Sport 'Porto te vergelijken met PSV' De elleboogstoot als een nieuwe trend Van Gaal beducht voor Besiktas Verlies voor volleybalsters COUPE VAINQUEURS COUPE CHAMPIONS Kokkelkoren krijgt geld mee ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 CHEF AD VAN KAAM, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 Gelijkenis In de rubriek De J Gelijkenis ditmaal de broers Gerben en Jan Karstens. Benninga O C Carina Benninga JL J speelde 158 keer voor het Nederlands hoc keyteam. Nu is ze coach van het ambitieuze Alecto. Vergeefse reis McDonald's volendam De wedstrijd van het zaalvoetbalteam van McDo nald's tegen VFA in Volendam vond gisteravond geen doorgang. De Leidenaars waren in de veronderstelling dat de wedstrijd om 20.45 was gepland, maar zowel VFA als scheidsrechter Boonstra uit Drachten hadden McDonald's een uur eerder verwacht. Toen de ploeg van john van Heijningen te laat verscheen werd de wedstrijd afgelast. Daar het officiële programma van de KNVB ook 20.45 als aanvangstijd aangeeft treft McDonald's waarschijnlijk geen blaam. Dielis en Jaspers uitgeschakeld oosterhout Twee profs van de BWA-groep zijn gisteren in de tweede ronde van het wereldbekertoernooi driebanden uitge schakeld. Ad Broeders en Raimond Burgman, beiden door de or ganisatie met een wild card bedeeld, waren verantwoordelijk voor de uitschakeling van Dick Jaspers (3-1) en Ludo Dielis (3-1). Ajax toch eerst thuis Amsterdam Na de nodige verwarring is de loting voor Ajax in het Europese toernooi voor bekerwinnaars onveranderd geble ven. De Amsterdamse formatie speelt op woensdag 20 oktober eerst thuis tegen Besiktas. De uitwedstrijd is één dag vervroegd en wordt op dinsdag 2 november afgewerkt in Istanboel. Nederlaag Jacco Eltingh kuala lumpur Jacco Eltingh heeft het succes tegen Jim Courier, de nummer twee van de wereld, geen vervolg kunnen geven. In de kwartfinales van het met 550.000 gulden gedoteerde tornooi van Kuala Lumour verloor hij met 3-6 2-6 van de als zevende ge plaatste Jonas Svensson. Benoemingen bij KNVB zeist» Harm Rozie en Edo Boonstoppel zijn benoemd bij de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond als respectievelijk manager communicatie en adjunct marketing manager van de sectie Be taald Voetbal. Rozie (39), die op 1 november begint, is afkomstig van het Wereld Natuur Fonds. De 28-jarige Boonstoppel is komt van het bureau Inter Football. De man die FC Porto de laatste twee seizoenen veelvul dig in actie heeft gezien en als geen ander kan oordelen over de kracht van de Portugese kampioen, is oud-PSV'er Sfan Valckx. De Limburger, in dienst bij Sporting Lissa bon, gelooft dat Feyenoord geen beter moment had kun nen uitkiezen om de strijd met FC Porto aan te binden. lissabon marcel van der kraan gpd-verslaggever Valckx, gisteravond vanuit zijn appartement in Portugal: „Het is een grote club, die vorig sei zoen terecht kampioen is ge worden. Maar op dit ogenblik kent' men daar grote proble men. Sportief gezien draait het voor geen meter. Tomaslav Ivic, die deze zomer werd aangesteld als nieuwe trainer, staat onder druk omdat het elftal slecht voetbalt en weinig punten haalt. Vijf punten uit vijf wedstrijden is voor een ploeg van het kaliber Porto veel te weinig". De oud-international waar schuwt voor het feit dat de Por tugezen een reputatie als sluip moordenaars hebben. „Ze sco ren weinig, maar geven zelf heel weinig kansen weg. Als je tegen Porto speelt, mag je blij zijn als je in de hele wedstrijd drie of vier kansen creëert. Het is een stugge, verdedigende ploeg die thuis en uit op de counter loert. Dat kunnen ze doen, omdat ze over razendsnelle spitsen be schikken. De Bulgaar Kosta- dinov, de spits van Porto, is een van de beste aanvallers in de Portugese competitie". Volgens Valckx is FC Porto op dit moment enigszins te verge lijken met zijn oude werkgever PSV. „Het is veruit de rijkste club van Portugal, maar ze heb ben veel spelers die op hun re tour zijn. Veel oude, ervaren jongens, die niet meer het beste van hun spel kunnen geven maar die ze ook niet zo maar aan de kant durven te zetten. Vooral omdat de jonge talenten het grote werk ook nog niet aankunnen. Investeren doet men nog nauwelijks. Niemand begrijpt waarom de ploeg de af gelopen zomer nauwelijks is versterkt. Als je een eerlijk oor deel wil van mij, moet ik zeggen dat ik allesbehalve kapot ben van het huidige elftal. Maar misschien heb ik een verkeerd beeld, omdat het nu bij Spor ting Lissassabon zo geweldig gaat. Wij hebben een voor sprong van vijf punten op FC Porto". Porto is in heel Portugal niet temin een populaire vereniging. De voetbaltak ontstond in 1906 binnen de omni-vereniging, die tegenwoordig meer dan zeven tigduizend leden telt. De thuis- Ajax Amsterdam P Besiktas istanhni AC Parma Maccafci Haifa 'n.-sixuxI Real Madrid FC Porto Stichting Feyenoord _AS "cnaso SteauaBucurêstT FC Levski Sofia |SV Werder Brerron Torino Calcio SE Benfica FC I Milan AC Arsenal Standard deLiege I ff AC Sparta Praha RSC Anderlecht Manchester Utd Galatasaray istanp.il Paris St-Germain Uct^oanar^^partek Moscou FC Barcelona Austria f Ajax - Besiktas; FC Porto - 'Stichting' Feyenoord. De laatste twee Nederlandse vertegenwoordigers in de Eu ropese bekercompetities weten waar ze aan toe zijn. foto ep LOTING EUROPA CUP 1 Tweede ronde (20 oktober en 3 no vember) Porto (Por) - Feyenoord (Ned) Monaco (Mon) - Steaua Boek. (Roe) Levski Sofia (Bul) - Werder Bremen (Dui) Kopenhagen (Den) - AC Milan (Ita) Sparia Praag (Tsj) - Anderlecht (Bel) Manchester U. (Eng) - Galatasaray (Tur) Lech Poznan (Pol) - Spartak Moskou (Rus) Barcelona (Spa) - Austria Wien (Oos) EUROPACUP A|ax (Ned) - Besiktas (Tur) Parma (Ita) - Maccabi Haifa (Isr) FC Tirol (Oos) - Real Madrid (Spa) Turiin (It) - Aberdeen (Scho) Benfica (Por)-CSKA Sofia (Bul) Arsenal (Eng) - Standard Luik (Bel) PSG - Craiova (Roe) Panathinaikos (Gri) - Leverkusen (Du.) UEFA-CUP Bayern (Dui) - Norwich (Eng) Atletico (Spa) - OFI Kreta (Gri) Boavista (Por) - Lazio(lta) Bordeaux (Fra) - Servette (Zwi) Valencia (Spa) - Karlsruher (Dui) Celtic (Sch) - Sporting (Por) Trabsonspor (Tur) - Cagliari (Ita) Boedapest (Hon) - Mee helen (Bel) Inter (Ita) - Nikosia(Cyp) Piraus (Gn) - Tenerife (Spa) Frankfurt (Dui) - Dnepropetrovsk (Oek) Austria Salzburg (Oos) - Antwerp (Bel) Juventus (Ita) - Kongsvmer II (Noo) Lathi (Fin) - Bröndby (Den) La Coruna (Spa) - Aston Villa (Eng) Dortmund (Dui) - Maribor (Slv) wedstrijden in het Estadio das Antas worden bij belangrijke wedstrijden bezocht door zo'n vijftigduizend toeschouwers. Valckx: „Die zullen er tegen Feyenoord zeker zijn. Porto dankt zijn populariteit een beetje aan de underdogpositie, die het jarenlang innam achter Benfica en Sporting Lissabon." In Rotterdam werd met in stemming gereageerd op de uit komst van de gebeurtenis in Geneve. „Niet Barcelona, niet Werder Bremen, in verband met supportersproblemen ge lukkig niet Manchester United, kortom, het had slechter ge kund,", zei trainer Geert Meijer. Meijer kent de kracht van het Portugese voetbal. „Het is be kend: technisch goed, stug en defensief voetbal. We zullen ons niet. Lopen we thuis tegen een achterstand aan, dan lopen we thuis misschien tegen een muur van verdedigers op. We zullen zien. Ik ben. zoals dat heet, ge matigd optimistisch." De vrouwenploeg strijdt van daag op het EK volleybal in Bmo om de zevende plaats te gen Wit-Rusland. Dat was de uitkomst van de kruiswedstrij- den. Nederland verloor gisteren met 2-3 van Duitsland, 12-15 15- 13 4-15 17-15 11-15, Wit- Rusland met 0-3 van Kroatië. Oranje speelde een belabber de wedstrijd tegen Duitsland. Vera Koenen, voor de wedstrijd gehuldigd voor haar 250e inter land, ontbrak in de basis. De medische staf vond het onver antwoord de geblesseerde knie nog langer te belasten. Zij werd vervangen door Saskia van Hin- tum, die in de aanloop naar het EK weinig speeltijd had gekre gen. De 24-jarige spelverdeel.- ster miste wedstrijdritme en dat brak vooral Cintha Boersma op. De aanvoerder kon niet haar gebruikelijke omloopballen draaien en ging met elke set slechter spelen. Dat was even pens het geval met Marjolein de Jong, die door bondscoach Murphy na de derde set uit de basis Sverd gehaald. De stopper werd vervangen door Kisten Gleis, voor de wedstrijd gehul digd voor haar 200e wedstrijd, die nieuw elan bracht in de ploeg maar niet de ommekeer kon bewerkstelligen. Nederland was tegen Duits land volkomen afhankelijk van Henriette Weersing. 'Dirty Har ry' was verantwoordelijk voor 23 van de 52 side-outs, scoorde 11 punten in de aanval, drie in het blok en sloeg een ace. Weer sing, begin september terugge keerd in de selectie, kon even wel niet voorkomen dat Duits land aan de haal ging met de overwinning. „Wij speelden krampachtig", vond coach Murphy. „We waren niet ont spannen, het spel ging weer van top naar dal, het was te wissel vallig, te labiel." SCOREBORD amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Ajax heeft de smaak te pakken. Direct na de loting voor de tweede ronde van de Europa Cup werd het trainingskamp besproken. Niet langer Wasse naar, dat de Amsterdammers liefst 25 jaar onderdak bood, maar opnieuw Egmond aan Zee. De euforie zit er nog be hoorlijk in. Na de vlijmscherpe 6-0 tegen Hajduk Split hoopt technisch directeur Louis van Gaal dat zijn ploeg in de Noord hollandse badplaats in het spoor kan worden gezet om Be siktas, ook zo'n ploeg uit de 'B- categorie', de baas te blijven. Besiktas. Eigenlijk zou Van Gaal een gat in de lucht moeten springen. In de grote koeler van de UEFA lagen de lootjes van Real Madrid, Arsenal, Benfica, Paris Saint Germain, Parma en Torino, stuk voor stuk toppers, op de loer. Het werd een 'zwak ke broeder' uit de tweede groep. Van Gaal was helemaal niet blij. „Omdat het Turkse voetbal zich de laatste jaren sterk heeft ont wikkeld en Besiktas hofleveran cier is van het nationale team". Van Gaal kan nog wel een tijdje doorgaan. Over de Engelse trainer, Gordon Milne, die er in geslaagd is de voetballers in het tactisch gareel te houden. Over de vijf internationals die Besik tas aan het nationale team le vert. Over de individueel sterke Turkse voetballers. „Besiktas was de moeilijkste uit de twee de categorie", vond de tech nisch directeur. Hij had zelfs lie ver Real Madrid als tegenstan der gezien. „Omdat die ploeg onderaan de Spaanse competi tie staat". De Avenhomer ziet met Be siktas zijn geest al weer dwalen. Het kan niet de club zijn waar Van Gaal beducht voor is. Ajax hoeft geen enkele topper te vre zen. De grootste tegenstander van de Amsterdammers zijn de zogenaamde 'kleintjes'. Tegen Auxerre, vorig seizoen, ging het mis. In de eerste wedstrijd van dit Europese jaar waren de hoogwaardige en hoogmoedige Ajacieden tegen Hajduk Split ook niet geconcentreerd. De technisch directeur van Ajax moest alle trucs uit de kast ha len om zijn ploeg voor de return bij de les te krijgen en tc hou den. „Dat zou niet nodig moe ten zijn", zegt Van Gaal. „Dat moet vanuit de spelers zelf ko men". Bekerwinnaar Besiktas kent dit seizoen een slechte start. De ploeg staat zesde in de Turkse competitie met acht punten uit vijf duels. In Turkije krijgen de ploegen drie punten voor een overwinning. De achterstand op leider Kocelispor bedraagt in middels vier punten. Ajax kent de ploeg nog uit een zeer grijs verleden. In het jaar 1966 vyerd Besiktas in de eerste ronde van het Europacup 1-toernooi door de Amsterdammers uitgescha keld (2-0 en 2-1). Van recentere datum is de uitschakeling van de Turkse club door PSV, in 1991. PRUSVRAGEN Bremen. CHIO S-springen: 1. Lauber (Zwi) Escado 0- 29.31. 2. Fuchs (Zw.) Rusty GT 0-31.67. 3. Hendrix (Ned) Anadolu Arabian 0- 32.71. 4 Mandii (Zw.) Donhoff 0-33.82, 5 Ehrens (Ned) Roelofs L 0-35.70. 6 Si mon (Oos) Amaretto 4-28.71 TENNIS BADMINTON Leverkusen, Duits Open Mannen: enkel, derde ronde: Hoyerlarsen (Den) - Bruil (Ned) 15-8 15-9. Vrouwen: dubbel, derde ronde: Van den Heuvel- /Bengtsson (Ned/Zwe) - Hnsova/Nedialkova (Bul) 15-0 15-0. Gemengd-dubbel, kwartfinale: Van den Heuvel/Lund (Ned- /Den) - Nedergaard/Christensen (Den) 15-6 15-12. BIUARTEN Oostertiout. WB driebanden Tweede ronde: Gieskens (Ned) - Lieberkmd (Den) 3-1 (15-12 15- 9 10-15 15- 3/1.528-1114). Ceulemans (Bel) - Van de Ven (Ned) 3-1 (15-12 10-15 15-13 15- 14/1.279/1,286), 8roeders (Ned) - Jas pers (Ned) 3-1 (15-10 15-14 9-15 15- 13/1,286-1,268), Burgman (Ned) - Dielis (Bel) 3-1 (15-9 11-15 15-10 15-9/1,436- 1,132), Sang Chun Lee (ZKo) - Forthomme (Bel) 3-1 (14-15 15-7 15-8 15-10/1,475- 1.026), Zanetfi (Ita) - Van Uum (Ned) 3-2 (14-15 15-4 10-15 15-14 15-4/1.683- 1,300). Borwick (Aus) - Bates (GBr) 6-3 6-2, Staf ford (Aus) - Antonitsch (Oos) 6-4 7-5, Chang (VSt/2) - Bjorkman (Zwe) 7-5 6-1 Bazel Mannen. 1.5 miljoen gulden: Achtste fina les: Rosset (Zwi/5) - Enqvist (Zwe) 6-2 6-3, Damm (Ts|) - Boetsch (Fra/6) 3-6 6-4 7-6, Stich (Dui/2) - Larsson (Zwe) 6-2 6-1, kwartfinales: Rosset - Prinosil (Dui) 7-6 6- 4. Palermo Mannen. 550.000 gulden Achtste finales: Mattar (Bra) - Burrillo (Spa) 6-7 7-6 6-1, Muster (Oos12) - Furlan (Ita) 6-1 4-6 6-3 Kwartfinales: Bruguera (Spa/1) - Fontang (Fra) 5-2. Fontang, Federico Sanchez (Spa) - Costa 6-4 30-0, opgeven Costa, Muster - Mattar 7-6 6-1 Leipzig Vrouwen, 550.000 gulden Kwartfinales Graf (Dui/1) - Zvereva (WRu/7) 6-2 6-1, Novotna (Tsj/3) - Magdalena Maleiewa (Bul/5) 6-3 6-2, Wiesner (Oos/6) - Rittner (Dui) 6-7 7 5 6-2, Martinez (Spa) - Fen- dick (VSt) 6-1 6-1. groningen jan mennega gpd-verslaggever Jan Wouters zette tijdens Enge land- Nederland de trend. Met een venijnige uithaal van de rechterelleboog kraakte hij het jukbeen van Paul Gascoigne. Het slechte voorbeeld vond na volging en inmiddels is de elle boogstoot in het Nederlandse betaalde voetbal bijna gemeen goed geworden. Pierre van Hooijdonk (NAC), Ulrich Wilson (FC Groningen) en Jan van Halst (FC Twente) probeerden met het priemende uiteinde van de elleboog al eens een tegenstander te elimineren en werden voor hun geweldda dige handeling met rood be straft. De Ajacied Frank Rijkaard (te gen Vitesse), de Feyenoorder John van Loen (tegen RKC) en de FC Utrechter Johan de Koek (afgelopen zaterdag tegen Spar ta) zochten hun toevlucht even eens tot dit vergrijp, maar had den het geluk dat riet dienst doende arbitrale trio slecht op lette. Tumultueus In het tumultueuze competitie duel tussen FC Utrecht en Spar ta zag scheidsrechter Jaap Ui lenberg zich genoodzaakt drie Spartanen rood te geven en de Rotterdamse coach Han Berger naar de tribune te verwijzen. In totaal werden dit seizoen in het Nederlandse betaalde voetbal al 27 spelers uit het veld gestuurd. Vijf coaches wisten zich even min te gedragen en moesten plaatsnemen achter het hek. Met andere woorden: niet al leen de elleboogstoot is in op mars, de agressie binnen de lij nen neemt ook in andere op zichten hand over hand toe. Waarbij het opvallend is dat het supportersgeweld in en rond de stadions juist aan het verminde ren is. In het veld staan de voet ballers, collega's toch, elkaar daarentegen met aanzwellende regelmaat naar het leven. Er vinden steeds vaker schandalige overtredingen plaats en er zijn zelfs spelers die dat toejuichen. De Feyenoorder Rob Maas bijvoorbeeld liet in het week blad Voetbal International we ten de elleboogstoot waarmee Jan Wouters Paul Gascoigne het ziekenhuis in mepte 'grote klas se' te vinden. Wie zo denkt hoort op een voetbalveld niet thuis. De Feyenoorder die in de geruchtmakende en nog altijd doorsudderende Helderse affai re de amateur Ronald Schouten een gebroken kaak sloeg, ver dient eveneens een levenslange schorsing. En Jan Wouters doet er ook verstandig aan maar eens bij zichzelf te rade te gaan waar hij eigenlijk mee bezig is. In een competitiewedstrijd met Bayern München raakte hij ook Andreas Herzog van Werder Bremen onlangs hard met een elleboog. De Oostenrijkse strateeg van de Duitse lands kampioen moest het veld verla ten. Gevalletjes Alle incidenten, elleboogstoten en andere uitwassen ten spijt, vindt Theo van Seggelen, de voorman van de spelersvak bond, dat het met de agressie in het Nederlandse betaalde voet bal wel meevalt. „We hebben," oordeelt de jurist luchtigjes, „een paar vervelende gevalletjes achter de rug, maar om dan meteen te gaan roepen dat de agressie op de velden aan het toenemen is, gaat mij te ver. Ik bagatelliseer het niet, maar ik vind dat je het ook niet moet gaan overdrijven. VOLLEYBAL JUDO Hamilton (Can). WK, tweede dag Vrouwen Tot 61 kg: Jenny Gal (Ned) wint van Caval- len (Por), yuko; Gal wint van Liu (Chi), ip- pon; Gal verliest van Bell (GBr). yuko. Tot 66 kg Zwiers (Ned) verliest van Ogasawa (VSt). koka; herkansing: Zwiers wint van Gordeieva (Let), opgeven Mannen Tot 78 kg: Wiidenbosch (Ned) wint van Babjak (Tsj), yuko; Wijdenbosch verliest van Yoshida (Jap), ippon; herkansing: Wi|- densbosch wint van Morgan (Can), ippon; Wijdenbosch wint van Reiter (Oos), i Bmo. EK. vrouwen Halve finales: Oekraïne -Tsiechie/Slowatuie 2-3 (16-14 5-15 11-15 15-6 20 22). Rusland - Italië 3-1 (15-9 12-15 16 14 15-2), Om de vijfde tot achtste plaats: Duitsland - Nederland 3-2 (15-12 13-15 15-4 15-17 15-11). Kroatië - W.t Rusland 3-0(15-12 16-14 15-4) Na- Tol 86 kg' Smeets (Ned) wint van Lampa- nello (Uru). ippon; Smeets verliest kamura (Jap), ippon. PAARDESPORT ZAALVOETBAL EERSTE DIVISIE: JBS De V.sscher 4 JSB-Bax 2-2, Succes-VD Cammen 4 4, Ar wiko-Home Center 1-3, VFA-McDonald's uitgst, Hovocubo-Brezan 7-3 JSB 3 5 V.sscher 3-2 3-4 Arwiko 3-2 - 3-4 Brezan 3 2 3-4 VD Cammen 3-2 2 3 JBS 3 2 3-3 VFA't Gat 2-1 Succes HomeC McDonald's Hovocubo Paul Gascoigne: slachtoffer van elleboogstoot. Van Seggelen zegt derhalve niet het voornemen te hebben actie te ondernemen en de spe lers tot rust te manen. „Het is inherent aan voetbal dat er met ellebogen wordt gewerkt, al valt zoiets natuurlijk niet goed te praten. Ik vind het niet veront rustend wat er momenteel ge beurt en ik zie geen enkele re den de spelers vermanend toe te spreken. Als het een structu reel probleem zou zijn, zou het een ander geval zijn, maar het zijn incidenten, ontstaan door een samenloop van omstandig heden en soms ook door scheidsrechterlijkedwalingen.'' De woorden klinken scheids rechter laap Uilenberg bekend in de oren. Hij wordt er een tikje moedeloos van. „De zwarte piet," zucht de Tukker, „wordt altijd bij de scheidsrechterij ge legd, maar dat is niet altijd te recht. Natuurlijk had ik Johan de Koek zaterdagavond uit het veld moeten sturen. De televi siebeelden liegen niet, het was een elleboogstoot, ik heb het helaas niet gezien. Wij fluiten allemaal mindere wedstrijden, maar de voetballers spelen ook niet elke wedstrijd even goed. We hebben met z'n allen wel een bepaalde verplichting en dat heeft niks te maken met een goede of een slechte prestatie. We moeten het spelletje voetbal goed verkopen." Media Scheidsrechter John Blanken- stein, evenals Uilenberg inter national, is van mening dat ook de media in dezen blaam tref fen. „Over de elleboogstoot van Wouters tegen Gascoigne is niet echt veroordelend geschreven. Enig chauvinisme van de Ne derlandse pers zal daar niet vreemd aan zijn geweest. Net zo min als het feit dat de man die het betrof, Gascoigne, in dit op zicht ook geen onbeschreven blad is. Boontje komt om zijn loontje, zoiets. Als Matthaus de zelfde elleboogstoot aan Wou ters had gegeven, om maar eens een voorbeeld te noemen, had den we nu zo ongeveer de der de wereldoorlog gehad Jan Reker, coach van Willem II en voorzitter van de belan gengroep CBV (Coaches Betaald Voetbal) stelt dat de elle boogstoot 'een modeverschijn sel' is geworden. „Het is overge waaid uit Engeland. Een jaar of drie geleden was het daar in el ke wedstrijd een keer of tien raak. vooral in de kopduels. Als je daarin je ellebogen niet naar achteren zwaaide, was je geen echte prof, werd daar toen gere deneerd. Omdat de scheids rechters op een gegeven mo ment harder zijn gaan optreden zijn ze in Engeland weer van de elleboogstoot af. Wil je ook in Nederland de elleboogstoot uit- foto archief bannen, en dat moet, zo snel mogelijk dan zullen ook onze scheidsrechters er hard tegen moeten optreden en er zullen ook zware sancties op moeten volgen." Ook sommige coaches zou den wel enige heropvoeding kunnen gebruiken. Reker: „Als ik een scheidsrechter uitscheld, moet hij me wegsturen. Maar waarom reageert een trainer vaak? Omdat de leiding niet functioneert. Duizend gulden per wedstrijd krijgen betekent ook dat je meer van de scheids rechter mag verwachten (Het honorarium voor het leiden van een wedstrijd werd dit seizoen fors opgetrokken/red.), maar misschien verwachten wij wel teveel van de leiding. Dat neemt niet weg dat het voor het beeld van het betaalde voetbal na tuurlijk heel slecht is als trainers worden weggestuurd." DEN HAAG GPD De kantonrechter van Breda heeft het ontslag op staande voet van de wielrenners Martien Kokkelkoren en Wilco Zuyder- wijk door de ploeg van Jan Raas omgezet in een zogeheten pro- forma-ontbinding. Door die uitspraak kunnen de renners een "beroep doen op de werkloosheidswet. Die uitkering zal bovendien tot het einde van het jaar, wanneer hun overeen komst zou aflopen, maandelijks worden verhoogd tot het salaris dat zij bij de WordPerfect-ploeg van Raas verdienden. Boven dien kregen de renners een maand extra salaris mee. Als de rechter akkoord was gegaan met het ontslag op staande voet, dan had de bedrijfsvereni ging als verstrekker kunnen be sluiten geen ww-uitkering te ge ven. ]an Raas eiste eind augustus ontslag met onmiddellijke in gang het vertrek van genoemde renners alsmede van Eric Van- deraerden. Het trio zou zich in de Tour de Limousin niet aan de stalorders van assistent - ploegleider Joop Zoetemelk hebben gehouden. Zo zouden zij vroegtijdig zijn afgestapt en zonder overleg terug naar Ne derland zijn gereisd. Raas nam de zaak hoog op en stelde de drie renners vmd dal moment niet meer op in wed strijden. Vanderaerden vocht het om slag niet aan. De Belg rijdt sindsdien rond met een shirt waarop de naam van het bedrijf van zijn vrouw prijkt. Van deraerden denkt komend sei zoen weer aan de bak te komen. Westlander Zuyderwijk heeft zich inmiddels aangemeld bij de amateurformatie van Van Vliet. Martien Kokkelkoren (Noordwijkerhout) is helemaal gestopt

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21