Bewoners Europaweg eisen maatregelen Stationsbrug Alphen toch weer smaller Rijn- en Veenstreek Jacobswoude kan bouw woning niet stoppen Alphenaren met lage huur krijgen sneller nieuw huis Oud Alkemade onder dak Kiezers in Rijnwoude stemmen electronisch Record aant al deelnemers bij Unicefloop Kringbrandweerwedstrijden dit jaar in Koudekerk 974 CHEF GERT VISSER. 071 -35&430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 Ruziemakers samen naar politie alphen aan den run Twee Alphenaren zijn afgelopen vrijdag ge zamenlijk naar de plaatselijke politie gestapt om elkaar aan te geven. Dat gebeurde nadat de twee ruzie hadden gekregen in de Julianastraat. Eén van de mannen, een 33-jarige Alphenaar, reed met zijn auto in de sinds een paar dagen verboden rijrichting. Een 21-jarige fietser gaf een klap op de auto. De automobilist kwam hierop uit zijn voetuig en gaf de fietser een klap in het ge zicht. Na een woordenwisseling besloten de twee samen naar de politie te stappen. Vrouw gewond bij aanrijding ter aar» Een 50-jarige vrouw uit Ter Aar is zaterdagmiddag licht gewond geraakt bij een aanrijding op de Albert Schweitzerstraat in haar woonplaats. De vrouw kwam met haar auto in botsing met een wagen, bestuurd door een 47-jarige Leiderdorper. De man verzuimde de Teraarse voorrang te verlenen. Winkelende agente houdt dieven aan alphen aan den run» Een Alphense politie-agente heeft zaterdag kort achter elkaar twee dieven aangehouden. De agente deed haar vangst na haar diensttijd rond winkelcentrum De Ridder hof. Haar eerste arrestatie gold een 37-jarige Alphenaar die bij het winkelcentrum een radio-cassetterecorder uit een gepar keerde auto wegnam. De man wist in eerste instantie nog te ont komen, maar werd even later toch op aanwijzingen van de agente gepakt. Een half uur later zag de vrouw dat een 23-jarige Alphenaar bij een openbare verkoping in gemeenschapscen trum De Bron een paar schoenen stal. Met de hulp van enkele omstanders wist de agente de man in te rekenen. Bromfietser gewond alphen aan den run Een 20-jarige Alphenaar is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een aanrijding op de Prins Bernhardlaan. De bromfietser stak bij de Den Tolstraat de weg over. Hij zag daarbij een auto die werd bestuurd door een 24-jarige plaatsgenoot over het hoofd. De bromfietser is met een wond aan zijn hand en glas in het gezicht overgebracht naar het Rijnoord-ziekenhuis. Benthuizenaar rijdt door na aanrijding benthuizen Een 19-jarige inwoner van Benthuizen is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden nadat hij was doorgere den na een aanrijding. De man schepte rond middernacht een 34-jarige fietser uit Zoetermeer op de Burgemeester Runsink- brink in Benthuizen. Na een korte stop maakte de Benthuize naar zich uit de voeten. De fietser werd overgebracht naar het Langeland ziekenhuis in Zoetermeer. De automobilist kon wor den opgespoord. jacobswoude» Aan de Heilige Geestlaan in Rijnsaterwoude komt een 'pad- destoelwoning'. Het huis krijgt op de begane grond een opper vlakte van maximaal 45 vierkan te meter, maar daarboven op komt een etage die aan alle kanten zeker een meter buiten de gevelwanden steekt. De bouw is mogelijk door een maas in het net van het geldende be stemmingsplan. Dat schrijft een goothoogte van 2.70 meter voor; over de maximale nok- hoogte meldt het plan niets. B en W menen dat het bouwsel dan ook niet valt tegen te hou den. WD-raadslid M. Dam- brink stelt vast dat het bouw plan in elk geval strijdig is met Het rode kleurpotlood komt er in Rijnwoude niet meer aan te pas bij het uitbrengen van een stem tijdens de verkiezingen van volgend jaar. De gemeente schaft electronische stemma- chines aan. Direct na afloop van de stemming is de uitslag be kend. En bovendien kan het aantal stembureaus worden te- alphen aan den run/regio Rijnstrekers die in een goed koop huurhuis wonen, kunnen vanaf 1 november gemakkelij ker een nieuwe koopwoning krijgen. De gemeente Alphen aan den Rijn gaat dan bij de toewijzing van nieuwbouwwoningen reke ning houden met de huurprijs van de woning die de koper achterlaat. Mensen die in de Rijnstreek een goedkope huur woning achterlaten krijgen De jaarlijkse kringbrandweer- wedstrijd in de Rijnstreek wordt gehouden op zaterdag 9 okto ber op het terrein van Latexfalt BV aan de Hoogewaard 183 in Koudekerk aan den Rijn. Aari de 'Moeten er soms eerst ongelukken gebeuren?' De bewoners in de omgeving van de Europaweg in Roelofarendsveen zijn de houding van de gemeente Alkemade meer dan zat. Al een jaar of drie vragen zij te vergeefs om maatregelen in hun wijk. Zowel heit plant soen als de speeltuin verkeert in slechte staat. De Euro paweg is verre van veilig, aldus de bewoners. „Moeten er soms eerst ernstige ongelukken gebeuren voordat er iets wordt gedaan", zo vragen zij zich af. roelofarendsveen marieta kroft soepeld. In plaats van 15 opho gingen in de wijk, vragen ze nu Medewerkers van het Buurtpre- nog maar om twee drempels bij ventieproject hebben in een de speeltuin, brief aan de raadscommissies De speeltuin en het plantsoen welzijn en bestuurszaken hun vormen eveneens een bron van eisen noodgedwongen al ver- ergernis. „De speeltuin bestaat momenteel uit kattebakzand, een gevaarlijke schommel, een simpel metalen klimrek en een kapotte omheining. Het plant soen bij de Europaweg is zo ver waarloosd dat er mensen zijn die denken dat het als vuilstort kan worden gebruikt." Vandalisme Met het Buurtpreventieproject werd in 1987 begonnen. Aanlei ding daarvoor was het vandalis me bij de Europaweg. Het doel van het project was in eerste in stantie om vernielingen, fiet sendiefstal en inbraak te voor komen. Die doelstelling is in middels ruimschoots bereikt. Bestuurslid Koek-Verdel vertelt dat het aantal inbraken is ge daald van 13 in 1987 tot twee in 1992. Het aantal fietsendiefstal len is zelfs gereduceerd van elf tot nul. Ook vernielingen aan auto's en lantaarnpalen komen bijna niet meer voor, aldus Koek. „We hebben verschillen de bijeenkomsten gehouden voor de buurtbewoners met de politie erbij. Daarin kreeg ieder een informatie over inbraakpre ventie. Bovendien is er in de buurt een afspraak gemaakt, dat we allemaal op eikaars huizen letten." Het buurtpreventieproject heeft het vandalisme groten deels uitgebannen, maar de ver keersproblematiek, de verwaar loosde speeltuin en het plant soen vinden de buurtbewoners veel grotere problemen. Het overleg met de gemeente heeft de afgelopen jaren niet gehol pen. „Wij hopen dat onze brief aan uw commissie meer effect heeft", besluiten de bestuursle den. Speeltoestellen B en W laten weten de klacht van de bewoners serieus te ne men. Bepaalde onderhouds werkzaamheden worden met voorrang uitgevoerd in deze wijk. Voorts zal de buitendienst het plantsoen opknappen. Met Rijkswaterstaat willen B en W overleggen over de aanleg van drempels. De commissies welzijn en be stuurszaken bespreken de brief van de buurt deze week. Overi gens stellen B en W de raad nog deze maand voor om volgend jaar ruim 13.000 gulden be schikbaar te stellen voor de ver vanging van speeltoestellen in de gemeente. Geld voor extra toestellen is er niet. oude wetering Voorzitter G. van der Meer van de stichting Oud Alkemade heeft afgelopen zaterdag het historisch centrum van de ver eniging Oud Alkemade officieel geopend. Het centrum is onder gebracht in de aula van de voor malige technische school aan de Saskia van Uylenburchlaan in Oude Wetering. Door de ope ning van het historisch centrum heeft Oud Alkemade voor het eerst in het 13-jarig bestaan de beschikking over een eigen ex positie-ruimte. De opening zou oorspronke lijk verricht worden door emeri tus-pastoor Schrama. Deze moest echter door ziekte ver stek laten gaan. Van der Meer werd bij de opening bijgestaan door Ot en Sien en hun groot moeder. De vereniging Oud Alkemade, in 1980 opgericht door onder andere oud-burgemeester P. Bolten, heeft de afgelopen jaren een zwervend bestaan geleid. Zo was de collectie enige tijd ondergebracht in onder meer een schildersatelier, een café en een schoollokaal. De vrijwilli gers van de vereniging hebben anderhalf jaar gewerkt om de ruimte in de voormalige LTS in te richten. De vereniging be schikt nu naast een expositie ruimte over een kantoortje, een werkplaats en een magazijn. In het historisch centrum de vereniging spreekt liever niet van een museum is onder andere een nageschilderde kaart van Alkemade in het jaar 1610 te zien. Op de kaart kan door een druk op de knop ook informatie over de huidige dor pen worden opgeroepen. Ver der heeft de vereniging enkele gebrandschilderde ramen uit het oude raadhuis en veel spul len die verband houden met het rijke verleden van de landbouw in de Veen. Zo staan er in de ex positieruimte onder meer een authentieke Veensche schouw en een hele verzameling door kwekers aangedragen gereed schappen. Het historisch cen trum is voor publiek geopend op donderdag van 13.30 tot 16.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. de geest van het bestemmings plan. Volgens haar staat het vast dat het huis vanaf de Braassem zichtbaar zal zijn. „Wij hebben eerdere aanvragen voor grote, hoge huizen ook afgewezen, omdat er sprake is van horizon- vervuiling. Dat willen we niet langs de Braassem." Volgens het bestemmingsplan mogen langs de Braassem alleen lage, kleine zomerhuisjes worden ge bouwd. Het voorgestelde huis is volgens Dambrink zeker geen zomerhuisje: „De toekomstige bewoners gaan natuurlijk op de eerste etage wonen en hebben dan een prachtig uitzicht op de Braassem. Hou me ten goede: het is een grappig huis om te zien, maar het misstaat in de omgeving." alphen aan den run ruud sep De brug over de Oude Rijn die in het verlengde van de Stationsstraat moet komen, wordt smaller dan gepland. Burgemeester en wethouders van Alphen stellen voor om de brug niet breder dan negen en een halve meter te maken. In januari besloot de gemeenteraad om een brug van elfeneenhalve meter te bouwen. De bewoners van de Stationsstraat vonden dat toen al veel te breed. De brug in het verlengde van de Stationsstraat is al leen bestemd voor voetgangers, fietsers, politie, brand weer en ambulances. Desondanks stemde de gemeen teraad voor een brug die even breed is als de j\lphense brug even verderop. De bewoners van de Stationsstraat waren er niet gerust op. Zij vreesden dat de brede brug in de toekomst mogelijk opengesteld zou worden voor auto's en bussen. Volgens hen was een brug van acht meter breed ruim voldoende. Al voordat de raad tot de bouw van de brug besloot, kondigden zij aan in beroep te zullen gaan tegen de in hun ogen te brede brug. Het vooruitzicht van lange, slepende beroepsproce dures waarvan de uitkomst onvoorspelbaar is, was voor B en W aanleiding om het zekere voor het onzekere te nemen. In het bestemmingsplan is al een brug van ne gen en een halve meter opgenomen. Overigens vond ook de provincie een brug van elf en halve meter te breed en blijken B en W een brug van negen en halve meter ineens ook heel mooi te vinden. „Op basis van stedebouwkundige inzichten is er ook goed te leven met een brug van 9,5 meter", heet het. De nieuwe brug over de Oude Rijn wordt een ophaal brug die waarschijnlijk bediend gaat worden door de brugwachter van de Alphense brug. De oeververbin ding wordt verdeeld in een voetpad van 3,5 meter, een fietspad van 4,5 meter en een voetpad van 1,5 meter. De oorspronkelijke, brede brug zou 7,3 miljoen gulden kosten. Hoeveel geld de gemeente bespaart door de versmalling van de brug is nog niet bekend. ruggebracht van twaalf naar tien omdat sneller kan worden gestemd. Aanleiding voor de gemeente om nu tot die aankoop van tien machines over te gaan is dat er volgend jaar drie verkiezingen in korte tijd zijn. De aanschaf kosten van 81.000 gulden zijn daardoor al na één jaar ruim schoots terugverdiend. voorrang in het Alphense toe wijzingsbeleid. Met deze maat regel hoopt de gemeente een redelijk aanbod aan goedkope huurwoningen in stand te hou den. Doordat het rijk sinds vorig jaar aanmerkelijk minder geld steekt in de sociale woning bouw, is het onmogelijk om nu nog goedkope huizen te bou wen. Door de doorstroming te bevorderen hoopt de gemeente het aantal vrijkomende goedko pe sociale huurwoningen des ondanks gelijk te houden. runstreek»wedstrijd nemen de brandweer korpsen van Alphen, Benthui zen, Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven deel. De wedstrijd begint om acht uur en duurt tot vijf uur. alphen aan oen run» Meer dan 1400 leerlingen van basis- in ontwikkefings- en oorlogslanden, scholen uit Alphen. Ter Aar, Nieuwkoop. Nieuwveen en Ondanks het grote aantal deelnemers bleef de opbrengst Zevenhoven liepen afgelopen zaterdag voor Unicef. Daar- daarmee iets achter bij vorig jaar, toen de actie 53.000 mee zorgden zij voor een record aantal deelnemers aan de gulden opleverde. Volgens coördinator Bea den Duik Unicefloop, die dit jaar voor de dertiende keer werd ge- komt dat door het groeiende aantal organisaties dat langs houden. De gesponsorde lopertjes brachten gezamenlijk de deuren gaat voor geld. „Mensen geven nog wel, maar n bedrag van 52.500 gulden bijeen voor weeskinderen minder", is haar ervaring. Met de opbrengst van de loop gaat Unicef in Zambia, Cambodja. Haïti, Ethiopië, Somalië en het voormalig Joe goslavië weeskinderen helpen. Unicef zoekt pleeggezin nen, bouwt weeshuizen en voorziet de kinderen van me dische zorg. FOTO BEN DE BRUYN VRIJE TUD Surinaams koken In het Internationaal Trefcen trum voor Vrouwen en Meisjes Zahra, wordt vandaag een inter culturele kookles gehouden. Het Surinaamse gerecht Pom wordt gekookt. De toegangsprijs be draagt voor leden vijf gulden en voor niet-Ieden 7,50. Zahra is gevestigd aan de Ruisdaelstraat 57a in Alphen aan den Rijn. De aanvang is 19.00 uur. Voor in lichtingen: 01720-94272. Modeshow Vlotte kleding voor mannen en vrouwen van boven de vijftig. Kerkhof mode showt de kleren op 5 oktober om 14.00 uur in activiteitencentrum Wielewaal aan de Kwartelstraat in Alphen. De toegang en de koffie zijn gratis. Kunst Bij de Alphense stichting Ex pressie 70 begint morgen een cursus Kunst en Cultuur. De cursus bestaat uit twintig lessen waarin de ontwikkelingen van allerlei kunstvormen tot het jaar 1700 worden behandeld. Ook enkele excursies maken deel uit van de cursus, die op dinsdag middag en op dinsdagavond wordt gegeven. Opgeven kan bij de stichting aan de Cornclis Geellaan 2, tel. 01720-93737. Spreekuur De PvdA-afdeling Rijnwoude houdt op dinsdag 5 oktober een spreekuur voor de bewoners van Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude-Rijndijk. Tijdens het spreekuur zijn van 19.30 tot 20.00 uur de raadsleden en het bestuur van de afdeling aanwe zig in De Ridderhof in Koude kerk. Inbrekers actief in Benthuizen Aan de Emmaplaats in Benthui zen is de afgelopen nacht bij twee woningen ingebroken. In beide gevallen kwamen de in brekers binnen door een 'bo venlicht' te forceren en van daaruit het raam er onder te openen. De dieven hadden het gemunt op video- en stereo-ap- paratuur. Voorzitter G. van der Meer van de vereniging Alkemade opent het historisch centrum in Oude Wetering. Ot en Sien en hun oma kijken toe. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17