Nederlandstalige boeken rage Vergane glorie in 'Motor City' Cultuur&Kunst 'Classics' populaire muziek in Amsterdam Gouden voorwerpen uit Colombia in Den Haag Ruim 8.350 deelnemers Holland Dance Festival op foto's Anna Bijns Prijs naar Elisabeth Keesing Podiumprijs '93 voor Han Buhrs ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 chef annemiek ruygrok. 071 -356472. plv -chef jan rijsdam, 071-356473 Kijken naar modern theater alphen aan den rijn Onder de titel 'Spiegeltje spiegeltje' kan het publiek in het Parktheater lezingen over modern theater bijwo nen. Gudrun Beckmann, toneeladviseur en dramaturg van het Zuidhollands Centrum voor Amateurtheater begeleidt een aan tal professionele theaterprodukties. Om te beginnen morgen, zondag 3 oktober, is zij om half een in het Parktheater om over schijn en werkelijkheid in het theater te pfaten. Dit als voorbe reiding op de voorstellingen 'Lost in Hotel Paradise' van Mug met de Gouden Tand (7 oktober) en 'Mooi weer vandaag' van Tonelgroep Amsterdam (6 noember) in dit theater. Vollenweider, Jayhawks en Morrison delft» Andreas Vollenweider treedt met zijn 'vrienden' op 11 november op in het Haagse Congresgebouw. Van Morrison treedt op 23 oktober op in Utrecht, op 24 oktober in Amsterdam en op 25 oktober in Haarlem. Ook de Jayhawks komen naar Ne derland. In november geven zij concerten in Sittard, Utrecht. Tilburg. Nijmegen en Groningen. De voorverkoop voor alle con certen begint vandaag. amsterdam cpd De gerestaureerde St. Olofska- pel in Amsterdam biedt de ko mende maanden plaats aan een reeks bijzondere concerten. Van 3 oktober tot eind december wordt er elke zondagmiddag een hommage gebracht aan Amerikaanse 'populaire' tekst schrijvers en componisten van weleer als Irving Berlin. George en Ira Gershwin. Jerome Kern. Cole Porter en Richard Rogers. De klassieke Amerikaanse po pulaire muziek, die vanaf 1900 opkwam, is immers de baker mat van de huidige lichte mu ziek. Het 'American Songbook' bevat meer dan 500.000 geregi streerde liedjes, die nu nog steeds gespeeld en gezongen worden. Tijdens de concerten in dè St. Olofskapel worden deze klassiekers van eerder genoem de schrijvers en componisten door Nederlandse en interna tionale artiesten ten gehore ge bracht. Zo wordt morgen songwriter Johnny Mercer geëerd met 'Too marvelous for words' een optre den van Denise Jannah, Eddy Doorenbos, Philip Paar en het combo Hans Vroomans. Op' 10 oktober treden talentvolle Ne derlandse vocalisten met het trio Lex Jasper op onder het motto 'Show the song is You'. De week ema, op 17 oktober, staat in het teken van Louis Armstrong. Het trio Rob van Ba- vel, de Amerikaanse zangeres Nathalie Carter en drie trom pettisten brengen een ode aan de legendarische entertainer. Andere bijzondere concerten zijn ondermeer te zien op 31 oktober (Laura Fygi) en op 21 november bij 'Ain't misbeha- vin', een voorstelling in de sfeer van Fats Waller, waarbij een ge varieerde cast van vocalisten en muzikanten een hommage brengt aan de pianist/organist- /liedjesschrijver/en entertainer. Op 12 december staat de zon dag natuurlijk in het teken van de 78ste verjaardag van ol' Blue eyes Frank Sinatra. De serie concerten wordt ge organiseerd door American Songbook Productions, specia listen op het gebied van de 'klassieke' Amerikaanse lichte muziek. Vanaf de start in 1990 produceert deze organisatie programma's en voorstellingen waarbij de geschiedenis van de ze muziek centraal staat. De organisatie heeft een uit gebreid archief opgebouwd met artikelen, boeken, naslagwerken en banden over Amerikaanse artiesten. Daarnaast organiseert de organisatie theaterconcerten en geeft drie maal per jaar een blad uit. De voorstellingen zijn weke lijks op zondagmiddag van 14.30 uur tot 17.00 uur. Toe gangsprijs is 37.50, kaarten ook te koop via VW-bespreek- bureaus of AUB-ticketshop. den haag anp Driehonderd meest 24-karaats gouden voorwerpen, soms drie duizend jaar oud, zijn tot en met 9 januari te zien in Muse um Paleis Lange Voorhout in Den Haag. De spullen zijn af komstig uit het Goudmuseum in Bogota, dat sinds 1939 al het goud van eigen bodem verza melt dat voor 1499 in Colombia werd bewerkt. In het laatstgenoemde jaar vielen de Spanjaarden binnen, die offer- en grafplaatsen plun derden of hun leven ervari af hing. Het Goudmuseum heeft zich ook in de moderne tijd nog weieens genoodzaakt gezien van grafrovers te kopen. Men wilde immers een zo n com pleet mogelijke nationale verza meling en nood breekt wet. Werknemers van de oliemaat schappij Esso, die in Colombia actief zijn, raakten onder de in druk van het Goudmuseum en Duitsland maakt zich op voor Frankfurter Buchmesse Grosser Himmel, Flaches Land is een van de verhalen- bloemlezingen die de Nederlandstalige literatuur ^e ko mende maanden grotere bekendheid moeten geven in Duitsland. De titel suggereert dat Duitsers nog maar wei nig vertrouwd zijn met de literatuur van de Lage Landen. In literair opzicht vormen Nederland en Vlaanderen voor de Duitsers een leeg landschap. Van schrijvers uit die contreien had men buiten Cees Nooteboom tot voor kort nog nooit gehoord. Hadden ze eigenlijk wel schrijvers in Nederland en Vlaanderen? frankfurt peter nussen De uitverkiezing tot Schwer- punktthema op de komende Frankfurter Buchmesse (van 6 tot en met 11 oktober) moet aan die bleke uitstraling een einde maken. Onder het motto 'Vlaanderen en Nederland: mid den in de wereld' zal dat ook gebeuren, want nooit eerder hebben Duitse uitgevers zo'n grote belangstelling getoond voor Cees Nooteboom, Harry Mulisch, Hugo Claus, Gerard Reve, Marcel Möring, Hella S. Haasse. Margriet de Moor, A.F.Th, van der Heijden, Tom Lanoye, Connie Palmen, Annie M.G. Schmidt en nog een heel regiment andere Nederlandsta lige schrijvers. En dat in de aan loop naar de 45e Frankfurter Buchmesse. de grootste en be langrijkste boekenbeurs ter we reld waar uitgevers aller landen zich verzamelen om contacten te onderhouden en (vertaal rechten te verkopen en aan te kopen. De Duitse nieuwsgierigheid naar literatuur uit de Lage Lan den vertoont alle kenmerken van een rage. Al wekenlang staan Die Entdeckung des Him- mels van Harry Mulisch. Rituale van Cees Nooteboom en Das Wald der Erwartung van Hella S. Haasse hoog genoteerd op de bestsellerlijst van het weekblad Der Spiegel en toont de Duitse pers in geestdriftige beschou wingen en kritieken een schier oeverloze belangstelling voor elk uit Nederland en Vlaande ren overgewaaid vleugje (boek cultuur. In het Frankfurter stadsbeeld is een confrontatie met de Ne derlandstalige Schwerpunktfa- higkeit nauwelijks minder on ontkoombaar. Dat komt door de poster met de beeltenis van Annie M.G. Schmidt waarop het grote Vlaams-Nederlandse schrijversfeest Ebene Erhebun- gen (platte pieken) van 6 okto ber wordt aangekondigd. „Niet te geloven, maar hij hangt door de hele stad", grijnst Pauline Sarkar, directeur van de Stich ting Frankfurter Buchmesse, or ganisator van het Schwerpunkt- thema. „Niemand ontkomt aan Annie's peilloze blik. Van ons mag het allemaal beginnen. We hebben ons de 'afgelopen maanden helemaal gek gewerkt, maar nu zijn we er klaar voor." Taalgemeenschap Vlaanderen en Nederland pre senteren zich gezamenlijk als een taalgemeenschap. Midden in de wereld, dat motto is niet voor niks gekozen. De organisa tie wil wijzen op de open aard van onze cultuur, op de zo ken merkende drukke contacten die met andere culturen onderhou den worden en op het feit dat de Nederlandse taal en cultuur tot de rijkste van de wereld be horen dat het kortom de moeite waard is de culturele verworvenheden van ons taal gebied te leren kennen. Er is een omvangrijk, gevari- frankfurt» anp Aan de Buchmesse van Frankfurt, komende week, zullen dit jaar 8.351 uitgevers uit 94 landen deelnemen. Nederland, dat samen met Vlaanderen themaland is van deze 45ste Frankfurter boe kenbeurs, wordt door 299 deelnemers vertegenwoor digd. Dat zijn er 26 meer dan vorig jaar. Deelnemers zijn onder meer Vietnam, Zaïre, Yemen. Sudan, Guatamala, Macao, Koeweit, Slowakije. Tjechië, Kazakstan, China, de Vere nigde Staten, Japan en Zuid- Afrika. Met 2.138 uitgevers is Duitsland het beste verte genwoordigd, gevolgd door Groot-Brittannië (859) en de Verenigde Staten (722). De Buchmesse wordt op 5 oktober geopend in aanwe zigheid van Nederlandse kopstukken als kroonprins Willem-Alexander, cultuur minister D'Ancona en auteur Harry Mulisch. De boeken beurs duurt is alleen in het weekeinde voor publiek toe gankelijk. Vorig jaar werd de Buchmesse door 246.000 mensen uit vooral de vakwe reld bezocht. eerd en, naar het zich laat aan zien, prestigieus programma op poten gezet. En dat is geen ge ringe prestatie, ook gezien het bescheiden budget van ruim zes miljoen gulden dat voor de ene helft door de Nederlandse en voor de andere door de Vlaamse overheid is opge bracht, en met enige honderd- den haag anp presenteerden 'Het goud van Colombia - kracht van de zon' eerder in Antwerpen. In een maand kwamen er 30.000 be zoekers. De expositie is ingedeeld naar verschillende vroegere culturen in het land dat nu Colombia heet. Er zijn oor-, neus- en zelfs lipsieraden, immense pincetten waarmee hele bossen lichaams- haar ineens konden worden uit getrokken, zonnesymbolen (goud werd als het zweet van de zon gezien), belletjes voor in de bomen, maskers, krijger-beeld jes en dierfiguren (de hagedis stond voor vruchtbaarheid) Aanvullend is er nog aarde werk te zien, zoals grote vazen in mens-vorm. bedoeld om bot ten van doden in te bewaren. De doden werden eerst begra ven en door de natuur ont vleesd. Daarna werd het ge raamte in zo'n 'antropomorfe' pot gestopt. Wie deze maand het vierde Hol land Dance Festival in Den Haag bezoekt, loopt grote kans de volgende dag deel uit te ma ken van een foto-expositie. Het hele tweede jaar van de foto-af deling van de Koninklijke Hoge school van Beeldende Kunsten in Den Haag zal namelijk conti nu in de weer zijn om het festi val in alle facetten vast te leg gen. k De foto's worden dagelijks ge selecteerd en de volgende dag opgehangen in het Danstheater, het Spuitheater of het Korzo. Daar heeft van 14 tot en met 24 oktober het Dance Festival plaats. „Ideaal, al deze mogelijkhe den in Den Haag om de ver schillende soorten dans tot hun recht te laten komen. Je kunt het je als festival-programmeur nauwelijks beter wensen", vindt artistiek directeur Mare Jonkers van het Holland Dance Festival. In tien dagen tijd zijn in vier zalen (het Spuitheater heeft er twee) in totaal veertig voorstel lingen van zeventien verschil lende produkties. Zelfs met de beste wil van de wereld, een uit gekiende agenda en een zak proviand is het niet mogelijk om alles te zien. Deelnemers aan het festival zijn: Batsheva Dance Company. Carolyn Carlson and Dancers, Tere O' Connor Dance, Leigh Warren and Dancers, Mehmet Sander Co., De Meekers Neder lands Dans Theater 1, Neder lands Dans Theater 2, De laatste Dans. Leine Roebana, Julyen amsterdam gpd Elisabeth Keesing (1911) krijgt dit jaar de Anna Bijns Prijs voor de vrouwelijke stem in de litera tuur. De. tweejaarlijkse prijs, in 1986 ingesteld, is afwisselend voor proza en poëzie. Hij ging eerder naar Josepha Mendels, Ellen Warmond, Inez van Dulle- men en Christine d'Haen. Keesing schreef historische romans als 'Het volk met lange rokken' (1987), over de vrouwen rond Constantijn Huygens, en 'Constantijn en Christiaan' (1983). De autobiografische ro man 'Op de muur' (1981) gaat over Keesings jeugd als joods meisje in Amsterdam. Recent verscheen de roman 'Tijd ge rekt'. De jury noemt Keesing 'de auteur van een belangrijk lite- Niemand in Frankfurt ontkomt aan Annie's peilloze blik. Overal in de stad hangt haar beeltenis op posters die de Buchmesse aankondigen. ARCHIEFFOTO GPD duizenden guldens werd aange vuld door het Vlaamse en Ne derlandse boekenvak. Neder land en Vlaanderen presenteren zich niet alleen op en tijdens de beurs, maar ook in de Frankfur ter binnenstad en in andere Duitse steden. Hoewel schrijvers en boeken het leeuwedeel van de aandacht krijgen, maakt Duitsland zich ook op voor een niet kinderach tige presentatie van films, foto grafie, muziek, beeldende kunst, theater en dans. Het hele spectrum van onze cultuur is te aanschouwen op talrijke uitvoe ringen en tentoonstellingen. Voorop gaan echter de Neder landstalige schrijvers van wie er velen in de komende maanden een heuse Duitse tournee ma ken. Museon jaagt op Spielbergs dinosaurussen Het Haagse Museon heeft de jacht op de dinosaurussen uit de Spielberg-film Jurrassic Pare geopend. Het museum onder handelt op dit moment over de huur van de modellen van de prehistorische dieren, zoals die in de film zijn gebruikt. Als dat lukt zijn de beesten volgend jaar in Nederland te zien. Het gaat om ongeveer 12 modellen, in hoogte variërend van 2 tot tien meter. De Amerikaanse Dinosaurs Society werd door de film van. Steven Spielberg op het idee ge bracht om een reizende ten toonstelling over dinosaurussen te maken. Als lokkertje dienen de verschillende soorten dino saurussen uit de film. Daarnaast wordt aan de hand van aller hande fossielen getoond hoe de beesten er werkelijk hebben uit gezien. De tentoonstelling, die eerder in het Natural-historic Museum in New York te zien was. staat nu in Rome. Directeur Molsber- gen van het Museon reisde naar Italië om te kijken of de exposi tie geschikt zou zijn voor Den Haag. „We waren er gelukkig snel bij, want er zijn vrij veel ge gadigden. We moeten nu gaan kijken of we over de benodigde vierkante meters (ongeveer 700 m2) kunnen beschildcen." Het Museon hoopt nog deze maand te weten of de tentoonstelling naar Nederland komt. Molsbergen: „Natuurlijk is het jammer dat we de tentoon stelling niet hebben nu de film in Nederland in première gaat. Aan de andere kant, het gaat natuurlijk wel om de inhoud van de expositie en niet zozeer om de film. Die dient meer als lokkertje om ménsen op een speelse manier met dit onder werp kennis te laten maken. Amusement en educatie gaan dus hand in hand." Hamilton en Johan Greben Pieter de Ruiter. Verder werken nog mee: De Rotterdamse Dansgroep, de Rotterdanse Dansacademie en de Opleiding Moderne Theater dans. Zij wijden zich aan het thema „Dertig jaar moderne dans in Nederland", geconcen treerd op de tweede generatie van na de oorlog (Van Dillen, De Chatel, Knoops. Simons, Tu- erlings, Lutgerink en Gale). Aanvankelijk kreeg Mare Jon kers voor dit thema geen han den op elkaar, maar nu „is ie dereen buitengewoon enthou siast en gedreven bezig". Verder is er speciale aandacht voor re- interpretatie, het op een nieuwe manier uitvoeren van bestaan de dans, iets wat volgens Jon kers in de danswereld minder gebeurt dan in de toneelwereld. rair en historisch oeuvre waar uit altijd een authentieke stem opklinkt en dat getuigt van een sterk gevoel van rechtvaardig heid'. De Anna Bijns Prijs, 10.000 gulden en een sculptuur van Maja van Hall, wordt 2 decem ber a.s. uitgereikt in Amsterdam door de Belgische minister van Staat. Amsterdam De Amsterdamse zanger Han Buhrs is de Podiumprijs 1993 van de stichting Jazz Geïmpro viseerde Muziek in Nederland (SJIN) toegekend. Buhrs is onderscheiden omdat hij een belangrijke rol speelt in de ontwikkeling van de jazz en geïmproviseerde muziek; zijn talenten verdienen een bredere er kenning, aldus de jury. De prijs, tien jaar geleden ingesteld, bedraagt 5.000 gulden. De jury vindt dat Buhrs recht heeft op de prijs 'door zijn jarenlange niet aflatende initiatieven om uit drukking te geven aan zijn zeer eigen intenties'. De projecten waar Buhrs zich mee bezighoudt worden 'simpelweg uniek' genoemd. De jury looft ook Buhrs' grote persoonlijkheid. Hij heeft op het podium een on-Nederlandse uitstraling en impact en maakt avontuurlijke en spannende muzikale keuzes, alleen of binnen groepen als The Schismatics, Sumbur en Diftong. Zijn stem wordt vergeleken met een 'weerbarstig instrument'. Zanger/componist/auteur Buhrs treedt veel op in binnen- en buitenland (festivals, workshops). In maart was hij te zien in een documentaire van de NOS over Nederlandse jazz. foto cpd beeldende kunst Het beeld dat Hondius geeft van de werkelijkheid van Detroit anno 1993 is zowel fragmentarisch als universeel. FOTO JUUL HONDIUS recensie roos van put Expositie Detroit 1993, een metropool in verval, fotoserie van Juul Hondius. Te zien t/m 14/10, ma t/m za 1000- 22 00 uur. zo 12 00-22 00 uur. Fotogalerie De Kleine Klup, Nieuwe Rijn 1Leiden 'First Rock and Roll, now this. New Ca- maro'. Deze tekst is te zien op een gigan tisch reclamebord, waar tevens een afbeel ding van genoemde Amerikaanse auto waarneembaar is. De foto van dit tafereel is vanachter een autoruit genomen door Juul Hondius. Hij geeft zijn visie, die je nu eens zakelijk dan weer romantisch registrerend kan noemen, in een serie van vijftien foto's op de eens zo bloeiende 'Motor City' Det roit. Het is een stad van diversiteit, contrast en vergane glorie. 'Motor City' is niet meer wat het geweest is, door het verdwijnen van een groot deel van de auto-industrie is een gi gantische werkeloosheid ontstaan. De wel gestelde bewoners van de nette buitenwij ken bereiken hun werk, het zakelijk cen trum, door middel van onder- en boven grondse snelwegen. Hierdoor zien zij niets van de armoedige, voornamelijk door ge kleurde mensen bewoonde wijken. Wie verwacht deze gegevens in de foto's terug te zien, komt bedrogen uit. Van de vijftien foto's geven er maar liefst twaalf een beeld van armoe en verloedering. Eén foto toont een welgestelde buitenwijk, wederom gefotografeerd vanuit een auto. Een andere toto laat een wolkenhemel zien, met daar achter fel zonlicht. Het is een mooi beeld, maar wat de wolkenhemel met deze docu mentaire reportage te maken heeft, ontgaat mij. Tot slot is er nog één te zien waarop een metro bovengronds de stad nadert, of juist verlaat. De overige foto's tonen voornamelijk een beeld van de diversiteit van de armoede en verloedering. Een huis met een ingezakt plafond, een aantal heroïnespuiten, zwarte bevolking voor een met graffiti beschilderd huis, een oude stadsbus met daarvoor sta pels autobanden, donkere steegjes, huizen die eens mooi waren en brede Amerikaanse straten in een grijze stad. Hondius gebruikt afwisselend sterke zwart/wit contrasten en grijsnuances. De luchten zijn veelal wit, waardoor het onderwerp van de foto auto matisch meer aandacht van de toeschou wer krijgt. Wat ik echt mis in de foto's is een duide lijke reportage van deze stad met haar spe ciale identiteit. Het beeld dat Hondius geeft van de werkelijkheid van Detroit anno 1993 is zowel fragmentarisch als universeel. De identiteit van de stad krijgt hierdoor geen kans. Zoals bijvoorbeeld de foto van de he roïnespuiten. dat kan je in iedere metropool wel zien. Juist de verscheidenheid en de contrasten van deze specifieke stad als ge heel zie je niet in de beelden terug. Als gevolg van de afdruktechniek ontstaat een samenhangend beeld, maar hèt portret van Detroit is afwezig. Als je een universeel beeld van een willekeurige metropool wilt zien, is de expositie geslaagd te noemen, maar als je het unieke karakter van Detroit 'Motor City', eens bloeiend, hoopt te vin den, ga je voor niets.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19