Leidsch A Dagblad 1 Snelheid van vrachtauto's aan banden Viering Leidens Ontzet begint al op 1 oktober AUT02HEEMSKERI H Weet u het nog? Veel politie op de been bij begrafenis vermoorde vrouw ZONDAG 3 OKTOBER GEOPEND UjJÏTÏ) Doffe stilte na aardbeving in Indiaas dorp Khillari BEL ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40276 LOSSE NUMMERS f1,60 Herdenking van de Bijlmerramp. Een donkere wolk boven een geteisterd gebied. Kibboets Ramat Rachel is niet bang voor een Palestijnse staat naast de deur. 'Mensen maken Heineken'. Een ingrijpend project dat de brouwerij moet veranderen in een anders geleid bedrijf. Wat maakt Mario van der Ende zo'n goede scheidsrechter? De snelle carrière van een leraar op de grasmat. Dominee Hovius over de crisis binnen de SGP: 'Het kan een oordeel van God zijn over onze partij.' Denkwijzen Verzwegen seks. AHOY'ROTTERDAM ARENTHALS -3§ CHAUDRON ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS i p' J J V Genua 2 De wanhopige bevol king van Genua maakt zich vastberaden op voor een politieke ruk naar rechts. Accijns omhoog 3 Minister Alders wil de benzineaccijns de ko mende jaren met 18 cent verhogen om het autoge bruik terug te dringen. Transportsector baalt van voortrekkersrol Alle nieuwe vrachtwagens en autobussen in Nederland moeten per 1 januari 1994 zijn uitgerust met een snel heidsbegrenzer. De Tweede Kamer komt hiermee tege moet aan de wens van minister Maij van verkeer om de begrenzer een jaar eerder in te voeren dan in de meeste andere Europese landen. De transportbedrijven vragen zich af waarom Nederland altijd voorop moet lopen. den haag gpd Voertuigen vanaf bouwjaar 1988 die alleen in het internationale goederenvervoer rijden, dienen uiterlijk in 1995 met een snel heidsbegrenzer uitgerust te zijn. Een jaar later volgen de vracht wagens die uitsluitend in eigen land rijden. Volgens minister Maij moeten in Duitsland, België en Dene marken ook alle vrachtwagens en bussen in 1995 voorzien zijn van een snelheidsbegrenzer. De andere Europese landen voeren het apparaat pas een jaar later in. De maximumsnelheid is nog niet vastgesteld. Maij wil auto bussen op 80 kilometer per uur houden, terwijl haar collega's in de Europese Gemeenschap lie ver 100 kilometer als limiet zien. De Tweede Kamer is ook voor stander van maximaal 100 per uur. Hans Koeleman van Trans port en Logistiek Nederland is niet gelukkig met het besluit van de minister. „Nederland moet weer eens koploper zijn. Vrachtwagens uit Nederland rij den straks met 80 over de Fran se wegen, terwijl Franse en Spaanse trucks zelfs harder dan 90 mogen." Maar de kosten zijn volgens Koeleman het grootste pro bleem. „Binnen anderhalf jaar moeten alle vrachtwagens om gebouwd zijn. Dat kost de be drijfstak zo'n 200 miljoen gul den, wat in deze tijd van econo mische teruggang zeer slecht uitkomt." leiden rob onderwater/gerrit-jan van geen/annemiek ruygrok De Shoes hadden de Groen- oordhallen al flink opgewarmd. Catapult bracht het 1.500-kop- pige publiek in extase met nummers van Deep Purple, Uriah Heep en niet te vergeten Led Zeppelin. Maar toen rond elf uur Rubberen Robbie voor het definitieve laatste optreden het podium beklom, ging jong en oud bijna letterlijk uit z'n dak. Vaders en zonen, moeders en dochters die het Popgenera- tioiis genoemde festijn eer aan deden. Tussen 11 en 66 lag de leeftijd van het publiek dat in de prettig aangeklede hal pijn aan de oren kreeg vanwege akoes tiek en geluidsvolume. Maar dat tTTirar - OFF DEALER LEIOEN ^NISSAN] R0EL0FARENDSVEEN Lammenschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866 Hoeveel keukenfirma's zijn er wel niet? O Welke keuze maakt u? Om gek van te worden. Goede firma's, die creatief, vakkundig en met zorg uw U opdracht uitwerken, zijn schaars. Houtwerf keukens is een hele goede. Waarom kiest u ons eigenlijk, al 40 jaar? omdat wij ons aan onze afspraken houden omdat wij kwaliteit en persoonlijk design kombineren omdat wij deskundige en ervaren medewerkers hebben omdat wij perfectie leveren tot in de kleinste details omdat wij het ontwerp afstemmen op al uw wensen Dit bewijzen wij u graag! Houtwerf Keukens staat voor een conceptueel idee tot en met begeleiden, uitvoeren en nazorg T W KEUKENS B V Lammenschansweg 130 Leiden Tel. 071 - 76 93 45 vermocht de pret niet te druk ken. T-shirts met de tekst 'Aller laatste concert Rubberen Rob bie' gingen grif van de hand en werden aangehesen, waardoor de polonaise een weliswaar weemoedig, maar toch onmis kenbaar 3 oktober-karakter kreeg. Ook in het Antonius Clubhuis viel gisteravond een stevig 3 ok- tober-gehalte waar te nemen tijdens het enige, onvervalste Leids Artiesten Festival. Al vóór negen uur gingen de beentjes van de vloer in een ongedwon gen polonaise. Het jonge, aan stormende talent Sandra Brou wer wist de remmen van het publiek los te maken. Arm en sjiek, lammen en stoere binken, kunstenaars en fotografen, ze konden niet op hun stoel blij ven zitten. Had presentator George Ju- lien in het prille begin van de avond nog enige stemverheffing nodig, moest het duo Henny en Nico aanvankelijk nog tegen een lege dansvloer aankijken, al gauw was het ijs gebroken. En dat was nog maar het begin. Want de hotemetoten moesten toen nog komen. Wies Cavé, Leidse Kees, de achter-achter achterneef van René Froger en niet te vergeten de Leidse Everly Brbthers kwamen in een ge spreid bedje terecht. Zij hadden een makkie. En één ding was daar in Groenoordhallen en An- toniusclubhuis wel zeker: de 100ste viering van Leidens Ont zet begon dit jaar op 1 oktober. De begrafenisstoet op weg naar begraafplaats Rhijnhof. FOTO HENK BOUWMAN Zeker 500 mensen hebben gis termiddag op de begraafplaats Rhijnhof in Leiden de 33-jarige Catharina (Trieneke) van Esch naar haar laatste rustplaats be geleid. Tijdens de ceremonie was veel politie op de been. De begrafenisgangers werden alle maal door rechercheurs in bur- Van Esch werd zaterdagavond op de provinciale weg tussen Roelofarendsveen en Leiden werd doodgeschoten. Dat ge beurde volgens de politie nadat het slachtoffer was gestopt om dat een andere automobilist haar aandacht trok. Toen zij het portieraam opende om te vra gen wat er aan de hand was, werden vanuit een andere auto diverse schoten afgevuurd. De vrouw werd in het hoofd getrof fen en overleed later in het zie kenhuis. Haar passagiere werd in het dijbeen geraakt. Het slachtoffer had twee kinderen. Over de motieven van de dader (s) is nog niets bekend. Het zou mogelijk gaan om een afreke ning. De plechtigheid begon met een herdenkingsdienst in de rooms-katholieke Willibrord- kerk in Oegstgeest die door naar schatting 150 mensen werd bij gewoond. Pastoor F.J. Ver- vooren die de uitvaartsdienst leidde vroeg zijn gehoor de haat- en wrokgevoelens een goede plaats te geven. Op de drie kilometer lange route naar de begraafplaats Rhijnhof in Leiden stond op ie dere hoek en onder elk viaduct politie. Rechercheurs in burger mengden zich onder de gasten. Volgens officier van justitie Zandbergen in Den Haag zijn er naar aanleiding van een TV-op- roep donderdagavond tientallen tips binnengekomen. Nadere mededelingen wilde het open baar ministerie niet doen. Gouden Kalf voor De Kleine Blonde Dood utrecht»gpd Launspach voor zijn rol in een veel kleiner verlies dan Oeroeg en Els Dottermans voor vooraf was verwacht. Het tekort De Kleine Blonde Dood heeft gisteren in Utrecht het Gouden Kalf voor de beste Nederlandse film van het afgelopen jaar ge wonnen. De film Belle van Zuy- len, die in drie categoriën was genomineerd, bleef uiteindelijk met lege handen staan. Het Kalf voor de beste regie ging naar Ben Sombogaart voor Het Zakmes. Verder werden Rik haar in Beek beloond met een Gouden Kalf. De Prijs van de Nederlandse Filmkritiek ging naar Hartver scheurend, van Mijke de Jong. Deze film was niet genomi neerd voor een Kalf. De Speciale Jury Prijs ging Peter Delpeut voor The Forbidden Quest. De 13de editie van de Neder landse Filmdagen draaide met was begroot op 20.000 gulden, maar bleef uiteindelijk beperkt tot 8.500 gulden, vooral dankzij een grotere publieke belangstel ling dan was verwacht. Er wer den 36.600 bezoekers geteld, slechts 1.100 bezoekers minder dan vorig jaar toen het festival van drie veel grotere zalen ge bruikmaakte. van 11.00 - 17.00 uur Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 KHILLARIKEES BROERE MEDEWERKER Mahub Sahab is een innemend man. De kapper in Khillari houdt galant de deur open, als ontving hij een langver wachte, goede vriend. Het gebaar van Sahab is even vriendelijk als absurd: zijn deur is zowat het enige dat nog rest van zijn huis en winkel. Een groot deel van het dak en de mu ren zijn weggeslagen door de aardbe ving die donderdagochtend de inwo ners van het dorp Khillari in hun slaap verraste. Mahub Sahab gaat voor naar wat nog maar zo kort geleden de woon kamer is geweest. Tussen het puin zit ten zijn vrouw en dochter. Ze koken een papje in een ijzeren ketel op een houtvuur. „Het is het enige dat we nog heb ben", zegt Sahab, bijna verontschuldi gend: „Honger." Precies op dat mo ment schuift, alsof het allemaal nog niet genoeg is, een van de overgebleven gietijzeren platen van het dak los. De plaat klettert rakelings langs mevrouw Sahab en treft de hete ketel, waarvan de inhoud gedeeltelijk over de voeten van de dochter loopt. Honger en geen dak boven het hoofd, dat is wat veel van de overlevenden in Khillari dezer dagen bindt. Door wat ooit de straten waren, schuifelen lange rijen mensen tussen de hulpverleners en de nieuwsgierigen door. Het is op vallend en bevreemdend om te merken hoe weinig geluid de massa in het an ders zo lawaaiige India voortbrengt. Er hangt een doffe stilte in Khillari. Als de mensen met elkaar praten, doen zij dat teruggetrokken, met in hun ogen nog steeds ongeloof over het gebeurde. Khillari is de zwaarst getroffen plaats in het centrum van de aardbeving, die in grote delen van Midden-lndia voel baar was. Het dorp ligt in de deelstaat Maharastra, zo'n 500 kilometer ten oos ten van Bombay, de miljoenenstad aan de westkust. Rond Khillari zijn in totaal nog zo'n 50 andere dorpen door de aardbeving geheel of gedeeltelijk ver woest. De eerste 12.000 doden zijn ge borgen, onder het puin liggen waar schijnlijk nog veel meer slachtoffers. Gevreesd wordt dat meer dan 30.000 mensen de ramp niet hebben overleefd. Pagina 7: Hulpverlening India komt op gang, maar snel gaat het niet. Zehders yi Kabelnetten in de I Leidse regio gaan vanaf vandaag meer tele visiezenders doorgeven. Wethouder De la Mar stapt uit Leids stadsbestuur leiden wim koevoet De Leidse GroenLinks-wethou- der H. de la Mar (sociale zaken- milieu) verlaat per 1 november het stadsbestuur, waarvan hij nu elf jaar deel uitmaakt. De la Mar wordt directeur van de Wil liam Schrikkerstichting in Am sterdam. Deze instelling houdt zich bezig met de voogdij over en de langdurige begeleiding van kinderen tot 18 jaar. De la Mar liet al eerder door schemeren dat zijn afscheid van de Leidse gemeentepolitiek na derde. Hem was ook gevraagd de Tweede Kamer-fractie van GroenLinks te komen verster ken, maar erg enthousiast was hij niet over dat aanbod. De wethouder had zijn ver trek tot na de komende Leidse feestdagen geheim willen hou den. Alleen het college en enige ambtenaren waren op de hoog te. „Er heeft iemand gelekt. Daar baal ik wel van want het personeel van de stichting weet nog van niets", aldus De la Mar. De GroenLinkser zegt dat hij blij is dat hij kan stoppen met het wethoudersschap. „Ik leid nu al jaren een fysiek slopend bestaan. Van een privè-leven is nog nauwelijks sprake. In win kels word ik aangesproken ter wijl ik dan echt even niets an ders wil dan boodschappen doen. Hoewel ik Leiden een leu kere stad vind dan Groningen, winkel ik liever daar, kun je na gaan." Het vertrek van De la Mar leidt tot enkele verschuivingen bij GroenLinks. De fractie en het bestuur schuiven fractie voorzitter Jan Laurier naar vo ren als wethouderskandidaat. De gemeenteraad moet daar zijn fiat nog over uitspreken. Mevrouw R. Peeters wordt de nieuwe fractievoorzitter. Huygens Lab. en Radar Proef station failliet Het Christiaan Huygens Labo ratorium en het Nederlandse Radar Proefstation zijn failliet. Beide ondernemingen, die ra darantennes en plaatsbepa- lingsapparatuur voor de lucht en scheepvaart maken, hebben vestigingen in Katwijk en Noordwijk. In totaal werken er 50 mensen. Het is nog onduide lijk hoeveel arbeidsplaatsen ver loren gaan. Het aantal ontslagen is afhan kelijk van de mogelijkheid dat de bedrijven alsnog in afge slankte vorm worden voortge zet. Dan moet wel een derde onderneming worden gevonden die geïnteresseerd is in deelne ming. Zowel directeur C. Wil- lemse als curator W. La Gro wa ren gisteren niet voor commen taar bereikbaar. In augustus nog kondigde Willemse een reorganisatie aan. Voor een efficiëntere werkwijze zouden de bedrijfsactiviteiten moeten verhuizen van Noord- wijk naar Katwijk. Willemse sprak destijds ook al over perso neelsinkrimping. Geen krant ontvangen? 071-143241 071-128030 mit/ran 1ê00-l9Wm ntinJag 10 00-12 00 uur HET WOORD IS AAN Rabindranath Tagore Het onware kan nooit waarheid worden door in macht toe te ne men. VANDAAG 8innenland- Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's8.9 Randstad16 Regio11,13,14.15 Religie- Sport VANDAAG OOK ZATERDAG BIJVOEG SEL PAGINA 31 t/m 39 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zon en buien Af en toe zon, maar ook enkele buien Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Matige zuiden wind, kracht 4, aan de kusten op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6, in de loop van de dag afnemend. VAN EDE PARTNERS Consultants txxjr Individuele Planning bij Veranilering van Werkkring van Managers GOED NIEUWS i Ladxh Dagblttt -y<3>> S-Sg jBf» 'HMiNWfctrMt—J NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:- Adres: j Postcode: PlaaLs: Tel.: j tl.l.m .ontrok- bcrorpnji Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch (ƒ28.75) Q Per kwartaal Q via acceptgiro 82,85) j O automatisch 82.85) Nr. bank/giro: Handtekening: Of bel 071-128030 8 712141 400053'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1