SDU beschuldigd van diefstal Je nieuwe badkamer hoeft niets te kosten. „Gewoon per telefoon een lening afsluiten, dat lijkt me fantastisch." Binnenland Aardappelen, bieten en uien rotten weg Alders gaat wetsvoorstel bodemsanering bijstellen V D rust bewakers uit met handboeien Belastingverlaging valt behoorlijk tegen Kardinaal Simonis blij met nieuwe encycliek Deel machinisten van NS raakt baan kwijt WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 Algemeen Nederlands Persbureau Gemeenschappe'AePersd-enst File van 22 kilometer driebergen Als gevolg van een ongeval op de A12 stond vanoch tend een file van 22 kilometer tussen knooppunt Lunetten en Veenendaal. Bij het ongeval, dat zich rond 8 uur bij Lunetten voltrok, scheurde de brandstoftank van een truck met oplegger. De dieselolie lekte weg en maakte het wegdek spekglad. Bar wordt reizend ambassadeur Rotterdam Oud-bisschop Bar van Rotterdam heeft een nieuwe functie. Met ingang van deze maand is hij reizend ambassadeur van de Orde der Benedictijnen. Hij moet in het bijzonder 'knel lende problemen' oplossen die leden van de orde ondervinden bij hun werk in de Derde Wereld. Het gaat daarbij vooral om ju ridische kwesties. Voorlopig blijft Bar in het Belgische Chevetog- ne wonen. Hij wil overigens nog wel een keer officieel afscheid nemen van de gelovigen in het bisdom Rotterdam. Voetganger legt treinverkeer stil Rotterdam Een man die een kortere weg wilde nemen en via de nieuwe spoortunnel in Rotterdam naar de overkant van de Nieuwe Maas wilde wandelen, heeft er gisteravond voor gezorgd dat het treinverkeer twintig minuten werd stilgelegd. Nadat de man de tunnel was ingelopen, trad een beveiligingssysteem in werking. De spoorwegpolitie hield de man aan en maakte pro- ces-verbaal op. Volgens de NS maakte de man geen verwarde indruk. Eis twee jaar tegen afperser Nutricia den haag De openbare aanklager bij de Haagse rechtbank heeft gisteren wegens poging tot afpersing van het voedingsmiddelen bedrijf Nutricia in Zoetermeer twee jaar celstraf geëist tegen een man uit Zundert. Zijn broer uit Roosendaal en een man uit Pa- pendrecht staan op 1 december opnieuw terecht. Officier van justitie mr. D. van den Broek noemde de man uit Zundert mede pleger van een laffe daad. Voor zijn broer, de hoofdverdachte in de affaire, had hij op diverse plaatsen in het land brieven en een pakketje gepost, gericht aan Nutricia. Ook het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam em Ahold in Zaandam hadden waarschu wingen ontvangen, waarin werd meegedeeld dat babyvoeding van het Zoetermeerse concern zou worden vergiftigd. De Roosendaler eiste vijf miljoen gulden van Nutricia. Geen nieuw CAO-bod voor politie den haag De ministers van binnenlandse zaken en justitie ko men niet met een nieuw CAO-aanbod voor de politie. In een re actie op de weigering maandag van het eerste aanbod door de bonden ACP en NPB, zeggen de bewindslieden dat er niet meer in zit dan 2,35 procent loonstijging in twee jaar. Man overleeft val van acht meter vlissingen Een werknemer van scheepswerf de Scheldepoort in Vlissingen heeft gistermiddag een val van acht meter overleefd. Hij werkte aan een schoorsteen op een schip. Het slachtoffer, een 26-jarige inwoner van Vlissingen, maakte een verkeerde be weging, belandde in de schoorsteen en rolde naar beneden. Hij kwam er vanaf met schaafwonden. Autokosten stijgen sneller den haag De automobilist wordt door het kabinet harder aan gepakt dan de gebruiker van het openbaar vervoer. Deprijsstij- ging voor brandstof en motorrijtuigenbelasting bedraagt deze kabinetsperiode 41,7 procent De tariefsverhoging voor trein en bus komt uit op 27,2 procent, zo blijkt uit antwoorden van het kabinet op vragen over de Miljoenennota. Amerikaans bedrijf wil schadevergoeding wegens illegaal kopiëren geheim procédé De Amerikaanse onderneming GSSC eist van de Neder landse Staatsdrukkerij/Uitgeverij (SDU) een schadever goeding van miljoenen dollars. Het Amerikaanse bedrijf beschuldigt de SDU ervan dat ze illegaal een door GSSC ontwikkeld systeem heeft gebruikt om PTT-postcheques tegen vervalsing te beveiligen. Volgens de Graphics Security Systems Corporation (GSSC) uit de staat Delaware gebruikt de SDU „handelsgeheimen en be schermde informatie" bij de vervaardiging van cheques, zonder dat GSSC daarvoor toe stemming heeft gegeven en washington/den haag gpd Met het systeem zou de SDU honderden miljoenen postche ques hebben gedrukt, niet al leen voor de Postbank maar ook voor postdiensten van zeven andere Europese landen. zonder dat het daarvoor wordt betaald. Ook de PTT's van Bel gië, Frankrijk. Denemarken, Luxemburg, Noorwegen, IJsland en Zwitserland idanten van de SDU hebben nooit be taald aan GSSC. Het bedrijf zegt daardoor ten minste 4,5 miljoen dollar schade te hebben gele den. GSSC heeft de afgelopen vijf maanden met de SDU onder handeld over een schikking, maar SDU wijst die af. Volgens de Amerikaanse advocaat van GSSC, Donald DeKieffer. onder zoekt men nu in hoeverre de SDU en haar klanten in Europa of in de VS voor de rechter kun nen worden gedaagd. Omdat die klanten in de meeste landen staatsbedrijven zijn, zijn ook de regeringen bij deze zaak betrok ken. de Voorzitter Kees Peters raad van bestuur van SDU ont kent de beschuldigingen cate gorisch. „Ik weet dat GSSC dit probeert hard te maken, maar dat zal ze niet lukken. Er zijn nu eenmaal mensen die op onei genlijke gronden proberen de druk op een bedrijf op te voeren en hopen op die manier een schikking te bewerkstellingen zodra de beschuldigde partij het gezeur zat is." Geen nette ma nier van zaken doen, vindt Pe ters. GSSC is een van de wereldlei ders in de ontwikkeling van ap paratuur om cheques, rijbewij zen, postzegels, aandelen en paspoorten zo te maken dat ze niet kunnen worden vervalst. Enkele jaren geleden ging GSSC de markt op met een nieuw procédé dat een garantie tegen vervalsing zou bieden. GSSC bood het eind 1986 ook aan de SDU aan, maar na onderzoek besloot die om het niet te ge- bruike. De proefspullen werden in april 1988 teruggestuurd. Tien dagen later kozen de SDU en de acht Europese PTT's voor een ander procédé. Volgens GSSC heeft de SDU het materiaal echter gekopieerd en gebruikt bij de vervaardiging van de uniforme Europese post cheques. Meerderheid Senaat heeft grote kritiek den haag gpd Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft minister Alders (milieubeheer) gedwongen de wet op de bodembescherming aan te passen. De bewindsman heeft een week uitstel gevraagd om een compromis voor te be reiden waarmee CDA, WD en D66 akkoord kunnen gaan. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling van de wet in de Senaat. Alleen PvdA en Groen- Links gaan akkoord met de om streden passage in de wet die het mogelijk moet maken grondvervuilers voor de kosten van de schoonmaak te laten op draaien, ook als de vervuiling vóór 1 januari 1975 heeft plaats gevonden. De Hoge Raad heeft geoor deeld dat vervuiling vóór 1975 niet als onrechtmatig kan wor den aangemerkt. Toentertijd konden de vervuilers namelijk niet weten dat de overheid, dié in die tijd nog nauwelijks milieubeleid voerde, hierdoor schade zou lijden. CDA, WD en D66 hebben grote bezwaren tegen het voor stel van Alders. Zij vinden dat de wet de rechtszekerheid van de burger aantast, omdat de be paling met terugwerkende kracht gaat gelden. Alders waarschuwde de Ser naat dat de Staat ten minste 1.5 miljard gulden misloopt als hij rechtszaken tegen vervuilers verliest. Bovendien zou de Staat in de toekomst nog eens miljar den guldens moeten besteden aan het reinigen van de waar schijnlijk meer dan 100.000 ter reinen die vervuild zijn. Leeuwarden De vele regen van de afgelopen tijd treft de akkerbouw hard. Aardappelen, uien en suikerbieten rotten weg in de kletsnatte grond, en waar dat nog niet het geval is, zijn de akkers zo zompig dat de boeren en niet met landbouwmachines op kunnen om te oogsten. Vooral in de Flevopolders zit nog vijftig tot zestig procent van de con sumptie-aardappelen in de grond. Vanuit de boerenorganisaties klinkt de roep om overheidssteun voor de getroffen landbouwers, foto anp marcel antonisse Tilburgse buurt staat pal voor racistische leuzen tilburg anp Een grote groep bewoners van de Veestraat in Tilburg heeft de ze week verhinderd dat een schoonmaakploeg van woning bouwvereniging WT racistische leuzen van een woning in de straat verwijderde. De schoon maakploeg werd bedreigd, waarop de directie van de wo ningsbouwvereniging de schoonmakers terugtrok. De discriminerende teksten werden zaterdag aangebracht, nadat bekend was geworden dat de huurwoning aan een An- tilliaans gezin was toegewezen. Eerder die dag waren de ruiten van het pand ingegooid en had den omwonenden binnen en buiten vernielingen aangericht. Politie-onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Burgemeester Brokx van Til burg heeft met afschuw gerea geerd op de buurtactie. Vooral van het massale karakter daar van is hij geschrokken. den haag gpd Een thuisbankier belt dan nu even de Postbank Leenlijn. Het laagste -belastingtarief van 38,4 procent, dat geldt voor de eerste 43.267 gulden van het be lastbaar inkomen, gaat met in gang van 1994 maar met 0,15 procent omlaag. Minister Kok (financiën) heeft dat gister avond aan de Tweede Kamer la ten weten in antwoorden op vragen over de Miljoenennota. In de stukken die op Prinsjes dag werden verspreid, stond een verlaging van het belasting tarief met 0,65 procent. Daar van zou 0,4 procent blijvend zijn. De rest van de verlaging (0,25 procent) gold alleen voor 1994. Kok laat nu weten dat de totale belastingverlaging voor een half procent ongedaan wordt gemaakt door een stijging van de sociale premies die in het belastingtarief zijn opgeno men. Het gaat om de premies volksverzekeringen AOW, AWW, AWBZ en AAW. Verder liet Kok weten dat be paalde voorstellen van D66 de burger flink geld gaan kosten. De gasprijs voor kleinverbrui kers moet 22 cent omhoog, de prijs van stroom met twaalf cent per kilowattuur als er een ener gieheffing voor kleinverbruikers komt, zoals door D66 voorge steld. D66-fractieleider Van Mierlo deed het voorstel bij de algeme ne politieke beschouwingen. Met de opbrengst van jaarlijks zo'n miljard gulden wilde hij de 'burger een belastingverlaging geven. Het schrappen van de inves teringsaftrek voor bedrijven, een ander idee van Van Mierlo, leidt volgens Kok tot een ramp. De investeringen zullen daar door vijf procent dalen, de pro- duktie met één procent. Er ver dwijnen dan zo'n tienduizend banen. vertellen of u de lening kunt krijgen. Zo makkelijk gaat dat bij de Postbank. U vertelt dan uw giro nummer, uw netto-inkomen en uw maandelijkse vaste lasten en hoeveel u wilt lenen en de gewenste looptijd. Een medewerker van de Postbank Een thuisbankier belt voor een lening gewoon even met de Postbank Leenlijn: (058) 95 23 45. Lenen doe je gewoon bij de Postbank. gestuurd en vervolgens wordt het geld op uw girorekening gestort. De Postbank Leen lijn is door de week bereikbaar van 8.15 tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Met andere woorden: als u voor de makkelijkste weg kiest, kiest u voor de beste. M) POSTBANK 'Vuilnismannen minder belasten' dronten anp Vuilnismannen moeten vanaf een bepaalde leeftijd minder zwaar werk krijgen. Ze zouden de kans moeten krijgen zich om te scholen. Dat zei minister De Vries van sociale zaken vandaag in Dronten op een bijeenkomst over arbeidsbelasting bij vuil nismannen. Het ziekteverzuim onder vuil nismannen is hoog en de kans om afgekeurd te worden ook. Elke vuilnisman verplaatst da gelijks elf- tot veertienduizend kilo huisvuil. Dat leidt vooral tot klachten aan rug, schouders, ar men en polsen. Het ziekteverzuim onder vuil nismannen is opvallend hoog en jaarlijks komt vijf procent van hen in de WAO terecht. Dat is vijf keer zoveel als gemiddeld onder werknemers. Een vuilnis man houdt het door de bank genomen zo'n vijftien jaar vol en wordt dan veel te jong ar beidsongeschikt, aldus De Vries. Weer iatrosoof voor tuchtcollege amsterdam anp Vroom Dreesmann wil het personeel van de eigen beveili gingsdienst uitrusten met handboeien. De warenhuiske ten hoopt op die manier win keldieven die zich bij aanhou ding verzetten gemakkelijker in toom te kunnen houden. Volgens woordvoerder P. van Bakkum van V D werden in 1992 zo'n tienduizend men sen aangehouden in warenhui zen en andere panden van Vroom Dreesmann. „In een aantal van die gevallen zeg iets meer dan één procent gaat dat gepaard met enig ge weld, waarbij het gebruik van handboeien nuttig kan zijn." Het geweld bestaat hoofdza kelijk uit „duwen, trekken, spugen, schreeuwen en pogin gen om weg te lopen", aldus Van Bakkum. „Maar het komt ook voor dat asbakken of an dere spullen door de winkel vliegen. Dan zou het zeker handig zijn om handboeien te gebruiken om te voorkomen dat andere klanten worden ge troffen door rondvliegend ma teriaal." V D heeft eerder dit jaar het ministerie van justitie om advies gevraagd. Dat liet on langs weten dat er tegen het gebruik van handboeien geen bezwaren zijn, maar dat af spraken nodig zijn over de ma nier waarop ze worden ge bruikt. De top van de rooms-katholieke kerk en kritische groepen aan de basis reageren zeer verschil lend op de deze week gepresen teerde tiende encycliek van paus Johannes Paulus II, Verita- tis Splendor (De schittering van de waarheid). Kardinaal Simonis meent dat de encycliek aansluit bij een grote behoefte in de Nederland se samenleving. De voorzitter van de Nederlandse bisschop penconferentie hoopt dat de encycliek een bijdrage is tot de ontwikkeling van een nieuw waardenbewustzijn en normbe sef in Nederland. De progres- sief-katholieke Acht Mei Bewe ging meent echter dat de paus het gesprek met de moderne tijd en cultuur niet aangaat. Volgens de encycliek, die gis teren officieel werd gepresen teerd maar waarvan de strek king al eerder uitlekte, moeten bisschoppen erop toezien dat gelovigen worden beschermd tegen elke theorie en leer die in strijd is met de moraal van de rooms-katholieke kerk. Ze moe ten er persoonlijk voor waken dat theologen de „gezonde leer" van het geloof en de mo raal onderwijzen en dat katho lieke ziekenhuizen en onder wijsinstellingen zich aan de leer van de kerk houden. In 'Veritatis Splendor' hand haaft Johannes Paulus II het verbod op kunstmatige voorbe hoedmiddelen, geslachtsverkeer vóór het huwelijk en homo seksuele activiteit. Het Medisch Tuchtcollege in Amsterdam heeft zich gisteren in een bijzondere, openbare zit ting gebogen over de klacht van de geneeskundige inspectie te gen een arts-iatrosoof uit Utrecht. Deze wordt verweten een 38-jarige vrouw uit Tilbrug voor en na haar bevalling in no vember 1991 niet goed te heb ben begeleid. De vrouw kreeg na de beval ling hoge koortsen, werd alleen homeopatisch behandeld en belandde ten slotte in ernstige toestand in het ziekenhuis, waar ze negen weken verbleef. Voor begeleiding van haar zwangerschap had ze de arts-ia trosoof ingeschakeld. De man is verbonden aan de omstreden opleiding voor iatrosofen in Den Haag. Na de bevalling liet de arts de controles over aan een iatro- soof-homeopaat (geen arts) uit Tilburg. Die zit momenteel vast op verdenking van dood door schuld van een 2-jarig meisje. De zaak wordt 16 december voortgezet. Kom naar KEA en doe mee met de katalogusprijsvraag De wedstrijdformulieren vind je in ieder KEA woonwarenhuis. Deze week maak je in elke vestiging kans op een waardebon van f 2500,- aan badkamerartikelen en vele andere waardebonnen. 't Bruisende woonwarenhuis. IKEA. Kom nü naar IKEA voor de katalogusprijsvraag. utrecht «anp De Nederlandse Spoorwegen willen 215 van de circa 3.500 machinisten kwijt. Dat heeft be stuurder W. Korte weg van de Vervoersbond FNV vandaag ge zegd. De afslanking van het ma chinistenkorps maakt onder deel uit van lopende reorganisa ties bij het spoorwegbedrijf. Volgens Korteweg is het de bedoeling dat honderd machi nisten gebruik maken van de speciale ouderenregeling. waar mee 55-plussers tegen relatie!1 gunstige voorwaarden het be drijf kunnen verlaten. NS willen echter 115 treinbestuurders overcompleet verklaren. Voor hen wordt een andere functie binnen of buiten het bedrijf ge zocht. Als dat niet binnen 2,5 3 jaar lukt, worden zij ontsla gen, aldus Korteweg. De vervoersbond struikelt vooral over dat laatste voorne men. De vakbonden overlegden vanmiddag met de NS-directle over de plannen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3