Autokosten omhoog voor schoner milieu 'We hebben ons verkeken op deze moeilijke taak' Binnenland Nederlandse bedrijfsleven presteerde in '92 slechter Simons stapt eerder op Dierenbeschermers: verbied hengelsport Beatrix bekijkt beelden Alternatieve artsen strenger aanpakken Scholen verantwoordelijk voor eigen huisvesting TIJDELIJKI TOILETTE! ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 Homo's in Rotterdam slaan terug den haag In Rotterdam zijn knokploegen actief die mannen aanpakken die verscheidene malen homo's in elkaar hebben ge slagen of beroofd. Dat heeft COC-voorzitter Cees van Wijk giste ren gezegd bij de onthulling van het Haagse Homomonument. Het COC is de belangenorganisatie voor homoseksuele mannen en lesbische vrouwen. „Homo's worden vier of vijf keer door de zelfde mensen in elkaar geslagen. De daders worden soms wel opgepakt, maar komen snel terug. Dan stappen de knokploegen eropaf en geven ze een pak slaag. Ik vind het schandalig dat het moet, maar vind het goed dat ze het doen", zei Van Wijk. De Rotterdamse politie zegt niet op de hoogte te zijn van het be staan van de knokploegen. Diesel maandag één cent duurder Rotterdam Diesel wordt maandag 1 cent per liter duurder. De adviesprijs aan de zelftank wordt 126,6 cent. Dit hebben markt leider Shell en de organisatie van zelfstandige pomphouders No- vok gisteren meegedeeld. De prijsverhoging is het gevolg van de ontwikkeling op de internationale markt. Brand vernietigt loods verffabriek Geleen geleen Een grote brand heeft gistermiddag een loods van een verffabriek in Geleen in as gelegd. Het vuur ging gepaard met een enorme rookontwikkeling en een aantal explosies. Een me dewerker van het bedrijf liep tweedegraads brandwonden op aan armen en gezicht. Hij is opgenomen in een ziekenhuis. Hoeveel schade de brand heeft aangericht is nog niet bekend. Campina Melkunie actief in Duitsland zaltbommel De zuivelcoöperatie Campina Melkunie staat op het punt de Duitse onderneming Südmilch uit Stuttgart over te nemen. Dat heeft de coöperatie in Zaltbommel gisteren bekend gemaakt. Het is de bedoeling dat Campina een meerderheidsbe lang verwerft in de Zuidduitse onderneming. Campina Melkunie is de grootste zuivelcoöperatie in Nederland en de nummer vier van Europa. De coöperatie heeft een jaaromzet van 5,6 miljard gulden. Conclusie onderzoek cijfers grote bedrijven den haag gpd De top 100 van meest verdie nende bedrijven in Nederland heeft in 1992 beduidend slech ter gepresteerd dan een jaar eerder. Dat concludeert het za kenblad FEM uit zijn jaarlijks onderzoek van de cijfers van 's lands grootste bedrijven. De verdiensten van de geza menlijke bedrijven ten gunste van personeel, aandeelhouders, belasting en reserves daalden vorig jaar met vijf miljard gul den tot 133 miljard gulden. Nog ernstiger is dat de kwaliteit van de verdiensten afbrokkelt, aldus FEM. Het zakenblad gaat bij de be oordeling van de prestaties niet af op de veelal fraai opgepoetste cijfers van de jaarverslagen, maar op de netto toegevoegde waarde: het verschil tussen de totale opbrengsten van een be drijf en de kosten van de inge kochte goederen en diensten. Dat is volgens FEM het ruimst denkbare winstbegrip. Daardoor kunnen miljoenen- verschillen ontstaan tussen de Staatssecretaris naar Rotterdam rotterdam-den haag gpd Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) legt rond de jaar wisseling zijn functie neer om zich geheel te kunnen wijden aan het PvdA-lijsttrekkerschap in Rotterdam. Het kabinet is door die stap da nig in problemen gebracht. Een opvolger of opvolgster voor en kele maanden, totdat het kabi net demissionair wordt, zal moeilijk te vinden zijn. Van de andere kant is volksgezondheid een te zware portefeuille om onbemand te laten. Premier Lubbers heeft dit gisteren na af loop van het kabinetsberaad ge zegd. „Het betekent een puzzel hoe daar mee om te gaan", zei de eerste minister. Vanaf eind ja nuari zal Simons in feite niet meer beschikbaar zijn voor het kabinet. Op 3 maart zijn de ge meenteraadsverkiezingen. Op Minister Alders wil accijns op benzine met 18 cent laten stijgen ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelt|ke Persdien i 'Vissen kunnen angst en pijn ervaren den haag anp den haag gpd De accijns voor benzine moet de komende vijf jaar met 18 cent omhoog. Ook de motorrijtuigenbelasting (mrb) voor auto's die op LPG rijden dient met 375 gulden ver hoogd te worden. De prijzen van de kaartje voor het openbaar vervoer moeten navenant stijgen. milieubeleid op sommige pun ten nog onvoldoende resultaat oplevert. Zo moet de uitstoot van kooldioxide (C02) de ko mende jaren nog veel meer af nemen. Alders wil daarom het gebruik van de auto door mid del van hogere accijnzen meer gaan beperken. Bovenop de 11 cent accijns verhoging op benzine voor 1994, moet er vanaf 1995 een Dat blijkt uit een uitgelekt con cept van het tweede deel van het Nationale Milieubeleidsplan (NMP-2) van minister Alders (milieubeheer). Woordvoerders van de minister ontkennen ove rigens glashard het bestaan van de plannen. Het vervolg op het huidige NMP is nodig, omdat het jaarlijkse verhoging van 3,6 cent (inclusief BTW 4 cent) komen. Dat moet de schatkist 900 mil joen gulden opleveren. Voor na het jaar 2000 staat de minister voor ogen dat de accijnzen voor benzine en diesel met nog eens achtereenvolgens 50 en 20 cent verhoogd moeten worden. Au to's die op LPG rijden dienen dan 480 gulden meer belasting te gaan betalen. De motorrijtuigenbelasting voor 'vuilere' auto's moet van de bewindsman vanaf volgend jaar ook omhoog te gaan. Con crete bedragen worden hierbij echter niet genoemd. Omdat de accijnsverhogingen worden ge koppeld aan de tarieven voor het openbaar vervoer, zullen die de komende jaren ook met ten minste 3 procent bovenop de inflatie toenemen. De maximumsnelheid van 120 kilomter per uur dient vol gens Alders verlaagd te worden tot 100 kilometer per uur, zo blijkt uit de concept-nota. Ook dient er paal en perk te worden gesteld aan het privé-gebruik van zakenauto's. De spitsheffing in de rfandstad, waar de Twee de Kamer vooralsnog weinig in ziet, dient er ook te komen, al dus Alders. De Nederlandse dierenbescher mingsorganisaties vinden dat de hengelsport moet worden verboden. Dat schrijven ze in hun zogeheten verkiezingsma nifest aan de Tweede Kamer. Volgens de negen organisa ties, waaronder Dierenbescher ming, Lekker Dier, Kritische Faunabeheer en de Vegetariërs- bond, heeft wetenschappelijk onderzoek bevestigd dat vissen angst en pijn kunnen ervaren. „Omdat het hier om een recrea tieve bezigheid gaat, moet wor den gestreefd naar een verbod", aldus het manifest. In Nederland zijn ruim een miljoen hengelaars actief. Hun hobby schaadt het welzijn van vissen, aldus de organisaties. Roofvissen raken gewond door het inslikken van vishaken, aas vissen sterven een ellendige dood met een haak in de rug, leefnetten veroorzaken fatal beschadigingen. In afwachting van een totaa verbod moet volgens de dierer beschermers al een aantal bt' perkingen worden ingevoerc™ Het gebruik van levend aas e leefnetten, het houden van vv wedstrijden en de nachtvisser moet worden verboden. Daai naast dient weer een geslote tijd te worden ingevoerd om d vissen in staat te stellen zie voort te planten. Het uitzette van vis voor vangplezier mot eveneens worden uitgebannen De dierenbeschermingsorg; nisaties willen met hun man fest het welzijn van het dier t( inzet van de verkiezingen m; ken. „Uit de brede steun van d bevolking voor acties rond dit renwelzijn mag worden afgelei dat politieke partijen met ee niet diervriendelijk verkiezing: programma het moeilijk gaa krijgen op 3 mei 1994." cijfers die de bedrijven zelf aan houden en de FEM-cijfers. Zo rekent het blad bijvoorbeeld de kosten van goodwill (de premie die betaald wordt voor een overname) consequent wel mee, terwijl het gros van de be drijven dat niet doet, omdat het in Nederland niet hoeft. De top 100 betaalde alleen vorig jaar al bij overnames in totaal 3,9 mil jard gulden aan deze goodwill. De prestaties van de afzon derlijke top 100-bedrijven ver schilden uiteraard sterk. Naast Philips (dat zijn tweede plek kwijtraakte aan Unilever) en Shell leverden ook Hoogovens (min 674 miljoen), DSM (402 miljoen), Fokker (min 399 mil joen) en Nedcar (min 295 mil joen) fors in. Nummer vier van de lijst KPN, ofwel de PTT, was met 492 miljoen de sterkste groeier. Ook het verpakkings concern Van Leer (plus 316 mil joen) groeide flink, zij het dat die omzetstijging goeddeels te danken was aan de overname van 4P Packaging. De bekendste afvaller uit de top 100 van het Nederlandse bedrijfsleven heet dit jaar DAF. Werknemers helemaal niet blij bij Philips te werken EINDHOVEN ANP Operatie Centurion mag dan voor de buitenwereld en Phi- lips-topman fan Timmer wel een succes zijn geworden, de werknemers van het elektro nicaconcern merken vooralsnog weinig van het succes. Het „Philips-elan" is niet doorge drongen op de werkvloer, zo meldt het personeelsblad Phi lips Koerier gisteren bezorgd. Vooral het feit dat Centurion een enorme hausse aan praat groepen, task forces en commis sies heeft gecreëerd, zit sommi ge werknemers dwars, zo blijkt uit het personeelsblad. „Laten we nu eens ophouden nog meer werkgroepen en task forces in het leven te roepen. Werk nu maar eens de aanbevelingen van één of twee werkgroepen op de vloer uit", roept een lid van de ondernemingsraad uit. Bij een intern onderzoek, dat op verzoek van Philips en de centrale ondernemingsraad is ingesteld, is naar voren geko men dat vooral de gewortr werknemers op de vloer nc maar weinig merken van c omwentelingen. De top van h< bedrijf wordt verzocht om enk actie te ondernemen. Vooral hi, „blij dat ik bij Philips werk"-gr_ voel blijkt te ontbreken. Het gebrek aan enthousiasrr in de fabrieken en kantoren va] Philips staat een beetje haal op de uitlatingen van topma.' Jan Timmer tegenover het Gr' nootschap van Hoofdredactei' ren. De ingrijpende sanering operatie Centurion, die drie ja( geleden bij Philips in gang weG gezet, verloopt succesvol, verklaarde Timmer afgelope woensdag: „Op alle meetbai. plaatsen zijn de doelstellingc gehaald en in een aantal geva len wordt zelfs beter gescoord' Q Dat het concern de bewus wordingscampagne serie» neemt blijkt uit de provocerei de kop boven het artikel. „Bif tenwereld positiever over Ph lips: nu de medewerkers nog staat er. Antwerpen Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren een privé-bezoek gebracht aan Antwerpen '93, de culturele hoofdstad van Europa. Buiten alle protocol om kreeg het koninklijk paar van één van de medewerkers van de manifestatie een rondleiding. Die voerde onder andere langs twee hedendaagse kunsttentoonstellingen, in het Openluchtmuseum voor Beeldhouwkunst Middelheim (foto) en het Museum Hedendaagse Kunst Antwerpen. foto anp marcel antonisse den haag gpd UTRECHT ANP zich zou minister d'Ancona (WVC) als eerste in aanmerking komen de taken van Simons over te nemen. „Maar zij heeft al zo veel aan haar hoofd", al dus Lubbers. Lubbers stelde dat minister d'Ancona, vice-pre mier en FVdA-leider Kok en hij de zaak de komende week ver der zullen bespreken. Simons praat volgende week nog met Lubbers Kok. „Het kerstreces lijkt me echter een mooi moment om de zaak af te ronden en een punt achter de publieke optredens als staatsse cretaris te zetten," aldus Simons gisteren in Rotterdam. Hij neemt het oud-kamerlid (en kortstondig staatssecretaris van financiën) Kombrink, thans di recteur-generaal bij het minis terie van defensie, mee. Het is de bedoeling dat zij bij de gemeenteraadsverkiezingen op 3 maart de plaatsen één en twee op de lijst gaan bezetten. De geneeskundige inspectie moet de activiteiten van alter natieve artsen vaker en sneller aan medische tuchtcolleges voorleggen. Het is tijd voor een „normstellende uitspraak". Dat vindt voorzitter C. Renckens van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Hij constateerde vaqdaag in Utrecht op de jaarvergadering van zijn organisatie dat de tuchtcolleges zeer terughou dend zijn bij het beoordelen van alternatieve behandelingen. Als alternatieve artsen worden veroordeeld is dat altijd vanwe ge bijkomende zaken waardoor het vertrouwen in de medische stand is ondermijnd of de pa tiënt schade is toegebracht. Renckens schrijft dit toe aan een uitspraak uit 1982 van het Centraal Medisch Tuchtcollege in een zaak tegen een orthoma- nueel therapeut. Het CMT maakte toen een eerder door een regionaal tuchtcollege op gelegde straf ongedaan. Eén van de overwegingen was dat er in de geneeskunde veel voorbeelden zijn van therapieën die na aanvankelijke verguizing, later toch hun deugdelijkheid hebben bewezen. Het CMT vond het niet de taak van de tuchtrechter, een oordeel te ge ven over de waarde van een therapie als zodanig. Volgens Renckens lijkt het er sindsdien op dat de tuchtcolle ges deze uitspraak voortdurend in gedachten houden als ze met alternatieve artsen van doen krijgen. Hij maakt zich vooral zorgen over vrijgevestigde artsen die buiten de controle vallen van een huisarts-waarneemgroep of de medische staf van een zie kenhuis. De inspectie zou hun praktijken en opvattingen regel matig aan de tuchtrechter moe ten voorleggen en niet alleen als patiënten een klacht indienen. Besturen van scholen in het ba sis- en voortgezet onderwijs worden vanaf 1 januari 1995 zelf verantwoordelijk voor de huisvesting. Zij krijgen daarvoor een bepaald bedrag waarmee zij het dan maar moeten doen. Dat bedrag zal wel tien procent la ger zijn dan nu het geval is. Het kabinet heeft hier giste ren toe besloten. Formeel wor den met ingang van 1995 de ge meenten verantwoordelijk voor de huisvesting van scholen. Zij kunnen die taak echter door schuiven naar de betrokken schoolbesturen. Daarbij geldt wel als voor waarde dat het schoolbestuur geen risico's meer mag afwet telen op de gemeente. Bovei dien moet er een solide finai ciële en bestuurlijke basis zij Samenwerking tussen scholc is daarbij niet verboden. ECO-TOILET 02510-15393 Frits Kalshoven kan werk in VN-onderzoekscommmissie naar oorlogsmisdaden niet meer aan LEIDEN ANNET VAN AARSEN ADAC Hansa Pokal Zondag 3 Oktober Circuit Park Zandvoort Finale van de spectaculaire Warsteiner GT-Cup. 13.00 uur Warm up GT-Cup 13.35 uur Race Deutsche Tourenwagen Cup 14.45 uur Race GT-Cup 16.25 uur Race Kart Formule ICE 16.50 uur Race Toerwagens groep A Fl Zaterdag: trainingen van 9.00 - 17.00 uur Toegangskaarten vanaf Hfl. 20,= INFOLIJN 02507-16004 Tegenwerking vindt prof.mr. Frits Kalshoven een te groot woord. Maar de Leidse hoogleraar humanitair oor logsrecht heeft wèl het gevoel dat de VN-commissie van onderzoek naar oorlogsmisdaden in het voormalige Joegoslavië te forse bureaucratische hindernissen op haar pad tegen kwam. Hindernissen die het werk voor Kalshoven tot deze week voorzitter van de commissie te on plezierig maakten. Kalshoven had zijn post in Genève al enkele maanden geleden verlaten. Hij was met ziekteverlof, met in zijn ach terhoofd eigenlijk al de gedachte dat dèt de VN in New York de mogelijkheid zou geven een vervanger te zoeken. Want, zo zegt hij zelf, achter de ziekte zat meer. „Eind juli ben ik met vakan tie gegaan. En toen kreeg ik maagpijn. Volgens mijn arts had ik e.en maag zweertje. Nou heb ik van mijn leven nooit last van mijn maag gehad. Een maagzweer wordt veroorzaakt door spanningen en die waren er alleen door het uitoefenen van mijn functie. Op dat ogenblik kwam ik eigenlijk al tot de conclusie 'dat heb ik er niet voor over'." Het waren vooral de grote landen in de Veiligheidsraad de Verenigde Staten uitgezonderd die de commissie te- Frits Kalshoven. foto anp genwerkten. „Een paar belangrijke re geringen werkten heel traag of wilden helemaal niet meewerken", zegt Kals hoven. „Ze deden niets of praktisch niets. Ze hebben vorig jaar in de V-raad dan wel ingestemd met het instellen van de commissie maar steken verder geen hand uit. Ik heb daar geen goede verklaring voor, behalve misschien eeldeebrek. Maar ia. dan hadden ze moeten zeggen dat het een goed idee was maar dat er geen geld beschikbaar gesteld kon worden. Wat ze nu hebben gedaan is een schijngebaar maken." „We hebben ons in de commissie alle maal verkeken op onze onafhankelijk heid. De commissieleden waren welis waar aangesteld als onafhankelijke deskundigen maar dat we dachten dat we ook onafhankelijk aan het werk konden gaan, was een misrekening", aldus Kalshoven. Hij ziet de Verenigde Naties als een groot log orgaan waar van de commissie die is aangesteld om feiten over oorlogsmisdaden in het voorrpalige Joegoslavië te verzamelen, te verifiëren en te analyseren slecht een klein onderdeeltje is. Er zijn genoeg voorbeelden te noemen van organisatorische problemen, zegt Kalshoven. „Een voorbeeld? We had den nieuwe computers nodig. De pe's waarmee we werkten konden geen contact leggen met Chicago waar onze database stond en waar alle gegevens werden verzameld. De Algemene Ver gadering van de VN wees een voorstel voor de aanschaf van nieuwe compu ters af. Maanden later, ik denk zo in april, werd er alsnog een potje gevon den. Toen ik eind juli Genève verliet, stonden de computers er nog niet." Toch heeft de commissie een aantal zaken voor elkaar gekregen, consta teert Kalshoven. „Er is een werkplan gekomen. We hebben uiteindelijk toch financiële middelen gekregen en de medewerking van een aantal regerin gen. De steun van de Nederlandse re gering is uitermate te prijzen, net als die van de Canadezen, de Noren en de Amerikanen. Het onderzoek naar mas sagraven onder andere in het Kroatische Vukovar stond al vrij vroeg op de agenda. Dèt, mishandelin gen. verkrachtingen en het lot van de burgerbevolking hadden zeer onze aandacht." De database in Chicago zegt Kalsho ven bevat inmiddels een enorme stroom aan informatie. „Het zit alle maal in de computer en je kunt het er weer uitkrijgen ook. Maar onderzoek naar specifieke gegevens is zwaar. We hebben vaak geen informatie over de verblijfplaatsen van de slachtoffers, laat staan over de daders. Dat geeft al aan hoe moeilijk het onderzoek zal verlo pen." Er is inmiddels ook kritiek op de VN- commissie zelf. Zo schrijft de Volks krant: 'Er valt echter ook nauwelijks aan de indruk te ontkomen dat prof. Kalshoven en zijn commissie zelf niet optimaal hebben gefunctioneerd.' Vol gens het dagblad is bijvoorbeeld het niet zo verwonderlijk dat de commissie met moeite één verkrachte vrouw in Sarajevo heeft kunnen opsporen. De meeste bekend geworden verkrachtin gen vonden immers plaats in door Ser viërs beheerst gebied. De slachtoffers zouden daar nog zitten, aldus de Volkskrant, en niet naar het omsingel de Sarajevo zijn gevlucht. Kalshoven: „We zijn niet specifiek na. Sarajevo gegaan op de getuigenissen van verkrachte vrouwen op te tekene We hebben bij dat bezoek wel de gek genheid aangegrepen om op zoek te gaan naar vrouwen die elders waren verkracht. Er is in Sarajevo namelijk een organisatie die zich bezighoudt met de opvang van die vrouwen. De Volkskrant begrijpt blijkbaar niet dat onderzoek een lange tijd na een inci dent zeer moeilijk is. Bovendien moe je er achter zien te komen of de vertu len die veelal hetzelfde luiden o waarheid berusten of propagandaver halen zijn." Het benadrukt volgens Kalshoven de enorme klus die de commissie op zie heeft genomen. De secretaris-genera, van de VN denkt er volgens hem nu over de commissie tot halverwege vo gend jaar te laten doorwerken. „Terw ik bij mijn aantreden te horen kreeg dat het vier, zes maanden werk zou zijn. We hebben ons er allemaal op verkeken. De oorlog in Bosnië-Her- cegovina was eind al een tijdje bezig maar had nog niet de dramatische al lure van dit moment. Iedereen dacht' dat het niet lang meer zou duren. Ik vraag me trouwens af of het werk vol gend jaar af is. Denkt u dat de oorlog*" dan voorbij is?"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3