Onderhandelingen Moskou afgebroken Inwoners Belgrado leven steeds vaker op water en brood Buitenland VN: Zeker 70.000 mensen op de vlucht in Abchazië Overstromingen zuid-Frankrijk Weer golf arrestaties in corruptiezaken Italië Nathans 'Voice of Peace' wordt nu vredesmuseum Hulpverlening India komt op gang, maar snel gaat het niet .TERDAG 2 OKTOBER 1993 Spanje weigert neo-nazi's toegang madrid» Vierennegentig neo-nazi's uit verschillende Europese landen zijn gisteren bij de grens de toegang tot Spanje ontzegd. Het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft de doua nebeambten opgedragen alle neo-nazi's, die zich aan de gren zen melden, terug te sturen. Extreemrechts wil dit weekeinde in Madrid de integratie in 1943 herdenken van de Belgische Wallonië-divisie van de Waffen-SS in het Duitse leger. Geen massale stakingen in Suriname 4 Paramaribo De oproep van de Surinaamse oppositiepartij DA'91 aan de Surinaamse bevolking om gisteren niet naar het werk te gaan, heeft nauwelijks gehoor gevonden. Het stadsbeeld in Paramaribo was nagenoeg normaal. Gisteren werd de Suri naamse begroting ingediend bij het parlement. DA'91 boycotte samen met de NDP van voormalig legerleider Bouterse de ope ning van het parlementaire jaar. Jeltsin tegen uitbreiding NAVO bonn» De Russische president Jeltsin is er op tegen dat Polen, Hongarije en andere landen in Oost-Europa lid worden van de NAVO. Volgens diplomatieke kringen in Bonn, die dit gisteren bekend maakten, is Jeltsin bang dat Rusland in een isolement komt, als de NAVO naar het oosten oprukt. Bij een bezoëk aan Polen in augustus zei de Russische leider nog dat hij er geen be zwaar tegen had als dat land lid wordt van de NAVO. De Oost- europese landen echter zeggen zich niets te zullen aantrekken van de waarschuwing van Rusland. 'Chemische wapens in zee gedumpt' Helsinki» Zo'n 40.000 ton aan chemische wapens, die toebehoor den aan nazi-Duitsland, is na de Tweede Oorlog in de Baltische Zee gedumpt. Vooral de voormalige Sovjetunie maakte zich hieraan schuldig. Dat onthuldde de milieugroep van de Helsin- ki-Commissie gisteren. Volgens de deskundigen vormen de stof fen, op het mosterdgas na, geen grote bedreiging meer voor het milieu. De meeste schadelijke stoffen zijn door het zeewater af gebroken. 'Geen ontslag homoseksuele militair' los anceiesEen Amerikaanse rechter heeft bepaald dat het ont slag van de homoseksuele militair Keith Meinhold ongedaan moet worden gemaakt. Meinhold was officier bij de marine, maar werd vorig jaar ontslagen nadat hij op dé televisie bekend had gemaakt dat hij homoseksueel was. De rechter oordeelde donderdag echter dat de strijdkrachten geen mensen mogen ontslaan op grond van hun seksuele geaardheid. Hij overweegt bij overtreding een dwangsom op te leggen van 10.000 dollar per Lufthansa samen met United Airlines frankfurt» De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft na lang zoeken een samenwerkingsverband gesloten met een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij. Dat meldde een woord voerder van Lufthansa gisteren. De woordvoerder wilde de naam van de nieuwe partner niet noemen. Bronnen in Londen onthulden dat Lufthansa gaat samenwerken met de Amerikaan se maatschappij United Airlines. Al 65 VN-soldaten in Somalia gedood nairobi» In het Afrikaanse Somalia zijn tot nu toe 65 militairen die deel uitmaken van de VN-vredesmacht omgekomen. Dat maakte een VN-woordvoerder gisteren bekend nadat een Pakis taanse VN-soldaat aan zijn verwondingen was bezweken. De militair raakte begin deze week gewond toen hij met drie kame raden in de hoofdstad Muqdisho in een hinderlaag liep. ceneve/tbilisiAP Volgens schattingen van de Ver enigde Naties zijn door de oor log in Abchazië 70.000 mensen op de vlucht geslagen. Verwacht wordt dat dit aantal nog zal stij gen, aldus woordvoerders van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) gisteren in Genève. Veel vluchtelingen hebben de wijk genomen naar de afgelegen bergstad Mestia, die over land moeilijk is te bereiken. Volgens Unhcr-woordvoerder Ron Red mond zal zijn organisatie ii> de komende dagen 500 ton tarwe- Miljard dollar voor Palestijnen washington Rtr Op de donorconferentie over fi nanciële steun aan de Palestij nen in de Gazastrook en Jericho is gisteren in Washington voor de eerste twee jaar een bedrag van een miljard dollar (1,85 mil jard gulden) toegezegd. Voor het eerste jaar staat 600 miljoen dollar beschikbaar, zo zei de Amerikaanse mihister Bentsen (financiën). „De van daag gedane toezeggingen ko men dicht bij de twee miljard dollar voor de periode van vijf jaar, die het akkoord beslaat. Ik vertrouw erop dat wij uiteinde lijk zelfs het bedrag van 2,4 mil jard dollar overschrijden, dat de Wereldbank nodig acht", aldus de bewindsman. Israël en Jordanië gaan een gezamenlijke economische commissie in het leven roepen die zich gaat bezighouden met de economische ontwikkeling in de regio. Dat hebben de twee landen gisteren bekendge maakt. Door de instelling van de commissie zal Jordanië ook aanspraak kunnen maken op een deel van de fondsen die do norlanden hebben toegezegd om dc Palestijnen te helperi. Jeltsin wil maandag Federatieraad bijeen roepen Zelfs de bemiddeling van kerkvorst Aleksej II heeft Boris Jeltsin en zijn tegenstanders in het Witte Huis gisteren niet nader tot elkaar gebracht. Onderhandelingen in het patriarchale Danilov-klooster in de Russische hoofdstad werden gisteravond afgebroken. Breekpunt was Jeltsins eis dat de 'verdedigers' van het parlement eerst de wa pens moeten inleveren. moskou hans geleunse correspondent Beschuldigingen van verraad en woordbreuk onderstreepten gis teren de psychologische strijd tussen het Jeltsin- en Chasboe- latov-kamp. Jeltsin zei in een kort TV-interview dat het Witte Huis de belofte om de wapens onder onafhankelijk toezicht te stellen als opstap naar volledige inlevering, niet was nagekomen. „Het wordt nu wel erg moeilijk om met deze mensen zaken te doen", aldus Jeltsin. Hij refereerde aan de over eenkomst die donderdagnacht was bereikt tussen het presi dentiële kamp en twee parle- mentsleiders. In ruil voor de toegezegde wapeninlevering werd het Witte Huis weer op het elektriciteits- en stadstelefoon- net aangesloten. Bij de psychologische strijd hoorden gisteren ook dreige menten om elektriciteit en ver warming van het Witte Huis weer af te sluiten. Volgens vice- premier Sjoemeiko was dat de straf voor de geschonden over eenkomst van donderdagnacht. Maar gisteravond brandde er nog steeds licht in het parle mentsgebouw. Een tweede psychologisch wapen was een luidsprekerwa gen van de politie, die vlak voor het bordes van het Witte Huis oorverdovende discomuziek uitbraakte. Dit maakte elk ver baal contact tussen Witte-Huis- sprekers en enkele honderden demonstranten voor het ge bouw onmogelijk. In het parlement belef de stemming echter opgewekt. Het moreel van de 'verdedigers', in clusief Chasboelatov, werd be hoorlijk opgekrikt toen hete thee de kou en ontberingen van de afgelopen nachten deed ver geten. Jeltsin wil maandag met het bijeenroepen van de Federatie- raad een nieuwe poging doen om de leiders van regionale re geringen en parlementen achter zich te krijgen. Het ziet er echter naar uit dat een groot aantal niet zal komen opdagen en be trokken blijft bij de door op standige regioleiders opgerichte Raad van Leden van de Federa tie. Maandag loopt ook het re geringsultimatum aan het Witte Huis af. Duits parlement kort loon op feestdagen Het Duitse parlement is giste ren akkoord gegaan met het fel omstreden voorstel om het loon op tien officiële feestdagen met een vijfde te korten. Het geld is bedoeld voor de uitvoering van een nieuwe volksverzekering. De korting gebeurt op dagen zoals Kerstmis, Pasen en de Dag van de Duitse Eenheid. Werkne mers kunnen in plaats van min der loon kiezen voor twee va kantiedagen minder. De rege ling moet op 1 januari ingaan. De korting is bedoeld om de werkgevers tegemoet te komen. Zij moeten mee betalen aan de nieuwe volksverzekering die de verzorging op lange termijn moet garanderen van het groei end aantal ouderen. Volgens de regering staan industrie en han del nu al voor allerlei buitenge wone financiële lasten. De vakbonden hebben ge dreigd met stakingen als het parlement zou instemmen met de wet. Het is verder denkbaar dat het ConstitutioneleHof moet nagaan of de wet al dan niet in strijd is met de Grond wet. De oppositionele sociaal democraten van de SPD zijn fel le tegenstanders van de nieuwe regeling. meel, plantenolie en suiker naar het gebied brengen, evenals 30.000 dekens en keukengerei. De VN, het internationale Ro de Kruis en andere hulporgani saties hebben gisteren in de Ge orgische hoofdstad Tbilisi een oproep gedaan aan de interna tionale gemeenschap om voed sel, brandstof, medicijnen, war me kleding, tenten en dekens naar het gebied te zenden. Het Moskouse nieuwsagent schap Itar-Tass meldde gisteren dat de separatisten na de ver overing van de steden Otsjamtsjira en Gali de grensri vier met Georgië, de Inguri, hebben bereikt. Hoewel er nog enige weerstand wordt geboden door verdreven Georgische troepen in Soechoemi, Otsjamtsjira en Gali, heeft een deel van de Georgische troepen zich in de ontoegankelijke berg gebieden teruggetrokken. IsËËS» bollene Zware storm en onweer hebben in Door de zware regenval, die donderdagavond de regio Vaucluse in het zuiden van Frankrijk begon, kwamen straten en huizen onder water een Nederlandse toeriste het leven gekost. Het te staan. Meer dan duizend mensen, vooma- is een 72-jarige inwoonster van Apeldoorn. melijk uit het plaatsje Bollène in het noorden van Vaucluse zijn geëvacueerd. Op de foto brengt een brandweerman een vrouw in veilig heid. foto afp georges gobft rome eelco van der linden correspondent De anti-corruptierechters van Milaan hebben gisteren 20 ar restatiebevelen doen uitgaan in verband met een onderzoek naar collectieve verzekeringen van een groot aantal Italiaanse staatsconcerns. De actie werd mogelijk door de onlangs gear resteerde accountant Aldo Molino, die de magistraten heeft verteld hoe hij de politieke partijen voorzag van grote som men geld in ruil voor hun 'me dewerking' bij de afsluiting van verzekeringen. Slachtoffers zijn hoge functio narissen van verschillende mi nisteries, een voormalig leider van de socialistische vakbond UIL, (ex-)directeuren van Itali aanse staatsconcerns en top mensen van verzekerings- en pensioenfondsen van de over heid. De verwachting is dat ook een groot aantal politici voor de bijl zal gaan. Bij het onderzoek is ook de ex-communistische PDS betrokken. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappel>|tce Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR «Reuter tel avtv ad bloemendaal correspondent Het radiozendschip The Voice of Peace van de Israëlische vredes activist Abie Nathan wordt ver bouwd tot vredesmuseum. Bur gemeester Shlomo Lahad van Tel Aviv heeft toegezegd dat het schip in zijn stad een ligplaats zal loijgen. Het nieuwe vredes museum zal een permanente expositie bevatten van alles wat te maken heeft met pogingen vrede in het Midden-Oosten tot stand te brengen. Een groot deel van de collec tie zal bestaan uit materiaal dat Nathan in de loop van zijn vre desinspanningen heeft verza meld. Daarnaast zullen er vi deo-opnamen worden getoond van onder meer het overleg in Camp David, de ondertekening van het vredesverdrag tussen Is raël en Egypte en de nu al be roemde handdruk van Rabin en Arafat. De vredesactivist heeft tot het laatste moment geheimzinnig gedaan over de toekomst van het meer dan vijftig jaar oude zendschip, dat hij 24 jaar gele den in Groningen heeft gekocht maar niet langer kan onderhou den. Gisterochtend om negen uur begon hij zelf met de pre sentatie van de laatste uitzen ding, waarbij hij er voortdurend op zinspeelde dat hij het schip zou laten zinken. Tijdens de uit zending kreeg Nathan een reeks telefoontjes van Israëli's en bui- Abie Nathan verlaat zijn radio zendschip Voice of Peace, foto afp menahem k ah an a tenlanders, van wie een aantal financiële steun beloofde als hij zou doorgaan. Êen half uur later dan ge pland, eindigde de uitzending met de toezegging van Lahad. Het was duidelijk dat de hele operatie zorgvuldig was voorbe reid. Onmiddellijk na zijn ge sprek met Lahad noemde Nathan het postbusnummer van de stichting die het muse um gaat opzetten. KHILLARI» KEESBROERE weer door, alsof hij zich schaamt voor de vreemde wes terse verslaggever die naar zijn lot is komen informeren. Aan de rand van Küillari is een grote kuil gegraven. Een groep mannen staat er zwijgend aan de rand. Onder het zand, zo weten zij. liggen honderden mensen 'begraven'. Het defini tieve afscheid van hen moet nog komen, wanneer zij volgens de rituelen van het hindoe-ge loof gecremeerd kunnen wor den. Slechts met een paar do den is dit reeds gebeurd. Een kleine cirkel as met nog enkele onverkoolde beenderen geeft de plaats van de geïmproviseerde brandstapel aan. Ontregeld, dat is wel het min ste dat je van het leven in Khil- lari kunt zeggen. Zelfs de politie heeft er last van. Agent Joshi. die de grote groepen voetgan gers zo ver mogelijk de berm in probeert te duwen, is zijn lange wapenstok in het tumult kwijt geraakt. Een stevige bamboe stok, ergens uit de velden rond Khillari weggerukt, moet zijn gezag nog enigszins herstellen. Maar voor gezag en orde is in het dorpje nu geen plaats. De hulpverleners krijgen het ook steeds lastiger met de onophou delijke stroom ramptoeristen, .die met overvolle open vracht wagens tegelijk worden aange voerd. Anderen blijven juist ver uit de buurt, bang als zij zijn voor nieuwe aardschokken. Volgens Indiase meteorologen zijn die in het gebied echter voorlopig niet te verwachten. Voor de overle venden in Khillari, verdoofd door het plotselinge verlies van hun dierbaren, moet de grote schok nog komen. vervolg van voorpagina Enkele dagen na de aardschok in India is het nog altijd moeilijk een helder beeld van de om vang van de ramp te krijgen. De hulpverlening is op gang geko men, maar erg snel gaat het al lemaal niet. Brandweerladders, legerkranen, tenten en water tanks moeten vaak van erg ver komen. Op de weg tussen de grote stad Hyderabad en Khil lari zijn dan ook nog steeds de nodige kolonnes te zien op weg naar het rampgebied. Een kara vaan ossewagens met voedsel- balen is meer goedbedoeld dan effectief. Met het tempo van de ze beesten is het voedsel moge lijk al verrot voordat het de slachtoffers bereikt. Bij het dorpje Humnabad, zo'n 40 kilometer van Khillari. is een verzamelpunt van leger- jeeps, radio-verbindingswagens en ambulances. Kort daarna wordt de weg een stuk slechter en vooral veel smaller. Het pad dat de laatste kilometers naar Khillari vormt, is duidelijk niet berekend op zo'n grote ver keersstroom. De mensen zelf zijn dat ook niet: het nerveuze getoeter en geschreeuw neemt met elke kilometer toe. Vlak voor Khillari heeft het In diase Rode Kruis een tenten kamp opgezet. Er staan onge veer 200 tenten, maar veel men sen vertonen zich er niet. De meeste ontheemde inwoners van het dorp proberen tussen het puin van hun woningen nog enkele bezittingen te redden. In de meeste gevallen gaat het om niet meer dan de inhoud van een schamele koffer of plunje- zak. Zoals die van het echtpaar Prabawati. „Meer hebben we niet kunnen vindenzegt me vrouw. Haar man loopt snel budapest runa hellinga correspondent oost-europa De Bosnische Kroaten en Serviërs dreigen sinds gisteren hun conces sies aan de moslims in te trekken, als die het vredesplan, dat voorziet in opdeling van Bosnië, niet uiterlijk 15 oktober aanvaarden. De moslims wezen het plan eerder in de week in feite af door het alleen te aanvaarden op voorwaarde dat de Bosnische Ser viërs en Kroaten het door hen ver overde gebied teruggeven. Dat de Joegoslavische Nationale Bank gisteren zes nullen van de dinar heeft afgehaald, betekent hooguit een ver lichting voor de totaal overbelaste portemonnee van de burgers. Want om de dertien nullen op de briefjes van 10 miljard dinar (met de laatste koers in dat een gulden of vijf) kwijt te kunnen, waren de bankbiljetten in middels langer dan de portemonnee kon bevatten. Maar niemand gelooft dat die zes nul len minder ook maar iets uitmaken. Trouwens, er zijn nog maar weinig mensen die met dinars op zak bood schappen doen. Ten eerste is er niets meer te krijgen, ten tweede accepte ren de winkeliers geen dinars meer en ten derde kun je van een salaris van omgerekend tien gulden per maand niets kopen. Steeds meer mensen le ven letterlijk op water en brood, als ze dat brood tenminste in de winkel kun nen vinden. Sinds half september is de situatie zo dramatisch verslechterd, dat de waar heid langzamerhand niemand mêer kan ontgaan: ook zonder oorlog wordt de winter in Belgrado niet veel makke lijker dan in Sarajevo. Debet daaraan zijn de internationale sancties, voor een deel. Zeker nu het laatste grote gat, de grens met Mace donië, ook is gedicht, komt er nauwe lijks nog wat het land binnen. Maar de hoofdoorzaak van de ellende is, alle regeringspropaganda naar de burgers ten spijt, de oorlogseconomie. Terwijl de Joegoslavische economie volkomen kapot draait, loopt de mili taire machine op volle toeren door. Vrijwel geen enkel bedrijf functioneert nog, op de militaire produktie na. Die put de laatste restanten grondstoffen en de weinige brandstofreserves volle dig uit. Tachtig procent van het rege ringsbudget gaat op aan het leger en zijn oneindige behoefte aan materieel. Belasting wordt er niet meer betaald, want de lonen in Klein-Joegoslavië stellen niets meer voor. In 1990 werd er in de republiek nog 1,56 miljard gulden aan salaris uitbetaald, in mei dit jaar was dat nog maar 128 miljoen gulden. Dus komt het geld voorde overheidsuitgaven rechtstreeks uit de drukpers. Dat is de belangrijkste oorzaak van de duizelingwekkende inflatie, die vorige maand dik over de duizend procent lag. Maar de staatskas vullen via de geldpers werkt alleen maar zolang dat geld nog wordt erkend als iets dat waarde heeft. De dinar holt inmiddels zo snel achteruit, dat winkeliers wei geren de Joegoslavische munt nog langer in ontvangst te nemen. De Duitse Mark is feitelijk het officiële betaalmiddel geworden, zeker sinds er ook grote hoeveelheden Duits klein geld circuleren. Zelfs supermarkten prijzen hun waren aan in Marken, als ze tenminste nog iets verkopen. Over het algemeen zijn de winkels simpel weg leeg, „Voor brood moet ik 's morgens vroeg bij de winkel staan. Dan wordt er een mand met misschien vijftien broden en tien broodjes afgeleverd. Als ik vijf minuten later kom, is het op", aldus een journalist uit Belgrado. Er zijn wel degelijk echte tekorten. Maar een belangrijk oorzaak is dat boeren en winkeliers hun spullen niet meer willen verkopen sinds de rege ring in september een prijzenstop voor bepaalde produkten heeft afge kondigd. Beter niets verkopen dan ver onder de werkelijke waarde, is de al gemene opvatting. Alleen op de privëmarkten is nog wat te krijgen. Daar verkopen boeren hun spullen rechtsstreeks aan de consu ment en wordt dure gesmokkelde waar aangeboden. De regering wil het probleem met twee maatregelen te lijf te gaan. De eerste is de invoering van bonnen voor zaken als brood, melk en olie. De tweede een verplichte inzameling van de oogst, eventueel met behulp van het leger. Van regeringszijde is gesuggereerd dat de stadsbevolking voor de winter het beste zijn toevlucht kan zoeken bij fa milie op het platteland. In de dorpen is meer voedsel. Bovendien is het pro bleem van de verwarming minder groot, omdat mensen daar eigen ka chels hebben die op kolen (niet meer te krijgen) of hout kunnen worden ge stookt. Belgrado en andere steden worden vrijwel geheel elektrisch verwarmd. De energiecentrales hebben gewaar schuwd dat ze te weinig brandstof voor de winter hebben. Daar komt bij dat onderdelen om de centrales te re pareren. ontbreken, zodat er steeds langere en grotere storingen voorko men. Al met al kan Klein-Joegoslavië zich eigenlijk geen mislukking van de vre desbesprekingen in Genève permitte ren. Alleen een spoedige opheffing of op zijn minst versoepeling van de sancties geeft nog enig uitzicht op een dragelijke winter. Veel Amerikanen vinden Hillary slimmer dan Bill washington Rtr Vier op de tien Amerikanen vinden Hillary Rodham Clin ton slimmer dan haar echtge noot Bill. Dat blijkt uit een opi niepeiling die werd uitgevoerd onder 751 volwassenen. Van de ondervraagden acht 22 pro cent Bill Clinton bijdehanter terwijl 6 procent meent dat beide echtelieden intellectueel aan elkaar gewaagd zijn. De opiniepeiling van het Gallup-instituut, waarvan de resultaten gisteren werden ge publiceerd, werd verricht na het optreden van de 'First Lady* voor de parlementaire commissie voor de gezond heidszorg. Daarin gaf zij uitleg van het rapport over hervor mingen in de medische sector, dat onder haar leiding wer^l geschreven. Toch beschouwt het Ameri kaanse puhliek de getalenteer de Hillary niet als de ideale presidentsvrouw. Op dat punt komt ze op een tweede plaats achter Barbara, de vrouw van oud-president Bush.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7