SJC wil nóg een stapje hogerop Sport Baskenland heeft eigen wielerploeg ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 N KAAM. 071-356464. PtV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463" SPORT OP TV ZATERDAG 10.30-11.00 EURO: Action: NFL American-football magazine. 11 00-12.00 EURO Judo: WK vanuit Hamilton (Canada). (herh 12.00-12 35 TV 5: Montagne: bergsportmagazine 12.00-13.30 EURO: Boksen 12 15-17.00 BBC 1: Grand stand Football focus, triathlon vanuit Bath, paarderaces vanuit Chepstow, Britse Touringcar kam pioenschappen, tafeltennis (En- geland-België). hockey(Enge- land-lerland) en Final score (uit slagen). 13.05-16 58 Did 2. Sport extra: tennis (GP-toernooi voor vrouwen, halve finale vanuit Leipzig) en golf (German Masters-toernooi vanuit Stuttgart-Mönsheim) 13.30-15.00 EURO: Keltisch voetbal: finale van het Ierse kam pioenschap. 15.00-16.00 Super Basketball challenge. 15 00-18.00 EURO: Tennis: toernooi van Leipzig voor vrou wen. halve finales. 16.00-17.00 Did 3: Sport 3 ex tra. 16.00-17.00 Super: Scandina vian Touring Car Championships. 17.00-17.26 Did 3: Sport im Westen. 17.00-17.30 Super: World sports 17e30-18 02 Did 1: Sportschau. 18.00-20.00 EURO: Volleybal: EK voor vrouwen vanuit Tsjechië, 18 35-19.05 BBC 1: Big break: quiz waarin de kandidaten worden bijgestaan door top-snookerspe- 18.45-19.15 RTLSport. 19.10-19.45 Did 1: Sportschau: met Bundesliga-voetbal. 19 30-20.00 BRT 1. Sport. 20.00-20.30 BBC 2: WK Scha ken: verslag van de wedstrijd Short-Kasparov en Timman-Kar- pov. 20.00-22.00 EURO: Golf: Duitse Masters vanuit Stuttgart. 22.00-00.00 EURO: Boksen. 22.15-22.45 Ned 3: Studio sport. 22.15-23 35 Did 2. Das aktuelle Sport-Studio: met Bundesliga- voetbal. tennis: (vrouwen-toernooi van Leipzig) en golf (German Mas ters vanuit Stuttgart-Mönsheim). 22.20-22.40 BBC 1: Sport. 22.35-23.05 BRT 1Sport op za- 2240-23 40 BBC 1: Match of the day: voetbalmagazine. 00.00-01.30 EURO: Judo: WK vanuit Hamilton (Canada), live. 01.30-02.00 EURO: Eurofun. ZONDAG 08.30-09.00 EURO: Aerobics. 09.00-11.00 EURO: Atletiek: WK halve marathon vanuit Brussel, li- 09.15-11.15 B|RT 2: Sport extra: atletiek, rechtstreekse reportage van de halve marathon van Brus sel. 11.00-12.00 EURO: Judo: WK vanuit Hamilton (Canada). 11.30-13.00 Ned 2: TV Sport: sportprogramma. 12.00-13.00 EURO: Boksen. 12.30-13.00 BRT 1: Sportmid dag. 12.45-13.45 Did 1: ARD-Sport extra: paardesport, German Clas sics vanuit de Stadthalle in Bremen 13.00-14 00 RTL 4: Sport: auto- en motorsport, verslag van de Renault Clio Nationaal en de toer- wagens en de 2000 cc, alle drie in Zandvoort. Verder wordt er te ruggeblikt op het seizoen 1993 van de GP motoren. 13.00-14.00 EURO: Autosport: wedstrijden vanaf het circuit van Magny-Cours (Frankrijk). 14.00-15.00 EURO: Autosport: EK Formule-3000 vanuit Magny- Cours (Frankrijk). 14 05-18.10 Did 2: Sport extra: tennis, GP-toernooi voor vrouwen, finale vanuit Leipzig en golf (Ger man Masters-toernooi). 14 55-16.25 BRT 2: Sport extra: wielrennen, rechtstreeks verslag van de klassieker Parijs-Tours. 14.55-16.30 Ned 3: Wielrennen: Parijs-Tours, rechtstreeks verslag van deze klassieker. 15.00-16 00 Super: Go interna tional motorsports. 15.00-16 30 EURO: Wielrennen: Wereldbekerwedstrijd Parijs- Tours, live. 16 00-17.00 Super: Powerboat world: speed boatraces 16.30-18.15 EURO: Judo of paardesport (WK judo vanuit Ha milton (Canada) of de German Classics vanuit Bremen). 16.40-17.10BBC2: WKScha- 17.05-17.30 RTL 5: WK Voetbal '94: terugblik in zes af leveringen op de historie. 17.10-18.10 BBC 2 Rugby spe cial magazine, Courage League en Japan in Wales 18.10-18.40 Did 1: Sportschau. 18.15-18.40 RTL 5 Sport; bui tenlands voetbal, o a aandacht voor de Engelse competitie 18 15-19 30 EURO: Tennis: Toernooi van Leipzig voor vrou wen, finale. 18.45-20.15 Ned 3: Studio 19.30-19.50 BRT 1: Sport. 19 30-21 30 EURO Golf: Duitse Masters vanuit Stuttgart. 19.50-19 58 Did 1: Sportschau- Telegramm 19 50-20.35 BRT 1Sportweek- 21 30-22 00 EURO Autosport: Farao Rally vanuit Egypte. Ie etappe. 22.00-22.50 Ned 2: Studio sport met buitenlands voetbal. 22 00-00 00 EURO: Autosport: Indycar races vanaf het circuit van Monterey, Californië. 22 45-23.05 BRT 1. Sport. 23.15-23.25 Did 2: Sport am Sonntag meto.a. Bundesliga- voetbal (SG Wattenscheid 09 - Borussia Dortmund). 00 00-01.30 EURO: Judo: WK vanuit Hamilton (Canada), live. 00.30-01.05 BBC 2: WK scha- HoeweL SJC zich als debu tant in de tweede klasse met drie punten uit drie wedstrijden voorlopig op een acceptabele manier manifesteert, is Ben van Leeuwen bepaald niet te vreden over die prestatie. De trainer van de Noord- wijkse ploeg is zelfs 'ziek' van de nederlaag van twee weken terug tegen Fore- holte. noordwuk wim van wanrooy 'Een zeperd' noemt de 34-jarige Haarlemmer de 0-3 nederlaag tegen de Voorhoutse formatie, die hij een dergelijke score te gen zijn ploeg beslist niet toege dacht had. „In die derby lieten we alles liggen. Anders zouden we nu in de top hebben ge staan", klinkt het teleurgesteld. Van Leeuwen geeft toe dat hij vooraf voor een gemiddelde van een punt getekend zou hebben in de nieuwe omgeving. Maar na de eclatante 5-0 zege op Lugdunum („Toen kletsten de spelers er in.") en de daaropvol gende remise (1-1) tegen Lens is hem de confrontatie tegen Fo- reholte zwaar tegengevallen. „Er was geen strijd en dat voor een ploeg die het toch vooral van keihard werken moet heb ben. De spelers hebben er te ge makkelijk over gedacht. Ik ben er een week doodziek van ge weest. Foreholte speelde fysiek voetbal en wij konden er niet in mee. Ik heb me daarover zitten verbazen. We lagen volledig aan de ketting." Die mening van Van Leeuwen deelden de spelers van SJC, die elkaar over dat slechte resultaat aanspraken. „Kijk, als je naar verklaringen gaat zoeken, kom je er wel achter natuurlijk. Een paar spelers waren niet echt in vorm. Maar dat wisten we al. Desondanks heeft me onze wanprestatie aangegrepen. Ik Oud-bondscoach Zwartkruis bij Docos leiden Weinige van de toch vele toeschouwers bij het Haring en Wittebrood toernooi dat afgelopen zondag bij Docos plaatsvond, zullen hem opgemerkt hebben. Maar daar op De Morsch liep toch waarlijk de oud-bondscoach van het Nederlands elftal, Jan Zwartkruis rond. Is de voormalige beroepsmilitair, woonachtig in Soesterberg en 68 jaar intussen, opeens weer actief in de voet ballerij? „Nee hoor. Mijn kleinzoon speelt in de jeugd van FC Utrecht. Doet hier mee aan dit jeugdtoernooi. Vind ik leuk om naar te kijken. Dus vandaar." Zwartkruis stond trouwens niet alleen langs de lijn. Aan zijn zij de verbleef Karei Bonsink, het vroegere enfant terrible van DWS en FC Utrecht. Bij die laatste club is hij momenteel trainer van de A-jeugd. Is hij in Leiden om te scouten? „Nee, hoor. Mijn zoon speelt bij PSV in de jeugd. Doet hier mee. Vind ik leuk om naar te kijken. Dus vandaar. Het dilemma van Melbi Raboen utrecht» Melbi Raboen staat voor een dilemma. Voor het dilem ma overigens van elke coach die weet dat hij moet winnen, maar dat niet doet. Want met zijn ploeg Holland gaat het niet goed. De vice-kampioen van Nederland is blijkbaar de klap die het door Katwijk vorig jaar toegebracht kreeg nog niet te boven. Holland won dit seizoen in de hoofdklasse pas èèn keer. Afgelo pen zondag nog kregen de Utrechtenaren tik van Alphense Boys: 0-2. „Ik kijk het nog even aan", meldde Raboen. „De balcirculatie is goed. Alleen moet het wel worden uitgebuit. Als we na zeven wedstrijden nog op twee staan, moet er iets gebeuren natuur lijk". Uiteraard. Anders gebeurt er wel wat met hem. Want zo gaat het tegenwoordig ook wel in de top van het amateurvoetbal. Bein bedankt voor Duits elftal frankfurt anp SJC-trainer Ben van Leeuwen legt de selectie van SJC een oefening uit ben er nog steeds niet klaar mee, het zit nog vrij diep. Ge lukkig geldt dat voor iedereen." Van Leeuwen zou zondag met zijn ploeg graag de handschoen weer ter hand genomen hebben tegen koploper HMSH. „In mentaal opzicht viel er voor ons alleen maar wat te winnen. Jammer dat het niet doorging", kijkt hij terug op de verloren kans op directe revanche. „We moeten gewoon nog wat recht zetten." Dat zal dan morgen te gen RKAW moeten gebeuren. Onder het motto: beter een week later dan nooit. De getergde Noordwijkers zijn door de miskleun tegen Fo reholte wel meteen waldcer ge schud. De promovendus waan de zich al in de zevende hemel voordat Foreholte de ploeg naar aarde terug stuurde. Immers, Lugdunum en Lens, waarvan dus al drie punten afgesnoept werden, worden deze punten- ronde hoog ingeschat. HMSH is de derde titelkandidaat in de ogen van Van Leeuwen. „Wij zijn misschien een outsider, maar dan zal een aantal dingen beslist beter moeten gaan", laat de trainer zich ondanks zijn bo ze bui ontvallen. Hij kiest niet voor niets het offensief. „We hebben een ploeg die de aanval moet zoe ken. In elke linie hebben we daar de spelers voor. Ik wil SJC ook helemaal niet statisch laten voetballen. Iedereen mag van mij aanvallen en heeft de plicht te verdedigen. Vorig jaar heb ben voor deze speelwijze geko zen. Dat heeft toen succes ge bracht. Ook nu zijn we in staat om tussen de twee en de vijf goals per wedstrijd te maken. Maar we kunnen er ook een paar tegen krijgen. Dat is voor FOTO DICK HOCEWONINC ons de uitdaging in de tweede klasse." Als de oefenmeester reëel schat hij zich bij de subtop in. „Een plaatsje bij bij de eerste vijf of zes. En als we onze jeugdafde ling in orde houden, kan SJC al leen maar verder groeien. Nu missen we nog de routine, maar binnen twee jaar moeten we weer een stap kunnen maken. Onze top is de eerste klasse", stelt Van Leeuwen. Die daarmee meteen aangeeft wat hij met SJC binnen zijn nog twee jaar durende verbintenis wil berei ken. Uwe Bein heeft bedankt voor het Duits elftal. De middenvel der van Eintracht Frankfurt werd vorige week na het vriend schappelijk duel van Duitsland met Tunesië (1-1) bekritiseerd. De 33-jarige voetballer bedank te wegens privé-redenen. Hij speelde zeventien interlands en maakte drie doelpunten. John Roox (32) is ongeveer vier weken uitgeschakeld. De doelman van VW heeft het! middenhandsbeentje van zij™ rechterhand gebroken. De rou-| tinier wordt vervangen door de 38-jarige Jos Smits, jarenlangf doelman bij Roda JC en sinda^ vorig seizoen stand-in voor Roox. DE GELIJKENIS i leiden tim brouwer de koning De ene Karstens is nog ongrijp baarder dan de andere. Geen wonder, want de jongste, Ger- ben (51), vindt zichzelf al een druk baasje. Eén blik in de agenda van broer Jan (53) leert dat ook hij moet woekeren met zijn tijd. Toch blijkt het begrip drukte, als de broers Karstens eenmaal óp hun praatstoel zitten, per persoon een volledig verschil lende betekenis te hebben. Ger- ben: „Ik heb nooit rust. Als ik thuiskom, wil ik alweer weg." Jan daarentegen is minder im pulsief dan zijn broer, bedaar der: „Ik kijk, typisch Hollands, de kat eerst uit de boom." Maar net als zijn Gerben, die hem als een workaholic afschildert, weet hij wat aanpakken is. „Dat geldt voor ons beiden; wij gaan graag uitdagingen aan." Terwijl Gerben eerst als ama teur en later als prof veel ener gie stak in zijn wielercarrière, gooide Jan het over een andere boeg. Hij studeerde rechten in Amsterdam en was voorbe stemd zijn vader op te volgen als Leids notaris. In combinatie met zijn niet aflatende belang stelling voor sport („Alleen als student heb ik zes jaar niet ge sport. In die tijd werd je als stu dent geacht te roken") en het secretariaat van de 3 October Vereeniging werd hij een druk bezet man. Het gekke met Gerben Kar stens is, dat hij zich uit zijn jeugd juist rustige momenten kan herinneren. „Ik weet er niet zo veel meer van", verontschul digt hij zich bij voorbaat, „maar ik ging vaak vissen met Jan. Oké. ik haalde ook wel eens kat- tekwaad uit." Jan: „Dat klopt, op dat gebied kon ik niet aan hem tippen. Maar het waren nooit rotgeintjes. Er kwam altijd humor aan te pas. Daarom had den mensen vaak zo'n moeite met Gerben. In wezen moesten ze er zelf ook om lachen." De sportieve Leidse notaris zoon (Gerben; „Die benaming hebben anderen verzonnen") trok al op jeugdige leeftijd zijn eigen plan. „Jan heeft tenminste een vak geleerd. Maar aktes in teresseerden mij niets. Terwijl hij studeerde, zat ik bij de boe ren." Jan veert op, als hij dat hoort. „Dat klopt. Gerben stond als polderjongen uit Leiderdorp dichtbij de natuur. Dat avon tuurlijke zie je ook terug in zijn wielerloopbaan." Als amateurwielrenner was Gerben Karstens, die ook als schaatser tot de besten van Ne derland behoorde, verbonden aan het Leidse Swift. Maar na zijn olympische gouden medail le op het onderdeel ploegentijd rit in 1964 in Tokyo (Jan: „Daar Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leiden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In deze aflevering voor twee broers, die als notariszonen nadrukkelijk aan de weg hebben getimmerd. Gerben Karstens behoorde jarenlang tot de beste en mondigste profwielrenners ter wereld. Zijn broer Jan beoefende vele sporten op een minder hoog niveau en is al jarenlang één van de drijvende krachten achter de marathon van Leiden. De gelaatsuitdrukking van de broers Karstens zegt het een en ander over hun karakter. Gerben de grapjas en Jan de meer serieuze notaris. FOTO HENK BOUWMAN pronkte ik mee") werd zijn band met de Sleutelstad allengs minder hecht. „Door het wiel rennen raakte ik verzeild in Bra bant. Dat beviel prima." Na een jarenlang verblijf in Prinsen beek woont hij nu in Rijen. Jan Karstens daarentegen kwam via omzwervingen in Amsterdam (studie) en Rotter dam (werk) weer terug in Lei den. „Mijn vader zag in mij zijn opvolger als Leids notaris. Dat ben ik uiteindelijk ook gewor den. Al spoedig werd ik boven dien gevraagd om zitting te ne- men in het bestuur van de 3 Oc tober Vereeniging. Ik heb ja ge zegd, al was het aanvankelijk een vreemde gewaarwording. Ik was namelijk een generatie jon ger dan de overige bestuursle den." Gerben Karstens bezoekt zijn oude woonplaats nog slechts incidenteel. Op drie oktober al leen als er een wielerwedstrijd van Joop Riethoven is waarmee hij iets heeft uit te staan. „Veel vrienden heb ik niet, wel veel mensen die mij kennen." Wie 'De Karst' eenmaal heeft ont moet, vergeet hem niet licht. Zijn broer kan daarvan een tref fend staaltje vertellen. „Bij de start van de Tour de France van 1978 in Leiden kwam ik voor het eerst in aanraking met Tour-directeur Félix Lévitan. Toen ik mij voorstelde, zuchtte hij: 'Merde, Khrstens encore un' (vrij vertaald: potdomme, nog een Karstens)." Lévitan had het dan ook re gelmatig aan de stok met de wielrenner Karstens, die volgens zijn broer 'niet de gemalckelijk- ste is' en op anderen zelfs brutaal overkomt. Met zijn grol len en grappen dwong hij soms het hele peloton tot afstappen. Jan: „Mensen in zijn directe omgeving bracht hij soms tot wanhoop, al heb ik daar zelf nooit last van gehad." Maar ook als het hem ernst was, roerde Gerben zijn mond je. Als zijn jongere broer daarbij de grenzen van het betamelijke al heeft overschreden, neemt Jan hem met terugwerkende kracht in bescherming. „Dat zal de invloed van de commerciële wielrennerij wel zijn geweest. Het is nu eenmaal een keiharde sport. Bovendien is het moeilijk om je als wielrenner in sociaal opzicht te ontplooien. Maar Gerben had wel altijd een goed verhaal. Dat hoorde bij het spel. Hij was een artiest. Wat zeg je. vroeg hij geld voor dit inter view? Dat moet hij niet doen. Dat vind ik net zo egocentrisch als toen hij ooit de nummer twee van de Ronde van de Dap- perbuurt in Amsterdam veroor deelde. Die jongen was dolblij met de tweede plaats achter Gerben. 'Snap jij die zak nou? Hij heeft niet eens gewonnen', zei Gerben toen tegen mij." Gerben Karstens mag dan vaak als een clown en een bui tenbeentje op de buitenwereld overkomen, hij heeft ook zijn serieuze buien. Met een lichte frons: .Anderen zeggen dat ik veel meer uit mijn capaciteiten had kunnen halen. Pas sprak ik Maurice de Muer, mijn ploeg leider bij de Peugeot-ploeg. weer eens. 'Zo'n coureur als Karstens', zei hij, 'wat een klas se. Hij kon lachen, dronk 's avonds een goede slok en dan toch altijd presteren'." Na zijn wielerleven probeerde Gerben. die zichzelf liever ver koper dan zakenman noemt, zijn naamsbekendheid te gelde te maken. Hij bezit een zes holes golfbaan en soortgelijke activiteiten willen ontplooien als praatgrage entertainers als Barry Hughes en Gerrie Knete- mann, die hun bekendheid eveneens aan de sport ontle nen. „Het is de bedoeling dat ik motivatiepraatjes ga houden. Maar ik ben er pas mee begon nen. Mijn eerste peptalk moet nog volgen." Broer Jan daarentegen was in maatschappelijk opzicht al veel langer onder de pannen. Hij lijkt echter juist als sportman zijn verloren jaren te willen goedmaken. Gerben: „Er is geen lol aan, als ik eens met hem ga fietsen. Voor mij moet het voor al recreatief zijn, ik heb geen behoefte meer aan competitie. Maar hij rijdt net zo lang tot zijn poten verrot zijn." De rollen lijken omgedraaid. Want toen Gerben als junior furore maakte op de racefiets, reed Jan zijn broer-zonder-rij- bewijs als het zo uitkwam naar wedstrijden. „En als het moest plakte ik zijn band. Dat wielren nen boeide me vooral, omdat Gerben er zo goed in was. En hoewel wij heel anders in elkaar zitten - Gerben is meer een Ita liaans type en ik dan pakweg Noors - gingen we graag met zijn tweetjes op stap. Al groei den wij later wel uit elkaar. Hij ging richting topsport en ik als volleyballer, korfballer, badmin tonner en tennisser absoluut niet. Dat geldt ook als ik een marathon loop of organiseer. Ik vind een volksmarathon, of dat nu in New York is of in Leiden, leuk, omdat zo veel deelnemers en toeschouwers er plezier aan kunnen beleven." Toch komt heet af en toe de clown die Gerben soms speelde ook in Jan boven. Welke Leide- naar herinnert zich niet dat no taris Karstens, in vol ornaat, tij dens het polsstokverspringen op drie oktober in het water te recht kwam? Jan: „Dat was weer zo'n uitdaging. Het kwam spon taan in mij op. maar daarna kan ik voor mijn gevoel niet meer terug. En dat natte pak, ach. Ik had zo iets nog nooit eerder ge daan, maar dankzij mijn spor tieve inslag dreigde mijn sprong zelfs te lukken. Toen heb ik mij maar van die stok laten afglij den. Want het was natuurlijk niet de bedoeling dat ik droog de overkant zou halen." •Burgemeester Herman Rein- ders van Heerenveen heeft 'zijn' gemeente gesloten verklaard voor de Rotterdamse voetbal fans, die niet in het bezit zijn van een toegangsbewijs voor de wedstrijd Heerenveen-Feye noord. Voor het competitieduel in de eredivisie zijn reeds 1200 kaar ten verkocht aan supporters van de Rotterdamse club. Hoewel het stadion van Heerenveen of ficieel is uitverkocht, wordt ver wacht dat toch nog enkele hon derden Feyenoord-fans zich aan de poort van het Abe Len strastadion zullen melden. bilbao anp Gisteren is in Bilbao een nieuwe profwielerploeg voorgesteld onder de naam Euskadi; Baskenland in het Baskisch. De nieuwe forma tie wordt financieel onder steund door het Baskische volk -dat door middel van donaties tot nu anderhalf miljoen gulden bij elkaar bracht. De intentie van dit unie ke project is jonge Baski sche renners de kans te ge ven om in een ploeg met enkele routiniers ervaring op te doen in het profme tier. Het team, waarvan Do mingo Perurena ploegleider is, telt zes routiniers en acht neo-profs. De Euskadiploeg die uit Baskische renners bestaat rijdt volgend jaar al leen in Spaanse en inciden teel Portugese wedstrijden. KSV Rijnland houdt instuif KSV Rijnland luidt het schaats seizoen in met een instuif op dinsdag 5 oktober. Belangstel lenden kunnen dan kennisma ken met de Leidse kunsts schaatsvereniging. die elke za terdagochtend (9.00 tot 10.30 uur) voor de jeugd en zaterdag avond (18.30 tot 20.00 uur) voor recreanten vanaf 15 jaar in de Leidse ijshal aan de Vondellaan trainingen verzorgt. Op zater dag 9 oktober is er bovendien een schaatebeurs voor leden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23