Mubarak heeft geen grip op zijn land Geen proefballonnetjes, maar heldere plannen Leger zal Jeltsin eisen gaan stellen Feiten &Meningen WOENSDAG 6 OKTOBER 19931522 groeperingen geen rechtstreek se bedreiging voor de stabiliteit van het huidige regime. Ze zijn niet sterk genoeg en hebben te weinig steun onder de bevol king om de macht te kunnen grijpen. De institutionele macht van de centrale regering is enorm in dit land, dat al 5.000 jaar lang bijna onafgebroken een nationale staat is geweest. Maar de militante islamieten kunnen Mubaraks hervormin gen dwarsbomen. In een land waar de kloof tussen arm en rijk steeds groter wordt, tieren de extremisten welig op een voe dingsbode van sociaal onrecht. Een hele generatie Egyptenaren is zwaar gedesillusioneerd door' een regeringsbeleid dat corrup tie tot in de hoogste regionen oogluikend toestaat in een land zonder politieke oppositie waar het islamitische extremisme ei genlijk de enige uitlaatklep vormt voor mensen die hun on genoegen kenbaar willen ma ken. De Egyptische autoriteiten wij zen er steeds weer op dat de militanten geen echte moslims zijn, maar een politiek extremis tische minderheid. Maar hoe wel veel Egyptenaren de ge- welddadige methodes van de Gamaat al-Islamiya niet goed keuren, zijn ze het hartgrondig eens met hun inhoudelijke kri tiek op het regeringsbeleid en de misstanden in de Egyptische samenleving. Een van de prioriteiten van Mu barak zou het klaarstomen van een opvolger moeten zijn. In de afgelopen twaalf jaar is hij er zelfs niet in geslaagd iemand te vinden die hij geschikt acht voor het vice-presidentschap. Maar het land heeft nieuwe ideeën en een nieuwe man aan de top nodig. Iemand tegen wie Mubarak op zijn beurt kan zeg gen: Imsik il-balad. VERTALING: MARGREET HESLINGA Wel enkele bemoedigende economische voortekenen in Egypte Twaalf jaar geleden kreeg Hosni Mubarak het Egyptische presidentschap door een moordenaarskogel in de schoot geworpen. Of preciezer gezegd, door 56 kogels, die isla mitische extremisten op 6 oktober 1981 van dichtbij in de nek en het lichaam van de Egyptische president An war Sadat pompten. LONDEN CHARLES HICHAM» THE INDEPENDENT Het was een heuse vuurdoop voor Mubarak, die als vice-pre sident naast Sadat zat, precies in de vuurlinie. Door de aanslag werd Mubarak die in de pols werd geraakt rechtstreeks ge confronteerd met de meedo genloze gewelddadigheid van het islamitische extremisme. Afgelopen maandag werd het presidentschap van Mubarak voor een derde ambtstermijn van zes jaar verlengd niet via verkiezingen, maar via een refe rendum waarin hij de enige presidentiële kandidaat was. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten brachten 15,9 miljoen mensen, ongeveer 84 procent van de kiesgerech tigden, hun stem uit. Hun steun voor Mubarak was overweldi gend: 96,6. Op 21 juli werd Mubarak met 439 van de 448 stemmen in het parlement genomineerd. Het hierop volgende referendum was een schijnvertoning. De enige onzekerheid rond het re ferendum was voor de autoritei ten hoe gedwee het volk zich zou opstellen en voor het volk hoeveel er door de autoriteiten met de uitslag zou worden ge sjoemeld. Aan de vooravond van het refe rendum verklaarde Mubarak dat de democratie in Egypte zou worden bevorderd als het volk zich massaal tegen de hui dige golf van geweld zou opstel len. „We hopen de Egyptische democratie te versterken, zodat Egypte een voorbeeld kan wor den voor andere landen", aldus Mubarak. Maar in Egypte wordt democratie,oftewel deelname van het volk in het beslissings proces, vaak verward met vrij heid van meningsuiting, die on der Mubaraks regering sterk is toegenomen. Mubarak begint zijn derde ambtstermijn in omstandighe den die opvallend veel overeen- President Mubarak is vandaag gastheer van de verrassende ontmoeting tussen de Israëli sche premier Rabin en PLO- leider Arafat. De twee voorma lige aartsvijanden overleggen in Cairo over uitvoering van het akkoord tussen Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie. Het is het eerste ge sprek tussen Rabin en Arafat sinds de historische handdruk op 13 september in de tuin van het Witte Huis te Washington, direct na de ondertekening van het vredesakkoord. komst vertonen met de nood lottige periode van twaalf jaar geleden. De autoriteiten zijn verwikkeld in een gewelddadige machtsstrijd met extremisten die zich onder de banier van de islam hebben verenigd. In het afgelopen jaar zijn ruim 250 mensen bij extremistische aan slagen omgekomen. Duizenden verdachten zijn aan gehouden, waarvan inmiddels ruim twaalf de strop hebben ge kregen. En de Egyptische eco nomie gaat nog steeds gebukt onder dezelfde structurele mis standen die al twintig jaar lang hebben geleid tot dringende ad viezen van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds om grondige hervormin gen door te voeren. Twaalf jaar geleden richtte de weduwe van Anwar Sadat zich tot de opvolger van haar man met het advies 'imsik il-balad' (houd het land in de greep), maar Mubarak is hier niet in ge slaagd. De problemen die hij heeft geërfd de verpletteren de armoede waaronder het grootste deel van het Egyptische volk gebukt gaat, de bevolkings explosie en de onbuigzaamheid van de Egyptische bureaucratie vormen een last die geen en kele president op eigen kracht kan dragen. Mubarak kan alleen proberen te voorkomen dat de problemen verder escaleren. Toch is de situatie in een aantal opzichten verslechterd. On danks Mubaraks strakke finan ciële beleid is de nationale schuld toegenomen, zelfs wan neer de militaire schuld van 7 miljard dollar en 10 miljard dol lar aan andere overheidsschul den die Egypte wegens zijn deelname aan de Golfoorlog zijn kwijtgescholden, niet wor den meegerekend. Corruptie, zelfs in de hoogste regionen, is even wijdverbreid als tijdens de nadagen van Sadats regering. De bevolking, die nu 57 miljoen bedraagt, blijft met 1 miljoen per jaar groeien, waardoor er een voortdurend tekort is aan huizen, ziekenhuizen, banen en scholen. Toch zijn er enkele bemoedi gende economische voorteke nen. De liberalisering schrijdt voort, de koers van het Egypti sche pond is vrijgelaten, het be grotingstekort is teruggedron gen en de buitenlandse reserves zijn toegenomen, ondanks de scherpe daling van de inkom sten uit toerisme. Maar de economische hervor mers willen meer. Ze roepen om vergaande privatisering van de logge, inefficiënte overheids- industriën. Mubarak heeft deze ontwikkeling afgeremd uit angst voor grote sociale onrust wan neer er onherroepelijk het mes wordt gezet in talloze banen. De Egyptische regering kampt nog het meest met de islami tische militanten, die zich heb ben verenigd in de zogenaamde Gamaat al-lslamiya, oftewel is lamitische groeperingen. Deze bewegingen hebben het voor zien op leden van de veilig heidsdienst, maar hebben voor namelijk toeristen getroffen. De regering heeft hard terugge slagen. Mensenrechtengroepe- ringen, zowel binnen als buiten Egypte, hebben hun veroorde ling uitgesproken over de alou de Egyptische praktijk van het martelen van gevangenen. De verslechterende mensenrech tensituatie in Egypte brengt de banden met de belangrijkste westerse bondgenoot de Ver enigde Staten in gevaar. Voor de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher, is dit een bijzonder netelig probleem, aangezien een stabiel Egypte de kern vormt van zijn Midden-Oosten beleid. Toch vormen de islamitische TOM JANSSEN ROTTERDAM P1M FORTUYN MEDEWERKER De Haagse politiek heeft de afgelopen weken weer gezorgd voor de nodige on rust onder de burgers van stad en land. Na alle commotie over de werknemers verzekeringen en de bijstand volgde de gezondheidszorg. Collega Van der Zwan vindt wachtlijsten in de gezondheidszorg een gezonde zaak. Dat maakt de mensen er van bewust dat de bomen niet in de hemel groeien en dat de gezondheids zorg een schaars goed is. En dat in een rijk land dat af en toe van gekkigheid niet weet wat het moet doen. Mensen mogen best meer over hebben voor het onderhouden van hun gezond heid, maar het onthouden van zorg om menseh kostenbewust te maken is weer het andere uiterste. Bovendien betekent dat alleen maar dat de minder brutalen en de minder draagkrachtigen op de wachtlijst komen, de zelfredzamen vin den altijd wel een gaatje. Na de zieken zijn de bejaarden aan de beurt. Minister D'Ancona die daarover gaat weet te melden dat de uitgeknepen bejaardentehuizen het met nog minder moeten doen. De bejaarden die de grondslag hebben gelegd voor onze hui dige welvaart moeten daarvoor het gelag betalen. De meeste samenlevingen, ook zeer primitieve, leggen eerbied aan de dag voor de ouderdom. Ouderen worden in veel culturen gezien als een waarde volle bron van levenswijsheid. Ons soort maatschappijen heeft daar steeds minder boodschap aan. Ouderen zijn lastig en bovendien een kostenpost. Er wordt over ouderen in toenemende mate gesproken als een belasting voor de kinderen en voor het zorgsysteem dat diezelfde ouderen in hun actieve jaren hebben opgezet. Dat systeem hebben ze opgezet om de schrijnende afhankelijk heid die zoveel bejaarden voordien trof, te verzachten door een recht op verzor ging. Dat recht staat nu onder grote druk. Een daad van onbeschoftheid, te meer daar degenen om wie het gaat in het geheel niet in de besluitvorming worden betrokken. Na de bejaarden zijn de autobezitters aan de beurt. Minister Alders van VROM weet ons te melden dat de auto de ko mende jaren nog heel veel duurder gaat worden. De brandstof vliegt met kwartjes omhoog en ook de belasting op auto's, nu al een van de hoogste in Europa, gaat in een aantal fasen fors omhoog. Er zit overigens wel lijn in al deze be leidsvoornemens. Het zijn steeds de ver tegenwoordigers van de Partij van de Ar beid die met dit soort aankondigingen komen. Van der Zwan, D'Ancona en Al ders, allen prominente leden van de Par tij van de Arbeid. Kok, leider van het stelletje, neemt nu weer wat gas terug. Met heel veel slagen om de arm weet hij te melden dat de be zuinigingen op de bejaardenoorden wel licht niet doorgaan indien dat de bejaar den rechtstreeks zou treffen. Hij vertelt het met droge ogen en zeer sociaal be: wogen. En dat terwijl hij als geen andér kan weten dat het vet er in die oorden echt wel uit is. Er wordt slecht gegeten en er is een schreeuwend tekort aan per soneel. Hij kon dus deze zomer al weten dat het de bejaarden direct zou treffen. Al dit gedoe, de ene jobstijding na de an dere, heeft echter geen enkel ander doel dan te kijken of u het wel of niet pikt. Het is het bekende piepsysteem. Zolang u niet op uw achterste benen gaat staan zetten ze door. Schreeuw moord en brand, dan nemen ze gas terug. De poli tiek is verworden tot een systeem van het oplaten van ballonnetjes. Het veroor zaakt grote onrust en vergroot de afstand tussen politiek en burger. Het is volko men duidelijk dat de inrichting van onze maatschappij en vooral de verzorgings staat op de helling moet. Dat kan slechts indien wordt gewerkt met heldere plan nen, waarin de burgers duidelijk wordt gemaakt wat moet worden gewijzigd, waarom en wie dat treft. Dat vereist veel gemeenschapszin. Die is er niet zomaar. Daar moet je als politicus hard aan trek- kèn. Iets anders dan proefballonnetjes oplaten. Naar ik hoop zult u daar vol gend jaar in uw stemhokje nog eens aan terugdenken. AMSTERDAM MAARTEN KUIPER Menig televisiekijker moet een gevoel van déjd vu hebben ge had, bij het zien zondag van de beelden van tegen-president Aleksandr Roetskoj op het bal kon van het Witte Huis. Om ringd door een meute aanhan gers, cameramensen en body guards en met een kogelvrij vest voor zijn lichaam leek het plaat je tot in de details op dat van de augustus-coup van twee jaar geleden. Met één groot verschil: op de plaats van Roetskoj stond toen Boris Jeltsin. De president moet bij het aan schouwen van de beelden een wee gevoel in de buik hebben gekregen. Immers, twee jaar ge leden was hij het, de man op het bordes, die de tanks het hoofd wist te bieden. En nu wa ren de rollen omgedraaid. Zou het leger dit keer weer zo half hartig optreden en de rebellen in het Witte Huis niet durven aanvallen? In eerste instantie had het daar veel van weg. Zondag bleef tot in de loop van de dag onduide lijk wat het leger zou gun doen. een aarzeling die volgens defen sieminister Pavel Gratsjov kon worden toegeschreven aan de huiver van het leger om zich met de politiek te bemoeien. De uitkomst van de machtsstrijd hing het hele weekeinde in het luchtledige, totdat zondagnacht van buiten Moskou eenheden van de Kantemir- en Taman-di- visies optrokken om Jeltsin te hulp te schieten en de reeds aanwezige elite-soldaten van de Dzjerzjinski-divisie de handen uit de mouwen begonnen te steken. Maar het getreuzel van de strijdkrachten kan niet alleen verklaard worden uit angst om in te grijpen. Binnen het leger heerst grote ontevredenheid over het beleid van Jeltsin (en diens voorganger Gorbatsjov). Hij heeft de geldkraan naar het leger vrijwel dichtgedraaid en de implosie van Ruslands mili taire macht die daar een gevolg van was, heeft veel kwaad bloed gezet. In de hogere rangen wordt steen en been geklaagd ovérde inkrimping van hetïe- ger, over het verlies van de Rus sische supermachtstatus en over de 'onrechtvaardige' wa penakkoorden met de Verenig de Staten, waarin de Russen on evenredig veel zouden moeten inleveren. Een recent heikel punt waren Jeltsins plannen om de vier om streden Koerilen-eilanden te demilitariseren, met de moge lijkheid ze op termijn aan Japan over te dragen (verkopen). Een aantal generaals en admiraals is hier allerminst blij mee. Zij vre zen dat Ruslands rechterflank kwetsbaar wordt en dat boven dien de enige veilige route voor hun atoomonderzeeërs naar de Grote Oceaan verloren gaat. Jeltsin liet gisteren weten dat zijn bezoek aan Japan volgende week gewoon doorgaat. De le gertop zal hem daar nauwlet tend volgen. In de aanloop naar de 'machts greep' van twee weken geleden kon Jeltsin zich dit soort wrij vingen eigenlijk niet veroorlo ven. Een verplicht nummer in de voorbereiding ervan waren dan ook bezoeken van de presi dent en minister Gratsjov aan kazernes rond Moskou. Een van de eenheden die Jeltsin op die r gunstig probeerde te stemmen was de Dzjerzjinksi- divisie, die maandag zo'n grote rol speelde. Om de morrende hogere echelonnen achter zich te krij gen, deelde het Kremlin ook al maanden douceurtjes uit. Be langrijke officieren kregen gratis huizen, stukjes grond, medische hulp, vakanties en vrijstelling van inkomstenbelasting. Nu maandag zo duidelijk is ge bleken dat Jeltsin niet op volks massa's, maar op het leger moet vertrouwen om aan te kunnen blijven, zal de legerleiding min der snel tevreden zijn. De gene raals zullen, bewust als ze zich zijn van Jeltsins afhankelijkheid, eisen gaan stellen. Onder het mom van 'voor wat hoort wat'. Een herstel van de Russische supermachtstatus kunnen ze waarschijnlijk niet afdwingen, wel maatregelen om de strijd krachten weer op de been te helpen. Het is de vraag wat dit voor het Westen kan betekenen. Europe se en Amerikaanse regeringslei ders hebben al aangegeven dat zij geen verandering in het Rus sische buitenlandse beleid ver wachten. Wat zij waarschijnlijk wel tegemoet kunnen zien, is een hoger defensiebudget. Het tje voor het leger en geen be dreigingvan het Westen. President Mubarak wuift naar het publiek voordat hij het stemlokaal in Heliopolis, een buitenwijk van Cairo, betreedt. FOTO AFP MANOOCHER DECHATI

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2