SGP: (loutering of het Oordeel Gods? Verzwegen seks ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 In 1963 publiceerde de Japanse arts Ueno een artikel dat een opmerkelijke titel meekreeg, namelijk: 'De zoge- noenjde coïtus-dood'. Het artikel beschrijft een onder zoek naar 5.559 gevallen van plotseling overlijden als ge volg van een hartaanval. Daaronder waren 34 gevallen, waarbij de hartaanval was opgetreden tijdens seksuele gemeenschap. In 80 procent van die gevallen betrof het buitenechtelijke of overspelige gemeenschap. Blijkbaar, zo hebben althans verschillendecommentatoren op dit onderzoek geconcludeerd, kan de combinatie van seks en bedrog behoorlijk linke soep zijn. Een van hen. Redford Williams, schrijft in zijn boek The Trusting Heart dat mensen uier gevoel van vertrouwen in zichzelf en in anderen ernstig is ondermijnd, een hoger risico lopen op hart ziekten en andere gezondheids problemen. Op zichzelf is dat na tuurlijk niet zo'n verrassend ge- geven, want het ligt voor de hand dat vertrouwen in het algemeen een meer ontspannen toestand is dan wantrouwen. Interessanter is het zoeken naar antwoord op de vraag waarom wantrouwen, van jezelf of van anderen, nou eigen lijk zo'n stressvolle toestand is. Daarover doen verschillende ver klaringen de ronde, die v delijk allemaal wel een deel v de waarheid bevatten. Een daarvan heeft te maken met wat psychologen wel noemen het verschil 'reële ik' en het 'ideaal ik'. De groeien op met de voorstelling van een partner relatie en van hun eigen en hun partners rol daarin als geken merkt door, op zijn minst/trouw en duurzaamheid. De meeste mensen houden in de werkelijk heid, in de realiteit, dat ideaal ook wel een aantal jaren vol. Ge durende die tijd vallen hun 'reële ik', zoals ze zich dus werkelijk ge dragen, en hun 'ideaal ik', zoals ze zich idealiter zouden willen gedragen, min of meer samen. Maar bij naar schatting zo'n 50 procent van de mannen en 30 tot 40 procent van de vrouwen, be gint vanaf een bepaald moment het ideaal van trouw en duur zaamheid zijn aantrekkelijkheid te verliezen tot aan het punt dat hun 'reële ik' besluit helemaal zijn eigen gang te gaan. Het wordt ontrouw, onbetrouwbaar. Een ideaal wordt vernietigd, een illusie gaat verloren. De man of de vrouw die op de overspeltoer gaat, staat dus voor de opgave onder ogen te zien dat hij of zij geen haar beter is dan al die andere mensen die in de voorafgaande jaren vanwege hun onbetrouwbare, overspelige ge drag werden veroordeeld. Maar onze psyche zit zo in elkaar dat het zich meestal verzet tegen ne gatieve oordelen over zichzelf. Wat we daarom in eerste instan tie doen is naar strategieën zoe ken waarmee we het ideaalbeeld van onszelf als betrouwbaar overeind kunnen houden. De twee meest populaire daarvoor zijn liegen voor onze onbetrouwbaarheid bij oorzaken buiten ons zelf, bui ten onze persoonlijkheid, leggen. Liegen betekent simpel tegen je vaste partner doen alsof je nog dezelfde gevoelens of ge dachten of plannen hebt van al tijd, terwijl je weet dat je die ge voelens, gedachten of plannen in feite al niet meer hebt. Het bete kent een groot en belangrijk deel van je gevoelens onderdrukken als je thuis bent. Het aantal on derzoeken dat aantoont, dat de strategie van onderdrukken van essentiële persoonlijke gevoelens en ervaringen gezondheidson dermijnend is. is inmiddels zo groot dat ik me wel eens afvraag waarom mensen zich er über haupt nog aan vergrijpen. Vooral als je bedenkt, dat die strategie op de korte termijn in de relatie misschien wel even lucht geeft, maar op de lange termijn bijna altijd ineffectief is. Er is in dit op zicht een veelbetekend Spaans gezegde dat luidt: goud en lief desaffaires zijn moeilijk te ver bergen. Seks en passie zijn voor de mees te mensen heel opwindende, vaak zelfs allesbeheersende ge voelens. Partners die verliefd zijn op iemand buitenshuis kunnen meestal niet voorkomen, hoe goed ze hun 'alsof rol ook probe ren te spelen, dat er lekken in hun huis-harnas ontstaan. Als dat gebeurt, en ze worden ge vraagd om uitleg, zijn ze meestal geneigd om nieuwe leugens of 'alsofs' te verzinnen. Dat ondermijnt hun zelfrespect verder - ze horen zichzelf met grote overtuiging de meest crea tieve leugens debiteren - en het vergroot het risico op een onher stelbare ontgoocheling mocht de waarheid toch een keer aan het licht komen. Als je eenmaal aan de strategie van liegen en 'doen alsof bent begonnen, dan wordt het op een gegeven moment emotioneel gezien gemakkelijker om er mee door te gaan. maar dat gemak voor de korte termijn moet steeds zwaarder worden betaald. De dreiging die van ont maskering uitgaat, neemt im mers met liet aantal leugens toe en daarmee ook de stress waar onder de overspelige leeft. Niet zelden, zo blijkt uit onderzoek, is het de lange duur van dit proces waardoor de partnerrelatie, die mogelijk nog best te redden was geweest, voorgoed op de klippen belandt. Ook de tweede strategie, die van het zoeken van oorzaken buiten de eigen persoon, levert op de lange duur meestal weinig op be halve gelazer en ontwrichting. Nogal wat mensen rechtvaardi gen hun overspelige gedrag door hun partner ergens voor in gebreke te stellen: 'Zij wilde nooit iets doen, altijd alleen maar thuis zitten' of 'hij was al tijd maar bezig, als ik met hem óver ons wilde praten gaf hij nooit thuis' of 'ik had vaak ge woon behoefte aan lekker bij el kaar zitten, lekker knuffelen, maar dat ging bij hem gewoon niet'. Je hoeft bepaald geen deskundi ge te zijn om te zien dat dit soort beweringen, ook als ze een reële grond hebben en dat hebben ze niet zelden, natuurlijk op geen enkele manier het overspel ver klaren. Want als gebrek aan com municatie of tederheid het pro bleem is in een relatie, dan is overspel natuurlijk bepaald niet het meest voor de hand liggende medicijn. Zeker niet als je over dat overspel nog zwijgt ook. Maar er is hier nog een ander, en mogelijk be langrijker punt. Als het zo is dat je partner inderdaad na al die ja ren nog altijd weinig communi catief is of weinig teder, hoe komt dat dan? Als je al die jaren ter beschikking hebt gehad om invloed op hem of haar in dit op zicht uit te oefenen, waarom is er dan niets veranderd? Heb je ei- genlijk wel geprobeerd om je partner in dit opzicht te beïn vloeden en als je dat hebt ge daan. heb je dat op z'n jan-boe- re-fluitjes gedaan of heb je het echt geprobeerd, bijvoorbeeld door informatie daarover te ver zamelen. door advies te vragen of door je partner duidelijk van je verlangens te laten weten of door samen hulp te zoeken, verande ring op gang te brengen. I*k kom wel eens mensen tegen die zeggen: „We hebben elkaar altijd helemaal vrij gelaten, ik had mijn carrière, zij had.de hare en we gaven elkaar zoveel de kans ook een eigen leven te lei den. en toch is het op een gege ven moment misgegaan, zijn we uit elkaar gegroeid." De waar heid is, dat het 'en toch' niet op zijn plaats is. Een partnerrelatie vergt betrokkenheid, emotionele intimiteit, dat wil zeggen: een voortdurende relatie-dialoog waar alles op de agenda mag. en hartstocht. Om dat te bereiken, zijn handenvol tijd nodigen is het nodig elkaar niet hélemaal vrij te laten. Hoe impopulair het ook mag klinken: wie eenmaal heeft gekozen voor iemand an ders is niet meer vrij en wie vrij wil zijn heeft niet gekozen. Wie gekozen heeft en toch vrij wil zijn, pleegt vroeg of laat fraude. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie Achter het Oegstgeest van Jan Wolkers, even voorbij Rijnsburg, ligt het Katwijk van dominee Hovius. Zijn kerk staat aan de rand van de zee en 's avonds, badend in het schijmverperlicht, ziet de witte toren er uit als een opgerichte space-shuttle klaar voor lancering. W.C. Hovius trad deze week af als voorzitter van het SGP-bestuur. Hij kan niet leven met het meerderheidsstandpun t in deze streng christelijke partij dat vrouwen geen lid mogen worden. Dominee Hovius en zijn echtgenote. In het persoonlijk beraad op aanblijven of aftreden als voorzitter v e Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) heeft een behoorlij ke inbreng in het christelijke Katwijk. Ze bezet vijf van de 25 raadszetels.en lévert met J. van der Plas de loco-burgemees- ter en wethouder voor financiën en volks huisvesting. De burgemeester van Katwijk is GAV. van Montfrans-Hartman, inderdaad, een vrouw. Van der Plas heeft haar indertijd geïnstal leerd, een taak waar hij van tevoren 'wet even vreemd tegenaan keek'. Van der Plas: „In mijn kringen ging de voorkeur uit naar een man". Maar de gezagsgetrouwheid die de SGP kenmerkt, overwon. Men had tenslotte met een kroon-benoeming te maken, legt Van der Plas uit. Wie zou daar durven tegen sputteren? In Katwijk aan Zee, van oudsher een vis sers- en badplaats, wonen de meesten van de streng opgevoede gelovigen en SGP-aanhan- gërs. De gemeente probeert er een christelij ke vorm van toerisme te bevorderen: het ge- zinstoerisme gericht op een rustig verblijf voor vader, moeder en kinderen tot vijftien jaar. „Het mondaine badplaatsgebeuren van Zandvoort, Scheveningerrdf Noordwijk laten Wë aan ons voorbijgaan", zegt Van der Plas. Desondanks botst het nog wel eens tussen toeristen en plaatselijke bewoners. Dit voor jaar voerde de gemeenteraad een discussie over het door velen ongewenste topless-zon nen en afgelopen zomer debatteerden de po litici over de wenselijkheid van 'miss beach- Verkiezingen In dit Katwijk aan Zee predikt dominee W.C. Hovius elke zondag twee keer in zijn Nederlands Hervormde kerk. Hier nam hij maandag in z'n eentje en in gebed tot God het besluit af te treden als voorzitter van de SGP. Reden: een meningsverschil over de rol Van de vrouw. Hovius vindt ddt een vrouw lid mag zijn van de SGP, terwijl een meerder heid in de partij daar tegen is. Het conflict heeft de afgelopen week zelfs de buitenland se pers gehaald als curiosum uit Nederland. Een wonder In de pastorie hangt een zware rust door de kleden op de grond, de met stof beklede meubels, de gordijnen en het getik van een klok. Het huis is vol en met antiek ingericht. Alles staat op de juiste plaats. Hovius is ge kleed in een zwart kostuum. Het is tienuur 's avonds en hij komt zojuist uit de vergadering van de classis (onderafdeling van provinciaal kerkbestuur). Hovius is openhartig. Zijn vrouw is charmant en vriendelijk. Ze luistert aandachtig naar wat haar man zegt en grijpt zo nu en dan in. Als ik SGP'er was, maakte ik haar lid van de partij. De dominee draagt een bril. Min vier. Vo rig jaar was het nog min zestien. De dokters •hadden hem opgegeven. Ze constateerden staar en de netvliezen waren in zo'n slechte staat, dat een operatie zeer riskant werd ge acht en tot blindheid zou leiden. Dat bericht bracht Hovius hevig van streek. Hij worstelde met de vraag of God hem vervroegd met emeritaat wilde sturen. Wat was de bedoe ling? Door toevallige omstandigheden - ze te be schrijven zou hier te ver voeren, maar zijn vrouw speelde een belangrijke rol - kwam het toch tot een operatie. Het was de eerste keer dat Hovius in een ziekenhuis lag en hij was werkelijk bang voor de narcose. De vraag of hij weer bij zou komen, kwelde hem. De ope ratie slaagde. Hij ziet goed en is daar uiterst gelukkig over. Hij beschouwt het als een wonder van God. Hovius (59) werd in Hilversum geboren. Hij heeft drie zussen. Vader en moeder wa ren strenge gelovigen - gereformeerde bon ders - en er werd thuis een paar keer per dag uit de Bijbel gelezen. ..Mil zusters zijn allen nog heel trouw kerkelijk. We hebben alle vier de fakkel van vader en moeder overgeno men", zegt Hovius met tevredenhefd. Zijn vader was actief in de SGP, onder meer als voorzitter van een kiesvereniging. Hovius herinnert zich nog goed hoe hij als twaalfjarig jongetje alle uitslagen van de ver kiezingen volgde en ze met zijn vader be sprak. De politiek had al vroeg zijn aandacht. Hij doorliep het stedelijk gymnasium in Haarlem - hoewel geen christelijke school, een goede klassieke vooropleiding - en stu deerde aan de universiteit in Utrecht theolo gie. Capaciteiten Hovius geldt als een man die uitersten met elkaar kan binden. Een man met dergelijke capaciteiten wordt in Nederlands Hervorm de-kringen nogal eens overgeplaatst om situ aties die elders uit de hand dreigen te lopen, te redden. In 1970 moest hij daarom naar Ede en in 1975 - voor de tweede kaar - naar Katwijk. „De verhoudingen in Katwijk waren toen sterk gepolariseerd. Aan de ene kant stonden de Gekrookte Rieters (uiterst rechts, red.) i de touwtjes aantrok ken wat betreft het bevindelijk pre ken - waar i Dominee W.C. Hovius: „Het gaat mij niet om de vraag of de SGP open of dicht moet zijn vrouw, maar om de vraag wat er in de Bijbel staat". affiniteit mee heb - en gedragsregels voor de kerkgang. Daar stond een groep tegenover die op de Youth for Christ-achtige toer ging en mensen op de kansel wilde laten getuigen van hun geloof. Dat ligt de meeste Katwijkers echter niet". Hovius wist de eenheid te herstellen. Na een tussendoortje in Apeldoorn waar hij een nieuwe gemeente moest opbouwen, kwam hij in 1985 voor de derde keer in Katwijk te recht. Ambities voor een politieke carrière naast het predikantschap had hij niet. Maar er werd zoveel druk op hem uitgeoefend, dat hij in 1986 toch vice-voorzitter en in 1991 voor zitter van het hoofdbestuur vön de SGP werd. Men zag in hem de geschikte persoon om de hervormde vleugel, die dreigde weg te vallen uit de SGP, te behouden. Bedenkingen van zijn vrouw en de kerkeraad, die zich afvroe gen waar hij de tijd vandaan moest halen, wuifde hij weg. De bijbel De wijze waarop hij zijn vrouw leerde ken nen, is anekdotisch. Als student mocht hij eens dominee Haverkamp in de gemeente Groenekan vervangen. Zijn schoonouders, die doorgaans in Zeist kerkten, waren om Haverkamp te horen naar het dorp getogen. Toen zijn latere schoonvader de student zag, zei hij: „Kijk, dat kan niet wat wezen. Laten we gaan". Maar ze'bleven luisteren en vonden de preek zo goed. dat ze later nog eens kwamen en hun dochter meenamen. Hovius zag haar: „Dan valt je oog op een meisje, dat kan na tuurlijk zo. Het was liefde op het eerste ge zicht, ik denk het wel. God heeft mij een schat van eén vrouw gegeven". Die zin zegt hij later opnieuw en voegt er dan aan toe: en ook een bekwaam huisvrouw". Hovius gelooft dat alles voorbestemd is. Waarom dingen gebeuren, is voor mensen meestal niet te begrijpen. God laat ze tenslot te niet steeds in de keuken meekijken. Maar de Bijbel verschaft wel enig inzicht. De ont kerstening die Hovius waarneemt, is daar een voorbeeld van. De Bijbel beschrijft dat proces aan het einde der tijden. De Bijbel is voor hem „het gezaghebbende woord van God, richtinggevend, maatge vend, al beheersend". Het boek is kortom niet alleen een boodschap voor het zielele- bepaalt ook de dagelijkse gang van zaken in huis. Bijbel geeft bijvoorbeeld inhoud n het huwelijk, over hoe je je ais ïan en vrouw tegenover elkaar moet gedragen. De zinsnede dat de vrouw is als hulpe tegenover de man, betekent dat je elkaar aanvult, met elkaar meedenkt, elkaar zorgdraagt en zon der elkaar niet 'af bent. Het geeft geen hiërarchie aan, betekent een over en weer elkaar steunen". Mevrouw Hovius gaat zoveel mogelijk mee op de huisbezoe ken van haar man. Daarnaast vervult ze een belangrijke, coör dinerende rol in de terminale thuiszorg in Katwijk. Toch zal ze zich uiteindelijk altijd schikken hem. Haar \isie: „Ik zie mijn als het hoofd van ons gezin. Niet dat ik ondergeschikt ben. maar dat ik op hem kan steunen en dat eindbeslissingen door hem wor- genomen. Wat betreft zijn beroepingen, heb ik altijd gezegd: als jij zelf voelt dat je voor Gods aangezicht die roe ping hebt, dan moet je gaan en ga ik mee. Op zijn beslissing heb ik nooit invloed willen uit oefenen. Bovendien heb ik het meegaan ook nooit als een juk ervaren". In het midden Met zijn opvatting over de positie van de vrouw, zit Hovius ergens in het midden van de stromingen binnen de SGP. Rechts van hem staat een grote groep die de vrouwen het lidmaatschap wil onthouden en links van hem een kleine groep die vrouwen niet alleen het lidmaatschap maar zelfs bestuurlijke functies gunt. Dat laatste gaat Hovius weer te ver. „Het overheids- of regeerambt is aan de man", zegt hij beslist en baseert zich op een aantal bijbelteksten. Het moment waarop God tegen Abraham zei dat hij naar z'n vrouw Sarah moest luisteren, is een uitzon dering die de regel bevestigt. „Uitzonderin gen zijn er alleen als God ingrijpt", zegt Hovi- Op dit punt is hij het roerend eens met de meerderheid in het SGP-hoofdbestuur en bij de kiesverenigingen. De wijze waarop de stel ling door het bestuur met bijbelcitaten wordt onderbouwd, deugt van alle kanten, meent hij. Maar uit de opvatting over het regeer ambt de conclusie trekken dat het lidmaat schap de vrouw eveneens niet toekomt, is fout. Hovius: „Het gaat mij niet om de vraag of de SGP open of dicht moet zijn voor de vrouw, maar om de vraag wat er in de Bijbel staat. En die zegt daar helemaal niets over. Het bestuur kon dit dan ook niet met teksten onderbouwen. Dit is dus een menselijke regel die God ons niet heeft opgelegd. Ze is onbij bels. Ik heb al eerder kenbaar gemaakt dat ik deze opvatting daarom ten enen male niet deel". Worsteling Hovius zegt dat hij op geen enkele manier onder druk is gezet om af te treden. In tegen deel. Fractievoorzitter in de Tweede Kamer B.J. van der Vlies heeft hem maandag zelfs nog gevraagd aan te blijven, maar toen was zijn besluit al genomen. Alleen met zijn vrouw heeft hij erover gesproken en die wees hem erop dat aftreden konsekwent zou zijn. gezien zijn eerdere opmerkingen. Ook heeft Hovius zijn twijfel „in gebed voor God ge bracht Ondanks deze definitieve stap, worstelt Hovius nog steeds met zichzelf en met de SGP. „Die harmoniserende taak, die me op het lijf is geschreven en die ik als dominee heb uitgeoefend, had ik ook graag volbracht binnen de SGP. Ik had alle stromingen graag bij elkaar gehouden. Maar ik zie dat er een verharding en een radicalisering is opgetre den. Dat spitst zich vooral toe op de visie op de vrouw, maar de wijze waarop men met el kaar omgaat, is er tegenwoordig ook van doortrokken. De werkgroep Bouwen, die het voor vrouwen opnam, werd uitgemaakt voor recalcitrant, als een groep herrieschoppers. Dat vind ik geen goede manier van omgaan met elkaar. Men doet alsof er eerste- en tweederangs SGP'ers zijn. Op een gegeven moment wenste het hoofdbestuur niet meer met leden van de werkgroep te praten. Ik vrees dat er een proces van vervreemding met een deel yan de achterban waartoe ik behoor op gang is gebracht. Het gaat alle maal zo verkrampt en versmald, dat ik me er niet meer in kan vinden". Hovius heeft zich afgevraagd of het proces dat in de SGP gaande is. een zin kan hebben. „Ik geloof dat God alles bestuurt. Ik huiver heel erg, maar het kan een oordeel van God zijn over onze partij. Ik ben gewoonlijk niet snel om te zeggen: zie, dit is een straf van God. Maar het is heel erg, zo'n enorme ver deeldheid en zo'n diepe crisis in de partij. Maar er zijn ook mensen die zeggen dat het een louteringsproces is".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37