Alle hens aan dek bij Nederlands elftal Raas heeft buik vol van ronde-renners Short raakt steeds beter ingesteld op Kasparov BOLLEN Sport Advocaat ontstemd over gerucht Reker Roest velt vonnis over Oegstgeest WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 Priem lijft amateur Blijlevens in roosendaaCees Priem is bezig zijn wielerploeg aan te vullen. De Zeeuw contracteerde gisteren Jeroen Blijlevens voor twee seizoenen. Blijlevens, een sprinter, won dit seizoen als amateur onder meer een etappe in de Tour de l'Avenir. De renner is af komstig van dé amateurploeg van Egbert Koersen, Koga Miyata. Priem haalde eerder bij die formatie Servais Knaven weg. Datum kruisfinales Champions League bern. De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft besloten dat de halve finales van de Champions League op woensdag 27 april worden gehouden. De groepswinnaars spelen thuis. Het is voor de eerste keer, dat deze kruiswedstrijden tussen de nummers één van de ene en de nummers twee van de andere groep zijn ingevoerd. De maatregel is genomen om de spanning tot het laatst te bewaren. ASC werkt derby af op eigen terrein oecstgeestASC keert weer terug naar het veld op De Kem- penaerstraat. De "good old' speelde de thuiswedstrijden dit sei zoen bij UDO omdat het eigen veld herstelde van een grondige renovatie. Op zondag 10 oktober staat de kraker tegen dorpsge noot UDO op het programma. Het college van B en W verricht de aftrap. Dick Advocaat is flink in zijn wiek geschoten door het gerucht dat Jan Reker de wereld in heeft geholpen dat hij volgend seizoen trai ner zou worden van Feyenoord. De bondscoach heeft inmiddels te lefonisch contact gehad met de trainer van Willem II en hem zijn misnoegen kenbaar gemaakt. „Het zit me nog steeds behoorlijk dwars", zegt Advocaat „dat mijn naam door Reker in verband is gebracht met Feyenoord. „Er is helemaal niets van waar. Ik heb Van Hanegem zelf ook gebeld en hem verteld dat ik er part noch deel aan heb. Ook tegenover de supporters vind ik het gevaarlijk en dat neem ik Reker kwalijk. Hij is notabene ook nog secretaris van de belangenvereniging coaches betaald voetbal." Louis van Gaal is voorzitter van die club, die volgende week voor de interland Nederland-Engeland in Rotterdam bijeen komt. Advo caat heeft de trainer van Ajax gevraagd zijn ongenoegen als agen dapunt op te voeren. De bondscoach zegt er voor zichzelf nog niet uit te zijn wat hij volgend seizoen gaat doen. Zijn contract met de KNVB loopt na dit seizoen af, maar het is voor hem geen uitge maakte zaak, zegt hij, dat hij bij een club aan de slag gaat. Hij sluit het niet op voorhand uit dat hij als bondscoach in dienst blijft bij de KNVB. 'Helderse affaireniet van invloed op selectiebeleid Ulrich van Gobbel hoeft niet te vrezen voor zijn Oranje selectie als de tuchtcommissie hem vanavond langdurig zou schorsen in verband met zijn aandeel in de Helderse affaire. Bondscoach Dick Advocaat stelt zich op het standpunt dat het één niets met het ander te maken heeft. „Die hele affaire heeft bovendien al drie maanden geleden gespeeld. hij schuldig is en dus wordt ge schorst", zegt de bondscoach daags voor de zitting. „Daar naast zijn de belangen die vol gende week tegen Engeland op het spel staan zo groot dat ik daar geen rekening mee houd." Verrassender dan de selectie van Van Gobbel, die begin juni zeist» albertgeesing gpd-verslaggever Ooit hanteerde Kees Rijvers het principe dat spelers die voor hun club werden geschorst, ook niet in aanmerking kwamen voor het Nederlands elftal. Ad vocaat piekert daar niet over. „Ten eerste weet ik niet eens of in Rotterdam tegen Noorwegen debuteerde, is de terugkeer in Oranje van Erwin Koeman. De 28-jarige PSVer speelde zijn 28ste en laatste interland op 12 februari 1992 in Faro tegen Por tugal. Voor de enige PSV'er in de selectie kwam zijn nominatie als een verrassing. „Ik had er niet meer bij stilgestaan ooit nog voor het Nederlands elftal in aanmerking te komen. Na mijn blessure heb ik hard aan een goede rentree gewerkt, dit is een leuke beloning." Het herstel van de PSV'er zet te zich eind vorig seizoen in. „In de laatste fase onder Westerhof ging het al beter. Alleen viel mijn herstel in het niet bij alle interne problemen bij de club. Het voetbal kwam op de tweede plaats. Nu ligt dat anders. Er zijn nog problemen bij ons, maar in de groep zelf is het rus tig. Bovendien heb ik tot nu toe zo ongeveer als enige alle wed strijden gespeeld." De hereniging met Aad de Mos, met wie hij eerder bij KV Mechelen werkte, heeft in niet geringe mate bijgedragen tot het herstel van Koeman. Zegt hij. „Hij geeft me vertrouwen omdat hij weet dat ik dat niet beschaam. De Mos weet wat ik kan. Ik hgb sinds zijn komst veel verantwoordelijkheid ge kregen. Misschien ben ik op dit moment wel de enige van de ploeg in goede doen." Bij PSV speelt de oudste Koeman de laatste weken als libero, Advo caat heeft hem geselecteerd voor het middenveld. „Ik ben altijd een teamspeler geweest. Als het moet, pas ik me aan." Vergeleken met de selectie onlangs tegen San Marino vie len twee spelers af: Wim Kieft en Rob Witschge. die door Ad vocaat persoonlijk werd geïn formeerd waarom hij buiten de boot is gevallen. Wel tot de se lectie behoort Ronald de Boer. De spits van Ajax ontbrak zon- 'Ik heb geen belangstelling voor LeMond' 's heerenhoek govert van veen gpd-verslaggever Jan Raas doet het volgend jaar weer zonder ronderenner. Mis lukte probeersels met Steven Rooks (1992) en Raul Alcala (dit seizoen) hebben de Zeeuwse ploegleider doen besluiten te rug te vallen op zijn oude ge loof. In 1994 zal WordPerfect zich weer louter op eendaagse wedstrijden en de kleine ritten koersen concentreren. Raul Alcala kreeg drie weken geleden een verlaagd contract (de helft van zijn huidige sala ris) aangeboden en heeft sinds dien niet meer gereageerd. „Die gaat dus weg", concludeerde Raas gisteren, vlak voor zijn ver trek naar Italië, waar WordPer fect zich evenals een aantal an dere ploegen in wedstrijden als de Ronde van Piemonte Voor^ bereidt op de laatste wereldbe kerwedstrijd, de Ronde van Lombardije, die zaterdag wordt gehouden. „Zelfs al zou Alcala nu ingaan op dat verlaagde aanbod", stelt Raas enigszins grimmig, „dan kan daar nog geen sprake van zijn. Een aanbieding van drie weken geleden is nu niet meer geldig. Goede ronde-renners zijn niet beschikbaar en Alcala heeft zich niet als zodanig kun nen waarmaken. Wat heb ik aan een zogenaamde ronde-renner 4die 27ste wordt in de Tour?" Raas heeft zich de afgelopen paar dagen hogelijk verbaasd over het bericht dat er contact tussen hem en Greg LeMond zou zijn geweest. „Iedereen die me kent weet toch dat ik niet meer met zo'n renner in zee ga. WordPerfect is geen ploeg om in af te bouwen. Er is daarover ook nooit enig contact tussen hem en mij geweest. Dat hij roept naar de ploeg te willen, is voor zijn rekening. Het is een soort open sollicitatie. Maar ik heb geen enkele belangstelling voor LeMond. Met hem is het over, denk ik, dat hebben de af gelopen drie seizoenen wel be wezen." De onderhandelingen met Ekimov en Neliubine lopen nog. Over het salaris van de twee Russische renners, die nu nog in dienst van het Novémail- /Histor van Peter Post rijden, is Het zelfvertrouwen van Nigel Short heeft een vlucht geno men. De Brit hield gisteren in de dertiende partij van de twee kamp om de wereldtitel van de Professional Chess Association (PCA) de met wit spelende Rus Gari Kasparov van een'overwin- ning af. De stand is 9-4 in het voordeel van de Rus. Het was de vierde achtereenvolgende remi se. Na zijn dramatische start lijkt Short in het tweede gedeelte van de tweekamp beter op 'het hoge niveau van zijn tegenstan der ingesteld te zijn. Wat Kaspa rov inmiddels ook opgevallen is. „Short wordt elke partij beter", gaf de Rus na de achtste remise in de tweekamp aan. De 28-jarige Brit durfde het gisteren voor het eerst in zijn loopbaan aan het Slavisch, een populaire variant op het Dame Gambiet, ter verdediging te ge bruiken. Het werd een klein succes voor de uitdager, die elke meevaller als een overwinning viert. Nigel Short (rechts) slaagt er steeds beter in Gari Kasparov in bedwang te houden foto archief Gewonnen heeft Short in de verdediging. Kasparov speelde opening halen. De beste scha- tweekamp nog lang niet. Giste- met wit, maar kon geen noe- ker ter wereld was kennelijk ver ren lag de nadruk bij hem op de menswaardig voordeel uit de rast door de strijdwijze van zijn Raul Alcala (links) en Greg LeMond (rechts) in betere tijden. Jan Raas wil hen geen van beiden in zijn ploeg hebben. foto archief inmiddels overeenstemming slechte, een jonge renner met komen, en ik neem ook die bereikt, over de constructie van mogelijkheden. Ze zullen het twee stagiaires Van Bon en het contract nog niet. Raas: „De contract nu wel op de fax naar Boogerd nog, dan zit ik met één is aan de ander verbonden. Rusland hebben gegooid om twintig (of zelfs 21 als Daelman Maar ook die Neliubine is geen het te laten kéuren. Als die twee blijft, red.) helemaal vol." tegenstander, want hij gebruik te bij het begin van de partij veel bedenktijd. De door de FIDE uitgesloten wereldkampioen zocht verwoed een manier om zijn binding met het getal dertien te onder strepen. Het ongeluksgetal heeft voor de Rus een bijzondere be tekenis: hij is de dertiende offi ciële wereldkampioen in de schaakgeschiedenis, won die ti tel met de score van 13-11 en is geboren op 13 april. Op de vijftiende zet week Kasparov met Pe4-d6 af van het zettenverloop dat de Russen Ra- zoevajev en Smislov eerder dit jaar in Rostov bij een vergelijk bare partij lieten noteren. Short gebruikte daarna ook meer tijd om zich in de stelling te verdie pen. Rond de twintigste zet ver liet veel materiaal het bord, de stelling werd uitgehold, waarna Kasparov na zijn 34ste zet remi se aanbood. Short accepteerde. De veertiende partij is morgen. Daarin speelt de uitdager met wit. is gister avond aan de Boshuizerkade lang in het spoor van UVS gebleven, maar een stunt in de 43ste editie van het Zilve ren Molentoernooi zat er niet in voor de zaterdagderde klasser. Carl Roest voorkwam dat de Leidse ploeg met een 1-1 stand de verlenging in moest. Met twee doelpunten hielp hij zijn team aan een plaats in de halve finale: 3-1. Daarmee werd de blonde middenvelder de man van de enerverende wedstrijd. Hij had immers ook al voor de 1 - 0 gezorgd, enkele minuten na rust. Hoewel de voor sprong gezien de vele kansen die de zondageersteklasser voor rust had gemist terecht was, bleek de marge allesbe halve rustgevend. Oegstgeest verkocht zijn huid duur en ontpopte zich op het gladde veld als een geduchte oppo nent. De blauwwitten had den het meeste balbezit, maar de tegenstoten van de vorig jaar gepromoveerde za terdagclub waren soms ge vaarlijk. Nadat Peter Wierenga een dot van een kans om zeep had geholpen, strafte Peter Budding een misverstand in de UVS-verdediging attent af in de 74ste minuut. De voor Rein Grooters ingevallen rechterspits liep door op een verdwaalde terugspeelbal en schoof de bal beheerst onder keeper Marijn Mokveld door: 1-1. UVS was dus nog niet klaar met de ploeg van Wim Vis ser, die net als zijn collega Gerard Désar veel vaste krachten moest missen. Vis ser bracht Anton Hemelaar in voor Han Willem Kotter- man, maar de honderd toe schouwers die het LFC-ter- rein omzoomden kregen het verwachte spannende slot- kwartiertje niet. Carl Roest kopte in de 82ste minuut na een scrimmage voor het doel van Oegstgeestkeeper Frits Bleichrodt de bal hoog bin nen: 2-1. Drie minuten later was de opvallend sterk spe lende jongeling alweer at tent, toen hij bij de.tweede paal, nu met de voet, voor de derde UVS-goal tekende. Daarmee kwam plotseling een einde aan een boeiend duel met veel doelkansen en snel uitgevoerde aanvallen. chef ad van kaam. 071 -356464. plv -chef rob onderwater. 071-356463 Bondscoach Dick Advocaat ontkent dat hij ambities heeft om volgend jaar trainer van Feyenoord te worden. foto anp dag tegen VW vanwege een knieblessure, die hij twee weken geleden in Bologna opliep tegen San Marino. Daarnaast heeft De Boer liesklachten. Om die reden heeft de bondscoach Hans Gill- haus als zeventiende man toe gevoegd aan de selectie. „Als vrijdag blijkt dat De Boer fit is, valt Gillhausaf." De selectie bestaat uit de keepers De Goey (Feyenoord) en Snelders (Aber deen) en de veldspelers Rijkaard. Over- mars. Frank en Ronald de Boer (allen Ajax). De Wolf. Van Gobbel (beiden Feyenoord), Bergkamp, lonk (beiden Inter Milaan), Wouters (Bayern Mün- chen), Ronald Koeman (Barcelona), Erwin Koeman (PSV), Winter (Lazio Roma), Roy (Foggia), Bosman (An- derlecht) en Gillhaus (Vitesse). OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Het stond er letter lijk in de officiële mededelingen van de KNVB. VRAJHet Gat van Nederland - Simeko/McDonald's, eerste di visie A, landelijk zaalvoetbal, sporthal De Seinpaal, 1 okto ber om 20.45 uur. Dus reisden de Leidse zaal- voetballers afgelopen vrijdag vrolijk richting Volendam. Vrolijk, omdat het de hambur gerboys goed vergaat. Als ze vrijdagavond hadden gewon nen, dan hadden de Leide- naars de koppositie beklom men. Maar er werd niet gewonnen. Er werd ook niet verloren. Een gelijkspelletje dus. Ook niet, want er werd hele maal niet gespeeld. Juist toen McDonald's in Vo lendam arriveerde, kwam scheidsrechter Boonstra onder de douche vandaan en ver schanste tegenstander VRA zich aan de bar. Zowel Boon stra als VRA verkeerde in de veronderstelling dat het duel met McDonald's een uur eer der begon. Volgens de regle menten werd er een half uur gewacht en vervolgens afge blazen. Dennis Krijgsman foto archief Bij McDonald's begrepen ze er maar weinig van. Zij waren zich ook van geen kwaad be wust. Voorzitter Aad Siera: „De bond heeft alle partijen een wijziging gestuurd. Behal ve aan ons. Lekker organisatie van die gro te bond. Of is de organisatie van McDonald's in gebreke gebleven? Heeft de Secretaris de brievenbus geleegd in de vuilnisbak? Siera: „Nee, nee. Ik heb alles goed na geplozen en de secrataris heeft niets van de bond ontvangen. Ik weet heus wel dat dat zo iets moeilijk is te bewijzen, maar zo gaat dat nu eenmaal met post. Het is voor Siera te hopen dat hij op zijn woord wordt ge loofd, anders hangt McDo nald's een fikse straf boven het hoofd. Twee punten in minde ring, het opdraaien van de reiskosten van de scheidsrech ter, zaalhuur en een boete van 300 gulden. Tel uit je winst. Siera: „Denk je dat wij op zo'n straf zitten te wachten? Nee, de fout ligt bij de bond en niet bij ons. Competitieleider Van de Vegte is duidelijk: „Ik kan aantonen dat de wijzi ging is verstuurd. Maar het na tuurlijk de vraag of die brief is aangekomen. Iedereen heeft bericht onwangen, behalve McDonald's. Er hangt de club dus een straf boven het hoofd. Van de Veg- „Nou, dat niet. McDonald's is komen opdagen, dus ze zijn te goeder trouw. Die wedstrijd wordt gewoon opnieuw vastge steld en daarbij blijft het. Het doelpunt dat Dennis Krijgsman afgelopen zondag namens Sparta maakte tegen Roda JC was niet alleen van een adembenemendeschoonheid, het was ook een treffer met een verhaal. Televisiekijkend Neder land riep zondagavond tijdens Studio Sport 'ah' en 'oh', maar de story achter de wereldgoal kenden de meesten niet. Krijgsman wel. De sublieme volley van de 21 -jarige Alphe- naar, die hij vanaf de zestien meterlijn afvuurde, betekende een verlossing na een doelpunt loze periode die behoorlijk be gon te knagen. Tijdens de eerste competitiewedstrijd kreeg hij de bal er bij Heerenveen zelfs voor een verlaten doel niet in. Het hoongelach was niet van de lucht en zou nog wekenlang na galmen in het hoofd van de blonde voetballer, die tot aan zondag geen competitietreffer wist te produceren voor de Kas teel-club. Terwijl zijn maatje Ar jan van der Laan (net als Krijgs man een oud-ARC'er) nota be ne clubtopscorer is met drie goals. Krijgsman: „De druk nam enorm toe de laatste wedstrijden. Dat voel je aan alles. Ik heb kansen gemist en dat waren niet de minste. Dan krijg je verhalen achter je rug om en op een gegeven mo ment moet je gaan scoren. Dat ik het op deze manier gedaan heb is lekker, volgens mij heb ik in mijn leven nog niet zo'n mooi doelpunt gescoord. Maar het be langrijkst is toch wel. dat we de wedstrijd wonnen en dat ik i>an die nul af ben. Hopelijk is dit hel begin van een mooie serie. Krijgsman - inmiddels woon achtig in Gouda - heeft tie tref fer op videoband. Voor het na geslacht of als therapie om zich zelf ervan te overtuigen dat hij het kan? „Nou, zo vaak kijk ik er niet naar. Zeker niet als therapie. Maar je moet zo'n goal wel be waren voor later. Krijgsman die drie jaar geleden van ARC naar Vitesse ging en dit seizoen in Rotterdam debuteert, twijfelt er niet aan dat het balle tje vanaf nu wat gemakkelijker de weg vindt naar het doel. „Het hoeven niet zulke beauties te zijn. Wat mij lie treft zijn het voorlopig allemaal binnentik- kertjes.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25