Leidsch Dagblad Moskou telt 300 doden Het extraatje vanTivall. tivall Boris Jeltsin moet nu in de slag met de regio's Lopen over de hoofden Leiden wil ton van Vereeniging voor schoonmaak stad 'Citaten niet van kroonprins' Lissenaar wint 3,4 miljoen in de Lotto Bel gratis 06-0329 GOED NIEUWS DINSDAG 5 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40278 LOSSE NUMMERS ƒ1.60 leiden Dit is de toekomst van de Breestraat zoals wethouder J. Walenkamp die in gedachten moet hebben: een aaneengesloten voetgangersgebied. Maar dat kan natuurlijk alleen op 3 en 4 oktober. Het feest verliep, ondanks de extreme bevolkingsdichtheid, zonder noemenswaardige incidenten. foto henkbouwman Knuppel 3 Geef alle winkeliers een knuppel zodat ze overvallers op hun kop kunnen slaan, zegt de Utrechtse politiekorpschef. Somalia "7 De VS sturen verster- king naar Somalia na dat zondag twaalf Ameri kaanse soldaten bij ge vechten werden gedood. Mahler Feest Ongeschonden sl In het Amsterdamse O Het blazoen van I Concertgebouw J Feyenoord is nog vindt in '95 voor de twee- steeds ongeschonden. De de keer in zijn geschiedenis Rotterdammers versloegen een Mahlerfeest plaats. Heerenveen met 3-1 Rust keert terug na bloedige overwinning Jeltsin De rust is vanmorgen teruggekeerd in Moskou. De vlam men sloegen vanmorgen nog uit de hoogste etages van het Witte Huis, het parlementsgebouw waaruit de tegen standers van Jeltsin gisteren met geweld zijn verdreven. De Russische pers schat het aantal doden van de gevech ten zondag en gisteren op 300. moskou/washington gpd Pagina 2: Slechte voortekenen staan geschreven in de lucht. Chronologie 4 oktober. 'Opstand is gedoemd'. Roetskoj gebruikte journalis ten als schild. Geldmarkten krijgen hun ex cuus. Pagina 8: Carrière volkshelden roem loos ten einde. Portret: Aleksxandr Roetskoj. Portret: Roeslan Chasboela- tov. Portret: Het Witte Huis. Ondanks het door Jeltsin afge kondigde uitgaansverbod ver liep de nacht onrustig. Het leger maakte jacht op sluipschutters, die vanaf de bovenste verdie pingen van het Witte Huis brandweerlieden onder vuur namen. Ook bij het gebouw van het persbureau Itar-Tass kwam het tot een vuurgevecht. De leiders van de opstand, Roetskoj en Chasboelatov, zijn overgebracht naar de Lefortovo- gevangenis in Moskou. Een zegsman van het openbaar mi nisterie verklaarde vanochtend dat wordt overwogen hen te be- schuldigen van verraad en ge- wapende opstand. Hier kan de weld dat zondag de Russische doodstraf voor worden geëist. Ook de 'tegenministers' Atsja- lov van defensie, Doenajev van binnenlandse zaken en Baran- nikov van veiligheid zijn gear resteerd, net als de comman dant van de 'gardisten' in het Witte Huis, generaal b.d. Ma- kasjov. Deze laatste was ook be trokken bij de mislukte putsch in 1991. In een gisteren opgenomen interview met de TV-zender France-2 verklaarden Roetskoj en Chasboelatov niet verant woordelijk te zijn voor het ge- Secretaris Karstens: 'Ik vind dit vreselijk' hoofdstad teisterde. Het vraag gesprek vond plaats voordat beiden zich overgaven aan de eenheden van het ministerie van staatsveiligheid (de voor malige KGB). Keurig in het pak, maar met los getrokken stropdas, zei Chasboelatov pas van de aanval op de TV-toren van Ostankino te hebben gehoord toen hij in het Witte Huis op weg was naar een parlementaire zitting. Roet skoj kan moeilijk ontkennen daarvan te hebben geweten, omdat zijn oproep het kantoor van de burgemeester van Mos kou en de TV-toren aan te val len zondag rechtstreeks door het Amerikaanse CNN is uitge zonden. Maar gestoken in ca mouflagepak en vergezeld van twee broers ontkende hij het gebruik van geweld. „Men zegt dat ik heb geschoten, maar kijk eens naar dit machinegeweer, de olie zit nog in de loop." In Amerika is gisteren opge lucht gereageerd op de over winning van Jeltsin. President Clinton zei vanuit San Francis- leiden cees van hoore De gemeente Leiden wil de kos ten voor het opruimen van de stad na het 3 oktoberfeest vol gend jaar in rekening brengen bij de 3 October-Vereeniging. De kosten van die schoonmaak actie bedragen naar ruwe schat ting een ton. Dat zegt voorlich ter Hans van Soest van de Ge meentereiniging. De secretaris van de 3 October-Vereeniging, J. Karstens, reageerde vanoch tend geschokt. Hij denkt dat een en ander zeker gevolgen zal hebben voor de kwaliteit van de gehele viering. „Hier schrik ik wel even van. Ik vind dit echt vreselijk. We zullen met de gemeente om de tafel moeten gaan zitten om hierover te praten. Ik vind het schoonmaken van de stad pri mair een taak van de gemeente. Als men nu echter van ons ver langt dat wij die kosten gaan betalen, heeft dat structureel gezien gevolgen voor de kwali teit van het evenementenpro gramma. Een van de grootste kostenposten is de optocht. Als we die ton extra moeten gaan betalen, zou het wel eens kun nen zijn dat we die optocht ge leidelijk aan moeten gaan in krimpen of zelfs wel afschaf fen", aldus Karstens. De Leidse notaris wijst er op dat de evenementen op 3 okto ber bijna allemaal gratis toegan kelijk zijn voor het publiek. „Je kunt het niet maken om daar entreegeld voor te gaan heffen. Dat strookt niet met het karak ter van dit volksfeest. Ik vind dit dus geen goed idee. Nogmaals, we krijgen wel gelden binnen waarmee we in de loop der ja ren een soort Financiële buffer hebben opgebouwd, maar als we straks een ton extra moeten gaan betalen, vloeit er een hele boel geld weg. Dan zit je bij wij ze van spreken te melken in een mandje, zoals ik dat altijd noem." Tijdelijk krijgt u per kilo een kortingvan maarllefstf 2.-op alle vegetarische produkten van Tlvall. U kunt deze week Aanbiedingen gelden tot en met dus extra voordelig genieten van onder andere vegeta rische broodbelegger®®, -saté, -hamburger, -cordon bleu, -carré, -kebab en Tlvall vegetarische schnitzel, 1 QQ 100 gram JL69" 1.JJ Aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 9 oktober a s Deze week alleen bij Albert Heijn. Cil LEIDEN HERMAN JOUSTRA Het Specifiek Universitair Ma gazine (Sum) beweert te be schikken over een kopie van de scriptie waarop kroonprins Wil- lem-Alexander afgelopen zomer afstudeerde in Leiden. In de laatste uitgave van het blad wordt de scriptie, die handelt over de Nederlandse reactie op het Franse besluit in 1965 uit de NAVO te treden, besproken. Ook zouden er originele citaten in staan. Volgens een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft Sum de scriptie echter niet in handen. „Deze citaten staan absoluut niet in de scrip tie", aldus een woordvoerder. „Ze zijn niet van de kroon prins." Bij de vakgroep geschiedenis van de Rijksuniversiteit in Lei den acht men het evenwel niet uitgesloten dat het blad daad werkelijk over de scriptie van Willem-Alexander beschikt. „Maar als dat zo zou zijn, dan lisse rudolf kleun Een inwoner van Lisse heeft deze week 3,4 miljoen gulden in de Lotto gewonnen. Dat is het op een na hoogste bedrag dat de Sporttotalisator ooit heeft uitgekeerd. Het hoogste bedrag was 5,4 miljoen en werd in juni uitbetaald. Het bedrag van de jackpot kon zo hoog oplopen omdat de hoofdprijs vijf keer niet is uitgekeerd. De hoogste loterijprijs die ooit in Nederland is uitgekeerd, viel vorige week: een bedrag van zeven miljoen gulden in de Postcodeloterij. De Nationale Sporttotalisa tor maakt niet bekend wie de prijs heeft ge wonnen. „We springen zorgvuldig om met de privacy van de winnaars", zegt woord voerder J. Hendriks. De lotto kent twee soorten spelers, de deelnemers aan abonneelotto en degenen die via een terminal bij een 'rinkel spelen. De abonnees spelen steeds met een vast aantal nummers. Hun identiteit is ook be kend bij de Sporttotalisator. Degenen die via de terminal spelen, doen dat per keer en anoniem. Zij krijgen een bewijsje met de nummers waarop ze spelen. Als ze winnen moeten ze dat overleggen. De winnaar uit Lisse heeft op die manier meegespeeld. Voor zo ver Hendriks weet is het nog nooit voorgekomen dat een winnaar zich niet meldde. „Onze spelers zijn erg betrokken en volgen de trekkingen op de voet." Haarlem onno havermans Boris heeft het 'm weer geflikt. Maar president Jeltsin mag dan zijn tegenstanders in het parle ment met geweld tot overgave hebben gedwon gen, Rusland heeft hij daarmee nog niet in han den. Daarvoor zal hij ook steun moeten verwer ven in de provincie. Want het is ondoenlijk om het immense Russische rijk alleen vanuit het Kremlin te besturen, al wekten de communisten vaak die indruk. De volgelingen van Lenin hielden het land meer dan 70 jaar in een wurggreep dankzij een ijzersterke organisatie. De Partij had zich genes teld tot in de poriën van de oude Sovjetunie. In de bedrijven hadden de communistische cellen meer te vertellen dan de bedrijfsleiding. En aan het hoofd van elke kolchoz of sovchoz stond een apparatsjik. Dankzij de collectieve landbouw reikte die invloed over taiga en steppe, tot in het kleinste gehucht. Iedereen had werk, dus ieder een stond onder controle van De Partij. Met het afschaffen van de Communistische Partij van de Sovjetunie was Jeltsin twee jaar gele den nog niet van die bestuurlijke organisatie ver lost. Om hogerop te komen was, zeker in de pro vincie, de steun van de partij onmisbaar. Veel mensen met ambitie werden lid, anderen stem den automatisch op de enige verkiesbare kandi daat: een trouw partijlid. De meeste ambtelijke functies op regionaal en plaatselijk niveau wor den nog steeds bezet door mensen die in de Sov jet-tijd zijn benoemd. Voormalige communisten vormen dus nog altijd het Ieeuwedeel van het be stuurlijke apparaat in Rusland. De Russische Federatie is verdeeld in 20 repu blieken en 68 districten, de zogenaamde oblas- ten. Deze 88 regio's hebben allemaal een grote mate van zelfbestuur. Wil Jeltsin dat de door hem uitgeschreven verkiezingen doorgaan, dan zal hij de regio's voor zich moeten winnen. Probleem voor de president is dat de meeste parlementen in de 88 regio's, net als de gisteren weggeschoten Opperste Sovjet van Rusland, nog zijn gekozen volgens de kieswetten van de Sov jetunie. Veel afgevaardigden zijn namens de in middels verboden Communistische Partij geko zen en zij hebben de laatste weken nog eens dui delijk laten merken het niet eens te zijn met het optreden van Jeltsin. Om dat probleem te ondervangen heeft Jeltsin vorig jaar 88 gouverneurs benoemd. Zij moesten de voortgang van de economische hervormingen in de provincie verzekeren. Bovendien beloofde Jeltsin de regio's meer invloed, zowel lokaal als binnen de federatie. Hij riep de Federatieraad in het leven, die be staat uit de 88 gouverneurs plus de 88 voorzitters van de regionale parlementen. Deze Federatie- raad moet volgens Jeltsin een van de twee kamers worden van het nieuwe parlement, met de be langrijke wetgevende taak. De andere kamer, die Jeltsin Doema noemt naar de weinig invloedrijke volksvertegenwoordiging uit de tsarentijd, krijgt slechts een controlerende functie (vaag vergelijk baar met die van onze Eerste Kamer). Tijdens een bijeenkomst in Sint Petersburg bleek vorige week echter dat ook een aantal van deze gouverneurs zich tegen Jeltsins verkiezings plan heeft gekeerd. Parlementsvoorzitters èn gou verneurs van zo'n 50 regio's riepen Jeltsin toen op de verkiezingen voor een nieuw Russische parle ment tegelijk te houden met die voor een nieuwe president. Jeltsin heeft zich daar steeds tegen ver zet, omdat er dan volgens hem een machtsva cuüm zal ontstaan tussen de verkiezingen en de installatie van het nieuwe bestuur. De uitschakeling van Chasboelatov en Roetskoj is dan ook pas een begin van de afrekening met de oude bestuurslagen. Jeltsin kan zich gaan op maken voor de strijd in de regio's. Pagina 2: Jeltsin heeft zich te veel laten ringelo- HET WOORD IS AAN Jan Greshoff Een onbeduidende man is niets, een onbeduidende vrouw is toch altijd nog een vrouw. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen- Gesprek van de dag - Info Programma's11 Randstad18 Regio13,15,16,17 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Een enkele bui Half tot zwaar bewolkt en een en kele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 16 graden Ma tige zuidelijke wind, kracht 3 h 4. Terwijl het parlementsgebouw werd bestormd door regeringsgetrouwe troepen, zocht 'tegenpresident' Aleksandr Roetskoj via een draagbare telefoon wanhopig en tevergeefs naar militaire steun. foto reuter co dat de VS nog steeds vierkant achter Jeltsin staan. Ook de EG steunt Jeltsin. De Russische pre sident zelf liet vanmorgen we ten dat zijn bezoek aan Japan volgende week gewoon zal doorgaan. komt het zeker niet hier van daan", zegt studiecoördinator mevrouw D. Verhagen. „Moge lijk dat dat via het particuliere circuit is geregeld. Maar eerlijk gezegd vinden wij de zaak niet de moeite waard om er achter aan te gaan." Studenten Tilburg bestelen Quintus Twaalf leden van een Tilburgse studentenvereniging zijn van nacht aangehouden na een in braak bij studentenvereniging Quintus aan de Korte Mare in Leiden. Zij probeerden om streeks 3.00 uur de voordeur te forceren. Toen dat niet lukte werd een raam opengemaakt en een bijzonderé trofee buitge maakt: 12 fotolijsten, omspan nen door T-shirts, die voor Quintus van groot belang zijn. De Tilburgers, in leeftijd vad erend van 19 tot 25 jaar, stapten in de Breestraat in twee busjes. Getuigen hadden inmiddels de i politie gewaarschuwd, die de achtervolging inzette en de bus- j jes op de rijksweg A4 ter hoogte van de brug over de Rijn tegen hield. Daarna onstond een handgemeen tussen agenten en i de aangeschoten studenten, i De fotolijsten worden aan Quintus teruggegeven. Thomson wenst Swaak, Haarlemmerstraat 250 te Leiden (tel 071-215151) deze week veel regen toe. Thomson wasdrogers^ slechts 45 cm breed trommelinhoud 4,5 kg de wasdroger wordt bovenlangs gevuld, dus minder bukken bij het vullen van de trommel Nu tot f9.000,- voordeel op de Passat Design dan hoort u precies welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u in petto heeft. De Volkswagen voordeellijn wijzigingen voorbehouden Leidsch ^Digjibd SÊTTMOTl NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. Adres: Plaats:. Tel.: (I m controle beaoejing) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch 28.75) Q Per kwartaal Q via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: Lrid« h Dagblad, Anrwooednr I0O5O. 2300 VB Leiden Of bd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1