Keus voor Verenigde Protestantse Kerk Kerk Samenleving Ook lutheranen moeten soms wat weg slikken WOENSDAG 60KT0BER 1993 HET WEER UIT DE KERKBLADEN Dinges en de SGP (1 Dc affaire rond het vrouwen- lidmaatschap binnen de SGP doet de gereformeerde predi kant P.J. van Midden uit Lis- se in gedachten teruggaan naar een bezoek aan Jeruza lem. Met een gezelschap be zocht hij de wijk Mea Shearim, een oud 'ghetto' waar ultra-orthodoxe Joden bij elkaar wonen. „Wat een interessante mensen", riep ene mevrouw Dinges (haar echte naam is Van Midden vergeten) toen ze met deze bewoners werd geconfron teerd. De ultra-orthodoxe Jo den vallen in deze wijk op door 'hun lange zwarte jas sen, hun oorlokken, hun folkloristisch aandoende kle ding en, als je wat verder kijkt dan je neus lang is, door hun onverdraagzaamheid'. „Mevrouw Dinges zag dat al lemaal niet", schrijft Van Midden in het blad De Kruis vaan van de Gereformeerde Kerk Lisse. „Die liep door Mea Shearim zoals een an derdoor Artis." Dinges en de SGP (2) Een paar dagen later, in een arabisch deel van het land, maakte het reisgezelschap.de oproep tot gebed van het is lamitische volksdeel mee. „Al die in het wit gehulde mos lims met hun kleedjes brach ten mevrouw Dinges weder om in vervoering", vervolgt Van Midden zijn verhaal. „Ze vond het reuze boeiend dat in dit land de godsdienst zo maar op straat loopt. De leer en het leven zijn één en op het uur van het gehed vouwt soms zomaar iemand zijn kleedje uit richting Mekka om zijn vasté gebed te zeg gen." Dinges en de SGP (3) Weer een paar dagen later kwam hel gesprek in de lounge van een hotel op de 'zware gereformeerden'. Me vrouw Dinges deed ook mee aan het gesprek. Van Mid den: „Van deze 'zware gere formeerden' bleek ze niet veel te moeten hebben. Ach terlijk vond ze het feit dat mensen vaccinaties weiger den en allerlei regels achter na liepen, belachelijk! Ze vond ze intolerant enz. enz. U kunt het rijtje vast wel aan vullen. Ik heb haar gevraagd hoe naar haar mening joodse geloofsgenoten dachten over de mensen in Mea Shearim. Hoe welwillende moslims denken over ultra-ortho doxen binnen hun kring. Al die mensen die zij zo interes- Sant vond. En ook heb ik ge vraagd of ze zichzelf niet de minst tolerante figuur in het gezelschap vond. Het ant woord moet ik nog krijgen." Dinges en de SGP (4) Toen het journaal onlangs de mannen-broeders van de SGP liet zien, 'in het zwart gestoken, op weg naar het debat over de vrouw in het staatkundig ambt', besefte de Lissesc dominee: „Voor mij zijn dat mensen uit een an dere wereld en de discussie is mij volkomen wereldvreemd. Ik begrijp dan ook niet dat mensen uit de Partij van de Arbeid zich daar druk om maken. Maar van rnij mogen ze. zoals ook die ultra-ortho doxen in Jodendom en Islam er mogen zijn. Als anderen er ook maar mogen zijn. Het is voor mij geen vraag of er vrouwen lid van de SGP mo gen zijn, maar waaróm vrou wen lid van de SGP willen zijn. Je richt toch gewoon een soort SGP voor mannen en wouwen op? Klaar ben je." Verrassende uitkomst op triosynode SoW-partners De nieuwe Samen op Weg kerk gaat Verenigde Protes tantse Kerk in Nederland heten. Dat heeft de gecom bineerde synodevergade ring van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gere formeerde Kerken in Ne derland en de Evangelische Lutherse Kerk gisteren met 123 stemmen voor en 41 tegen besloten. LUNTEREN ANP Dit was de verrassende uit komst van een moeizaam pro ces, waarbij de gereformeerde synodevoorzitter ds. P. Boom- sma, die de besprekingen leid de, ontkende dat hij de vergade ring manipuleerde. „Dat is het laatste wat ik zou willen." Maar soms moet ook Boomsma, als de nood aan de man is. Maandagavond had de com bisynode de naam Verenigde Protestantse Kerk nog afgewe zen: slechts 36 stemmen voor. terwijl 55 synodeleden voor de naam Verenigde Hervormde Kerk in Nederland kozen en 78 voor de naam Evangelische Kerk in Nederland. Dinsdagochtend bleek dat de ze namen, waaruit de synode dacht een keuze te moeten ma ken, 'blokkades' bij respectieve lijk de lutheranen en de Gerefe reerde Bond (de rechtervleugel in de Hervormde Kerk) zouden oproepen. Voor de lutheranen zou het Hervormd in de naam inhouden dat ze naar een ande re kerk zouden overstappen, terwijl de nieuwe kerk de voort zetting van de drie kerken is. Voor de Bonders was het woord Evangelisch onverteerbaar om dat in zo'n naam de verworte- ling in de Reformatie niet meer zichtbaar zou zijn. De 44 lutherse synodeleden merken op de gecombineerde synodevergadering in Lunte- ren dat ze het soms moeten afleggen tegen de 75 her vormde en 75 gereformeerde synodeleden. Bij de naam van de nieuwe kerk werd rekening gehouden met de lutherse be zwaren tegen het woord Evangelisch, bij twee andere punten dolven de lutheranen gisteren het onderspit. Onder druk van de Gerefor meerde Bond werd in de her ziene ontwerp-kerkorde de Konkordie van Leuenberg (theologische overeenstem ming tussen de calvinistische en de lutherse tradities) niet meer op één lijn geplaatst met de 'belijdenissen van het voorgeslacht'. Over de 'Leuenberger' wordt in de herziene tekst slechts gezegd dat de kerk 'de betekenis er van erkent voor de ontmoe ting' van de lutherse en calvi nistische traditie. In het eerste ontwerp was de Leuenberger nog onder de belijdenissen gerangschikt. Ook inzake het gesprek met Israël kregen de lutheranen de hervormden en gerefor meerden niet mee. De luther se predikante T.K. van Dam stelde voor de formulering te verruimen door in plaats van de Heilige Schrift te spreken van de Schriften en i.p.v. 'het belijden dat Jezus de Christus is' te spreken van de Messias. Pas dan zou er sprake zijn van gelijkwaardigheid en respect voor eikaars traditie. Zij werd hierin gesteund door de Hervormde Kerk en Israël-deskundige dr. H. Vreekamp, tevens voorzitter van het Overlegorgaan van jo den en christenen in Neder land. Het amendement kreeg echter te weinig stemmen (51) om te worden aangeno men. Omdat de meerderheid (25) van de lutherse synodele den ervoor had gestemd, ont stond er volgens de huisregels van de gecombineerde syno de een probleem. Na een ge sprek tijdens de lunchpauze met de synodeleiding beslo ten de lutheranen de zaak niet op de spits te drijven. Zij legden zich neer bij hun ver lies. Tenslotte zijn er 2,6 miljoen hervormden, vertegenwoor digd door 75 synodeleden, terwijl de 30.000 lutheranen (volgens SILA-cijfers) niet minder dan 43 synodeleden hebben. Soms werkt de macht van het getal ook wel eens voor de lutheranen. Weliswaar werd er nog wel gestemd (VHK 70. EKH 82), maar de synodeleiding besliste anders. Met deze namen dreigt een 'ernstige impasse', terwijl de naam Verenigde Protes tantse Kerk wel samenbindend is. Verzet uit Friese hoek (ds. F. Buitink, Frentsjer) dat protes tants negatief en nietszeggend zou zijn, hielp niet meer. Er werd krachtige druk op de sy node uitgeoefend, die hieraan Van de 82 synodeleden die 's morgens nog voor de naam Evangelische Kerk in Nederland hadden gekozen, bleken 's mid dags nog maar 7 dezelfde me ning toegedaan te zijn. Daarop stemden 123 voor en 41 syno deleden tegen de naam Vere nigde Protestantse Kerk in Ne derland. Voor alle zekerheid werden de tegenstemmers nog geteld: 4 lutheranen, 13 gerefor meerden en 24 (van de 75) her vormden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hantum c.a.: K. Date- ma. kandidaat te Groningen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Spijkenisse: D.A.J. Son- neveld te Wateringen-Kwintsheul. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Vleuten-De Meern i.c.m. Maarssen-Breukelen: W.H. de Groot, kandidaat te Ede; te Oegst- geest: drs. J. van der Wal, kandidaat F.H. Blokhuis te Hardinx- veld-Giessendam. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Winschoten: A.C. van der Wekken te Heerenveen (ver beterd bericht). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Oostkapelle: R. Katten- berg te Arnhem; voor Meliskerke: J.J. van Eckeveld te Zeist. BOEKBESPREKING Ontbijten met droog brood De Amsterdamse journalist A.J. Klei heeft in zijn loop baan als kerkredacteur van Trouw 'nimmer een blik in een theologisch werk geslagen'. Maar hij is dol op auto biografieën van dominees. Op zijn speurtochten langs boekenstalletjes tikte hij tal van 'weleerwaarde levens boeken' op de kop. Om de herinnering aan dit vrijwel uitgestorven, meeslepende genre levend te houden, stelde Klei 'Ontbijten met droog brood' samen. Hij deed een losse greep uit een aantal uitgaven uit de tweede helft van de vorige en het begin van deze eeuw, waarbij hij de citaten op zijn eigen droog-komische manier met elkaar verbindt. Net als de gebundelde co lumns van Klei is ook 'Ontbijten met droog brood' daarmee een feest om te lezen. Eén van de mooiste passages uit het boek komt uit de autobiografie van A.K. Straatsma, die vertelt over zijn hulppredikerschap in het 'zware' Aarlanderveen. Hij beschrijft hoe hij op huisbezoek gaat bij een man, 'die het - naar mijn indruk - eerlijk meende en wiens hart milder was dan zijn spijkerharde theologie': Eerst ging het over de liedjes, die ik in de kerk liet zin gen. 'Je doet Gods volkie toch zo'n verdriet met die liedjes. Weet je waar de gezange gezonge worde? Die zingezein de hel.' Toen ik het waagde om te vragen: 'Zouden ze dan in de hel zingen: 'Jezus, uw verzoenend sterven blijft het rustpunt van ons hart?', kreeg ik tot antwoord: 'Daar sla je de spijker op de kop, dat zinge nou de mensen, die met een ingebeelde hemel naar de hel gaan.' 'Maar Paulus lijkt me nogal een voorstander van die liedjes. Er staat toch: 'met psalmen, lofzangen en^gees- telijke liederen.' Die opmerking van mij was er helemaal naast. 'Dat zegge de mensen nou altijd', antwoordde hij tri omfantelijk, 'ze vergete dat er bij staat, zingende in uw hart!' Bij dat laatste woord zette hij alle registers open. 'In uw hart, dat betekent nog niet in uw kerk.' Van die kant had ik het nog nooit bekeken, u vermoe delijk ook niet. En zo staat 'Ontbijten met droog brood' vol met ju weeltjes uit dé 'brave boekenwand' van A.J. Klei. A J. Klei met zijn neus in de weleerwaarde levensboeken. (Illustratie uit 'Ontbijten met droog brood'.) Ontbijten met droog brood Uit weleerwaarde levensboeken A.J. Klei. Baarn Ten Have, 1993. - 166 p. 1BSN 90-259-4548-1. Prijs24,50 gulden. Rekenschap van een zoektocht Een ordentelijke autobiografie dient volgens A.J. Klei te beginnen bij 't begin. Naar die maatstaven is 'Reken schap van een zoektocht' van H. Faber een ordentelijke autobiografie. De predikant en latere hoogleraar aan de theologische faculteiten in Leiden en Tilburg geeft in een chronologische volgorde een overzicht van zijn loopbaan, die bijna een eeuw omspant. Geboren in 1907 als zoon van een predikant begint Faber met een beeld van het leven op een pastorie op de meest uit eenlopende plaatsen in Nederland. Een leven in isole ment, beschrijft de auteur. De drempel naar dat voor herenhuis was voor de gemeenteleden vaak hoog, terwijl de bewoners van dat huis op hun beurt vaak ook een zekere achterdocht tegenover de gemeen te ontwikkelden. „De muren van de pastorie moeten de bewoners vaak beschermen tegen de hoge verwachtin gen en de daarmede gepaard gaande kritiek van de ge meente." Uitgebreid gaat Faber vervolgens in op zijn studen tentijd in Leiden, waar hij zich in 1925 aan de theologi sche faculteit meldde. Zijn eerste standplaats was in 1932 de kleine gemeente van de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden in IJmuiden Oost. Openhartig is hij over zijn eerste wankele schreden als predikant. Na een uiteenzetting van een aantal praktische probleempun ten, schrijft Faber: „Erger was, dat ik merkte aan de Leidse universiteit wel veel over oude Egyptenaren en Joden en Grieken ten tijde van het ontstaan van het Christendom geleerd te hebben, maar geen voorlich ting te hebben gekregen voor de praktijk van het pasto rale omgaan met de Amsterdammers, die hier in deze voorstad van onze hoofdstad waren komen wonen." Zijn 25-jarige loopbaan als dominee voerde Faber onder meer naar Wassenaar, waar hij geruime tijd voorganger was van de plaatselijke afdeling van de Ne derlandse Protestanten Bond (NPB). Na het predikant schap volgde een universitaire periode van twintig jaar. Faber was zich steeds meer gaan interesseren voor de psychologie en na zijn promotie volgde een benoeming aan de theologische faculteit in Leiden, waar hij als stu die-opdracht kreeg de vernieuwing van het pastoraat vanuit de psychologie. Faber zou één van de 'apostelen' worden van de uit Amerika overgewaaide 'Klinisch Pas torale Vorming'. Hij beëindigde zijn carrière aan de R.K.-faculteit in Tilburg, maar vervulde ook na zijn per- sionering in 1977 nog een aantal gasthoogleraarschap pen in binnen- en buitenland. 'Rekenschap van een zoektocht' is meer dan alleen een beschrijving van een levensloop. Het is, zoals de ti tel aangeeft, voor Faber ook een zoektocht naar het ge heim van zijn eigen geloof. Voor de buitenstaander is het een boeiend reisverslag geworden. Rekenschap van een zoektochteen autobiografie H. Faber. - BaarnTen Have, 1993. - 279 p. ISBN 90-259-4552-X. Prijs39,90 gulden. COLOFON Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE. B.M. Essenberg, J de Vnes. G P. Arnold (adj): HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071 -356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353. Fax 02521 -19610. POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX i Advertenties071-323508 Fam berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ROB GROENLAND Normale temperaturen 'Eindelijk weer eens die trui uit', was een opmerking die op meerde re plaatsen in het land gistermid dag kon worden gemaakt. Het was dan ook voor het eerst sinds lange tijd dat de luchttemperatuur de kli maatstandaard van dit moment kon evenaren. Met maxima van 17 tot 18 graden voelde het zelfs warm aan bij af en toe een zonnetje en een bescheiden zwoele zuiden wind. In het zuiden van het land werd het plaatselijk zelfs 20 gra den. De voorspelde regen van een Franse golfstoring bleef beperkt tot een verbrokkeld patroon van buien, dat voornamelijk het oosten van Nederland plaagde. Een nieuwe buienband werd gister avond op het radarscherm zicht baar, ditmaal een systeem dat via België de provincie Zeeland introk en vervolgens verder noordwaarts onze regionen bestreek. Aan het verlengde deel van deze buienband zijn in de middag boven het oosten van Engeland diverse windhozen waargenomen, die zelfs bomen ontwortelden. De Britse meteorolo gen op de BBC spraken van 'mini- Tornado's' die door diverse mensen met eigen ogen zijn gezien. Al deze vrij moeilijk voorspelbare buienbanden zitten ingepakt in een vrij uitgebreid stromingspa troon, behorende bij een honkvast lagedrukcentrum ten zuiden van Ierland. Deze depressie blijft de komende dagen in de buurt van de Britse eilanden en houdt hiermee in ieder geval een zuidelijke stro ming in stand. Met deze stroming wordt lucht uit Frankrijk aangevoerd en laat in ons land temperaturen toe van 16-18 graden, dus thermisch een vrij aan genaam vooruitzicht. Het bijbeho rende weertype is helaas niet droog en zonnig. Storingen van de oce aan, maar ook storingsgebieden boven Frankrijken Duitsland, vor men zo nu en dan een bedreiging voor onze omgeving. Gezien de di versiteit en soms ook de kleinscha ligheid van de storingen in tijd en plaats, is een regenverwachting voor de komende dagen moeilijk aan te geven. Wel is het waar schijnlijk dat het komende week einde het meest droge weer gaat opleveren. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. België en Luxemburg: Half bewolkt en dan buien of regen. Maxima rond 16 graden. Noord- en Midden-Frank- bui. Maxima dalend naar ongeveer 15 graden, in Bretagne nog enkele gra den lager. Portugal en Madeira: Portugal: Veranderlijk be wolkt en met name in het noorden buien. Middag- temperatuur in de Algarve iets boven 20 graden, el- ook wolken velden en enkele buien. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de Costa's in het Zuidoos ten droog en flinke perioden met zon. Verder veranderlijk bewolkt en vooral in het noordwesten buien, mogelijk met onweer. Tamelijk koel met maxima meest tussen 15 en 20 graden, aan de Costa's in het oosten en zuiden en in Andalusië middagtemperatuur tussen 23 en 26 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, maar vooral aan de noordkant van de eilanden van tijd tot tijd wolkenvelden en een enkele bui. Maxima aan de stranden rond 25 gra- Marokko en Tunesië: Marokko: Nu en dan wat zon, ook wol kenvelden en vooral in het noorden en kele buien. Middagtemperatuur langs de westkust dalend naar 21 graden. Tu nesië: Droog en perioden met zon. Maxi ma vlak aan zee oplopend tot rond 28 Zuid-Frankrijk: Vrij veel wolkenvelden en op beide da gen enkele buien, mogelijk met onweer. In het zuidoosten valt misschien flink wat neerslag. Lagere middagtemperatu- ren, morgen maxima rond 17 graden, aan de Franse zuidkust ongeveer 22 gra- Mallorca en Ibiza: Perioden met zon. vooral morgen ook enkele wolkenvelden, maar waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het zuiden droog en perioden met zon. In het noorden en in mindere mate ook het midden meer bewolking en enkele, mogelijk forse regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur van 17 graden bij Milaan tot 25 30 graden in het midden en zuiden. Corsica en Sardi nië: Perioden met zon. vooral op Corsica ook wolkenvelden, en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 26 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Droog en flinke perioden met zon. Maxima langs de kusten rond 25 graden, landinwaarts plaatselijk 30 graden. Kreta: Droog en flink wat zon. Middagtemperatuur oplopend tot onge veer 25 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse zuidkust vandaag moge lijk een bui, verder droog en flink wat zon. Maxima rond 27 graden, langs de Turkse westkust iets lager. Duitsland: In het westen vrij veel wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Maxima circa 17 graden. Elders perioden met zon, maar in het zuiden geleidelijk toenemende kans op regen'of onweer. Middagtempe ratuur rond 20 graden. Zwitserland: In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. Aan de zuidzijde van het Alpenmassief kan flink wat neerslag vallen. Middag temperatuur meest tussen 12 en 16 Oostenrijk: In het westen vrij veel wolkenvelden en nu en dan een regen- of onweersbui. In het oosten op de meeste plaatsen droog en perioden met zon. Middagtempera tuur van 15 graden in het westen tot 23 graden rond Wenen. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.50 Zon onder 18.01 Maan op 21.46 Maan onder 13.29 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.39 18.48 Laag water 02.36 14.56 Weerrapporten 05 oktober 19 ui Maastricht zwaar bew. Boedapest onbew Bordeaux weerlicht 8russel regen Cyprus onbew. Innsbruck zwaar bew Malaga Maliorca Moskou

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14