Protest tegen dure vergunning Leerlingen vergroten kans op een baan Sterbus vervoerde 20.000 bejaarden Leiden Regio Bakker Bart wil uitstel verbouwing tot maart 8 P u Walenkamp stelt de ondernemers gerust WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071 -356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 LEIDEN ERNA STRAATSMA Bakker Bart wil tot maart 1994 de tijd krijgen om zijn winkel in Haarlemmerstraat zo aan te passen, dat de bo venburen geen last meer on dervinden van opstijgende luchtjes. De gemeente heeft het bedrijf onlangs gesom meerd onmiddellijk maatre gelen te treffen om verdere hinder te voorkomen. Ge beurt dat niet dan wordt de zaak gesloten. Tegen dat be sluit ging Bakker Bart gisteren in beroep bij de Raad van Sta te. Raadsman P.C.H. Lems ver zocht staatsraad Hulshof om opschorting van het gemeen telijke besluit. Een van de on derhuurders van Bakker Bart, slagerij Siem en Niek, heeft de huur per 1 januari opgezegd. Met de dan vrijkomende ruimte zou verbouwd kunnen worden zonder dat de zaak dicht hoeft. Het is de tweede keer dat de rechter wordt ingeschakeld om de problemen tussen de eigenaar van de winkel en de bewoners van een daarboven gesitueerd appartement te beslechten. Januari 1991 ver nietigde de Raad van State een eerste gemeentelijk slui tingsbevel op formele gron den. Bakker Bart is inmiddels wel bereid zijn bedrijfspand aan te passen. Er moet een 'dampdichte scheidingscon structie' worden aangelegd. Hoe dat wordt gedaan is nog niet duidelijk; TOO adviseert het bedrijf daarover. Bakker bart verwacht dat de aanpas singen in totaal 75.000 gulden kosten. Voor de slagerij in het pand zouden de hoge kosten de reden zijn voor het opzeg gen van het huurcontract per 1 januari. Dwang De gemeente beschuldigt het bedrijf van het toepassen van 'vertragingstechnieken' in de onderhandelingen over een verbouwing. De toepassing van 'bestuursdwang' die het de gemeente mogelijk maaakt het bedrijf te sluiten, zou daardoor onvermijdelijk zijn gewcyden. „Wij zijn zeer zorgvuldig te werk gegaan", zei milieu-ambtenaar J. Velle- koop namens de gemeente Leiden. „Door het bedrijf zo veel ruimte te geven om tot een voor alle partijen aan vaardbare oplossing te ko men. Er is eerder sprake ge weest van het te veel oog heb ben voor de bedrijfsbelangen dan te weinig." Bewoonster D.J.S. Hakkaart merkte op dat ze sinds 1989 niet meer in de slaapkamer slaapt omdat deze pal boven de ovens is gelegen. „We sla pen nog steeds heel slecht door geluid- en stankhinder. Het woongenot van het gehe le huis is tot een minimum beperkt." Staatsraad Hulshof sprak over 'een buitengewoon lange lijdensweg'. Hij overweegt geen rekening te houden met de ter zitting aangevraagde schorsingstermijn tot 31 maart 1994. In het schriftelij ke schorsingsverzoek is uitstel tot 31 december gevraagd. Hulshof doet vrijdag uit spraak. Tennisclub Merenwijk stapt naar Raad van State VRIJE TIJD Tennisvereniging Merenwijk heeft bij de Raad van State protest aangetekend tegen een door de gemeente ver plicht gestelde milieuvergunning, die haar 7.000 gulden kostte. LEIDEN ERNA STRAATSMA De tennisclub stelt dat de ge meente sportverenigingen ten onrechte vergunningplichtig verklaart volgens bepalingen in de nieuwe Wet Milieubeheer. De Leidse Sport Federatie (LSF) steunt het protest en roept alle Leidse sportverenigingen op geen vergunning aan te vragen. Volgens de LSF is het vergun ningplichtig verklaren van sportverenigingen 'Leids be leid'. De gemeente zou bepalin gen in de Wet Milieubeheer zo 'interpreteren' dat voor sportac commodaties en kantines een milieuvergunning nodig is. Vol gens de LSF doen de meeste ge meenten dit niet. „Deze regeling is onaccepta bel", zei J. van Haasteren van de LSF gisteren tijdens een raads commissie sportzaken. „Ge middeld moeten sportvereni gingen voor een vergunning 3000 tot 4000 gulden betalen. Tennisvereniging Merenwijk moet helemaal een exorbitant hoog bedrag neertellen." Rietkamp, woordvoerder van tennisvereniging Merenwijk, zegt dat 7000 gulden 'eigenlijk is betaald voor het vastleggen van de bestaande situatie'. „We hebben alleen wat kappen om onze lichtmasten geplaatst, ver der is alles hetzelfde gebleven. Die 7000 gulden moet je ge woon betalen voor werkzaam heden van de gemeente. Wij hebben na betaling een vergun ning van een bladzij of tien ge kregen, dat is alles. Moet je na gaan: als dat in heel Nederland doet sla je een bedrag van zo'n 100 miljoen gulden om." Sportwethouder A. van Bochove (CDA) zei niet op de hoogte te zijn van 'gemeentelij ke beleidsvrijheid' in het ver gunningplichtig verklaren van sportverenigingen. Praktijkschool op voor Onderwijsprijs LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Leidse stichting Sterbus ver voerde vorig jaar 21.012 oude ren, voornamelijk van huis naar eettafelprojecten en terug. Dat blijkt uit het jaarverslag van de vrijwilligersorganisatie. De stichting Sterbus is een aantal jaar geleden opgezet met als doel dat ouderen, die moei lijk van het openbaar vervoer gebruik kunnen maken, zich toch binnen de stadsgrenzen kunnen verplaatsen. Onder meer om vereenzaming tegen te gaan. De stichting heeft drie busjes waar zeven personen te gelijk in kunnen worden ver voerd. Ouderen kunnen de stichting aan de Hooglandse Kerkgracht bellen en een busje komt ze vervolgens halen. Uit het jaar verslag blijkt dat de ouderen vooral van de sterbussen ge bruik maken als ze naar een eettafelproject moeten. Veertig vrijwilligers besturen bij toer beurt de busjes. De Sterbus is nog op zoek naar tien nieuwe chauffeurs. LEIDEN EMIEL FANGMANN De leerlingen van de Praktijk school maken met een soort föhn het plastic folie lekker strak. Met behulp van elektri sche apparatuur hebben ze het zojuist over de reproducties van schilderijen getrokken. Ook is er een kartonnetje achter gedaan. Zo kunnen de bij toeristen ge liefde aquarellen worden ver kocht in de winkel van het Rijksmuseum. Dat schakelt voor dit werk graag de Praktijkschool voor MLK (moeilijk lerende kin deren) aan de Lammenschans- weg in. Het is maar een van de activi teiten in het lokaal. Dat zette de school voor voortgezet speciaal onderwijs (11-20 jaar) een jaar geleden speciaal neer met het oog op arbeidstraining. Het idee erachter is door directeur Kees Bakx en schoolmaatschappelijk werkster Clara Melief uitge werkt. „Vroeger gebeurde het testen en trainen voor arbeid op de sociale werkvoorziening, waarop ook een aantal leerlin gen van ons terecht komt. Die mogelijkheid verdween, door bezuinigingen en dergelijke. Wij zochten toen naar een oplos sing op de school zelf, want we zijn eindonderwijs", vertellen Melief en Bakx. Voor die oplossing - uniek in de provincie - kreeg de Praktijk school dit jaar een nominatie voor de Onderwijsprijs van de provincie Zuid-Holland. De winnaar wordt donderdag avond bekendgemaakt. De school verzorgt dan een presen tatie in het Haags provincie huis. Simpel „We zijn ooit heel simpel be gonnen. Met het rapen van pa gina's voor clubblaadjes en brieven steken. Maar het werk voor de leerlingen heeft zich in moeilijkheidsgraad verdiept", Onderhandelen Rob Arnoldus geeft in K&O bin nenkort een cursus onderhan delen. Inschrijving bij de Leidse Volksuniversiteit: tel. 141141. Kindertoneel In buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizeriaan 5 wordt op 13 dinsdagen de cursus 'van mas ker tot toneel' gehouden. De ac tiviteit is bedoeld voor meisjes van 10 en 11 jaar. Inlichtingen: 071-313648. Technika 10 Voor meisjes van 10 tot en met 13 jaar is er de komende drie maanden een cursus metaalbe werking. in buurthuis Groen- oord. Technika 10 leert jonge meiden omgaan met speciaal gereedschap, allerlei plaatmate riaal en metaaldraad. Dit ge beurt op tien donderdagavon den vanaf half zeven tot acht uur. De eerste les is op 7 okto ber. De cursus kost 20 gulden. Wie nog meer wil weten moet na 17 uur het volgende nummer bellen: 071-761272. Op vrijdag kan het de hele dag. AGENDA vertelt Melief. Een groeiend aantal bedrijven weet de school te vinden. In een etalage bij het lokaal staan onder meer een lampekap, een lichtpen van de 3-October-Vereeniging en een pannespons die hier in elkaar werden gezet. In het werklokaal hangt een groot schema, waarop docente Teery Pohl bijhoudt hoe de leer lingen de verschillende vormen van arbeid hebben verricht. „Dit is ook nuttig voor stage bij bedrijven. Soms gaat het daar niet goed, kun je hier kijken wat je er aan doen. Wat kunnen ze, wat nog niet." De leerlingen hebben 's ochtends gewoon 'le zen en rekenen'. Ze doen dit werk 's middags, een uurtje per handeling. Gedurende een maand komen alle arbeidsacti- viteiten aan bod. Zo weegt voor het bedrijf Del- tafix deze middag een 19-jargi- ge leerlinge met een elektroni sche weegschaal of er wel pre cies twintig schroeven in het doosje zitten. Een ander heeft er al een sticker op geplakt en weer een ander deed ze er in. Het lijkt eentonig en simpel, het betekent voor leerlingen die moeilijk leren een welkome on derbreking van hun lessen. Het telt mee in de beoordeling, ze kunnen testen wat ze aankun nen en bovendien ontvangen ze loon voor hun arbeid. Dat werkt motiverend. „Voor pubers werkt dit gedragsmatig ook heel goed. Leuker dan les? Ja, zo zou je het kunnen noemen, ze zien zicht baar resultaat", vindt directeur Bakx. In het lokaal is ook de zoge naamde Masttest aanwezig die leerlingen inzicht geeft in hun mogelijkheden. „Maar het is hier geen werkvoorziening", be nadrukt de directeur. „Dit maakt deel uit van het onder wijs. Een mogelijkheid om de kans op arbeid te vergroten. Zo dat ze later niet op een uitke ring zijn aangewezen." Of de school voor haar initia tief de prijs wint of niet, wensen blijven er voor Bakx en Melief. „We zouden graag subsidie krij gen, misschien wel vanuit de sociale vernieuwing. Want je moet investeren. Nu ontvangen we een vergoeding van de be drijven voor hun opdrachten en wat geld voor de leerlingen. En verder zou het ook mooi zijn als wij krachten zouden bundelen, met andere instelllingen waar op deze, manier arbeid wordt verricht. Daginstellingen voor gehandicapten en dergelijke. Dan zouden we samen bijvoor beeld een distributiecentrum kunnen stichten." WOENSDAG 6 OKTOBER Leiden Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 22.00 uur. Leiderdorp Thema-avond van het Vrijwilli gers Overleg, onderwerp 'De mogelijkheden van de vrijwilli ger in de Terminale Thuiszorg', Scheppingskerk, aanvang 21.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 7 OKTOBER Leiden Lezing over de invloed van het milieu op het dagelijks leven door de Stichting Milieukwar- tet, Volkshuis, Apothekersdijk, aanvang 14.00 uur. Informatiedag voor 55-plus- sers over verschillende facet ten van lichaamsverzorging. Emilie Knappert Scholenge meenschap, aanvang 14.15 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan43, van 16.00 tot 17.00 uur. Nog even over 3 oktober. Want de honderste viering leverde wat vraagtekens op evenals opmerkelijke, vreemde en buitengewone ge beurtenissen. De ouderwetse strandbal kent vele opvolgers. Opblaas- bare stoelen, taarten en zelfs een levens- grote opblaaspop. I Wie de afgelopen dagen de kermis of de horecafestiviteiten daar om heen bezocht, heeft kunnen zien dat boven vrijwel iedere mensenmenigte in de binnen stad dit jaar opblaasbare ha mers uitstaken. De verkopers van deze bruin-zwarte hamers deden uitstekende zaken. „Ik heb er al driehonderd verkocht en de echte drukte moet nog beginnen", meldde een venter op de Haarlemmerstraat tegen het middaguur. Wie is er op het idee gekomen van een opblaasbare hamer? Waarom niet een een willekeu rig ander gebruiksvoorwerp als een lepel, een schroevendraaier of een hockeystick? Volgens dezelfde verkoper is het idee van de hamer afkomstig uit de animatiefilm The Wall van de popgroep Pink Floyd waar grote hamers als symbool van onderdrukking in voorkomen. Een slimme plasticfabrikant heeft daarop ingespeeld. „En je kan er zo heerlijk iemand mee op zijn hoofd timmeren zonder dat-tie er last van heeft", zegt de straatverkoper. Vandaar die ha mer. Zangeres Z.N. „Is dat de Zangeres zonder Naam? Nou, dan is ze wel ver anderd." Toeschouwers van de optocht keken reikhalzend uit naar de koningin van het le venslied Mary Servaas die, zoals het programmaboekje aankon digde, zou zetelen in de Gouden Koets. Maar helaas, haar plaats werd door een ander ingeno men. Mary Servaas zou de eregast van de jubilerende 3 October Vereeniging zijn en diverse fes tiviteiten vanaf haar koets vol gen. Maar vrijdagavond werd al duidelijk dat de zangeres ziek was en niet vanuit haar Noord limburgse woonplaats Stramp- roy kon afreizen naar haar ge boortestad. „Ik heb haar drie keer gebeld en nog een weekend-dokter inge schakeld, maar ze kon écht niet. Ze was duizelig en misselijk. Het is vreselijk jammer", aldus Har Meyer, zelf huisarts en be stuurslid van de Vereeniging. Diplomaten I^idens Ontzet wordt ook ver buiten de landsgrenzen gevierd. Hele pakketten met haring en corewijn worden naar diverse ambassades in den vreemde ge vlogen. Maarniet alleen diplo maten herdenken 3 oktober. Zo wordt bij de Rembrandt Club in St. Mary's nabij Sydney (Austra lië) jaarlijks op 6 oktober een speciale Leidse avond wordt ge houden. Onduidelijk is waarom dat drie dagen later gebeurt, dat kan toch niet aan het tijdsver schil liggen. Wel duidelijk is wie de initiatief nemer is van dat feest. De voor zitter van de Hollandse Rem- Spijtig voor de be woners van de Jan van Houtkade, maar de optocht komt niet meer terug. FOTO HENK BOUWMAN brandtclub is namelijk een ze kere Willem van As. En hoewel hij al-geruime tijd down under woont, is dat een geboren Lei- denaar uit de Pieterskerkchoor- steeg. Uit het programmaboekje van die hollandse club, dat door een familielid van Van As werd opgestuurd, blijkt dat er hutspot met 'erwtensoup' wordt gege ten. In Sydney, óp 6 oktober peen, ui en wintersoep eten. Dan moet je toch echt van Lei den houden. Taptoe Organisator Rens Heruer van de 3 October-Vereeniging deelt de in deze krant geuitte kritiek op de taptoe niet. „Ja, natuurlijk is het elk jaar hetzelfde en kan je ook elk jaar weer kritiek leveren dat het wéér hetzelfde was. Dat is inherent aan een traditioneel evenement als de taptoe maar ook juist de kern daarvan", al dus Heruer. „We maken het de deelnemen de verenigingen ook niet ge makkelijk om wat origineels of wat leuks te bedenken. Fakkels, dieren en mechanische voort bewogen zaken zijn verboden. Alleen het bezwaar tegen grote objecten hebben we laten va ren. Vooral bij de scoutingclubs laten ze toch leuke dingen zien. En we promoten nu al een aan tal jaar het thema 'licht' en je ziet toch dat dat steeds creatie ver wordt aangepakt. Je mag het dan hetzelfde vinden, bijna ie dereen heeft wel eens meegelo pen en krijgt bij de taptoe het gevoel van 3 oktober is weer be gonnen", aldus Heruer. Diezelfde Heruer is ook namens de 3 October Vereeniging ver antwoordelijk voor de grote op tocht waar elk jaar wel wat over te doen is. Werd vorig jaar de Haarlemmerstraat tot groot on genoegen van velen uit het par cours gesneden, dit jaar viel de Jan van Houtkade af. Bewoners hadden een spandoek met de tekst 'Jan van Hout mist de op tocht' opgehangen'. Toch is het onwaarschijnlijk dat Jan zijn stoet terugkrijgt. „Uit de eerste reacties van deelnemers en andere organisatoren heb ik kunnen opmaken dat men de huidige route over de Zoeter- woudsesingel prima vindt. Jam mer voor de Jan van Houtkade waar altijd leuk publiek stond. Ook de Haarlemmerstraat hoort eigenlijk in de route. Pijn in ons hart hoor. Maar die komt alleen weer terug als we absolute ze kerheid hebben dat er geen pro blemen komen", besluit Heruer. Frank Buurman en Loman Leefmans tel: 071-356425 'Bussen blijven in Breestraat' moesten. „Er verandert voorlo pig eigenlijk niet zoveel", con stateerde J. Wolfslag, die zich af vroeg of éénrichtingsverkeer geen mogelijke oplossing zou kunnen zijn. De bussen worden dan via Hooigracht en I^ngeg- racht in de andere richting ge leid. Die variant heeft echter niet de voorkeur van B en W. H. Schoch van Milieudefensie stelde dat het college op twee gedachten hinkt met het ver keersbeleid. „Het openbaar ver voer verbeteren, maar tegelij kertijd parkeergarages bouwen om meer auto's aan te trekken. En doorgaan met rijksweg 11 - west." Volgens Walenkamp zul de rijksweg echter juist verlich ting geven, omdat daarmee meer verkeer rond Leiden wordt geleid. „En we moeten ook den ken aan de bereikbaarheid van de nieuwe wijken die mogelijk in Valkenburg zullen verrijzen." Een regionaal snel tram net zoals de Duitse stad Karlsruhe heeft zou ideaal kunnen zijn voor Leiden. Geen milieuvervui ling, trams die zich makkelijk tussen de voetgangers voegen en een perfect alternatief voor de auto door snelheid, comfort en een hoge frequentie. Maar dat blijft voorlopig toekomst muziek. De kosten van het tramnet beginnen bij vijf mil joen gulden per kilomin r en kunnen op moeilijke stukken oplopen naar het viervoudige. Het zal niet eenvoudig zijn zo veel geld vrij te maken in een tijd waarin op openbaar vervoer wordt bezuinigd, gaf de ge meente toe. De bussen blijven voorlopig rij den in de Breestraat, in afwach ting van de komst van een snel tram die deel gaat uitmaken van een regionaal tramlijnennet. Maar dat kan nog wel 15 jaar duren. Wethouder J. Walen kamp trachtte de ondernemers op de Breestraat gisteravond op een informatiebijeenkomst ge rust te stellen: het busvervoer blijft intact om te voorkomen dat de reizigers van het open baar vervoer worden ver vreemd. „We nemen wat dat betreft geen risico's. Je kunt de bussen wel uit de Breestraat halen, maar de consument zal dan verder moeten lopen om bij de winkels te komen. En mogelijk weer gaan kiezen voor de auto. En dan ontstaan er ook weer grotere tekorten bij de vervoers bedrijven", aldus Walenkamp. Burgemeester en wethouders willen de situatie op de Bree straat. die dagelijks 900 bussen met 8000 reizigers verwerkt, wel in de tussentijd verbeteren. Ge dacht wordt aan milieuvriende lijke bussen en mogelijk een systeem van pendelbusjes die de reiziger voor de deuren van de winkels afzetten, terwijl de grote bussen langs een andere route worden geleid. Ook wordt overwogen de inrichting van de Breestraat wat te veranderen. De middenstanders van de Breestraat wisten gisteravond niet zo goed wat zij met de ideeën van het college aan-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15