Geen duidelijkheid over naam van verenigde kerk IP 0 Kerk Samenleving Entertainen is ook pastoraal werk' NDER DINSDAG 50KT0BER 1993 m 14 redactie dick van der plas. 071 -356443 KORTWEG Moker De activiteiten vanuit het centrum Verbum Dei in leiden staan morgenmid dag centraal tijdens de ra dio-uitzending van Moker, het media-overleg van ker ken in Rijnland en de Bol lenstreek. De overdenking is van dominee L.H.C. Frie- derich, verbonden aan lindegeest. Het programma wordt uitgezonden van 16.30 tot 17.00 uur en ko mende zondag 10 oktober) herhaald van.19.00 tot 19.30 uur. Moker is te ontvangen op de FM 105.7 of via de kabel op de FM 88.1 Matrozenkoor Het Haags Matrozenkoor treedt komende vrijdag (8 oktober) op in de rooms- katholieke Laurentiuskerk in Voorschoten. Flet con cert maakt onderdeel uit van de jubileum-activitei ten rond het 125-jarig be staan van de kerk. 1 let koor staat onder leiding van Sip- ke de Jong, Nico Hovius speelt op de piano, het or gelspel is van Bert Mooi- man en Wilanne Hoek treedt op als mezzo-so praan. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Koerdische avond Op initiatief van het Jonge- rendiakonaat en de Stich ting Vluchtelingenwerk Lei den wordt komende vrijdag weer een landenavond ge houden. Bij deze bijeen komsten staat dc ontmoe ting tussen Nederlandse en buitenlandse jongeren cen traal. Er wordt informatie uitgewisseld, muziek ge maakt en er zijn speciale hapjes. Deze keer gaat het om contact met Koerdische mensen die na de Golfoor log in loeiden en omstreken zijri komen wonen. De lan denavond wordt gehouden in 'De Bakkerij', Oude Rijn 44 c in Leiden en begint om 19.30 uur. Deelnemers kun nen zich telefonisch aan melden bij het secretariaat van De Bakkerij (071- 144965) of bij het Knoop punt (071-120070). Iedereen is welkom. Benefietconcert Om de kas van het renova tiefonds voorde Hillegomse St. Martinustoren te spek ken, wordt komende zon dag (10 oktober) een bene fietconcert gegeven in de rooms-katholieke kerk aan de Hoofdstraat in Hillegom. Op het programma staat onder meer een uitvoering van het zangkoor Zanglust uit Lisse, onder leiding van W.B. Visser. Mevrouw A. Mol zingt verder onder be geleiding van haar man J. Mol (orgel en piano) liede ren van Handel en Bach en met begeleiding van de flui tist J. Bröcheler zingt zij F.n- pelse en Schotse volkslied jes. De heren Mol en Brö cheler spelen samen een andante van Mozart. Na de pauze treedt ook nog het mandoline-ensemble 'Entre Nous' op. Het concert wordt afgesloten door dc cantorij 'De Hoeksteen'. De toegangskaarten voor dit concert kosten 15 gulden, kinderen tot 12 jaar betalen 7,50 gulden. De voorver koop heeft plaats in de pas torie van de St. Martinus- kerk, koffieshop De Hout tuin, Houttuin 6 en Parklaan 25. Ook voor aan vang van het concert kun nen nog kaarten worden gekocht. Moeizame besluitvorming op triosynode Samen op Weg-partners De gecombineerde synodevergadering van de Neder landse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk is er gisteren nog niet in geslaagd een naam voor de nieuwe verenigde kerk te kiezen. Na een peiling en een eerste ronde bleven er twee namen over: Evangelische Kerk in" Nederland (78 stemmen) en Verenigde Hervormde Kerk in Nederland (55). Met 36 stemmen viel Verenigde Protestantse Kerk af. Al bij de peiling werd het oorspronkelijke voorstel, Verenigde Reformatorische Kerk, weggestemd. lunteren anp De omslachtige wijze waarop het kiezen van een nieuwe naam ging, is kenmerkend voor het hele Samen op Weg-proces en voor deze gemeenschappe lijke synodevergadering. Dertig jaar geleden werd tijdens een massale manifestatie in Utrecht het startsein gegeven voor her eniging van de Hervormde en Gereformeerde Kerken die in de vorige eeuw door Doleantie en Afscheiding uiteen waren geval len. Pas in 1986 verklaarden beide kerken dat ze zich 'in staat van hereniging' bevonden. Of de nieuwe kerk, waartoe ook de Evangelisch-Lutherse Kerk zal toetreden, voor het jaar 2000 gestalte zal krijgen, is een vraag waarop geen kerkleider een ant woord durft te geven. Vooral in de rechter vleugel van de Hervormde Kerk, de Ge reformeerde Bond, bestaan gro te bezwaren tegen het Samen op Weg-proces. Voor een deel is aan die bezwaren tegemoet ge komen in de herziene ontwerp- kerkorde, die tijdens de drie daagse vergadering in eerste le zing wordt besproken. De Bonders zien echter dui delijke 'vrijzinnige tendensen' bij de Gereformeerde Kerken, die zich niet meer op de grond slag van de belijdenissen van het voorgeslacht zouden bevin den. In plaatsen waar de her vormde gemeente een Bonds- signatuur heeft, is er met uit zondering van Lelystad geen enkele samenwerking met een plaatselijke Gereformeerde Kerk. De hervormde predikant dr. J. Hoek uit Veenendaal, Bonder en lid van het Hervormd mo- deramen, stelde daarom voor de fusie met de Evangelisch-Lu therse Kerk uit te stellen om tijd te winnen. Daarmee zou in ei gen kring de eenwording met de gereformeerden meer kans krijgen. De lutherse synode voorzitter ds. K. van der Horst noemde dit voorstel pijnlijk en bijna onfatsoenlijk. „Drie jaar geleden werden we met bloe men binnengehaald. Zo gaan we terug achter dat unanieme besluit." De bespreking over Hoeks amendementen werd abrupt beëindigd nadat de synode een ordevoorstel van de Stienser predikant dr. D. Visser aannam waarin ze niet-ontvankelijk werden verklaard. Formeel cor rect, zei Hoek, maar het zal in onze kring wel pijn doen. Later trok de vorige lutherse praeses, dr. C.F. Hallewas, 'met het mes op de keel' een voorstel in, waarmee hij de theologische overeenstemming tussen calvi nisten en lutheranen (de Leuen- berger Konkordie) weer op één lijn wilde stellen met de tradi tionele belijdenisgeschriften. „Ik buig voor het machtswoord van Putten", zei Hallewas, ver wijzend naar de ambtsdragers vergadering van de Gerefor meerde Bond een jaar geleden. Daar werd het samenvoegen van die belijdenissen onaan vaardbaar genoemd. Met slechts twee stemmen werd het onderdeel over de belijdenissen tenslotte aanvaard. Tegen middernacht werd de eerste synodedag afgesloten, halverwege het eerste kerkorde artikel, terwijl er volgens de agenda al zes hadden moeten zijn behandeld. Een synodelid stelde voor de volgende och tend maar om acht uur te be ginnen en de koffie- en thee pauzes achterwege te laten. Ook hij kreeg geen meerderheid. 1 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ouderkerk aan den IJs- sel D J Budding te Elspeet. teGies- sendam-Neder-Hardinxveld: dr. CA Tukker te Epe (buitengewone wijkge- meenteSionskerk) Aangenomen: naar Mijnsheerenland H J Franzen te Rhoon die bedankte voor Numansdorp. naar Leusden me vr C de Boon te Gri)pskerke Bedankt: voor Dirksland G van den End te Huizen (NH), voor Schoonre- woerd P. van der Kraan te Bleskens- graaf GEREFORMEERDEKERKEN Aangenomen: naar Roden drs. H.J. Meijer te Britsum Emeritaat: ds J M G Sijtsma als le- gerpredikant verbonden aan de kerk van Nunspeet is op 1 september j.l. met gebruikmaking van de B V. Lom regeling van defensie met emeritaat gegaan GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Emmeloord: P L. Voor berg te Rouveen; te Twijzel-Kollumer- zwaag; drs. J. van der Wal, kandidaat te Dronten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Meerkerk D. Slagboon te Doornspijk en A. van de Weerd te Dordrecht-Centrum. Aangenomen: naar Heerenveen: A.C. van der Wekken te Winschoten Bedankt*: voor Spijkenisse: J.W. Schoonderwoerd te Soest. Informatiewagen alphen aan den run. De Mariale Informatiewagen van de r.k.-stichting Koningin van de Vrede staat op vrijdag 8 oktober van 9.30 tot 17.00 uur op het Thorbeckeplein in Al phen aan den Rijn. Het rozen kransgebed wordt gebeden van 11.30 tot 12.00 uur en van 15.00 tot 15.30 uur. „Een goede predikant heeft ook iets van een toneelspeler in zich. En een getalenteerde toneelspeler heeft iets van een predikant. Ze moeten beiden een boodschap kunnen overbrengen." Zelden zal een voorganger deze stelling met meer overtuiging hebben kunnen brengen dan predikant, toneelspeler en tv- persoonlijkheid Jos Brink op de kansel in Alphen aan den Rijn. Brink is opgeleid tot toneelspe ler én tot predikant. Hij behoort van huisuit tot de Remonstrant se Broederschap, een vrijzinnig protestants kerkgenootschap waarvan hij nog steeds belij dend lid is. Een eigen gemeente heeft hij in de 25 jaar dat hij als predikant ac tief is nooit geambieerd. „Dan krijg je te maken met zoveel gezeur van bovenaf: van synodes, kerkeraden, li turgiecommis sies en noem alle instanties maar op. Als gastprediker kan ik zeggen wat ik te zeg gen heb, en dan ga ik naar huis", legt hij na afloop van de dienst in het kèrkelijk centrum De Bron uit. Hij is waarschijnlijk ook één van de weinige voorgangers die na het uitspre ken van de zegen nog een 'vra- gen-halfuurtje' voor de gelovi gen inlast. „Hoe zit dat, domi nee of Jos? Roept u maar!" Toch heeft Brink de laatste ja ren min of meer een 'eigen stek' in de Amsterdamse basisge meente De Duif. Deze oecume nische geloofsgemeenschap is ondergebracht in een gekraakt kerkgebouw aan de Prinsen gracht; op zondagmorgen vind je er een mengeling van pro testanten, katholieken en men sen die zich binnen hun eigen kerkgenootschap niet meer thuis voelen. Maar ook 'schooi ers en zwervers' komen in De Duif. „Vaak alleen om zich te warmen of na afloop een kop koffie te drinken. Maar ook dat is kerk-zijn", meent Brink. De basisge meente heeft behoefte aan alles. Als veel- HETWOORD voorganger in diensten overal in het land, draagt Brink zijn preekgeld ('de enorme som van 80 tot 120 gulden per keer') af aan de Amster damse basis gemeente. Vaak wordt in deze gastop tredens, zoals zondag in Al phen, ook een collecte voor De Duif ge houden. De gastprediker leeft zich op de kansel altijd lekker uit. In wezen ziet hij niet zoveel ver schil tussen zijn optreden in de kerk of op het toneel van de schouwburg. „Voor mij komt het allemaal uit hetzelfde potje. Als dominee probeer ik mensen te bepalen tot het Woord van de Heer. Dat ze er blijer, vrolijker en completer van worden. En dat doe ik in feite ook in de schouwburg. Als ik met mijn Jos Brink tijdens het vragenuurtje na afloop van de dienst: „Als gastprediker kan ik zeggen wat ik te zeggen heb, en dan ga ik naar huis." foto ben de bruyn Een andere kijk op geloofsbeleving. Deze week: een dienst voor jongeren van 12 tot 18 jaar in De Bron in Alphen aan den Rijn. Voorganger: dominee Jos Brink. werk daar iemand uit de sores haal, ben ik ten diepste evange lisch bezig. Ook het entertainen op de tv beschouw ik als pasto raal werk." Het thema voor de jongeren bijeenkomst in Alphen luidt 'Geloven is geen show'. Als tekst voor de preek neemt Brink een passage uit Mattheüs 6, vers 1 tot 5, waarin de apostel onder meer schrijft: 'Laat, als gij aal moezen geeft, uw linkerhand niet weten wat uw rechter doet, opdat uw aalmoes in het ver borgene zij, en uw Vader, die in het verborgene ziet, zal het u vergelden'. Met vergelijkingen tussen de schouwburg en de kerk, de to neelspeler en de predikant, aan gevuld met anekdotes uit zijn jeugd, bouwt Brink zijn preek op. In vergelijking met de door- snee-dominee valt hij een enke le keer op door zijn onortho doxe taalgebruik, bijvoorbeeld als hij zich afzet tegen 'diep- christelijke figuren die zo fijn zijn als gemalen poppestront'. Zijn sympathie gaat uit naar de werkers in de wijngaard van de Heer die kwaliteit leveren zon der zich er voor op de borst te slaan. Naar iemand die 14 jaar lang een zieke echtgenoot ver zorgt. Naar iemand met aids die zich vastklampt aan het leven. Naar iemand die van het weini ge dat hij heeft, een deel afstaat aan mensen die het nóg slech ter hebben. „Zij geven Jezus contouren in deze samenleving. Zij maken er geen show van." Gelachen wordt er pas na af loop van de dienst, als ongeveer de helft van de kerkgangers na blijft voor het vragen-halfuurtje van de predikant. Brink wordt door de jeugdige gelovigen uit genodigd zijn visie te geven op het SGP-standpunt om geen vrouwen tot de partij toe te la ten, moet zijn eigen gedreven heid op de kansel en het toneel verklaren en wordt naar hoe het toch mogelijk is dat God allerlei natuurrampen (zoals nu in India) kan laten ge beuren. „God is niet almachtig in die zin dat hij een toverka bouter is die in de computer in tikt: jij krijgt botkanker, jij krijgt een ziek kind en jij verdrinkt bij een overstroming. God zou een belazerde goochelaar zijn als we hem dit aanrekenen." Gevraagd naar zijn visie op het hiernamaals, kiest Brink voor een verhaal. Hij vertelt over iemand die in de hel te recht komt en daar feestelijk ge dekte tafels met de heerlijkste spijzen aantreft. Maar iedereen die aan de dis zit heeft stokken aan zijn armen, waarmee het eten onmogelijk wordt. De he mel blijkt er even later precies eender uit te zien. Met als enige verschil dat de gasten hier de stokken aan hun armen gebrui ken om het voedsel bij de ander in de mond te stoppen. DICK VAN DER PLAS COLOFON LFIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE. B.M. Essenberg. J ae Vries, G.P Arnold (adi), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans van der r 'OOR Rooseveltstraat 82, 2321 BM Leiden Telefoon071 -356356 REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse 02521 -19353, Fax 02521 -19610 POSTADRES 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 -323508 Fam berichten 071-323508 071-321921 ADVERTENTIES ma.-vri| van 08.30-17.00 uur. Irlefi ion 0/ I ihb?30 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vnj van 8.30-17 00 uur Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet (ind BTW) per kwartaal per kwartaal (post) per maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij 18 00-19 301 zat 10 00-12 OOuur Telefoon071-143241 82,85 119.50 321,65 28.75 HET WEER ROB GROENLAND Depressie honkvast Na de regens van het afgelopen weekeinde was de rug van hoge- luchtdruk gisteren een verade ming. Vooral in de ochtenduren was het vriendelijk, maar in de middaguren betrok de lucht op nieuw vanuit het zuiden. Doch dit was nog geen regenbrengen- de bewolking, die bevond zich namelijk boven het midden en zuiden van Frankrijk waar het opnieuw tot slecht weer kwam. Bij het opstellen van een weers verwachting voor Nederland is het altijd belangrijk om de bo venluchtstromingen goed te be studeren. De berekende stro mingspatronen in de bovenlucht laten zien dat de richting zuid tot zuidwest blijft. Met deze stromingsrichtjng kwam het slechte Franse weer de afgelo pen nacht en ochtend over ons land te liggen. Flet zuidelijk blijven van de bo venluchtstroming houdt verband met een vrij zuidelijk gelegen depressie die een sturende functie heeft in de bovenlucht. Het centrum lag gistermiddag ten zuiden van Ierland en door zijn ontwikkeling in de verticaal is het lagedruksysteem heel traag geworden. Op de satelliet foto's was te zien dat rondom het centrum actieve buienclus ters circuleerden. Nieuwe sto ringen op de Atlantische Oceaan worden de komende dagen in het uitgebreide circulatiepa troon van de Ierse depressie ge trokken en bereiken zodoende via een kleine omweg ons ge bied. De komende dagen krijgt de wis selvalligheid een vervolg waarbij van tijd tot tijd storingsgebieden van de oceaan via het Engelse kanaal onze contreien kan berei ken. Morgen lijkt waarschijnlijk de minst slechte dag op te leve ren als het Franse frontale re- gengebied weer naar Duitsland is opgeschoven en een nieuwe Engelse storing nog even uit de buurt blijft. Tussen deze twee gebieden is wat meer ruimte voor opklaringen en alleen plaat selijk een lokale bui. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met woensdag. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking, in Wales en Engeland misschien ook enkele opklaringen Op beide dagen vallen er buien of regent het af en toe Middagtemperatuur vandaag van 10 graden in Schotland tot 17 plaatse lijk in Engeland, morgen iets lager. België en Luxemburg: Wisselvalhg weer met veel wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Maxima rond 16 graden Noord- en Midden-Frank- Véel bewolking en perio den met regen. Vandaag in het oosten nog enkele op klaringen en meest droog Maxima vandaag rond 18 graden, morgen óp veel plaatsen iets lager. Portugal en Madeira: Portugal: Veranderlijk bewolkt en met name in het noorden enkele buien Maxima van 17 graden bij Porto tot 22 in de Algarve. Madeira: Perioden met zon, ook nu en dan wolkenvelden. Vrij wel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de Costa's in het zuidoos ten droog en flinke perioden met zon. Verder veranderlijk bewolkt en vooral in de noordelijke helft enkele buien, moge lijk met onweer. In het algemeen een lichte daling van temperatuur, met mor gen maxima in Andalusië en langs de Costa's tussen de 24 en 27 graden, el ders meest tussen de 16 en 20 graden. Canarische Eilanden: Langs de noord kant van de eilanden van tijd tot tijd wolkenvelden, op de zuidstranden flinke zonnige perioden. Maxima aan de stran den rond 27 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: In het noorden van tijd tot tijd wolkenvelden en vooral morgen kans op een bui Rond de badplaatsen in het zui den blijft het droog en zijn er flinke pe rioden met zon. Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 24 graden. Tunesië: Droog en flinke perioden met zon. Maxima vlak aan zee rond 28 gra- Zuid-Frankrijk: Vrij veel wolkenvelden en op beide da gen enkele buien, mogelijk met onweer. In het zuidoosten valt misschien flink wat neerslag. Middagtemperatuur rond 22 graden, morgen op de meeste plaat sen iets onder de 20. Mallorca enlbiza: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 25 gra- Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Flinke perioden met zon, maar vanaf vanmiddag in het noorden gelei delijk meer bewolking en plaatselijk en kele, misschien forse, regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur in het noorden rond 20 graden Elders maxima vandaag rond 26 graden, morgen op veel plaatsen nog iets hoger, Corsica en Sardinië: Perioden met zon, geleidelijk meer wolkenvelden en vooral morgen kans op onweer Middagtemperatuur rond 26 graden Griekenland en Kreta: Griekenland vandaag in het noorden misschien nog een bui. Verder droog en flinke perioden met zon. Geleidelijke stijging van temperatuur, met morgen maxima van 25 graden langs de kusten tot ongeveer 30 graden plaatselijk in het binnenland. Kreta: Dr.oog en flink wat zon. Middagtemperatuur vandaag rond 22 graden, morgen enkele graden ho ger. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust vandaag eerst bewolkt en een enkele regen- of on weersbui. morgen weer flink wat zon. Langs de zuidkust en op Cyprus op bei de dagen droog en flinke perioden met zon. Maxima morgen van 24 graden rond de Dardanellen tot circa 28 graden op Cyprus Zwitserland: In het algemeen veel bewolking en vanaf vanmiddag vooral in het westen en zui den geruime tijd regen. Aan de zuidzijde kan flink wat neerslag vallen Middag temperatuur vandaag rond 16 graden, morgen iets lager Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.48 Zon onder 18.03 Maan op 20.49 Maan onder 12.40 Waterstanden Katwijk Hoogwater 06 01 18 15 Laag water 01.45 14.22 Weerrapporten 04 oktober 16 uur: station weer wind temp neersl Emd hoven Den Heider Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeau» Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt zwaar bew. zzw4 licht bew. zw8 regenbui zzw4 licht bew zzw6 15 10 9 15 10 14 16 10 12 16 11 36 17 10 1 15 12 10 16 11 2 16 11 34 16 12 3 14 U 2 11 9 2 25 18 0 23 12 0 18 10 06 15 12 39 22 14 7 16 10 1 61 19 0 13 7 4 13 10 6 25 17 23 15 24 14 :w5 17 12 3 Wenen zwaar bew. no 2 Zürich zwaar bew. zw 5 Bangkok half bew./ n 2/ Buenos Aires onbewV n 15/ Casablanca zwaar bew. nnw 3 Johannesburg nietontv Los Angeles zwaar bew./ w3 New Orleans licht bewV no 4/ New York onbew./ zw8/ onbew. nnw 5 onbewV z' 2/ Tel Aviv Toronto Tunis Vancouver w61 12 8 12 10 15 11 25 18 31 20 18 12 29 19 23 14 16 12 15 20 9 Wm

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14