonder de integriteit van de dieren te schenden, aldus de or ganisatie. De Dierenbescherming wil een totaal verbod op de handel in uitheemse diersoorten. Zij schrijft dit in een brief aan de vaste Kamercommissie voor landbouw en natuurbeheer, die de behandeling van de gewijzig de wet bedreigde uitheemse diersoorten voorbereidt. Daarin heeft staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) een dergelijke bepaling niet opgenomen. Gabor is van mening dat de ontwikkelingslanden de inkom sten uit handel in uitheemse dieren niet kunnen missen. Hij baseert zich daarbij op de Con ventie van Washington, waarin de internationale afspraken Wallage zwicht voor eisen Eerste Kamer WD-fractievoorzitter Eerste Kamer: den haag gpd Er wordt een maximum gesteld aan de eigen bijdragen die gehandicapten jaarlijks moeten betalen. Dat maxi mum is afhankelijk van de hoogte van het inkomen. Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) heeft dit gisteren toegezegd aan de Eerste Kamer. den haag gpd-anp Na zijn belofte nam de Senaat de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) met 39 tegen 26 stemmen aan. Behalve de frac ties van WD, D66 en Groen Links stemden ook de PvdA- senatoren Ermen en Zijlstra te gen. In het oorspronkelijke wets voorstel van Wallage werd al leen aan de eigen bijdrage van mensen uit de lagere inkomens groepen een maximum verbon den. In de Eerste Kamer hamer den CDA en PvdA er echter op dat mensen ook op basis van andere regelingen eigen bijdra gen moesten betalen. Dat totaal kon dan wel eens hun draag kracht te boven gaan. In eerste instantie verwees Wallage voor hulp in dat soort gevallen naar de bijstand. Maar daar nam de Eersté Kamer geen genoegen mee. Mevrouw Jaars- ma (PvdA) diende gisteren een motie in. Daarin werd om een regeling gevraagd waardoor het totaal van eigen bijdragen werd gekoppeld aan een maximum dat van het inkomen afhankelijk is. Haar motie werd door de he le Senaat gesteund. Hierop ging Wallage overstag. Bepaald is nu dat het totaal van eigen bijdragen dat een gehan dicapte jaarlijks betaalt, niet ho ger mag zijn dan 25 procent van het inkomen. Als inkomen geldt het verschil tussen de bijstand en het feitelijke inkomen van betrokkene. Wallage liet weten dat de Ver eniging van Nederlandse ge meenten (VNG) akkoord is met de nieuwe wet. De gemeenten moeten de WVG gaan uitvoe ren. Zij krijgen daarvoor een vast budget en moeten de hoogte van de eigen bijdragen gaan bepalen en die vervolgens ook innen. De nu aangenomen regeling kost de gemeenten vijf tien miljoen gulden per jaar. De Gehandicaptenraad is ge matigd positief over de handrei king van Wallage. Mensen met een inkomen rond modaal of hoger zullen er echter nog steeds financieel flink op ach teruit gaan, aldus de belangen organisatie. Afgesproken is dat de Eerste Kamer de werking van de nieu we wet binnen een jaar zal eva lueren. In 1996 en 1999 zal dat opnieuw gebeuren. WD-fractievoorzitter in de Eer ste Kamer Luteijn sluit een re geringscoalitie met PvdA en D66 uit, omdat deze partijen het minimumloon niet willen verlagen. Samenwerking met het CDA acht hij wel mogelijk, mits deze partij in het regeerak koord vastlegt dat het wettelijk minimumloon omlaaggaat. Het CDA-verkiezingsprogram meldt afschaffing van loon, danwel verlaging het FNV-magazine dat deze week verschijnt, zet Luteijn de kwes tie van het minimumloon op scherp. Het WD-verkiezings- programma, mede opgesteld door Luteijn, voorziet in af schaffing van het minimum loon. Een kabinet waasaan de WD deelneemt, zal volgens Luteijn in het regeerakkoord in elk ge val moeten vastleggen dat het minimumloon omlaaggaat. hilversum» gpd in ontslag van de vier cardiolo gen, terwijl het hoofd van de af deling aanbleef. De Arnhemse rechtbank acht nu bewezen dat de man decla raties heeft uitgeschreven voor behandelingen die hij niet ver richtte. De vier ontslagen car diologen zeggen dat hun afde lingshoofd op die manier ton nen heeft verduisterd, maar de rechtbank heeft hun eis tot te rugbetaling maar voor dertig duizend gulden toegewezen. De directie van het AZN zal, zo ze^t een woordvoerder, geen conclusies verbinden aan de veroordeling van het hoofd car diologie. „We hebben steeds ge zegd dat het hier om een civiele zaak gaat tussen leden van de toenmalige maatschap. Het vonnis heeft dus geen gevolgen voor de aanstelling van het af delingshoofd." middag zal de Kamer zich in een spoeddebat over de kwestie uitspreken. Premier Lubbers heeft de Ka mer in een brief laten weten dat Simons tot het moment dat hij opstapt om de PvdA-verkie- zingscampagne in Rotterdam te gaan leiden, „voluit" zijn huidi ge functie blijft uitoefenen. Pas als Simons formeel ontslag vraagt, wordt beslist over zijn opvolging, aldus Lubbers. den haag De Hongaarse president Arpad Göncz is gisteren in Neder land aangekomen vooreen driedaags bezoek. Samen met koningin Beatrix inspecteerde hij de erewacht bij paleis Noordeinde in Den Haag. De traditie van sinterklaas dreigt te verloederen. De goed heiligman wordt steeds meer in het nauw gedreven door de kerstman. In etalages van win kels bepaalt de kerstman soms zelfs al vóór de komst van sint de sfeer. Voor Francis Muntinga uit Baarn is het tijd voor een te genoffensief. Samen met Jan Boesmans uit Laren heeft zij de Stichting Nationaal Sint Nico- laas Comité opgericht. Het zat Muntinga al langer niet lekker dat sinterklaas steeds meer naar de achtergrond werd verdrongen. Toen winkelier Jan Boesmans vorig jaar in Laren actie voerde „om het sinter klaasfeest te redden" en daar mee ook de landelijke media haalde, pakte zij prompt de te lefoon om hem haar steun te betuigen. Zij was niet de enige die reageerde. De hartekreet van Boesmans vond blijkbaar bij meerdere bezorgde burgers een gewillig oor. Uit het hele land kreeg de winkelier enthou siaste reacties. De contacten waren gelegd en leidden twee weken geleden tot de oprichting van de nieuwe stichting. Een club van zes ac tieve mensen die het niet langer willen aanzien dat een oeroude Nederlandse traditie langzaam naar de achtergrond verschuift, om plaats te maken voor de kerstman. „Vroeger had je nog tot en met 5 december overal die onvervalste sinterklaass feer", herinnert Muntinga zich. „Tegenwoordig dringt de kerst man en alles wat daarbij hoort steeds meer op. Heel jammer is dat. Sinterklaas is immers toch een stukje typisch Nederlands, cultuurgoed." De stichting heeft een reeks plannen op stapel staan om de sint te gaan promoten. Onder nemers, bedrijfsleven en media zullen de komende jaren wor den benaderd met gerichte voorstellen om het sinterklaas feest een extra stimulans te ge ven. „We willen ook uitgevers benaderen om meer en eigen tijdse boeken over sint en piet 'Het is niet redelijk een groot deel van het volk uit te sluiten amsterdam pauline van der mue Cura^aoënaars in Nederland voelen zich in de steek gelaten door de Cura9aose overheid. Die is van plan 19 november een referendum te houden over de staatkundige toekomst van het eiland, maar Cura- ^aoënaars die in Nederland wonen, mogen niet meestem men. Een groepje Amsterdam mers, afkomstig van het ei land, heeft in september de ac tiegroep Nos tambe ta vota (Papiaments voor 'wij stem men ook') opgericht om daar verandering in te brengen. In tussen zijn in andere plaatsen in Nederland soortgelijke groe pen opgestaan. Curasao is al jaren verwikkeld in een discussie over de toe komst. Moet het eiland een on derdeel blijven van de Neder landse Antillen of moet het, net als Aruba, een aparte status bin nen het koninkrijk krijgen? Is al gehele onafhankelijkheid wen selijk of kan Curasao beter een provincie of gemeente van Ne derland worden? Het Curagaose volk mag zich daar in november over uitspreken. De referendumcommissie die de regels voor de volksraadple ging heeft opgesteld, heeft in Nederland verblijvende Cura- gaoënaars echter uitgesloten. „En dat terwijl een kwart van de bevolking op dit moment in Ne derland woont", zegt woord voerster Maria Cuartas van Nos tambe ta vota, „Curasao telt 140.000 inwo ners en in Nederland wonen 50.000 Curagaoënaars. Als je een volksraadpleging houdt, is het niet redelijk een groot deel van het volk uit te sluiten. De geldigheid van het referendum is daarmee in het geding." De actiegroep onderzoekt of juridische stappen mogelijk zijn. Ook wordt gedacht aan een debat met Maria Liberia Peters, minister president van de Ne derlandse Antillen, die op dit moment in Nederland is. „We hebben nog geen contact met haar kunnen leggen", zegt Ma ria Cuartas. Wel zijn inmiddels talloze steunbetuigingen verzameld van in Nederland wonende Cu- ragaoënaars, die het met de ac tiegroep eens zijn. Veel promi nenten uit de Nederlands-Cura- gaose gemeenschap hebben hun handtekening onder een petitie gezet. Cuartas: „We krij gen elke dag telefoontjes en brieven van mensen die er het zelfde over denken. Ook uit Cu rasao komen steunbetuigingen binnen. Het leeft ontzettend. In Rotterdam, Dordrecht, Ensche de en Hoorn zijn nu ook groe pen ontstaan die zich hiermee bezighouden." Er is geen enkele wettelijk be lemmering voor deelname van Cura^aoënaars in Nederland aan het referendum, zegt Cuar tas. „De gang van zaken bij een referendum is niet geregeld in de wet, dat regelt een overheid zelf. Het probleem is echter dat de Curatjaoënaar eigenlijk niet bestaat. We hebben de Neder landse nationaliteit. Dus heeft de referendumcommissie een keuze gemaakt. Die zegt: geef De actiegroep heeft met Maria Liberia Peters nog geen contact kunnen leggen. foto bert verhoeff alleen ingezetenen stemrecht, mensen die op Curasao wonen. Wie is weggegaan, heeft volgens de commissie geen band meer met het eiland. „Maar Antillianen in Neder land hebben juist een enorme band met hun eiland", vindt Cuartas. „Er wordt heel veel heen en weer verhuisd tussen Curasao en Nederland. Sommi gen komen hier een paar jaar om te studeren, anderen blijven langer. Maar dat wil niet zeggen dat ze niet terug willen. We staan met één been hier en met het andere daar. „Kijk, wij zijn een gek volk. We houden van Nederland, maar soms moeten we ineens terug. Ik ben hier zelf al achttien jaar en ik heb een goede baan, maar dat betekent niet dat ik hier altijd blijf. Ik ken mensen die na twintig jaar van de ene dag op de andere zeggen: ik ga terug. Over die band kan een over heid niet oordelen, vindt Nos tambe ta vota, „Een band kun je niet meten, dat is dus geen ob jectief criterium." Daarom vindt de groep dat de criteria voor het referendum moeten worden bijgesteld. Het stemrecht moet niet naar ingezetenen van Cura sao gaan, maar naar mensen die op het eiland zijn geboren zijn èn mensen die 'van rechts wege zijn toegelaten'. Die heb ben er zo lang gewoond, dat ze altijd het recht hebben om zich zonder woon- of werkvergun ning op het eiland te vestigen. De referendumcommissie heeft Curagaoënaars in Neder land ook uitgesloten omdat de organisatie van het stemmen overzee problemen op zou leve ren. Dat hoeft helemaal niet, denkt Cuartas. „Wij zijn een ini tiatiefgroep, we kunnen het zelf niet op poten zetten. Maar als de wil er is, is er van alles moge lijk. De Vereniging van Neder landse Gemeenten zou kiesge rechtigden op kunnen roepen. Maar je kunt het initiatief ook neerleggen bij de mensen die willen stemmen. Dan moet er een centrale plaats komen waar kiesgerechtigden zich kunnen laten registreren en waar ze kunnen stemmen. Dat kan het Antillenhuis in Den Haag zijn, of de regionale steunpunten voor Antillianen. die in heel Ne derland te vinden zijn. Maar dat kan alleen als iedereen zegt: we vinden het een goed idee." De komende tijd zet Nos tam be ta vota alles op alles om dat te bereiken. op de markt te brengen. En een jaarlijkse bundel met sinter klaasgedichten. waarom zou dat ook niet kunnen?" Ook de toenemende aanwe zigheid van kerst in winkels nog tijdens sinterklaastijd is de stichting een doorn in het oog. „We willen middenstanders vragen om de aankleding van hun zaak meer af te stemmen op de goedheiligman en zijn ge volg. Bovendien, het lijkt me dat de consument moe wordt van al die kerstspullen wanneer deze wekenlang in de winkels liggen. Op de lange termijn werkt dat alleen maar in het nadeel van de winkeliers." De intocht van de sint en zijn pieten kan volgens de stichting in veel steden en dorpen groot ser en leuker worden aange pakt. „Wij hebben een draai boek klaar liggen voor elk comi té dat ergens een intocht ver zorgt." Muntinga snapt niet dat de middenstand soms terughou dend is wat betreft het meebe talen aan zo'n sinterklaasin tocht. ,In het hele land wordt jaarlijks voor vele miljoenen omgezet tijdens de periode vóór 6 december. Alleen al de speel goedbranche heeft veel aan de sint te danken. Dan mag er toch best wat voor worden terugge daan?" Voorwaardelijke straf geëist in zaak-De Dreef zwolle anp De officier van justitie heeft gis teren voor de rechtbank in Zwolle tegen zeven medewer kers en oud-medewerkers van het justitieel jongensinternaat De Dreef voorwaardelijke ge vangenisstraffen van vijf tot twaalf weken geëist. Ze worden verdacht van mishandeling van 1 pupillen. Tegen drie van hen werden bovendien boetes van duizend tot tweeduizend gul den geëist. Onder de verdachten zijn de I voormalige adjunct-directeur van de instelling en een voor- j malig groepsleider. De laatste werd in juni van dit jaar al tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld voor het plegen van on tucht met toenmalige pupillen van De Dreef. De dagvaardingen tegen de zeven verdachten vermelden de namen van twintig pupillen er 37 aanklachten, waarvan de of ficier er uiteindelijk elf liet val len omdat bewijzen ontbreken De uitspraak volgt op 19 okto ber. Deelnemer mag laatste cijfers staatslot kiezen den haag anp Mensen die in de Staatsloten meespelen, kunnen de twei laatste cijfers van hun lotnum mer voortaan zelf bepalen. 7a moeten dan wel naar een ver kooppunt dat is aangeslotei op een computersysteem. Nj een proef op dertien verkoop punten in Amsterdam heeft di Staatsloterij inmiddels het sys teem landelijk ingevoerd. De staatsloten zullen daar om voortaan blanco wordei aangeleverd op de verkoop kantoren van de Staatsloterij Zodra een deelnemer zijn keu ze heeft gemaakt, en niemam het gekozen nummer al heel toegewezen gekregen, wordei de cijfers door een printer al gedrukt op het staatslot. Da de blanco loten waardeloo zijn voor dieven is volgens eei woordvoerster van de Staat sloteij een bijkomend voor deel. Inmiddels zijn 250 terminal in gebruik. De Staatsloten streeft ernaar om in decembe 1.250 terminals in Nederlan< te hebben aangesloten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5