Verkeer uit centrum Oegstgeest Regio Zoeterwoude: meer geld voor onderhoud molens Oegstgeest houdt dit najaar eerste proef met burgerpanel Bewoners Buitenhof vrezen verkeer uit nieuwbouwwijk Wassenaarse bankdirecteur is zich van geen kwaad bewust Nieuwe riolering voor Vogelweide Oegstgeest krijgt grijze afvalbakken Zoeterwoudse partijen willen clubs zonder kantine ontzien WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071 -356413 Wassenaarder moet sportauto afnemen wassenaar» Een Wassenaarse autolief hebber heeft binnenkort de beschikking over twee peper dure auto's: een Jaguar van 70.000 gulden en een Mase- rati sportwagen van ruim 90.000 gulden. Dat is het ge volg van een uitspraak in een kort geding dat bij de Haagse rechtbank was aangespan nen door het Wassenaarse bedrijf CC Classics. Het Wassenaarse bedrijf is gespecialiseerd in klassieke dure sportauto's. De Was senaarder had een Maserati Merak SS (1977) besteld, maar weigerde de auto af te nemen omdat deze niet in orde zou zijn. Volgens CC Classics was de auto wel in orde, maar had de autolief hebber spijt gekregen van de aankoop. De man had in middels al een dure Jaguar gekocht. In het kort geding werd *door CC Classics een schade vergoeding van 25.000 gul den gëeist. Rechtbankpresi dent mr. B. Punt heeft de Wassenaarder nu echter ver plicht de Maserati alsnog af te nemen, inclusief rentever lies. Ook moet hij de kosten van het kort geding betalen. zoeterwoude brenda filippo Progressief Zoeterwoude en het CDA willen dat het ontwerp- welzijnsprogramma voor 1994 op het punt van de jeugdsport- subsidies wordt aangepast. Zij vinden het niet eerlijk dat arm lastige clubs evenveel subsidie moeten inleveren als verenigin gen die nog inkomsten derven uit bijvoorbeeld het kantinebe- heer. Dit bleek gisteravond tij dens een raadscommissieverga dering. In het welzijnsprogramma stelt de gemeente voor om de jeugdsportsubsidieregeling met gemiddeld vijftig procent terug te brengen. Voor de eerste vijftig jeugdleden krijgt een vereniging dan 7,50 gulden per persoon, en daarboven 2,50 gulden voor elk ander jeugdlid. Zo'zou de totale subsidie van de voetbalclub Meerburg dalen van 995 naar 515 gulden en van handbalvere niging Fairplay van 845 naar 400 gulden. Tijdens de hoorzitting op 24 augustus konden de verenigin gen commentaar leveren op het gemeentelijk voorstel. Voorzit ter H. Ammerlaan van IJsclub Zoeterwoude bracht toen de 'oneerlijkheid' van deze korting naar voren. Hij stelde voor om 'de kortingen in de jeugdsport te individualiseren'. Sportclubs lenstichting. Zoeterwoude heeft vier werkende molens. Drie er van zijn eigendom van de stich ting. Bierbrouwerij Heineken heeft de andere in bezit. Vanaf 1 januari 1990 kregen de eigenaren jaarlijks 1.750 gul den subsidie per werkende mo len. Gemiddeld kost een molen aan onderhoud echter 12.000 gulden per jaar. Het college constateert dat 'het onderhoud voor de eigenaren enorme be dragen vergt terwijl het nut van het in eigendom hebben van zo'n molen vrijwel nihil is'. De gemeente Zoeterwoude wil de subsidie voor onderhouds kosten voor molens - die nog steeds in bedrijf zijn - per 1 ja nuari 1994 opschroeven van 7.000 tot 10.000 gulden. Tijdens een commissievergadering stemden de aanwezige com missieleden van CDA, WD en Progressief Zoeterwoude gister avond in met deze verhoging. Met dit raadsvoorstel gaat het college van B en W in op een verzoek van de Rijnlandse Mo- Drijfzand op bouwterrein Oegstgeest oegstgeest De politie van Oegstgeest waarschuwt ouders voor drijfzand op het bouwterrein aan de Morsebellaan. Door de vele regen van de afgelopen tijd is het zand gevaarlijk geworden: kin deren zakken er gemakkelijk in weg. De politie kreeg gisteren een melding van iemand die al vijf kinderen heeft gered. Drie gewonden bij aanrijding oegstgeest Bij een aanrijding op de kruising Rijnzichtweg met de afrit van de rijksweg A44 in Oegstgeest zijn vannacht rond twee uur drie gewonden gevallen. Een 30-jarige man uit Den Haag kwam met grote snelheid van de A44 rijden. De Hagenaar botste met zijn auto tegen een ANWB-paal. Hij raakte zelf niet gewond. Zijn drie medepassagiers zijn met onbekend letsel overgebracht naar het Diaconessenhuis. De auto is totaal ver nield. Het rijbewijs van de bestuurder is afgepakt omdat hij te diep in het glaasje bleek te hebben gekeken. De politie mat een remspoor van 75 meter. Nog dit jaar wil Oegstgeest een proef houden met het zoge noemde burgerpanel. Vijfhon derd Oegstgeestenaren krijgen thuis een lijst met tachtig vra gen, die over vijf verschillende onderwerpen gaan. De uitkomst van de proef moet nog voor de gemeenteraadsverkiezingen be kend worden, zodat de nieuwe gemeenteraad definitieve plan nen voor een burgerpanel kan maken. De gemeente overweegt om een deel van de vragen in de proef te laten gaan over de zo geheten kerntakendiscussie, waarin de gemeenteraad be spreekt of gemeentelijke dien sten kunnen worden geprivati seerd of verzelfstandigd. De uit komsten van het onderzoek worden zo snel mogelijk be kendgemaakt. Bovendien wordt dan gemeld wat er met de ant woorden gebeurt. ,,Soms zal kunnen worden volstaan met een gewijzigde ambtelijke aan pak. Soms ook zal het college op basis van de resultaten een concreet voorstel kunnen op stellen", verwachten burge meester en wethouders. De vragen aan het burgerpa nel moeten vooral over algeme ne onderwerpen gaan. Eisen aan het uiterlijk van voortuinen, verkeersmaatregelen, woning bouw langs de Lijtweg en socia le veiligheid zijn bijvoorbeeld geschikt. Woonwensen van ou deren, kinderopvang en de in richting van speeltuinen komen niet voor het panel in aanmer king, omdat maar een beperkte groep mensen met die onder werpen te maken heeft. 'Bloemerd II rechtstreeks aansluiten op S5' De toekomstige Leiderdorpse wijk Bloemerd II moet door een nieuwe weg rechtstreeks wor den aangesloten op de provinci ale weg S5. De brug over de Dwarswatering die momenteel wordt aangelegd ter ontsluiting van de nieuwe wijk, leidt vol gens bewoners van de wijk Bui tenhof tot een veel te grote ver- keerdrukte in hun wijk. De gemeente wil de Bloemerd II ontsluiten via de nieuwe Dwarswatering-brug, in het ver lengde van de Buitenhoflaan. De bewoners van Buitenhof west zien de bui al hangen. Als de Bloemerd II straks is volge bouwd, komt al het verkeer van en naar die wijk over de toch al drukke Buitenhoflaan dwars door hun wijk. Twee verenigingen van eige naren en een aantal individuele bewoners hebben maanden ge leden een brief gestuurd naar de gemeente waarin ze hun be zwaren kenbaar maken. Daarop werd in eerste instantie niet ge reageerd. Daarom hebben de bewoners het nu hogerop ge zocht en een schrijven gericht aan provincale staten. Die moe ten immers binnen afzienbare tijd het bestemmingsplan voor de nieuwe wijk goedkeuren. Juist vanochtend is overigens een afspraak geregeld tussen de bewoners en verantwoordelijk wethouder J. Veldstra. De Buitenhof-bewoners zien verschillende mogelijkheden om het probleem-Buitenhof laan op te lossen. In alle geval len is sprake van een tweede ontsluitingsweg die de nieuw te bouwen wijk rechtstreeks ver bindt met de provinciale weg S5. In dat geval moet deze pro vinciale weg eigendom worden van de gemeente Leiderdorp, zodat er een maximumsnelheid van vijftig kilometer'per uur kan gaan gelden. Nu is dat nog tachtig kilometer per uur, een te gevaarlijke snelheid voor een korte uitvoegstrook. Voor de kosten hoeft de ge meente het volgens de bewo ners niet te laten. Naar ver wachting brengt de grondver- koop in de nieuwe wijk flink wat geld in het laatje. Daaruit kan de aanleg van een afslag en een nieuwe weg worden gefinan cierd. De bewoners zien overigens nog een oplossing zonder aan sluiting op de S5. De al bestaan de brug naar het recreatiege bied Bloemerd I, aan het eind van de Gallaslaan, kan worden verbreed. Het verkeer zou dan langs de sportvelden van onder meer Velocitas en Alecto de nieuwe wijk kunnen bereiken. De verenigingen van eigena ren hebben ook wel een ideetje voor de nu aangelegde brug over de Dwarswatering aan het eind van de Buitenhoflaan. Die moet worden gereserveerd voor langzaam verkeer. „Mogelijk pakken de nieuwe bewoners dan ook eens de fiets om de korte afstand naar het centrum af te leggen." Vijf jaar cel voor gewapende overval Warmond den haag/warmond De daders van de gewapende overval op twee Warmonders afgelopen zomer hebben 5 en 3,5 jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf gekregen. De 22- jarige Amsterdammer en de 25- jarige man zonder vaste verblijf plaats overvielen op 12 juni een Warmonder in zijn woning aan 'de Dorpsstraat. Nadat zij geld en sieraden hadden gestolen, knevelden zij hem en zijn vrouw. Buiten schoten ze de hond neer, die de aanslag overi gens overleefde. Het tweetal sloeg op de vlucht en probeerde onderweg nog de gloednieuwe fiets van een 12-ja- rig meisje te stelen, maar die verzette zich fel. De twee kon den uiteindelijk op de rijksweg 44 worden gearresteerd. De ge vangenisstraf die ze kregen is gelijk aan de eis van de officier van justitie. Postzegels ruilen De Postzegelvereniging Oegst geest houdt vrijdag 8 oktober weer haar maandelijkse ruil- avond in 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein in Oegst geest. De toegang is gratis. De zaal gaat om 19.00 uur open. wassenaar judy nihof „Ik sta hier volstrekt buiten." A. Dubbeld, direc teur van de Rabobank in Wassenaar en CDA-ge- meenteraadslid vindt dat hem niets te verwijten valt. De omstreden verkoop van het kantoor aan de Lange Kerkdam is een zaak geweest van het bestuurvan de bank, niet van de directie. „De be sluiten van het bestuur moet ik opvolgen", aldus de directeur. De verkoop van het pand aan de notaris N. van Wijk, die er zijn kantoor wil vestigen, is zeer tegen het zere been van de gemeente Wassenaar. De gemeente heeft enkele jaren geleden bepaald dat het oude bankgebouw aan de Lange Kerkdam weer moet worden gebruikt als woonhuis. Welis waar heeft de Rabobank hier tijdlang kantoor ge houden, maar dat werd oogluikend toegestaan. De gemeente had immers afgesproken dat de bank zich zou inspannen om weer een woonhuis te maken van het gebouw. Het liep anders. Bij verkoop als woonhuis zou het pand geen winst opleveren, besefte de bank. Toen notaris Van Wijk het wilde kopen om er een kantoor in te richten, aarzelde de Rabobank geen moment. Het college van B en W is hierover zo kwaad dat zij geen zaken meer willen doen met de notaris, noch met de Rabobank. De directeur van de Ra bobank zegt de kwestie via de media te hebben gevolgd. „Ik heb uit de krant begrepen dat er een meningsverschil is tussen het bankbestuur en de gemeente." De kwestie zou voor bankdirecteur Dubbeld nog een staartje kunnen hebben omdat hij ook gemeenteraadslid is. Hij was op de hoogte van het bestemmingsplan. Maar met de kennis die hij als raadslid had. zou hij niets hebben kunnen doen. „De directie voert alleen het dagelijks be drijf van de bank." Als 'buitenstaander' heeft hij wel een mening over de verkoop. Volgens de directeur is het on mogelijk om het pand dat als bank is gebouwd, als woning van de hand te doen. „Er* zitten twee enorme kluizen ingebouwd, die zou je moeten af breken om het pand bewoonbaar te maken." Het pand afbreken en er iets anders voor in de plaats zetten, is heel duur. „En je moet je daarbij ook vragen in hoeverre het dorpsbeeld wordt aange tast." zoeterwoude De Reiger in de Zoeterwoudse wijk Vogelweide bestaat deze week uit diepe geulen en doorzichtige buisjes waarin grondwater opborrelt. Een grote graafmachine blokkeert de straat. Er wordt gewerkt aan de riolering, en de Reiger wordt als eerste straat van de wijk aangepakt. De problemen van sommige bewoners met de riolering moeten straks tot het verleden behoren. Doordat de rioolbuizen in de wijk verzakken, loopt het water bij een aantal woningen niet goed weg. Ook de bestrating in wijk zakt mee. Er zitten kuilen in de weg waarin plassen blijven liggen. „U weet allemaal dat het hier hobbelt, en daar moet snel iets aan gebeufen", zei wethouder T. Ringersma bij de officiële eerste handeling voor de werkzaamhe den aan het riool. Daarbij worden de buizen op nieuw gelegd. De delen die verrot zijn, worden ver vangen. Als dat achter de rug is, krijgt de hele wijk nieuwe bestrating en wordt een 30-kilometer-zone ingesteld. Ook wil de gemeente er dan gelijk een stuk of twintig parkeerplaatsen bij maken. De be woners klagen al jaren over gebrek aan parkeerge legenheid. Met het karwei is in totaal ongeveer 1,9 miljoen gulden gemoeid. De bewoners moeten nog wel even geduld hebben voordat de overlast helemaal voorbij is. De werkzaamheden aan de riolering ne men achttien weken in beslag. Dan gebpurt er een half jaar niets om de grond in te laten dalen. Na die periode worden de wegen opnieuw bestraat. FOTO HENK BOUWMAN Het centrum van Oegstgeest wordt autoluw gemaakt. Dat gebeurt door een deel van de Dorpsstraat óf de Almonde- weg af te sluiten voor het verkeer. De Terweeweg wordt woonerf en op grote kruisingen komen rotondes. Dat' blijkt uit het Verkeersplan 2000. Oegstgeest wil de zogenoemde milieucorners met onder meer glas- en papierbakken verande ren. Steeds meer Oegstgeeste naren klagen over de bakken. De kleuren passen volgens hen niet in het straatbeeld, er ligt af val naast de containers en de inwerp-opening van de papier bak is niet gebruiksvriendelijk. De gemeente wil die klachten verhelpen. De plaats van de milieucorners verandert niet, hoewel vooral bij de Lijtweg veel omwonenden klagen. De kleuren van de bakken zijn afgestemd op de internatio nale kleurcodes. De milieucor ner moet bovendien opvallen, aldus de gemeente. De omwo nenden vinden de felle kleuren echter te veel van het goede. Een lik grijze verf moet nu een oplossing bieden. Om toch de kleurcodes voor glas, papier, textiel, blik en plastic te hand haven, houden de inwerp-ope- ningen wel een kleur. Bij de milieucorners ontstaat regelmatig een extra vuilnis- berg, doordat mensen afval naast de bakken zetten. Daarbij gaat het niet alleen om een doos papier en tas flessen, maar zelfs om grof vuil. Fietswrakken en beddespiralen worden vol gens de gemeente regelmatig gedumpt bij de milieucorners. De gemeente herinnert in het Oegstgeester huis-aan-huis blad regelmatig aan de gebruiksre gels. Omdat de corners al zo vaak mogelijk worden geleegd en de veegdienst een keer per dag de omgeving ervan schoon maakt, kan de gemeente niet meer doen dan hopen dat de mensen zich aan die regels houden. De opening van de papier bakken wordt eveneens veran derd. Die is vrij klein om te voorkomen dat iemand brand sticht in de stapel oude kranten. Een ander model moet uit komst bieden. De klachten en de oplossin gen staan vermeld in een dis cussiestuk, dat vanavond in de raadscommissie openbare wer ken wordt besproken. die beschikken over een accom modatie en barinkomsten zou den wat meer kunnen bijdragen dan verenigingen die geen ei gen clubgebouw hebben. PZ en het CDA bleken gevoe lig voor deze argumentatie. Gis teravond stelden zij voor dat 'gebouwloze' clubs voor de eer ste vijftig jeugdleden tien gul den per persoon ontvangen, daarboven 2,50 gulden. Vereni gingen met een eigen clubge bouw krijgen respectievelijk vijf gulden, en 2,50 gulden. Zowel het college als de WD zullen het voorstel bekijken waarna de gemeenteraad er een definitief besluit over neemt. oegstgeest liesbeth buitink De verkeerssituatie in Oegst geest moet grondig worden ge wijzigd, zo blijkt uit het plan. Een rondweg om Oegstgeest moet de route worden voor het doorgaand verkeer. Een sluip weg nemen is er in de toekomst niet meer bij. De rondweg om Oegstgeest moet worden gevormd door de Haarlemmerstraatweg, de Haaswijklaan, de President Kennedylaan, het zuidelijke deel van de Dorpsstraat en de Rhijngeesterstraatweg. De Ge versstraat, de Leidsestraatweg, de Warmonderweg, de Laan van Oude Poelgeest, de Abts- poelweg en de Haarlemmer trekvaart maken de cirkel rond, zo blijkt uit het collegeplan. De dwarsroutes door het dorp die nu nog intensief worden ge bruikt, worden verkeersluw ge maakt. De Irislaan, de Lange Voort, de Terweeweg en de Wijttenbachweg bijvoorbeeld krijgen nu nog grote hoeveelhe den auto's te verwerken, maar vallen volgens het rapport straks onder de zogeheten 'ver- bi ijfsgebieden', waar voetgan gers en fietsers net zo veel ruim te krijgen als de automobilist. Het langzame verkeer moet in het hele dorp snelle verbindin gen krijgen, met weinig wacht tijden voor stoplichten en veili ge routes. Ook het winkelcentrum aan de Lange Voort kan verkeersluw worden gemaakt. Vanaf de Lan ge Voort en de Irislaan blijft het centrum wel bereikbaar. De parkeerplaats aan de Lijtweg moeten de auto's bereiken door De Oegstgeester Dorpsstraat of de Almondeweg zou volgens het Verkeersplan 2000 moeten worden afgesloten, om sluipverkeer via de Almonde- weg tegen te gaan. foto loek zuiderduyn via de parkeerplaats aan de Aert van Neslaan te rijden. Verkeer dat heen en weer rijdt tussen de Lange Voort en de winkelstraat aan de De Kempenaerstraat moet ook tot het verleden beho ren, bijvoorbeeld door eenrich tingsverkeer in te stellen. Op verschillende plaatsen op de rondweg komen rotondes. Het kruispunt van de President Kennedylaan en de Irislaan, dat van de Lange Voort en de Ambtspoelweg, de kruisingen van de Rhijngeesterstraatweg en de Dorpsstraat, en de Dorps straat en de President Kennedy laan krijgen een klein verkeers plein. De Abtspoelweg kan volgens het collegeplan wel wat smaller, omdat de brede weg nu uitlokt tot te hoge snelheden. De vier- baansweg kan worden terugge bracht naar twee banen, waar door ook ruimte overblijft voor groen en parkeerruimte. Burgemeester en wethouders willen haast maken met die aanpassingen. Ook de inrich ting van een woonerf aan de Terweeweg en de afsluiting van de Almondeweg of de Dorps straat om sluipverkeer tegen te gaan, moet snel worden door gevoerd. De commissie ruimtelijke or dening praat vanavond over het Verkeersplan 2000.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16