Bij Hortus ruim veertig banen weg 'Geen salaris maar beurs voor jonge onderzoekers' Randstad Boeing erkent dat constructie motorophanging niet deugde Ministerie vreest tekort aan kerstbomenhandelaren niet Regionale teletekst op de kabel WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 CHEF WILLEM SflERDIJK. 071-356439. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER 10 Universiteiten willen af van wachtgeld utrecht/leiden Assistenten in opleiding (aio's en oio's) aan de universiteit j moeten de status van student krijgen. In plaats van een salaris ontvangen de promovendi dan J een beurs die gedurende vier jaar zo'n 2600 gulden per maand bedraagt. Maar als ze zijn gepromoveerd en geen werk kunnen vinden, hebben ze geen recht op een wachtgelduit kering. Dat bespaart de univer siteiten geld. Dit voorstel doen de vereniging van universiteiten VSNU en de onderzoeksorgani satie NWO binnenkort aan mi nister Ritzen van onderwijs. Het aio-stelsel bestaat sinds 1986: talentvolle afgestudeerden krijgen gedurende vier jaar een professionele opleiding tot on derzoeker die zij moeten afslui ten met een promotie. Aio's hebben een laag salaris - 1900 gulden bruto in het eerste jaar oplopend tot zo'n 3500 gulden in het vierde - en zijn na vier jaar niet verzekerd van een baan aan de universiteit. Het stelsel is in het leven geroepen om het personeelsbestand van de universiteiten flexibeler en goedkoper te maken. Aio's ver-. dienen immers weinig geld ter wijl ze wel een deel van hun tijd aan wetenschappelijk onderwijs besteden. Buitenland Een werkgroep van de VSNU zoekt sinds december naar een oplossing voor de wachtgelduit gaven voor aio's. Sinds de uni versiteiten van de minister een vast bedrag krijgen waarvan zij alle ontslaguitkeringen moeten betalen, is het in hun voordeel ontslagen te voorkomen. Zolang wordt afgezien van groot scheepse reorganisaties lukt dat wel. Maar de aio's hebben een beperkte aanstelling, alleen be doeld voor het voltooien van hun proefschift. Als die aanstel ling na vier jaar is afgelopen, hebben zij volgens het huidige stelsel recht op een wachtgeld uitkering. Alle aio's die na hun promotie geen baan kunnen vinden, drukken daardoor op het wachtgeldbudget van de universiteiten, In Leiden had den 130 aio's aan het begin van de zomer recht op wachtgeld. Ruim 570 aio's zijn nog aan hun proefschrift bezig. Volgens de VSNU-werkgroep zijn er nog wel meer redenen om de aio's de studentenstatus te geven. Zo zou dat in het bui tenland vanzelfsprekend zijn. Bovendien beginnen de aio's door de kortere studieduur steeds jonger en met minder er varing aan hun promotie, waar door ze nog erg veel begeleiding nodig hebben, aldus de VSNU. Minister Ritzen heeft steeds laten weten geen reden te zien het stelsel te veranderen. Ook de aio's zelf voelen er niets voor, omdat zij het gevoel heb ben dat hun status dan nog la ger wordt dan nu al het geval is. Zij strijden juist al jaren voor een hogere status en hoger loon. Banen Aio aan de Leidse universiteit, Roland Bal, secretaris van het Leids Aio Overleg, is dan ook niet blij met het advies van de VSNU/NWO. „Ze zouden zich druk moeten maken over banen voor gepromoveerde aio's in plaats van het stelsel overhoop te halen. Die banen zouden een echte oplossing voor het wacht geldprobleem zijn." Bal stelt dat het VSNU-NWO- voorstel de universiteit in feite een dubbele bezuiniging ople- Dierlijke organen geen oplossing vert. „Behalve de wachtgelden moeten betalen. Daarmee val- hoeft de universiteit dan ook len een hoop van onze huidige geen belastingen en premies rechten als universiteitswerkne- meer af te dragen voor onder mers weg en worden onze kos- meer ziektekosten en pensioe- ten veel hoger. Wij zijn nu werk- nen. Die zullen we dus zelf nemers van de universiteit en donortekort leiden. anp willen ook als zodanig worden tenschap. En dat vergeet men behandeld met dezelfde rech- nog wel eens. Dat aio's in het ten en plichten." buitenland ook een studenten- Aio's promoveren niet alleen status zouden hebben, is maar voor zichzelf, nee, het betekent ten dele waar: dat is lang niet ook een stimulans voor de we- overal zo." Transplantaties van dierlijke or ganen kunnen wellicht in de toekomst helpen het donorte kort op te lossen. Maar voorlo pig is dit niet de oplossing voor het probleem. Dat zei directeur B. Cohen van Eurotransplant woensdag tijdens de opening van het congres 'Society and Transplantion'. Eurotransplant bemiddelt en coördineert de uitwisseling van donororganen in de Benelux, Duitsland en Oostenrijk. Volgens Cohen moet de tech niek van de zogeheten xe- notranplantaties eerst verder worden ontwikkeld. „Bijvoor beeld om de afstotingsreacties van het menselijk lichaam op dierlijke organen in te dammen. Bovendien moet je de langzaam groeiende acceptatie van deze techniek door het publiek niet forceren", aldus Cohen. Het aantal bij Eurotransplant geregistreerde wachtenden voor een harttransplantie steeg van 1113 in 1990 tot 1407 eind 1992. In Nederland is dat aantal nu 26. Voor niertransplantatie steeg het aantal wachtenden in twee jaar van 10.420 tot 11.217. Volgens schattingen van Euro transplant zullen in het jaar 2000 ruim 20.000 mensen voor niertransplantaties op de wachtlijst staan. Professor Schermers commandeur leiden Prof. mr. H.G. Schermers heeft onlangs een hoge ko ninklijke onderscheiding ontvangen. Hij werd benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Uit handen van staatssecretaris Simons (onderwijs) ontving hij de bijbehorende versierselen. Schermers nam afgelopen vrijdag afscheid als hoogleraar 'recht der internationale organisaties'. Aansluitend aanvaardde hij de Van Asbeck leerstoel voor de Europese Be scherming van de Rechten van de Mens. De Van Asbeck leer stoel is genoemd naar de eerste Nederlandse rechter in het Eu ropese Hof voor de Rechten van de Mens. Van Asbeck was ook degene waarbij Schermers zijn proefschrift in 1957 moest verde digen. De Leidse hoogleraar hoopt dat zijn,nieuwe leerstoel meer mogelijkheden biedt om inzicht te geven op vraagstukken over de mensenrechten. Faculteitsbestuur: geen ontslagen vervolg voorpagina De vertegenwoordiger van Boeing zal tijdens de hoorzitting over het ongeluk in de Bijlmer erkennen dat de con structie van de motorophanging niet deugde. De vliegtuigbouwer zal zich daarbij vermoedelijk op overmacht be roepen. Aanvankelijk had Boeing alle schuld van de hand gewezen. Uit tests van Boeing na de ramp bleek echter dat de breekbouten wel degelijk zwak ke punten bevatten. Boeing heeft in middels, zoals bekend, een ingrijpende aanpassing van de motorophanging van alle 747's gelast. Dat komt feitelijk neer op een schuldbekentenis. Dankzij de nieuwe motorophanging is het voortaan uitgesloten dat de motoren tijdens de vlucht van het vliegtuig val len. El Al lijkt dus de dans te ontspringen, hoewel er bij de onderzoekers twijfels blijven bestaan over de onderhouds- procedures bij El Al. Boeing wil El Al, een belangrijke klant, echter niet voor de schenen schoppen. El Al heeft in middels van de vliegtuigbouwer een brief gekregen waarin staat dat het on derhoud bij de luchtvaartmaatschappij voldoende is. Vermoedelijk zal op de hoorzitting El Al daar stevig over on dervraagd worden. Door de brief van Boeing heeft de Raad echter geen poot om op te staan. Over de toedracht van de ramp kan geconcludeerd worden dat naar alle waarschijnlijkheid er tijdens de klim van de jumbo eerst een bout van de rechterbinnenmotor is afgebroken. Daardoor is de rest van de ophanging overbelast geraakt. Vervolgens is een tweede bout gebroken. Daarop is een ophangoog door midden gescheurd en begaf vervolgens de complete ophan ging het. Een deel van het ophanghoog is teruggevonden. Uit onderzoek blijkt dat het is afgebroken door overbelas ting en niet door metaalmoeheid. Hier op berust de theorie van de onderzoe kers dat de oorzaak van de ramp een ondeugdelijke breekbout is. Volgens deskundigen is het moeilijk Boeing het voorval te verwijten. De technieken om de belasting op een breekbout te meten waren in de jaren zestig, vergeleken met vandaag, vrij primitief. Intussen zijn belastingspa tronen dankzij computersimulatie nauwkeuriger te meten. Het ontwerp en de certificatie van de motorophanging van de 747, zo blijkt, is gebaseerd op die van de oudere 707. Achteraf bekeken, zo stelt een andere deskundige, kun je je afvragen of dat verstandig was. Tot dan toe waren er echter geen idiote dingen met de 707 gebeurd. Boeing en de de FAA (de Amerikaanse RLD), die de 747 lucht waardig bevond, handelden indertijd naar beste weten, zo zal de Raad voor de Luchtvaart vermoedelijk conclude ren. Dat is de overmacht waar Boeing zich op kan beroepen. Een onvoorziene complicatie was dat de afgebroken motor in zijn val de rechterbuitenmotor meenam. Dat had gewoon niet mogen gebeuren. En om dat de motor niet volgens het boekje van het vliegtuig viel, raakten de voor- rand van de vleugel en diverse syste men zwaar beschadigd. Daardoor werd het vliegtuig op den duur onbestuur baar. Over de keuze van de gezagvoerder om op de Buitenveldertbaan (over het dichtbevolkte Amsterdam) te landen, en over de rol van de verkeersleiding op Schiphol, is veel gespeculeerd. In sommige kringen is het de gezagvoer der kwalijk genomen dat hij niet naar de Kaagbaan (over minder bevolkt ge bied) is gevlogen. De verkeersleiding, zo redeneren crititci, had het toestel naar het IJsselmeer moeten dirigeren toen men via de kustwacht hoorde dat er mogelijk een of meerdere motoren waren afgevallen. De Raad voor de Luchtvaart zal, zo meent de deskundige, aan de hand van het onderzoeksrapport tot andere con clusies komen. „Achteraf kun je stellen dat als de bemanning en de verkeers leiding alles hadden geweten wat wij na een jaar onderzoek te weten zijn ge komen, er wellicht anders gehandeld had kunnen worden. Je moet je echter bedenken dat de hele vlucht vanaf dat de motoren eraf vielen niet meer dan negen minuten in beslag nam. Noch de bemanning noch de verkeersleider wist precies hoe zwaar het toestel be schadigd was. En al hadden zij gewe ten dat de twee motoren eraf lagen, dan nog wisten zij niet hoe de vleugel ervoor stond." Ook de verkeersleiding valt niet veel kwalijk te nemen, aldus de deskundi gen. Er kwamen veel onduidelijke mel dingen binnen dat er iets van het toe stel was afgevallen. Toch zal de Raad voor de Luchtvaart een aantal aanbe velingen doen. Eén daarvan is een be tere training van verkeersleiders en vliegers op zulke uitzonderlijke situa ties. Ook zal een verbetering van het communicatieproces binnen de ver keersleiding worden voorgesteld. Als het aan de Raad ligt zal de Boeing 747 voortaan met camera's worden uitge rust, zodat de gezagvoerder kan zien in welke staat zijn motoren en vleugels verkeren. Leidse onderzoekers krijgen Shell Prijs leiden/rotterdam Het Rijksherbarium en de Hortus Botanicus in Leiden moeten gaan werken met een-derde van het huidige per soneelsbestand. Van de 17 wetenschappelijke medewer kers moeten er tien verdwijnen. Bij het ondersteunend personeel onder meer collectiebeheer sneuvelen 34 voltijdplaatsen van de 46 banen. leiden caroline van overbeeke Deze banen verdwijnen door natuurlijk verloop: gedwongen ontslagen worden vooralsnog uitgesloten. Dit blijkt uit het gis termiddag door het faculteits bestuur van Wiskunde en Na tuurwetenschappen (W&N) vastgestelde bezuinigingsplan. De faculteitsraad en het college van bestuur moeten dit plan nog goedkeuren. „Wij zijn helaas gedwongen dit te doen op grond van de ons opgelgegde bezuinigingen", al dus faculteitsdecaan prof. dr. G. Mulder. „In de rest van de fa culteit verdwijnen volgens ons voorstel 22 plaatsen van de we tenschappelijke staf en 30 plaat sen van het ondersteunend per soneel. Omdat dit via natuurlijk verloop moet gaan, - pensioen, vut, andere baan - zal deze in gekrompen personeelsterkte waarschijnlijk niet eerder darrin het jaar 2002 gestalte krijgen." Het Rijksherbarium/Hortus wordt in het bezuinigingsplan relatief zwaar getroffen, geeft Mulder toe. „Door alle bezuini gingen zijn we gedwongen te kiezen voor de minumumtaken van de faculteit: het afleveren van de onderzoekers die de maatschappij nodig heeft. Alle andere tAen kunnen we niet meer doen. De kwaliteit van het Rijksherbarium/Hortus staat niet ter discussie, maar de ons opgelegde bezuinigingen dwin gen ons onszelf te beperken tot die minimale taken. Het Rijks herbarium/Hortus doet uiter mate interessant onderzoek, maar heeft een te royale capaci teit voor de mogelijkheden die er zijn." Directeur prof. dr. P. Baas van het Herbarium/Hortus wilde nog niet reageren. „Eerst wil ik dat plan en de toelichting erop nauwkeurig bestuderen. Verder blijf ik optimistisch over onze toekomst; het plan gaat echt niet door!" De faculteitsraad van W&N vergadert op 28 oktober over het voorstel van het facultiets- bestuur. De Koninklijke Shell Prijs (30.000 gulden) gaat naar prof. C.W.J. Beenakker - hoogleraar theoretische na tuurkunde aan de Rijksuni versiteit Leiden - en zijn col lega's prof. H. van Houten en dr. B.J. Van Wees, met wie hij het onderzoek voltooide. De geleerden zijn actief op het gebied van de de meso- scopische fysica, een nieuwe wetenschap die nog maar 5 jaar oud is. Mesoscopisch betekent dat het onderwerp van onderzoek niet met het blote oog te zien is, maar ook weer niet zo klein is als een atoom. Het zit ertussenin. De wetenschappers heb ben een ontdekking gedaan waardoor computerchips nog veel kleiner kunnen wor den gemaakt. Hoe kleiner chips zijn, hoe sneller, dus hoe meer informatie er opge slagen kan worden. Volgens Beenakker kan het overigens nog wel 30 jaar du ren voordat de nieuwe wijs heid in de elektronica wordt toegepast. Intussen heeft het onderzoeksteam gezorgd dat Nederland een vooraan staande plaats inneemt op het relatief onbekende ter rein van de mesoscopische fysica. Welke theatervoorstellingen zijn er vanavond? Of: welke tandarts heeft dienst? Antwoord op derge lijke vragen kunnen regiobewoners voortaan via hun televisie krijgen. Zo'n 120.000 kabelaanslui tingen in Leiden, randgemeenten en de duin- en bollenstreek hebben vanaf vandaag een nieuw te- letekstkanaal op de buis, Streektekst genaamd. De kijker kan het kanaal vinden door eerst af te stemmen op de Kabelkrant. Met behulp van de teleteksttoets op de afstandsbediening, schakelt men door naar Streektekst Door het getal 100 in te toetsen, krijgt de kijker de inhoudsopgave, ter wijl er aparte pagina's zijn voor nieuws en sport, cultuur agenda, radio en tv, het vacature-jour naal, cursussen en gemeentelijke berichten. Ook biedt Streektekst commerciële pagina's met in formatie over auto's, huizen/interieur en audio- /video/computer/witgoed. Streektekst is op de kabel in de gemeenten Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Hille- gom, Lisse, Rijnsburg, Zoeterwoude, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Warmond en Sas- senheim. Het ministerie van landbouw zegt dat er dit jaar een tekort aan kerstbomen dreigt. Het gaat vooral om de grotere exempla ren. Verschillende handelaren uit de regio Leiden bevestigen dat beeld. Opvallend is echter dat sommige handelaren het te gendeel beweren. Er zou abso luut geen sprake zijn van een schaarste aan kerstbomen. Het officiële orgaan van het ministerie, Platform, meldt dat er een tekort komt „doordat be gin jaren tachtig te weinig aan plant heeft plaatsgevonden. Als gevolg van het tekort zullen de prijzen naar verwachting met 15 30 procent stijgen." Over tien jaar kan men echter vol gens prognoses een overschot verwachten van honderd pro cent. Dit zou zijn gebleken tij dens de Europese beurs voor kerstbomen en siergroen in het Deense Odense. Een woordvoerder van tuin centrum Ad van Nieuwland in Oegstgeest zegt dat het gesigna leerde tekort niet nieuw is. „Grote bomen zijn altijd al een probleem geweest. Er is meer vraag dan aanbod wat dat be treft." Bedrijfsleider J. Griffioen van het gelijknamige tuincen trum in Voorschoten bevestigt dat. „Vorig jaar was dat ook al zo. Bomen tussen de anderhal ve en. tweeënhalve meter gaan nog wel. Maar grotere bomen zijn bijna niet te vinden. En dat zijn juist de bomen die de men sen het liefst willen hebben." „Er is geen tekort", zegt M. Segaar van tuincentrum Segaar in Voorschoten. „We importe ren zelf uit het Sauerland en ik heb alles al rond voor dit jaar. Dat was geen enkel probleem. Het zou kunnen dat er door sommige handelaren bewust een schaarste wordt veronder steld waardoor de prijs wordt De verkoop van kerstbomen is nog lang niet begonnen, maar nu al wordt er driftig gespeculeerd over een dreigend tekort foto archief opgeschroefd." De woordvoerder van tuin centrum De Bloemenpot heeft zijn kerstbomen in Nederland besteld. „En dat was absoluut geen probleem. Het ministerie van landbouw moet maar eens beter rondkijken." Een woord voerder van tuincentrum Over- vecht in Lisse heeft nog een an dere kijk op de zaak: „De vraag naar echte kerstbomen wordt minder. De mensen kopen steeds vaker een kunstboompje uit milieu-overwegingen. Voor telers wordt het dan ook minder aantrekkelijk om zich met kerst bomen bezig te houden. En de wetgeving wordt overal stren ger, je mag niet zomaar meer kappen. Ik kan er nog wel aan komen. aan de bomen die ik wil hebben, maar het wordt steeds moeilijker."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19