Bevolking groeit met 10 procent Westerse wapens kunnen Balkanoorlog aanwakkeren Anti-Israëlische actie is prima bij selectie Binnenland/ Buitenland Khmer erkent grondwet en koning NWE kan niet veel meer dan wijzen op boek over zelfdoding WD is tweede partij volgens opiniepeiling Uitzonderlijke fokstier ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 :e Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Bij tien van de 21 groente- en fruitveilingen in Nederland .dreigen na volgende week vrij dag acties. De Dienstenbond FNV heeft de werkgevers giste ren een ultimatum gesteld na het vastlopen van de onder handelingen over een nieuwe CAO. De bond is uitermate onte vreden over vooral het loon- bod van de werkgevers. Vol gens woordvoerder Siebe wil len de werkgevers de automa tische prijscompensatie 'de nek omdraaien'. Ook de eisen van de bond over reparatie van de WAO-maatregel heb ben tot niets geleid. CBS: In 2010 16,7 miljoen inwoners Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) venvacht tot het jaar 2010 een groei van de Nederlandse bevolking met tien procent tot ongeveer 16,7 miljoen inwoners. In diezelfde periode zal het aantal huishoudens met zestien procent groeien tot 7,3 miljoen. De forse groei is volgens het CBS vooral toe te schrijven aan een grote toename van het aantal eenpersoonshuishoudens. De waag naar woningen zal dan ook flink toenemen. Nederland telde op 1 januari van dit jaar 15.238.000 inwo ners. Sinds het begin van de ja ren zeventig is de bevolking met een kwart toegenomen. Het aantal huishoudens is in dezelf de periode bijna verdubbeld tot 6.3 miljoen dit jaar. In de afgelopen twee decen nia is het aantal eenpersoons huishoudens bijna verdrievou digd tot 1,9 miljoen. Over twin tig jaar zullen 2,7 miljoen men sen alleen wonen, schat het CBS. De groei van het aantal een persoonshuishoudens kent een aantal oorzaken. Steeds meer mensen gaan eerst alleen wo nen voordat zij trouwen of gaan samenwonen. Vrouwen worden economisch onafhankelijker en krijgen daardoor meer moge lijkheden zelfstandig te gaan wonen. Het aantal scheidingen neemt toe. Daarna gaan men sen niet direct opnieuw samen wonen, aldus het CBS. Een an dere oorzaak ligt in de vergrij zing. Het aantal alleenwonende weduwen neemt toe. Het CBS verwacht dat het percentage kinderloze samen woners tussen nu en 2010 stijgt van 43 naar 47. Het aantal jonge moeders loopt terug. Vrouwen stellen de komst van een kind steeds vaker uit. Nu heeft één op de drie vrouwen van 35 tot 40 jaar een jong kind. In 2010 zal dit aantal zijn toegenomen tot bijna de helft. De Cambodjaanse guerrillabeweging Rode Kh mer heeft gisteren verklaard de nieuwe grondwet en koning Sihanouk van Cambodja te zullen er kennen. Toch werden er op het platteland nog gevechten gemeld tussen guerrillastrijders en re geringstroepen. Rode-Khmerleider Khieu Sarap- han zei dit kort nadat hij in de hoofdstad Phnom Penh was aangekomen. Het was het eerste be zoek van de Rode-Khmerleider aan Phnom Penh sinds daar de nieuwe regering werd geïnstalleerd. De Cambodjaanse onderminister Ek Sereywath (informatie) zei gisteren dat de gevechten met de Rode Khmer in de centrale provincie Kompong Thom en de noordwestelijke provincies Siem Reap en Battambang aanhouden. De Rode Kil mer houdt ongeveer 20 procent van het land on der controle en heeft aangeboden die te willen opgeven in ruil voor een adviserende rol binnen de regering. In november zouden hiervoor onder handelingen beginnen onder leiding van Siha nouk. the independent Ondanks het gevaar dat Grie kenland en Turkije betrokken kunnen raken bij het conflict in de Balkan, overspoelt het Wes ten beide landen met geavan ceerde aanvalswapens, waaron der torpedojagers, honderden gevechtsvliegtuigen, tanks en Stinger-raketsystemen. Hier door is Griekenland, een van de armste leden van de Europese Gemeenschap, in korte tijd uit gegroeid tot 's werelds grootste wapenafnemer. Turkije staat op de tweede plaats. Wapendeskundigen waarschu wen dat het westerse beleid van onbeperkte wapenleveranties aan deze elkaar vijandig gezin de landen te vergelijken is met het opslaan van brandstof naast een bosbrand. En aangezien Europa er niet in is geslaagd in het voormalige Joegoslavië een diplomatieke vrede te bewerk stelligen, zou de leverantie van grote hoeveelheden wapens aan een gebied dat toch al smeult wel eens verstrekkende gevol gen kunnen hebben. Volgens een rapport van de on afhankelijke Brits-Amerikaanse Veiligheids Informatie Raad (Basic) heeft de NAVO Grieken land en Turkije in de afgelopen drie jaar toezeggingen gedaan voor de levering van 25 fregat ten en torpedojagers, 400 F-16 straaljagers, 130 gevechtsheli kopters, 2.500 tanks en bijna 1.000 stuks zwaar geschut. „De ze wapenzendingen ondermij nen het officiële westerse beleid dat erop is gericht te voorko men dat het conflict in het voormalige Joegoslavië zich naar het zuiden uitbreidt en dat de Grieks-Turkse spanningen verder escaleren", aldus het rapport. Het geld dat aan de wapens wordt besteed, legt een lood zware last op de economie van beide landen, waardoor een vruchtbare voedingsbodem ontstaat voor nationalisten die om een militaire oplossing van de malaise roepen. Athene heeft in 1992 bijna twee miljard dollar besteed aan de import van of fensieve wapens en Turkije heeft voor ruim anderhalf mil jard dollar aan buitenlandse Gul wapenbeleid van westerse landen is kortzichtig wapens aangeschaft. Beide lan den hebben bovendien gratis zwaar wapentuig gekregen van NAVO-bondgenoten die over een groter wapenarsenaal be schikken dan ze volgens het Eu ropese Conventionele Wapen Verdrag mogen hebben. Het nationalistische spookbeeld van een Turkse omsingeling verleidt de Griekse regering er toe om steeds agressiever op te treden tegen haar noorderbu ren. In de broeierige politieke sfeer van de afgelopen zomer werden tienduizenden Albanese gastarbeiders het land uitgezet als wraak voor de verdrijving uit Albanië van een orthodoxe priester van Griekse komaf. Na tionalistische politici hebben al opgeroepen tot de 'bevrijding' van de 290.000 etnische Grieken in zuidelijk Albanië, hoewel de Griekse regering officieel heeft verklaard geen aanspraak te maken op zuid-Albanees grond gebied. Het grootste gevaar blijft voor alsnog een oorlog tussen Grie kenland en Turkije, die naar aanleiding van verschillende brandende kwesties zou kun nen losbarsten, zoals de Turkse bezetting van noord Cyprus, ge schillen over het Aegeïsche con tinentale plat en de burgerrech ten van de islamitische minder heid in het Griekse Thracië. Terwijl de spanningen in het gebied toenemen en het weder zijdse wantrouwen tussen Athe ne en Ankara groeit, lijkt het gulle wapenbeleid van de wes terse landen op zijn zachtst ge zegd kortzichtig. Westerse rege ringen houden echter vol dat de wapenleveranties bijdragen tot de instandhouding van de dia loog tussen de twee landen. Het Basic-rapport stelt echter dat de omvangrijke wapenleve ranties de stabiliteit in het ge bied juist bedreigen, waardoor de kans dat het tot een gewa pend conflict komt groter wordt. Het rapport spoort de westerse regeringen aan zich harder in te zetten voor een al lesomvattende diplomatieke oplossing van de talloze poten tieel explosieve conflicten tus sen Griekenland en Turkije. vertaling margreet hesunga Euthanasievereniging verheugd over uitspraak Bij de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NV- VE) zijn de afgelopen twaalf maanden 180 verzoeken om hulp bij zelfdoding binnengeko men. De vereniging acht twee derde daarvan niet serieus en veeleer bedoeld als vraag om hulp bij het leven. Zestig geval len echter vat de NWE op als overtuigend. De NWE is verheugd over de vrijspraak van de Haarlemse psychiater die in 1991 een licha melijk gezonde vrouw uit Rui nen hielp bij zelfdoding. De vrouw was via de vereniging bij hem terechtgekomen. De psy chiater had de vereniging ooit laten weten wel eens een derge lijk geval nader te willen bekij ken. Overigens gaat de procu reur-generaal in cassatie tegen de vrijspraak. De NWE heeft weinig kun nen doen voor de zestig serieu ze hulpvragen. Woordvoerster en psycholoog T. Cornelisse zegt dat behalve de Haarlemse psychiater nooit een arts of an dere psychiater hulp bij zelfdo ding heeft aangeboden, omdat dat volgens de wet nog steeds strafbaar is. Ook de Haarlemse psychiater heeft niet opnieuw kunnen helpen vanwege het proces en de tijd die dat in be slag nam. De NWE heeft de mensen daarom slechts kunnen wijzen op boeken over zelfdo ding. Voor de NWE ligt het belang van de uitspraak in het feit dat de rechter hulp bij zelfdoding heeft toegestaan in een zaak waar geen sprake was van pa niek, maar van een weloverwo gen keuze. Volgens Cornelisse biedt dat bescheiden perspec tieven voor chronisch zieken die alleen onder hevig lijden oud kunnen worden en voor ouderen die als het hun uitkomt /•op een waardige wijze uit het leven willen stappen. De NWE wil dat het wettelijk mogelijk wordt deze mensen de benodig de medicijnen te verstrekken onder meer om gewelddadige zelfmoordpogingen als springen van een flat of voor een trein te voorkomen. Als nu verkiezingen zouden worden gehouden, zou de WD met 18,9 procent van de stemmen de tweede partij in de Tweede Kamer worden. Het CDA blijft op de eerste plaats staan met (29,6 pro cent). D66 (17,5 procent) en de PvdA (17,3 pro cent) volgen op enige afstand van de WD. Dat blijkt uit een opiniepeiling die het bureau Interview maandag heeft gehouden. Met de uit slag zou het CDA uitkomen op 44 zetels (een ver lies van 10), de WD op 28 zetels (een winst van 6), D66 op 26 (een winst van 14) en de PvdA op 25 zetels (een verlies van 24). De Centrumdemocra ten scoren 3,1 procent, wat goed is voor 4 Kamer zetels. Opmerkelijk in deze uitslag is dat D66 over zijn hoogtepunt heen lijkt te zijn. De partij van Van Mierlo heeft in de opiniepeilingen tijdenlang op 30 tot 32 zetels gestaan, maar de afgelopen maanden is dat geleidelijk aan teruggelopen. De WD heeft zijn winst ten opzichte van andere pei lingen in het recente verleden nog iets vergroot. 'Superbeveiliging van treinverkeer onbetaalbaar' utrecht »gpd Overal en op korte termijn de modernste Automatische Trein Beïnvloeding (ATB) invoeren, is volgens NS-hoofddirecteur T. Regtuijt niet haalbaar. Dat zegt hij in het personeelsblad Kop peling. „Honderd procent veiligheid kan niet. De prijs die daarbij hoort, wil niemand betalen", al dus Regtuijt. Hij antwoordt met zijn opmerking indirect op een advies van de Spoorwegonge vallenraad, die onlangs heeft aangedrongen op versnelde in voering. Met het nieuwste ATB-sys- teem zijn al proeven genomen. Waar de NS nóg geen ATB heb ben ingevoerd de diesel baanvakken en vakken waar een maximumsnelheid geldt van honderd kilometer per uur zal het modernste ATB-sys- teem worden ingevoerd. Dat gaat gebeuren tussen 1995 en 1998 en zal 180 miljoen gulden kosten. Invoering over het gehele net zou twee miljard gulden kosten. Alleen beveiliging van de em placementen komt op 800 mil joen gulden. De NS werken nog aan een uitvoeringsplan voor de invoering van het nieuwe sys teem. Dat zal in de loop van 1994 gereed zijn. Tienduizenden gegadigden voor politieleger Palestina jeruzalem ad bloemenpaal correspondent Harttransplantaties zeer succesvol utrecht Harttransplantaties worden in Nederland met groot succes uitgevoerd. Van de ontvangers is na één jaar 92 procent nog in leven en na vijf jaar 84 procent. Dit blijkt uit het proef schrift waarop cardioloog A. Balk volgende week promoveert aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Sinds de eerste succes volle harttransplantatie in 1984 in Rotterdam zijn in Nederland 327 van deze ingrepen uitgevoerd. Volgens Balk steekt Neder land met de overlevingspercentages gunstig af bij het buiten land. CDA-vrouwen achter SGP-vrouwen ede» Het CDA-vrouwenberaad vindt het „zeer, zeer teleurstel lend" dat de SGP vrouwen gaat verbieden lid te worden. Voor zitter Jongma van het CDA-vrouwenberaad zei dat vanmorgen tijdens een ledendag in Ede. De CDA-vrouwen hebben hun SGP-seksgenoten in een telegram steun betuigt „in hun strijd om gerechtigheid". Jongma zei verder dat er veel meer vrouwen moeten deelnemen aan de actieve politiek. Het CDA-vrouwen beraad heeft initiatieven ontplooid om meer vrouwelijke kandi daten te krijgen. Opvallend veel 100-jarigen in Rheden rheden In de Gelderse gemeente Rheden wonen relatief de meeste inwoners van Nederland die honderd jaar of ouder zijn. Uit een overzicht van het Rhedense bureau bevolking blijkt dat het om in totaal acht zeer oude mensen gaat. In Rheden wonen de oudste vrouw, mevrouw A. Flower (108), en de oudste man, R. Pelgrom (107), van Nederland. Er wonen ook nog een 103-, een 101- en twee 100-jarige vrouwen. Bovendien wonen in Rhe den nog een man van 102 en een man van honderd jaar. In Velp en Dieren, die horen bij Rheden, staan de meeste bejaardenhui zen per vierkante kilometer van heel Nederland. giekerk De stierenstal van de Friese fokkerij-organisatie KI Noord-West in het Friese Giekerk herbergt sinds kort een internationaal beroemde stier de zwartbonte Delta Cleitus Jabot. Deze week werden cijfers van het Koninklijke Nederlands Rundvee Syndicaat bekend waaruit blijkt dat de dochters van Jabot veel meer melk geven dan andere koeien. Jabot krijgt het het komend jaar dan ook druk. Verwacht wordt dat zo'n 200.000 koei en met zijn sperma zullen worden geïnsemineerd. foto anp „Ik ben er trots op in het Pales tijnse leger te kunnen dienen", zegt de 24-jarige Mazen Bahtan, terwijl hij aanstalten maakt het aanmeldingsformulier in te vul len. Leger? Was de Palestijnen niet alleen een politiemacht toegezegd? Bahtan haalt grijnzend zijn schouders op. Voor hem maakt het geen verschil. Waar het om gaat is dat hij straks geünifor meerd en gewapend zijn auto nome regio Palestina mag ver dedigen. En de meer dan tien duizend jonge Palestijnen die zich de afgelopen week samen met hem hebben aangemeld, lijken er net zo over te denken. Donderdag is de aanmeldings termijn verstreken en het is nu aan de selectiecommissies een keuze te maken. Sarhan Salama, gekleed in een olijfgroen overhemd, staat aan het hoofd van de drie recru- teringsbureaus in Oost-Jeruza- lem. Boven zijn bureau in het plaatselijke hoofdkwartier van Fatah, de grootste PLO-orga- nisatie prijken een Palestijn se vlag en de portretten van PLO-voorzitter Jasser Arafat en van Abu Jihad. De laatste was commandant van de 'Fatah- strijdkrachten in de bezette ge bieden', tot hij in 1988 in Tunis door Israëlische commando's werd vermoord. In het hoofdkwartier te vens recruteringsbureau blijkt algemeen de overtuiging te heersen dat er voor meer wordt geworven dan alleen maar een politiemacht. „Israël heeft al geaccepteerd dat er drie divisies van het Palestijnse Be vrijdingsleger naar de Westoe ver en de Gazastrook zullen worden overgebracht", weet Sa- lama. ,,Dat is dus om te begin nen al vijftienduizend man. Het is bedoeling dat er daarnaast twaalfduizend vrijwilligers wor den gerecruteerd binnen de be zette gebieden". Alles bij elkaar wil de PLO straks, als de zelfbe stuursregeling geldt voor de he le Westoever en Gazastrook, zo'n dertigduizend man onder ►de wapenen hebben. Het hoeft geen betoog dat de Israëliërs bij de komende on derhandelingen een veel lager aantal zullen noemen. Er is nog geen maximum vastgesteld, Palestijnse verkenners willen graag de titel 'leden van het PLO-leger* dragen. De afgelopen week meldden zich tienduizenden aan om te gaan die nen bij de Palestijnse politiemacht die de autonome regio mag verdedigen. foto ap denis paquin maar stafchef generaal Ehud Barak had het eerder deze week over 'meer dan honderd, maar aanzienlijk minder dan de tien duizenden die de Palestijnen zich voorstellen'. Kandidaten voor de politie macht moeten tussen de 18 en 35 jaar oud zijn, in goede ge zondheid verkeren, minstens tien jaar onderwijs hebben ge noten en drie referenties kun nen overleggen. Wie een straf blad heeft, kan dienstneming vergeten, tenzij hij in de gevan genis heeft gezeten wegens an ti-Israëlische activiteiten. Die vormen alleen maar een aanbe veling. De meeste kandidaten die in het Jeruzalemse recruterings- kantoor op hun beurt wachten, hebben tijd gespendeerd in Is raëlische cellen. Het ligt voor de hand dat het leeuwedeel sym pathiseert met Arafats Fatah. De kleinere PLO-organisaties, zoals het Volksfront en het Democra tisch Front, verzetten zich im mers tegen de zelfbestuursover eenkomst met Israël. Maar Sarhan Salama doet erg zijn best bezoekers ervan te overtuigen dat de kandidaten voor de politiemacht afkomstig zijn uit alle gelederen, ook al wordt er volgens hem bij de aanmelding niet gevraagd naar politieke voorkeur. „De politie is er voor het hele volk", zegt hij, „niet alleen maar voor Fa tah. We hebben aanmeldingen binnen van mensen van wie we weten dat ze lid zijn van het Volksfront, vooral in het zuiden van de Westoever. En er zijn zelfs kandidaten van islami tische groepen, zoals Harnas". Zo'n twintig procent van de kandidaten zijn vrouwen. Dua Jabber draagt de traditionele hoofddoek en, zegt bij voorbaat er weinig voor te voelen op straat dienst te doen. „Ik heb liever een kantoorbaan". Ze heeft aan de Universiteit van Amman Engelse taal- en letter kunde gestudeerd. En hoewel ze toegeeft dat de banen in dat vakgebied niet voor het op scheppen liggen, zegt ze dat bij haar aanmelding ideologische redenen de doorslag gaven. „Ik vindt het belangrijk te helpen met de opbouw van onze natio nale instituten". In Palestijnse kringen in Oost- Jeruzalem wordt gesuggereerd dat de Vnassale belangstelling voor de nieuw te vormen poli tiemacht niet helemaal los kan worden gezien van geruchten over substantiële salarissen. Volgens die geruchten zou een politieman achthonderd dollar (1500 gulden) netto per maand gaan verdienen, een aantrekke lijk bedrag voor iemand van de Westoever of dp Gazastrook die al jaren werkloos is. Wat het sa laris in werkelijkheid zal zijn, is nog piet bekend, maar recrute- ringsfunctionarissen houden het voorlopig op ongeveer 1500 shekel (duizend gulden). Evenmin is duidelijk wie er commandant van de politie macht zal worden. Tot voor kort werd de naam van Faysal al- Husseini veel genoemd. Maar de handdruk van Arafat en Ra bin heeft hem naar het tweede plan verdrongen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5