'Werkweek moet korter worden' Girorekeninghouders kunnen nu f 1.000,- uit de giromaat halen. HEMA7 ONTBIJT Onderzoek besluit SGP juridisch mijnenveld Ritzen: 'Kabinet vindt dat SGP discrimineert' Binnenland 'BVD-dossiers moeten langer worden bewaard' Suriname wil hulp Nederland bij bewaken kustwateren Brand op industrieterrein Eis negen jaar celstraf voor poging tot moord Wie meent dat de verdeling van talenten is gekoppeld aan uiter lijke kenmerken als sekse of ras, maakt zich in feite schuldig aan discriminatie. Dat zei minister Ritzen gisteren tijdens een over leg met de Tweede Kamer over de onderwijsemancipatienota. Ritzen zei zich hiermee uit drukkelijk tot SGP-woordvoer- der Van der Vlies te richten en benadrukte dat dit de mening was van het hele kabinet. De SGP liet vorige week weten dat vrouwen op grond van de bijbel niet geschikt zijn voor functies in de politiek en daarom geen lid mogen zijn van de partij. Ritzen zei verder het merk waardig te vinden dat Van der Vlies nu wel pleitte voor gelijk waardige behandeling van vrouwen in het onderwijs. Rit zen: „Wie zegt dat hij voorstan der is van een gelijkwaardige behandeling van vrouwen in het personeelsbeleid van scho len, moet zich realiseren dat dat niet verenigbaar is met het standpunt dat vrouwen geen lid van je partij mogen zijn". Van der Vlies zei een open en eerlijk gesprek over de kwestie niet uit de weg te willen gaan. Hij neemt het Ritzen dan ook niet kwalijk dat hij deze opmer kingen heeft gemaakt. Maar, al dus Van der Vlies, „de SGP moet dit probleem zelf oplos sen". Een derde (31 procent) van de Nederlanders vindt dat de SGP moet worden verboden zolang deze partij geen vrou wen als lid toelaat. Dat blijkt uit een onderzoek van het Amster damse bureau Nimmo dat en kele dagen geleden werd uitge voerd onder 524 Nederlanders. AJ met al zijn er nu liefst zon 1000 plekken waar u geld uit de muur kunt halen, 24 uur per dag, 7 dagen per week. En dat altijd gratis. Wie die 1000 plekken De Postbank heeft de maximum- van V&D, de Bijenkorf en dé Grens- keurig op een rijtje wil hebben, belt opname per dag uit geldautomaten wisselkantoren. verhoogd van f 500,- naar f 1.000,-. Daarnaast kunnen girorekening- meteen even (gratis) 06-0400 om het nieuwe 'Adressenboekje giromaten' Dat geldt voor alle giromaten bij houders nu ook terecht bij de geld- thuisgestuurd de postkantoren, sommige vestigingen automaten van de ING Bank. te krijgen. POSTBANK DINSDAG 5 OKTOBER 1993 Eis 15 jaar voor moord en gijzeling Amsterdam Tegen een 24-jarige man is gisteren voor de Amster damse rechtbank vijftien jaar cel geëist wegens moord en de gij zeling en mishandeling van drie gevangenbewaarders. De man heeft bekend op 14 maart dit jaar bij het café van zijn vader in Amsterdam een 29-jarige man te hebben doodgestoken. In af wachting van zijn proces verbleef de verdachte in het Amster damse Huis van Bewaring. Op Koninginnedag probeerde hij sa men met twee andere gedetineerden te ontsnappen. Met mes sen en een waszak met blikjes cola als slagwapen werden drie bewaarders bedreigd en geslagen. Zijn twee medevluchters wis ten te ontsnappen, de verdachte zelf niet. Aantal erfelijkheidsonderzoeken stijgt utrecht Het aantal onderzoeken naar mogelijke erfelijke afwij kingen is de afgelopen vier jaar met vijftig procent gestegen. Tot 1997 wordt nog een stijging van dertig procent verwacht. Dat heeft het College voor Ziekenhuisvoorzieningen staatssecretaris Simons (volksgezondheid) gisteren laten weten. Explosie Verolme geen fout van gasexpert Rotterdam De explosie bij Verolme Botlek, in januari 1990, is volgens de Rotterdamse rechtbank niet te wijten aan onacht zaamheid of onvoorzichtigheid van de 46-jarige gasdeskundige die een gas-vrij-verklaring heeft afgegeven. De man is gisteren vrijgesproken van dood door schuld. De ontploffing kostte vier mensen het leven. Boetes voor vissers uit Urk lelystad De economisch politierechter in Lelystad heeft giste ren zeven vissers uit Urk veroordeeld tot geldboetes van in totaal 76.000 gulden. De vissers maakten zich de afgelopen drie jaar schuldig aan het vervalsen van logboeken, het op een verkeerde plaats aanlanden van vis en overschrijdingen van de vangstquo ta voor schol, kabeljauw en tong. Politie bevrijdt ontvoerde zakenman assen Een arrestatieteam van de politie heeft eind vorige week in een hotel in het Drentse Hoogeveen een Nederlandse zaken man bevrijd die was ontvoerd. Bij de actie zijn zeven verdachten aangehouden. Dat maakte justitie in Assen gisteren bekend. De zakenman, die in Antwerpen woont, is ontvoerd in het Zwitserse Zürich. De ontvoering heeft te maken met het niet aflossen van een schuld van de man aan de verdachten. den haag anpVolgens secretaris L. Lieuwes van de Rijkscommissie zouden De dossiers van de Binnenland- de archieven nog zo n tien tot se Veiligheidsdienst (BVD) twintig jaar bewaard moeten moeten met het oog op de blijven. „Dan is er meer zicht op maatschappelijke discussie de fiistorische waarde van de voorlopig worden bewaard. archieven en zijn de emoties Wordt toch tot vernietiging be- over de vernietiging wat ge sloten, dan moet meer worden luwd", aldus Lieuwes. bewaard dan minister D'Anco- De commissie adviseert ook na van WVC eerder voorstelde. feitelijke informatie te bewaren. Dat schrijft de Rijkscommis- Ook zouden meer persoonsge- sie voor de Archieven (van de gevens bewaard moeten blijven, Raad voor het Cultuurbeheer) zoals dossiers van gezichtsbe- in haar advies over de selectie palende personen binnen de en vernietiging van de BVD-ar- BVD. Van de overige persoons- chieven. De minister heeft de dossiers moet volgens de com- commissie dit voorjaar om ad- missie bovendien een steek- vies over haar vernietigings- proéf bewaard blijven, voorstel gevraagd. Paramaribo anpwateren actief kunnen zijn. Su riname is bezig zijn kleine Suriname wil de "Nederlandse luchtmacht en marine om te marine op de Antillen inschake- vormen tot een kustwacht die len bij de controle vanuit de douane-achtige taken moet krij- lucht op illegale visserij en gen. Vandaar ook de wens over drugtransporten. De Surinaam- eigen helikopters te kunnen be- se krijgsmacht wil voor dit doel schikken. Hiervoor zouden ver- ook overtollige Nederlandse he- ouderde Alouette-toestellen van likopters overnemen. Minister de luchtmacht in aanmerking Ter Beek (Defensie) heeft dit kunnen komen. Ter Beek neemt verzoek gisteren gekregen van het verzoek van de Surinamers zijn Surinaamse collega Gilds, in studie. Ter Beek is voor een vierdaags Nederland heeft wel negen werkbezoek in Suriname. miljoen gulden toegezegd voor Het Orion-verkenningsvlieg- de omscholing van Surinaamse tuig dat op Curasao is gestatio- militairen die door de voorge- neerd en ook daar drugtrans- nomen inkrimping van de porten opspoort, zou volgens krijgsmacht overbodig^worden. Gilds ook boven Surinaamse matig schoon te praten. De 21-jarige speelde gisteren het niets vermoedende slachtof fer in deze zaak. Hij zou niet hebben geweten wat granaten voor uitwerking hebben en had bovendien gedacht dat het al leen maar ging om het bang maken van een man die de 44- jarige zou hebben opgelicht. Dat de kennis later verklaarde dat een ander de granaat daad werkelijk had gegooid, maakte voor De Graaff niets uit. AH-overvaller vraagt vanuit cel in Chili hulp hilversum cpd De advocaat van de Bussumse verdachte van de overval op de AH-vestiging in Oosterbeek heeft minister Kooijmans (bui tenlandse zaken) gevraagd om betere leefomstandigheden voor zijn gedetineerde cliënt te bewerkstelligen. De man ver blijft sinds 28 mei in een gevan genis in de Chileense hoofdstad Santiago. Hij wacht daar op het besluit over zijn uiüevering aan Nederland. Volgens de Utrechtse advo caat Starmans zit de Bussum- mer met zeven andere gevange nen in een cel. Hij krijgt mini male voeding en drank en moet betalen voor het nemen van een douche en het schoonmaken van zijn cel. Werken om geld te verdienen voor extra voedsel en andere benodigdheden is on mogelijk. De Bussummer had eerder geeïst dat de Nederlandse rege ring het uitleveringsverzoek voor hem zou intrekken. De Haagse president wees deze eis af. De verdachte werd eind mei op verzoek van de Nederlandse regering in Chili aangehouden als verdachte van een overval op een AH-filiaal in Oosterbeek op 14 mei 1990, waarbij twee doden vielen. Het Chileense Hooggerechtshof heeft het uit leveringsverzoek in beraad, maar het is niet bekend wan neer het besluit valt. Vervoersbond FNV ziet 'vierdaagseals hèt middel tegen werkloosheid Alleen als de arbeidstijd drastisch wordt verkort, kan het aantal banen fors worden uit gebreid. Dat standpunt huldigt de Vervoersbond FNV die in de nota 'Voor wat hoort wat' vasthoudt aan een vierdaagse werkweek. In de nota staan de uitgangspunten voor de CAO-onderhandelingen in 1994. Waar veel andere vakbonden in hun werkgelegenheidsbeleid voor volgend jaar de nadruk leggen op bevordering van deel tijdarbeid, ziet de vervoersbond de collectieve arbeidstijdverkor ting (ATV) met behoud van loon nog als hèt middel in de strijd tegen de werkloosheid. De le den moeten de voorstellen nog bespreken. „Zonder verdere verkorting van de arbeidstijd komen er veel te weinig banen bij", meldt de vervoersbond in de concept nota. „Van alle vormen van kor ter werken is een vierdaagse werkweek nog de beste en ge zondste." Dat wil overigens niet zeggen dat de bond bevordering van deeltijdarbeid en andere manieren om het bestaande werk te verdelen of nieuw werk te creëren afwijst. Werkgelegenheidsafspraken en andere regelingen in de niepve CAO's mogen van de Vervoersbond FNV niet ten kos te gaan van de koopkracht. De bond eist in alle sectoren dan ook een loonsverhoging van 2,5 procent, het door het Centraal Planbureau geschatte niveau van de prijssstijgingen in 1994. Wat aan ruimte resteert, moet worden gebruikt voor goede doelen. Die ruimte zal per sec tor verschillen. Want hoewel de bond berekent dat de produkti- viteit in het vervoer volgend jaar met 2.5 procent zal stijgen, rea liseert hij zich dat veel onderne mers „de opbrengst van de pro- duktiviteitsstijging al in de ex ploitatie hebben gestopt of aan hun klanten hebben doorgege ven". De omvang van de goede doelen zal dan ook per sector verschillen. Amersfoort Een brand op een industrieterrein in Amersfoort heeft gisteren twee bedrijven in de as gelegd. Het vuur ontstond in de kaarsenfabriek Bolsius Trading en sloeg over op het naastgelegen bedrijfspand van de verhuisfirma Bunk. Op het moment van de brand waren geen personeelsle den meer aanwezig. De schade loopt in de miljoenen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. foto anp aldo allessie Tegen een 44-jarige man heeft de Amsterdamse officier van justitie mr. H. de Graaff gisteren negen jaar cel geëist wegens een moordpoging op zijn ex- echtgenote. De verdachte zou op 1 mei dit jaar medeverant woordelijk zijn geweest voor het gooien van een granaat tegen de woning van de vrouw in Am sterdam. Hij zou voor vijfduizend gul den het klusje hebben laten op knappen door een in geldnood verkerende kennis, een 21-jari ge inwoner van Oss. Tegen deze verdachte eiste de officier van justitie eveneens negen jaar ge vangenisstraf. Bij de granaat aanslag raakte niemand ge wond. De 44-jarige ontkende de uitlokking van de granaataffaire. Het zou hem een raadsel zijn waar de andere verdachte de gedetailleerde verhalen rond zijn rol vandaan heeft gehaald. Zijn vroegere echtgenote is hem ruim drie ton schuldig en dat geld zei de 44-jarige terug te willen krijgen. De officier zag in de lange voorgeschiedenis van de acties tegen de vrouw, waarbij steeds de naam van de ex-echtgenoot opduikt, wel degelijk een aan wijzing dat de man niet zuiver op de graat is Volgens De Graaff probeert hij zich stelsel- Dit jaar weer meer auto's op de weg voorburg. anp Het autobezit is dit jaar op nieuw toegenomen. Het wa genpark telt nu 6,5 miljoen voertuigen, vorig jaar was dat 6,3 miljoen. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepu bliceerd. Het aantal personenauto's nam het afgelopen jaar toe met 100.000 tot 5,8 miljoen. Ons land telt 679.000 be drijfsauto's, 34.000 meer dan een jaar eerder. Volgens het CBS heeft de economi sche teruggang blijkbaar weinig invloed op het aantal bedrijfsauto's. Een toename van het rijden met een grijs kenteken door particulieren kan hiervan de oorzaak zijn. Steeds meer ouderen be zitten een auto. Inmiddels heeft bijna één op de drie 65-plussers een auto. Maar sinds de invoering van de OV-jaarkaart voor studen ten is het autobezit onder jongeren gedaald. den haag gus schreuders Binnen enkele weken zal de rijksrecher che rapporteren of het SGP-besluit om geen vrouwen toe te laten tot de partij valt onder een delictomschrijving in het Wetboek van Strafrecht. Aanzetten tot discriminatie op grond van geslacht is een misdrijf. Als de SGP naar aanleiding van dit on derzoek wordt bestempeld als verdachte, raakt het Openbaar Ministerie verzeild in een juridisch mijnenveld. Een strafver volging tegen de partij kan op gespan nen voet komen te staan met de grond wettelijke vrijheid van vereniging. Moet de SGP straks ook worden uitgeslo ten van deelname aan verkiezingen als zij, op discriminatoire gronden, alleen mannen kandidaat stelt? De Kiesraad en het centraal stembureau hebben de mo gelijkheid een kandidatenlijst te toetsen aan de openbare orde. Is bij het opstel len van de lijst een strafbaar feit ge pleegd. dan komt de openbare orde na tuurlijk in de knel. In wezen is in de kwestie rond de SGP sprake van een conflict tussen twee grondrechten: het anti-discriminatiebe ginsel (artikel 1 van de Grondwet) en de verenigingsvrijheid (artikel 8 van de Grondwet). De SGP beroept zich boven dien op de godsdienstvrijheid. Allemaal zaken die de kern van het democratische bestel raken. De eerste vraag die moet worden beant woord. is of het SGP-besluit in algemene zin beledigend is voor vrouwen. Zet de partij aan tot discriminatie ook elders in de samenleving, buiten de eigen SGP- kring? In dat geval is een vergelijking mogelijk met de Centrumdemocraten, die op racistische gronden alle allochto nen in het verdomhoekje plaatsen en be dreigen. Een onderzoek wegens discri minatie tegen de Centrumdemocraten heeft inmiddels tot strafvervolging ge leid. Hierbij speelt ook een rol dat het In ternationaal Verdrag tot uitbanning van rasseridiscriminatie de staat verplicht tot actieve bestrijding van racistische groe peringen. De strafklacht tegen de SGP wegens dis criminatie is afkomstig van buiten de ei gen levensbeschouwelijke achterban. De klaagsters stellen dat de SGP ook discri mineert ten opzichte van vrouwen die er niet over piekerenfid van deze partij te worden. Direct belanghebbende. SGP- gezinde vrouwen, beschikken over een andere mogelijkheid dan het indienen van een strafklacht. Deze vrouwen kun nen een civielrechtelijke procedure aan spannen als zij menen ten onrechte niet als lid te worden geaccepteerd. In zo'n geding kan de rechter tot de conclusie komen dat de SGP door haar besluit in strijd handelt met het verenigingsrecht, dat wordt geregeld in het Burgerlijk Wet boek. Uiteindelijk draait het in de juridische afweging over het interne SGP-besluit om de vraag waar de grenzen aan de in terne verenigingsvrijheid worden getrok ken. Het is denkbaar dat discriminatie van vrouwen in het sociale en economi sche verkeer - bijvoorbeeld het bedrijfs leven of het uitgaansleven - wordt bedre ven onder de dekmantel van de vereni gingsvrijheid. Maar zo ver gaat de vrij heid van vereniging ook weer niet. Geen enkel grondrecht verleent een ab solute vrijheid. Een vereniging die zich bijvoorbeeld bezighoudt met het bevor deren van de handel in harddrugs onder minderjarigen zal niet alleen door de strafrechter worden veroordeeld, maar ook op grond van de openbare orde wor den verboden. De rechtspraak over ver enigingen is echter heel terughoudend. Zeker als in wezen politieke beslissingen moeten worden genomen. Hiervan is slechts een enkele keer sprake geweest: in 1978, toen de rechtbank in Amster dam de Nederlandse Volksunie, die zich schuldig maakte aan misdadige praktij ken, verboden verklaarde. De terughoudendheid in de rechtspraak is begrijpelijk. Politieke partijen moeten zich aan de rechtsorde houden, maar zij zijn tevens bij uitstek de belichaming van de pluriformiteit in de samenleving. De SGP benadrukt dit laatste en beroept zich uitdrukkelijk op levensbeschouwe lijke argumenten. Zij verdedigt zich te gen de beschuldiging van discriminatie met de stelling dat het gewraakte besluit om vTouwen van het lidmaatschap uit te sluiten, is gebaseerd op de Bijbel als Gods Woord. In wezen beroept de partij zich hiermee op de vrijheid van gods dienst. In verscheidene kerken bestaat feitelijke ongelijkheid tussen mannen en vrouwen zonder dat wordt ingegrepen wegens strafbare discriminatie. Hoe men bij voorbeeld binnen of buiten de roomska- tholieke kerk ook mag denken over de uitsluiting van vrouwen van het priester ambt, niemand vindt dit een zaak voor de strafrechter. Hetzelfde geldt voor de gedragsregels in moskee en synagoge. Kennelijk zijn de grenzen aan de gods dienstvrijheid niet zo nauw getrokken dat de anti-discriminatiebepalingen voorrang hebben boven de religieuze overtuiging. Hier staat tegenover dat de SGP zelf geen kerk is. ook al wordt haar identiteit be paald door een geloofsovertuiging. Als politieke partij neemt zij deel aan het staatkundige leven. Haar besluitvorming kan dus invloed uitoefenen op andere bevolkingsgroepen. Stel dat de SGP in een gemeenteraad voldoende zetels zou hebben om vrouwen de toegang te ont zeggen tot openbare ruimten ofambte- lijke functies. Dat zou voor honderd pro cent onrechtmatig zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5