Stichting legt buitenlandse contacten 'Koninklijke Sanders was een felbegeerde bruid' Kerstpakketten lijden niet onder de recessie 3igen baas Stand van Zaken 'Er is nog weinig design in Polen Voor 13e keer verkiezing Zakenvrouw van het Jaar WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 chef willem spierdijk. 071-356439. plv -chef meindert van der KAAIJ. 071-356442 Nieuw kantoor aan Wilhelminalaan Alphen Het International Business Consortium Alphen (1BCA) betrekt vandaag een eigen kantoor, bij de VW, aan de Wilhelminalaan. Het IBCA is opgezet door zes Alphense bedrijven met de bedoeling rechtstreeks handelscontac ten te leggen tussen bedrijven uit het buitenland en on dernemingen in de regio. alphen aan den run rudolf kleun Het IBCA is niet opgezet met de bedoeling winst te maken. Daarom is ook gekozen voor de stichtingsvorm, zo vertelt be stuurslid B. van Zeijts. Tot nu toe was het steeds onderge bracht bij een van de zes deel nemende bedrijven. Maar de instelling is inmiddels agent voor het Europese BC-net, een computernetwerk van de EG dat is opgezet om zakelijke con tacten binnen Europa te bevor deren. Ook beschikt het IBCA over een eigen netwerk. Dat is reden om naar een grotere ruimte te zoeken die over enige tijd wordt uitgebreid. Initiatiefnemers van het IBCA zijn de transportonderneming Rutex, accountantskantoor Ahrentals Chaudron, de Rabo bank, verzekeringskantoor Kos ter en JCB Management, advi seur op het gebied van onroe rend goed en financiën. Ieder bedrijf brengt zijn eigen specia lisme in. Daarnaast is er volgens Van Zeijts nog ruimte voor uit breiding. „Er zijn nog gaten, waarvan we vinden dat die moeten worden opgevuld. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om ju ridische zaken, maar dat is ze ker niet het enige." Volgens Van Zeijts legt het IB CA onder andere contacten met ondernemingsverenigingen in het buitenland. „Maar het gaat ons toch vooral om rechtstreek se contacten tussen bedrijven onderling. Als het om transport en invoervergunningen gaat hebben wij de kennis van een transportbedrijf achter ons. Maar als er fiscale zaken gere geld moeten worden, kunnen we een beroep op een ander doen." Ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe kantoor heeft het IBCA vandaag een se minar gehouden met als onder werp 'Mogelijkheden voor de kleine en middelgrote onderne mingen tot internationale sa menwerking'. Een van de spre kers is Jerome Glenn, futuroloog en directeur van de American Council for the United Nations in Washington. Het nieuwe kantoor huisvest naast het IBCA ook het secretariaat van de Ver eniging Ondernemers Alphen CVOA) waarmee begin dit jaar een samenwerkingsverband werd afgesloten: leiden» rudolf kleun vervolg van voorpagina Nog maar een paar maanden geleden was directeur H. Mentink van Leven daal Beheer (en van Koninklijke San ders) heel stellig. De kracht van zijn bedrijf school volgens hem juist in de zelfstandigheid. Daardoor kon Ko ninklijke Sanders flexibel opereren in een markt die wordt beheerst door grote concerns als Unilever en Procter Gamble. Luttele tijd later moet hij de overname van het bedrijf, verpakt in een aandelenuitwisseling, aankon digen. „Natuurlijk, zelfstandigheid was on ze ultieme wens. Maar dat was uitein delijk niet mogelijk. Dan moet je zoe ken naar de best mogelijke oplossing. Die menen we nu met het Ierse bedrijf IWP te hebben gevonden. Koninklijke Sanders was een felbegeerde bruid. We hebben tientallen aanzoeken ge had de afgelopen jaren. Maar we za gen nooit de juiste partners, die me nen we nu wel te hebben gevonden. We hebben de grootst mogelijke ga ranties voor het behoud van de eigen identiteit." Volgens mentink heeft IWP een be leid waarbij de dochtermaatschappij en zeer zelfstandig opereren. „De con cernstaf is heel klein." Toch voorziet Mentink ook nieuwe groeimogelijkhe den door de binding aan het Ierse be drijf. „We zijn niet zo sterk vertegen- wooordigd op de Engelse en Ierse markt. Via IWP zal de toegang tot die landen beter worden. Daarop baseer ik ook de verwachting dat na de fusie de werkgelegenheid verder groeit." De produkten van beide bedrijven zou den elkaar goed aanvullen. IWP had vorig jaar een omzet van 250 miljoen gulden en een winst van 22 miljoen gulden. Het concern heeft 1700 men sen in dienst. Mentink typeert zijn bedrijf als een onderneming in ontwikkeling. Omzet en resultaten vertonen een groeiende lijn. Vorig jaar zou de omzet ongeveer 125 miljoen hebben bedragen. Het re sultaat na belastingen kwam uit op zo'n tien miljoen gulden. Bij de bedrij ven van Levendaal beheer werken zo'n 350 mensen. Het grootste deel daar van bij de produktiebedrijf in het Bra bantse Vlijmen. Koninklijke Sanders is dan ook ai lang niet meer hetzelfde bedrijf dat in 1851 werd opgericht door apotheker Sanders. Die maakte naam met onder andere de Ossengalzeep die nog altijd, met andere traditionele produkten als karnemelkzeep- en lotion, tot het as sortiment behoort. Het bedrijf was tot half jaren zestig gevestigd aan het Le vendaal in de Leidse binnenstad, de produktie werd toen naar Brabant ver plaatst. Het hoofdkantoor zit nog wel in Leiden. Het bedrijf was tot kort na de oorlog in handen van de erven Sanders. Toen nam de toenmalige directeur P. de Jong de toenmalige zeepfabriek over. De Jong woont al jaren in Nice, maar is statutair nog altijd directeur van Ko ninklijke Sanders en als zodanig nog steeds nauw met het bedrijf betrok ken. De aandelen van Levendaal beheer waren ondergebracht bij de op Curgao gevstigde PLA Company. Volgens Mentink is dat bedrijf al jaren geen be zit meer van De Jong. Die zou de aan delen hebben overgedaan aan een groep van Zwitserse beleggers. Het di vidend werd jaarlijks naar de Antillen overgemaakt. De aandeelhouders hiel den zich zolang de resultaten tot te vredenheid stemden op afstand. De contacten liepen via een trustkantoor. De afgelopen tijd moeten ze te kennen hebben gegeven van hun bezit af te willen. Dat leidde uiteindelijk tot de intensievere contacten met IWP leidde en de acceptatie van het bod. De voorgestelde aandelenruil voor ziet overigens 'slechts' in een 75 pro- centsbelang met een tegenwaarde van ruim 100 miljoen gulden, de resteren de 25 procent zijn ondergebracht bij een bankenconsortium onder leiding van Mees Pierson. Naar verwachting worden die stukken uiteindelijk ge plaatst tiij Britse en Ierse institutionele Open huis Les Chantarels Hazerswoude hazerswoude rudolf kleun Zacht klinkt kerstmuziek, zoet geuren dennenaalden en warm branden kaarsen bij Les Chan tarels in Hazerswoude.* Terwijl buiten de kilte van de herfst heerst is bij de groothandel in delicatessen en buitenlandse vleeswaren het kerstseizoen in volle gang. „Op dat punt merken wij maar weinig van de recessie. De vraag naar kerstpakketten is on verminderd. Kennelijk is het toch een verworvenheid waar niet aan wordt getornd." Dat zegt commercieel mana ger E. Snijders van het Hazers- woudse bedrijf. Bij de keus van de produkten is volgens hem de kleur erg belangrijk. „Er is een ontwikkeling naar kerstpakket ten waarvan de inhoud qua kleur op elkaar is afgestemd. Paarse, rode of blauwe verpak kingen, daar haken wij ook op Les Chantarels hield afgelo pen zondag en maandag open huis hield. Alleen al op zondag maakten 500 mensen van die gelegenheid gebruik. Het idee om - voor het eerst - op deze manier de poorten voor afne mers en andere belangstellen den te openen ontstond vorig jaar bij de viering van het twin tigjarig bestaan van de onder neming. De een droomde altijd af van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te v;orden. Vandaag: Barbara Wojtkowska van Trojka Design, bureau voor architectuur en vormgeving in Leiden. „Ik ben in 1982 als architectonisch vormge ver afgestudeerd aan de kunstacademie van Krakow in Polen. De staat van beleg was toen afgekondigd en het was een moeilijke tijd voor kunstenaars in Polen. Dat was de aanleiding om naar Nederland.te gaan. Als een aanvulling op mijn Poolse opleiding heb ik hier binnenhuisarchitectuur gestu deerd aan de Rietveld Academie. Om bij te verdienen ben ik toen, samen met mijn man, begonnen met het ontwerpen en ma ken van sieraden. Dat was echt een succes en bovendien goed te combineren met een studie. Voor een Amsterdamse groothandel maakten we twee keer per jaar een nieuwe collectie. We probeerden daarin steeds bij zondere materialen te verwerken, de laatste keer was dat papiermaché. Het was in feite gemakkelijk werken, steeds voor één vaste opdrachtgever. Maar op een gegeven mo ment word je dat toch moe. Na het afronden van de studie ben ik me gaan richten op presentaties voor architec ten. Daarvoor maakte ik dan perspectief-te- keningen van projecten. Ook heb ik zelf ar chitectonische ontwerpen gemaakt. Maar helaas is het moeilijk die in Nederland ook uitgevoerd te krijgen. Verder heb ik illustra ties en muurschilderingen gemaakt. Het is altijd een wens van mij geweest meubels te ontwerpen en ook te laten maken. Maar het vervaardigen van prototypen van meubels is in Nederland verschrikkelijk duur. Je moet dan in feite al een serie laten maken. Vandaar dat ik op een gegeven moment het idee heb opgevat design-spullen en eventueel ook meubels te laten maken in Polen. Daar is het nog betaalbaar om op ambachtelijke wijze prototypes te laten ma ken. Ook de produktie is er veel goedkoper. De economie groeit enorm snel en er is daardoor heel veel mogelijk. Het land is in korte tijd in feite onderdeel van Europa ge worden. Maar er is nog maar weinig design in Polen, terwijl er wel een enorme vraag naar bijzondere meubels en gebruiksvoor werpen is. Omdat ik op een gegeven mo ment merkte dat mijn kennis op het gebied van onder andere marketing te kort schoot ben ik bij de stichting Werkgelegenheid Lei den cursussen gaan volgen. Daar heb ik veel aan gehad. Afgelopen zomer ben ik al een tijd naar Polen geweest om daar te werken. Dat heeft ook een behoorlijk aantal opdrachten opge leverd. Ik heb het voordeel dat ik het land ken en de taal spreek, maar bovendien ook een Nederlandse ontwerp-opleiding heb. Binnenkort ga ik weer voor een paar maan den naar Polen, naar Kraków. Die stad ken Behalve Les Chantarels zelf, presenteerde zich ook een groot aantal toeleveranciers. Van Itali aanse worstmakers en Belgische patébakkers tot de Franse pro ducenten van vishapjes en van chocolade mousse. Duidelijk blijkt in elk geval dat het oeuvre van Les Chantarels de afgelopen paar jaar een grote vlucht heeft genomen. De trend van dit mo ment wordt volgens Snijders met name bepaald door 'trai- teur-achtige' produkten. „Denk maar aan verse kant-en-klare gerechten als lasagne die je al leen nog madr hoeft op te war men in de magnetron." Iro nisch genoeg komen net als de patés deze gerechten vooral uit België. De Belgen zijn nu een maal heel goed in deze produk ten." Ontwikkeling Hoewel Les Chantarels zelf niet produceert, is het wel nauw be trokken bij de ontwikkeling van nieuwe specialiteiten. Speciaal voor Nederland werd een sin terklaaspaté ontwikkeld, met speculaaskruiden. „Sinterklaas is nu eenmaal een typisch Ne derlands feest." Andere gele- genheidsprodukten zijn een pa té in de vorm van een kerststal, primeurgerechten waarmee wordt ingespeeld op de Beaujo- lais Primeur die deze maand weer wordt gepresenteerd en een Barcelona-paté naar aanlei ding van een binnenkort te houden Spanje-week. Met der gelijke activiteiten ondersteunt Les 'Chantarels zijn afnemers. Dat gebeurt ook door het opzet ten van een eigen cursuspro gramma, waar winkelpersoneel leert hoe de produkten moeten worden behandeld. Het Hazerswoudse bedrijf werd in 1972 opgericht door Jan Scholtes, zoon van de oprichter van de gelijknamige vleeswa- renfabriek. Het bedrijf begon puur als groothandel in exclu sieve buitenlandse vleeswaren. Een markt die sindsdien enorm is gegroeid. Bij Les Chantarels werken nu 35 mensen, die jaar lijks voor 25 miljoen gulden omzetten. Sinds 1989 is het be drijf onderdeel van het Britse Hillsdown concern. Het assorti ment omvat overigens niet al leen exclusieve vleeswaren. „Ongeveer de helft van de om zet wordt bepaald door 'gewo ne' vleeswaren", zegt Snijders. Commercieel manager E. Snijders van Les Chantarel bij een rek met droge worsten zoals dat te zien was op de open dagen van de Hazerswoudse groothandel in delicatessen. foto loekzuiderduyn zakelijk Nieuw ABC is uit HAARLEM - De 41ste editie van het ABC voor Handel en Industrie is verschenen. Deze bedrijvengid sen bevatten gegevens over meer dan 2^.000 ondernemingen op het gebied van de industrie en im port/groothandel in Nederland. Het naslagwerk telt ruim 4400 pagina's en heeft een overzicht met daarin duizenden merknamen plus de daarbij behorende leverancier(s). Voor informatie kan worden gebeld met de uitgeverij ABC voor Handel en Industrie in Haarlem, telefoon 023-319031 ik, daar heb ik altijd gewoond en gewerkt. Het is ook een van de mooiste steden van het land. Tegelijk wil ik ook contact houden met mijn Nederlandse opdrachtgevers, want ik wil ook graag hier blijven werken. Of ik me definitief in Polen wil vestigen, weet ik nog niet. Het is in elk geval heel spannend, ook om het te combineren met het leven met mijn man en kinderen. Ik heb nooit de behoefte gehad om in dienst te treden bij een bureau. Dan word je toch vastgelegd op een bepaald specialis me. Nu kan ik alles doen, zonder beperkin gen. In Polen is het juist een voordeel als je in veel disciplines actief ben. Voor Poolse bedrijven heb ik verpakkingen ontworpen, maar ook stands voor beurzen. In Neder land is die combinatie ondenkbaar, daar zijn gespecialiseerde bureaus voor. Maar persoonlijk vind Ik dat je als zelfstandig on dernemer flexibel moet zijn en alle moge lijkheden open moet kunnen houden." Trojka Design is bereikbaar via 071- 126992. tekst: rudolf kleun foto: hielco kuipers leiden bekendmaking van de winnaar is op 22 november. De prijs is ingesteld om de herinnering levend te houden aan de legendarische weduwe La Veuve Clicquot Ponsardin. Zij was in 1805 op 27-jarige leef tijd een respect afdwingende zakenvrouw die een champag nehuis tot grote bloei bracht. Haar sprankelende wijnen ver leidden het Russische hof. Het champagnehuis bezit nu 350 hectare van de beste Franse wijngaarden. Volgens madam Clicquot bestond er maar één kwaliteit: de allerbeste. De naar haar genoemde onderscheiding werd in Nederland voor het eerst verleend in 1981 aan Lenie de Beus, directeur Wegtanker Maatschappij. Een brochure met vragenlijst is op te vragen bij mevrouw D. Beermann-Hendriks, bureau Zakenvrouw van het laar, tele foonnummer 023-319595. Fax! 311690. Voor de dertiende keer wordt de Zakenvrouw van het Jaar geko zen. De organisatie van deze Prix Veuve Clicquot is in han den van het Haarlemse bureau International Marques en De* Telegraaf. Doel van de verkie-. zing is het vrouwelijk manage ment te stimuleren. De onder scheiding wordt toegekend aan een ondernemende vrouw die in een reeks van jaren heeft be wezen in staat te zijn tot een goede bedrijfsvoering. Zowel in financieel-economisch als maatschappelijk opzicht. De jury wordt gevormd door vertegenwoordigers uit bedrijfs leven, organisaties en politiek. Onder anderen staatssecretaris Yvonne van Rooy, J. Kamminga en A. Rinnooy Kan buigen zich over de kandidaten. Onderne mers en personeelsleden die ie mand voor willen dragen kun nen dat doen tot 24 oktober. De TEEKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk Juridische ondersteuning van ondernemingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. leiderdorp Leiden Mr. Dr. M. Teekens Mr. M. Teekens jr. Mr. E. Schenkius Mr. R. J. H. von der Wart Mr. J. A. I. van Gooi Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel. 071 -41 30 21, fax 071 - 41 06 84 Mr. J. F. longelaar Mr. C. van Oosten Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 071-32 27 38, fax 071 -32 14 21 Internationale associatie van advokaten in de EG

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21