De koffie en het croissantie. Canière volkshelden roemloos ten einde Buitenland Geharde veteraan Tegen de hervormingen Imposant kantoor DINSDAG 5 OKTOBER 1993 moskou hans gelelinse aangevuld met Rtr „Zij schieten niet erg op, hè", zegt Volodya, terwijlnij, vanachter een waterkanon dat hem enige dekking biedt, een trekje van zijn sigaret neemt. „Als zij de speciale troepen zou den sturen, dan zouden zij kor te metten met hen maken, zoals degenen die Amin te pakken namen", denkt zijn vriend. Hij doelt daarmee op d e actie van speciale Sovjet-troe pen die in 1978 een einde maakten aan het bewind van president Hafi- zullah Amin van Afghanistan en er een Sovjet-gezinde regering installeerden. Tijdens de dramatische gebeur tenissen die Moskou .al twee weken in de ban houden, is de kloof tussen Jeltsin-h aters en zijn aanhangers alleein maar dieper geworden. De meeste omstanders zijn tegen de rebel lerende parlementsleden die nog in het Witte Huis zitten. „Die bolsjewieken hebben ons 70 jaar lang bij de keel gehad en nu proberen zij zich daar te ver schansen", schampert Kostja. Jeltsin heeft de fout gemaakt dat hij niet eerder tegen hon is op getreden, meent zij. Voor het eerst sinds de Okto berrevolutie van 1917 schoten in Moskou Russen op Russen. Voor het eerst ook was Moskou getuige van een gewapend tref fen als uitloper van onoplosbare politieke tegenstellingen. Mis schien lag het daaraan dat de gevechten bij het Witte Huis zo veel 'oorlogstoeristen' trokken. Roekeloze burgers, soms hele gezinnen, die zich achter barri caden verschuilden bij het Witte Huis, of vanaf de brug over de Moskva onbekommerd om eni ge dekking toekijken hot; de mi litaire operatie zich voltrekt. Nadat er al uren is gevochten en een aantal burgers hun nieuws gierigheid met de dood moet bekopen, grijpt de oproerpolitie eindelijk in en wordt de brug met zachte hand schoonge veegd. Toen al had het 12!5mm- geschut van aan de veilige kant van de brug opgestelde tanks over de hoofden van de oorlogs toeristen heen met daverende klappen grote bressen geslagen in de voorgevel van het Witte Huis. De kantoren van Jeltsins dolgedraaide tegenstand** Chasboelatov werden daarbij in vuur en vlam gezet. Als 's middags de eerste 'gardis ten' van het Witte Huis zich overgeven, worden ze afgevoerd door een haag opdringerige toe schouwers. Drie ambulance- dokters worden door omstan ders op de schouders geslagen. Maar een aantal in verfomfaai de paramilitaire uniformen ge stoken jongens wordt door plot selinge dappere omstanders ge schopt en geslagen. Om 17.00 uur lokale tijd geven de meeste bezetters van het Witte Huis het op. Ze komen door de hoofdingang naar bui ten. Eerst de strijders zelf, de ar men gekruist boven het hoofd, daarna de politici. In totaal gaat het om minstens 1.500 mensen. Het zwartgeblakerde Witte Huis blijft nog branden. Geblust kan er niet worden, omdat com mando's van de Alfa-groep, een speciale eenheid van de gehei me dienst die in 1991 weigerde op bevel van de communisti sche putschisten het Witte Huis aan te vallen, nog moeten afre kenen met verzetshaarden. Blussen moet een heidens kar wei zijn. Het parlementsgebouw een doolhof van smalle gan gen, donkere hoeken en naast elkaar gelegen trappen die op verschillende plaatsen uitko men is makkelijker te verde digen dan aan te vallen. Verscheidene malen wordt er deze 'bloedige maandag' onder handeld tussen Witte Huis en Kremlin. Al 's morgens komen er berichten dat 'tegen-presi dent' Roetskoj zich over zou willen geven. Als echter blijkt dat het niet om onvoorwaarde lijke overgave gaat, maar om een opstap naar een politieke regeling, blijkt de onverbidde lijkheid van Jeltsin onvermin derd te gelden. Wapen inleve ren en eruit, over iets anders kan niet worden gepraat, 's Middags onderhandelt defen sieminister Gratsjov op de brug met een delegatie uit het Witte Huis, die getooid met een witte vlag vijandelijk terrein betreedt. Als de verslagen 'volksmacht' uit haar geblakerde paleis ver trekt, is het einde nabij. Ander half uur later komt het eerste bericht dat de 'volkshelden' Chasboelatov en Roetskoj zijn gearresteerd, evenals hun zelf benoemde ministers en gerie- raal Makasjov, die zaterdag op riep tot een 'tweede revolutie'. De Russische televisie toont 's avonds hun aftocht: Chasboela tov, lijkbleek, Roetskoj met een woedende blik naar de camera en in militair gevechtstenue. Aan de politieke carrières van het zestal, ruim twee jaar gele den met Jeltsin de redders van de nieuwe democratie, is een roemloos einde gekomen. Soldaten van Jeltsins elitetroepen nemen positie in bij het Witte Huis, waar de tegenstanders van de Russische president zich heb ben verschansd. foto reuter sean ramsay Moskovieten maak ten er gisteren een dagje uit van. Als 'toeristen' keken ze naar de verovering van het Witte Huis. Tot dat het mis ging en ook omstanders werden beschoten. foto reuter roman poderni PORTRET: ALEXANDR ROETSKOJ In augustus 1991 stond Alexandr Roetskoj bij het Witte Huis op de barricade om de coup tegen de toenmalige pre sident Michail Gorbatsjov af te wenden. Ruim twee jaar later laat de 46-jarige oud-Iuch- machtofficier bij hetzelfde ge bouw weer van zich horen, nu niet om de zittende president te verdedigen, maar om hem ten val tebrengen. Roetskoj werd in 1947 in Koersk in het zuiden van Rusland ge boren. Zijn vader en grootvader waren officier in het leger, zodat ook voor hem werd gekozen voor een militaire carrière. Hij bezocht onder meer de acade mie van de generale staf in Moskou en sloot in 1980 een opleiding aan de luchtmacht academie Joeri Gagarin af. In de oorlog in Afghanistan werd hij tot tweemaal toe met een toestel neergeschoten. Bij een van'die incidenten kwam hij in handen van het islami tische verzet en zat hij verschil lende maanden in krijgsgevan genschap. In 1990 zei hij de luchtmacht vaarwel om te beginnen aan een loopbaan in de politiek. Hij werd gekozen als lid van het Congres van Volksafgevaardig den en de kleinere Opperste Sovjet. Binnen de Communisti sche Partij richtte hij de hervor mingsgezinde stroming „Com munisten voor de Democratie" op. Twee weken voor de augus- tuscoupvan 1991 brak die groep, die indertijd 104 leden telde, definitief met de Commu nistische Partij. Lange tijd stond hij aan de zijde van Jeltsin. Als dank daarvoor werd hij bevorderd van kolonel tot generaal-majoor. Gezien zijn invloed binnen de strijdkrach ten werd hij door Jeltsin voor de r presidentsverkiezingen van juni F 1991 zelfs uitverkoren voor de r functie van vice-president. r Maar sindsdien begonnen er grote tegenstellingen tussen P Roetskoj en Jeltsin aan de dag te l treden. Begin dit jaar groeiden f die geschillen tegen de achter- f grond van de steeds grotere t economische malaise in Rus- J land tot een alles verlammende f machtsstrijd. Roetskoj stelde zich op het f standpunt en velen met hem f dat Jeltsin in zijn hervormings- r beleid veel te snel ging en daar- f mee de Russische samenleving aan onverantwoorde gevaren blootstelde. Hij pleitte ervoor het communistische systeem niet compleet op de helling te zetten, maar geleidelijk aan van binnenuit te hervormen. moskou ap Roeslan Chasboelatov en Alexandr Roetskoj (rechts met martiale snor) verlaten na hun arrestatie het Witte Huis, op weg naar de gevangenis. foto epa dima tann i PORTRET: ROESLAN CHASBOELATOV In de tijd van de Sovjetunie was hij een onopvallend rader tje in de machinerie van het staatssocialisme, maar de afge lopen jaren ontwikkelde Roe slan Chasboelatov zich tot een van de meest ambitieuze poli tici van Rusland. De 51-jarige man uit Tsjetsjenië sloot zich in 1990 bij de toen malige parlementsvoorzitter Boris Jeltsin aan, en volgde hem in 1991 in die functie op. Lang zaam verwijderde hij zich poli tiek van Jeltsin. Vorig jaar was hij uitgegeroeid tot diens groot ste rivaal om de macht. Chasboelatov stelde zich aan het hoofd van de uit commu nisten en nationalisten bestaan de oppositie tegen de hervor mingen van Jeltsin en heeft die strijd tot het uiterste doorge voerd, zoals inmiddels uit de gewelddadige loop der gebeur tenissen is gebleken. De loopbaan van de in 1942 in Grosny, de hoofdstad van de autonome Russische republiek Tsjetsjeno-lngoesjetië, geboren Chasboelatov begon met een studie economie in Alma Ata. Als student werd hij in 1966 lid van de communistische partij, maar hij was nauwelijks actief. Hij koos voor een wetenschap pelijke loopbaan. In 1970 haalde hij zijn docen tendiploma en na een aantal ja ren leraarschap klom hij eind jaren zeventig een stapje hoger op de ladder toen hij een leer stoel verwierf aan het Pletsja- nov-instituut voor economisch management. In deze tijd legde hij de banden met de partijbon zen van de oude economische stempel, met wie hij later zij- aan-zij tegen radicale hervor mingen ten strijde trok. In maart 1990 werd hij gekozen voor het Congres van Volksafge vaardigden en mocht hij tevens toetreden tot de uit leden van j het Congres samengestelde Op- perste Sovjet. Daar bracht hij het tot vice-voorzitter. Toen Jeltsin in juni 1991 het eerste democratisch gekozen staats hoofd van Rusland werd, pro moveerde Chasboelatov op het zelfde moment tot parlements voorzitter. Tijdens de poging tot staats greep van augustus in datzelfde jaar verdedigde Chasboelatov i samen met Jeltsin en vice-presi- dent Aleksandr Roetskoj het parlementsgebouw tegen de i putschisten. Twee jaar later stond hij op dezelfde plek aan i de andere kant van de barrica- 1 de. In de tussentijd had hij zich van medestander tot politieke i vijand van Jeltsin en de hervor- mingen ontwikkeld. moskou ap PORTRET: HET WITTE HUIS Aan boord van elke Intercity-trein is nu elke dag een rijdende versbar aanwezig: de Railtender van Wagons-Lits. Terwijl u relaxed op uw bestemming afsnelt, kunt u verse koffie of thee bestellen, of een keuze maken uit diverse frisdranken. En als u trek krijgt, neemt u een warme snack, een knapperige croissant of een pistoletto. De Railtender is vanaf 7.00 uur 's ochtends tot later op de avond present. Nu elke dag op de Intercity: Railtender, de rijdende versbar. *7 - m "ifê ié m m m A t m f i; S'? 'mi |Jrs£ 1 i,r v V *4 Zwarte rook cirkelt uit de door aan Jeltsins loyale troepen kapot geschoten ramen van het Witte Huis, het Russische parlementsgebouw in het centrum van Moskou. Met de beschieting wilde Jeltsin zijn tegenstan ders dwingen het gebouw te verlaten. Tanks staan klaar om verdere actie te ondernemen. Gisteravond gaven de opstandige parlementsleden zich over. foto epa dima korotajev Het Witte Huis, zoals de Russen hun parlementsgebouw in de regel noemen, waar de tegen standers van Jeltsin zich hadden verschansd, is een imposant ge bouw. Het domineert de oevers van de rivier de Moskva en staat aan het Vrijheidsplein, waar zich ook het gemeentehuis van Moskou (het voormalige ge bouw van het Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de EG) en het hotel Mir (vréde) bevinden. Het gebouw stamt uit de jaren '70 en het staat middenin een grote moderne wijk die te berei ken is via een rondweg die door Moskou loopt, de Koltso. Via de Novy Arbatlaan (die vroeger Ka linin heette) staat het in verbin ding met het Kremlin. Het gebouw bestaat uit twee delen. Beneden is het een om gekeerde U van zeven etages, daarbovenop staat een langwer pig met wit marmer bekleed blok van elf verdiepingen dat op zijn beurt weer wordt bekroond met een torentje. Op het voor plein loopt een grote roodgra- nieten trap geflankeerd door twee gebogen leuningen van de Krasnopresnenskajaiot de in gang van het gebouw. Het parlement telt vele kanto ren. Het kantoor van de voorzit ter van het ontbonden parle ment, Roeslan Chasboelatov, is in het midden van de tweede etage. Dat van generaal Aleks andr Roetskoj is op de derde in de oostelijke vleugel. De afge vaardigden komen bijeen in een groot amfitheater met 400 500 plaatsen dat voorzien is van een ultra-modern elektronisch stemsysteem. Het binnenste van het gebouw is een waar labyrint. Gangen ko men soms niet op elkaar uit en liften bedienen vaak niet meer dan enkele verdiepingen. Van strategische betekenis bij de be storming waren de 3e, 5e en 13e verdieping. Het hoofdkwartier van de „minister van defensie" van de opstandelingen, gene raal Vladislav Atsjalov, was ge vestigd op de 13e etage en het was ongetwijfeld om die reden dat de bestormers hun schoten over het algemeen hoog richt ten. Op de 3e en 5e etage waren de „kazernes" van de vrijwilli gers. moskou afp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8