Gijsbert van der Leden: kurk waarop AZC drijft Benninga en de ambitie van Alecto T Sport Ex-international aan de slag in Leiderdorp .''.''itóSséL. chterlijn J. JtJtl Gijsbert van der Leden is van plan om zeker nog drie jaar op het hoogste niveau te wa terpoloën. De 26-jari- ge student economie heeft zijn blik gericht op de Olympische Spe len van Atlanta. Na 150 A-interlands en 80 caps bij de nationale jeugd is de uit Gouda afkomstige en (weer) bij AZC Alphen spelen de zoon van de in Lei den niet onbekende trainer Gijs van der Leden een vaste waar de voor bondscoach Ivo Trumbic. Kleurrijk kun je hem niet noe men, maar Van der Le den geldt wel als een van de meest betrouw bare spelers van Oran je. Dat vindt hij zelf ook wel. „Het klinkt misschien arrogant, maar op beslissende momenten zul je mij geen gekke dingen zien doen", zegt hij zelf. Na een uitstapje van een jaar naar VZC in Veenendaal keerde Van der Leden weer te rug op het oude nest In Alphen. UTRECHT WIM VAN WANROOY Van der Leden is geen uitblin ker in zijn sport. Maar zonder een oerdegelijke waterdrager, die ook als afmaker te boek staat, vaart geen team wel. In Alphen, waar men met een nieuwe generatie de gouden tij den van enkele jaren terug wil doen herleven, begreep men dat. Toen duidelijk was dat de rechtshander het in-Veenendaal na een seizoen wel gezien had, lijfde het management van AZC hem onmiddelijk weer in. Op de terugkeer van de verloren zoon werd namelijk nog altijd hoge prijs gesteld. „Ik ben misschien een uitzondering als het gaat om snel in te passen spelers, maar ik voel me wei weer thuis", zegt Van der Leden, die een jaar eerder John Jansen op zijn schreden van Polar Bears naar AZC zag terugkeren. Organisatie „AZC staat me meer aan dan VZC. De organisatie in Alphen is zoveel meer volwassen dan el ders. Dat valt je pas op als je weg bent. In februari wist ik ei genlijk al dat ik weer terug wil de. Al heb ik dat tegen niemand gezegd. Het was dus snel duide lijk dat ik niet de goede beslis sing heb genomen om vorig seizoen naar VZC te gaan. Mijn hart ligt bij AZC. Dat weet ik nu." Toch heeft Van der Leden geen spijt van zijn transfer naar VZC gehad. „Toen ik besloot om bij AZC weg te gaan, was het allemaal een beetje rommelig. Ik had geen bonje, maar er waren wat strubbelingen. En ik wilde er ook voor zorgen dat mijn interlandcarrière niet in gevaar kwam. Je weet hoe het gaat. Als je bij een topclub speelt, is de kans groter om geselecteerd te wor den. Waarmee ik niet wil zeg gen dat ik AZC zag afglijden. In tegendeel. Ik had juist voor speld dat AZC bij de bovenste vier of zes zou eindigen. Zeker toen ik hoorde dat Jansen terug zou komen. Er zat immers zo veel aan te komen." Fysiek Maar Van der Leden vond in het Valleibad niet precies wat hij zocht. „Ik moet voorop stellen dat ik het ontzettend naar mijn zin heb gehad. Zeker in het con tact met mijn teamgenoten. Maar qua spel was het minder. In het water klikte het niet voor honderd procent. Het zijn alle maal fysiek sterke jongens, die echter traag spelen. Ik ben gewend aan een sneller spelletje. Kijk, ik pas overal wel in, maar naar mijn ge voel kwam ik bij VZC door mijn snelle spel niet tot mijn recht." Het feit dat Otto van Noort tot speler/coach is benoemd werkte in 'lichte mate' mee aan het vertrek van Van der Leden uit Veenendaal. „Hij is natuurlijk niet super-erva ren, maar ik hoop voor hem dat het goed gaat. Ideaal lijkt met het niet, hoewel ik niets tegen hem heb." Oranje Vanaf nu tellen AZC en Oranje voor Van der Leden. Wat het Nederlands team betreft heeft hij zo zijn ideëen, al is de op een bank in Utrecht arbeidza me administrateur („Ik combi neer mijn studie met werk.") niet bepaald het type om het voortouw te nemen. „Na het Europees kampioenschap (achtste plaats, red.) zijn we nog niet bij elkaar geweest. Het was niet geweldig en zelf heb ik ook wel eens een beter EK gespeeld. Maar het is goed om even af stand te nemen. Ik denk dat we ons nu moeten richten op de Olympische Spelen. Misschien moeten er andere spelers ko men. Zeker als je op langere ter mijn denkt. Want spelers waar je over drie jaar niets aan hebt, moet je dan maar gaan vervan gen door jongeren. Dat zou iets kunnen zijn. Je kunt natuurlijk ook overwegen of je meer of an ders moet gaan trainen. Want we zijn er nog niet. Ik denk in principe dat met Oranje moet gebeuren wat er bij AZC op klei nere schaal is gebeurd. Jeugd inpassen en aan de toekomst werken. Maar eerlijk gezegd heb ik hier nog niet zo lang over na gedacht." Nummer drie Zijn rol bij Oranje vergelijkt Van dec Leden, die steevast het nummer drie op zijn cap draagt, het liefst met die van bij zijn club. „Een specifieke rol heb ik niet. Ik ben gewoon een van de teamspelers. Je kunt me all-rounder noemen. Bij AZC ben ik dan een van de routiniers in de prettige wetenschap dat ik in een echt team speel. We heb ben nu een goede mix van jeugd en routine. En we streven naar de titel, daar hoeven we niet schijnheilig over te doen. Die bekerwinst was vorig jaar prachtig, maar een kampioen schap weegt natuurlijk zwaar der. Voor mij in ieder geval." De Leidse hockeywereld werd deze week aangenaam verrast door de aanstelling van oud-international Ca rina Benninga als trainer/coach van Alecto. De Leider- dorpse overgangsklasser moest plotseling op zoek naar een opvolger van de succesvolle Robert Kruidenier, toen in de voorbereiding op dit seizoen bleek dat die zijn drukke werkzaamheden niet langer kon combine ren met de veel tijd vergende sportacitiviteiten. „Het was sowieso mijn laatste.jaar geworden, maar ik kon het door mijn werk niet langer volhouden", verklaart Kruidenier zijn terugtreden. Met Benninga in de gele deren meent Alecto de weg naar succes te kunnen ver volgen. Zowel de Amsterdamse coach als de club zijn ambitieus genoeg om dit seizoen te proberen de sprong naar de hoofdklasse te maken. AMSTERDAM WIM VAN WANROOY Benninga moet dus het werk van Kruidenier afmaken. Vorig jaar acteerde ze nog als assis tent-coach van Beth Anders bij de nationale ploeg van Amerika, nadat ze in Barcelona een punt achter haar carrière als speelster had gezet. Haar derde Olympi sche Spelen vormde voor de 158-voudige international het eindpunt van haar indrukwek kende loopbaan. „Ik vond het wel genoeg. Hockey voegt wel veel toe aan je leven, maar ik heb er nu voor gekozen om te gaan werken. Bovendien heb ik altijd gezegd dat ik om mijn dertigste zou stoppen", zegt Benninga, die momenteel als marketing-manager - voor het nieuwe muziekblad Tutty werk zaam is. De 31-jarige inwoon ster van de hoofdstad was in de Spaanse metropool vlagge- draagster van de Nederlandse olympische ploeg. „Ik ben als speelster mis schien wel redelijk vroeg ge stopt, maar ik ben nog een beetje van de oude stempel. Naast het hockey heb ik ook an deren dingen ontwikkeld", doelt Benninga onder meer op haar afgeronde studie rechten, waardoor zij zich jurist mag noemen. Contact De voormalige Oranje-aanvoer der heeft zich na de OS met overgave gestort op het coachen en training geven. Amerika was haar eerste doel. „Toen ik ze ventien was heb ik daar een jaar gehockeyed en vond dat er daar veel mogelijkheden waren. Ik heb dat contact steeds aange houden. Vorig seizoen ben ik daar negen maanden geweest. Ik heb.daar met mijn hart voor gekozen en ervaren dat er een hele andere beleving van de sport heerst dan bij ons. Met de ervaring die ik daar heb opge daan hoop ik hier in Nederland veel te kunnen doen. Wat mij vooral opviel was dat er veel meer aandacht is voor de fun damentais. In tactisch opzicht doen we het in Nederland goed. Technisch streven landen als Amerika, Korea en Duitsland ons voorbij. Als we daar een goede combinatie voor weten te vinden, doen we het goed." Carina Benninga speelde 158 interlands voor Oranje. Nu zit ze op de bank bij het Leiderdorpse Alecto. FOTO HENK BOUWMAN Benninga woonde en leefde den voor het komende WK. Een stelligen. „De coach kon geen in Virginia Beach, bereidde er vijfde plaats in een poule van contact met het team krijgen, mede de Amerikaanse ploeg twaalf landen was (juist) vol- waardoor ik de communicatie- voor op de kwalificatiewedstrij- doende om plaatsing te bewerk- ve lijnen moest uitzetten. Met mijn kennis en persoonlijkheid heb ik die bijdrage kunnen leve ren. Het wordt de eerste keer dat Amerika naar het WK gaat. Op zich is dat een enorme pres tatie. Ik ben blij dat ik daar in de keuken heb mogen kijken. Ne derland mag dan tot de top be horen, we hebben natuurlijk niet alleen de wijsheid in pacht." Hoofdcoach Eenmaal terug uit Amerika meldde Benninga zich bij HDM. Opnieuw als assistent. „Ik ben daar ooit begonnen, maar dat was niet de reden om daar aan de slag te gaan. Mijn broer was er hoofdtrainer. Ik zou hem hel pen tot de winterstop omdat hij het met zijn werk druk had. Maar ik heb steeds gezegd dat ik naar een andere club zou gaan als ik daar hoofdcoach kon worden. Tot mijn verrassing meldde Alecto zich een week geleden." In Leiderdorp krijgt Benninga de kans om op eigen benen te gaan staan. Zij grijpt die kans met beide handen aan. „Ik sta helemaal blanco tegenover Alecto. Maar het is me wel dui delijk geworden dat de vereni ging ambitieus is. De sfeer spreekt me aan. En ook de orga nisatie. Ik heb begrepen dat de dames, alsmede de jeugd, grote mogelijkheden hebben. Ik krijg een gemotiveerd team met veel talent onder mijn hoede. Er zal wel hard gewerkt moeten wor den, maar die uitdaging neem ik aan." Benninga beseft dat ze te ma ken krijgt met de erfenis van Kruidenier. Enerzijds een pretti ge gedachte, anderzijds had ze zich een andere start kunnen voorstellen. „Ik kom natuurlijk voor een groep die al een tijdje bezig is. Een nieuw gezicht, een week voor de competitie, dat is best even wennen. En het is in feite een grote stap voor me. In Amsterdam heb ik wel menig jeugdteam getraind, maar met dames werken is weer wat an ders. En ik ben ook een van de weinige vrouwelijke coaches." Ervaring Die in elk geval in het bezit is van het B-diploma en derhalve gerechtigd om teams op het hoogste niveau te begeleiden. „Twee jaar geleden ben ik in Hilversum met die cursussen begonnen. Als ik op mijn carriè re als speelster terugkijk, heb ik allemaal coaches gehad die ik even fantastisch vond. Ik heb die periode in dat opzicht ook bijzonder leerzaam gevonden. Met mijn ervaring moet ik Alec to dan ook goed van dienst kun nen zijn." Eén ding staat Benninga dui delijk voor ogen. De verwach tingen bij Alecto mogen niet te hoog worden opgeschroefd. „Het woord promotie zal ik niet snel in de mond nemen. Alecto heeft een jong en dus ook oner varen team. Ik zal proberen om daar de beste mogelijke presta tie uit te halen. En een kam- pioeschap zou fantastisch zijn. Maar ik vind niet dat je dit team met die druk kunt opzadelen. Ze moeten vrij-uit kunnen spe len. Hockey is een zalig speeltje en zo zal ik dat ook benaderen. Met nummer drie: Gijsbert van der Leden FOTO ARCHIEF door: Gert-Jan Onviee en ongeluk komt I nooit alleen. En een M ét gele kaart ook niet. Zo ook afgelopen zaterdag. De derby tussen Rijnsburgse Boys en Katwijk was goed voor acht gele kaarten. Het streektreffen tussen Quick Boys en Noord- wijk eveneens, met die aante kening dat Noordwijker Van Staveren er twee ontving en derhalve mocht vertrekken. Vervelend voor de betrokken spelers en clubs, maar ik zal scheidsrechters die schrijven maar zelden afvallen. Schoon voetbal is, hoe dan ook, een schone zaak. En ik ben er nog altijd van overtuigd dat het voetbalspelletje aanzienlijk leuker wordt om te spelen en te bekijken als scheidsrechters verruwing en vervuiling seri eus aanpakken. Dat moet wel consequent ge beuren. De fluitisten moeten dan echt één lijn trekken. Moeilijk, natuurlijk. Je hebt nu eenmaal te maken met ver schillende personen, verschil lende karakters. Aan de andere kant: het wegtrappen van een bal nadat er is gefloten valt door elke scheidsrechter waar te nemen. Of hij nu in de cate gorie lankmoedig of streng thuishoort. En neerhalen is neerhalen. Zo'n overtreding valt moeilijker te bestraffen als de bal toevallig in de buurt is als de trappartij plaatsvindt. Maar de intentie van de man of vrouw die de overtreding maakt, kan weer eenvoudiger worden meegewogen. De op zet (misschien dat ik de bal heb, maar de man neem ik in elk geval mee) druipt er im mers vaak genoeg van af. Het moet dus kunnen. Zeker als we dan meteen afrekenen met de bij spelers en clubs zo populaire scheidsrechterssoort die 'de wedstrijd zo goed aan voelt' (een andere omschrij ving voor: 'schop maar raak, ik schrijf toch lekker niet'). Dat zijn geen mannen waarmee jc de oorlog voor schoon voetbal wint. Nee. Dat zijn anderen. En die dienen door dik en dun te worden gesteund. Door Zeist bijvoorbeeld. Wouters schorsen omdat hij tegen Vo- lendam een tegenstander als opstapje gebruikt, uitstekend. Maar in het vervolg dan die correspondent uit München ook een forse douw geven als zijn Engelse opponent Gascoigne, zonder dat de scheids dat echt doorheeft, be wust het ziekenhuis inwerkt. Met z'n allen dus. Maar daar ligt duidelijk het probleem, naar ik vrees. Ooit mocht ik getuige zijn van het optreden van een jonge scheidsrechter tijdens een van de vele uitvoe ringen van de strijd tussen Rijnsburgse Boys en Quick Boys. Negen gele kaarten (stuk voor stuk terecht uitgedeeld) waren het resultaat van de fel le burenstrijd. 'Die man is de toekomst, dit is het voorbeeld'. Ik hoor het mezelf nog den ken. Maar, het viel tegen. Ik neem aan dat hem daarna is verteld dat hij dat nooit meer mocht doen. Hij deed dat ook niet, want hij wilde eigenlijk wel betaald voetbal fluiten en dan moet je zeker luisteren naar wat de wijze heren je ver tellen. Afgelopen weekeinde floot de man die een tijdje weg is ge weest Telstar - Eindhoven. Het duel leverde slechts drie gele kaarten op. Jan Wegereef is inmiddels dus eveneens heel diep gezonken. Hij voelt de wedstrijd tegen woordig ook al aan. Het seizoen begon nog vrij normaal voor DIOK. De vijfvoudig rugbykampioen van Nederland opende op 12 sep tember met een dikke zege op ARC. Daarna echter, verliep de competitie wat minder voort varend. Niet dat de nederlagen zich aaneen regen, maar DIOK kwam eenvoudigweg niet meer in actie. Het duel met de Hilversumse Rugby Club werd uitgesteld omdat de nationale selectie in Engeland werd ver wacht voor een paar oefen duels. De strijd met Castricum ging niet door omdat Castri cum een jubileum had te vie ren. En ook het voor dit week einde op het programma staande treffen met Ascrum vond een feest op z'n weg. Dit alles is eens te meer een bevestiging van het feit dat het bestuur van de Nederlandse Rugby Bond (NRB) haarzaak- jeskeurig op een rijtje heeft. Want die bond treft natuurlijk geen enkele blaam. Zegt u nu zelf. Hoe moet die competitie leider nu weten dat het Neder lands team speelt op de datum dat DIOK en Hilversum elkaar ontmoeten? En al die jubilea Richard Hoogervorst FOTO ARCHIEF die moeten worden gevierd, daar heb je als competitielei der van een 'ons-kent-ons- -Bond' toch ook geen weet van? Onzin dus dat mensen binnen en buiten de rugbywereld het over een Mickey Mouse com petitie' hebben. Waarin wed strijden met hetzelfde gemak worden afgefloten als ze op het schema worden gezet. En dat bestuur en competitielei der er niks van begrijpen? Pure laster is het. De NRB denkt met u mee. Dat u het maar weet. oen Quick Boys-trai ner Hans van der m Zee bezig was met het samenstellen van zijn se lectie voor dit seizoen, ruimde hij daarin slechts een halve plaats in voor Richard Hooger vorst. De vier jaar eerder van RCH gekomen centrale verde diger kreeg een stek in de A- selectie, maar een plek in de basis stond niet echt vast. Ri chard was al wat ouder, bles- suregevoelig, opbouwend zwak en maakte te veel over tredingen. Niet zo vreemd dus dat Hoogervorst de conclusie trok dat zijn trainer geen ver trouwen meer in hem had en 'met pijn in het hart' opZOek ging naar een andere club. Hoogervorst speelt nu bij Rijnsburgse Boys. is nog steeds wat ouder, blessurege- voelig, opbouwend zwak en goed voor de nodige overtre dingen. Maar ook nog altijd een 30-jarige amateurtopper die een vijandelijke spits zel den laat glippen, een defensie optimaal stuurt en ploeggeno ten beter laat spelen. Een teamspeler pur sang die er mede voor heeft gezorgd dat Rijnsburgse Boys nu de wel zeer verrassenae koploper is van de eerste klasse A. U, waarde lezer, lieve lezeres, zult mij nu niet horen zeggen dat Hans van der Zee het 'dus fout' heeft gezien. Maar dat je op deze manier vraagt om een uiterst gemotiveerde speler bij de tegenpartij, is natuurlijk wel duidelijk. Ik verheug me regelmatig op partijtjes voetbal die ik kan gaan bekijken. Soms houd ik daarvoor zelfs riiim van tevo ren data vrij. En die ene zater dag in november staat er al enige tijd in. Quick Boys - Rijnsburgse Boys. op 20 no vember. En nu maar hopen dat Hoog ervorst fit blijft en tegen die tijd niet geschorst is omdat-ie teveel overtredingen heeft ge maakt...

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25