Belastingen Rijnwoude stijgen fors Voor een postzegel langs flessen met drank 'Bibliotheek bij ons wellicht goedkoper uit' Regio Inwoners Oud Ade: aannemer moet weg WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 CHEF* GERT VISSER. P Verkeerde pagina Door een pijnlijk misver stand is gisteren de pagina Rijn- en Veenstreek van maandag in de krant opge nomen. Vandaag trachten wij die fout enigszins te herstellen met een extra pa gina met nieuws uit de Rijn- en Veenstreek. Onze excuses voor het ongerief, de redactie. Alkemade pakt 'schudden en trillen' op Noordeinde aan ALKEMADE De gemeente Alkemade gaat het verhoogde kruisingsvlak op de hoek van het Noordeinde en het Noordplein in Roelo- farendsveen aanpassen om de overlast voor omwonenden te verminderen. Vooral voor de fa milie Van der Geest is de snel heidsremmer die enkele maan den geleden voor hun woning is aangebracht, een doorn in het oog. 'Scheurende' personenau to's en de passerende vrachtau to's veroorzaken vooral in de avond- en vroege ochtenduren overlast in de vorm van 'dreu nen, trillen en schudden'. De werkgroep verkeerszaken van de gemeente Alkemade vindt de klachten terecht en vreest dat de trillingen schade aan de wo ning van Van der Geest kan ver oorzaken. De drempel voor het huis van Achterweg 2 in Nieuwe Wete ring wordt weer verder 'uitge vlakt'. De bewoners ondervin den nog steeds hinder van de drempel voor hun huis. Diverse keren is de drempel al verlaagd, maar nog steeds hebben de be-' woners last van herrie en ge luidsoverlast. De werkgroep ver keerszaken is van mening dat er alleen maar een einde kan ko men aan de overlast als de drempel wordt verwijderd. Daarvoor in de plaats zou er een wegversmalling in de vorm van een sluis kunnen worden aangebracht. B en W voelen hier niet veel voor. Op de Noordveenweg in Nieuwe Wetering wordt een sluis aangebracht. B en W stem men niet in met het advies van de verkeerswerkgroep om er een drempel aan te leggen. - Burgemeester en wethouders jy stellen het volgende voor: de rioolrechten moeten met 31 procent omhoog, de reinigings- rechten (voor particulieren) met tl 14 procent. Bedrijven die hun afval laten ophalen door de ge- Q- meen te gaan daarvoor volgend v jaar 48 procent meer betalen. De hondenbelasting stijgt met 25 procent en de begrafenis- rechten met 50 procent. p Voor de forse verhogingen n dragen B en W verschillende re denen aan. Bij de rioolrechten e was al eerder afgesproken dat p het tarief in 1994 90 procent van g de kosten moet dekken. Dit jaar is het dekkingspercentage nog i s. 80. Daarbij komt dat de kosten SJ van de riolering naar verwach- Si ting volgend jaar bijna 230.000 k gulden stijgen. Om bij die kos- w tenstijging op de gewenste dek- king te komen, moet het tarief met 31 procent omhoog. Het ta- rief dat de Rijnwoudenaren straks betalen varieert van 147 gulden voor huishoudens die per jaar minder dan 100 kuub water gebruiken, tot 905 gulden voor wie meer dan 300 kuub verbruikt. De reinigingsrechten moeten volgend jaar 100 procent kos tendekkend worden. Dit jaar is 1 dat nog 90 procent. Tel daarbij J op een geringe kostenstijging en het tarief moet met 14 procent omhoog. Ondernemingen moe- ten fors meer betalen (plus 48 D procent) omdat steeds minder u bedrijven gebruik maken van de Jj diensten van de gemeente. Een- al Twee jaar cel g geëist tegen Alphense dief E ALPHEN AAN DEN RUN le LOMAN LEEFMANS E v\ Twee jaar cel waarvan zes d maanden voorwaardelijk. Dat b werd gistermiddag bij de Haag- e se rechtbank geëist tegen een d 32-jarige, verslaafde man uit Al- d phen aan den Rijn die ervan wordt verdacht een grote reeks n winkeldiefstallen in zijn woon- b plaats te hebben gepleegd. De Ie man ontkende het grootste deel d van de hem voorgeworpen da- 73 den. w Officier van justitie Slits som- de een lange rij van data, dief- stallen en winkels op waar de z' man het laatste half jaar actief a was. Hij zou auto-inbraken j' hebben gepleegd, twee maal hebben geprobeerd drogisterij- i artikelen te verdonkeremanen en bij diverse warenhuizen broeken gestolen. Daarbij had hij een keer twee beveiligheids- w beambten die hem op heter daad betrapten met een mes v' bedreigd. De Alphenaar stond tevens - terecht voor een poging tot w brandstichting in een kelderbox i aan de Eikenlaan. Bij de politie had de verdachte alles bekend, i maar op de zitting liet hij via zijn tolk weten dat er vanwege taalproblemen diverse misver- D standen waren ontstaan. Wel - liet hij weten dat de politie hem een aantal zaken in de schoe- nen probeerde te schuiven waarvan hij zich niets kon her- 3 inneren. Eerder had de Alphenaar voor hetzelfde soort vergrijpen acht E weken vastgezeten en trokken J* CAD en de reclassering hun handen van hem af. „De kans is j levensgroot dat hij in de toe komst op dezelfde manier door- Iq gaat als er niet nu een dam wordt opgeworpen", aldus Slits die twee jaar cel een passende straf vond. De raadsman van de verslaaf de voerde aan dat juist door het g slechte taalbegrip en het feit dat rï de man geen werk of vaste ver blijfplaats had, de situatie zo erg J was geworden. Hij stelde een 4 voorwaardelijke straf voor. Pre- y. sident Verhey van de Haagse rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. OUD ADE MARIETA KROFT Het bedrijf DB Bouw BV van J. Volwater aan de Zuidzijderweg 4 in Oud Ade mag, als het aan de omwonenden ligt, niet uit breiden. Het bedrijf veroorzaakt te veel herrie en het verkeer van en naar het pand maakt de weg onveilig. Dat wordt alleen maar erger als Volwater uitbreidt. Het bedrijf hoort op een industrie terrein thuis, betogen de buren. Omwonenden T. Wurzer en J. Borst mochten hun bezwaren tegen de afgifte van een bouw vergunning gisteravond voor de raadscommissie ruimtelijke or dening toelichten. Beiden be weren in hun bezwaarschrift dat het huidige bedrijf illegaal is. Destijds is er een vergunning afgegeven voor een land- bouwschuur. Daar hadden ze niets op tegen. „Er werd echter bijna direct een aannemersbe drijf gevestigd met een machi nale werkplaats waarvoor tot op heden geen vergunningen zijn verleend", schrijft Wurzen in zijn bezwaarschrift. Borst ver moedt dat de uitbreiding van het bedrijf tot doel heeft om een illegaal pand te legaliseren. De buren zeggen last te heb ben van de vijf zes bedrijfs- busjes die regelmatig het bedrijf bezoeken om materiaal op te halen, de vrachtwagens die re gelmatig af- en aanvoeren en de personenauto's van klanten en personeel. „Dit alles over een smalle weg waar twee auto's el kaar niet kunnen passeren en waar bovendien weinig parkeer ruimte is", schrijven Wurzen en Borst. „Het geluid van de tim merfabriek maakt het voor ons niet aantrekkelijk om buiten te gaan zitten. Ook het gebouw zelf geeft overlast doordat het gemaakt is van stalen dam- wandplaat. Bovendien staat het vlakbij de rijksweg A4 en fun geert het als klankbord." Wur zen verzoekt de gemeente om geluidsmetingen te verrichten. Borst wijst in zijn bezwaar schrift ook nog op het uiterlijk van het bedrijfspand. „Her hek werk om het gebouw doet je eerder denken aan een gevan genis dan aan een stuk land schap met bos, weide, sloten en plassen." Hoofd ruimtelijke ordening A. de Kok van de gemeente Alke made beaamt dat het bedrijf destijds een bouwvergunning heeft gekregen voor slechts een landbouwschuur. Het bedrijf viel toen nog onder de gemeen te Woubrugge. „Woubrugge heeft het jarenlang gedoogd dat er zich aannemersactiviteiten ontwikkelden. Wij kunnen nu, na zoveel jaren, niet ineens wel gaan optreden." Ook beschikt het bedrijf nog niet over de be nodigde hinderwetvergunning. „Maar daar zijn wij wel mee be zig", zegt De Kok. „Maar zo zijn er nog veel meer bedrijven die nog geen hinderwetvergunning hebben." Een woordvoerder van het bedrijf wilde nog niet reageren op de bezwaren." De commis sie ruimtelijke ordening was gisteravond verdeeld. B en W nemen waarschijnlijk volgende week dinsdag een besluit. Kinderopvang maand later open vrijwilligers deze week de laatste hand aan de inrichting van twee lokalen in basisschool De Schakel waarin het dagver blijf is ondergebracht. De open dag die voor afgelo pen zaterdag op de rol stond, is verschoven naar aanstaande za terdag. Belangstellenden zijn welkom tussen tien en drie uur aan de Grlede 22. Kinderdagverblijf Snoopy in Leimuiden gaat pas op 1 no vember open. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het parti culiere kinderdagverblijf giste ren de deuren zou openen. „Om organisatorische redenen was dat niet haalbaar", zegt ei genares Jolanda van As. Va Van As legt samen met 20 B en W onderzoeken of loket in slijterij wel is toegestaan De inwoners van Rijnwoude gaan de benarde financiële positie van hun gemeente volgend jaar in hun portemon- - nee voelen. Alle gemeentelijke heffingen worden in 1994 opgetrokken. Een gemiddeld gezin gaat dit al snel meer dan 100 gulden per jaar kosten. Voor bedrijven stijgen de kosten nog sterker. De toekomst van het postagent schap in Langeraar is onzeker. Tot ergernis van de midden stand en de inwoners van het dorp. De discussie draait om de vraag of het wel is toegestaan een PTT-kantoor in een slijterij te houden. Dit zou wel eens in strijd kunnen zijn met de Drank- en Horecawet. B en W van Ter Aar onderzoeken deze zaak. De discussie is enkele weken geleden op gang gebracht door het PAK-raadslid A. van Deude- kom. Hij vroeg zich in de raads vergadering af of het toegestaan is dat klanten eerst door een slijterij worden geleid voordat ze bij het PTT-loket aankomen. Het raadslid baseert deze vraag op een artikel uit de Drank- en Horecawet, dat iedere slijter verbiedt jongeren onder de 16 jaar zonder oudere begeleider toe te laten 'in die onderdelen van de inrichting, waarin alco holhoudende drank wordt ver strekt'. Van Deudekom zegt 'via via' door Omwonenden op het artikel gewezen te zijn. Hij licht zijn bezwaren toe: „We moeten de PTT natuurlijk erkentelijk zijn voor de moeite die ze heb ben gedaan om het postkantoor voor Langeraar te behouden. Maar de zaak is onzorgvuldig afgehandeld. De PTT is welis waar geen staatsbedrijf meer, maar ik vind het toch dubieus om in een tijd, waarin de over heid actie voert tegen drank misbruik, het postkantoor uit gerekend ift een slijterij te vesti gen." Een bezoek aan het omstre den postkantoor tegenover de Langeraarse kerk levert geen schokkend beeld op van de jeugd die vrolijk fluitend postze gels gaat halen, om even later lallend het pand weer te verla ten. De klanten moeten inder daad door de slijterij lopen om het postagentschap te bereiken. Maar dat moeten ze ook als ze iets willen kopen in het winkel tje met speelgoed en cosmeti- ca-artikelen, dat zich tussen slijterij en postkantoor bevindt. „Een postkantoor in een slijterij is een wat rare combinatie. Om bij het postagentschap in Langeraar te kunnen komen, moeten de klanten eerst door een slijterij. Volgens strijd met de Drank- en Horecawet Maar het is duidelijk dat nie mand hier wakker van ligt", merken diverse klanten op. Blij De Langeraarders zijn over het algemeen erg blij dat het dorp een eigen postagenstschap heeft kunnen behouden. Toen de vorige beheerster C. Otto- Huigsloot aankondigde te stop pen met haar werk, leek het er even op dat de inwoners voort aan voor postzegels en geld naar het vijf kilometer verderop gelegen postkantoor in Ter Aar zouden moeten. De huidige beheerder van het postagentschap, supermarkt houder F. Verbeek, is erg ver baasd over de commotie. Toen Co Otto enkele maanden gele den te kennen gaf er mee te wil len stoppen, besloot hij 'in goed overleg met de PTT het post kantoor naar de slijterij te ver plaatsen. „In de supermarkt was geen plaats", legt Verbeek uit. „En de PTT voorzag geen problemen. Ook nu blijft ze vol houden dat ik me geen zorgen hoef te m^ken. Er zijn in Neder land wel meer postagentschap pen in slijterijen gevestigd." „Nee, de drankomzet is niet gestegen sinds de komst van het postkantoor", zegt Verbeek des gevraagd. „Ach. die slijterij is echt geen goudmijn, hoor. We hebben ongeveer dertig vaste klanten. Die kopen vooral jene ver." Co Otto is zichtbaar ver bolgen over de houding van raadslid Van Deudekom. „Bela chelijk", luidt haar oordeel. Over haar opvolger laat ze zich lovend uit: „Die jongen doet zo zijn best. Dankzij hem heeft Langeraar weer een goed lopen de supermarkt en als hij niet had aangeboden het postkan toor van me over te nemen, zat Langeraar nu zonder." Geen oordeel Ook voorzitter H. van lol van de Ondernemersvereniging raadslid A. van Deudekom is dat in FOTO BEN DE BRUYN Langeraar is geïrriteerd: „Je moet je natuurlijk aan de wet houden, maar dit is spijkers op laag water zoeken. Wij staan volledig achter Verbeek." Van Tol gelooft niet dat Van Deude kom door omwonenden van de slijterij op het gewraakte wets artikel is geattendeerd. „Volgens mij is hij ingelicht door een ambtenaar op het gemeente huis." PTT Midden-Nederland wil voorlopig geen oordeel uitspre ken over het gelijk of ongelijk van raadslid Van Deudekom. Een woordvoerder: „We hopen dat het om een storm in een glas water gaat." persoonshuishoudens betalen volgend jaar 335 gulden reini gingsrechten, meerpersoons- huishoudens 471 gulden. Voor het legen van een rolcontainer van 500 liter betaalt een bedrijf volgend jaar 1896 gulden. De hondenbelasting moet omhoog omdat er in de ge meente minder honden blijken te zijn dan waarop was gere kend: 880 in plaats van 1030. B en W vermoeden dat er nogal wat honden zijn waarvoor geen belasting wordt betaald. Zij kondigen voor volgend jaar ex tra controles aan. De eerste hond kost volgend jaar in Rijn woude 78 gulden, voor elke vol gende hond moet 117 gulden op tafel worden gelegd. De begrafenisrechten in Rijn woude zijn nu voor 50 procent kostendekkend. De gemeente streeft er naar over twee jaar op honderd procent te zitten. Dat betekent dat de tarieven zowel dit als volgend jaar met 50 pro cent omhoog gaan. Grafrecht voor een gewoon graf komt daarmee in 1994 op 1500 gul den voor 30 jaar. Daar komt dan nog eens zo'n 500 gulden bij voor het onderhoud van het graf. B en W hebben tot nu toe geen verhoging van de onroe- rend-goedbelasting voorgesteld. De benarde positie van de ge meente zou daar echter nog wel aanleiding toe kunnen geven. J. Matze (SGP/RPF) verklaarde twee weken geleden nog dat er volgens hem hoogstwaarschijn lijk niet te ontkomen valt aan verhoging van de OGB. Het complex dat over twee jaar op de hoek van de Burgemeester Bruins Slotsingel en de President Kennedylaan moet staan. Op de begane grond is plek voor een bibliotheek. TEKENING Complex in Ridderveld kan over twee jaar gereed zijn ALPHEN AAN DEN RUN Makelaar W. van der Ziel vindt niet dat wethouder G. Brussen-Leerdam (CDA- /cultuur) een doodzonde heeft begaan. Al is het wel slordig dat zij nooit serieus heeft gekeken naar de alternatieve huis vesting voor de bibliotheek in de wijk Ridderveld. Van der Ziel heeft dat alter natief in januari aan de wethouder voor gelegd. „Ik vind het een tikje slordig. Maar het is ook weer niet zo dat ik zeg: mevrouw, wat maak je nu voor een blun ders." Van. der Ziel, directeur van Koppes makelaardij en voorzitter van de Alphen se WD, werkt al enkele jaren aan een bouwplan voor de hoek van de Burge meester Bruins Slotsingel en de Presi dent Kennedylaan.'Het plan is een initia tief van Koppes en de stichting voor ge reformeerde bejaardenbehuizing SGBB. In het ontwerp zijn honderd bejaarden woningen en diverse 'facilitaire ruimtes' opgenomen. „Daarin is onder meer plaats voor een fysiotherapeut, de bloe- menman die nu op die plek zijn stalletje heeft en bijvoorbeeld een bibliotheek", verklaart de makelaar. Verhuizing van de bibliotheek naar het nieuw te bouwen complex zou een 1,75 miljoen kostende aanbouw aan De Bron overbodig maken. De bibliotheek zit nu nog in dat gemeen schapscentrum, maar is behoorlijk uit zijn jasje gegroeid. Half januari stapte Van der Ziel met zijn plannen naar de cultuurwethouder. „Ze was toen al erg ver met de onder handelingen met De Bron. Ze zei tegen me: praat er verder met niemand over, u hoort nog van me", herinnert de make laar zich. Maar hij hoorde niets, en zag tot zijn verbazing dat de gemeenteraad afgelopen donderdag moest besluiten over de aanbouw aan De Bron. Hij vroeg zijn partijgenoten of ze op de hoogte wa ren van zijn alternatief, maar die wisten van niets. Dat de wethouder het plan blijkbaar terzijde heeft gelegd, kan Van der Ziel overigens wel een beetje begrijpen. „In januari was het plan minder concreet dan het nu is. Toen was het slechts een schetsplan en hadden we nog geen ze kerheid van de financier." Nu zijn de plannen een stuk verder, heeft de finan cier definitief 'ja' gezegd, en heeft de ma kelaar zelfs bij de gemeente verzocht de benodigde grond te koop aan te bieden. „Als alle procedures normaal verlopen, kunnen we over een jaar gaan bouwen", verwacht hij. Het complex kan dan eind 1995 of hooguit begin 1996 gereed zijn. Of de gemeente echt goedkoper uit is wanneer de bibliotheek verhuist naar het complex van Van der Ziel, kan de make laar niet met zekerheid zeggen. „Ik ga er van uit dat ze wellicht bij ons goedkoper uit zijn. De investering van 1,75 miljoen hoeft de gemeente in ieder geval niet te doen. Bij ons kan het gebouw precies zo worden gemaakt als de bibliotheek het wil. En vervolgens gaan ze gewoon hu ren, net als in De Bron." Op het stadskantoor wordt inmiddels hard gerekend aan de voor- en nadelen van de alternatieve huisvesting. Binnen twee maanden moet duidelijk zijn of verhuizing van de bibliotheek een seri euze mogelijkheid is.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18