Leidsch Dagblad Roetskoj bereid tot overgave 3 Oktoberfeest zonder incidenten van start SPRUITEN EN KIPPEBOUTEN. Tweede Oktoberrevolutie of spaghetti-western? BEL: 071-128030 GOED NIEUWS MAANDAG 4 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 Olielozingen 3 Wereldwijd wordt er 500.000 liter olie ille gaal overboord gegooid, zegt Greenpeace. Dat is meer dan aangenomen. Paul de Leeuw <3 'De schreeuw' gedroeg zich za- I J terdag in Leiden opvallend be schaafd Paul de Leeuw en Ruth Ja- cot als de Gert en Hermien van-de jaren negentig. Bestuurslid M. du Prie van de 3 October Vereeniging grijpt vertwijfeld naar zijn hoofd. Met 16.000 inschrijvers voor haring en wittebrood werd net geen record geboekt, maar het aantal gaf de uitreikers vanochtend in de Waag wel handenvol werk. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De viering van Leidens Ontzet is het afgelopen weekeinde zeer rustig verlopen. Alleen bij een paar kleine incidenten hoefde de politie in te grijpen. Volgens politievoorlichter R. Blom kwa men er vooral meldingen binnen van geluids overlast door bandjes die voor de cafés speel den: „Een aantal dat vergelijkbaar is met die van een gemiddelde zomerdag." In een overvolle stad waar overal luidruchtig feest werd gevierd, hoefde de politie maar enkele keren in te grijpen. Op de Beestenmarkt en het Noord einde deden zich in de nacht van zaterdag op zondag kleine schermutselingen voor. De politie, die massaal ter plekke was, hoefde echter nauwe lijks op té treden. Ook werden op diverse plaatsen vernielingen door groepjes jongeren aan auto's gemeld. Daarbij werden echter geen daders aan gehouden. De Leidse horeca had vooral zaterdagavond de weergoden mee. Sommige stegen waren niet meer om door te komen, wat soms, gezien de ge zelligheid, ook niet hoefde. De Hooglandskerk- choorsteeg voor de Bonte Koe was nog het drukst. Er werd een massaal en sfeervol volksfeest ge vierd, waarbij de menigte als bij een voetbalwed strijd heen en weer slingerde op de maten van de muziek. Het optreden van The Shoes zorgde voor een potdichte Herensteeg vol oudere jongeren. Bij de traditionele 'brandhaarden' als Steen straat, Morsstraat en Beestenmarkt viel nauwe lijks een onvertogen woord. De muziek stond overal hard, keihard, geheel volgens de normen die tijdens Leidens Ontzet gelden. Overal werd driftig gedanst, gegeten en vooral veel gedronken. Een dance-party in de St. Aagtenstraat kon dan ook 'in alle rust' tot tegen vijven doorgaan. Het feit dat het feest dit jaar op zaterdagavond werd gevierd, leidde tot extra drukte, maar niet tot meer incidenten. Daarmee werd het beeld van de afgelopen jaren voortgezet dat de politie steeds minder werk heeft aan het feest van Lei dens Ontzet. Aleksandr Roetskoj is bereid zich over te geven. De Russi sche 'tegenpresident' heeft vanmorgen ingestemd met een voorstel van premier Tsjernomyrdin, zo meldt het persbureau Interfax. Roetskoj zou bereid zijn het beleger de parlementsgebouw met een witte vlag te verlaten, zo dra de beschietingen zouden worden gestopt. Deson danks bleven beide partijen vuren. MOSKOU CPD/DPA/Rtr Tanks en pantserwagens zetten vanmorgen de aanval op het Witte Huis in, nadat president Jeltsin het leger opdracht had gegeven het gebouw te ontrui men. Legereenheden hadden vanmorgen al enkele etages in genomen. Delen van het ge bouw stonden in brand, nadat tanks enkele voltreffers hadden afgevuurd. Bij de aanval werden de meeste ruiten uit het ge bouw geblazen. De aanval werd door enkele honderden nieuws gierige Moskovieten op de voet gevolgd. In en rond het Witte Huis wa ren enorme rookwolken te zien en tot ver in de omtrek waren de voortdurende beschietingen te horen. Vanuit de toren van het Witte Huis schoten scherp schutters op het leger. Het door skoj hen opriep het stadhuis en ter Chasboelatov, onder wie vrouwen en kinderen. Ze be schikken over een enorm wa penarsenaal. Het besluit tot de aanval was twee uur eerder door Jeltsin per decreet genomen. Tot dat mo ment had hij de verdedigers van het Witte Huis de gelegenheid gegeven de wapens in te leveren en het gebouw te verlaten, maar daaraan werd geen gehoor ge geven. De gewelddadigheden, de ergste sinds de Russische Revo lutie van 1917, begonnen gis terochtend toen zo'n 15.000 aanhangers van Chasboelatov en Roetskoj de politielinies rond het Witte Huis doorbraken. De meute trok onder het uitroepen van leuzen als „Dood aan Jelt sin" en „Weg met de fascisten" naar het Witte Huis, waar Roet gisteren bezette stadhuis werd door het leger in brand gescho ten. De tegenstanders van Jelt sin renden het gebouw uit. Legervoertuigen, waaronder tien zware T-72-tanks, doorbra ken om kwart voor vijf Neder landse tijd de barricades, die gedurende de nacht waren op geworpen door tegenstanders van Jeltsin. De tanks en pant serwagens van de Dzjerzjinsky- divisie (een elite-eenheid) wer den gevolgd door zeker negen trucks met infanteriesoldaten van de Taman- en Toeladivisie. Vanuit het Witte Huis werden de tanks beschoten met semi- automatische wapens. Het leger bestookte het Witte Huis daar op met artillerievuur. In het parlementsgebouw be vonden zich zo'n 150 afgevaar digden en vermoedelijk enkele honderden aanhangers van Roetskoj en parlementsvoorzit- de televisiezender te bestor men. Bij de gevechten vielen tenminste 24 doden en meer dan honderd gewonden, met name in de omgeving van het TV-complex. Jeltsin riep gisteren in Mos kou de noodtoestand uit en be noemde premier Tsjernomyrdin tot vice-president, als opvolger van de enkele weken geleden geschorste Roetskoj. Pagina 2: Rusland balanceert op de rand van de afgrond. Nachtelijk Moskou wacht op het leger. Vier mannen zweren Jeltsin zijn macht te ontnemen. Aanloop tot het bloedbad. Pagina 5: Portret vice-president Tsjer nomyrdin. 'Ik buig voor u met heel mijn hart'. Tanks en legereenheden die trouw zijn aan president Jeltsin rukken op naar het Witte Huis. Spruiten, CQ net, 450 gram CT1 Kippebouten, 6 stuks ca. QQ 1600 gram Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 9 oktoberr as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Even wijkt de zorgeloosheid onder de honderden nieuwsgierigen op de Kali- ninbrug. Een donderend kanonschot vernielt een stuk voorgevel van het Wit te Huis. „We staan hier helemaal ver keerd", gilt een vrouw tegen de man naast haar. „Ach, waarom zouden ze op ons schieten?", lacht de man. We staan op 50 meter afstand van het Russische parlement. Achter ons, aan de andere kant van de rivier de Moskva, staat de tweede linie van president Jeltsins stoottroepen, een stuk of tien tanks, trucks met soldaten. Beneden ons, op de rivieroever recht voor het Witte Huis, staan tien pantserwagens opge steld, soldaten met mitrailleurs hurken erachter. Aan de achterzijde van het gebouw zien we eveneens pantserwagens. Die worden van twee kanten onder vuur ge nomen: vanuit het Witte Huis en het te genover gelegen voormalige Comecon- gebouw, dat gisteren door de gewapende aanhang van 'tegenpresident' Roetskoj en parlementsvoorzitter Chasboelatov werd bestormd. Maar paradoxaal genoeg is dit kleine stuk oorlogsgebied niet afgeschermd door politie. Nieuwsgierigen, onder wie deze correspondent, kunnen hel Witte Huis tot op 20 meter naderen. Is dit de typisch Russische zorgeloosheid die ook in het chaotische verkeer zoveel slacht offers maakt of gewoon sabotage van de oproerpolitie, die gisteren praktisch vrij baan gaf aan een paar duizend woeden de demonstranten? Het is één van de vele raadsels van een weekeinde waarin Moskou een nieuwe Oktoberrevolutie leek te beleven. Met gekaapte trucks en tankwagens van de gemeentereiniging die als blokkades wa ren ingezet, trokken communisten en fascistische stoottroepen juichend door de stad. Dit ongure eenheidsfront wap perde met rode en swastika-vlaggen in de nationalistische kleuren zwart-geel- wit en waagde een aanval op het hoofd kwartier van de GOS-televisie Ostankino in Noord-Moskou. Uren werd daar gevochten, door een kleine eenheid van de Dzjerzjinski-divi- sie tegen wat aanvankelijk een over macht van Jeltsin-tegenstanders leek. Na acht uur vechten was Ostankino 'gered'. Ten koste van, volgens de laatste berich ten, 25 doden. De slag om de elektronische media was daarmee voor de troepen van Chas boelatov en Roetskoj definitief verloren. Wat restte was de verdediging van de laatste twee bolwerken: het Witte Huis en het Comecon-gebouw er schuin te genover. Jeltsin verschijnt op de Russische tele visie om de Moskovieten die nog van niets wisten definitief wakker te schud den. Met zijn bekende grimmigheid zegt hij dat er géén genade zal zijn voor „de bandieten" en „gewapende muiters" bij het Witte Huis. De kanonschoten van de tanks aan de overzijde van de Moskva bevestigen dat. Een stuk voorgevel is verdwenen bij de verdiepingen waar Chasboelatovs hoofd kwartier is gevestigd. Wij liggen achter een betonblok vlak voor het plantsoen bij het Witte Huis. Om ons heen zien we jongeren, sommigen met kekke rugzak jes, pogingen doen om door het struik gewas te bereiken. Een aantal wordt te ruggeschrokken door een groepje schreeuwende mannen in camouflage pak dat een kennelijk dode collega tus sen het struikgewas wegsleept. Voor ons in het struikgewas zien we een andere man tegen de grond gaan. Hij stqat niet meer op. Opnieuw duikt een groepje mannen op, een man dra gend die hevig bloed door een schot wond in de schouder. „Zie je nou wat een moordenaar die Jeltsin is", sist de man naast ons. Zijn hoofd is omwonden met vuil verband. „Ik wil naar binnen daar, naar m'n kameraden", zegt hij. Maar hij waagt het niet. We rennen gebukt naar de brug. Er staan nog een paar vernielde tankwa gens. de restanten van een blokkade. Er naast een nog steeds brandende trolley bus. Er komen rookwolken uit het Comecon-gebouw. Achter de blokkade is ruzie gaande tussen een paar voor- en tegenstanders van Jeltsin. Een woedende vrouw gilt te gen een keurig geklede man dat Jeltsin Nog geen abonnee? SERVICE-: HET WOORD IS AAN J. Einander Een docent is als een bokser vaak wordt hij voor knock out gered VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Programma's- Regio RTVShow- Sport HET WEER FOTO» REUTER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst regen Veel bewolking en nu en dan re gen. In de loop van de dag ook enkele opklaringen. Middagtem- peratuur ongeveer 15 graden. Wind uit zuidwest tot zuid, matig, rond kracht 4, in het noordelijk kustgebied af en toe krachtig, windkracht 6. Wassenaarder overlijdt na wespesteek Een 58-jarige man uit Wasse naar is zaterdagmorgen in zijn woonplaats overleden aan de gevolgen van een wespesteek. De man werd even na half tien 's morgens aan de Van Groene- veltlaan gestoken. Hij werd di rect onwel. Een huisarts, politie en ambulancepersoneel pro beerden de man nog te reani meren. Hun pogingen bleven echter zonder succes. De man overleed ter plaatse. Lddach Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. nooit zal winnen. „Dit wordt een burger oorlog en als ik een wapen had, ging jij er als eerste aan", spuugt ze de man in het gezicht. „Je bent gek", antwoordt hij op bedaarde toon en loopt weg. Toch is er opvallend weinig emotie te bespeuren onder de honderden omstan ders. Men is getuige van een drama alsof het een spaghetti-western is. Veel ge knal, maar geen betrokkenheid. Plaat werker Viktor, een 30-jarige met een mi litair verleden: „Ik was in Afghanistan. Vanmorgen hoorde ik op de radio dat het schieten was bij het Witte Huis. Kruitdamp heb ik allang niet meer gero ken. Dit is wel aardig, maar volgens mij had Jeltsin die lui in het Witte Huis al meteen kunnen arresteren. Dan was al deze flauwekul onnodig geweest. Maar ja, wat wil je van een president die de economie in puin heeft geholpen en nu bezig is het land naar de verdoemenis te sturen. Het beste zou zijn als ze elkaar konden afmaken, die Jeltsin, Chasboela tov en Roetskoj. Allemaal tuig en zakken vullers." Het Amerikaanse nieuwsstation CNN zit loge bij deze oorlog: het CNN-kantoor bevindt zich schuin tegenover het Witte Huis en met de camera op het dak kan het strijdtoneel voortdurend in het oog worden gehouden. Moskou-TV neemt de reportage integraal over. Zodat ook de Russen deze oorlog vanuit hun leunstoel kunnen volgen. Voorletters: - Adres: j Postcode: i Plaats: Tel.:_ Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch (ƒ28,75) 0 Per kwartaal Q via acceptgiro 82,85) 0 automatisch (ƒ82.85) Nr. bank/giro: I Handtekening: Dm bon in ccn cnvrlvip. tornier po*uegrl tiurrn pur U:dwh DjgbUd. AUinnor-vrvifc. Annw>ordnr. 10050. 23ÖUVB leiden Of bd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1