Leiden Gi Brede steun voor zwembad De Vliet Twijfels over optreden politie tegen krakers '3 October-Vereeniging hoeft schoonmaak niet te betalen' Ondernemers doen vergeefs beroep op Leidse politici Celstraf geëist voor neersteken ex-vriendin Van Bochove draait eerste rondjes met ijsveger LENEN WORDT STEEDS LEUKER BIJ DEGKB LEIPFN! GOED VOOR UW LENING WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 chef gert visser. 071 -356430. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Autoluw De gemeente I O Oegstgeest heeft een plan om het centrum autoluw te maken. De Dorpsstraat of de Almon- deweg moet daarvoor worden afgesloten. Spaarpot —j Alphen overweegt I gevaarlijke kruis punten binnenkort onder handen te nemen, daartoe wordt een apart spaarpotje gemaakt. Inbraak in Natuur Historisch Museum leiden Bij een inbraak in het Natuur Historisch Museum aan de Raamsteeg is voor een bedrag van 5000 gulden aan gereedschap gestolen. De inbraak werd afgelopen maandag of dinsdag ge pleegd. De inbrekers klommen over het hek en vernielden een raam om binnen te komen. Enige maanden geleden werd ook al ingebroken in het museum, toen werd er voor 6000 gulden uit de werkplaats van het museum1 Veel inbraken in kelderboxen leiden Rond de viering van Leidens Ontzet zijn veel Leidenaars het slachtoffer geworden van inbraken in kelders en schuurtjes. Volgens een woordvoerder van de politie kwamen er opvallend veel meldingen van dit soort inbraken binnen. Het gaat met na me om de Antillenstraat, Bernhardkade, Marijkestraat, Kraaien horst, Colenbranderhorst en Jan Luykenlaan. Gestolen werden fietsen en gereedschap. Ondanks tegenstribbelende wethouder Een meerderheid van de raadsfracties meent dat het openhouden van zwembad De Vliet niet ten koste hoeft te gaan van een verbouwing van zwembad De Zijl. De door het college voorgestelde koppeling van plannen met beide zwembaden is volgens hen niet noodzakelijk. Een meerderheid van de raad houdt daarmee vast aan het openhouden van zwembad De Vliet. leiden loman leefmans „Ik weet niet meer wat er ge beurde, ik stopte pas toen ik haar bloedend op de grond zag liggen." Dat was het korte relaas van een 35-jarige Leidenaar die gistermiddag terecht stond om dat hij ervan wordt verdacht op 29 juli zijn ex-vriendin diverse malen te hebben gestoken met een aardappelschilmesje. Tegen hem werd drie jaar gevangenis straf geëist. Het tragische voorval werd voorafgegaan door een vier jaar durende, turbulente relatie, vol strubbelingen tussen dader en slachtoffer. „Hij was verliefd op haar en zij op z'n geld. Het was een knipperlicht relatie die tel kens aan en uit ging. Ze konden niet mét en niet zonder elkaar leven. Toen hij hoorde dat het definitief uit was en zij niet meer met hem wilde praten, werden de emoties hem te veel" aldus raadsman Heeren van de verdachte. De Leidenaar wilde in de och tend van 29 juli van dit jaar nog eenmaal proberen alles met haar uit te praten. Daarom be zocht hij de kapperszaak waar zijn ex-vriendin werkte. Toen zij hem niet te woord wilde staan, onstak hij in razernij en be werkte haar met het mesje in hals, benen, armen en achter hoofd. De vrouw verloor veel bloed maar werd niet levensge vaarlijk gewond. Officier van justitie Slits kwam na een kort betoog tot een eis van drie jaar met aftrek van voorarrest. „Want uit de psychiatrische en psychologi sche rapporten blijkt dat hij ver antwoordelijk kan worden ge- - steld voor zijn daden", aldus Slits. Heeren vond die eis onzin. „De officier doet er maar een gooi naar. Het gaat mij te ver om de vrouw verantwoordelijk te stellen dat het zó fout ging. Maar ze kon weten dat als ze bleef weigeren de man te woord te staan er een reactie kon ko men, want mijn cliënt ging moeizaam met zijn emoties om en dat wist ze", aldus Heeren die volhield dat de verdachte op het punt van doodslag, tijdelijk ontoerekeningsvatbaar was en dus ontslagen moest worden SNUFFELMARKT-Op zaterdag 9 en zondag 10 oktober is er snuffelmarkt in de Groenoord- hallen. Organisatiebureau Lins- sen, telefoon 01640-57521, re gelt de kraamverhuur. Zaterdag kan er tussen 09.00 en 17.00 uur worden gesnuffeld, zondag tus sen 10.00 en 17.00 uur. van rechtsvervolging. Heeren vond wel dat zijn cliënt zijn 'ex' mishandeld had. Maar aange zien de verdachte bij diverse eerdere relaties nooit eerder zo iets had gedaan - en de kans daarop voor de toekomst ook nihil werd geacht - vond Heeren een straf van 1 jaar (waarvan een groot deel voorwaardelijk) meer op z'n plaats. De straf zou moeten samengaan met thera pie. De Haagse rechtbank doet 19 oktober uitspraak. leiden erna straatsma De raadscommissie sportzaken wees wethouder A. van Bochove gisteravond op de mogelijkheid om ligweiden van beide zwem baden te verkopen. WD'er P. Vonk noemde koppeling tussen plannen met beide zwembaden een 'betreurenswaardige zaak'. „In het begin van de collegepe riode werd de verbouwing van zwembad De Zijl als zelfstandi ge kwestie genoemd. De over kapping van dat zwembad zou bekostigd worden uit verkoop van de ligweiden." De WD en de Socialistische Partij schaar den zich achter het standpunt van de drie fracties die in het college zijn vertegenwoordigd, CDA, PvdA en GroenLinks. Ge zamenlijk zijn ze van mening dat er alles aan gedaan moet worden om zwerhbad De Vliet open te houden. De PvdA is bij nader inzien bereid de verliezen van De Vliet te betalen. Het gaat om een eenmalig bedrag van acht ton en een jaarlijks terugkerend be drag van een ton. R. Hillebrand (PvdA): „Is dat nou zoveel? De schouwburg had dit jaar ook een ton tekort en dat is zonder Onderzoek D66 is eventueel bereid in te stemmen met een nader onder zoek naar de toekomstmogelijk heden van de Vliet, maar, vrees dat sluiting onvermijdelijk is Het openluchtzwembad kampi al enige jaren met teruglopende bezoekersaantallen en moet bo vendien ingrijpend aangepast worden om te voldoen aan de nieuwe milieu-eisen. Investe ringen die daarvoor nodig zijn bedragen ongeveer een miljoen gulden. D66 ziet dan het liefst dat er een regionaal zwemba denplan wordt gemaakt. De twijfel die er is over de noodzaak van sluiting van de Vliet is er ook over verbouwing van De Zijl. PvdA en D66 staan niet echt positief tegenover de ze plannen, omdat verscheide ne luxe baden in omliggende gemeenten het maar matig leiden Wethouder A. van Bochove durfde het gisteravond eigenlijk niet, maar uiteinde lijk vermande hij zich en draaide hij de eerste rondjes met de nieuwe Samboni ijsmachine op de baan van de Leidse IJshal aan de Von dellaan. Van Bochove, die geen rijbewijs heeft, was bang brokken te maken, maar met professionele begeleiding wist hij de ijsveger in het goede spoor te houden. De Samboni werd al lang gewenst door de vrijwilligers die de ijsbaan draaiende houden. Tot voor kort moest een 20 jaar oude machi ne worden gebruikt die in geen enkel opzicht meer voldeed en verder vaak kapot was. Dankzij 140.000 gulden subsidie van de ge meente Leiden en eigen inspanningen kon de machine uiteindelijk worden aangeschaft. De baan kan nu worden geschrapt, geschaafd en geveegd zoals het hoort en zal er het komen de seizoen dan ook als een spiegel bijliggen. En dat is prettig voor de vele schaatsers uit Leiden en omgeving die van de ijsbaan ge bruik maken. FOTO HENK BOUWMAN Verklaringen burgemeester en politie zouden niet kloppen leiden wim koevoet De ontruiming van twee gekraakte pan den aan de Haarlemmerstraat door de politie, woensdag 28 juli, krijgt wellicht een staartje. Een nieuw onderzoek naar de gang van zaken wordt niet uitgesloten want GroenLinks, D66 en de SP hebben veel kritiek op het politie-optreden. De verklaring die burgemeester C. Goekoop eerder over het gebeuren gaf, is volgens GroenLinks niet juist. GroenLinks-raadslid mevrouw R. Peet- ers uitte gisteravond in de raadscommis sie bestuurlijke zaken felle kritiek op het politie-optreden en op de houding die de politie jegens krakers inneemt in het algemeen. „De Leidse politie pakt kra kers graag", zei ze. Zij wees op een aan tal onjuistheden in eerdere verklaringen van Goekoop en de politie. Zo zou er een medische verklaring be staan van mishandeling door de politie van een der krakers. Verder zijn er twee klachten over het politie-optreden inge diend die beide zijn binnengekomen bij de Rechtswinkel. Om onduidelijke reden heeft deze ze niet doorgespeeld aan de politie. De ene klacht betrof de inbeslag name van een foto-camera, de ander de eerder genoemde mishandeling. Van de foto-camera heeft de politie al toegege ven dat ze deze niet had mogen afpak ken. Peeters wees erop dat de politie bij de kraakactie aan de Langebrug precies dezelfde fout heeft gemaakt. Gewond De mishandeling is een verhaal apart. Politie-woordvoerder Blom zei in deze krant een dag na de gebeurtenissen dat een kraker in het pand gewond was ge raakt door vallend glas nadat de polftie via het dak de kraakpanden was binnen gedrongen. In eerdere verklaringen komt deze gewond geraakte kraker helemaal niet meer voor. Een woordvoerster van de krakers ('mevrouw Nelleke') zei dat de jongeman eerst door de politie met dakpannen is bekogeld en in tweede instantie is gesla gen en aan zijn haren omhoog getrokken door een politieman. Dat de mishandel de kraker niet direct naar de politie is ge stapt, heeft te maken met het misver stand dat deze anonieme klachten niet behandelt. Verder zou de kraker door de betreffende agent herhaaldelijk zijn ge- intimideerd. Ook na gisteravond bleef onduidelijk of de politie de panden nu rechtmatig heeft ontruimd of niet. Korpschef J. Mo lenaar beweerde in de raadscommissie dat de krakers die woensdagmiddag op heterdaad zijn betrapt. Maar mevrouw Nelleke houdt namens de krakers bij hoog en bij laag vol dat de avond ervoor een 'voorkraak' is gepleegd en de politie niet heeft gereageerd op verzoeken om de leegstand vast te stellen. Bruut Op de bewuste woensdagmiddag heb ben zich volgens Nelleke slechts krakers aangesloten bij het gezelschap dat er al zat. De bedoeling was dat de versterkin gen straattheater zouden verzorgen en folders uitdelen over kraken en de leeg- standwet. Door het abrupte en brute op treden van de politie is het daar nooit van gekomen. SP en D66 betoogden gisteravond dat de politie maar eens kennis moet gaan maken met de Leidse kraakbeweging op dat ze wat meer begrip krijgt voor de doelstellingen. CDA, WD en PvdA ne men wel genoegen met de verklaringen van de politie en college. Zij lieten door schemeren meer geloof aan de verklarin gen van de krakers te hechten zodra het medisch attest op tafel komt en de klachten bij de politie worden ingediend. Wethouder A. van Bochove (CDA) heeft er vooralsnog weinig vertrouwen ii openhouden. doen. PvdA-er Hillebrand. „We hebben zeer grote twijfels over de vraag of er een markt is voor zo'n zwembad." Sportwethouder A. van Bochove (CDA) denkt dat er wel degelijk een markt is voor een luxe binnenbad, dat hij niet wil omschrijven als een 'tropisch zwemparadijs'. De Zijl zou na verbouwing jaarlijks 150.000 be zoekers moeten trekken. De door de fracties voorge stelde mogelijkheden om De Vliet open te houden bieden volgens de wethouder 'niet ge noeg soelaas'. Gedwongen door een raadsmeerderheid is hij echter bereid na te denken over andere mogelijkheden om het buitenbad, 'tegen de klippen op', open te houden. ..Mis schien kunnen de 10.000 Leide naars die hun handtekening hebben gezet onder een petitie voor behoud van het zwembad een stichting 'Vrienden van de Vliet'oprichten." leiden gert visser Milieu-wethouder H. de la Mar (Groen Links) vindt dat cafe's moeten mee betalen aan het op ruimen van de stad na het 3 Oktoberfeest. „Die laten bandjes buiten optreden met alle afval van dien en die verdienen daar ook geld aan", zei De la Mar gisteravond. De 3 October-Vereeniging hoeft zich voorlopig nog niet ongerust te maken. De gemeente is niet van plan de kosten die zij maakt voor het feest van Leidens Ontzet te verhalen op de organisato ren. Dat zou, zo realiseert wethouder S. de Vreeze zich, onherroepelijk ten koste gaan van het feest programma. En dat is volgens de PvdA'er onaan vaardbaar. De voorlichter van de reinigingsdienst, H. van Soest, kondigde gisteren aan dat de gemeente met ingang van volgend jaar een ton zou vorde ren van de 3 October-Vereeniging als bijdrage in de kosten van het schoonmaken in de stad. Dat noemt De Vreeze nogal voorbarig. „Ik ben op dit moment zeker niet van plan de kosten te gaan verhalen", zegt hij. De aankondiging van de reinigingsdienst heeft te maken met voorgenomen veranderingen in de boekhouding van de gemeente. De reinigings dienst wil laten zien hoeveel geld er extra wordt uitgegeven om dat bedrag op de gemeentebegro ting veilig te kunnen stellen. In de praktijk betekent dat, legt De Vreeze uit, dat wanneer de 3 October-Vereeniging de kosten al zou moeten betalen, deze kan rekenen op een extra subsidie van de gemeente om deze uitgave te compenseren. Over de hele kwestie wil hij eerst eens rustig met de vereniging praten. „Het feest van Leidens Ontzet is net achter de rug. We heb ben nog 51 weken om deze zaak te regelen De gemeente geeft rond 3 oktober zo'n drie ton uit aan het schoonmaken, plaatsen van hekken, afzettingen etc., zegt het plaatsvervangend hoofd van de directie reiniging J. Goudsmit. De hele kwestie rond de vraag hoe de kosten van het schoonmaken worden verrekend, komt dit najaar aan de orde in de gemeenteraad. Secretaris J. Kartsens van de 3 October-Vereeniging zei giste ren in deze krant dat de optocht wellicht moet worden ingekort wanneer de gemeente de schoonmaakkosten niet langer wil betalen. Gemeenteraad steunt plan voor vennindering aantal gokkasten leiden wim koevoet Een ruime meerderheid in de Leidse gemeenteraad is voor een forse vermindering van het aantal gokkasten in de stad. Concreet betekent het nieuwe beleid dat het aantal fruitauto maten in Leiden wordt terugge bracht van 424 naar 188. Vol gens horeca-ondernemers ont staat hierdoor een uittocht van gokkers naar steden waar wèl voldoende speelautomaten staan, maar dat argument werd door de politiek van de hand gewezen. In navolging van een initia tief-voorstel van de SP willen B en W alleen in kroegen maxi maal één gokkast toestaan. In andere gelegenheden zoals snackbars, club- en buurthui zen mogen geen gokkasten meer staan die geld uitkeren. Met deze maatregelen willen B en W de toenemende gokversla ving indammen. Wanneer tot deze maatregelen wordt overge gaan. is nog niet duidelijk. Vertegenwoordigers van de speelautomatenbranche en de horeca-organisatie probeerden gisteravond in de raadscommis sie bestuurlijke aangelegenhe den tevergeefs de raadsleden op andere gedachten te brengen. Alleen de WD is gevoelig voor het argument dat het drastisch verminderen van het aantal gokkasten tot andere, illegale circuits leidt. Ook vrezen de li beralen dat door een aanscher ping van het beleid in Leiden 'goktoerisme' wordt bevorderd. Volgens de belangenorganisa ties van de speelautomaten- branche en de horeca ontstaat een trek naar Noordwijk. Met deze gemeente is onlangs een convenant afgesloten voor de zogeheten 2-1-0 verhouding. Dat wil zeggen: hoogstens twee automaten in kroegen, maxi maal één in snackbars en cafe taria en géén gokkasten in sportkantines en buurthuizen. De belangenorganisaties maakten duidelijk dat zij niet akkoord gaan met het Leidse voorstel. Wel kunnen zij leven met het Noordwijkse model. In ruil daarvoor betaalt het be drijfsleven een controleur met opsporingsbevoegdheden. Ook is het bedrijfsleven bereid cur sussen te verzorgen voor hore ca-ondernemers met gokkasten in hun bedrijf. Door die cursus sen leren ze 'probleemspclers' te signaleren. D66'er W. Egels kon daar alfoen maar om la chen. „Wat doen jullie dan met probleemspelers. Ze vaderlijk toespreken of zo?" SP'er C. Vergeer probeerde het bedrijfsleven tot afspraken te bewegen met hogere aantal len behendighcidsspelletjes zoals flipperkasten. Die leveren echter veel minder op en zijn daarom niet interessant genoeg, zo maakten de woordvoerders duidelijk. Bovendien kun je aan flipperen ook verslaafd raken. Enige voorbeelden. Doorlopend Krediet limietbedrag theoretische. looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f 10000- 69 maanden 1200.- 12,0% 125000,- 68 maanden 1500- 11.6% 140000- 60 maanden 1800.- 11,6% 'ersoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar 110000,- 48 maanden 1258,77 11.6% 120.000,- 48 maanden 1517,53 11,6% 140.000,- 60 maanden 1870.97 11.6% Interessant voor U! Bel voor nadere inlormatie ot kom gewoon even langs Dat kan op werk dagen van 9.00-1230 uur en op donderdag avond van 17 30-1930 uur Welkom l Wijzigingen voorbehouden. Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300.2301 EH Leiden tel 071 -167777 - tax 071 -167150

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13