Slechte voortekenen staan geschreven in de lucht Feiten &Meningen Opstand is gedoemd' 'Chronologie 4 oktober Roetskoj gebruikte journalisten als schild Jeltsin heeft zich te veel laten ringeloren Geldmarkten krijgen hun excuus C^AS-ZfeHer x vmihH/c?.. moo êerstqn'J l Am -twi s I DINSDAG 5 OKTOBER 1993 MOSKOU AP De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Kozyrev: De gebeurtenissen bij het Witte Huis zijn tekenend voor de ineenstorting van het bolsjewisme. Ze doen denken aan 1917. Dit is een poging om een geschil met geweld op te lossen, in plaats van op een beschaafde manier via verkiezingen. Anatoly Sobtsjak, burgemeester van St Petersburg: „Als ik Roetskoj was had ik mezelf doodgeschoten. Ilja Chochrjakov, roebelhandelaar, in antwoord op de vraag waarom de roebelkoers nauwelijks veran derde onder invloed van de crisis: „De markt is nog niet genoeg ontwikkeld om echt op de politieke situatie te reageren. Ex-presldent Mlchall Gorbatsjov: „Beide partijen moeten het leven van de mensen die nog in het Witte Huis zitten niet in gevaar brengen. Als er ets met ze gebeurt, als er meer bloedvergieten plaatsvindt, drukt dat op het geweten van beide par tijen. De Franse minister van buitenlandse zaken Alain Juppe: „Wij steunen Jeltsin niet voorde lol. Wij steunen hem omdat hij het hervormingsproces en de democratise ring belichaamt." President Boris Jeltsin: „Degenen die met de rode vlag zwaaien hebben Rus land opnieuw met bloed bedekt... Voor hen en voor de genen die de bevelen hebben gegeven kan er geen spra ke zijn van vergiffenis, want zij hebben hun hand ge heven tegen vreedzame mensen, tegen Moskou, tegen Rusland, tegen vrouwen, kinderen en ouden van da gen. De gewapende opstand is gedoemd. Een para tot voorbijgangers op zijn weg naar het Witte Huis: „Die mensen daarbinnen schijnen niet te weten wat een regiment parachutisten precies is. MOSKOU AFP-Rtr-DPA Een kort overzicht van de dra matische gebeurtenissen, gis teren rond en in het Witte Huis m in Moskou. De aangegeven tijd is de plaatselijke tijd in Mos- G kou. In Nederland is het twee uur vroeger. vr 05.00 uur Boris Jeltsin geeft Z] na overleg met militaire leiders het bevel alle bezette gebouwen [te ontruimen. De voor de op stand verantwoordelijke „crimi nele elementen" zullen voor het gerecht worden gedaagd zegt woordvoerder Dmitri Rjoeriko. 06.00 uur Pantsereenheden sp hebben het centrum van Mos- f_ kou afgesloten. De vluchtwegen H, voor Jeltsin-tegenstanders die M zich hebben verschanst in het |<c parlementsgebouw, zijn afge- [j* sloten, re Ai 07.13 uur Pantserwagens rukken op naar het Witte Huis 1 en nemen het gebouw onder vuur. Onder meer vanaf het dak wordt teruggeschoten. 09.00 uur Jeltsin wendt zich voor het eerst via de televisie tot de bevolking. Hij zweert „de be- v raamde gewapende muiterij C van op wraak beluste commu- J nisten en fascistische bendelei- ders" snel de kop in te drukken. Al Hij vertelt dat troepen Moskou binnenstromen om de orde te herstellen en de vrede terug te brengen. 09.40 uur Elitetroepen be stormen het parlementsge- bouw. Daarbij komen twintig J mensen om het leven op de on- u derste vier verdiepingen, meldt D het ministerie van binnenland- se zaken later. 09.58 uur Persbureau Inter fax meldt dat „tegenpresident" Aleksandr Roetskoj bereid is tot onderhandelingen. Premier Vik tor Tsjernomyrain eist dat de rebellen witte vlaggen uit de ra- men van het parlementsge bouw hangen ten teken van overgave. 10.00 uur Een witte vlag wordt uit een raam gehangen. 10.15 uurTsjernomyrdin geeft de troepen bij een deel van het Witte Huis opdracht het H vuren te staken omdat opstan- _e delingen zich zouden willen Si' overgeven. 3f 11.20 uur Parlementsvoor zitter Roeslan Chasboelatov LONDEN NEIL ASCHERSON THE INDEPENDENT In de zwarte rook die boven Moskou in de lucht hangt staat een waarschuwing geschreven. Het is een waarschuwing voor de generatie van onze kinderen en de boodschap is dat de strijd om Rusland niet voorbij is, dat de toekomst van de Russische democratie en daarmee voor de wereldvrede voor de duur van ons leven onzeker blijft. De strijd in Moskou, zelfs als die eindigt in een militaire overwin ning voor president Jeltsin, heeft een afschuwelijk en lang durig gif gespoten in de bloed somloop van de Russische Re publiek. Veel mensen hebben gepro beerd vergelijkingen te trekken met deze gebeurtenissen, om te beginnen met de mislukte staatsgreep van augustus 1991, totaan de jaren na de ineenstor ting van het tsarenrijk in 1917. Ook toen waren er counter-re voluties en opstanden die mis lukten, coups die na een paar uur wegsmolten en een coup de bolsjewistische machtsgreep in oktober 1917 die slaagde. Er was een burgeroorlog en bui tenlandse interventie. Maar er is een nauwere, nog meer sinistere vergelijking te trekken. De barensweeën van deze Russische democratie lijken op de wor stelingen van de nieuwe Duitse democratie in de jaren die volgden op de Eerste Wereldoorlog. Onderdrukt in bloedvergieten, wacht ten de hatende en (onderhandelingen) verwerpende krachten 10 jaar totdat ze de macht konden grijpen in Duitsland en Europa in het verderf stortten. In Duitsland volgde na november 1918 de ene opstand op de ande re. Na een sociaal-democratische revolutie kwamen de bloedige gevechten in januari 1919, terwijl de nieuwe republikeinse regering het rechtse leger gebruikte om de opstand van extreem links in Russische soldaten vuren in de lucht om hun strijdmakkers die het parlementsgebouw bestormen te dekken. FOTO AP PETER DE JONG Berlijn neer te slaan - de Spartakisten. Een half jaar lang laaiden in de ene na de andere stad de gevechten op. In maart 1920 lanceer den rechtse officieren een coup détat in Berlijn, de zogenaamde Kapp Pusch en vielen er nog meer doden. De economische en poli tieke chaos duurde tot november 1923, toen de weinig bekende agitator Adolf Hitler met een groep opstandige officieren in Mün- chen een revolutie van de grond probeerde te krijgen. Het leger versperde hem de weg en de opstand werd in geweervuur ge smoord. En toen leek het allemaal voorbij. De rust keerde langzaam terug, en de Weimarrepubliek was in staat een schijnbaar stabiele, steeds zegt bereid te zijn tot een staakt-het-vuren en onderhan delingen met Jeltsin, maar wil zich niet overgeven. Maar Tsjer nomyrdin eist onvoorwaardelij ke capitulatie. „Niemand ver laat het Witte Huis met wa pens", zegt hij. 12.00 uur De regeringstroe pen hervatten hun beschietin gen en verhevigen de aanval. 13.18 uur Speciale troepen lanceren een laatste aanval na dat de troepen buiten het ge bouw het vuren hebben ge staakt. 14.22 uur Een konvooi van 50 pantserwagens en zes lichte tanks trekt op naar het centrum van Moskou terwijl de aanval op het parlementsgebouw naar een climax gaat. 15.02 uur Minister Pavel Gratsjov (defensie) arriveert bij het gebouw om te praten met een delegatie van opstandelin gen die met witte vlaggen het Witte huis hebben te verlaten, meldt de Russische televisie. 15.30 uur Jeltsin stelt een nachtelijk uitgaansverbod in van 23.00 uur tot 05.00 uur. Even later legt hij communisti sche en nationalistische kranten een verschijningsverbod op. 16.53 uur Honderden onge wapende mannen verlaten het parlementsgebouw, sommigen met hun handen achter hun hoofd ten teken van overgave. Bussen staan klaar om hen af te 18.56 uur De leiders van de opstand, Chasboelatov en Roet skoj, hebben zich ook overgege ven en zijn naar de Lefortovo- gevangenis gebracht, zegt een medewerker van Jeltsin. 19.55 uur Oud-generaal Al- bert Makasjov, een nationalist die de aanval van zondag op het televisiestation heeft geleid, is gearresteerd, meldt Itar-Tass. Bij deze aanval kwamen 62 mensen om het leven en raak ten er bijna 500 gewond. Ook andere kopstukken van de opstand zijn gearresteerd. 20.21 uur Itar-Tass meldt dat ej zich nog altijd 300 bewapen de opstandelingen in het Witte Huis bevinden. Her en der in Moskou verzetten kleine groep jes zich. Sluipschutters zijn nog steeds actief. MOSKOU HANS GELfUNSE CORRESPONDENT Bij de bestorming van het Witte Huis bevonden zich ook nog journalisten in het gebouw. Eén van hen was VjatjeslavTe- rechov, sterverslaggever van het onafhankelijke persagentschap Interfax, een man die op voet van je en jij staat met het Jelt- sin-establishment. Ook met Aleksandr Roetskoj. De onevenwichtige Roetskoj is voor velen de grote aanstichter van de ellende die de afgelopen drie dagen over Moskou spoel de. Zaterdag riep hij zijn dolle volgelingen op tot „beslissende straatakties" zondag riep hij om wraak, omdat bij die acties zaterdag 22 doden zouden zijn gevallen. Dat bleek een grove leugen. Roetskoj gaf zondag het sein om „de Jeltsin-verraders tot moes te slaan". Zelf zou hij het Witte Huis „tot de laatste kogel verdedigen". Terechov: ,,'s Morgens werd ik al benaderd door Roetskoj. Hij meende dat ik en andere Inter fax-collega's als onafhankelijke journalisten een rol konden spelen bij onderhandelingen. Hij vroeg me met een witte vlag naar beneden te gaan, zodat de andere kant een bekende jour nalist zou herkennen en dit niet als een provocatie zou zien. In tussen zouden mijn collega's premierTsjernomyrdin bellen met de mededeling dat de be zetters wilden onderhandelen en dat de achteruitgang niet on- i wwii tii'jjtjjw mm HIBtU' i WiSiiiï'niiMi mmmiïmmi fiWif welvarender en verlichter wordende democratie op te bouwen. De middelste en late jaren '20 waren de goede jaren in Duitsland. Maar de vijanden van de democratie wachtten alleen maar hun kans af, en aan het einde van de jaren '20 kregen ze die door de we reldcrisis. Net als in Rusland nu was een rijk verloren gegaan en was een hele klasse de rijksbureaucratie en haar uitvoerders onterfd. Hele delen van de Duitse samenleving weigerden dit verlies te aanvaar den. Zij weten de militaire nederlaag en de omverwerping van de Hohenzollem-monarchie aan intern verraad de mythe van „de dolkstoot in de rug". Als gevolg daarvan verwierpen zij niet alleen de nieuwe politieke leiding, maar het hele nieuwe stelsel van de Weimardemocratie. Zij koesterden de wonden van hun bloedige nederlagen in die vroege jaren en maakten hun doden tot patriottische martelaren die het hadden opgenomen tegen het „nationale verraad". Voor een groot deel van de Duitse middenklasse was de Weimarrepubliek onwettig opgelegd. Het gevaar in Rusland is nu dat we de vorming meemaken van een „verwerpende" traditie. Het bloed heeft gevloeid, en de martelaren zijn er. Net als in Duitsland in de jaren '20 is de vijand een chaoti sche mengeling van conservatieve nationalisten, gegriefde ambte naren van het oude regime en fanatieke fascisten wier uitgesproken racisme en verlangen naar een Filhrereven giftig is als het natio- naal-socialisme ooit is geweest. Zij zullen niet alleen wraak willen blijven nemen op Boris Jeltsin, maar zijn republiek als een verval sing beschouwen, een misleiding die het „ware" Rusland is opge legd, dat bestond tot Michail Gorbatsjov het ontwapende, zijn sol daten in Afghanistan verraadde en het grootse land in de handen liet vallen van plutocraten en criminelen. Er mogen nu jaren komen van vrede en hervormingen. Over een tijdje mogen deze opstanden deel lijken uit te maken van geschie denis. Maar Rusland zal niet veilig zijn. Hitier kwam door een de mocratische procedure aan de macht, niet door geweld. Als er over enige tijd in Rusland een periode komt van economische ramp spoed, zouden de verwerpers de angstige massa kunnen overhalen op hen te stemmen. Als wij tegen die tijd geen sterk Europees veiligheidssysteem heb ben gecreëerd, waarin de onafhankelijkheid van mindere staten van de Baltische republieken tot in de Kaukasus is gegarandeerd, kan het te laat zijn om de vrede in Europa te bewaren. Na deze be proeving moet alle mogelijke hulp worden geboden om de jonge Russische democratie te versterken. Maar van nu af aan moeten Ruslands buren ook waakzaam zijn. We hebben dit eerder meege maakt. VERTAUNC: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Twee aanhangers van Roetskoj en Chasboelatov kijken angstig toe, als soldaten hun identiteitspapieren doornemen. der vuur moest worden geno men." Dit kwam Terechov duur te staan. Met de witte vlag liep hij de trappen af naar de beneden verdieping, die al in handen van Jeltsin-troepen was. „In de lob by stuitte ik op een grote groep zwaar bewapende, geünifor meerde mannen. Ze zagen me voor een spion aan. Mijn verkla ring dat ik een wapenstilstands aanbod kwam doen namens de andere kant, wekte slechts woe de op. Een van hen sloeg me in de rug, zodat ik kwam te vallen. Ze drukten geweren tegen mijn hoofd en nek en wilden weten hoeveel van mijn 'kameraden' op de hoger liggende verdiepin gen waren." Terechov werd uiteindelijk naar de garderobe gebracht, waar al tien mensen op de vloer lagen. De handen gekruist in de nek. Een half uur later kreeg de groep opdracht naar een andere plaats te kruipen. Dichtbij de ramen, waar scherpschutters stonden opgesteld. De ramen werden kapot geslagen en het vuur geopend. De gevangenen werd toegebeten dat ze bij de geringste beweging zouden FOTO AP» PETER DE JONG worden doodgeschoten. Een uur later verlieten 300 men sen het gebouw en begreep Te rechov dat hun levens niet lan ger in gevaar zijn. „Toen ik het gebouw met de anderen mocht verlaten, ontmoette ik in de gang de soldaat die me had ge slagen. Waarom deed je dat, vroeg ik. Hij zei: Beoordeel ons niet te streng. We waren woe dend. Ik vroeg: Wat maakte je dan zo woedend. Hij keek me aan en zei: „Ik weet het niet. Misschien deze tijd." HAARLEM ONNO HAVERMANS VERVOLG VAN VOORPAGINA De vraag is of hij nog wel ge schikt is om die nieuwe kracht meting aan te gaan. Het afgelo pen jaar heeft Jeltsin zich toch teveel laten ringeloren om nog het volle vertrouwen van volk en buitenlandse vrienden te ge nieten. Waarom liet hij zich in decem ber zijn premier Jegor Gaidar ontnemen door het parlement, om de superhervormer pas vo rige maand weer triomfantelijk in dienst te nemen? Waarom verzilverde hij de winst niet on middellijk na het succesvolle re ferendum van 25 april, in plaats van te wachten tot 21 septem ber, toen hij het parlement ein delijk buitenspel zette? Waarom liet hij zijn tegenstanders zich bijna twee weken verschansen in het Witte Huis voordat hij in greep? Was het bloedvergeten van gisteren niet te vermijden geweest door eerder en minder gewelddadig orde op zaken te stellen? Gisteren was in Moskou al de kritiek te horen dat Jeltsin door af te wachten zijn tegenstanders de gelegenheid heeft geboden zelfde aanval te kiezen. Eender is er al op gespeculeerd dat Jelt sin zelf tijd nodig had om de steun van het leger te verwer ven. Duidelijk is dat Jeltsin voor zijn overwinning op het rood bruine schuim schatplichtig is aan defensieminister Pavel Gratsjov. En deze generaal staat bepaald niet bekend als een vooruitstrevendehervormer. Jeltsin zal dus opnieuw water bij de wijn moeten doen om een medestander aan zich te binden. De geschiedenis met Chasboelatov en Roetskoj belden voormalige trawanten van Jeltsin leert dat Rusland en zijn president daar niets mee opschieten. Maar het droevige lot van Rus land is: voor Jeltsin bestaat geen alternatief. Hij is (samen met Roetskoj) nog steeds de enige direct door het volk gekozen politicus. Daarmee vertegen woordigt hij, zoals zijn Ameri kaanse ambtgenoot Bill Clinton gisteren treffend zei, als enige de democratie in Rusland. De laatste weken heeft hij zich ech ter bepaald niet van zijn meest democratische zijde laten zien. Aan de andere kant, na de stunt van augustus 1991, toen hij par does op een tank klom en de naïeve communistische machtsgreep om zeep hielp, heeft Boris Nicolajevitsj het 'm gisteren opnieuw geflikt. WIM STEVENHAGEN LONDEN HAMISH McCRAE THE INDEPENDENT Chaos in Moskou. De dollar en het goud worden duurder, de Duitse mark goedkoper. Die reactie was voorspelbaar. Het idee van een „veilige ha ven" in moeilijke tijden blijft een krachtig middel. Hoewel het medicijn maar eventjes werkt: al snel daalde de waarde van zowel goud als dollar weer. Maar soms zeggen deze voorspelbare reacties iets meer over investeringsgewoonten. De stijging van de dollar, vooral ten opzichte van de mark, is zo'n geval. Rationeel gezien is het branden van het Russische parlementsgebouw maar een mager argument om dollars te kopen en marken te ver kopen. Het is de moeite waard het rationele en het emotionele te ontrafelen. Er liggen zeker drie redenen achter de aankoop van dollars en de verkoop van marken. Een daar van is de erkenning dat crisis in Rusland Duits land meer raakt dan andere industrielanden. Zo is Duitsland Ruslands grootste geldschieter. De gebeurtenissen van de afgelopen 48 uur hebben op middellange termijn Ruslands vermogen ver groot om de schulden terug te betalen. De finan ciën van het land zouden immers kunnen profite ren van een sterk presidentieel leiderschap. Maar op de korte termijn boezemt het geweervuur de bankiers angst in. Bovendien: hoe slechter de Russische economie het doet des te slechter het Oost-Europa gaat. En dus worden de kansen in Oost-Europa voor de Duitse industrie ook kleiner. De tweede reden is een Amerikaanse binnenland se zaak. President Clinton geniet volgens de pei lingen weer wat meer vertrouwen onder de Ame rikanen. Problemen in andere landen leiden er al tijd toe dat dat vertrouwen groeit de leider straalt dan meer autoriteit uit, al is het maar door de aandacht af te leiden van binnenlandse pro blemen. Koppel dit aan het feit dat chaos in Rus land benadrukt hoe stevig de Amerikaanse demo cratie is en ér is een bescheiden rationeel argu ment om in tijden van Russische crisis Ameri kaanse dollars te kopen. De derde reden voor de sterke doilar is echter de interessantste. De gebeurtenissen in Moskou ge ven de financiële markten het excuus te doen wat ze toch al hadden gewild, namelijk de waarde van de D-mark drukken. Voordat markten een duide lijk andere koers kiezen, zoeken ze naar excuses voor hun stap. Ze maken kleine uitstapjes en trekken zich terug als blijkt dat ze de sprong beter niet kunnen wagen. Dat gebeurt nu met de mark. De meeste professionele valuta- watchers denken dat de mark over een jaar lager zal staan ten op zichte van de dollar dan nu. De grondgedachte is dat de Duitse rentetarieven zullen dalen, dat de inflatie zal verminderen en dat de economie op nieuw in de versukkeling zal raken, terwijl de Amerikaanse rentetarieven op de korte termijn iets zullen stijgen. Maar om de dollar ten opzichte van de mark echt te laten stijgen, moet er een aanleiding zijn, poli tiek of economisch. De meest waarschijnlijke po litieke aanleiding zou een crisis zoals in de afgelo pen dagen kunnen zijn. De meest waarschijnlijke economische aanleiding is een teken voor Ameri kaans herstel en/of een verzwakking van de Duit se economie. De verstandigen onder ons zouden eerder naar de economie kijken dan naar de poli tiek. Het wachten is dus op een paar kwartalen van Amerikaanse economische groei. VERTAUNC: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Met I>J P&. HOOFDROLLEN1 D

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2