Vrije tijd Lezen over vissen nog steeds populair Opgeruimd Stevig Amphore Makkelijk schoon 167 E HfNRIETTE VAN DER HOEVEN DINGEN VISSPORT DOE-HET-ZELF HobbyHandig nieuwe-stijl stuk dikker Op hobbygebied geeft Neder land in Europa steeds sterker de toon aan. Dat is goed merkbaar aan de als paddestoelen uit de grond rijzende hobbywinkels en de uitbreidingen die warenhui zen. handwerkwinkels en speel goedzaken aan hun assortiment materialen en gereedschappen voor creatieve hobby's toevoe gen. Ook het aantal hobbybeur zen groeit razendsnel. Organi satoren van bestaande huis houdbeurzen e.d.creëren steeds vaker speciale afdelingen waar hobbymaterialen worden verkocht en uitgestald. De boekwinkels bieden ook een groeiend assortiment uitgaven op dit gebied. In de afgelopen jaren is er in de hobbywereld nogal wat veran derd. Er vindt een verschuiving plaats van het 'klassieke' hand werken, zoals haken en breien, naar creatieve textieltechnieken zoals patchwork, quilten, appli- queren, maar ook knutseltech- nieken als borduren op papier, werken met rubberplaat, boet seren met fimoklei, figuurzagen (terug van weg geweest cn weer sterk in opkomst) en zelfs voor Nederland nieuwe hobby's als poppenhuizen maken en in richten. Op het gebied van creatieve tex tiel- en knutseltechnieken be staat al sinds jaren het tijd schrift HobbyHandig. een uitga ve die tot dusver op klein A5- formaat verscheen, gevuld met allerhande creatieve ideeën en tips. Die vormen voor een steeds groeiend aantal mensen een belangrijke vorm van vrije tijdsbesteding. De vraag naar informatie neemt onstuimig toe. Voor het tijdschrift is dit aanleiding geweest om zich aan te passen. Het verschijnt nu in het magazineformaat A4 en het is een stuk dikker. De eerste uitgave in deze nieu we outfit (voor 7,95 verkrijg baar in tijdschriften- en hobby winkels, supermarkten enz.) is tevens een jubileumuitgave, omdat daarmee het vijftigste nummer en de tiende jaargang ingaat. Het verschijnt zes maal per jaar, bevat elf onderwerpen van uiteenlopende aard. Nieu we onderwerpen zijn rieten 'reiskoffertjes' voor poppen, en het vastzetten met textielverf van uit een lap stof geknipte motieven op kledingstukken. Hoe je van afvalmaterialen een kartonnen poppenhuis (uit bouwpakket) kunt maken, com pleet ingericht met miniatuur meubels en accessoires is ook een goed in de marki liggend onderwerp, evenals de nieuwe giettechniek voor het zelf ma ken van poppen, die het effect van natuurlijk porselein heb ben. Ook hoe je een circuspiste met olifanten, clowns enz. van papierfiligraan maakt is een verrassend originele en moder ne toepassing van deze eeu wenoude techniek. Een nieuwe rage is het vastplak ken of opnaaien van dieronder- delen (kop en poten) aan etuis, heuptasje, pet of pantoffels. Verder is er ook informatie over met sprookjesachtige taferelen versierde speeldoosjes, gemaakt van fimoklei. en over magneet borden en allerlei voorwerpen die met kant en band zijn ver sierd. Een groeiende populariteit on dervindt het 'embossen': het in drukken van papier met sjablo nen en een speciale pen, waar mee fraaie reliëfs op kaarten, briefpapier en enveloppen kun nen worden gemaakt. Die krij gen daardoor een driedimen sionaal karakter, dat vooral on der strijklicht tot zijn recht komt. De nadruk van de onderwerpen in het vernieuwde magazine ligt weliswaar op het knutselen voor volwassenen, maar ook werk stukken die door kinderen kun nen worden uitgevoerd komen regelmatig a.m DOd VbtM de gebruiker' van het tijschrift is het grotere formaat van foto's, werktekeningen en patronen een extra hulp om tot een goed resultaat te komen. Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn er in de Nederlandse taal meer dan 250 boe ken over sportvissen verschenen. Vari - erend van uitgaven die niet meer dan 32 pagina's tellen, tot werkelijke pillen, zoals Het Grote Karperboek van Rini Groothuis, dat rond 500 pagina's telt. Neerlands meest actieve schrijver is zon der meer de Amsterdamse hengelsport winkelier Jan Schreiner. De nu 76-jarige nestor van de vissende schrijvers en schrijvende vissers legt op het ogenblik de laatste hand aan boek nummer 54. Hij was ook de man die eerder dit jaar voor de eerste maal de Hengelsportpro- motieprijs ontving op de jaarlijkse Visma in het Rotterdamse Ahoy'. Zijn boek .Flitsend nylon', dat als een standaardwerk in de nationale hengel sportliteratuur geldt, beleefde meer dan tien drukken. Op de tweede plaats komt ongetwijfeld de inmiddels overleden Ha genaar A. (voor vrienden Hans) van Onck die in de jaren vijftig series vis- boekjes schreef, samen met Cor van Beurden en P.J. Steegers. Hoewel de markt een jaar of tien geleden oververzadigd leek en vele nieuwe uitga ven al snel in de kasten van de vele De Slegte-filialen belandden, komen nu jaarlijks weer nieuwe visboeken uit waarvoor kennelijk een markt bestaat. Zelfs voor kostbare uitgaven zoals het onlangs verschenen werk 'Vliegvis^pn' van de ook al hoofdstedelijke hengel sportwinkelier Henk Peeters, dat 125 gulden kost. In Nederland is er inmiddels ook een flinke groep ontstaan, die zich beijvert NIEUWE CD'S In deze vrolijke circuskist 195) kan heel wat speelgoed worden opgeborgen. Gecombineerd met een prullenbak 49,95) geeft zo iets de slaap- of speelkamer een vrolijk accent. En voor wie het he lemaal in circusstijl wil houden, er zijn nog tal van accessoires in circusstijl te koop, zoals een kapstokje, kleerhangers, pennendozen enz. Meer informatie: Inspiration, tel. 01718 - 23334. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK Paisley Het bureau krijgt een heel persoonlijk karakter met de ze accessoires in een Paisley. Bij Laura Ashley noemen ze deze serie Grand Paisley; deze bestaat uit adresboek 25,-) zakagenda 19), brievenstandaard 29), n moblokhouder 15) en potlodenset 22). Meer informatie: tel. 040 - 563111 Tijd op de muur Dit klokje projec teert via een lens Protector Metall is het broertje van het knalrode, yuppie-achtige scheermes dat al eerder op de markt ver scheen. En voor wie Protector nog niet kende, dat fraai vormgegeven 'krabbertje' heeft een kantelende scheer- kop. vlijmscherpe mesjes en 'tralietjes' die de huid strak trekken en verwondingen voorkomen. De uitvoering in glanzend metaal, die wat steviger aanvoelt dan het rode broertje, kost 22,95. Meer informatie: Wilkinson Sword, tel. 038 - 662269. om alles wat er ook maar in boek- of tijd- schriftvorm op vismateriaalgebied is ver schenen, te verzamelen. Het plan bestaat om een Vereniging van Hengelsport Ver zamelaars op te richten en het is de be doeling dat die club 1 januari 1994 offi cieel van start gaat. Inmiddels is er in juni een eerste ruil- en verkoopbeurs gehouden en staat een tweede op stapel. Die wordt op zaterdag 30 oktober gehouden in de De Lachende Vis in het Brabantse Oud-Empel. Mochten er lezers zijn, die visboeken willen ruilen of aanbieden (gratis dan wel tegen vergoeding) en daarvoor niet helemaal naar Brabant willen reizen, dan ben ik bereid om als tussenpersoon te fungeren om vraag en aanbod op elkaar af te stemmen. Stuurt u in dat geval een kaartje of briefje met wat u heeft aan te bieden of zoekt, naar uitgeversmaat schappij Damiate bv t.a.v. Bram van Leeuwen, postbus 507,2003 PA in Haar lem of postbus 54,2300 AB in Leiden. Denemarken Omdat dit al weer de laatste visrubriek van dit seizoen is, nog een paar korte nieuwtjes. Denemarken heeft zich de laatste jaren een naam verworven als sportvisland. Met name het eiland Funen is bij de vissers op zeeforel een begrip geworden. Sinds 1990 worden daar jaarlijks vele jonge forellen uitgezet in de riviermondingen en langs de kust. Daardoor zijn de vangsten de laatste ja ren fors gestegen. Overigens moet u dit jaar voor het eerst een visvergunning is ook een videofilm gemaakt die aan dacht besteedt aan de visuitzettingen in de Fuunse viswateren. De prijs? Dertig piek. Vismaat Je hebt in ons land allerhande banken; zitbanken, databanken, orgaan- en bloedbanken, wisselbanken en sinds kort ookvismatenbanken. 'Bestuurskontakt', een uitgave van de Nederlandse Vereni ging van Sportvissersfederaties wijst op dat fenomeen. Een aantal hengelsportverenigingen in ons land is ertoe overgegaan gegevens te verzamelen over personen die opzoek zijn naar een goede vismaat. Dat kan zijn voor een wekelijks gezamenlijk bezoek van een bepaalde visstek of het zoeken van een partner voor een eenmalige vis- reis. Bijvoorbeeld een oproep.aan een andere enthousiaste visser om samen met de auto Ierland te doorkruisen op zoek naar kapitale snoeken. In de praktijk blijkt dat er nogal wat al leenstaande hengelaars zijn die hun vis dagen graag met een gelijkgestemde vis- genoot willen delen. De mogelijkheid be staat zelfs dat verenigingen onderling hun bestanden gaan uitwisselen, zodat de kansen dat 'de eenzame visser' een lotgenoot treft, nog groter wordt. En mocht u de komende winter weer eens kunnen ijsvissen: houd het visbijtje zo klein mogelijk en markeer de plek na afloop van de visdag met wat takken of rietpluimen. strumenten de gang van zaken naast de door componist Dave Petts gestuurde slagwerkcom puter. De meestal lange lijnen van de geschreven ensemble stukken worden doorbroken door het percussieve gitaarge luid van Jon Dobie, maar de al gemene toonzetting blijft die van een sombere, onvriendelij ke wereld, waarin de mens op zichzelf is aangewezen, een in druk die bevestigd wordt door de ongekunsteld voorgedragen teksten van Louise Petts. De muziek is die van een heden daagse nazaat van formaties als Henry Cow en klinkt erg Brits. Iets meer variatie in de hoekige arrangementen zou geen kwaad kunnen, ook al valt er het nodi ge te genieten in enkele impro visatie-uitbarstingen. Het is mooi dat er eigenwijze groepen zijn als B-Shops, die zich weinig gelegen laten liggen aan trends binnen welke stroming dan ook. KV KLASSIEK Pureed: Funeral Sentences - Te Deum - Anthems. Tessa Bonner, Pétrizia Kwella (so praan), Kai Wessel (alt), Paul Ag- new, William Kendall (tenor), Pe ter Kooy (bas), Collegium Vocale o.l.v. Philippe Herreweghe. Har- moniaMundi We besteden in deze periode aandacht aan de aanbiedingen die tegen inlevering van de waardebonnen in de actie 'Aan genaam Barok Plus' goedkoop verkrijgbaar zijn. Bijna onver mijdelijk behoort daartoe een CD van het Franse Harmonia Mundi, dat evenals het Duitse Harmonia Mundi (niets met el kaar te maken!) gespecialiseerd is in barokmuziek. Bijna even onvermijdelijk zijn Herreweghe en zijn ensemble, hier in de reli gieuze muziek van Purcell, die onder Italiaanse invloed een hoge graad van dramatiek ver toont. Purcells begrafenismu- ziek (0.51. voor Queen Mary) be hoort mèt zijn opera 'Dido and Aeneas' tot zijn beste composi ties, maar ook Te Deum en An thems krijgen van Herreweghe c.s. vertolkingen waar zowel de liefde als het inzicht vanaf stra len. Handel: Watermusic - Music for the Royal Fireworks. Orpheus Chamber Orchestra. DG Telemann: Ouverture in C (Was- sermusik) - Concerto in Bes - Concerto in FConcerto in a. Mu- sica Antiqua Kötn o.l.v. Reinhard Goebel. Archiv Tweemaal Watermuziek, met verschillende componisten, ver schillende uitvoerenden en een totaal andere sfeer. De Tele- mann-opnamen (meer dan al leen 'Watermuziek') dateren uit 1984 en komen uit de 'authen tieke school', die hier door Goe bel en zijn gezelschap met gloed verdedigd wordt. Het gro te pluspunt van zowel uitvoe ringen als opnamen ligt in de doorzichtigheid, die de puntige uitvoeringen extra reliëf ver leent. Handels 'Watermuziek', ook hier weer met de 'Vuur- werkmuziek', horen we hier in een gestroomlijnde moderne (of zo men wil: traditionele) uitvoe ring door het Orpheus Chamber Orchestra, en dat is na een paar fraaie authentieke opnamen toch weer even wennen. De uit voeringen verdienen echter ge hoord te worden. Aangenaam... Barok Plus. Klassie ke promotie-CD met werken van Vivaldi, Boccherini, Van Was- senaer, Cimarosa, Scarlatti en Haydn. Diverse uitvoerenden. Uit gave: Stichting CPG De vorig jaar door de Stichting Collectieve Promotie Geluids dragers georganiseerde 'barok- actie' was zo'n succes, dat dit jaar met nog meer energie op dezelfde weg werd voortgegaan. De formule bleef daarbij dezelf de: voor 9,95 koopt men in de platenzaak een promotie-CD en daarbij bevinden zich 25 waar debonnen, tegen inlevering waarvan tot 31 januari 1994 een aantal zorgvuldig geselecteerde uitgaven met belangrijke kortin gen te krijgen is. Aan een aantal van die uitgaven zal gedurende de komende maanden in deze rubriek aandacht worden be steed, maar de promotie-CD zelf mag er ook zijn. Uit het re pertoire van diverse maatschap pijen werden zes goed in het gehoor liggende concertjes ge selecteerd met in de solopartij en o.a. gitarist John Williams, cellist Yo-Yo Ma, hoboïst Heinz Holliger en pianist Christian Za- charias. Een hendeltje overhalen en de toiletbril is los van de closetpot. Handig als je de hele zaak eens grondig schoon wilt maken. De bril (met deksel) uitgerust met dit uitgekiende hendeltje heet Cleantolet, is gemaakt van kunststof en bestand tegen zuren en agressieve schoonmaakmiddelen. De prijs is 92. Meer informatie: Kleto Holland BV 036 - 5366099. JAN SCHREIT Een van de meer dan 50 visboeken die wer den geschreven door de 'nestor* Jan Schrei ner. ARCHIEFFOTO aanschaffen als u langs de Deense kust wilt vissen. Wat Funen betreft is er onlangs een gids je verschenen getiteld '100 fijne Fuunse visstckken'. Als u het soms erbarmelijke Nederlands voor lief neemt treft u daarin 12 gedetailleerde kaarten aan, met aller lei visstekken en een schat aan informa tie over vismethoden. De prijs van het boekje, dat verkrijgbaar is bij het Deense verkeersbureau, bedraagt 12 gulden. Er POP/POPULAIR Steve Howe - 'The grand scheme of things' (Roadrunner/Relativity) De gitarencollectie van Yes-gi- tarist Steve Howe liep zo uit de hand, dat hij er onlangs tijdens een beurs in Veenendaal een stel van de hand heeft gedaan. Het beheer en onderhoud werd te problematisch voor de Britse gitarist, die zijn instrumenten vertroetelt alsof het levende we zens zijn. De moeilijke keuzes die hij voor de beurs heeft moeten ma ken, heeft hij voor zijn nieuwe CD ontlopen want op 'The grand scheme of things' ge bruikt hij ze zo'n beetje alle maal. De gitaristische nijverheid op 'The grand scheme of things' is indrukwekkend. Howe laat zich bijstaan door zijn zoons Dylan (slagwerk) en Virgil (toetsen) maar eist zelf de meeste aan dacht op. Uit alle hoeken en ga ten van de speakers komen zijn gitaarriedeltjes en alles past precies in, op en bij elkaar. Dat hij ook nog altijd in staat is om een spannend akoestisch werkje a la 'The Clap' uit 1973 in elkaar te timmeren, bewijst hij met 'The valley of rocks'. De luisteraar valt van de ene verba zing in de andere en krijgt daar door nauwelijks de kans om zich te ergeren aan de slechte JAZZ Randy Weston/Melba Liston: 'Volcano Blues' (Verve) distr.: Po lygram In deze derde produktie voor Verve werkt pianist/componist Randy Weston opnieuw samen met Melba Liston, een van de belangrijkste Amerikaanse vrouwelijke arrangeurs. Deze CD valt gelukkig niet uit de toon in vergelijking met de zeer ge slaagde 'Portraits' en 'The Spi rits of Our Ancestors', waarbij wederom Westons bijzondere relatie met Afrika een belangrij ke rol speelt. Daarnaast worden uitsluitend blues of blues-achti- ge composities gespeeld, zon der dat er ook maar één mo ment het gevoel van monotonie opkomt. Weston is een kunste naar van het understatement eo weet altijd, ook in de langzaam ste stukken een sterke ritmiek op te roepen. Listons fraaie arrangementen doen sterk aan de smaakvolle harmonieën van Ellington den ken, en dat niet alleen in het aan Billy Strayhorn, jarenlang Ellingtons muzikale partner, opgedragen 'Blues to Strayhorn'. Naast Westons afge ronde solowerk kan men zijn hart ophalen aan vele mooie so li van artiesten als Wallace Ro- ney (trompet), Teddy Edwards (tenorsax) en Benny Powell (trombone). Een onverwachte introductie tot de CD is de solo door Johnny Copeland op akoestische gitaar gespeelde en gezongen 'Blue Mood'. Het al bum klinkt verder in de groeps- stukken noch ouderwets, noch bijzonder modern, maar heeft een tijdloze kwaliteit. B-Shops For The Poor: 'Plague the Inventor' (No Wave) distr.: No Wave, P.O. Box 2001,26700 Em- den, Duitsland Het muzikale concept van B-Shops heeft zich bij het uit komen van de derde CD slechts in details veranderd. Er heeft zich één personeelswisseling voorgedaan, van de saxofonis ten is Steve Blake vervangen door Adrian Norlhover, maar aan het basisgeluid van drie tot vier saxofoons is weinig veran derd. Nog steeds domineren die in met lampje V J (rechts op de fo- to) de tijd op pla- fond of wand. Ideaal voor men- sen die zich 's nachts moeilijk kunnen omdraai en of zieken die plat moeten blijven liggen. De wekker met tijdprojectie, zoals dat ii vakkringen heet, kost 149. Meer informatie: Friederichs, tel. 023 - 232700. De verpakking is bij parfums even belang rijk als de inhoud. Paloma Picasso doet haar geur daarom in een matglazen fles. die in een zwarte driepoot hangt. Deze Amphore de parfum komt tegen de feest dagen in een beperkte oplage (genum merd) op de markt. Een exclusief cadeau, maar de prijs is er dan ook naar: 295,- (15 ml.) Meer informatie: Prestige Collection, tel. 02940 - 80405.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29