VS versterken troepen na veldslag in Somalia Buitenland Generaal George Joulwan nieuwe bevelhebber NAVO Denemarken herdenkt ontsnapping joden Weinig animo voor stembus in Pakistan Indiase baby gered Incidenten op eerste dag proces moordenaars Hani - iDINSDAG 5 OKTOBER 1993 Bosnische Irma blijft altijd verlamd londen» Het zes-jarige Bosnische oorlogsslachtoffertje Irma blijft waarschijnlijk haar hele leven verlamd. Het meisje dat met haar wanhopige situatie de aanzet gaf voor een luchtbrug voor oorlogsgewonden uit Sarajevo, kan alleen nog haar hoofd bewe gen, aldus Britse artsen. Het meisje dat in Sarajevo zwaar ge wond raakte dooreen inslaande granaat, was in een kritieke toe stand naar Londen overgevlogen. Doktoren verwijderde gra naatscherven uit haar rug en hoofd. De verlamming is waar schijnlijk het gevolg van een hersenbeschadiging die het meisje opliep toen artsen water afzogen uit haar hoofd. Alijev nu echt president Azerbajdzjan moskou Interim-president Geidar Alijev is zondag met 90 pro cent van de stemmen gekozen tot president van Azerbajdzjan. Dat blijkt uit de voorlopige uitslag, die gisteren door de kiescom missie werd bekendgemaakt. De belangrijkste oppositiepartij, het Azerbajdzjaanse Volksfront, had uitgeroepen tot een boycot van de verkiezingen. Deze partij beschouwt oud-president Aboelfaz Eltsjibey, die in juni uit de hoofdstad Bakoe vluchtte, nog altijd als het enige wettige staatshoofd. Frans onderzoek naar Demjanjuk parus Een groep Franse overlevenden van nazi-concentratie- kampen heeft een aanklacht wegens misdaden tegen de mens heid ingediend tegen John Demjanjuk, die door het Israëlische Hooggerechtshof bij gebrek aan bewijs is vrijgesproken van oor logsmisdaden gepleegd in het kamp Treblinka. Een Franse rech ter is een onderzoek begonnen naar Demjanjuks activiteiten in het vernietigingskamp Sobibor in Polen. De uitkomsten van het onderzoek zullen door het Franse ministerie van buitenlandse zaken worden gebruikt bij het nemen van een besluit over een uitleveringsverzoek aan de Verenigde Staten. Egypte kiest weer voor Mubarak cairo» Ongeveer 92 procent van de Egyptische kiezers hebben gisteren bij de presidentsverkiezingen gekozen voor een derde ambtstermijn van zes jaar voor de zittende president, Hosni Mu barak. De definitieve uitslag wordt vanmiddag verwacht. Mu barak was, in overeenstemming met de wet, door het parlement als enige kandidaat voorgedragen. Volgens de eerste berichten ging tussen 90 en 96 procent van de kiesgerechtigen (18 van de 58 miljoen Egyptenaren) stemmen. Rabin en Arafat praten in Cairo tunis De Israëlische premier Yitzhak Rabin en Yasir Arafat, lei der van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), houden morgen besprekingen in de Egyptische hoofdstad Cairo. Dat is uit Israëlische en Palestijnse kringen vernomen. Het is de eerste keer dat beide leiders elkaar ontmoeten nadat zij vorige maand in Washington het akkoord tussen Israël en de PLO onderteken den over beperkt Palestijns zelfbestuur. De ontmoeting zou plaats hebben op verzoek van de Israëlische regering. Oekraïnse defensieminister stapt op kiev» De waarnemend minister van defensie van Oekraïne is gisteren afgetreden wegens conflicten met hardliners in het par lement en ongerustheid over het effect van de politieke crisis in Moskou. Generaal Konstantin Morozovzei af te treden omdat hij niet wilde dat zijn leger betrokken raakte bij „politieke spelle tjes". In plaats van Morozov heeft president Leonid Kravtsjoek eerste onderminister generaal Ivan Bizjan tot waarnemend mi nister van defensie benoemd. washington hans de bruun correspondent President Bill Clinton heeft gis teren de 53-jarige generaal Ge orge Joulwan benoemd tot be velhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, en daarmee tot opperbevelhebber* van de Navo. Joulwan neemt deze taak over van generaal John Shalikashvili. Die is door Clinton is benoemd tot chef van de Amerikaanse defensiestaf als opvolger van generaal Colin Po well, die vorige week de militai re dienst heeft verlaten. Joulwan is nu nog comman dant van de Amerikaanse strijd krachten in Latijns-Amerika, die hun hoofdkwartier in Panama hebben. De nieuwe NAVO-be- velhebber is al 32 jaar infante rist, en heeft veertien jaar erva ring in Europa als commandant van de in Duitsland gelegerde 3e pantserdivisie en het vijfde George Joulwan wordt de nieuwe opperbevelhebber van de NAVO. foto afp legerkorps, en als chef-staf van het Amerikaanse zevende leger. KOPENHAGEN AFP Denemarken bereidt zich voor op de her denking van de evacuatie van 7.000 joden naar Zweden, deze maand vijftig jaar gele den. Met hulp van hun landgenoten ont kwamen de joden aan de razzia's van de Gestapo in het koninkrijk, dat in april 1940, een maand voor Nederland, door de Duit sers werd overweldigd. Koningin Margarethe woont op 10 oktober in het kader van de herdenking een reli gieuze plechtigheid bij in de grote synagoge van Kopenhagen. Op dit moment wordt in de universiteit van de hoofdstad een inter nationale conferentie over vreemdelingen en ballingschap gehouden. In de nacht van 1 op 2 oktober 1943 begon nen de razzia's van de nazi's tegen de jo den. Maar de Denen, in een mengeling van medelijden met en verzet tegen de bezet ters, maar soms ook gedreven door winst bejag, slaagden erin meer dan 7.000 van hun joodse landgenoten te verbergen en te redden. De Duitsers konden slechts 464 jo den arresteren en naar concentratiekampen overbrengen. Van hen hebben er 51 de oor log niet overleefd. Twee sociaal-democraten, Hans Hedtoft en Hans Christian Hansen, beiden na de oor log premier van Denemarken, leidden de reddingsoperatie. Zij waarschuwden de joodse gemeenschap, nadat ze over het voornemen van de Duitsers waren ingelicht dooreen Duitser, G.F. Duckwitz, die als spion naar Denemarken was gezonden. Duckwitz maakte het mogelijk dat de joden in een recordtijd enkele uren werden ondergebracht in boerderijen, grotten en, als fictieve zieken, in ziekenhuizen en zo aan de nazi's konden ontkomen. De joden hadden voor hun evacuatie een flinke prijs betaald. Sommigen moesten 10.000 kroon (toentertijd meer dan fwee keer het jaarsalaris van een geschoolde ar beider) op tafel leggen. De vissers die hen in hun boeten overbrachten, wilden zich fi nancieel wapenen tegen inbeslagneming van hun boot door de Duitsers, die in die tijd overigens maar zelden op de Sont pa trouilleerden. Roep om terugtrekking wordt groter onder Amerikanen Somaliërs tonen trots de restanten van een gevechtsbroek die zou hebben toebehdord aan een vermoorde Amerikaanse VN-soldaat Het naakte li chaam van een blanke werd gisteren door Muqdisho gesleept De tegenstanders van de VN-vredesmacht zeiden dat het hierbij om een militair ging. foto epa De Verenigde Staten gaan hun troepen in Somalia ver sterken met 200 extra manschappen, tanks, pantserwa gens en twee zwaarbewapende kanonneervliegtuigen. Dat heeft de Amerikaanse minister Aspin (defensie) gis teren in Washington verklaard. Bij zware gevechten tus sen de Amerikaanse VN-troepenmacht en strijders van de Somalische krijgsheer Aideed werden zondag zeker twaalf Amerikanen gedood en raakten 76 gewond. Twee helikopters werden door Aideed-aanhangers neerge haald. een van de Amerikanen dat door de opstandelingen door de straten van Muqdisho werd ge sleept. Washington waarschuwde Ai- deed gisteren dat de VS hard te gen hem zullen optreden als zijn manschappen gevangen genomen Amerikaanse VN-sol- daten mishandelen. President Clinton zei dat de VS „en niet de Verenigde Naties" in actie zullen komen als de op zijn minst zeven gevangen geno- washington hans de bruun correspondent De roep om terugtrekking van de Amerikaanse VN-eenheden uit Somalia wordt in de VS steeds groter na de veldslag van zondag. Daarbij werd een nog onbekend aantal Amerikanen gevangen genomen. Congresle den riepen onmiddellijk op tot terugtrekking van de soldaten. De woede werd nog vergroot door beelden van het lijk van men militairen niet goed wor den behandeld. Aspin zei dat de VS zich het recht voorbehouden 'alle nodige middelen te gebrui ken om de veiligheid van de Amerikanen te verzekeren'. De VS lijken vastbeslotener dan vorige week om de voort vluchtige Aideed te pakken. Na wekenlang vergeefs op Aidid te hebben jacht gemaakt, besloten de Amerikanen vorige week die jacht te staken en zich te con centreren op het handhaven van de orde in Somalia, maar de botsing van zondag heeft daar weer verandering in gebracht. President Clinton heeft al eer der beloofd voor 15 oktober een plan voor terugtrekking van drieduizend van de 4700 Ameri kanen te zullen voorleggen. Maar hij staat onder druk van de publieke opinie om zich uit Somalia terug te trekken. In het Congres drongen diverse sena toren gisteren aan op een spoe dig eind aan de Amerikaanse VN-rol en volgens peilingen vinden de meeste Amerikanen dat de VS in Somalia niets te zoeken hebben. Volgens de Re publikeinse oppositieleider Do le wordt de verwarring over hun taak steeds groter. De VS-troe- pen kwamen naar Somalia om de voedselvoorziening aan de hongerende bevolking te bevei ligen. Zij werden echter strij dende partij. Dole bekritiseerde ook VN-se cretaris-generaal Boutros-Ghali. omdat die de Amerikanen wil opleggen hoe zij moeten optre den. „Wij maken zelf wel uit wat in ons belang is. Ons buiten lands beleid wordt niet door Boutros-Ghali bepaald". De De mocratische senator Hamilton vond echter dat de VS zich niet moeten terugtrekken. „Omdat dan alles wat tot nqg toe bereikt is weer verloren kan gaan". ACHTERGROND DEN HAAG AAD LUYMES ANP Bhutto werd twee jaar later echter door het leger en president Ghulam Ishaq Khan aan de kant gezet op beschuldiging van corruptie en wanbeleid. Haar opvolger en rivaal Nawaz Sharif viel in juli eenzelfde lot ten deel, waarna vervroegde verkiezingen werden uitgeschreven. Ook nu weer zijn Sharif en Bhutto de hoofdrolspelers. Ook nu weer beschuldigen ze elkaar over en weer van fraude en wanbeleid en beloven zij de kiezers gouden bergen. Veel verder dan vuilspuiterij naar elkaar komen ze echter niet. Uitgewerkte verkiezingsprogramma's ontbreken nagenoeg. Veel Pakistani kijken nu daarom liever eerst de kat uit de boom. Ook de politici zelf gooien zich niet met hetzelfde enthousiasme in de verkiezingsarena als voorheen. Er wordt tijdens de verkiezingscampagnes met beduidend minder geld gesmeten dan bij andere verkiezingen. Een bewijs dat geen van de partijen ervan overtuigd is een klinkende overwinning te behalen en dat zij liever geld achter de hand houden voor een volgende verkiezingsronde, schamperen cynici. Eigenlijk hebben de meeste mensen helemaal geen zin om naar de stembus te gaan. Velen zijn dik tevreden met waarnemend premier Moeen Qureshi, die in juli het roer van Sharif overnam. In de afgelopen drie maanden heeft de partijloze Qureshi op economisch terrein al bijna meer bereikt dan Bhutto en Sharif elk in twee jaar. Zo heeft de interim-premier corrupte politici de laan uitgestuurd, belastingen ingesteld voor grootgrondbezitters (die hiervan voorheen vrijgesteld waren) en de strijd aangebonden met de heroïnebaronnen en de gewapende bendes die het land onveilig maken. Ook saneerde Qureshi, voormalig vice-voorzitter van de Wereldbank, met harde hand de economie waardoor een bankroet voorkomen kon worden. Maar Qureshi doet niet mee aan de verkiezingen. Door te wijzen op Sinds in Pakistan vijf jaar geleden de democratie werd ingesteld, gaan de 52 miljoen stemgerechtigden morgen voor de derde maal naar de stembus om een nieuwe premier te kiezen. De animo is beduidend minder dan in 1988 toen honderdduizenden aanhan gers mevrouw Benazir Bhutto begroetten, die kort daarvoor was teruggekeerd uit ballingschap in het buitenland. Met haar komst leek na een lange periode van militaire dictatuur een 'Pakistaanse lente' te beginnen. de lege staatskas en de verdubbeling van de staatsschuld in de twee jaar onder Sharif speelt hij bewust of onbewust Benazir Bhutto in de kaart. Zij haalt in haar toespraken fel uit naar Sharifs wanbeleid. Ook beschuldigt ze zijn Pakistaanse Moslim Liga (PML) ervan op grote schaal te hebben gefraudeerd bij de laatste verkiezingen. Als dochter van ex-premier Zulfikar Ali Bhutto, die in 1979 door wijlen generaal Zia ul-Haq werd geëxecuteerd, geniet Benazir (40) nog steeds veel sympathie. Volgens opiniepeilingen wint de Pakistaanse Volkspartij (PPP) van Benazir wel de verkiezingen, maar behaalt zij niet de meerderheid in het 217 zetels tellende nationale parlement. De in het Westen opgeleide Benazir heeft veel meer charisma dan de kleurloze Sharif. Hoewel Benazir op nationaal niveau tegenover Sharif een goede kans maakt, is haar positie op provinciaal niveau verzwakt. In de vier provincies worden op 9 oktober eveneens verkiezingen gehouden voor de lokale parlementen. Traditioneel had Benazir haar machtsbasis in Sind, waar haar familie haar domeinfcn heeft. Hier moet ze het nu nota bene opnemen tegen haar eigen broer Murtaza, die de afgelopen 15 jaar in ballingschap heeft doorgebracht en vanuit Syrië campagne voert. De omstreden Murtaza zwoer wraak na de dood van zijn vader en leidde de terroristische bende Al-Zulfikar. Tegen hem loopt in Pakistan nog steeds een arrestatiebevel. Om strafvervolging te ontlopen hoopt hij een hoge regeringsfunctie te bemachtigen. Moeder Nusrat, die haar zoon wil terugzien, steunt zijn gooi naar het premierschap van de provincie Sind. Daardoor kan Benazir niet langer rekenen op haar trouwste raadgeefster die tijdens de vorige verkiezingen steeds aan haar zijde stond. Op verzoek van Bhutto, die ervan overtuigd Is dat zij de verkiezingen wint als er niet gefraudeerd wordt, zet de regering 150.000 man troepen in in de 34.000 stembureaus, die moeten toezien op een eerlijk verloop. Achter de schermen heeft het leger nog steeds de macht in handen, sinds in 1988 een burgerregering werd ingesteld. Dat begreep ook Benazir toen ze premier werd. Hoewel zij het leger er altijd van heeft beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de moord op haar vader, hoedde ze zich er later voor in onmin te geraken met de generaals. Paradoxaal genoeg lijkt het leger zich nu op te werpen als de beschermheer van de democratie. „Het nieuwe leger is niet meer wat het was ten tijde van generaal Zia ul-Haq". aldus een lid van Benazirs PPP. Dat bleek in juli toen de opperbevelhebber van het leger, generaal Abdul Wahid, ingreep in het al maanden voortdurende conflict tussen Sharif en president Khan. Het gelukte hem de president ervan te overtuigen dat de rust in het land alleen hersteld kon worden door af te treden. Besloten werd dat Kahn en Sharif beiden zouden aftreden en dat nieuwe verkiezingen gehouden zouden worden. In december wordt een nieuwe president gekozen. KIILARI Rtf-AFP AFP* Agence France Pr« se ANPAlgemeenNederlandsPersbureau APAssociatedPres-. DPA Deutsche Pres se Agentur GPD Gemeenschappe^^e Persd*"*: Ind The independent IPS* Inter Press Service RTR* Reuter UPI Unted Press Internat,or al Internationale ludp komt op gang probeert de getroffen bevolking aan voedsel en noodonderko- mens te helper^ kwam gisteren ook de internationale hulp op gang. Voedsel, kleding, tenten en hout voor de crematies wor den vanuit verscheidene landen aangevoerd. Ik't aanbod van Franse en Japanse artsen om de slachtoffers van de ramp te be handelen. werd afgeslagen. De Indiase overheid meent over voldoende eigen medici te be schikken. De Japanse artsen zijn evenwel al onderweg India om dat hun door het Rode Krois in India toegang is beloofd. In Nederland voeren de geza menlijke hulporganisaties deze week actie voor de slachtoffers van de aardbeving onder het motto 'India geschokt'. Met ra dio- en TV-spotjes en adverten tiecampagnes in de landelijke dagbladen, hopen de hulporga nisaties tot en met 10 oktober zo veel mogelijk geld in te za melen op gironummer 553, dat voor deze actie is opengesteld. Het televisiespotje is sinds gis teravond te zien op Ned 1. 2 en 3 als RTL 4 en 5. Op verzoek van de Indiase regering stellen de hulporganisaties het geld ter beschikking aan de Indiase partnerorganisaties. Daarnaast worden wel goederen en perso neel ingevlogen. Een baby van 19 maanden oud is gisteren in India gered uit de brokstukken van haar huis, vijf dagen na de aardbeving die waarschijnlijk aan 22.000 men sen het leven heeft gekost. Tij dens een rondreis door het rampgebied in het westen van India deed premier P.V. Nara- simha Rao de toezegging dat de geruïneerde dorpen op kosten van de staat worden opge bouwd. Reddingswerkers trof fen de baby, een meisje, aan onder meer dan een meter puin in het dorp Killari. dichtbij het epicentrum van de beving. Na een bezoek aan de zwaar- getroffen steden Khillari en Sastur maakte Rao bekend dat zijn regering extra leningen van de Wereldbank zal aanvaarden om de wederopbouw te bekos tigen. De kosten van de her bouw van de 52 zwaarst be schadigde dorpen bedragen waarschijnlijk zo'n 3,5 miljard rupee (circa 200 miljoen gul den). De financiële bijdrage van de internationale gemeenschap is inmiddels opgelopen tot onge veer 11 miljoen gulden. Daar van is 7,2 miljoen gulden af komstig van de Verenigde Sta ten. Terwijl het Indiase leger der wie Nelson Mandela, te ver moorden. De moord op Hani leidde tot ernstige ongeregeld heden, waarbij tientallen doden zijn gevallen. Gisteren maakten twee getui gen charge hun opwachting. De eerste. Hani's buurvrouw Magarita Harmse, beschreef hoe ze vanuit haar auto een man bij Hani's huis had gezien die 'klaar stond om te schieten' Ze hoorde twee schoten, zag de man vooroverbuigen en hoorde nog twee schoten. Ze kon de man niet thuisbrengen, maar prentte het kentekennummer van zijn auto in haar geheugen en alarmeerde de politie, die binnen vijf minuten Walus ar resteerde. De tweede getuige. Hani's buurman Michael Buchanan, verklaarde dat hij Walus had geïdentificeerd als de bestuur der van de rode auto die enkele minuten nadat hij de schoten had gehoord, langs rijn huis was gereden. Forensisch onderzoek wees later uit dat Walus bij zijn arres tatie in bezit was van het pistool waarmee de dodelijke schoten waren gelost. 4 johannesburg p van nuijsenburg correspondent De eerste dag van het proces te gen drie blanke Zuidafrikaanse extremisten die terecht staan wegens de moord op de zwarte leider Chris Hani, is gisteren ontsierd door een aantal raciale incidenten. Rechter ElofT dreig de de zaal te ontruimen toen extreem-rechtse blanken en zwarte Hani-aanhangers ver wikkeld raakten in scheldpartij en en een zwarte jongeman de vTOUwelijke verdachte te lijf wil de gaan. Het drietal, het voormalige parlementslid Clive Derby-Le wis, zijn vrouw Gaye en de Poolse immigrant Janusz Walus, verklaarden niet schuldig te zijn aan de moord op de populaire communistenleider. Hani werd op 10 april voor zijn huis in Boksburg doodge schoten. Walus zou volgens de aanklacht de fatale schoten hebben gelost; Derby-Lewis zou het moordwapen hebben gele verd, terwijl 70/lfvrouw betrok ken zou zijn geweest bij het be ramen van deze aanslag en plannen om andere leiders, on- HAGELWITTE BLOEM KOOL v per stuk BARONIE BELGISCHE PRALINES doos 250 gram van 399 KIPFILET 500 gramme 649 HOLLAND FLOR h POTGROND^ 2 Voor de dichtstbijzijnde Jac Hermans bel 02154-63333 Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 9 oktober 1993

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7