Flatwachten in Bijlmer 'Deze hulp is van levensbelang' Kom'ns bij ons een 'Het is een dag als alle andere' 'Levertransplantaties in [Rotterdam öf Leiden' Randstad Boosheid in Rijnsburg over uitblijven van zender RTL5 Afkickcentra zijn niet afgestemd op behoeften -Holland Casj.NO DINSDAG 5 OKTOBER 1993 RIJNSBURG MONICA WESSELING Rijnsburg is de enige plek in de wijde omgeving waar niet vanaf zaterdag het nieuwe televisie station RTL5 te ontvangen is. In Leiden en verder alle omringen de dorpen heeft men inmiddels kunnen genieten van Saterday Night Fever en het eerste deel van een serie over het WK voet bal. Rijnsburgers moesten zich tevreden stellen met de be staande netten. Dat heeft de te lefoniste van hel gemeentehuis geweten: sinds vrijdag 'Cvordt zij plat gebeld' met vragen over het uitblijven van RTL5. Rijnsburg heeft, zo legt ge meentesecretaris G.J. Visser uit, een vrij beperkt kabelnet. Om niet al te duur uit te zijn, is bij de aanleg van het net besloten i er slechts 20 zenders op te zet- ten. Die 20 kanalen zijn vol en dus kon RTL5 er niet zo maar bij. Het gemeentebestuur heeft nu besloten om het kanaal van TV5 tijdelijk in te ruimen voor RTL5. Dat vergt enige techni- 'Ze lopen hier altijd achter' sche aanpassingen en daarmee zijn ze in het dorp nog niet klaar. Visser verwacht dat nog deze week RTL5 in de Rijns- burgse huiskamer te zien is. In november moet de gemeentelij ke commissie welzijn bekijken of tot uitbreiding van het kabel net wordt overgegaan, of dat RTL5 blijvend ten koste van een andere zender wordt doorgege ven. Dat RTL5 blijft is voor Vis ser een uitgemaakte zaak. Maar goed ook, want de tele foniste heeft vrijdag alleen al tientallen telefoontjes gehad over de zender. „Elke tien mi nuten was het raak. En vanmor gen ook weer", verzucht A. van der Horst. „Vragen, maar ook heel veel gemopper. Mensen die ontevreden opmerken dat Rijnsburg altijd met alles ach terloopt en toch heel duur is." Belachelijk Een rondgang door het dorp maakt inderdaad duidelijk dat het uitblijven van RTL5 de bur ger nou niet direct tevreden en gelukkig stemt. „In Katwijk be talen ze minder abonnements geld en krijgen ze meer zenders. Belachelijk. Je mist hartstikke veel zo", moppert A. van der Oest terwijl hij in de rij voor het loket van het postkantoor wacht. Mevrouw Plug daarente gen vindt het wel best. „Hoe meer zenders je hebt, des te meer ruzie krijg je op welk net die tv moet staan. Wat mij be treft houden we het 'op twee Nederlandse zenders. Dat scheelt een hoop geouwehoer." De man aan de andere kant van het loket, C. van Dijk, vindt het waardeloos dat RTL5 er nog niet is. „Voetbal. Beverly Hills en Twins Peaks. Dat moeten we al lemaal missen." Mevrouw Van Delft van de groentezaak De Zonnetuin, is om een heel andere reden onte vreden met het niet doorgeven zender. „Ik ben nu miin man kwijt. Hij gaat bij vrienden in Katwijk Idjken en dan zit ikalleien." „Knap woardeloos en nog stom ook. Rijnsburg reageert weer eens veel te laks. Kunnen ze een kaer een paar centen verdienen, en dan zijn ze weer te laat", is het commentaar van Kees van de garage Dijksman. Een gemeente krijgt geld als ze een zender doorgeven. Zowel hij als zijn collega Gert Jan heb ben zaterdag geniime tijd aan het televisietoestel zitten draai en in een uiterste poging toch RTL5 te kunnen zien. „Mooi dat je zo allerlei voetbalwedstrijden mist. Het begint volgende week al met Nederland-Engeland. Waardeloos dat je dat dan niet kunt zien", zegt Gert Jan. De opmerking dat volgens de ge meentesecretaris RTL5 volgen de week er echt wel is, nemen ze wat argwanend voor kennis geving aan. Je hoort ze denken: 'Eerst zien, dan geloven'. Een groep van dertien langdurig werklozen begint aan de eerste opleiding voor flatwacht door het politie-oplei- dingscentrum in Amsterdam. De flatwachten gaan toe zicht houden in de hoogbouwflats van de Bijlmermeer. Dat moet leiden tot verbetering van het woon- en leefkli maat en een verhoogde veiligheid. De eerste groep wordt ingezet in de te slopen flats Geinwijk en Gerenstein. AMSTERDAM i Hasj-koeriers f op Schiphol toch de cel in I V SCHIPHOL ANP Op last van het openbaar minis terie in Haarlem worden hasj- koeriers die op Schiphol wor den aangehouden met min stens 30 gram, altijd in verzeke ring gesteld. Tot nu toe was 25 kilo de grens. Ook zullen vinger afdrukken van hen worden ge nomen. Tot nu toe werd dit in vele gevallen wel gedaan, maar soms ook niet. Hiermee is het beleid verscherpt. Een aantal groepen koeriers wordt voorgeleid aan de rech- ter-commissaris, zodat ze ten minste tot aan de zitting in voorlopige hechtenis kunnen worden gehouden. Het gaat dan om verdachten die vaker hier voor zijn opgepakt of die een vooraanstaande rol in een drugssmokkelorganisatie heb ben Ook verdachten die in groepsverband reizen worden voorgeleid. Als verdachten niet worden voorgeleid, dan zal óf voor hun vrijlating een dagvaarding wor den uitgereikt óf de zaak zal ter berechting worden overgedra gen aan de autoriteiten van het land van herkomst. In het algemeen zal waar mo gelijk de strafzaak of de hier op gelegde straf aan het land van herkomst worden overgedra gen. Volgens justitie wordt met deze aanpak tegemoet geko- 1 men aan bezwaren tegen on middellijke heenzending van verdachten. Ook wordt zo reke ning gehouden met de celcapa- 1 citeit. Inmiddels heeft justitie aan de politie en marechausse op Schiphol gevraagd precies te re- 1 gistreren hoeveel hasj wordt aangetroffen. Zo moet de om- vang van deze drugssmokkel beter en sneller zichtbaar wor- den. Nog dit jaar worden vijftig ba nenpoolers opgeleid. De be langstelling voor de functie is groot, aldus F. van Exel van Vei lig Beheer Bijlmermeer. De vol gende 'klas' die in november begint, zit al vol met twaalf mensen en is samengesteld uit autochtonen, allochtonen. ving is niet op een speciale groep gericht. „We maken geen onderscheid." De kandidaten moeten langdurig werkloos zijn en in de Bijlmermeer wonen. Het doel is dat uiteindelijk al le 28 flats zestien uur per dag (tot 01.00 uur 's nachts), zeven dagen per week flatwachten hebben. Er is een optie op nog eens 150 banenpoolplaatsen. Eerst wordt met de bewoners van die flats overlegd. De flatwachten moeten toe zicht houden op de semi-open- bare ruimtes van de flats en de parkeergarages, contact onder houden met de bewoners en hen op verzoek begeleiden. Ook zullen zij technische werkzaam heden verrichten en problemen signaleren. De wachten zijn uit gerust met een portofoon. Hier mee hebben ze directe verbin ding met de eigen meldkamer én met het wijkbureau van poli tie. In dringende gevallen kan direct hulp van politie en GG &GD worden ingeroepen. Het project is een onderdeel van de grote vernieuwingsplan nen in de Bijlmermeer. De wo ningcorporatie Nieuw Amster dam is al jaren bezig om de flats veiliger en leefbaarder te ma ken, aldus Van Exel. Zo is een proef met conciërges in vijf flats succesvol gebleken, met de flat wachten wordt daarop inge speeld. Met het project is dit jaar vijf ton gemoeid. ■EiDCNAls het feest is afgelopen en de bezoekers hun vuil op het asfalt hebben achtergelaten, moeten de mannen v de bak. Om middernacht gaan zij de straat op om dozen, blikjes en de restanten van plastic 'glazen' te verzamelen. AMSTERDAM «ANP Bijna de helft van de Amster damse druggebruikers (49 pro cent) zou vrijwillig afkicken als de centra beter waren afge stemd op hun behoeften. Het is zeer de vraag of het overheids beleid dat de nadruk legt op be handeling 'onder drang' zin heeft, zolang er niets wordt ge regeld voor achterblijvende partners, kinderen of huisdieren en er geen rekening wordt ge houden met de vrees van jun- Dat is de uitkomst van een enquête die de stichting voor gezondheids- en preventiewerk onder druggebruikers Mainline in Amsterdam heeft gehouden onder 516 Amsterdamse ver slaafden. De junks werden in de buurt van methadonposten en op straat in het Wallengebied ondervraagd. Volgens Mainline wordt de gang naar een afkickcentrum door een aantal drempels be lemmerd. Zo zijn van 13 pro cent van de verslaafden de ver- zekerings- en verblijfspapieren niet in orde. Eveneens 13 pro cent weet de weg naar de centra niet te vinden, terwijl 10 pocent klaagt over te lange wachtlijs- Het meest opmerkelijk is dat de helft van de junks vindt dat in de aangeboden programma's onvoldoende rekening wordt gehouden met praktische pro blemen. Zo zijn er geen oplos sing n voor achterblijvende partners, kinderen en huisdie ren en is een aantal mensen bang na de behandeling zonder woonruimte of werk te zitten. TINEGRÉWILLEMSEN „Voor ons en de dieren is die rendag een dag als alle andere. We geven ze ook niets extra's, de dieren worden hier al zo ver wend. Bovendien raken ze al leen maar in de war als ze in eens ander voedsel krijgen, hè Pipo?", C. Wentzel. een van de beheerders van dierentehuis 'De Postbrug' in Oegstgeest, vraagt een bevestigend ant woord van de logerende pa pagaai, maar de grijze vogel re ageert niet op de plotselinge aandacht. Wentzel verwacht niet dat er op Dierendag meer mensen ko men. Afgelopen weekeinde hield de stichting Dierentehuis Leiden en Omstreken (DLO), die zeggenschap over 'De Post brug' en andere tehuizen heeft, een open dag. In Oegstgeest kwamen er ruim 200 bezoekers. „De meeste mensen waren ge woon nieuwsgierig, maar we hebben nog wel drie honden en even zoveel katten geplaatst", aldus Wentzel. Een tijd geleden werd Bonzo naar dierentehuis 'De Postbrug' gebracht. Deze hond werd bij zijn vorige eigenaar wegge haald. Wentzel: „Hij was totaal verwaarloost. Ik kon zijn ribben tellen toen hij net kwam. hij woog toen 15 kilo. Nu is hij weer gezond, en heeft een goe de baas". De dierenverzorgster is daarom niet zo overtuigd van het nut van nationale dieren dag: „Mensen die normaal niet van dieren houden, gaan dat niet opeens wel doen als het Dierendag is." C. Raymaekers van het voge lasiel in Oegstgeest denkt daar ongeveer net zo over. „Het is hars'tikke leuk om je hond een bot te geven en je kat een diner aan te4)ieden, maar ik zou het leuker vinden als mensen op eens stil staan bij het leed wat dieren overkomt. Als dierendag daarbij helpt, dan is er niks mis mee, maar ik betwijfel of dat zo is." Secretaris C.H. Groenewegen van stichting DLO is erg blij met dierendag, zij vindt het een goe de zaak dat huisdieren extra worden vertroeteld op 4 okto ber. Daarnaast ziet ze nog een voordeel. „Juist op zo n dag moet er meer aandacht worden besteed aan onze asiels. Het is heel belangrijk om kinderen de verzorging van dieren te leren. Maar ze leren in de asiels nog wel een belangrijker les: van dieren te houden." Als u eens een spannend kaartspel wilt spelen, moet u beslist langs kómen bij Holland Casino Scheveningen in het Kurhaus. Waar daar staan in de sfeervolle speelzalen maar liefst 6 Black Jack tafels. Daarnaast kunt u uw geluk beproeven aan één van de 17 Rou lettetafels. U hebt verder keuze uit Sic Bo. Punto Banco en Big Wheel. En ook de Jackpotclub met z'n 250 direct geld uitkerende speel automaten is natuurlijk een gewel dige trekpleister. U bent zelfs van een goede kaart verzekerd in onze brasserie. Terwijl u voor de meest uiteen lopende drankjes uitstekend te recht kunt in één van de bars. Bedenk wel dat een mini mum leeftijd van 18 jaar, correcte kleding en een geldig legitimatie bewijs voorwaarden zijn om bin nen te lopen. Bij deze bent u iedere dag vanaf 13.30 uur uitgenodigd. In de Holland Casino's kom je ogen tekort. Explosieve groei klachten geluidshinder Schiphol Kroatische kunstenares zet luchtbrug naar Kroatië op Het aantal individuele klachten over geluidshin der in de omgeving van Schiphol is in het derde kwartaal explosief gestegen. In totaal werden de afgelopen drie maanden 10.550 klachten ontvan gen, bijna twee keer zoveel als het gemiddelde in de eerste helft van dit jaar. Dat blijkt uit voorlopi ge cijfers van de Commissie Geluidshinder Schip hol. i De groei van het aantal klachten komt niet on- I verwacht. Eind juni werd namelijk de drukke Bui- tenveldertbaan voor een jaar gesloten voor on derhoud en infrastructurele werken. Dat leidde tot een intensiever gebruik van de drie andere start- en landingsbanen, en een forse toename van het vliegverkeer over de Amsterdamse bin nenstad. Een kwart van de klachten komt daar dan ookvandaan. Ook de Aalsmeerbaan wordt sinds juni inten' siever gebruikt, wat leidde tot een forse stijging van het aantal klachten uit Aalsmeer en Uithoorn. Op 15 oktober wordt een deel van de Buitenvek- dertbaan weer in gebruik genomen. Veel soelaas biedt dat niet. omdat er dan alleen kleinere vlieg tuigen kunnen starten of landen. UTRECHT/LEIDEN* Naast het Academisch Zieken- huis Groningen (AZG) kan hoogstens nog één ziekenhuis 'worden aangewezen als cen- B trum voor levertransplantaties. L Dat zou dan het academisch d ziekenhuis in Leiden (AZL) öf kdat in Rotterdam (Dijkzicht) e moeten zijn. 1 let College voor ii Ziekenhuisvoorzieningen zegt d dit in een gisteren uitgebracht d advies aan staatssecretaris Si- mons van Volksgezondheid. Het AZL en Dijkzicht werken F sinds een jaar samen in het Le- g vertransplantatiecentrum West v Nederland. Het College vindt li nu dat aan slechts één van deze h twee ziekenhuizen een vergun- s ning moet worden verleend, s Het AZL zegt in een reactie te 6 blijven vasthouden aan de hui dige samenwerking met Rotter dam. „Beide ziekenhuizen zul len gezamenlijk een aanvraag indienen voor levertransplan- tanties", aldus de perswoord voerder. De huidige samenwerking houdt in dat patiënten uit de hele regio op twee locaties wor den geopereerd door twee ope ratieteams. Beide ziekenhuizen werken met een gezamenlijk protocol: een draaiboek voor de operaties. Op deze manier kan ook personeel en kennis wor den uitgewisseld. In Leiden zijn inmiddels acht levertransplan taties uitgevoerd en in Rotter dam 10. Volgens het College moeten de kostbare levertransplantaties alleen worden toegestaan als er een vergunning voor is afgege ven. Oorspronkelijk ging Si mons er in een ontwerpregeling van uit dat er slechts behoefte is aan één centrum voor lever transplantaties: het AZG. Hij be seerde zich daarbij op een ad vies van de Gezondheidsraad uit 1990, waarin de behoefte aan levertransplantaties werd geraamd op 80 per jaar. In juni 1993 kwam de Gezondheids raad in een nieuw advies voor de langere termijn op een be hoefte aan 150 levert ransplnn- taties per jaar. De kosten van het uitvoeren van 150 levertransplantaties worden, inclusief tien jaar na zorg, geraamd op 44 miljoen gulden. Het College constateert dat de benodigde bedragen de begroting voor de gezondheids zorg aanzienlijk dreigen te over schrijden. „Een luchtbrug", zegt de Kroati sche kunstenaars Vesna Flatz von Stransky triomfantelijk. Ge middeld één keer per week le vert ze op Schiphol een lading medicijnen af. Met medewer king van de beveiligingsdienst komen deze medicijnen recht streeks in handen van een pi loot van de Kroatische lucht vaartmaatschappij. Krap een paar uur later zijn de pakketten in Zagreb. Een unieke vorm van noodhulp maar zegt Vesna Flatz von Stransky het is broodnodig. De peperdure medicamenten zijn bestemd»voor zo'n veertig kankerpatiëntjes die in de Kroatische hoofdstad in het universiteitsziekenhuis liggen. Hoewel Zagreb niet in oorlogs gebied ligt, is er een grote schaarste aan medicijnen. Ge neesmiddelen voor de veertig kinderen die aan leukemie, de ziekte van Hodgkin of andere vormen van kanker lijden, wa ren er al helemaal niet meer. Toen de Kroatische kunstena res. die in Den Haag woont en in Leiden kantoor houdt, dét hoorde stapte ze naar Horizon Holland, een Haagse organisa tie die zich bezighoudt met me dische en agrarische ontwikke lingshulp. Want als de kinderen in het ziekenhuis een week hun kuur niet krijgen, zijn ze gega randeerd ten dode opgeschre ven. „Mij interesseert de politiek niet", zegt Flatz von Stransky. „Ik ben een praktisch mens. Mijn bedoeling was om spon taan iets te doen, toen ik van deze kinderen hoorde. Dat het project zo groot zou worden Jrad ik niet gedacht." Horizon Holland stapte samen met de Rotterdamse GGD in het pro- jat: ze kochten een lading pe perdure medicamenten tegen de helft van de prijs in bij de groothandel. De contacten met de Kroati sche luchtvaartmaatschappij lo pen via Flatz von Stransky. „Ik kom uit een pilotenfamilie", zegt ze. „Mijn grootvader was .piloot, mijn vader en moeder ook. En mijn broer zit bij de luchtverkeersleiding. Ik ken ei genlijk iedereen bij die maat schappij waardoor de luchtbrug geregeld kon worden. Het grondpersoneel op Schiphol werkt ook mee. Op het vliegveld staat een van mijn collega-kun stenaars, Branco Vujanovié, al tijd klaar om de medicijnen in ontvangst te nemen. Drie-enr- half uur nadat ik de pakketten heb afgeleverd op Schiphod, krijg ik in Leiden een fax van dokter Konja dat alles is aange komen." Het ministerie van ontwikke lingssamenwerking kondigde vorige week aan de luchtbrug te steunen met een bedrag \«n 20.000 gulden. Maar er zijn meer sponsors nodig. Behande ling van de kinderen kost onge veer 100.000 gulden per jaar. Horizon Holland die in eerste instantie zélf de medicijnen be kostigde kan daar niet mee blij ven doorgaan. Voorzitter J. Brijl van de hulporganisatie: „Toen er bij ons werd aangeklopt, was het een wedloop van de tijd. We konden er eerst wel lang en breed over gaan praten maar dan waren we al te laat geweest We hebben dus met de GGD en ook Terres des Hommes een stootvoorraad geregeld. Maar als je met zo iets begint, moet je het afmaken ook. Anders heeft het geen zin. Maar daar zaten we ook een beetje mee. We zijn een organisatie die zich bezig houdt met medische hulp aan ontwikkelingslanden. Dit pro ject valt daar eigenlijk buiten. Daarom zijn we nu her en der op zoek naar sponsors. I,eidenaar Walter Schrader, GGD-arts en adviseur van Hori zon Holland spreekt van een ac tie die nut heeft. „We zijn op het moment ook aan het na denken over de vraag of we niet meer kinderhulp kunnen geven. Voor dit project voor kankerpa tiëntjes hebben we ook heel be wust gekozen. De kinderen in de leeftijdsgroep van twee tot en met vijftien jaar zijn per definitie a-politiek. En dat spreekt ons toch zeer aan. De stichting Horizon Holland is bereikbaar via tel: 070-3452300 Een kankerpatiëntje in het universiteitsziekenhuis van Zagreb. Zonder medicijnen is hij ten dode opgeschreven. foto pi

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18