Lega Nord als reddingboei :S» Schaechter deed illegale greep in Vichy-archieven *7 fN Feiten &Meningen Zoeken naar politiek talent in verleden ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 Genua is wanhoop nabij na laatste overstromingen mm*- «er aam 'Regent het? schuld van de regering'. Aldus een ironisch gezegde waarmee Itali aanse ministers hun schuld plegen te ontkennen en de bevolking verwijten nooit de hand in eigen boezem te steken. Wie in de Noorditaliaanse havenstad Genua deze woorden uitspreekt, loopt echter kans te worden gelyncht. De bewoners zijn ziedend. Na een intense maar op zichzelf niet desastreuze regenval liep het westelijk deel van de stad onder water. Drie doden, 1500 winkels vernield en een totale schade van 1,2 miljard gulden. De regering in Rome en de lokale politici worden wanbestuur, nalatigheid en zelfs moord ten laste gelegd. Het van oudsher 'rode' Genua maakt zich op voor de definitieve ruk naar rechts. Auto's in de straten van Genua. De bevolking geeft het stadbestuur de schuld en neemt haar toevlucht tot de Lega Noord. Sergio Nicolini gaat bijna geheel schuil achter een enorme baal grove schaapswol die op een tafeltje ligt te dampen voor zijn matrassenfabriekje in Voltri, het meest westelij ke en door de overstromingen zwaarst getroffen voorstadje van Genua. „Ik ben alles kwijt: werkplaats, winkel en auto." Zijn stem klinkt berustend, maar zijn ogen schieten vuur. Hij schat de schade op een ton, maar koestert geen enkele hoop op een tege moetkoming van de overheid: „Na de overstroming van vorig jaar werd Genua 100 mil joen gulden in het vooruitzicht gesteld, maar er is tot nu toe geen cent aangekomen." GENUA EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT teloos beeld. Brandweer, politie, rivierenkele dagen geleden Bescherming Bevolking en jeug- nog woest kolkend, maar dige vrijwilligers proberen de straten te ontdoen van een dik ke modderlaag. Beneden in de vrijwel droog zijn vrachtwa gens en draglines bezig egaliseren van de bedding en het het opruimen van autowrakken en ontwortelde bomen. In de onmiddellijke omgeving hebben bewoners en winkeliers hun bezittingen op straat uitge stald. Woede wint het van het Italiaanse flegma. De eigenares se van een kleine, nog geen week geleden geopende super markt zegt, terwijl ze een dweil uitwringt:Als ze (politici) zich hier durven te vertonen, gaan ze eraan. Je doet niet anders dan belasting betalen en wat krijg je ervoor terug?" 'Schuld'. Dit woord brandt op de lippen van alle bewoners. De meeste schuld hebben ontge- twijfeld degenen die in de afge lopen decennia de stad bestuur den. Genua is gebouwd op en tussen de uitlopers van de Apennijnen, de bergketen die van noord naar zuid loopt over het Italiaanse schiereiland. Ruimte ontbreekt en dus is de stad. die als een serpentine van 25 kilometer lang en anderhalve kilometer breedïangs de kust slingert, verworden tot een con glomeraatvan opeengestapelde huizen en industrieën, met daartussen door een wirwar van wegen en snelwegen. De geoloog Enrico Pesenti zegt dat de talloze riviertjes die van de bergen stromen en in zee uitmonden, volledig zijn 'over kapt' door structuren waarop huizen en wegen zijn verrezen, zonder dat aan een goede afwa tering is gedacht. ,,De dragende palen zijn bovendien een soort zeef geworden waarachter na tuurlijk vuil en afval blijft ste ken. Er hoeft maar weinig regen te vallen of er. treedt een 'kurk- effect' op. De overstroming van 1970 die honderden slachtof fers eiste en die van vorig jaar zijn geen aanleiding ge weest om het afwaterings- en rioleringssysteem te herzien en fiks onderhoud uit te voeren", aldus Pesenti. Volgens de geoloog is men juist doorgegaan met bouwen. Op de heuvels maakten bos en land bouwgebied plaats voor wonin gen, en ook zijn langs de rivie ren overal huizen verrezen. „De Expo, het nieuwe, prestigieuze complex dat in de centrale ha ven werd gebouwd om de 500ste verjaardag te vieren van de ontdekking van Amerika door de Genuaan Colombus, is, ook uit waterbouwkundig oog punt, een miskleun. De tunnel die is gegraven om een grote voetgangerszone te realiseren, sluit een 'ondergrondse' rivier volledig af. Bij regen staat de tunnel dan ook steevast onder water", aldus Pesenti. Ubaldo Benvenuti, leider van de raadsleden van de ex-commu nistische partij PDS, weigert de Expo een mislukking te noe men. Dit ondanks de waterpro blemen. het geringe aantal be zoekers en het feit dat ze PDS- burgemeester Burlando de kop kostte: hij werd, samen met een aantal socialisten en onderne mers, gearresteerd in verband met corruptie bij de bouw van de bewuste tunnel. De overstroming en de daaruit voortvloeiende volkswoede be- invloedt de voor de deur staan de verkiezingen. De enorme on vrede wordt echter niet alleen bepaald door de wateroverlast. De haven, met haar talloze staatsindustrieën, maakt de ernstigste crisis mee sinds de Tweede Wereldoorlog. De werk loosheid bedraagt ruim 50.000, waarmee Genua, dat een bevol king heeft van 700.000, direct achter Napels komt op de 'zwarte lijst'. Maar Genua heeft, net als Na pels, ook andere problemen. Het zeer uitgestrekte centrum verpaupert sterk: de oorspron kelijke bewoners trekken weg vanwege geweld, drugs, prosti tutie en het steeds omvangrijker wordende immigrantenlegioen. Enkele maanden geleden kwam het al tot bloedige veldslagen tussen beide groepen. Er is één partij die garen spint bij al deze onvrede: de naar se paratisme neigende Lega Nord. De secretaris van de afdeling Li- gurië, Bruno Ravera, een aima bele zestiger die tot voor kort een gerenommeerd restaurant had in Genua, is overtuigd van de winst. „Bij de landelijke ver kiezingen in 1992 haalden we 15 procent, nu rekenen we op 35 tot 40." De Lega heeft een eenvoudig programma: niet regeren zoals tot nu toe is gedaan. Dus geen smeergeld, stopzetting van de bouw van prestigieuze objecten, eerlijke aanbestedingen, ont wikkeling van het toerisme en het particuliere bedrijfsleyen en oog voor de 'echte' problemen van de mensen: de waterhuis houding, het verval van de bin nenstad en de buitenlanders. ..De immigranten die geen ver blijfsvergunning of werk heb ben. moeten meteen, desnoods onder dwang, op de boot wor den gezet", aldus Ravera. In de smalle, kronkelende straatjes van het centrum, is het. althans in theorie, makke lijk oogsten voor de Lega. Barei- genaar Giovanni wijst op de neergehaalde rolluiken en zegt: „De een na de ander sluit. Het geweld, de buitenlanders, maar ook de hoge belastingen, de verstikkende bureaucratie en de absurd strenge regels die de overheid oplegt, maken het voor een winkelier bijkans on mogelijk te overleven. Met deze bar verdien ik nog geen 1500 gulden per maand. Zo gauw ik de kans krijg, pak ik ook mijn biezen. Wat ik stem? Lega, of anders blanco." De buitenlanders vormen, zoals iedereen zegt, een probleem, maar je ziet ze vreemd genoeg niet. De oorzaak is de enorme politiemacht, die na de laatste rellen in de haven en de oude binnenstad post, en de straten, althans overdag, 'schoon houdt'. Maar dit is alleen maar een 'electorale stunt', zegt Eugenio Lansa, die zijn vishandel failliet zag gaan en nu zijn brood ver dient als taxichauffeur. „Genua is in de greep van de waanzin. De Expo, de overstromingen, de immigranten: wat hier is ge beurd, valt niet meer voor een weldenkend mens te bevatten. Heus, ik ben geen racist of een fascist, maar er moet iets veran deren. Ik heb altijd communis tisch gestemd, maar nu stap ik over naar de Lega Nord. Als je verdrinkt, grijp je de redding boei die je toegeworpen krijgt en ga je niet eerst kijken of ze mooi rond is. Of wel soms?" DEN HAAG CAREL GOSELING Felix Rottenberg, sinds 13 maart 1992 voorzitter van de PvdA, heeft het onderwerp 'groot' gemaakt: de zoektocht naar talent door politieke par tijen. Geen nieuws op zich, want elke partij zou daar per manent aan moeten doen. Al leen was er volgens Rotten berg bij zijn groepering be hoorlijk de klad in gekomen. Rottenberg vond dat zijn PvdA te veel naar binnen was gekeerd. Te weinig oog had voor hetgeen er in de samen leving gebeurde, wat de bur ger bezighield. De PvdA-ver- tegenwoordigers moesten zich daarop gaan richten. Konden zij dat niet, dan moesten ze maar verdwijnen, orakelde Rottenberg. De opmerkingen van de kers verse voorzitter zorgden voor de nodige onrust. Talrijke ka merleden, gemeenteraadsle den en wethouders sloeg de angst om het hart. De eigen positie stond onder druk. Rottenbergs virus heeft sinds begin vorig jaar zijn werk in de partij gedaan. Naar mate de verkiezingen voor ge meenteraad en Tweede Ka mer van begin volgend jaar dichterbij komen, wordt dat steeds duidelijker. Zo hebben diverse PvdA-wethouders in Amsterdam en Rotterdam te kennen gegeven niet meer voor een volgende ambtspe riode in aanmerking te willen komen. De gevestigde PvdA- orde is bereid plaats te maken voor anderen. De vraag is alleen: voor wie? Want Rottenbergs zoektocht naar politiek talent heeft bit ter weinig opgeleverd. Of het moet het teruggrijpen zijn op bekende PvdA-namen. Men sen die hun sporen hebben verdiend maar eigenlijk als oud vuil werden afgedankt. De Simonsen en Kombrinken bijvoorbeeld. De eerste was van 1978 tot 1982 gemeente raadslid voor de PvdA in Rot terdam. Werd daarna wet houder onderwijs, minderhe den en werkgelegenheidsbe leid in de Havenstad. In 1989 was zijn toenmalige collega Henderson de aangewezene om staatssecretaris volksge zondheid te worden in het derde kabinet-Lubbers. Hij weigerde. En dus werd het tweede keus Simons. Als nieuwbakken bewinds man dacht Simons 'even' de hele volksgezondheid te kun nen hervormen. Een misreke ning van jewelste. Hij liep vast, zowel in politiek-Den Haag als daar buiten. En kan Simons zich gefrustreerd af wenden. Terug naar Rotter dam om daar de PvdA aan te gaan voeren. Bij Kombrink is het verhaal ongeveer hetzelfde. Een fraaie Haagse politieke loopbaan werd afgebroken toen zijn ideeën over het verbreken van* de koppeling, de koopkracht garantie voor de minima en de aanpak van steunfraude, de achterban te ver gingen. Een post in het huidige kabi net ging zijn neus voorbij en de PvdA-Rotterdam wilde hem ook niet terug hebben. Gefrustreerd belandde Kom brink uiteindelijk bij partijge noot Ter Beek op Defensie. Nu mag ook hij met hangen de pootjes terug naar de Maasstad. Nu is het natuurlijk de vraag of er geen politiek talent meer is, of dat het aan de PvdA zelf ligt. Hoe vreemd het ook mag klinken: waarschijnlijk het eerste. Daarvoor is een blik richting andere grote politie ke partijen verhelderend. Bin nen het CDA haalt men cory feeën als Udink, Schmelzer, Biesheuvel en Albeda weer van stal. In WD-kring keren de namen Wiegel, Nijpels, Smit-Kroes, Voorhoeve en Kamminga terug. En bij D66 mag na Jan Terlouw straks ook de terugkeer van Brink horst. Van Huiten en Mertens worden genoteerd. Zo verwordt een zoektocht naar politiek talent tot een cirkelgang. Bij gebrek aan be ter wordt teruggegrepen naar partijleden die het jaren gele den goed deden.Tekenend en, gecombineerd met de steeds groter wordende af stand tussen politiek en bur ger, veelzeggend. De mensen voelen zich niet meer tot de politiek aangetrokken. Willen er dus ook geen deel meer van uitmaken. En als men al actief is op een bepaald ter rein, dan zeker niet in het ka der van een partij. Hoe lang Rottenberg en alle anderen ook zoeken. De eenntansoorlog van een zoon van gedeporteerde ouders HANSGERTSEN CORRESPONDENT Op een fraaie voorjaarsdag in 1991 maakte Kurt Werner Schaechter een bundeltje ver geelde papieren open in een de pendance van de Franse natio nale archieven in Toulouse. Hoewel hij wist wat hem moge lijk stond te wachten, was de schok enorm: Tussen de docu menten trof hij een identiteits kaart met een foto van zijn moeder Margarethe uit 1939 aan. Een indirect weerzien na bijna een halve eeuw vruchte loos zoeken. Jarenlang tastte de inmiddels 72-jarige gepensioneerde wis kundige in het duister omtrent het lot van zijn ouders; Oosten rijkse joden die in 1938 naar Frankrijk vluchtten. Pas eind ja ren tachtig kon de Parijse advo caat en nazi-jager Serge Klarsfeld hem definitief uitsluit sel geven. „Je moeder is in 1943 vergast in Auschwitz; je vader is in datzelfde jaar in Sobibor ver moord", zo kreeg Schaechter te horen. Details kon de Parijse advocaat hem niet verstrekken. Vandaar dat Kurt Werner Schaechter zelf op zoek ging. Het begin van een lange admi nistratieve lijdensweg. Schaech ter verzond tientallen brieven en officiële verzoeken aan di recteuren van archieven, pre fecten, ministeries en zelfs pre sident Mitterrand. De antwoor den begonnen steevast met: 'Tot onze grote spijt...'. Totdat er, begin 1991 een klein wonder geschiedde. 'Bij zeer hoge uit zondering' kreeg de doorzetter toestemming voor het inzien van de archieven uit die zwarte periode van de Franse geschie denis. Want de archieven van het foute Vichy-Frankrijk zijn, een halve eeuw na de oorlog, voor gewone stervelingen nog altijd potdicht. Slechts een handvol uitverkoren historici mag af en toe een blik werpen in de massa's stoffige documen ten. Schaechter weet inmiddels waarom. „Die archieven puilen uit van uiterst belastend materi aal. Duizenden documenten to nen aan dat vrijwel het hele staatsapparaat, de politie en het ambtelijk apparaat zich zonder scrupules in dienst van de Duit se bezetter stelden. Zonder de medewerking van die goed geoliede machine hadden de Transportfl du Mintstèrè d i'.Trrrrrr* FACTURt N° r; 24 aciti RW ?»n.v. ,'i^) v 11 Duitsers onmogelijk zoveel Franse joden en niet-joden naar de vernietigingskampen kun nen sturen", zo zegt hij zonder enige aarzeling. Schaechter weet waarover hij praat. En heeft bewijzen te over voor zijn af en toe boude bewe ringen. Her en der in zijn wo ning in de Parijse voorstad Al- fortville prijken stapels fotoko pieën. Tijdens zijn negen maan den durende speurtocht in de archieven van Toulouse zag hij met hulp van enkele geschiede nisstudenten kans om stiekem meer dan 12.000 'zeer geheime' documenten te kopiëren. Ellen lange lijsten met namen van ge vangenen in Franse interne ringskampen, arrestatiebevelen, orders van de Franse admini stratie om transporten naar Duitse vernietigingskampen te organiseren, rekeningen van de Franse spoorwegen voor daar toe beschikbaar gestelde veewa gens en nog meer van dat fraais. Formeel gezien riskeert Schaechter een forse gevange nisstraf voor het overtreden van de Franse Archiefwet uit 1979 door het naar buiten smokkelen van de documenten, maar de Franse justitie durft het niet aan hem te vervolgen, zo weet hij. „Het zou natuurlijk een enorm schandaal geven als de zoon van twee gedeporteerde joden voor het onthullen van de waar heid de gevangenis in draait, terwijl beruchte Franse oorlogs misdadigers als Papon en Bous- quet, verantwoordelijk voor duizenden deportaties, nooit zijn berecht", zegt Schaechter. Sinds 1991 voert hij een verbe ten eenmansoorlog om de ar chieven van Vichy open te krij gen. Vanuit zijn kantoor annex woning bestookt hij de nationa le en internationale pers met kopieën van documenten die volgens hem 'explosief zijn. Met tamelijk veel succes. Op grond van Schaechters bijeen gestolen archief kon het Franse weekblad V5D vorig jaar ont hullen dat er in Vichy-Frankrijk speciale kampen bestonden voor vermogende joden. Tussen juli '42 en augustus '43 bijvoor beeld verbleven ruim 1000 rijke joden in een tot 'luxe' interne ringskamp ingericht kasteel in de Corrèze. De uitverkoren ge vangenen betaalden een 'pen- sionprijs' van 80 franc per per soon per dag, een modaal maandsalaris in 1942, voor een bed in een achtpersoonskamer. Een vorm van afpersing die het Vichy-regime naar huidige be dragen omgerekend ongeveer een miljard gulden opleverde. De 'bevoorrechte' gevangenen eindigden, eenmaal financieel kaalgeplukt, na een reis in de zelfde veewagens, in dezelfde Poolse vernietigingskampen als hun armere lotgenoten. Dat veel Franse functionarissen op zijn minst heimelijk sympa thie hadden voor de ideologie van de bezetter, is anno 1993 geen geheim meer. Maar het is toch schokkend om in een van Schaechter's 12.000 gekopieer de documenten, een inventari satie van de bewoners van het interneringskamp Noe, het vol gende te lezen: „Het grootste deel van hen zijn Duitse joden die men kan beschouwen als af val van het leven en die niet in staat zijn om in hun levenson derhoud te voorzien. Hun ver blijf in het kamp is daarom noodzakelijk." Proza ontspro ten aan het brein van een poli- tie-inspecteur in een rapport aan zijn superieuren. De Franse spoorwegen (SNCF) zijn door toedoen van Schaech ter ook al in een weinig fraai daglicht beland. „Kijk hier maar eens naar", zegt hij, terwijl hij me een brief van de SNCF aan de prefect van de Haute Garon ne overhandigt. In de brief van 12 augustus 1944, ruim twee maanden na de geallieerde in vasie in Normandië en enkele dagen voor de bevrijding van Frankrijk, eist een boekhouder van de SNCF de spoedige beta ling van diverse transporten van gevangenen richting Duitsland. Als de betaling niet snél volgt, zullen de spoorwegen rente in rekening moeten brengen, zo waarschuwt de boekhouder. De factuur van ruim 210.000 franc werd ruim twee maanden later door de nieuwe regering zonder enig protest betaald. Voor Schaechter een zoveelste bewijs dat de Franse bureaucra tie onverstoorbaar doordraaide. „Dezelfde functionarissen die voor de oorlog de republiek dienden, dienden met het zelf de gemak het fascistische Vichy-regime en vervolgens op nieuw de republiek na de be vrijding", zo meent Schaechter. Voor veel bureaucraten waren de nederlaag in 1940 en de be vrijding in '44 blijkbaar slechts incidenten die nauwelijks in vloed op hun werk hadden. Een schandaal dat volgens hem bewust in de doofpot is gestopt. „Ik begrijp het enerzijds wel. De Gaulle kon het zich onmiddel lijk na de oorlog niet permitte ren om op grote schaal zuive ringen in het staatsapparaat door te voeren. Daar was zijn positie veel te zwak voor. Hij had het staatsapparaat nodig om te voorkomen dat het land onbestuurbaar zou worden. Maar na een halve eeuw wordt het tijd dat de archieven open gaan. Als de archieven van de Oostduitse Stasi en de KGB open zijn, waarom moeten die van Vichy dan nog steeds geslo ten blijven?", zo vraagt Schaechter zich af. Schaechter staat echter vrijwel alleen. Heel wat toonaangeven de Franse historici hebben de afgelopen jaren fel geprotes teerd tegen zijn illegale kopieer praktijken en het op straat gooi en van dergelijk gevoelig mate riaal. De gepensioneerde wis kundige bèreikt volgens hen precies het tegenovergestelde van wat hij nastreeft. Ze vrezen dat de toch al moeilijk toegan kelijke oorlogsarchieven nu ook voor hen op slot gaan. Schaechter heeft lak aan de be zwaren van de heren historici. „Het wordt tijd dat alle Franse archieven open gaan. Wal ik heb gevonden, is nog maar het topje van de ijsberg zegt hij met grote stelligheid. Ook om principiële redenen moeten de archieven open, zo vindt de eenmans-actiegroep. „De geschiedenis is het collec tieve geheugen van de mens heid. Maar dat geheugen is on volledig zolang de archieven van een zeer essentiële periode in onze geschiedenis totaal on toegankelijk zijn. Dat is boven dien gevaarlijk. Als we willen voorkomen dat zoiets nog eens gebeurt, moeten we de volle waarheid kennen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2