BIJVOEGSEL Donkere wolk boven de Bijlmer ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 De Ghanees Davis Wallen kan het nog navertellen. Hoe hij vlak voor de ramp samen met zijn vriend Jimmy arriveerde bij de flat. Hoe ze beneden nog twijfelden: nemen we de lift of toch maar de trap naar de derde verdieping? stomme geluk dat het de trap werd en niet de lift die enkele minuten later in lichter laaie stond. Over het enorme lawaai op het Tient dat Davis zijn voordeur opende. „Het hele gebouw bewoog heen en weer. Ik dacht: dit is het einde van de wereld." De illegale Ghanees kan nog vertellen. Over de vlammen en inktzwarte rook. De angst, de paniek, mensen die over de galerij r beneden wilden springen. „Nog steeds lig ik vaak te praten en schreeuwen in m'n slaap. Ik schrik enorm van harde geluiden." Vertwijfeld vraagt hij zich af: „Mischien geeft dat in de toekomst nog wel meer problemen. Het laat me niet meer los." Over de precieze oorzaak van de ramp- vlucht, die vanaf Schiphol vijftien minuten duurde, is nog steeds weinig bekend. Al tij dens het klimmen verloor de vrachtjumbo zijn rechter binnenmotor, waardoor vervol gens de rechter buitenmotor lossloeg. Op 14 en 15 oktober houdt de Raad voor de Luchtvaart openbare zittingen in Den Haag. Al te grote verwachtingen dat daar ant woord zal komen op de vele vragen zijn er Zo wordt er het rapport van vooronder zoeker ir. H. Wolleswinkel besproken, maar openbaar zal dat stuk niet zijn. Ondanks her haaldelijk aandringen heeft ook het Amster damse gemeentebestuur er nog steeds geen kennis van kunnen nemen. Er zijn ongeveer 1300 schadeclaims inge diend bij het gezamenlijk schadefonds van El J en Boeing. Alleen al de gemeente claimt o'n 20 miljoen gulden. Slechts aan mensen die in grote nood zaten, zijn enkele voor schotten verstrekt. Verder is nog geen cent uitgekeerd. Mr. B. Crans, die in Nederland beide maatschappijen vertegenwoordigt, ver wacht dat eind dit jaar iedereen weet waar hij toe is. „De onderhandelingen zijn zeer intensief aan de gang. Het zijn zo verschrik kelijk veel zaken. Alleen al in Amsterdam zijn jr met zeven advocaten mee bezig. Overi gens hebben we de eerste inhoudelijke scha- deberekeningen pas eind mei ontvangen." Nasleep Als Ronald Jansen, voorzitter-van de stads deelraad Amsterdam-Zuidoost, terugblikt op het afgelopen jaar dan maken twee dingen op hem de meeste indruk. De lange nasleep de ramp en hoe het verschrikkelijke on: geluk bewoners nog steeds dicht bij elkaar houdt. „Het afhandelen van de illegalenpro blematiek, onzekerheid over de bodemver ontreiniging en het wachten op vergoedin gen door de verzekeraars. Het heeft allemaal veel te lang geduurd." „Daarnaast is er toch ook een soort ver bondenheid ontstaan. Natuurlijk niet meer als een week na de ramp. Het uit zich ;r in de kleine dingen. Bij voorbeeld zoals bewoners zelf het tijdelijke monument on derhouden en daarvoor geld inzamelen. Zuidoost is altijd een bijzondere wijk ge- :st, waar verschillende bevolkingsgroepen samen en naast elkaar weten te leven." Vlak na de ramp werd aanvankelijk uitge daan van ten minste 250 doden. Het zouden ;r 'slechts' 43 zijn uit negen landen van her komst. Onder hen 18 kinderen. Uiteindelijk werden er 29 gewonden geteld. Wie in dit in ferno door het vuur was overvallen, had wei nig kans te ontsnappen. Razendsnel stonden :ien verdiepingen van de flats in brand. In totaal 230 flats werden getroffen; voor 460 huishoudens werd een andere woning ge zocht. Illegalen iets aan de Bijlmerramp is gekoppeld, dan is dat wel het vraagstuk van de illegalen. Iedereen wist dat ze er waren, alleen officieel bestonden ze niet. Dat werd pas pijnlijk dui delijk toen bijna 1800 illegalen zich bij het Amsterdamse bevolkingsregister meldden als slachtoffer van de ramp. Zelfs uit België en Duitsland gekomen, vochten ze om het bui tenkansje van een legale status: een plaatsje op de zogeheten Kosto-lijst. Twee weken na de ramp verklaarde de Amsterdamse hoofdcommissaris E. Nord- holt: „Na de ramp in de Bijlmermeer hebben over de illegalen een andere discussie ge kregen. Het is duidelijk geworden dat het probleem van de illegalen indringend aanwe zig is." Hulpverleners spreken schande over de wijze waarop met deze mensen is gesold. Al lerlei instanties wensten zich absoluut niet t hun problemen bezig te houden. De Raad van Kerken raamde het aantal getroffen slachtoffers dat illegaal in de Bijlmer verbleef i meet af aan op ongeveer 250. Daarvan kwamen er uiteindelijk 139 op de Kosto-lijst terecht, waarvan 48 op humanitaire gronden. Ruim vijftig mensen zijn naar de stellige mening van hun advocaten eveneens slacht offer. Het ziet er niet naar uit dat zij alsnog gelegaliseerd zullen worden. Een van hen is Davis Wallen. Volgens zijn advocaat mr. J. van der Laar, een sprekend voorbeeld van ie mand die echt slachtoffer is. Demontage flats Groeneveen en Kruitberg', luidt de ambtelijke mededeling op een officieel bord. Graafmachines doen hun werk en verwijderen brokken beton. Steenresten van twee flatgebouwen in de Amsterdamse Bijlmermeer. Honderd meter verderop kleurt het tijdelijke monument. Altijd verse bloemen en planten, foto's, tekeningen, speelgoed en andere kleine voorwerpen. Bijna tastbaar zijn ze aanwezig, de 43 slachtoffers die de neerstortende vrachtjumbo van El Al op 4 oktober 1992 maakte bij het te pletter slaan tegen de flats Groeneveen en Kruitberg. Het geteisterde gebied, een jaar later. ....Graafmachines doen hun werk. Hon derd meter verderop kleurt het tijdelijke monument Altijd verse bloemen en planten, foto's, teke ningen, speelgoed en andere kleine voor- Toen Davis naar eigen zeggen op 22 no vember 1991 in Nederland arriveerde, trok hij in bij zijn Ghanese vriendin op Kruitberg 387. Wallen kan een indrukwekkende waslijst documenten en verklaringen tonen, waaruit moet blijken dat hij bijna een jaar op dat adres verbleef. Het onverbiddelijke 'nee' op zijn verzoek om een legale status brengt hem tot'wanhoop. Daar zijn de schriftelijke verklaringen van twee huismeesters en de aan hem geadres seerde brieven. Ook is er een ziekenhuisnota van juni 1992, een patiëntenpasje van het AMC, een verklaring van zijn huisarts. Alles geregistreerd op dat adres. Ook buren verklaarden de Ghanees te ken nen. Direct na de crash verleende hij hulp aan diverse omwonenden. Davis Wallen be lette buren van de galerij te springen, diri geerde hen naar het nog veilige trappenhuis, praatte een buurman uit zijn woning die daar aanvankelijk weigerde uit te gaan. Vanwege een valpartij moest Wallen worden behan deld aan nek-, rug- en enkelklachten. Nog steeds heeft hij daarvoor wekelijks therapie nodig. Voor eigen rekening wel te verstaan. Wallen meldde zich bij de Bijlmer sporthal voor de allereerste opvang. Zijn identiteits kaartje met foto is het bewijs. Alles blijkbaar niet overtuigend genoeg, want Wallen is nog steeds officieel illegaal. Zijn advocaat pro beert nu op humanitaire gronden alsnog een verblijfvergunning voor hem te krijgen. Een uur lang praat hij, met in de armen zijn dochter van een maand-oud. Pas als de baby diep in slaap is legt hij haar bescher mend naast zich op de bank. „Ik was er hon derd procent zeker van geen problemen te krijgen met die legalisatie. Nu ziet het er alle maal hopeloos uit. Zelfs m'n baby kan niet eens op mijn naam worden ingeschreven. Voor de wet ben ik niet haar vader. Ik weet het allemaal niet meer.... Ze móeten mij dat papier toch geven...?!" Zijn vriendin vermoedt dat er al in het be gin fouten zijn gemaakt. Zo merkte zij zelfbij haar registratie in het Bijlmer sportcentrum dat twee onbekenden zich hadden inge schreven op haar adres. Bij het bevolkingsre gister bleek wel ene Davis Wallis te zijn inge schreven op Kruitberg 367. Wallen: „Bang, altijd maar bang dat ze me zullen oppakken. Ik slaap er niet van. Altijd stand-by om weg te vluchten, want ze weten waar ik nu woon. Why, why vraag ik me af. Ik wil bij m'n vriendin en kind blijven." Nazorg „Back to normal? Nee, er is geen 'normal', ik denk dat alles altijd anders zal zijn", verklaar de burgemeester Van Thijn vlak na de ramp. Het GG&GD-Nazorgteam Vliegramp Bijlmer meer bezocht ruim 400 huishoudens van di rect getroffenen en omwonenden. Bijna een derde had psychische en sociale problemen; ruim een kwart financiële of juridische. Ruim 700 mensen meldden zich bij de Riagg Amsterdam-Zuidoost, onder wie 300 kinderen en jongeren. Nu, den jaar na dato melden zich wekelijks nog drie a vier mensen met problemen naar aanleiding van de ramp. Nog 80 mensen zijn onder behandeling, van wie de helft met een zeer ernstig trauma. V. Kense, hoofd psychotherapie: „Vlak na de ramp was iedereen in de war. Nachtmer ries, slecht slapen, bang voor geluiden. Een heel scala aan klachten waarvan mensen angstig worden. Normaal is dat die klachten na een termijn van twee tot drie maanden af- Een tweede groep is die posttraumatische stressstoornissen. Kense: „Vaak kun je ook zeggen dat die vliegramp de druppel in de bekende emmer was, bo venop de reeds bestaande problemen. Als die klachten verergeren, is sprake van een ver werkingsstoornis. Wat sommigen hebben ge zien en meegemaakt, is voor hen onverwerk baar." „Tijdens zo'n schokkende gebeurtenis ont staat zoveel angst en paniek, dat men uit zelfbescherming niet alles tot zich laat door dringen. Bij zo'n stoornis komt vaak een soort gat in het geheugen. Zoals: ik was in de flat en plotseling stond ik buiten. Wat is er in die tussentijd gebeurd? Heb ik m'n buurman aan zijn lot overgelaten? Een heel bouwwerk van schuld, schaamte en angst." Kense verwacht dat een deel van deze mensen nog langdurig hulp nodig heeft. Voor de kortlopende, preventieve hulp werd zowel individueel gewerkt als in groepen. Groepen in verschillende talen, want 90 procent van de cliënten was allochtoon; er waren 70 na tionaliteiten. Kritiek Kense is ernstig teleurgesteld in een rapport van de psycholoog dr. C. Steinmetz. Die con cludeerde dat de Riagg niet voldeed aan de gewekte verwachtingen. De hulp richtte zich teveel op psychische problemen en te weinig op materiële hulp. Ook was de hulpverlening teveel op 'witte' leest geschoeid. Kense: „Door materiële noden wordt de verwerking natuurlijk bemoeilijkt. Het feit dat al die rechtszaken van mensen met scha declaims nog 'hangen', is ontzettend lastig. Het gaat om ontzettend grote bedragen. Alsof dat geld het allemaal moet goedmaken.... Maat tegelijkertijd is het zo dat het verwer ken van zo'n gebeurtenis makkelijker ver loopt als het materieel goed is geregeld, of als je weet op de Kosto-lijst te staan." Kense over de hulpverlening: „Inderdaad dat was voor een belangrijk deel 'witte' hulp verlening, waar de mensen overigens wel bij gebaat waren. Met het aanstellen van veel al lochtone medewerkers uit het hele land, heb ben we geprobeerd zoveel mogelijk op de si tuatie in te spelen. Ook werkten we met be-' handelgroepen waarin aan leiding de ver schillende nationaliteiten vertegenwoordigd Kinderen Op zondag 4 oktober gebeurde het en nu is het al acht maanden geleden, en nu voel ik niet zoveel pijn in mijn hart', schreef Amrish Badal in een opstel. 'Toen de Riagg kwam, deden ze spelletjes met ons en ze stelden vragen over hoe droom je, wat vind je er van, is het leuk of niet leuk, zijn je vriendjes of vriendinnetjes dood en nog veel meer...' En Leilah van Hal: 'Voor de ramp zei bijna ieder een dat ik druk was. En nu zeggen ze dat ik rustiger ben geworden. Ikzelf heb er niks van gemerkt.' De kinderen in de Bijlmer vormen een apart verhaal. Vrijwel geen school of er viel een verongelukt kind te betreuren. Op de scholen werd enorm veel gedaan aan op vang. Opstellen schrijven, tekenen en veel praten. Leren de angst te overwinnen. Veel van de hulpverlening door de Riagg vond plaats in de scholen. Zo konden 150 kinderen worden bereikt door middel van groepsgesprekken. Nog steeds zijn zo'n twin tig kinderen onder behandeling. Kense: „De verwerking hangt sterk af van hoe ouders met de ramp omgingen. Kinderen fcijn heel gevoelig voor de reacties van volwassenen. Als ouders er niet goed mee omgaan, is het voor het kind een extra probleem zo'n ramp te verwerken." Herdenking De Bijlmer leeft verder, maar wil niet verge ten. Zondag wordt er de ramp herdacht. Aan het eind van de middag vertrekt een stille tocht door de buurt. Die eindigt tegen half zeven bij het tijdelijke monument. Daaraan vooraf gaat een inloop in het Bijlmer sport centrum waar getroffenen elkaar kunnen ontmoeten. Daarnaast herdenken de ver schillende bevolkingsgroepen elk op hun ei gen manier. De Arubanen met een eucharis tieviering, de Ghanezen met plengoffers, pro cessies en muziek. Ook volgende week staat nog een lange reeks herdenkingen te wachten. Er worden herdenkingsboeken gepresenteerd, tentoon stellingen geopend en er zijn de onvermijde lijke toespraken. Volgens hulpverleners drijft de komende herdenking veel betrokkenen als een donkere wolk tegemoet. De klachten verhevigen en alles wordt opnieuw beleefd. „Zo'n ramp is nooit over", zegt psycho therapeut Kense. „Je zult zien dat er ook in de komende periode nog steeds mensen zijn bij wie na een indringend emotionele erva ring, de Bijlmerramp zich in volle heftigheid weer opdringt. Voor sommigen zal elk nieuw trauma die wonden opnieuw openmaken. Dit kan nog lange jaren duren."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31